Schouwen-Duiveland gedurende enkele dagen moeilijk bereikbaar BRIDGE-DRIVE BPS Z.L.M. rekent op aangekondigde integrale schadevergoeding Verbinding Zierikzee-Rotterdam wordt thans verbeterd Zeeuwse Almanak Wel.... Vlissings schipper evacueerde runderen van Tholen Laatste dijkgat te Hoofdplaat zal spoedig gesloten zijn Straalzenders verzekeren liet telefoonverkeer in en met Zeeland Op Tholen ook niet doorgebroken dijken in slechte toestand 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -jINSDAG 3 MAART 1953 HET REIZIGERSVERKEER IN ZEELAND De afsluiting van de haven van Zierikzee gedurende de eerste dagen van deze week betekent, dat Schouwen en Duiveland thans voor het reizigers-verkeer vanuit 't Zuiden moeilijk te bereiken is. De enige mogelijkheid om van 't Zuiden uit in Zierikzee te komen is de verbinding Katseveer-Dordrecht. Men kan dan overstap pen op de R.T.M.-boot die de dienst Zijpe-Brouwershaven onderhoudt. Daarmede gaat echter zoveel tijd verloren dat het vrijwel uitgesloten is nog dezelfde dag terug te keren. Hopelijk duurt deze situatie dan ook niet al te lang, zodat over enige dagen de normale verbinding weer hersteld kan worden. Overigens wordt er op het eiland zelf hard gewerkt aan de verbetering van de verkeersdiensten, waardoor het reizigersverkeer hier langzamerhand intensiever kan worden. Zoals bekend, wordt er een autobusdienst de veerhaven Perkpolder. Het is immers gereden tussen Brouwershaven en Zierik- niet nodig om thans deze haven als eind- et-. terwijl er ook in de Westhoek weer bus- verkeer is, n.l. tussen Westenschouwen, Burgh, Haamstede en Renesse. Er wordt thans ernstig naar gestreefd, om de inmid dels beroemd geworden noodweg tussen Re- nesse en Scharendijke zover te krijgen, dat er ook met bussen op gereden kan worden. Dat zou betekenen, dat er een betere ver binding van de Westhoek met overig Schou wen zou ontslaan, want via Scharendijke kan men han per boot naar Brouwershaven, vanwaar een bus naar Zierikzee gaat. De dienst op Dordrecht zal binnenkort aanzienlijk verbeterd worden: de tram van Rotterdam naar Numansdorp-haven gaat namelijk binnen afzienbare tijd weer rij den, zodat de dienst Zierikzee—Dordrecht in de toekomst ZierikzeeNumansdorp-ha ven zal worden. Mede dank zij een snelle tramverbinding van deze plaats met Rotter dam betekent dit vergeleken bij Zierik zeeDordrecht een aanzienlijke verbe tering in de verbinding met het Noorden. De veerdienst ZijpeAnna Jacoba Polder vaart wel, maar de Rijksweg op St Philips- land is nog niet berijdbaar. Toch is dit eiland niet verstoken van goede verbindin gen: er gaan enkele ritten per dag naar Steenbergen en Roosendaal. Tliolen Op Tholen begint het op het gebied van busverbindingen zo langzamerhand weer normaal uit te zien De dienst St Annaland— Oud VossemeerBergen op Zoom wordt vrijwel volgens de dienstregeling uitge voerd. Stavenisse blijft uiteraard nog ge- isoleerd. St MaartensdijkScherpenisse— FoortvlietTholen is in zoverre hersteld, dat nog maar enkele honderden meters door het water gereden moet worden. Hier is dus de verbinding nog enigszins gebrek kig. Met uitzondering van de iate ritten, wordt op Noord-Beveland weer normaal ge reden. Ook op Walcheren is de toestand als vóór de catastrophe met uitzondering van de dienst VeereVrouwenpolder. De autobusdienst GoesMiddelburg gaat nog niet over de Sloedam, omdat de Rijks weg voor het zware verkeer nog niet is vrij gegeven. Dat betekent dus nog steeds een grote omweg met tijdverlies. Zeeuwsch-Vlaanderen In Zeeuwsch Vlaanderen zijn eveneens de voor-cathastrophale verhoudingen terugge keerd, met uitzondering van het gebied rond Gevaar iets minder bij Rilland-Bath Aanleg van de nieuwe nooddijk vordert De toestand bp Rilland is thans weer iets verbeterd, hetgeen niet in het minst te dan ken is aan de gunstige weersomstandighe den en het daarmede gepaard gaande lage tü, ondanks het feit, dat het Maandag springvloed was. Zondag is men, zoals bekend, begonnen met het leggen van een nieuwe nooddijk, waarmede men Maandag reeds een eind ge vorderd was. De dijk houdt zich tot dusver uitstekend. Ook kan men tweederde deel van de dijk over de Korte Vierde Weg be houden en thans is men zelfs bezig de bres sen te dichten. Als reserve wordt ook nog een nooddijkje gelegd over de hofstede van de heer v. d. Werff. Zinkstukken in het gat bij Bath hou den zich eveneens zeer goed. Bij laag water is zelfs de stortsteen te zien. En het gat schuurt dan ook niet verder uit. Eginond aan Zee werkt voor St. Annaland De gemeente Egmond aan zee heeft voor lopig 5000 uitgetrokken voor de adoptie van de gemeente St Annaland. Waarschijn lijk zullen ook andere Noordhollandse ge meenten aan deze adoptie meewerken. Er is een comité uit de raad benoemd, dat deze adoptie verder zal regelen. Nagegaan zal worden, of wellicht de sociale werkster en een secretarie-ambtenaar ter beschikking van St Annaland gesteld kunnen worden. Reecis hadden wij het bespeurd aan de zon, de crocusjes en de tjilpende vogels. Aan de schapen in de wei en aan de eerste vermetele muggen en aan duizend en een andere uitingen van Moeder Na tuur, die jubelend verkondigen ging, dat de lieve Lente naderde. Maar sinds de afgelopen zonnige Zon dag, sinds die stralende eerste Maart, weten wij het zo mogelijk met nog groter zekerheid, dat voorjaar 1953 in aantocht is. Want Zondag hebben wij het aan de mensen gezien. Aan de honderden, die wandelden op en nabij de Vlissingse boulevards, of ja waarlijk die zich voor hun woningen genesteld hadden in ligstoelen, de gelaten geheven naar de eerste milde, koesterende zonnestralen van dit seizoen: de moderne zonaanbid- ders Ook zagen wij het aan de eerste kleu ters, die juichend over het strand ren den; aan een ipankele dreumes, die ge huld in een smetteloos wit pakje aan moeders hand de eerste onzekere schre den op zijn door de Maartse zon besche nen levenspad zette, en aan, ja, na ons geschrift van gisteren vloeit het slechts aarzelend uit de pen (ge zoudt ons van verwatenheid kunnen verdenken), aan de eerste, vreemdelingen! Bij tientallen waren ze er, onze Zui derburen, in de auto's met de van vo rige seizoenen zo vertrouwde nummer bordenwit, met rode cijfers. En als er zonder dat wij beledigend willen zijn één schaap over de dam is, weldan weet ge het immers.' punt voor de busdiensten te nemen. Ook de lijn GraauwPaalKruispolder—Klooster- zande is stopgezet. De noodlijnen Breskens— Bergen op Zoom en BreskensBreda blijken in een grote behoefte te voorzien. Naar Breda worden drie retour-ritten gemaakt, terwijl naar Bergen' op Zoom Zaterdag en Maandag practisch in uurdienst wordt gere den en de overige dagen in 2 uurs-óienst. Voorlopig blijven deze lijnen gehandhaafd. De veerdiensten over de Westerschelde wa ren met uitzondering van Kruiningen— Perkpolder als gewoonlijk, terwijl ook VeereKamperland een normale dienst uitvoert. Op KortgeneWolphaartsdijkse- veer worden de late diensten nog niet geva ren. De tijdelijke dienst Bergen op Zoom Wemeldinge wordt voorlopig althans gehandhaafd. Goederenvervoer Ten behoeve van het goederen-vervoer worden thans de volgende diensten onder houden: van Goes naar Dordrechi cn Rot terdam v.v.; van Goes naar Amsterdam en de Zaanstreek v.v. en van Goes naar Zie rikzee, dit laatste zodra de haven van Zie rikzee weer bruikbaar is. Verder van Goes Nieuw Zeeuws blad: „De Evacuatie-post De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg is overgegaan lot de uitgave van een op onge regelde tijdstippen verschijnend mede delingenblad, „De Evacuatieposl". Het is bestemd voor de bedrijfsgenoten, die thans elders verblijven. Op de voorpagina nam men een boodschap van het bestuur der Kamer aan de geëvacucerden op. Het be stuur scthrijft o.m.: ..Het lijdt geen twijfel, eenmaal teruggekeerd, dat u in het belang van de gemeenschap zowel als in uw eigen belang een taak wacht, zo omvangrijk, zo vol beloften voor de toekomst als nog nim mer in onze eilandengemeenschap voor mo gelijk werd gehouden. Wanneer straks -de grote plannen tot afsluiting van de zee gaten of tot samènvoeging van enige eilan den tot uitvoering mochten komen, zal de opheffing uit ons natuurlijk isolement ge paard gaan met een economische ontslui ting van ons gehele gebied, in een omvang, die wij ons nu nog nauwelijks kunnen voor stellen. Wij zijn er dan ook meer dan ooit van overtuigd, dat Zeeland zal herrijzen". Het bestuur sluit met de opwekking „de hand aan de ploeg en het oog naar omhoog!" Het 14 pagina's tellende blad bevat vele mededelingen over maatregelen, welke in verband met de ramp genomen zijn en die voor de zakenmensen van belang zijn. De secretaris-penningmeester van de Zeeuwse schade-enquêtecommissie, de heer J. A. Pieterse, schreef - een artikel over de rampschadebureaux. Voorts treft men in het blad een eerste lijst van evacuatie-adressen aan Tractor reed op landmijn te Vrouwenpolder Besluurder werd gedood Tijdens arbeid op het zomerhuisjesterrein te Vrouwenpolder gebeurde Maandagmor gen een dodelijk ongeluk. Er was een vrachtauto weggezakt en de 23-jarige A. Jacobse uit Grijpskerke zou met een tractor te hulp komen om de vrachtauto weg te slepen. De tractor is daarbij op een land mijn terechtgekomen. Een hevige explosie volgde en Jacobs werd vele meters ver weggeslingerd. Hij bleek op slag gedood te zijn. De direct gealarmeerde E.H.B.O. en een medicus konden geen hulp meer bieden. Een arbeider, die klaar stond om ook op de tractor te stappen, bleef wonder boven wonder ongedeerd. De tractor werd ver nield. Vier maanden voor oneerlijke walbaas Eis luidde: zes maanden Zes maanden gevangenisstraf werd voor de rechtbank te Middelburg geëist tegen de Vlissinger A. J., die in zijn functie als ha venbaas te Vlissingen inmiddels is hij op sta"ande voet ontslagen goederen, bestemd voor slachtoffers van de watersnood, heeft ontvreemd. De rechter veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf. Toen in Vlissingen een schip uit Noorwe ger. met goederen arriveerde, heeft J. om onduidelijke reden verdachte verdiende een goed salaris een aantal kledingstuk ken weggenomen. Het merendeel hiervan gaf hij weer aan anderen, maar de haven- directie ontdekte gelukkig bijtijds de dief stal. De brand te Vlissingen i aansluiting op ons bericht over de brand in het perceel Achter de Kerk 7 te Vlissingen, kunnen wij nog melden, dat dit pand door 3 families wordt bewoond. Het vuur ontstond in de kamer van de familie waarschijnlijk doordat een strijkbout was blijven aanstaan. De door deze familie be woonde kamer brandde geheel uit, doch de vertrekken van de gezinnen De B. en V. kregen alleen waterschade. Door het snel in grijpen van de brandweer, die het vuur met twee stralen bestreed, kon uitbreiding wor den voorkomen. Een gelukkige omstandig heid vormde ook het feit, dat er vrij snel meer druk op de waterleiding kon worden gegeven. Het vuur verspreidde een ogenblik een zo felle hitte, dat zelfs een kist kolen, die op zolder stond begon te branden. Ge lukkig werd dit spoedig ontdekt en kon de brandweer ook deze vuurhaard terstond eli mineren. oor de laatste maal neemt de 27-jarige schipper Jacob van der Linden in Tholen zijn instructies in ontvangst. In de haven ligt zijn schip, de 302 ton metende „Maria", d3t sinds Zondag 8 Februari slechts runde ren in zijn ruimen heeft geborgen. „Dit wordt de zesde en laatste reis", vertelt Ja cob. De reizen met de ongewone lading jonge runderen van getroffen boeren op Tholen baarden hem geen zorgen en een maal, het was onder Dinteloord, schroomde schipper Van der Linden zelfs niet om in het ruim af te dalen, teneinde een koe, die kalveren moest, te verzorgen. Zo kon het gebeuren, dat hij met 85 dieren uitvoer cn er met 86 in Rotterdam arriveerde Als het nodig was, melkte deze bakkers zoon, die sinds zijn 14e jaar varende is, een koe en hij zorgde er voor, dat de dieren voor zover de omstandigheden het toelie ten. goed verzorgd werden. „Altijd stro en hooi in de ruimen, het was voor die beesten toch al geen pretje", zegt hij. De kalveren kregen hun plaatsje in de kombuis. In to taal voerde de „Maria", waarop ook de 21- jarige Wim Carels uit Eindhoven vaart, 540 stuks, merendeels jong vee, af. Vier maal ging het met slachtvee naar Rotterdam en tweemaal met gebruiksvee naar Breskens, vanwaar de dieren werden verdeeld over kwartierhouders in Zeeuwsch Vlaanderen. Hier blijven ze tot omstreeks 1 Juni. dan zal beoaald worden of op Tholen, waar circa 1000 van de 7000 runderen verdronken, weer voldoende voedsel groeit. Zo niet, dan blijft het vee nog uitbesteed. Het vee, dal op het over een oppervlakte van 60"° onder gelo pen Tholen gered werd, is voor het meren deel ondergebracht op het drooggebleven deel van 40°/o. naar Bergen op Zoom, van Goes naar Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, naar West-Zeeuwsch Vlaanderen, naar Tholen van van Tholen naar Goes. Naar de N.S.-stations In Zeeuwsch Vlaan deren en op Walcheren kannen weer alle goederensoorten als vrachtgoed/stukgoed worden aangenomen. Aangezien slechts ver voer in gesloten auto's via België toege staan is, zijn de colli aan maximum-afme tingen en gewicht gebonden. (Advertentie) voor Rampenfonds, Zaterdag 14 Maart, 7.45 u„ Strandholel, Vlissingen, Inschrijfgeld 12.50 p. pers. GEHEEL VOOR RAMPENFONDS. Na afloop gratis bus naar M'burg. Fraaie prijzen, geschonken door de Walcherse Bridgeclub. Inschrijvingen tot 11 Maart bij Mevr. IJssel, Herengr. 82, M'burg, Tel. 3184 en Fa Helder, Bell.park 38, Vliss., Tel. 2648. Vijfduizend man op de dijken van Zeeland Naar wij vernemen werken thans onge veer vijfduizend man aan het dijkherstel in Zeeland. Van deze vijfduizend zijn er naar schatting ongeveer 3300 afkomstig uit de streek, waarbij dient te worden aangete kend, dat nog niet precies bekend is hoeveel streekarbeiders op Schouwen-Duiveland aan de slag zijn. Op Tholen werken 1300 streek arbeiders, op Zuid-Beveland ongeveer 1000, op Walcheren 300, op Noord-Beveland 250 en in Zeeuwsch Vlaanderen 450. Deze aantallen wisselen echter regelmatig, dat geldt trou wens ock voor het aantal kamparbeiders dat aan het dijkherstel in Zeeland werkt, men sen. die van buiten de provincie komen. Eind vorige week waren circa 500 kamp arbeiders ingeschakeld, van wie er 150 op Schouwen-Duiveland arbeidden, de ove rigen op de Bevelanden en Walcheren. Zoals reeds gemeld, komen er echter nog ongeveer 1000 om te werken aan de her verkaveling en waar nodig aan het dijkherstel. Het aantal militairen, dat nog in Zeeland hulp verleent, wordt geraamd op circa duizend. CARNEGIE-MEDAILLE VOOR MOEDIG REDDER Vorige zomer redde de oesterkweker R. V. te Yerseke met groot gevaar voor eigen le ven een kind van de verdrinkingsdood in de Oosterschelde. Hem werd dezer dagen de Carnegie-oorkonde en -medaille uitgekeerd voor zijn moedig gedrag. DE „MARIA" MAAKTE ZES REIZEN Kalveren, in kombuis Waarde geadopteerd door 18 gemeenten Ni et minder dan 18 gemeenten uit de pro vincies Utrecht en Zuid-Holland hebben thans het zwaar getroffen Waarde op Zuid- Bcvcland geadopteerd. Het zijn Abcoude, Barwoutswaarder, Doorn. Harmeien, Jutphaas, Kamerik, Kockengen, Linschoten, Loenen, Loeber- sloot, Lopik, Rietveld. Ruwiel, Snelrewaard, Vreeswijk, Waarder, Woerden en Zegveld. Nadat de burgemeesters van deze 18 ge meenten, die in overleg met de Ver. van Nederlandse Gemeenten tot een gezamen lijke adoptie besloten voor een bespreking waren samengeweest in het stadhuis van Woerden, is een commissie gevormd, waarin zitting hebben de burgemeesters H. H. C. Vos van Woerden, mr J. M. M. Hamers van Jutphaas, H. L. Breen van Kamerik, F. D. Sprenger van Vreeswijk, en mevr. W. I. Doude van Troostwijk van Ruwiel. Deze commissie zal a.s. Donderdag een bezoek aan Waarde brengen. Het met de „Maria" afgevoerde vee bete kent een verlichting voor de voederpositie, welke zorgen baart. De voorraden voeder bieten spoelden weg, slechts bietenloof bleef nog. Met. name de komende weide-periode dreigt precair te worden. Dag en nacht. „We voeren zo nodig dag en nacht" vertelt schipper Van der Linden, wiens schip via de schippersbeurs te Rotterdam gecharterd werd door de voedselcommissaris. Jacob van der Linden, die eerst 11 maanden „eigen baas" is, was op dat moment de enige, die bekend was met het vaarwater naar Tholen. Per reis vervoerde de „Maria" 80 tot 100 dieren, die dan naar Rotterdam ongeveer 8 uur onderweg waren en naar Breskens on geveer 61/: uur. „En nou m'n ruimen maar weer schoonmaken" zegt Van der Linden, die Maandag zijn korte, maar succesvolle ls „veeschipper" afsloot. Er wordt hard gewerkt Kunnen de geïnundeerde polders terstond weer ingezaaid worden? Ook bij Hoofdplaat in West-Zeeuwsch Vlaanderen, welk gebied in de rampnachc van 1 Februari zwaar werd getroffen, vorderen de herstelwerkzaamheden tha"n» snel. Eigenlijk is het hier van het begin af vlot gegaan, want reeds op de eerste dagen na de ramp is men er immers in geslaagd twee gaten, die voor het dorp Hoofdplaat zelf zeer gevaarlijk konden worden, te dichten. Het gat bij nr 7, een miniatuur-buurtje van enkele woningen, en de binnendijk achter de eveneens doorgebroken Voskaaidijk, welke, mede dank zij de hulp van de naburige ge meenten, reeds in de nacht volgende op de ramp gesloten kon worden. Thans, een maand later, is men zover, dat het gat in de dijk van de inlaagpolder enkele dagen geleden eveneens is dicht gegaan en dat ook goede vorderingen worden gemaakt bij het grote en vooral diepe gat, dat in de Voskaaidijk zelf is geslagen. Zestig meter breed en waarschijnlijk bijna 10 meter diep is dit gat en wanneer met eb en vloed het water hier naar buiten of naar binnen komt. staat op dit punt een gewel dige stroom, welke het gat steeds groter en dieper maakt. Naast het gat heeft men echter een dwarsdijk gelegd, waardoor een gedeelte van de polder, welk door de Vos kaaidijk beschermd wordt, reeds kon wor den drooggemalen. Thans is men bezig van deze dwarsdijk af een ringdijk om het gat te leggen en ook dit deel van het herstel werk vordert uitstekend. Waarschijnlijk zal het gat over enkele dagen afgedamd zijn en dan is het mogelijk de rest van de pol der eveneens droog te pompen. Vanzelfspre kend betreft het hier nog slechts een nood voorziening, welke later door een definitief herstel gevolgd moet worden. Vernielde woningen Het poldertje^ achter de inlaagdijk, die, zoals reeds gezegd, vorige week gesloten werd, is intussen ook drooggemalen. Hier stonden vier woningen, waarvan er drie to taal vernield zijn. Mogelijk zal het vierde hersteld kunnen worden, doch dit is nog niet zeker. De beide woningen bij nr 7 zijn reeds betrokken. In Hoofdplaat en omgeving is men dank baar, dat het herstelwerk reeds zover ge- Advertentie) ONTVELLINGEN SCHRALE EN RUWE HUID Vrijdagmorgen omstreeks acht uur heeft een ankerend schip in de Westerschelde twee van de drie telefoonkabels stukgetrok ken, die dienen voor de telefoonverbinding GoesTerneuzen. Dat het telefonerend pu bliek er niets van heeft bemerkt, was een gevolg van de gelukkige omstandigheid, dat men ogenblikkelijk een straalzender van de luchtstrijdkrachten kon inschakelen met 48 kanalen. In dc loop van Vrijdag slaagde het perso neel van de technische dienst er voorts in de reservekabel, die loopt van Bakendorp (Beveland) naar Ossenisse (Zeeuwsch- Vlaanderen) in te schakelen. Zondag heeft het kabelschip „Poolster" getracht de de fecte kabel op te vissen, maar tot nog "toe gelukte het slechts één der vier uiteinden van de stukgetrokken kabels te vinden. Gevreesd wordt, dat de andere uiteinden over een beduidende afstand door het an kerende schip zijn meegesleept. Intussen besteedt de P.T.T. grote aan dacht aan de toestand in de ondergelopen Kruiningenpolder, waardoor de kabels lo pen voor het telefoonverkeer van Zeeland met overig Nederland. Men verkeert echter in de gelukkige omstandigheid, dat behalve de thans in gebruik zijnde kabels daar kort geleden twee reservekabels waren gelegd. In totaal zijn er dus vier kabels beschik baar. Bovendien staat in Goes als reserve ter beschikking een straalzender met drie maal acht en veertig kanalen, waarover dus (Advertentie) Geen energie meer Nieuwe kracht met PLEEGZUSTER Bloedwijn zonodig 144 gesprekken tegelijk kunnen lopen. Verder is men bezig met de installatie van een straalzender, die twaalf kanalen heeft en die moet dienen als reserve voor de verbinding met Zierikzee. Het materiaal voor deze zender is volledig in Goes aan wezig. Getracht zal worden de voor Zierik zee benodigde apparatuur zo snel mogelijk daar aan land te brengen, opdat onder alle omstandigheden de telefoonverbinding Goes—Zierikzee mogelijk zal blijven. Weer enig verkeer over de Sloedam Nog geen geladen vrachtauto's en bussen Maandagmiddag 12 uur zijn het gedeelte van de Rijksweg naar de Sloedam te Arne- muiden en de S'nedam /.elf weer voor het verkeer opengesteld, met dien verstande dat de weg, -dje onder water heeft gestaan, zodat verzakkingen niet ondenkbaar zijn. uitsluitend mag worden bereden door per sonenauto's en vrachtauto's, lichter dan drie ton, d.w.z. ledige. Het andere verkeer moet nog via de Zuid-Sloepolder rijden, doch wanneer blijkt, dat de toestand van de weg dit mogelijk maakt, zullen over wei nige dagen ook de geladen vrachtauto's en de bussen weer van de Sloedam gebruik kunnen maken. Universitair examen Aan de Utrechtse universiteit voor. het doctoraal examen veeartsenij kunde de heer E. F. de Nijs te Klooster- zande. TIEN MINUTEN MET ir M. A. GEUZE Maandagmiddag vertrok uit het Haventje van Tholen de laatste boot met ge bruiksvee van de op dit eiland getroffen boeren, met bestemming Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij het laden er van troffen wij de voorzitter van de Z.L.M., ir M. A. Geuze, wiens zorgen zich sinds de rampnacht vooral uitstrekten over het wa terschap Poortvliet, waarvan hij dijkgraaf is. Met ingang van vandaag Dins dag zal ir Geuze zich echter weer wijden aan zijn werk voor de Z.L.M. Op onze vraag wat de Z.L.M. van de toekomst verwacht, antwoordde ir Geuze: „De Z.L.M. hoopt en rekent op een integrale schadevergoeding ingevolge de in dc Eerste Kamer gedane toezeggingen. Zonder overheidsmiddelen zou ons slechts de vraag resten: wat nog te doen"? terschap Poortvliet in April droogvallen en die in het waterschap St Maartensdijk in Mei. Het waterschap Stavenisse is mo menteel grotendeels droog ten gevolge van de hoge ligging". In de Weihoek, het lage gedeelte on der Poortvliet, moeten de gronden voor dit jaar worden afgeschreven. Er zal een onkruidvegetatie worden toegepast en dan zal de situatie in 1954 opnieuw be zien worden. Risico blijft Hoewel Tholen er in vergelijking met Schouwen voorlopig redelijk is afgekomen blijft er risico bestaan voor verdere calma- miteiten. De toestand van sommige niet doorgebroken dijken noemde de heer Geuze deplorabel en bij Sint Maartensdijk en in de Muyenpolder komen afschuivingen over kilometers lengte voor. Wil herstel mogelijk zijn. dan zijn gunstige weersomstandigheden een eerste vereiste en hoewel er in korte tijd veel gepresteerd is. blijft het risico groot. Intussen zijn ten Zuiden van Poortvliet en De Z.L.M.-voorzitter wijst er op, dat ver scheidene Z.L.M.-ledsn nu reeds voor de tweede of derde maal hun bedrijven door het water geteisterd zagen. Dat heeft welis waar het gevolg gehad dat vele boeren zich een zeker aanpassingsvermogen hebben eigen gemaakt, maar tevens, dat zij de eer ste dagen na de ramp de toekomst somber inzagen. Begrijpelijkerwijs vroegen velen zich af „Waartoe nog werken?", maar lang zamerhand keerde de veerkracht terug en stelden zij zich als devies het enig moge lijke: „Moed houden". Een hoopgevende omstandigheid en een grote stimulans om dit devies gestand te doen waren de goede vorderingen bii het herstelwerk aan de buitendijken," aldus ir Geuze. „Ja", verzucht de Z.L.M.-voorzitter. „het prachtig weer om de dijken te dichten, maar voor het zoute land is veel regen nodig. Indien deze laatste wens in vervul ling gaat hoopt men op Tholen nog te kun nen zaaien, zij het laat, hoewel men niet te optimistisch mag zijn. In 1945 vielen de gronden reeds in Januari droog doch dit is nu eerst maanden later het geval. Naar ver wacht wordt zullen de polders in het wa- onder Malland enige boeren naar hun be drijven teruggekeerd. Hun eerste taak is uiteraard huis en hof reinigen. Rond Poortvliét zakt het water momenteel twee centimeter per dag, in Sint Maartensdijk een centimeter. Voor half millioen gered Op Tholen is voor ongeveer een half millioen gulden aan landbouwwerktui gen gered. Met behulp van vlotten wis ten de boeren, daarin bijgestaan door de Jandbouwvoorlichtingsdienst de machi nerieën op het droge te brengen en hoewel vele werktuigen beschadigd wer den, konden zij toch behouden worden. De machines zijn ondergebracht in het veilingsgebouw te Sint Maartensdijk, alwaar een anti-roestbehandeling wordt gegeven. Aanzienlijke schade Over de schade aan de Z.L.M. als organi satie cn afgezien van de door de leden per soonlijk geleden schade, deelde ir Geuze ons het volgende mede: drie landbouwhuishoud- scholen en wel te Zierikzee. Kortgene en Kruiningen liepen ernstige waterschade op, alsmede de landbouwscholen te Nieuwer- kerk. Kruiningen en Oudelande, welke laat ste school eerst voor de helft in aanbouw was. Op .Tholen kwamen de koelhuizen te Scherpenisse en te Sint Maartensdijk er zon der schade af. evenals de drogerij te Scher penisse. De gebouwen van de aan- en Ver- koopvereniging „Eiland Tholen1' kregen betrekkelijk weinig schade, doch van de al daar opgeslagen voorraden, voornamelijk kunstmest bleef weinig over. In de begrotingsmoeilijkheden wordt voor zien door bijdragen van het Koninklijk Ne derlands Lendbouweomité en. zo meende de heer Geuze, ongetwijfeld zullen ook de niet getroffen Zeeuwse boeren hun steentje bij dragen. vorderd is. Dit was mogelijk dank zij hulp van buitenaf van Nederlandse militairen en ook uit andere Westzeeuwsvlaamse gemeenten evenzeer dank zij de schier onvermoeide arbeid van de ploeg uit de gemeente zelf. Door samenwerking tussen gemeente en waterschap (Het Vrije van Sluis) is hier werkelijk een prachtig re sultaat bereikt. In hoeverre het mogelijk zal zijn de geïnundeerde landerijen terstond weer in te zaaien, is echter nog niet be kend. De herstelwerkzaamheden trekken na tuurlijk veel belangstelling, vooral met het mooie weer van de laatste dagen. Met na me Zondag was het in de buurt van het g?* in de Voskaaidijk zeer druk. Tegenslag bij de dichting Van de Zierikzeese bavendijken Dc pogingen tot het dichten van de ha- venöjjken te Zierikzee zjjn tot dusver niet naar wens verlopen. Vooral bjj het grote gat in de Wcsthavemlijk heeft men met ernstige tegenslag te kampen. Tot tweemaal toe spoelde een zinkstuk weg, waardoor men thans moet trachten op andere wjjze tot dichting te geraken. Maandag echter werd niet aan het grote gat gewerkt. Een der kleine galen is provisorisch gedicht. Het is nog niet bekend of deze tegenslag met zich mee zal brengen dat de haven van Zierikzee nog langer voor het scheepvaart verkeer afgesloten zal zpn. Deskundigen hopen nog steeds Woensdag zover gevor derd te zijn dat de haven weer gebruikt kan worden. Dijkherstel bij Veere nagenoeg voltooid Zeewering is beter dan voorheen Het herstel van dc dijk tussen Veere en Vrouwenpolder, waarin de zee in de nacht van 31 Januari op 1 Februari een gat sloeg, is nagenoeg voltooid. Men is thans in het stadium van afwerking. De winst, van de beschadiging is, dat dev polder Walcheren hier ter plaatse nu een betere zeewering heeft dan voorheen. De oude dijk was een zanddijk met aan de bui tenzijde een hoogte van 3'ft meter plus N.A.P., de nieuwe bevat een negen meter dikke kleilaag en reikt tot 5'/s meter plus N.A.P. Dat het herstel in zo'n vlot tempo kon worden uitgevoerd, is voor een niet gering deel te danken aan de omstandigheid, dat het benodigde materiaal gemakkelijk over de weg van Veere naar. Vrouwenpolder kon worden aangevoerd. Het behoud van d» dijk is te danken aan de 300 vrijwilligers, die op de eerste Februari waarlijk indruk wekkend hebben gewerkt. Met een freauen- tie van 1000 kleizakken (van minstens 70 ka) per uur. Thans zijn nog vijftïe man in dit deel van de polder in touw. Zij verrichien ook zandaanwinningswerken aan de züde van de Roompot, waar de duinen ernstig le den. Er is hier reeds duizend meter scherm uitgezet. West-Zeeu wgchvl aam se pluimveehouders vergaderden De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Verenigde Zeeuwsche Pluimveehou ders hield een vergadering in „Du Commer ce" te Oostburg, onder voorzitterschap van de heer Iz. van Cruynjnaen uit Zuidzahde. Als hoofdbestuurslid werden herbenoemd de heren Van Cruyningen en A. de Rijke. Plaatsvervangers werden de heren E. de Milliano uit Oostburg en A. J. Verhage- Hoste uit Schoondiike. De vereniaing telt nu 120 leden. De aftredende bestuurders, de he ren I. van Cruyningen en H. A. M. van de Vijver uit Biervliet werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergade ring te Goes werden gekozen de heren W. Gossüe en P. du Bois en tot plaatsvervan- sr de heer D. T.iileijn-Cijsouw. West-7.eeuwsch-Vlaanderen leverde in 1952 3.115.245 eieren, die gemiddeld' 13.23 ner 100 opbrachten. De hoender-t.h.c. en de daardoor ontstane grotere sterfte drukte het productiecijfer. e vergadering h°sloot de pluimveehou ders in de getroffen gebieden te steunen r kuikens of hemen te sturen. F,r zal dif iaar geen reis worden gemaakt. Het daar-, voor bestemde bedrag 7*1 voor bovenge noemd doel worden gebruikt. Materiaal van oesterkweker& werd gered Dc vereniging „De Zeeuwse Oester", die zich belastte met het doen opsporen en ver zamelen van door de stormvloed weggesla- oesterkwekersmateriaal uit Yerseke, heeft haar arbeid met succes bekroond ge- Er is in Yerseke reeds een grote zen ding hout en ander materiaal, dat van de oesterloodsen was weggeslagen, gearriveerd. Er zullen ook nog verscheidene andere mr terialen volgen, die in de buurt van Rillan Bath waren aangespoeld. Gestage voortgang bij Elleivoutsdijk Hoewel de situatie rond Ellewoutsdijk z.ich gunstig blijft ontwikkelen, is het nog niet zover, dat ook het tweede gat in de zeedijk is gedicht. Wanneer er z.ich geen tegenslagen voordoen, hoopt men op het eind van deze week bij de lage tijen de? kade bij de boerderij van de heer Minder- houd gereed te krijgen. Noodsecretarieëii voor dertien Zeeuwse gemeenten De secretarieën van 13 Zeeuwse gemeen ten zijn than3 in andere gemeenten onder gebracht. De noodsecretarieën zijn thans ais volgt gevestigd: Stavenisse in gemeentehuis' Tholen; Kruingen te Hansweert, Hoofd-» straat 4; Waarde in gemeentehuis Krabben- dijke; Kortgene in gymnastieklokaal o.l. school te Colijnsplaat; Dreischor te Utrecht, Oudenoord 63 bis A: Duïvendijke, Eiker zee: Ellemeet, Serooskerke en Noordwelle t£ Kenesse; Nieuwerkerk aan de Appelmarkt 910 te Zierikzee; Ouwerkerk idem; Ooster- land t« Bruinisse, Boomdijk 13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2