PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geduld en vertrouwen is nodig Mogelijkheid van herverkaveling de inundatie s in Zeeland na BILT Prof. Thijsse over herstel der dijken Kantlijn De honderdduizend eruit LONDEN ACHT PERZIë NA AAN EEN BURGEROORLOG TOE Frankrijk handhaaft zijn eisen inzake het E.D.G.-verdrag Nieuwe lasten voor de toch reeds zwaar getroffen grondgebruikers Verbinding Luik-Rotterdam per helicopter Teveel kleding ingezameld DE VERWACHT: 196e Jaargang No. 52 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Vel 4e en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 Maart 1953 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) van 1—5 rogels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 35M00 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2361 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16 Terneuzen, Brouwerijstr. 2. Zlcrikzee, N. Boger dstr. C 160. tc'.cf. 26. „Voor het herstel der dijken is geduld, zeer veel geduld en vertrouwen nodig, zowel van hen, die het werk moeten opknappen, als van het gehele Nederlandse Volk. Zij, die het moeten uitvoeren, hebben het vertrouwen en rekenen op tegenslagen. Niemand moet denken, dat het werk zon der tegenslagen zal verlopen. Het geduld oefenen is noodzakelijk, omdat daarin de enige mogelijkheid schuilt om Nederland weer tot een geheel te maken. De werken bij de moeilijke dijkbreuken, als de Schelphoek op Schouwen moeten degelijk worden voorbereid. Werkhavens moeten worden gebouwd om het kost bare materieel te beschermen en zinkstukken te maken. Proeven moeten worden genomen om de grootst mogelijke mate van zekerheid tot wel slagen te krijgen. Als wij een werk aanpakken, dan moeten wij vrijwel zeker van welslagen zijn". Zo sprak prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundige laboratorium te Delft, tijdens een bezoek van journalisten aan dit tech nische hart van de Waterstaat. De Schelphoek op Schouwen Prof. Thijsse zeide voorts, dat in het la boratorium uitsluitend modelproeven met die dijkgaten worden genomen, welke men in vroeger eeuwen als onherstelbaar zou hebben opgegeven. Verreweg de meeste breuken zijn zonder hulp van het labora torium te herstellen. De taak van deze in stelling is, aan de hand van modellen, op verzoek van Rijkswaterstaat, berekeningen te maken. Tussen het laboratorium en de praktijk bestaat nauwe samenwerking. „De ivoren torens zijn allang opgebla zen". aldus prof. Thijsse. De gegevens van de Schelphoek zullen waarschijnlijk thans compleet zijn, aldus spr. Men heeft gepeild en de stroom ge meten. De uitschuring van de bodem, ge volg van felle eb- en vloedstromen in en uit de ruim 9000 hectare grote Schouwense polder is bestudeerd. Aangezien het water na het wegschuren van de kleilaag de on derliggende zandlaag zeer snel aantast, zal het zaak zijn de bodemverdediging zo spoe dig mogelijk ter hand te nemen. TN ons artikel van 27 Februari schreven wij onder meer: „De polder- en waterschapsbesturen han gen aan hun oude rechten. Maar de jongste ramp heeft toch het besef gewekt, dat de waterschappen en polders niet te klein mo gen zijn. Een feit is, dat hier en daar de dijken niet onberispelijk waren en dat daar andere polders en waterschappen de dupe van zijn geworden. De kleine polders kun nen de lasten dikwijls niet dragen". De N.R.C. tekent hierbij aan: „Het Zeeuwse blad raakt hier een teer punt: de rechten van de oude waterschap pen. Er worden nu wel verwijten geuit aan „velen buiten Zeeland", waaronder wij met name de Rijkswaterstaat menen te moeten verstaan, maar men vergete niet, dat thans, onder de drang der omstandigheden de Rijkswaterstaat een grotere bevoegdheid krijgt zie het aanhangige ontwerp Nood wet Dijkherstel en voordien het werk en de verantwoordelijkheid nogal sterk gede centraliseerd waren. Wij zouden niet zon der meer durven aannemen, dat, indien van de zijde van de Rijkswaterstaat een wenk was gekomen aan een Zeeuws polderbe stuur om bepaalde maatregelen te nemen, deze wenk steeds zonder meer zou zijn op gevolgd. Wij willen hiermee geenszins de verantwoordelijkheid van de Rijkswaterstaat verkleinen, maar wij geloven, dat het niet juist is, de leiding van de Rijkswaterstaat min of meer tot de zondenbok te willen ma ken, een tendens, welke in het artikel van het Zeeuwse blad toch wel valt waar te nemen." Tot zover de Nieuwe Rotterdamse Courant. "I3EEDS vrij spoedig na de 1ste Februari hebben wij betoogd, dat men noch Rijkswaterstaat noch de Provinciale Water staat verantwoordelijk mag stellen voor de catastrophe van 1 Februax-i. Als er iemand verantwoordelijk zou zijn, dan is het het gehele Nederlandse volk, dat zich door zijn erfvijand, het water, in slaap had laten sussen en meende, dat een onheil als dat van 1 Februari tot de onmogelijk heden was gaan behoren. Niet gaarne zouden wij Rijkswaterstaat verantwoordelijk stellen voor de verbrok keling van de zorg voor de waterbeheersing over talloze kleine polders en waterschap pen. Het bestendigen van deze versnippering is een fout van de polderbesturen zelf, die niet hebben ingezien, dat ook bij de bestrij ding van het water eendracht macht maakt. De N.R.C. heeft gelijk, als ze zegt, dat in Zeeland tegen een van boven opgelegde samenvoeging verzet zou zijn gerezen. Maar daar staat tegenover, dat er na de lste Februari in de opvattingen verandering is gekomen: men zie naar Noord-Beveland! Men moet het ijzer smeden als het heet is. Het is nu heet. Nu. En de herinnering aan onheil pleegt kort te leven. TNSCHAKELING van plaatselijke Zeeuwse instanties bij de dichting der dijkgaten acht de N.R.C. niet noodzakelijk. Terecht betoogt het blad, dat men in de leidende, nationale commissie slechts de besten moet plaatsen. Bovendien moet de commissie klein zijn, wil zij snel kunnen werken. Wij zijn het daar volkomen mee eens. Maar toen wij ons artikel schreven, leefde in Zeeland de vrees, en vermoedelijk leeft zij nu nog, dat ook op lager niveau de p'aatselijke deskundigen terzijde blijven staan bij het herstel. Dat betreurt men. Want profiterende van de plaatselijke kennis zal men sneller kun nen werken, dan zonder die kennis. Men zal er tegenstellingen mee voorkomen. (Op het alarmsysteem in Zeeland en de werking daarvan komen wij morgen in een slotartikel terug. Red. P.Z.C.) Een zeer belangrijk, doch moeilijk punt wordt het aanbrengen van een drempel van zinkstukken in het 250 meter lange en plm 30 meter diepe gat. Het ïs dé kunst met een zo klein mogelijk aantal vierkante meters aan zinkstukken een blijvende verdediging te maken. Bij het herstel van dit gat en andere ga ten zal beton in de vorm van caisons een belangrijke rol spelen. De juiste klei en kleileem voor het dijkwerk zijn schaars. Het herstelwerk zal vele maanden duren. Afsluiting der zeegaten Twee jaar zullen wij zeker nodig hebben om precies degevolgen van het afsluiten der zeegaten uit te kienen, aldus prof. Thijs se. Ik zeg dat in een optimistische bui, maar ik ben optimistisch. Er spelen op het ogen blik twee vraagstukken een rol, moet gezien de gevolgen van de stormvloed, de 1000 km. bestaande zeedijk worden versterkt of moet men ovex-gaan tot het afsluiten van de zee gaten. waardoor deze dijken goeddeels se cundair wox-den? Het afsluiten der zeegaten is met behulp van moderne technische middelen moge lijk. Hieraan kleven echter tal van water staatkundige puzzles, die tot aan de Ooste lijke grenzen van ons land reiken. Uitge breide proeven omtrent de benedenloop der rivieren, het ware beter van de delta te spre ken, dienen te worden genomen. Een 55 m. lang model, waarin, behoudens de Ooster- schelde, de ganse delta is opgenomen, kan alle gevolgen van wijzigingen en kunstwer ken weerspiegelen. Ongetwijeld zal afslui ting der zeegaten economische voordelen als zoetwaterbassins en landaanwinst met zich brengen, doch nadelen gullen ook ont staan. Men dêrike maar éehs aan de dan opkomende vraagstukken betreffende scheepvaart, visserij, oestei-- en mosselteelt Prof. Thijsse zeide met nadruk, 'dat het Waterloopkundige laboratorium geen ini tiatief neemt, doch louter op verzoek als „rekenmachine" fungeert. Men verzamelt er aan de hand van natuurgetrouwe mo dellen gegevens over stroomsnelheden, waterstanden, schuringen etc. De conclu sies worden aan de opdrachtgevers overge laten. In dit geval is dat de Delta-commis- sie-Maris, die het gehele waterstaatkundige vraagstuk van benedenrivieren en zeearmen zal moeten overzien. Niet in het politieke vlak Honderden vragen zijn mogelijk, aldus prof. Thijsse. Wij zullen ze moeten beant woorden. Dan zal de commissie-Maris rap port uitbrengen en nadien zullen de Kamers moeten beslissen, wat er gaat gebeuren. Mocht het advies van de commissie ten aanzien van de afsluiting afwijzend zijn, dan zal men er van op aan kunnen, dat het verantwoord zal zijn. De economische kant zal een grote rol spelen. Een ding hoop ik, namelijk dat deze kwestie niet in het politieke vlak zal val len. Het is een nationale zaak, waarvan niemand later zal kunnen zeggen: dat is het werk van die en die. Hier is teamwerk nodig, werk van het gehele volk. Mochten de zec-armen worden afgesloten, dan zal daarmee een der grootste, wellicht het grootste civiel-ingenieurswerk ter wereld worden volbracht. In de vierde klasse van de 518e Staats loterij is Maandag de honderdduizend uit geloot. De houders van het lotnummer 1 6 9 5 2 zijn de gelukkigen. De A-serie van het lot is verkocht door de collecteur Mayenburg te Amsterdam, de B- serie door de collecteur Bergkamp te Am sterdam, de C-serie door de collectrice me vrouw Van Gastel-Witte te Rotterdam en de D-serie door de collectrice mevr. Meyer-v. d. Veer te Groningen. Wie blijft, de Sjah of Mossadeq In Perzië heerst weer grote onrust, die zich zeer iel heejt geuit. De demonstrerende menigte voor het paleis van de Sjah van Perzië. Mossa- deq's huis werd geplunderd. Waarschuwing voor Mossadeq (Van onze correspondent te Londen) De indruk in Londen is, dat de gebeur tenissen in Perzic het land op de grens van burgeroorlog hebben gebracht. Het parlement en het leger zijn verdeeld en de twee mannen, van wie leiderschap ver wacht wordt, staan in de beslissende fase van de strijd tegenover elkaar. Aan de ene kant: de sjah, Kasjani en zijn zogenaamde „krijgei-s van de Islam", alsmede waar schijnlijk het grootste deel van de strijd krachten, en aan dc andere kant de be jaarde, zieke, maar sluwe dictator Mos sadeq, die gesteund wordt door zijn „na tionale front" en door de Toedeh-commu- nisten. Het verschil tussen de situatie thans en die tijdens de onlusten van dc vorige zomer is, dat de massa in Teheran toen verenigd tegen de sjah optrad, door dat Mossadeq, Kasjani en de Toedeh een drievoudige alliantie vormden. De Times zegt, dat het gevaarlijke ge brek aan stabiliteit van de Perzische poli tiek thans opnieuw is geïllustreerd. Opper- Kozen Hirokawa (links) de Japanse minis ter van Land- en Bosbouw, over wie ge ruchten de ronde doen, dat hij zijn ambt zal moeten neerleggen, toont dat hij onder alle omstandigheden zijn kalmte kan be waren, trekt zich niets van de geruchten aan, en knapt een uiltje tijdens een vergadering van de Liberale Partij. Rampenfonds ruim 69 millioen Bij het Nationaal Rampenfonds was tot Maandagavond een bedrag binnengekomen van ruim 69 mil lioen gulden. Zaterdagavond was de stand ruim 68 millioen gulden. Clmrchill bereid tot Driemogendheden- conferentie Premier Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij steeds bereid is tot een bespreking met Stalin en Eisenhower, zulks onder de door president Eisenhower ge noemde voorwaarden. Eén der voorwaarden was, dat er goede hoop op resultaten hoor de te bestaan. Churchill zeide verder, dat Groot-Brit- tannië het zich niet kan veroorloven de in Hongarije gevangen gehouden Edgar San ders uit te wisselen tegen de ter dood ver oordeelde Lie Meng, een jonge vrouwelijke opstandelingenleidster uit Malakka. Vrouw door haar man van het leven beroofd De 49-jarige S. de J. te Franeker heeft verleden week na een woordenwisseling zijn eveneens 49-jarige echtgenote van het leven beroofd door wurging. Hierna deed hij het voorkomen, aisof de vrouw zich had opge hangen. Aanvankelijk hechtte de politie geloof aan deze verklaring, maar na een nader onderzoek bleek het de politie, dal de vrouw was vermoord. De man werd ge arresteerd, waarna hij bekende de daad te hebben gepleegd. vlakkig beschouwd is alles bij het oude gebieven. De episode toont echter over duidelijk aan, dat zolang het gehele poli tieke leven op ongezonde wijze in de hoofdstad is geconcentreerd, het regerings- gezag aan de genade van de massa in Te heran is overgeleverd, welke door elke politieke groep met lege rethoriek en volle geldbuidel in beweging kan worden ge bracht. Volgens de Times zou het besluit van de sjah om het land om gezondheids redenen te verlaten weinig aandacht heb ben getrokken, als het niet was aange grepen door dr Mossadeqs tegenstanders, die het gerucht verspreidden dat h ij het was, die de sjah uit het land wilde drijven. Aan dit gerucht werd blijkbaar geloof ge hecht door het leger, de politie en de ge wone burgerij die alle grote liefde koes teren voor de sjah omdat men weet dat Mossadeq jaloers is op de invloed van de sjah. De gebeurtenissen kunnen volgens de Times een waarschuwing zijn voor Mos sadeq voor de gevaren, voortvloeiende uit het tot wanhoop brengen van de sjah door het negeren van de oprechte Perzische af keer tegen een autocratisch regiem, maar zij brengen het land niet dichter bij de zo hoog nodige hervorming van het over- heidsbeheer. Doordat de sjah in zijn jeugd in Wes terse politiekp denkbeelden is opgevoed, kan hij niet anders handelen dan als con stitutioneel monarch en geen leiding geven aan het land. Hij kan niets doen om het kwaad, waaraan zijn volk lijdt, tegen te gaan zolang zijn zin voor hetgeen con- stituoneel betamelijk is door politieke rivalen in hun zelfzuchtige worsteling om de macht wordt uitgebuit. BIDAULT VERKLAART TE ROME De Franse minister van buitenlandse za ken Bidault, heeft te Rome op een perscon ferentie verklaard, dat de Franse regering haar standpunt, dat zij zich zes weken ge leden gevormd had, in geen enkel opziclit zou verlaten. Het Franse parlement, zo zei by, zal ech ter zeker willen weten waaraan het zich te houden heeft ten aanzien van de toege voegde protocollen, voordat het tot ratifica tie van het EDG-verdrag overgaat. „Indien Frankrijk precies tot datgene kon besluiten wat het wil, dan zou dit een grote stap voorwaarts betekenen en het zou gemakke- lyker worden voor de mede-ondertekenaars, met ons tot overeenstemming te komen". Bidault zei nog, dat de Franse regering alles in het wex'k zal stellen, om te voorko men, dat men afziet van het plan voor een Europees leger. Frankrijk had echter niet, zoals persberichten gemeld hadden, zijn protocollen ingetrokken. De interpretatie van het verdrag volgens deze protocollen Weg Moerdijk open voor 2-wielig verkeer De A.N.W.B. deelt mede, dat de Noord-Zuid-verbinding Dordrecht - Moerdijk - Zevenbergschenhoek - Breda, welke thans ruim een maand onderbroken is geweest en waarvan het gedeelte direct bezui den de Moerdijkbrug nog slechts nauwelijks boven water is, weer is opengesteld voor voetgangers, fiet sers, bromfietsen en motorfietsen zonder zijspan. Zwaarder verkeer wordt op dit gedeelte beslist niet toegelaten, daar de ondergrond nog geheel doordrenkt is van water. achtte Frankrijk nog steeds van fundamen teel belang. Kanselier Adenauer heeft bij zijn aan komst te Bonn verklaard, niet te kunnen geloven, dat Bidault zou hebben gezegd, dat Frankrijk van oordeel was, dat het verdrag zelf veranderd dient te worden. Zulks was bij zijn besprekingen met Bidault geheel niet ter sprake gekomen. Naar zijn mening betrof het hier foutieve berichten. Hij zei, dat het desbetreffende bericht, dat hij van een nieuwsbureau uit Rome had ontvangen, zeker op een verkeerde vertaling of een misverstand berustte. Hij wees nogmaals naar het te Rome uitgegeven communiqué omtrent de besprekingen van de ministers. Inmiddels heeft het bericht, als zou mi nister Bidault hebben verklaard dat het EDG-verdrag dient te worden gewijzigd, grote verrassing gewekt op het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder zei, dat minister Bidault nog niet uit Rome was teruggekeerd, toen nij genoemde verklaring zou hebben afgelegd. Het ministerie weet niets van het oorspron kelijke bericht, aldus de woordvoerder, evenmin als van „de ongelofelijke commen taar", die het aan bondskanselier Adenauer heeft ontlokt. Angstige Haagse meisjes sprongen uit raam Toen Zondagnacht een politiejeep door de Binckhorstlaan in Den Haag reed, zagen de •inzittenden tot hun verbazing plotseling twee meisjes uit de eerste verdieping van een huis springen. Het bleken een 18-jarige en een 20-jarige jongedame te zijn, die boven een café'tje wonen en wakker geworden waren door ge rucht. Zij dachten, dat er beneden inbre kers waren en raakten bij dit idee zó in paniek, dat zij hals over kop het i-aam op schoven en naar buiten sprongen. Achteraf bleek, dat hun vrees ongegrond was geweest. Het gerucht was ontstaan, doordat de deur van het café niet gesloten was en door de wind heen en weer be woog. VOORZICHTIGHEID IS GEBODEN Moet men voor de geïnundeerde gebieden van Zeeland en Zuid-Holland directe herverkaveling aan de orde stellen door bijvoorbeeld de herverkavelingswet Walcheren op inundatie-complexen van toepassing te verklaren? Met deze vraag heeft de commissie grondgebruik van de Stichting van de Landbouw zich bezig gehouden. Zij nam aan, dat men met het geven van een afdoend antwoord zal moeten wachten op het droogvallen van de gebieden om allereerst de schade aan de landbouwgronden, de wegen, de gebouwen, de waterlopen, enz. te kunnen opnemen. Maar zij besloot toch ook aan de commissie grondgebruik Zeeland voorlichting te vragen over de werking van de herverkavelingswet Walcheren en zij stelde vast, dat in verscheidene van de thans geïnundeerde gebieden reeds grote behoefte aan ruilverkaveling bestond. Over het hier aangevoerde herverkave lingsprobleem gaf het lid van Gedeputeerde Staten in Zeeland, de heer C. Philipse, ons enige inlichtingen. Er waren in het getroffen deel van Zee land reeds ruilverkavelingsprojecten aan de orde. Met name voor het eiland Schouwen- Duiveland klemt dus de vraag of wellicht een herverkaveling van het gehele eiland thans redelijk zou zijn. Volgens het Antwerpse blad La Metropolc overweegt de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena een drietal hefschroefvliegtuigen aan te kopen voor het vervoer van passagiers. Deze toestellen zouden in dienst gesteld worden op de luchtverbindingen Rijssel—Brussel, Luik—Keulen en Luik—Gent—Antwerpen—Rotterdam De hefschroefvliegtuigen zullen ter besparing van tijd in het centrum van genoemde steden opstijgen en dalen. Ter vereenvoudiging van de douane formaliteiten zullen de passagiers bij hun vertrek waarschijnlijk slechts een papier behoeven te ondertekenen, waarin zij verklaren geen goederen uit of in te voeren waarop de douanerechten niet zijn betaald. Naar wij vernemen is de Rijksluchtvaartdienst nog niet gekend in dit plan. In de Vier Bannen polder was de herver kaveling ver gevorderd, voor De Schelp hoek op Schouwen was ze aange vraagd, evenals voor het waterschap Schouwen. Practisch geheel Schouwen en een deel van Duiveland zouden herverka- veld worden. Voor het deel van Duive land, waar men niet om herverkaveling vroeg, was het wel duidelijk, dat daar min der behoefte aan deze herziening bestond, omdat men er overwegend klein-bedrijf kent. Voor het gehele eiland Tholen was door Gedeputeerde Staten herverkaveling aan gevraagd, mede in verband met de werk loosheidsbestrijding in dit gebied. Intussen is na de rampnacht gebleken, dat deze aanvraag van G.S. de instemming heef: van het grootste deel der Thoolse belang hebbenden. Wat St. Philipsland en Noord-Beveland betreft moet worden vastgesteld, dat deze gebieden een redelijke verkaveling heb ben, met uitzondering wellicht van een be perkt gebied om Kortgene. Over het geïnundeerde gebied van Zuid- Beveland kan opgemerkt worden, dat de Kruininger-polder verkaveld was. dat de Reigerbergspolder een goede verkaveling heeft en dat het gfebied rond Waarde over wegend met klein-bedrijf is bezet, waar door herverkaveling erg moeilijk zou zijn Zou men tot herverkaveling willen ko men in de Zak van Zuid-Beveland met de vele fruilteeltbedrijven, dan zou nauwlet tend moeten overwogen worden of de per celen, waarop thans fruitteelt wordt uit- geofend, bij een herdeling wel alle daarvoor geschikt zijn. Ofschoon uiteraard herverkaveling ook voor bepaalde gebie den van Zeeuwsch-Vlaanderen gewenst is, kan men dit probleem daar niet koppelen aan de inundatie, omdat dit gewest gro tendeels gespaard is gebleven. Tot zover dit beperkte overzicht van de herverkavelingsmogelijkheden na de inun datie in Zeeland. A Vervolg op pag.4. Het Nederlandse Rode Kruis deeU mee, dat er omstreeks honderdduizend slachtoffers van de ramp zijn, terwijl er wel voor vijftien maal zoveel personen kleding is ingezameld. In overleg met de regering, de Liga der Rode Kruisver enigingen en de schenkers is daarom be sloten, alvast te beginnen met beschik baarstelling uit deze enorme overvloed van kleding voor charitatieve instellin gen en „displaced persons". Rustig weer Weerverwachling, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en over het al gemeen zonnig weer met dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. 8 Maart Afnemende aaian

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1