JOANNA'S DIEFSTAL KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD 3500 HUISHOUDBOEKJES VERTELLEN HOE WIJ ONS INKOMEN BESTEDEN Foster Dulles is tevreden over conferentie te Rome Voor meer geld, minder kleding Maarschalk de Lattre de Tassigny, gezien door de ogen van Frans officier Slachtoffers van de watersnood Ruilhandel in mensenvlees U woont op Belgisch gebied zei de Belgische huisbaas 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1953 Een enorme hoeveelheid cijfermateriaal, in 1951 verzameld om een overzicht te krijgen van de besteding der inkomens in ons land, begint thans resultaat af te werpen. Het Centrale Bureau voor de Statistiek, in samenwerking met de gemeen telijke statistische bureaux van de drie grote steden, Eindhoven en Tilburg, hield een landelijke enquête, waarvoor de hulp van meer dan 4.000 huisvrouwen werd ingeroepen. Ongeveer 3.500 hebben het volgehouden, een jaar lang, week in week uit, ijverig en nauwkeurig model-huishoudboekjes in te vullen. Hun echtgenoten hielden kasboekjes van de zakgelden bij. Zo kreeg het C.B.S. de notities in 52 maal 3.500 kasboekjes en 200.000 zakgeldboekjes met in totaal 14 tot 15 millioen posten te verwerken, welke op 420.000 artikelenkaarten moesten worden geboekt. Maar nu begint men dan ook zo langzamerhand het fijne van de zaak aan de weet te komen. Van ongeveer 1.000 hand-arbeidersgezinnen is de gemiddelde budgetbeste ding thans berekend. Onderscheid werd gemaakt tussen de grote, middelgrote en kleine gemeenten. grote steden zijn de weekhuren voor kleine, resp. grote gezinnen gemiddeld 6.20 tot 6.75, in middelgrote gemeenten 4.75 tot 5.75 en in kleine gemeenten van ƒ3.45 tot 4.15. Merkwaardig is, dat de tegenwoor dige huren 5.5 tot 7.5 percent van de uit gaven vergen tegen 15 percent in kleinere en tot 19 percent in de grote gemeenten in 1936. In Den Haag daalde het huurper- centage van 19 tot 8.2 percent. Dit lagere gemiddelde percentage houdt natuurlijk Basis voor loon- en prijsbeleid De resultaten van het onderzoek zullen naar mening der statistici een belangrijke basis vormen voor het te volgen loon- en prijsbeleid, mede ten aanzien van de ko mende huurverhoging, de lopende subsidie verlagingen en de te geven compensaties. Dit budgetonderzoek 1951 werd een uitge balanceerde steekproef, die handarbeiders, landarbeiders, hoofdarbeiders in loondienst, ouden van dagen en ondersteunden, zelf standige middenstanders en beoefenaren van vrije beroepen omvatte. Men hoopt juist ook ten aanzien van de middenklasse binnenkort belangrijke conclusies uijj, het onderzoek te kunnen trekken. Dit laatste wordt, althans officieel, niet door de sta tistici gedaan. De gezinnen werden verdeeld in groepen tot vijf en groepen van meer personen. Qua leeftijden en geslacht werd het „aan deel" van ieder gezinslid in de gezinsuil- gaven berekend en herleid lot. „verbruiks- eenheid". Door deze methode kon men tot vergelijkende becijferingen komen. De handarbeiders in ons land geven met gezinnen tot vijf personen 35,4 percent van hun inkomen aan voeding uit en met gro tere gezinnen 40,6 percent. In de grote steden is het gemiddelde percentage 38, in middelgrote en kleine gemeenten lager, zo dat men tot een landelijk eindcijfer van 37,2 percent of, in guldens uitgedrukt, f 1.439 per jaar komt. In middelgrote gemeenten wordt voor voeding per gezin meer uitgegeven ■dan in de grote steden en in plattelands gemeenten. Ten plattelande echter werd de eigen teelt van aardappelen en groenten noch het houden van varkens en nluimvee hierin berekend. Bij berekening van „overige behoeften" echter wel en dan blijkt, dat ten plattelande het meest aan voeding wordt besteed. Uit vergelijkende eyfers met 1936/37 blijkt, dat de Nederlandse bandarbeider tegen woordig een groter percentage van zijn in komsten aan kleding en schoeisel uitgeeft (1213 i.p.v. 89V0), maar dat, gezien de prijsstijgingen, in verhouding minder ge kocht. wordt. Dit wijst op een niet onaan zienlijke versobering, vooral in de grote steden. Hier staat tegenover, dat in deze steden de uitgaven voor fruit en snoep en voorts voor groenten, melk, vis, eieren en kaas vooral na de laatste oorlog niet on aanzienlijk gestegen zyn. Het verbruik van roomboter is sterk gedaald. Relatief minder huur Iets minder dan 20 procent van de uit gaven wordt gedaan voor huur, woningin richting, verlichting en verwarming. De huren in de middelgrote en kleine gemeén- ten liggen lager dan in de grote steden, maar de kosten van verwarming en verlich ting -blijken er hoger. De lagere huren buiten de grote steden zijn mede gevolg van bewoning van eigen huizen. In de KLANKEN UIT di AETHER DINSDAG 3 MAART 1953. Hilversum I, 402 meter. (A.V.R.O.) 7.00 Nieuws: ".10 Gr.pl.- (V.P.R.O.) 7.50 Dagopening; (A.V.R.O.) 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9,00 Morgenwijding; 9.15 Omroepkoor en orgel; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9,35 Gr.pl.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12,40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Gr.pl.; 14.00 Zeg eens, Amerika! 14.30 Gr.pl.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gr.pl.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gr.pl.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel; 17.45 Voor de jeugd: 18.00 Nieuws; 18.15 Pianomuz.; 18.30 R.V.U.; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Fan fare ork; 19.25 Reportage; 19.35 Gitaarmuz.; 20 00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Moet je horen; 21.50 Dansmuz.; 22.30 Mededelingen. 22.35 Gr.pl.; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 New York cal ling; 23.20 Gramofoonplaten. Hilversum II, 298 meter. (K.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 7.15 Och- tendgymn.: 7.30 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.9.00 Voor oe huisvrouw; 8.35 Gr.pl.. 9.45 Causerie; 1000 Voor de kleu ters; 10.15 Blaaskwintet; 10.45 Omroepork.. 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Ange lus; 12.03 Metropole ork 12.30 Land- en tuin bouw: 12.33 Metropole ork.: 12.55 Zonnewijzer; 33.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amuse- mentsmuz.; i4.00 Zang cn piano; 14.25 Prome nade ork.; 13.00 Schoolradio; 15 30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de Jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: 18.00 Hammondorgel- spel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd: 18.52 Actualiteiten; 19 00 Nieuws: 19.10 Gr.pl 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gr.pl. (20.05—20.10 De gewone man); 20 30 Lijdensme ditatie; 21.30 Viool en piano; 22.00 Orkest: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws: 23.15 Gr.pl. mede verband met de „bevriezing" van het huurpeil. Het C.B.S. heeft over de besteding van het inkomen van Nederlandse en Zwitserse handarbeiders een vergelijking gemaakt waaruit blijkt, dat deze, ondanks de hogere Zwitserse levensstandaard, niet ver uiteen lopen. Bij een gemiddelde verbruikseenheid van 4.2 tegen 4.3 per Nederlands en Zwit sers gezin, zien de cijfers er als volgt uit; (in van bruto inkomen) Nedcrl. 37,2 (7) 12,6 2,8 Zwitserl. 35,5 20,3 (11,6) Voeding Woning (waarvan huur) Kleding, schoeisel Hyg. en, medische zorg Ontw. en ontspanning Verkeer Roken Verzekeringen etc. (incl. kerken, vakbond, etc.). Belastingen 3, Andere uitgaven 1, De statistici van het C.B.S. zullen trach ten, binnen enige maanden de budgetover zichten der andere onderzochte categorieën gereed te hebben. Gestreefd zal worden naar becijfering van de invloed van de indirecte belastingen op het budget. 2,4 0,9 3,9 3,7 Mr Bondoux vocht in 1940 in Zeeland tegen Duitsers Het was niet de eerste maal, dat mr Bon doux, secretaris-generaal van de Orde van Advocaten te Parijs een bezoek aan Neder land bracht. De eerste maal, dat hij de lage landen bezocht, was in de Meidagen van 1940. Het Franse legerkorps onder generaal Giraud was vanuit Antwerpen Nederland binnengetrokken om mede weerstand te bieden aan de Duitse invasie. Het pnder- deel, waartoe mr Bondoux behoorde, vocht op Zuid-Beveland. In een achterhoede gevecht trokken deze Fransen zich terug op Middelburg, vanwaar zij later naar Ca lais werden overgebracht. Weet u wat mij zo in deze dagen heeft getroffen, vertelde mr Bondoux ons, toen wij dezer dagen aanwezig waren op de re ceptie, die de Franse consul, de heer J. de Latour Dejear., te zijner ere hield. Ik kreeg uit Kapelle-Biezelinge op Zuid-Beveland dezer dagen bericht, dat het kerkhof, waar mijn gesneuvelde wapenbroeders liggen begraven, van de watersnood niet heeft ge leden. Uw trouwe Zeeuwen daar in de buurt verzorgen deze begraafplaats met zeer veel piëteit. Mr Bondoux kwam thans een lezing hou den over maarschalk De Lattre de Tassigny, onder wiens bevelen hij had gestaan, toen er in Noord-Afrika na de geallieerde lan ding in November 1942 aldaar een Frans leger werd gevormd, waarover het bevel aan de toenmalige generaal De Lattre de Tassigny werd opgedragen. Op 15 Augustus 1944 nam dit leger, waarin mr Bondoux een escadron pantserwagens commandeer de. deel aan de invasie van Zuid-Frankrijk. Ook de Franse consul te dezer stede, die toen onder de wapenen was ,nam aan deze deel. Het relaas van deze inval, die eindigde met de ondertekening van de wapenstil stand door de geallieerde generaals te Ber lijn, waarbij het energieke optreden van de generaal zo opvallend was, vormde een der voornaamste hoofdstukken uit het brillante „pleidooi", dat mr Bondoux voor de leden van de Alliance Francaise in de aula van Museum Boymans gisteravond heeft uitge sproken. Hier verloochende de advocaat zich niet om een schets te geven van een man, die Frankrijk de plaats terug wilde geven onder de Europese volkeren, waarop het van nature recht had. De generaal was altijd daar te vinden, waar gevaren dreigden, evenals zijn enige zoon, die twee jaar geleden in Indo-China op 23-jarige leeftijd is gesneuveld. Deze voegde zich, nauwelijks hersteld van een beenverwonding, in het leger van zijn va der, die intussen de Rijn was overgestoken, zeer tegen de bevelen van de Amerikaanse legerleiding in. Maar deze stoutmoedigheid verhaastte het einde van de oorlog, die zijn bekroning vond in de ondertekening van het wapenstilstandsverdrag te Berlijn. Daar vertegenwoordigde de generaal Frankrijk en mr Bondoux vergezelde hem. Kostelijk was zijn beschrijving van het ceremonieel, dat daar plaatsvond, vooral het optreden van de Russen, die in een omme zien een gala-souper hadden aangericht, in clusief Balalaika-orkest. Later is de generaal naar Amerika ge gaan en wederom was het mr Bondoux, die hem vergezelde bij zijn bezoek aan het Pen tagon, waar hij de zaak van Frankrijk we derom bepleitte. De Lattre de Tassigny, aldus mr Bon doux, was de enige generaal, die geen eisen stelde, toen de Franse regering hem ver zocht rapport uit te brengen over de toe stand in Indo-China. Dadelijk na zijn aan komst veranderde de toestand en schoot het moreel omhoog. In vurige bewoordingen schetste mr Bondoux, dat de zaak van Frankrijk in Indo-China een zaak is, die de gehele beschaafde wereld aangaat, ge lijk de generaal destijds overal heeft doen uitkomen. Mr H. J. Sjollema, president van de Al liance Francaise heeft mr Bondoux voor zijn schitterende rede dank gezegd, waar mee de talrijke aanwezigen door een zeer nadrukkelijk en langdurig applaus hun in stemming betuigden. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis 'heeft de 22ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: OUDE TONGE BUYS-KERP, Pieternella, geb. 1.3.82; HAMEETE-KONINGSWOUD, Klaasje, geD. 4.2.08; KNOPS, Lijntje, geb. 12.4.34; DE KOKTE, Elizabeth, geb. 12.9.11; MUNTERS, Neeltje, geb. 9.5.61 j MIJS, Job, geb. 6.10.16; MIJS-VAN ES, Anna Antonia, geb. 23.5.17; STOOP, Paulus, geb. 7.10.74. Het smaakt niet anders Twee negers en een negerin zijn Vrijdag voor het gerechtshof van Fort Johnson, in het Brifse Zuidafrikaanse protectoraat Nyasaland verschenen, op beschuldiging van een achttienjarige inheemse jongen te heb ben ontvoerd, met de bedoeling hem te doden en met een gedeelte van zijn vlees „een schuld af te lossen". De schuldeiser stemde echter niet in met het aanbod van vlees van de jongeling. Hij verklaarde zijn schuldenaren een stuk vlees, afkomstig van een vrouw, te hebben geleend en hij wilde zijn vordering op dezelfde wijze verrekend hebben. Aan de drie beklaagden is ontvoering en schending der wetten, waarin het beoefenen van toverkunsten verboden wordt, ten laste gelegd. Deze luchtopname van de K.L.M. toont de werkzaamheden 1 van de Moerdijkbrug. de Brabantse kant Onrust om de Sjah van Perzië A Vervolg van pag. 1. Waarnemers zien de jongste gebeurtenis sen als een bewijs, dat de Sjah opnieuw een belangrijke factor in de binnenlandse aangelegenheden van Perzië is geworden. Sinds het begin van deze week zyn al be richten geweest over verschillen van me ning tussen de vorst en de regering over de financiën van het hof en over de vraag of de Sjah het opperbevel over de strijd krachten moet behouden. Verhouding tussen Sjah en Mossadeq Sinds Perzië op 1 Mei 1951 zijn olie industrie nationaliseerde heeft de ver houding tussen de Sjah en dr Mossadeq veel te wensen overgelaten. De vorst on dertekende toen weliswaar de twee de creten, waardoor de concessies en de grote raffinaderij te Abandan van de Anglo- Iranian in handen van de staat kwamen, doch het was premier Mossadeq, die door zijn optreden in en buiten het Perzische parlement hiertoe de stoot gegeven had. Bij het hieruit ontstane en nog steeds niet opgeloste oliegeschil kwam het her haaldelijk tot woordenwisselingen tussen de Sjah en zijn eerste minister. Dikwijls heeft dr Mossadeq zich be klaagd over de „hofintrigues" en semi- officiële bladen meldden Maandag j.l. nog, dat de premier gedreigd had te zullen af treden indien hieraan geen einde kwam. Volgens deze persberichten had hij be sloten een beroep om steun op het volk te doen en een volksstemming te eisen. Hij zou de Sjah hebben meegedeeld, dat de bezittingen, welke deze van zijn vader heeft geërfd naar verluidt goederen ter waarde van ongeveer 75 millioen gulden aan de staat moeten worden gegeven. De moeilijkheden tussen de vorst en zijn premier schijnen vooral te zijn verscherpt sinds de ongeregeldheden in Juli van het vorig jaar. Op 16 Juli trad Mossadeq n.l. af omdat de Sjah weigerde hem de porte feuille van defensie te geven. In December werd gemeld, dat de be trekkingen tussen de eerste minister en het hof een ernstige crisis hadden bereikt. Naar verluidde had de premier de onmid dellijke verbanning van de koningin- moeder geëist, die hij er van beschuldigde de oppositie aan te moedigen. „Geen richtlijnen inzake handdrukken!" De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie verklaard zeer bemoedigd te zyn door de resultaten van de conferentie, welke vorige week te Rome is gehouden. Hy had de indruk ge kregen, dat de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de E.D.G. hun bedoeling om eensgezind voort te gaan hebben vastgelegd, een streven, dat Dulles had opgemerkt, toen hy onlangs een oriëntatiereis door West-Europa maakte. De minister was van mening, dat hel Saarprobleem, een geschilpunt tussen Frankryk en West-Duitsland, snel zal kun- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nunspeet (vacature W. G. G. Beerekamp): H. van Wiel te Sneek. Aangenomen naar Noord-Bergum: C. Bogaard, vicaris te Luttelgeest. Bedankt voor Zandvoort: J. de Groot te Apeldoorn. Gerei'. Kerken. Beroepen te Urk (tweede maal): W. Baas te Bezum, die dit beroep ook aannam. Benoemingen bij de Nederlandse Radio Unie Met ingang van 1 Maart heeft het bestuur van de Nederlandse Radio Unie tot hoofd van de hoorspel kern benoemd de heer Con stant van Kerckhove. Hij volgt de heer C. Rijken op, die met pensioen gaat, doch nog enige maanden zal aanblijven om zijn op volger in te werken. Constsyit van Kerck hove was reeds als acteur aan de kern ver bonden. Voorts is tot plaatsvervangend hoofd van de afdeling muziek der N.R.U. met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer Her man Passchier, thans leraar in muziek wetenschap aan de school van Kees Boeke. Hogere huren door historische fout Enige weken geleden kocht de veekoop man F. van der E. uit Weelde Statie (B) negen woningen aan, gelegen onder het ge hucht Zondereigen naby BaarleNassau. 23. Nadat koning Houmejasvas bevel had gegeven, dat zijn Vlag op Kappie's sleep moest worden geplant, werd hij opeens erg vriendelijk. ,,Je moet het planten van die vlag maar als een formaliteit beschouwen", zei hij tot Kappie, „wees maar niet bang, dat het drijvende woud nu moet achterblijven; je kunt het straks rustig verder slepen". Vervolgens liet hij Kappie en de Maat een heerlijk maal voor wetten van bananen, arranas en gepelde coeosnoten. „Die koning valt toch geweldig mee", zei de Maat, die dol op bananen was, „ik dacht eerst dat hij ons op wilde eten, maar nu gééft hij ons eten!" Maar Kappie's gezicht vrolijkte niet op; hij at zijn cocosnoot met zorglijk geknap. „Ik wou dat ik wi6t, wat hier achter zat", mom pelde hij. „Waarom wil de vent met alle geweld zijn vlag op mijn sleep planten, terwijl hij mij toestaat, het drijvende woud verder te slepen? Ik vertrouw die scheerkwastenverzamelaar niet!!" De man meende en hij had daar een be vestiging van, afgegeven door het betrok ken departement te Brussel dat de huizen in een Belgische enclave lagen. Hij bracht er dan ook de bewoners van de huizen vai in kennis, dat zij op Belgisch gebied woon den en dat hy dientengevolge de huur in francs zou innen. Hy bepaalde de huur volgens Belgische maatstaven, waardoor z< viermaal zo hoog werd als de huidige, Ne derlandse huur! Er kwamen nog enkele andere moeilijk heden opdagen. Een van de huurders is b.v. raadslid van Baarle-Nassau, hetgeen door deze plotselinge „emigratie" ten einde zou zijn. „Zondereigen" zou dan onder de Bel gische gemeente Baarle-Hertog komen te ressorteren. De Belgische veekoopman had evenwel vergeten om de historie te raadplegen. In 1841 is de grensregeling BaarleNassau— Hertog tot stand gekomen. Deze is korte tijd later opgenomen in de grenserkenning tussen Nederland en België, maar dit blijkt niet foutloos te zijn gebeurd. Was Zondereigen in het eerste, originele stuk, waarvan er een in Baarle-Nassau en een in Baarle-Hertog berust, bij de Neder landse gemeente ingedeeld, in de overdruk had men er Baarle-Hertog van gemaakt. Zo kan het gebeuren, dat er in België kaarten bestaan, o.a. een stafkaart en een politie- kaart van Weelde (B), waarop Zondereïgen als Belgisch is aangegeven. Deze kaarten zijn enkele van de overtuigingsstukken, waarop v. d. E. zijn mening baseert. De bewoners, die uiteraard een andere mening zijn toegedaan, hebben hun stand punt nog niet bepaald. Misschien willen zij afwachten, of de overheid deze historische fout zal corrigeren. nen worden opgelost. Hij voegde hieraan toe, dat er natuurlijk geen organisch of juridisch verband bestaat tussen de Saarkwestie en de Europese Defensie gemeenschap. Naar de minister verder meedeelde, heeft de Russische regering de Verenigde Staten geen voorstellen gedaan voor een eventuele ontmoeting tussen Stalin cn Eisenhower. Dulles zei dat hij Wysjinski niet de hand zal drukken, tenzij de Rus sische minister van buitenlandse zaken hem het eerst zijn hand zal toesteken. Hij verklaarde dit naar aanleiding van een vraag of hij het optreden van het hoofd der Amerikaanse delegatie bij de V.N., Cabot Lodge, goedkeurde, die geweigerd heeft Wysjinski een hand te geven, toen deze week de Algemene Vergadering weer te New York bijeen kwam. Lachende zei de minister, dat het ministerie van buiten landse zaken geen richtlijnen voor derge lijke gevallen heeft uitgegeven. Het was naar zi.in mening een kwestie van persoon lijke smaak, waarover de delegatie zelf moest beslissen. Vervolgens legde Dulles een verklaring af over de stand van zaken bij zijn mi nisterie. Hij was van oordeel, dat het amb tenarencorps dient te worden gereorgani seerd en betuigde dan ook zijn instemming met het onderzoek onder leiding van se nator McCarthy. „Ik ben bereid te ver dedigen, wat ik als juist en te verdedigen beschouw, doch ik voel er niet voor blin delings een toestand te verdedigen, die onder mijn voorgangers is ontstaan en die ik, ingevolge een opdracht bij mijn ambts aanvaarding, moet verbeteren", aldus de minister. Bevel tot aanhouding van Lammerding Een Britse politierechter te Bonn heeft Zaterdag een bevel tot, inhechtenisneming uitgevaardigd tegen ex-generaal Bernhard Lammerding, in 1944 bevelhebber van de S.S.-divisie „Das Reich" in Frankrijk, aldus hebben Britse functionarissen meegedeeld. De verblijfplaats van Lammerding is onbe kend. Men vermoedt, dat hij zich schuil houdt in de Amerikaanse zone. Het bevel is uitgevaardigd na een Frans verzoek om uitlevering van Lammerding, die wordt gezocht in verband met het doden van verzetslieden te Tulle in 1944. Een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie heeft verklaard, dat nog geen verzoek is ontvangen van Britse of Franse zijde om hulp bij het opsporen van Lammerding. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de Weslduitse autoriteiten om hulp zal worden gevraagd, aangezien de Westduïtse grondwet uitlevering van Duitse staatsbur gers verbiedt. Advertentie FEUILLETON door MARY BURCHELL Dat doe ik van fiartei glimlachte Joanna vól instemming en bij zich zelf dacht ze, hoe gelukkig het was, dat de Fellings althans in deze aardige en nobele neef wat vergoed kregen voor het met de andere geleden ver lies. Naarmate de avond vorderde begon ze Ro ger Conway's optreden en uiterlijk steeds meer te waarderen. Had ze 'dit optreden eerst aan jeugdige uitgelatenheid toege schreven. weldra besefte ze, dat het een kwestie van temperament, niet van leeftijd was. Zelfs op zijn zestigste jaar zou hij nog die frisse, geestdriftige indruk maken en zijn gezelschap deed iemand zich blijder, ge lukkiger voelen. Tot haar groot genoegen nam hij aan, dat deze avond door vele andere zou worden gevolgd en toen hij haar tot haar huis had gebracht, waren er al stoute plannen gereed voor een bezoek aan dancings, aan een schouwburg en, bij het eerste mooie week end. een boottocht op de rivier. De volgende dagen ontmoette Joanna her haaldelijk de neef van haar chef. Soms kwam hij zogenaamd om zijn oom te bezoe ken maar een andere keer maakten de twee jongelieden afspraken voor een lunch of een avonduitgangetje. Aanvankelijk vreesde Joanna wel enigszins, dat Sir Henry de omgang van secretaresse en neef wat al te intiem zou vinden, maar elke bange twijfel werd weggevaagd door een wel strikt formeel doch zeer vriendelijk schrijven van Lady Feiling, waarbij deze haar voor het komende weekeinde op Felling Court uitnodigde. Uiteraard zou Joanna de invitatie onder alle omstandigheden dankbaar hebben ont vangen. Nu ze wist, dat Roger ook van de partij zou zijn, nam ze de uitnodiging met nog groter genoegen aan. Dus dit weekeinde, zeg je? riep Roger uit, leen ze 't hem vertelde. En Joanna meende in zijn toon iets te horen, dat haar lachend de wenkbrauwen deed fronsen. Ja, heb je er bezwaar tegen, Roger? vroeg ze (de jongelui waren elkander al spoedig bij de voornaam gaan noemen). Neen, natuurlijk niet. 't Is een uitstekend idee. Misschien zelfs, ging hij nadenkend voort, een wenk van de Voorzienigheid. Nu, nu, lachte Joanna, zover had ik het niet gezocht. Wat bedoel je eigenlijk? Och, 't doet er niet toe, antwoordde Ro ger, nu ineens buitengewoon geheimzinnig, in tegenstelling met zijn gewone openhartig heid. 't Was maai een plannetje van mij, maar het is betei-, dat je het eerst ziel als het zover is. En ondanks alle plagerij van Joanna's kant met zijn gewichtig ge doe, bleef hij hardnekkig weigeren, zien verder uit te laten. Zodat ze tot de con clusie kwam, dat hij zeker een of andere prettige en genoeglijke verrassing voor haar in petto had. Haar eigen familie was met de uitnodiging zeer ingenomen. En Auriel, die nu al, heei onverstandig op gespannen voet stond met haar aanstaande schoonmoeder, riep vol geestdrift: O, wat ben ik blij! Gerald's moe der beschouwt de Fellings als het neusje van de zalm op het stuk van voornaamheid en deftigheid. Als je haar hoort, zou Sir Henry er zelfs nooit aan gedacht hebben, jou tot secretaresse te nemen, wanneer zij je niet persoonlijk had aanbevolen. Ze zal woest zijn als ze bemerkt, dat jij daar met hei weekeinde heengaat. Ze heeft er niets mee te maken, merkte Joanna op. Als ik jou was, zou ik er niet eens over spreken. Natuurlijk heeft ze er niets mee te ma ken, gaf Auriel toe, maar juist daérom zal ze zich er mee oemoeien. En ik zal er zeker over praten. Ik zou haar teleurstelling en boze bui voor geen geld willen missen. Maar, Auriel, zei Joanna vermanend, ze is toch Gerald's moeder. En wat zou dat? vroeg Auriel. terwijl ze ongeduldig de schouders ophaalde. Ik be hoef toch, omdat ik met hem ga trouwen, niet van al zijn familieleden te houden. Neen, maar het is verstandiger, niet in conflict te komen met zijn naaste familie, geheel afgescheiden van je gevoelens daar omtrent. Welke gevoelens? riep Joanna's stiefzusje, met een gebaar van volslagen verrassing. Stel je gerust, ik zal haar geen vat op me geven. Ik zal erg vriendelijk en poeslief zijn, dat beloof ik je. Joanna lachte een beetje gedwongen. Ze wist, dat er met Auriel in zulk een stem ming geen land te bezeilen was en ging, nu ze eenmaal haar mening had gezegd, niet verder op de kwestie in, maar bereidde zien met een goed geweten op het komende weekeinde voor. De volgende Vrijdagavond nam Sir Henry haar in de auto mee. Beiden genoten van het ritje en toen hij haar een typisch voorbeeld van Byzanttijnse architectuur uitlegde, was ze een ogenblik niet als tot dusver „juffrouw Deane", maar „kindlief". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6