Zioin E.H.B.O.-ERS IN KRABBENDIJKE BESTRIJDEN DE GRIEP WALCHEREN Burgemeester J. A. de Goffau van Rilland-Bath herdacht DE BEVELANDEN ZEEIWS-YL A ANDEREN De wereldreis van JIMMY BROWN MAANDAG 2 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Noodziekenhuis werkt perfect Nieuwe wereldburger van Waarde meldde zich in.... de school Nood maakt vindingrijk en spoort aan tot daden. Niet lang over praten, maar handelen. Zo was het in de afgelopen weken in de rampgebieden, zo was het ook in Krabbendijke. Toen op de Rampzondag de inwoners van Waarde, Oostdijk en een gedeelte van Rilland naar Krabbendijke vluchtten, doemde het probleem op: waar blijven wij met de zieken? Dr Noorae wist er een oplossing voor. Met de dames en heren van de afd. Krabbendijke en omstreken van de Ver. E.H.B.O. werd in allerijl een noodziekenhuis in de nïemée school geïnstalleerd. De bevolking zorgde voor ledikanten en bedden, terwijl later nog bedden van het internaat „De Driestar" ter beschikking werden gesteld. De zieken konden worden opgevangen totdat verdere evacuatie naar Brabant mogelijk was en thans is het noodziekenhuis een toevlucht geworden voor de mannen, die hier alleen achter bleven en de griep niet meer de baas kunnen blijven. In de gang is het nog enige vrouwelijke personeelslid van dit ziekenhuis." mej. Van Hekken, druk aan het kokkerellen. In nor male tijd is zij onderwijzeres, doch toen de E.H.B.O. haar leden in het geweer riep, heeft zij aangepakt. Sindsdien kan men haar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in het ziekenhuis vinden. In de „portiersloge" treffen we de heer H. Blok van Waarde, die de functie van hoofd van de ziekenzaal ver vuld. Hii heeft nu wel even tiid. want met het mooie, zonnige weer begint de griep te verdwijnen en dus loopt het ziekenzaaltje leeg. „We begonnen met 16 zieken in een vrou wen- en een mannenzaal. Het waren voor het merendeel mensen, die reeds ziek te bed lagen toen de ramp zich voordeed. Er was ook een gezonde zieke bij, mevr. De Boer- Kleppel uil Waarde, die 's Maandags in het schoollokaal het leven schonk aan zoon Woensdags zijn de meeste patiënten gelei delijk afgevoerd naar Brabantse zieken huizen. De E.H.B.O.-ers bleven echter op hun post. want nu ook de vrouwen uit het dorp vertrokken waren, bleek er meer dan ooit behoefte aan een verpleeginrichting voor de mannen. Wat moest er van hen te rechtkomen, wanneer zij moederziel alleen thuis ziek zouden moeten liggen? Verschei dene militairen, politiemannen en inwonen van Krabbendijke. Waarde en Rilland heb ben de laatste weken hier een prima ver zorging genoten. Flink eten en drinken, zelfs met soep vooraf, pap en fruit na en dat alles voor 1.50 per dag! Eerst ook nachtdienst Het loopt eigenlijk precies zoals in een gewoon ziekenhuis, zeggen de vier verple gers. In het begin hadden we ook nacht dienst, doch nu er geen ernstige patiënten zijn, blijft er één hier slapen. Hebben ze ons nodig, dan kunnen ze ons roepen. De beide plaatselijke dokters bezoeken geregeld de patiënten en wanneer er iemand verwon dingen op het werk heeft opgelopen, dan weet men ook de weg naar het noodzie kenhuis te vinden. Zo is deze E.H.B.O.-post een toevluchts oord geworden, dat reeds vele goede dien sten heeft bewezen. Ook voor de enkelin gen, die persé' thuis willen blijven liggen. Sociologisch rapport over evacuatie problemen De Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk zal een rapport doen samenstellen, waarin de sociologische aspec ten van de evacuatieproblemen behandeld zullen worden. Dit rapport kan van grote waarde zijn, vooral met het oog op in de toekomst eventueel te verwachten moeilijk heden. Het kan mede het beleid helpen be palen, terwijl het bovendien grote weten schappelijke waarde heeft. Als rapporteur is, in overleg met het opbouworgaan van Utrecht, aangewezen drs J. Haverda uit Utrecht, die o.m. verbonden is aan de Rijks universiteit. Hij zal enige weken in Zeeland verblijf houden. Suikerfabriek „Wittouck" wast aardappelen De enorme hoeveelheden aardappelen, die thans uit de rampgebieden komen, zijn voor de handel ongeschikt. Zij zijn dusdanig met het zeewater in aanraking geweest en zit ten zo vol slik en klei, dat zij eerst gerei nigd moeten worden. Dit gebeurt thans-op de suikerfabriek „Wittouck" te Breda. Waar anders de suikerbieten in de goten spoelen^ vindt men thans aardappelen, die na gerei nigd te ziin meteen automatisch worden overgebracht in goederenwagons. Deze aardappelen zijn voor het grootste gedeelte bestemd voor export, veel er van gaat naar Duitsland, waar zij verwerkt worden in de aardappelmeelfabrieken. Een ander gedeel te wordt opgeslagen in een van de Bredase koelhuizen. Wellicht zal ook een deel tot veevoeder verwerkt kunnen worden. Het initiatief is genomen door de S.I.V.A. fStichting Inkoop- en Verkoop Aardappe len). „Wittouck" verwerkt 400 ton per dag en werkt in een drie-ploegen-stelsel. Tot nu toe is meer dan 1000 ton schoongemaakt. De aardappelen worden per schuit en vrachtauto aangevoerd, sommige partijen zien er nog uitstekend uit, andere verkeren in een toestand, die meer doet denken aan brei dan aan aardappelen. Het zal van de weersomstandigheden af hangen hoe lang men met dit schoonmaken kan bezig blijven. Slachtoffers watersnood ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats te Sint- Annalapd ziin vier slachtoffers van de ramp uit Stavenisse ter aarde besteld. In de con sistoriekamer der Gereformeerde Gemeen te werd een korte rouwdienst gehouden, ge leid door de heer J. W. Slager, ouderling van de Oud-Gereformeerde gemeente te Stavenisse. Precies op tijd krijgen zij hun eten en drin ken bezorgd. De komst van een juist ontslagen patiënt maakt een eind aan ons onderhoud. Nog een beetje pips rond de neus steekt de man zijn verpleger de hand toe: „Kerel, je bent bedankt hoor. Ik heb het hier prima gehad!" „Geen dank," zegt de E.H.B.O.-er, want hij is blij. dat hij zijn op de cursussen op gedane kennis thans zo uitstekend in de practijk kan brengen bij het helpen van zijn medeburgers. Sterfte onder geëvacueerd vee te Oud-Vossemeer Bij de landbouwer J. de B. in Roo- landpolder te Oud-Vossemeer waren koeien ondergebracht van de geëva cueerde landbouwer M. L. uit Poort vliet. Vermoedelijk door loodvergiftiging zijn van dit vee 5 koeien gestorven. Een zesde is nog ernstig ziek. De cadavers zijn per schip van Tholen naar het destructie bedrijf te Overschie vervoerd. (Advertentie) ntfietse'' 27 FEBR. t/m 8 MAART Meert uitsluitend 12-18 uur Deel van olietanker „Capelle" geborgen Olie richtte in Kruiningen echter veel schade aan Bergers van de fa. Van Sloten uit Wor- mer zijn er, in samenwerking met de scheepswerf „Zeeland", in geslaagd een groot deel van het wrak van het in de rampnacht van 1 Februari in de Kruiningse polder gestrande Belgische motortankschip „Capella" te bergen en naar de scheepswerf „Zeeland" in Hansweert te slepen. Helaas heeft dit succes ook een bittere beter ge zegd misschien: vette bijsmaak gekregen. De tanker was n 1.. doordat het voorschip sterk was weggezakt, volledig gescheurd en daardoor is. naar men ons van de zijde van de werf mededeelde, zeer veel olie uit de tanks weggelopen. Enige honderden tonnen olie hebben zich aldus verspreid en o.m. de laatste resten van de woningen van Krui ningen volledig bedorven. Ook in de slui zen van Hansweert dreef in de afgelopen dagen een dikke, blauwe olielaag op het water. Om nog maar niet te spreken van de stank, welke de atmosfeer in deze omge ving volledig bedierf. Intussen ligt nu het achterschip van de „Capella" op de werf in Hansweert. Het voorschip was zover weggezakt, dat men het heeft moeten losbranden, waardoor al thens ongeveer driekwart van het schip ge borgen kon worden. Men is thans voorne mens in Hansweert een nieuwe kop aan het schip te bouwen. De heer De Baare zegt N.O.V. vaarwel In een vergadering van de afdeling Vlis- singen van de Ned. Onderwijzers Vereniging is op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer A. C. de Baare, die na 40 jaren het moment gekomen achtte ook het voorzit terschap van deze organisatie neer te leg gen. De heer De Baare was oorspronkelijk voorzitter der afdeling van de Bond van Ned. Onderwijzers, een functie welke hij 40 jaar geleden tijdens een conflict, waarbij de toenmalige voorzitter aftrad, op zich moest nemen. Na de oorlog kwam de fusie tussen de Bond en de N.O.V. en van de toen ge vormde afdeling werd de heer De Baare weer voorzitter. Verscheidene sprekers hebben de schei dende voorzitter toegesproken en hem hulde gebracht voor zijn onvermoeid ijveren voor de belangen van de onderwijzers en hun or ganisatie. Namens de afdeling sprak de vice- voorzitter. de heer P. Cornells, namens het hoofdbestuur en de afd. Middelburg de heer W. Spinaay en namens Volksonderwijs de heer J. Oosterling. De heer De Baare dank te en haalde nog enkele oude herinneringen op. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer J. H. Wessels, tot 2è secretaresse mej. C. van Weele. Om een frites-kraam Ingezetene van Vlissingen kreeg geen standplaats Tijdens de rondvraag van de Vlissingse raadsvergadering heeft de heer M. J. van Poelje (P.v.d.A.) nog geïnformeerd naar de gang van zaken bij de toewijzing van een standplaats na de kermisverpachting. Spr. had vernomen, dat een Vlissings ingezetene geen standplaats voor een patates-frites- kraam was toegewezen, hoewel deze voor een hoger bedrag had ingeschreven dan iemand anders die de standplaats wel kreeg. Wethouder M. A. van Popering had ook de indruk, dat de zaak niet helemaal en règle was verlopen. Toen dit ontdekt werd, was de toewijzing, die steeds geschiedt in overleg met een vertegenwoordiger van de organisatie van kermisexploitanten al ge schied. Het gaat inderdaad niet aan, dat iemand door een samenspannen van twee exploitanten van elders uitgeschakeld wordt Spr. zegde toe, nogmaals te onderzoeken welke motieven tot de gewraakte beslissing hebben geleid. Iets dergelijks moet een vol gende maal voorkomen worden. RAAD SOUBURG L'itbreidingsplan vastgesteld Aan het begin van de Vrijdag gehouden vergadering der gemeenteraad van Souburg wijdde de voorzitter, burgemeester A. H. S. Stemerding, enkele woorden aan de wa tersnood, waarbij hij met dankbaarheid kon constateren. d3t Souburg voor een tweede overstroming gespaard was geble ven. De agenda werd "in zeer korte tijd be handeld, Aan een aantal particulieren werd grond verkocht, evenals aan de Chr. Wo ningstichting Walcheren voor de bouw van 25 woningen. Voorts werd besloten tot aan koop van grond bezuiden de Kanaalstraat en voor de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie te West-Souburg. De heer W. Huson sprak zijn blijdschap daarover uit en de heer B. Koole wilde inlichtingen over de verkaveling van de voor de bouw benodigde grond. Voor het doen van kapitaalsuitgaven werd een geldlening van 300.000 aange gaan. De gemeente zal met ingang van 1 Maart de onderhoudsplicht voor de Rit- themsestraat, voor zover deze gelegen is binnen hét grensgebied van Souburg, over I tie in September mét een voorstel te zullen nemen van de gemeente Ritthem. De raad komen. Ook de Burgerlijke Verdediging had ging accoord met het garanderen van rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door de zwemvereniging „Luctor et Emer- go" voor het plaatsen van een betonnen waterreservoir bij de badinrichting. De heer G. J. Janse uitte waarderende woor den aan het adres van het bestuur der zwemvereniging, omdat het werk, vooral obk tijdens de periode direct na de ramp, tot ieders tevredenheid werd uitgevoerd. Voorts werden met algemene stemmen aangenomen de voorstellen tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen en tot wijziging van de algemene politie-ver- ordening. Bij de rondvraag vroeg en verkreeg de heer B. Koole inlichtingen over de plaat sing van straatlantaarns en de heer J. v. d. Have vestigde de aandacht op de slechte toestand van een gedempte sloot aan het begin van de Middelburgse straat. Weg MiddelburgW.-Souburg nadert voltooiing De werkzaamheden aan de rijweg van de Nieuwe Vlissingseweg tussen Middelburg en West-Souburg zijn thans voltooid. De weg zal echter pas voor het verkeer worden opengesteld nadat ook de bermen zijn af gewerkt en dit kan momenteel nog niet ge schieden, omdat de aannemer op het ogen blik niet over draglines kan beschikken. Zo dra deze kunnen worden aangevoerd, kan het karwei vrij snel worden verricht, zodat de weg, naar het zich laat aanzien, nu toch spoedig weer voor het verkeer kan worden geopend. VISMIJN VEERE. Exportgarnalen 40 kg, 1.78; Bot 15 kg, 17.00— 23.00; Schar 5 kg, 23.00- Sardljn 4662 kg, 20.00—33.00. COÖP. VEILING „WALCHEREN". 27 Februari 1953. Fruit: Goudreinetten 8—22: Zure Bellefleur 715; Jonathan 1532; Appel- kroet 39; Provisiepeer 14; Comtesse de Paris 3—7; St Remy 9—13; Conference 12—24; Peren- kroet 7. Groenten: Boerenkool 3—23; Witlof 4462; Spruiten 15—66. Rodekool 7—20; Prei 18—46; Veldsla 38—2.26; Wijnpeen 4—10; Savoyekool 16—31; Kroten per kg 5—14; Andijvie 1 08—1.25; Uien per kg 1842; Sla per kg 1.00—2.16. Grote schade aan beplanting bij Oranjezon Gevreesd moet worden, dat aan de be planting van het waterwingebied der ge meente Middelburg te Oranjezon zeer grote schade is toegebracht, aldus heeft de direc teur van de gemeentebedrijven, ir B. C. Roeters van Lennep, medegedeeld in een rapport aan het gemeentebestuur. De ver wachtingen van het Staatsbosbeheer zijn zeer pessimistisch. Een en ander zal echter nog nader moeten worden bezien. In verband hiermede vormt de konijnen- plaag een zeer belangrijke factor. Thans reeds blijkt, dat het aantal konijnen nog veel te groot is, waardoor belangrijke schade optreedt. Volgens de rapporteur zal het lopende contract met de jachtcombinatie dan ook zo spoedig mogelijk gewijzigd dienen te wor den in die zin, dat de bestrijding der ko nijnen wederom als vroeger in eigen hand wordt genomen. Het komt ir Roeters van Lennep dan ook alleszins gewenst voor, dat hef gemeentebestuur daartoe zo spoedig mogelijk besluit. De directeur van de bedrijven merkt voorts nog op, dat zijns inziens plannen tot vergroting van de capaciteit van het water wingebied geen zin hebben, zolang nog niet vaststaat of van rijkswege op korte termijn maatregelen worden genomen voor een af doende bescherming van de duinrand. Plotseling overleden In de Badhuisstraat te Vlissingen is Za terdag de 81-jarige W. P. H.. die met zijn vrouw wandelde, door een hartverlamming getroffen en plotseling overleden. Het stof felijk overschot is per ambulancewagen naar de woning aan de Schuitvaartgracht overgebracht. Boerenleenbank te St. Jansteen in bet goud In de loop van dit jaar zal het feit her dacht worden, dat een halve eeuw geleden de Coöperatieve Boerenleenbank te St Jan steen werd opgericht. Dit jubileum zal niet onopgemerkt voorbijgaan. DE RAAD VERGADERDE Vijf gemeenten boden adoptie aan De raad van Rilland-Bath vergaderde voor de eerste maal na de rampzalige nacht van 1 Februari onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester, de heer D. Butijn. In zijn openingswoord herdacht deze in treffende bewoording de burge meester, de heer J. A. de Goffau. die evenals vele anderen de dood in de colven vond. Hierna werd een minuut stilte in acht genomen. De voorzitter deelde mede, dat vooral de eerste dagen na de ramp hem zeer zwaar gevallen zijn. In deze periode heeft hij zich om hulp gewend tot ir W. Kake- beeke. directeur van de Bath-polder. De heer Kakebeeke. die de vergadering bijwoonde, gaf een uiteenzetting van de toestand. Medegedeeld werd. dat er een schrijven tot de geëvacueerden is uitge gaan, waarin deze vergunning kregen uit hun woningen te redden wat er nog te red den valt. Voorts kwamen in behandeling' enkele brieven van gemeentebesturen, n.l. Zaan dam, Valkenburg, Aalten, Achteld en Dodewaard, waarin deze spontaan aan boden de gemeente Rilland-Bath te adop teren. De gemeente Achteld heeft reeds een houten barak beschikbaar gesteld, waarin een gedeelte van de gemeente secretarie is ondergebracht. Tevens heeft deze gemeente zich belast met het in orde brengen van het bevolkingsregister en het archief. Met algemene stemmen werd be sloten deze adoptie te aanvaarden. Voorts werd besloten aan mevrouw Mei.here, die tijdelijk werkzaam is op de noodsecretarie, een vergoeding toe te ken ner. van 40.bruto per week. Het volgende punt op de agenda betrof de rattenbestrijding. Daar er zich op de droge gebieden nog al veel ratten bevin den. besloot de raad de Provinciale Voed sel commissaris te raadplegen. Aardbeienmiddag in Kapelle De aardbeienmiddag, welke in hotel „De Zwaan" te Kapelle, op initiatief van de veilingvereniging „Kapelle Biezelinge eii Omgeving"" en de afdeling Kapelle van de Nederlandse Fruittelers Organisatie werd gehouden, heeft in alle opzichten voldaan. In deze bijeenkomst werd het woord ge voerd door de heer W. H. Kemmers van het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen en de heer A. Schalk, hoofd assistent bij het Rijkstuinbouwconsulent- schap te Kesteren, die lezingen hielden over de afzet en teelt van aardbeien voor verse consumptie. Na een kort openings woord door de voorzitter van het comitc van voorbereiding, de heer P. J. J. Dekker, behandelde de heer Kemmers het onder werp „De afzet van aardbeien voor verse consumptie en verwerking". Hij gaf een overzicht over de afzet, zowel voor verse consumptie als voor industrie, prijs, be- teelde oppervlakte en productie sinds 1937. Wat de consumptie van verse aardbeien voor het binnenland betreft, kon spr. ver klaren, dat deze na de oorlog weer toe neemt. Men moet echter niet vergeten, dat de aardbei een luxe is en dat het verbruik wordt bepaald door het inkomen. Hoewel de oogst in ons land en in Engeland nog wel zal toenemen, zag spr. toch lichtpunten in de toename van binnenlandse con- RAAD HULST Proces met Amsterdams architect om 1725 Onder voorzitterschap van burgemeester B. A. Th. M. Truffino vergaderde de raad van Hulst. Besloten werd een rechtsgeding te voeren tegen architect T. Roijaards uit Amsterdam, die naar de mening van B. en W. ten onrechte 1725 honorarium te veel had ontvangen en die weigert dit bedrag terug te betalen. Hierna werden de diverse begrotingen behandeld. Algemene beschou wingen werden gehouden door de heer J. D. J. Martens. Deze spreker pleitte voor verhoging van de salarissen en afhandeling der annexatiekwesties en prees het werk, door B. en W. verricht. De begrotingen voor het gasbedrijf, het woningbedrijf, de dienst voor maatschappelijk hulpbetoon en het vleeskeuringsbedrijf werden goedgekeurd. Bij de behandeling van de begroting van het vleeskeuringsbedrijf werd opgemerkt, dat het hoofd van dienst onjuiste inlichtingen had verstrekt over het aantal huisslachtin gen, waardoor de uitgaven te hoog waren opgevoerd, mede in verband met de aan schaffing van een auto en de aanstelling van een hulpkeurmeester. De gemeente begroting leverde weinig moeilijkheden op. De heer J. D. A. van Mierlo pleitte voor verhoging van de subsidie aan de kleuter school. B. en W. zegden toe over deze kwes- 57. Toen Piel Potlood zijn wagen eindelijk uit de mensen menigte had weten te krijgen, was de politie-auto, waarin Jimmy Brown was meegenomen al lang uit het gezicht verdwenen. „Waar dat ding gebleven mag zijn?" vroeg Piet Potlood zich zelf af. Hij reed een eindje op goed geluk door in de hoop iets van het politiebureau te zullen ontdekken. Dal lukte echter niet en ten slotte stopte hij om de weg aan een voorbijganger te vragen, Br liep een aardig negermeisje met een kolossale mand met kokosnoten op haar hoofd voorbij. Aan haar vroeg hij of zij ook wist waar hel politiebureau was. Het meisje keek hem ver schrikt aan en liep toen snel door. Piet Potlood probeerde nog een paar maal iemand aan het spreken te krijgen, maar de mensen liepen door of zij brabbelden iets waar Piet niets van verstond of begreep. „De enige, die mij op weg kan helpen is een politieagent", dacht Piet Potlood ten slotte, maar voordat hij deze gevonden had, was er wel een kwartier voorbij gegaan. Maar eindelijk had hij dan een politieman te pakken. Een zwarte politieman was het, maar hij begreep de vreemdeling uitstekend en hij wist Piet Potlood precies te vertellen, hoe hij moest rijden om het politiebureau te bereiken. De journalist reed er zo snel als hij kon naar toe en aangekomen, vertelde hij de wachtcommandant, dat hij de hoofdcommissaris dringend wenste te spreken. de aandacht. Het bedrag dat hiervoor op de begroting was uitgetrokken, namelijk 1.000, werd veel te laag geacht. Uit de uiteenzetting van de burgemeester bleek, dat in de toekomst tussen gemeentebestuur en burgerij contact gelegd zal worden door o.m. voordrachtsavonden in de burgerzaal. Aan de gemeente Poortvliet werd een ge deelte van de kleding, ontvangen in ver band met de ramp, afgestaan, terwijl ook op andere wijze werd geholpen. Burge meester en wethouders overwegen om later op nog andere wijze de verbondenheid tus sen Poortvliet en Hulst tot uiting te bren gen. Ook aan Zierikzee zal officieel het medeleven van Hulst betoond worden, om dat men ook aan deze gemeente prettige herinneringen heeft. De raad betuigde zijn dank aan de bur gemeester voor de maatregelen, die hij tij dens de ramp had getroffen. De heer Ch. Willemstein drong aan op een behoorlijke beplanting in Hulst, waarbij hij voor zover 'mogelijk de plaatselijke handelaren wilde inschakelen. Voor de tijd, dat het nieuwe hoofd van de openbare lagere school nog niet in dienst kan treden, zal diens taak worden waargenomen door mevrouw Van den Elshout uit Kloosterzande. Knaapje verloor twee vingers Het zoontje van de heer E. V. B. te Over slag kwam in een onbewaakt ogenblik, toen hij aan het spelen was. met zijn hand tussen de schaafmachine in de werkplaats van zijn vader. Twee vingers van de rechterhand werden afgesneden, een andere vinger werd verminkt. De jongen werd naar het zieken huis overgebracht. Landarbeiders te Zaamslag vergaderden Onder voorzitterschap van de heer F. Wieland vergaderde de afdeling Zaamslag van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de watersnood z.i. gezien moet worden als een teken des tijds. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Faas, bleek, dat 12 nieuwe leden zijn inge schreven. In het verslag werd de jeugd aangemoedigd om zich aan te sluiten en werden de leden opgewekt trouw de cur sussen te bezoeken. Het hoofdbestuurslid de heer A. Vingerling uit Goes, sprak over het onderwerp „zegen en vrucht van het werk van de bond". De penningmeester deelde mede, dat in 1952 aan het hoofdbe stuur voor een som van 3868.56 aan con tributies is opgezonden. De afdeling zelf had een saldo van 455.30. Vacantiebonnen werden ingeleverd voor een bedrag van 5819.33. Na de pauze werd een film over de bloem bollencultuur vertoond, waarna namens de zusterafdeling gelukwensen werden uitge bracht. aardbeien sumptie en de export van naar Duitsland. De heer Schalk sprak over de „Teelt van aardbeien voor .ver.se consumptie". Wan neer men gaat telen zal men een funda ment moeten leggen voor een rendabele teelt. Daarnaast zal men een goede grond moeten hebben en die is in Kapelle en omstreken wel aanwezig. Na de sortimen ten afzonderlijk te hebben behandeld, sprak hij een aanbevelend woord voor de teelt van het sortiment Dutch Evern. Verder vroeg hij speciale aandacht voor de zomer- plsnting. Hiervan wil men in Kapelle en omstreken weinig weten. Vervolgens werd nog een nieuwe kleurenfilm „Oogst en afzet van aardbeien" vertoond. Minister van Waterstaat bezoekt Zuid-Beveland De minister van Waterstaat, mr J. Algcra. heeft het watersnoodgebied in het Oostelijk deel van Zuid-Beveland bezocht. De reis werd gemaakt via de Moerdijk, waarbij de minister gelegenheid had de toestand van de weg en spoorweg ter plaatse in ogen schouw te nemen. Via Bergen op Zoom werd naar Krabbendijke gereden. Het werk aan de dijk bij Rilland werd bekeken en een blik werd geworpen op de onder water staande Kruiningen-polder. De hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir Th. Heyblom, vergezelde de minister en gaf eep-toelichting. Na een kort oponthoud t§ Goes werd langs dezelfde weg de terugreis naar 's Gravenhage gemaakt. RAAD DRIEWEGEN Nieuw raadslid toegelaten De gemeenteraad te Driewegen kwam in vergadering bijeen. De voorzitter, bur gemeester D. Thomassen a Thuessink van der 'Hoop van Slochteren, wijdde enige woorden aan de watersnoodramp. Geluk kig is Driewegen, dank zij dag en nacht werken en huln uit andere gemeenten, voor een dijkdoorbraak gespaard gebleven, maar met medelijden denkt men aan allen, die familie en bezittingen verloren. Nadat dank was gebracht aan alien, die hulp boden, werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de slacht offers. Aan de centrale van katholieke militaire tehuizen werd een subsidie toe- gekeud van een cent per inwoner. Beslo ten werd öe heer A. Schaalje als raadslid toe te laten. Bij de rondvraag kwam ter sprake of het gewenst is met het oog op eventuele stormen wacht te lopen bij de nog in slechte toestand verkerende zeedijk. Ook v/erd het gewenst geacht de zandzakken, waarmee de Mcolóijk versterkt is. voor lopig o-i hun plaats te laten. Voor de nachtpatrouilled'enst aan de Mooldijk. waarvoor iedereen was ingeschakeld, zal geen vergoeding worden gegeven. Ten slotte v/erd besloten het presentie geld van twee raadsvergaderingen in het Rampenfonds te storten. Voorts deelde de voorzitter mede. dat de gemeente Bergen op Zoom een brandauto met spuit en toebehoren aan Rilland wilde verkopen. Dit alles zou nader onderzocht worden. Ook kwam aan de orde de reini gingsdienst, in het bijzonder de „Jeep", welke bij het vuilnis ophalen gebruikt wordt en die thans in een dusdanige toe stand verkeert, dat herstel grote kosten met zich mee zal brengen, zodat de aan schaf van een tractor in overweging ge nomen meel worden. De voorzitter deelde mee, dat sinds Don derdag ten busdienst is ingesteld tussen de Batnpoldcr en Bergen op Zoom, zodat da gelijks een 25-tal kinderen de school kun nen bezoeken. De ouders van deze kin deren komen ingevolge art. 13 Onderwijs wet voor een vergoeding in aanmerking. De heer M. A. Francois stelde voor nu reeds volume aan te vragen voor het bou wen van nieuwe woningen. Besloten werd volume voer 20 woningen te vragen. De hec-r J. A. Boot zeide de voorzitter hartelijk dank voor alles wat hij in deze moeilijke tijd heeft gedaan. De heren L. A. Boonman en M. A. Francois onderstreep ten ten volle de woorden van de heer Boot en spraken c'e hoop uit, dat de voorzitter zijn laak als waarnemend burgemeester neg enige tijd met dezelfde toewijding zou mogen vervullen. De heer Boot stelde ten slotte voor, zedra de toestand weer nor maal is het gemeente-pereoneel een extra toelage te verschaffen voor hel vele werk, dat dit tijdens dt afgelopen weken gedaan heeft. Kringvergadering Z.L.M. Schouwen-Duiveland De kring Schouwen-Duiveland van de Zeeuwse LandbouwmaatschappU vergaderde te Zierikzee in het Huls van Nassau, voor het eerst na de ramp. De voorzitter, de heer A. M. Geluk, schetste in bewogen bewoor dingen hoe de toestand op het verdronken eiland thans was. „Verschrikkelijke tonelen hebben zich in de afgelopen maand afge speeld. Nog lijkt alles een bange droom, maar helaas, het is bittere werkelijkheid", aldus de heer Geluk. Nadat enige ogenblikken stilte in acht waren genomen, wees de heer Geluk er op, dat vele redders met ware heldenmoed groot se daden hebben verricht. Hij bracht hulde aan deze dapperen. Over de toekomst zeide spr., dat men nog in het duister tast, maar men moet het harde leven weer aanvaarden. De heer Geluk deelde mede, dat hehin de bedoeling ligt tot herverkaveling op Schou wen-Duiveland te komen, zoals dat destijds ook op Walcheren is gebeurd. Dit houdt te vens in dat de herbouw van woningen en boerderijen onder het ministerie van We deropbouw zal ressorteren. Overwogen wordt om voor de vernielde boomgaarden kapitaalsuitkeringen te verlenen. Het afge voerde vee is, met uitzondering van enkele eerste transporten, geheel geregistreerd. Ongeveer zestig oroeent van de veestapel is behouden en bevindt zich thans grotendeels in Zuid-Beveland. Na 1 Mei zal de voedsel- commissaris het vee overnemen en verko pen. De heer Geluk wees er op, dat het noodzakelijk is om thans, zo nauwkeurig mo gelijk eigen schade te registreren. Aan de Rijkswaterstaat was gevraagd, hoe de droogmaking zich zal ontwikkelen. Men kon echter nog niets over vastomlijnde plannen mededelen, maar wel werd gezegd, dat de dijken dit jaar dicht moeten. De moeilijkhe den liggen vooral in Schouwen. Vier Ban nen en Oosterland. Voorts werd gesproken over de herbevolkine van het eiland, waar bij er o.a. op aangedrongen wed reeds nu voor materiaal te zoreen voor de bouw van noodwoningen bii het droogvallen. Ten slotte werd medeeedeeld, dat op 10 Maart a.s. oDnieuw een vereaderirt zal worden gehouden, die zal worden bijge woond door de cultuurconsulent, ir Post en de Rükslandbouwconsulent, dr ir C. W. C. van Beekom. Amerikaanse steden adopteren Zeeuwse gemeenten Twee Amerikaanse steden hebben twee Zeeuwse gemeenten geadopteerd. De stad Easton in de staat Pennsylvania wil zich het lot aantrekken van Stavenisse en de stad Statesville in de staat North Carolina wil Zonnemaire helpen. Het personeel van een bank in Parijs heeft Poortvliet geadopteerd en wil maandelijks giften zenden. Centrum voor cvacué's te Goes De Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Vrij Evang. Gemeente, het Leger des Heils, de Chr. Geref. Kerk, de Ver. v. Vrijz. Hervormden en de Doopsgezinde Gemeente te Goes hebben besloten in het C.J.M.V.- gebouw aan de Wijngaardstraat een centrum voor geëvacueerden te openen. De evacué's zullen elkaar daar "s Maandagsavonds en Woensdag- en Vrijdagsmiddags kunnen ont moeten. Voor gratis koffie zal worden ge zorgd. Hedenavond half acht zal ds A. W. M. Ode dit centrum officieel openen. VAN De tankboot „Neerlandie". die weken- leng aar. de Middelburgse loskade gemeerd heeft gelegen, en die dienst deed als drij vende reinweterkelder. is vertrokken. Het door kleinere tankschepen aangevoerde drinkwater wordt nu direct naar de water toren gepompt. In zaal Verburg te Wissekerke werd drie maal een fiimreportage van de watersnood vertoond, waarvoor veel belangstelling be stond. In de pauze werd er gecollecteerd voor het Rampenfonds. Men is begonnen met het uitbreiden van het telefoonnet te St Annaland. Het aantal aansluitingen op het locale telefoon te St Annaland bedraagt op het ogenblik 113. Men is voornemens dit aantal uit te breiden tot 120. De jaarlijkse biddag voor het gewas zal dit jaar in de gemeente Tholen gehouden worden op Woensdag 4 Maart 1953. De kommies der directe belastingen te Tholen. de heer J. Jumelet. is met ingang van 16 Maart a.s. bevorderd tot dienstgelei- der met standplaats 's Gravenpolder. De wachtmeester der Rijkspolitie, de heer Moreus, met standplaats Nieuw-Namen, werd overgeplaatst naar Koewacht. Het 5-jarige dochtertje van de heer F. B. T. te Hcinkenszand trok in een onbewaakt ogenblik de koffiekan van de kachel en kreeg daardoor de hete inhoud over het lichaam. Nadat dokter P. Staverman eerste hulp had verleend, werd het kind met ern stige brandwonden naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Mejuffrouw Adr. Duijnhouwer uit Scher- penisse. als onderwijzeres werkzaam aan de o school te Stavenisse is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te St Annaland. De afwatering in de omgeving van Ter hole is begonnnen. en het water in de Vliet en de Vitshoek zakt thans. Het gaat nog wel niet zo snel. maar binnen enkele dagen zal toch de weg in de Vitshoek droog komen. De technische commissie van de tennis club „Huls'ter Ambacht" is samengesteld uit de volgende leden: mevr. Goossens en de heren J. van Mierlo. H. Francken. B. Langenhorst en F. Saman. Eveneens met ingang van 16 Maart a.s, wordt de heer J, de Footer, assistent dei- Invoerrechten en Accijnzen te St Jansteen gedetacheerd, als assistent der directe be lastingen te Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3