Geen terugslag op toeristenseizoen voor Walcheren en W.Z. Vlaanderen s In Middelburg is men er niet geheel gerust op Zeeuwse Almanak Dat bleef.... JUBILARIS TE ZIERIKZEE PER MOBILOFOON GEHULDIGD Zeedijk in Znidwatering moet hersteld en verbeterd worden Droogmaking Bruinissepolder zal drie maanden vergen SITUATIE BIJ RILLAND NOG STEEDS PRECAIR ZEELAND HELPT! Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1953 ALGEMENE VERWACHTING De in sommige kringen gekoesterde verwachting en de vrees, dat het komende toeristenseizoen voor Zeeland en met name voor Walcheren en voor de kuststreek van West-Zeeuwsch-Vlaanderen de terugslag zou ondervinden van de rampspoe dige gebeurtenissen in deze provincie, wordt geenszins gedeeld door degenen, onder wie burgemeesters en V.V.V.-functionarissen in de Zeeuwse badplaatsen die hier nauw bij betrokken zijn. Zonder meer kan gezegd worden, dat voor Wal cheren en West- Zeeuwsch-Vlaanderen over het algemeen een normaal toeristen seizoen wordt verwacht, hetgeen moge blijken uit het feit, dat onder meer in Zoutelande en Cadzand de aanvragen voor pensionruimte reeds sedert een maand weer regelmatig binnenkomen en uit de van een gezond optimisme getuigende uit spraak van Groedes burgemeester: „Het prachtige uitzicht op de Schelde is het zelfde gebleven". Niettemin heeft men in Cadzand wel met de mogelijkheid rekening gehouden, dat. men elders in den lande ten onrechte zou menen, dat Cadzand veel van het water had geleden. Men is dan ook voornemens binnenkort een reclame-campagne te organiseren, teneinde deze verkeerde indrukken uit te wissen. Naar de secretaris van de V.V.V. aldaar ons verzekerde, heeft men hiermede echter nog willen wachten uit piëteit ten opzichte van de in Zeeland wel getroffen gemeenten. De burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars toonde zich, evenals de burge meester van Zoutelande, de heer D. Kodde, optimistisch gestemd. De heer Kodde was zelfs van mening, dat vele buitenlanders nu eens te meer naar deze streken zullen wil len komen, teneinde een indruk te krijgen van de verwoestende krachten, welke hier hebben gewoed. Deze zienswijze wordt als het ware beves tigd door de feiten, want reeds thans is het moeilijk om voor het komend seizoen in Zoutelande onder dak te komen: vele pen sions zyn reeds volgeboekt. De verbroken normale verbindingen zul len naar de mening van velen, geen terug slag opleveren. Men neemt aan. dat vacan- tiegangers het geringe ongerief (voor zover zij dat als zodanig beschouwen) van een reis via Antwerpen zo nodig gemakkelijk zullen aanvaarden, terwijl bovendien de kans be staat, dat binnen afzienbare tijd over de normale route gereisd kan worden, dank zij de in te lassen pendeldienst Kapelle-Krab- bendijke. Daarnaast wees men er ons op, dat zich onder de toeristen over het algemeen veel automobilisten bevinden, voor wie een omweg immers aanmerkelijk minder be zwaarlijk zou zijn. Somber geluid uit Middelburg Uit Middelburg bereikten ons van de zijde van V.V.V. helaas enkele sombere geluiden. Het aantal aanvragen voor zomerhuisjes, pensionruimte, c.d. bedraagt daar momen teel slechts twee tot drie per week, terwijl dit onder normale omstandigheden in deze periode 10 tot 12 per dag placht te zijn. Noord-Beveland krijgt leidingwater Waterleiding Mij is situatie in Kruiningen meester Noord-Beveland, dat tot op heden van drinkwater voorzien werd met behulp van tankschepen, krijgt Dinsdag leidingwater. Des ochtends zal de N.V. Waterleiding Mij Zuid-Beveland van Wolphaartsdijk af op Zuid-Beveland naar Kortgene op Noord- Beveland over de zandkreek een plastic waterleidingbuis leggen van 1000 meter lengte. Voor dit zwaar geteisterde eiland betekent dit een uitkomst, want zonder leidingwater is het vrijwel onmogelijk de woningen weer slikvrij te maken. Desge vraagd deelde de directeur van de Water leiding Mij, ingenieur R. M. J. Stoel Feuer- stein, ons mede, dat men in Kruiningen, waar, zoals bekend, de waterleidingbuizen door onderspoelingen dreigden te scheuren, de situatie meester is. Wel moet geregeld opgelet worden, dat geen verdere uitscheurïngen plaatshebben, doch men heeft de nodige voorzieningen getroffen om direct te kunnen ingrijpen. Kunstschilders naar de noodgebieden De Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft het in samenwerking met het Prins Bernhardfonds mogelijk gemaakt drie kunstschilders naar het noodgebied uit te zenden. Het zijn Jeanne Bieruma-Oosting, Cor de Wolff uit Amsterdam (die voornemens is zijn intrek in Bergen op Zoom te nemen) en Harry Kruiningen, van geboorte Zeeuw. Kruinin gen is tevens graficus. Zij zullen hier indrukken opdoen en het werk van deze drie schilders zal dienst baar worden gemaakt aan de landelijke actie „Kunstenaars Helpen", ten bate van het Rampenfonds. Elders in deze editie kunt ge lezen, dat in sommige kringen bezorgdheid heerst ten aanzien van het komende toeristenseizoen voor Zeeland. Velen vrezen, dat de vreem delingen, die veelal niet precies op de hoogte zijn met hetgeen in onze provincie geschiedde, de reis naar Zeeland niet zullen ondernemen en dal anderen niet zullen komen uit angst van de befaamde bad plaatsen slechts weinig terug te vinden In sommige gevallen zal dat ook zo zijn: zal men slechts useinïg terugvinden van hel vroeger zo vertrouwde. Helaas. Maar in vele gevallen echter kan men zich houden aan de uitspraak, welke de burgemeester van Groede deed: „het uil- zicht op de Schelde veranderde niet.'" De eerste burger van dit bescheiden toeristenoord had het niet treffender kun nen uitdrukken. Want hoezeer zowel de Ooster- als de Westerschelde zich ook vergeten mogen hebben, welk onheil zij ook stichtten, het aanzien van beide wateren veranderde niet. De Schelde bleef de Schelde en zij. die het spel van wind, zon en water minnen: z\j ook. die aan de Noordzee hun hart ge schonken hebben en haar nimmer zullen verloochenen, hoe wreed zij soms ook zijn moge, zij zullen Zeeland evenmin ver loochenen. Noordzee en Schelde behielden haar schoonheid en de vacantiegangers zullen komen, beseffend: „Dat bleef!" Men vreest in Middelburg voornamelijk een terugslag, juist tengevolge van de ver broken normale verbindingen en men ves tigt zijn hoop daarom op de pendeldienst. Zoals wij onlangs reeds schreven, pakken de Domburgers de zaak krachtig en voort varend aan. Zij steken zelf de handen uit de mouwen om hun badplaats weer even aantrekkelijk te maken als vorige jaren en ongetwijfeld rekent men er op, dat de toe risten Domburg trouw zullen blijven, even als men dat in Oostkapelle doet. Vlissingen verdeeld De meningen in het bestuur van de V.V.V. te Vlissmgen zijn een weinig verdeeld: eens deels is men optimistisch (en gelukkig over heerst dit), doch aan de andere kant vrezen sommigen een terugslag, met name voor wat betreft het vreemdelingenbezoek uit Duitsland. Het is gebleken, dat velen In Duitsland menen, dat ..Der Insel Walcheren" nog steeds „versenkt" is en teneinde dit tegen te gaan. zal via de provinciale V.V.V. en de A.N.V.V. een campagne worden ge organiseerd. Er zullen in de buitenlandse bladen dagelijks bulletins worden gepubli ceerd en van de zijde van de V.V.V. Vlis singen zal er op worden aangedrongen ook rechtstreeks contact op te nemen met de reïsbureaux in Duitsland. Uit België en Vijftienhonderd arbeiders trekken naar Zeeland Op Walcheren arriveerden in de loop van deze week enkele honderden arbeiders, die ondergebracht werden in de D.U.W.-kam- Den. Zo kwamen Vrijdagmiddag uit Fries land een honderd mannen aan. terwïil het de bedoeling is. zo vernemen wij. om in to taal 1500 a 1600 arbeiders samen te brengen. Zij zullen tewerkgesteld worden bii de herverkaveling en zonodig ook dienst doen bij het dijkherstel, waartoe werkaroenen van ongeveer 50 man elk gevormd rullen worden. Deze groepen zullen als „vliegen de colonnes" fungeren en steeds daar wor den ingezet waar dit het meest noodzakeliik blükt. De arbeiders zullen onder vriie ar beidsvoorwaarden werken en riet op DTTW-voorwaarden. Zii worden voorlopig in DUW-kampen op Walcheren ondergebracht daar deze thans de enige huisvestingsmoge lijkheid bieden. Het is niet uitgesloten, dat het gehele le ger zal worden ingevet bij de werkzaamhe den aan de dijk te Waarde. In de drooggevallen polders wordt hard aan herstel en wederopbouw gewerkt. Een vrouw uit Oostdijk bij Kruiningen is terug gekeerd en maakt haar huis weer in orde. Frankrijk verwacht men in Vlissingen, waar het badstrand een afdoende noodvoorzie ning krijgt, een stroom van toeristen. Zo blükt dus. dat afgezien van een enkel somber geluid over het algemeen een normaal toeristenseizoen wordt ver wacht en dat zeker niet gevreesd behoeft te worden voor een „enorme terugslag". Middelburg krijgt weer water uit Oranjezon Plannen tot het slaan van diepe bronnen Op grond van de resultaten van het bac teriologisch onderzoek is het mogelijk geble ken weer enig drinkwater uit Oranjezon naar Middelburg te leveren. Dagelijks wordt gedurende enkele uren op de diepe bronnen gepompt, waardoor ongeveer 500 m3 water wordt verkregen. Er wordt naar gestreefd tegen de zomer meer water uit de Middelburgse prise d'eau te verkriigen. Daartoe is momenteel bij het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening een project in bewerking om door het slaan van diepe bronnen reserve-water van tussen een tweetal kleilagen te trekken. Er zal ech ter voor de komende jaren gerekend moe ten worden op een belangrijk verlaagde ca paciteit van het waterwingebied. zodat maatregelen moeten worden getroffen voor een voldoende suppletie vanuit Zuid-Beve land. Hierover zijn thans in de zg. Kleine Commissie besprekingen gaande. Momenteel is voor het Middelburgse dis- tribntiegebied per dag ongeveer 2100 m3 drinkwater beschikbaar. (Advertentie) last van zennwen? Mijnbardt'i Zenuwtablettea helpen U er overheen. Gevaar hij Waarde bezworen Het gevaar aan de zeedijk bij Waarde schijnt thans wel bezworen te zijn. Zoals bekend sijpelde na het dichten van het gat in de dijk van de Westveerpol- der het water nog steeds door de basalt- laag, waarop de zandzakken rusten. Vrijdagnacht is met een 20-tal mensen doorgewerkt om aan de binnenzijde een tweede dijk van zandzakken te leggen. De ruimte tussen beide dijken is door de zuiger volgespoten met zand, waar door de polder thans definitief van de zee is afgesloten. I Kuikentjes luidden g Februari uit H Het lijkt dat de optimisten toch gelijk g gaan krijgen over het naderen van de Lente. Niet alleen het weer wijst daar- g p op, maar ook de leghornkuikentjes, die j g de laatste dag van Februari in Oost- g g burg bij de familie van V. piepend uit g g het ei kropen, zijn daar een bewijs van. Het is ook maar te hopen, dat het g li zachte weer aanhoudt, want de donzige g g diertjes zijn in Oostburg wel bijzonder g H vroeg voor de dag gekomen. g Ernstig bedrijfsongeval op Westerschelde Vorige week is op de onderlosser „Hol land 43" van de N.V. Baggermij Van Holten te Hardinxveld, waarmede op de Wester schelde onder Vlissingen wordt gebaggerd, een ongeluk gebeurd. De 47-jarige M. uit Dordrecht kreeg een klap van een lierzwen gel en moest zwaar gewond naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd worden. Zijn toestand is ernstig. De oorzaak van het on geval is. dat het slachtoffer een lier iets te vlug losliet, waardoor deze uitschoot en de man de zwengel tegen het hoofd kreeg. On middellijk staakte men de werkzaamheden en werd naar de buitenhaven van Vlissin gen gevaren, vanwaar de man naar het zie kenhuis vervoerd werd. Zondagmiddag was de toestand van het slachtoffer nog zorg wekkend. Theeservies voor gedupeerden Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer L. Vijverberg te Zierikzee, districtsmonteur 1ste klas van de P.Z.E.M., bij dat bedrijf in dienst trad. Dit jubi leum is op een wel zeer bijzondere wijze gevierd. Toen de directeur en enige andere functionarissen van de P.Z.E.M. zich Zaterdag op weg naar Zierikzee op de prov. boot bevonden, werd de dienst plotseling stilgelegd, zodat zij onver richter zake terug moesten keren. Men besloot toen de jubilaris 's avonds te huldigen door het hoofdkantoor te Middelburg en het kantoor te Zierikzee per radio (mobilofoon) met elkaar te verbinden. De directeur, ingenieur T. Michielsen, sprak de heer Vijverberg op deze onge bruikelijke wijze hartelijk toe en zegde hem draadloos dank voor de vele diensten aan het bedrijf bewezen, met name voor het na de watersnood verrichte zware en moeilijke werk. De gebruikelijke enveloppe werd in het kantoor aan het Havenplein overhandigd. De hoofdingenieur, ing. H. Everwijn, noemde de heer Vijverberg een kracht, waarop het bedrijf steeds heeft kunnen bouwen. Vervolgens spraken, even eens per mobilofoon, de personeelschef, de heer J. H. W. van Beuzekom en de heer J. Huser, die de jubilaris namens de per soneelsvereniging feliciteerde. Deze ver eniging biedt, naast een geschenk, een thee servies aan, daar de heer Vijverberg tot de door de ramp getroffen inwoners van Zierikzee behoort. De heer Huser deelde tevens mede, dat de personeelsvereniging heeft besloten aan alle gedupeerde personeelsleden een der gelijk servies aan te bicden. Nadat het „over" had weerklonken, spra ken aan de Zïerikzeese zijde de bedrijfsin- genieur, Ir M. A. L. Beun, die de jubilaris een plichtsgetrouw ambtenaar en een pret tig mens noemde, en de magazijnmeester, de heer A. J. van Dixhoorn, die bloemen aanbood. Een blijvend aandenken zal nog volgen. Ook mevrouw Vijverberg werd door de sprekers in de hulde betrokken en zij mocht eveneens bloemen in ontvangst ne men. In zijn dankwoord herinnerde de heer Vijverberg er aan, hoe in de rampzalige Februarimaand is gebleken dat het PZEM- personeel een hechte gemeenschap vormt. De toespraken tijdens deze unieke huldi ging werden zowel in Zierikzee als in Mid delburg uitstekend ontvangen. POLDER WALCHEREN BESLUIT: Met lapmiddelen is men niet gebaat Het polderbestuur van Walcheren heeft in een spoedeisende buitengewone algemene vergadering, die slechts een half uur gehoefde te duren, niet alleen tot het herstel, maar tevens tot de verbetering van de zeedijk aan de Zuidwatering besloten. Unaniem waren de commissarissen het er over eens, dat het niet ver antwoord zou zijn, thans met een lapmiddel te volstaan en dus werd zonder enige discussie en zonder hoofdelijke stemming het dagelijks bestuur een credièt van f 1.400.000 verleend. Daarbij werd bepaald, dat te zijner tijd ter dekking van deze uitgaven, voorzover het Rijk de kosten niet voor zijn rekening neemt, een geld lening zal worden aangegaan. Deze tweede poldervergadering na de ramp, welke gehouden werd iri Het Pol derhuis te Middelburg, stond onder voor zitterschap van mr dr R. W. Graaf van Lynden, die de commissarissen waarschuw de. dat hij niet kon zeggen, welk deel van de kosten door het Rijk zal worden gedra gen. Zoals bekend is een ontwerp-noodwet ingediend, waarin bepaald wordt, dat de kosten van het herstel van de zeedijken voor rekening van het Rijk komen. Indien dit herstel gepaard gaat met verbetering van het waterkerend vermogen der zeewe ring zou van rijkswege een tegemoetko ming in de kosten kunnen worden ver leend. De zaak staat echter nog te zeer op losse schroeven om hierover ook maar enige mededeling te kunnen doen. die in derdaad hout snijdt. Wel stond het voor de voorzitter vast, dat de polder, wanneer men met de handen over elkaar gaat zitten afwachten wat er uiteindelijk zal gebeuren, bedrogen zal uit komen. Het herstel kan natuurlijk niet wor den uitgesteld,* maar wanneer men verbe tering en verhoging van de dijk naar de toekomst verschuift, zullen de kosten veel aanzienlijker zijn. Men moet bovendien dan maar hopen, dat de zee tijd laat, want zij zal steeds weer proberen haar rechten te hernemen. De herstelwerkzaamheden bestaan uit het aanvullen van de afschuivingen met de ter plaatse aanwezige klei, de verbe tering echter uit de vorming van een zand- kern met kleibedekking. „De aarzeling om met dit voorstel te komen, verdween voor het dagelyks bestuur onder de druk van de verantwoordelijkheid voor het behoud van dit deel van het eiland", aldus de heer Van Lynden, die de ingenieur en zijn me dewerkers hulde bracht voor het feit, dat z\j. hoewel overkropt met werk, tocli kans hebben gezien het plan voor de dijk van de Zuidwatcring binnen vier weken na de ramp aan het polderbestuur voor te leg gen. Hoger dijkgeschot De heer Van Lynden merkte nog op, dat het project-Zuidwatering, indien van Duinbrand bij Domburg Zondagmiddag drie uur ontstond in de begroeiing van de duinen tussen Domburg en Westkapelle een begin van brand. Dank zii het feit, dat verscheidene wandelaars onmiddellijk pogingen in het werk stelden het vuur te blussen en de brandweer van Domburg zeer spoedig ter plaatse was, had men de situatie spoedig in de hand en ging slechts een klein gedeelte van het droge struikgewas in vlammen op. Betere verbinding Yerseke-N.-Brabant Met ingang van vandaag komt er een belangrijke verbetering in de bootverbin ding Yerseke met Noord-Brabant en wordt niet meer nnar Bergen op Zoom gevaren, maar r.a'i Tholen. Van Tholen heeft men dan een directe busverbinding met Bergen op Zoom, terwij! men van Yerseke uit een busverbinding heeft met Goes. WERKGROEPEN H ORDEN GEVORMD Dorpsleven herstelt zich snel Ofschoon het nog wel enkele maanden zal duren eer Bruinisse definitief droog zal zijn, herneemt het leven er toch zijn rechten. De bewoners zijn geconcen treerd rond de Haven en in de Oude straat, de enige gedeelten van het dorp die nog bewoonbaar zijn. Reeds twee maal in de maand Februari werd een paartje in ondertrouw opgenomen, ter wijl ook de landbouwvereniging reeds een vergadering hield in Het Veerhuis. De voorzitter de heer P. L. Krepel, heette in deze vergadering speciaal welkom de mensen uit Oosterland die op Bruinisse ver blijven, om van hieruit te trachten, hun nog overgebleven schamele bezittingen te ber gen. Een minuut stilte werd in acht genomen ter herdenking van de slachtoffers. Hij dankte allen, die hebben meegewerkt om zoveel mogelijk te redden. Het vee, waarvan (Advertentie) Tïlfitfl- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder UltSlrlfl vloeibare D.D.D. dringt diep tn uiidiuvj de poriët, door. zuivert, ontsmet geneest_de de oormerken zijn vastgelegd is gedeeltelijk naar Goes -en gedeeltelijk naar Rotterdam vervoerd. Ook de meeste paarden zijn weg en vermoedelijk ondergebracht in de Haar lemmermeer. Het is de bedoeling dat ieder straks zijn eigen paarden terug krijgt. De heren L. Bij de Vaate, G. van de Sluis en L A. Jonker van de Zande vormden een commissie die leiding zal geven bij het bergen van de landbouwmachines, partijen graan, aardappelen enz. Naast deze z.g. werkcommissie, moeten echter nog verschil lende werkgroepen gevormd worden. Uit Gorssel, de plaats die Bruinisse ge adopteerd heeft, komt een achttal jonge lui, dat zal helpen om landbouwmachi nes en kleinere werktuigen te redden. Ver schillende boerderijen vallen reeds droog, zij zullen dienen als opslagplaats voor het ma teriaal van niet droog-vallende bedrijven. De brug in de Lange Weg, die gedeeltelijk is ingestort, zal provisorisch worden her steld. Over de dichting van de gaten in de Oude Dijk, was de heer Krepel niet optimistisch. Hij wees op de bijzondere moeilijkheden, waarmee altijd de sluiting van het laatste gat gepaard gaat door de dan optredende stroomversnellingen, die de bodem uitschu- ren. Een termijn van drie maanden, is nog wel nodig, eer de volledige droogmaking van de polder Bruinisse een feit zal zijn. Daarbij is dan nog niet gerekend met stor men of andere tegenslagen. Op zoek naar keileem De vluchthaven aan het Z\jpe. bii Bruinis se gaat in de toekomst een belangrijke rol Zeewering besweek opnieuw Deel van de nooddijk wordt prijsgegeven De strijd, die de militairen voeren om de nooddijk op de Vierde Weg bij Rilland te hehouden, is nog altijd in volle gang. Zaterdagmiddag zag het er zeer precair uit. Ondanks de betrekkelijk lage waterstand en de gunstige Oostenwind werden in deze nooddijk Zaterdagmiddag verscheidene gaten geslagen. Dat gebeurde in het deel, dat Korte Vierde Weg wordt genoemd. door de militairen met groot enthousiasme gewerkt. Op enkele plaatsen is deze dijk reeds gevorderd tot anderhalve meter bó ven het wegdek en er is reeds een dragline aan het werk om de dijk met klei te ver sterken. Zondag is men tot de conclusie gekomen, dat ongeveer de helft van de nooddijk op de Korte Vierde Weg behouden kan blij ven. Men heeft daar een bekisting aange bracht en wil nu op enigszins vastere on dergrond in de polder een nooddijkje leg gen van het eindpunt der bekisting naar de zeedijk. Dit nooddijkje loopt langs de schaapskooi daar ter plaatse zodanig, dat de schaaps kooi op het droogvallende terrein zal ko men. De waterstaatsdeskundigen hadden goede hoop, dat men dit werk kan uitvoe ren nu het zulk rustig weer is en vermoe delijk het hoogwater van Maandag wel iets zal meevallen. Zaterdagmiddag heeft men met goed gevolg het tweede zinkstuk laten zakken in het diepe gat van de zeedijk te Bath. Men vreesde toen, dat de nooddijk op deze Korte Vierde Weg geheel prijsgege ven zou moeten worden en dat alleen de dijk op de Lange Vierde Weg behouden kon blijven. Aan de nooddijk op deze Lange Vierde Weg is Zaterdag en Zondag spelen in het dijkherstel op Schouwen-Dui- veiand. Reeds nu ziet men er de lossing van zand en rijshout en dc overslag van basalt keien. Ook bij de dichting van het gat bij de Schclplioek op Schouwen, het gat dat van alle dijkbreuken de meeste zorg baart, zal van de vluchthaven als aanvoerhaven ge bruik worden gemaakt. Bij de dichting van dit dijkgat zal kei- leem worden gebruikt, het materiaal dat ook diende bij het maken van de afsluitdijk en bij de dichting van de dijkgaten op Wal cheren. Evenals voor deze laatste, hoopt men de benodigde keileem voor de Schelp- hoek te kunnen opbaggeren uit 't Hellegat bij Strijen Sas. Men is reeds aan het zoeken naar de bewuste laag, die echter onder de modder zit. Iedere dag spoelen aan de dij ken van Bruinisse en Oosterland noe slacht offers aan van de stormramp, welke Zee land trof. Zij worden begraven aan de vluchthaven te Bruinisse, de enige plaats die daarvoor nu alles onder water staat, nos geschikt is Helaas is het niet altiid mo gelijk de slachtoffers te identificerep. Een sDecïale nloeg van de Rijkspolitie is met de hereing belast. Ds H. W. van den Brink te Bruinisse, de enige overgebleven plaatselijk predikant, bewijst de laatste eer, nok als fa milie. vrienden en bekenden ontbreken. De hulp van de vissers Over de mate van hulpverlening van de vissersvloot te Bruinisse schijnt misverstand te bestaan. De vissersschepen te Bruinisse hebben te grote diepgang om zich te wagen door de dijkgaten in de polders Oosterland en Sirjansland. Men had te Bruinisse op diezelfde Zondagvoormiddag reeds meer dan 20 mensen gered van Schouwen-Duive- land. Met de motorvlet van het waterschap Bruinisse redde het driemanschap M. van de Velde, Chr. Knop en P. Kok niet minder dan 423 mensen, terwijl andere mossel kwekers als loods fungeerden op de vletten van de te hulp gesnelde marine en ook op deze wij ze meehielpen aan het redden van honder den mensenlevens. Ernstig verkeersongeval te Biervliet In de bocht van de Beukelsstraat en de verlengde Molendijk te Biervliet heeft zich een auto-ongeval voorgedaan, waarbij een inwoner van Nieuw-Namen ernstig werd gewond. Deze, de heer C. A. J. van V. reed in een bestelauto in de richting Hoofdplaat, Door mist misleid heeft hij waarschijnlijk een bocht in de weg te laat opgemerkt. De auto raakte op het linkergedeelte van de rijbaan. Op dat moment naderde uit tegen overgestelde richting een kipauto van de firma V., bestuurd door P. V„ die krachtig remde, doch een aanrijding niet kon voor komen. De bestelauto werd aan de voorzijde ingedrukt en doordat de lading bestaande uit zakken lijnzaad, ging schuiven werd de heer Van V. met de borst tegen het stuur geklemd. Hij liep daarbij inwendige kneu zingen op. Dokter J. C. Hage verleende de eerste hulp. Van V. werd, nadat pastoor Burm hem had bediend, in zorgwekkende toestand naar het St. Anthonius ziekenhuis te Oostburg overgebracht. De bestuurder van de andere auto kwam met de schrik vrij en zijn voertuig kreeg nagenoeg geen schade. Rijkswege geen enkele steun zou worden ondervonden, het nodig zou maken, het dijkgeschot te verhogen met f 2 per ha voor het ongebouwd en met f 2 per f 100 belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Tenslotte adviseerde hij de vergadering met klem tot goedkeuring van het voorstel. Mr Th. Portheine bracht het rapport van de financiële commissie uit, welke commis sie hetzelfde advies gaf. Zij meende zelfs, dat het onverantwoord zou zijn, wanneer het voorstel van het dagelijks bestuur niet in deze vorm zou worden aangenomen. Her stel en verbetering van de zeedijk in de Zuidwatering moeten als een geheel wor den gezien en het getuigt van een- verstan dig beleid, de zaak op de voorgestelde wijze te willen aanpakken. Wanneer men een scheiding trekt tussen herstel en ver betering, zal het veel te lang duren, voor dat de zeewering weer van een behoor lijke kwaliteit is. De Rijkswaterstaat denkt er blijkbaar net zo over, want op het eiland te Vlissingen worden herstel en verbetering eveneens gelijktijdig aange vat. Het voorstel van het dagelijks bestuur werd hierna aangenomen. Dit geschiedde ook met het voorstel tot verhoging van de machtiging tot het opnemen van kasgeld in 1953 van f 1.500.000 tot f 3.000.000. dit in ver band met de verwachting, dat er, hoewel een belangrijk deel van de kosten aan de zeeweringen door het Kijk zullen worden vergoed, met de afwikkeling der finan ciering toch geruime tijd gemoeid zal zijn. Oostkapelle Bij de rondvraag informeerde de heer Z. Maljaars naar eventueel herstel van de duinen bij Oostkapelle en het voorkomen van verdere afslag. De voorzitter antwoord de. dat in de oorspronkelijke plannen de aanleg var strandhoofden was opgenomen. Nadat overleg is gepleegd met de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat zal een rapport naar Den Haag worden gezonden. Destijds heeft het Rijk zich wel oereid getoond de polder Walcheren tege moet te komen- in de kosten van onder scheidene werken, doch de gedachte leefde, dat de werkzaamheden bij Oostkapelle niet zo urgeri waren, omdat daar nog wel ge noeg duinterrein als zeewering dienst kon dc-en. „Die gedachte zal men nu wel heb ben losge.sten", meende de heer Van Lyn den. „Hetzij op grond van de noodwet, hetzij op grond van de toezeggingen kun nen wij wel een belangrijke bijdrage ver wachten". Drijvend hotel voor dijkwerkers In de IJmuidense vissershaven is een scheepsbouwer bezig met de inrichting van een door de gemeente Velsen gehuurde aak, de wordt gereedgemaakt als drijvend dijk werkershotel voor de Zuidhollandse en Zeeuwse rampgebieden. Het is de T h i - land 2, een schip van 609 ton. dat in- en uitwendig korte veranderingen ondergaat. Op het dek wordt een opbouw van negen meter iengte over de gehele breedte van het schip opgetrokken met toiletten, douche cellen en een trappenhuis. Deze opbouw zal waarschijnlijk bij het passeren van de brug gen enige moeilijkheden opleveren bij de tocht van IJmuiden naar Zeeland. Het ruim van de T h i 1 a n d 2, dat 40 m. lang is, werd door middel van een schot in twee zalen verdeeld, achterin de slaapzaal en voorin een recreatiezaal annex eetzaal. In de boeg zijn een kantoor en een klein hospitaal opgenomen. Vermoedelijk wordt een aggregaat aan boord geplaatst om in de stroomvoorziening onafhankelijk te zijn. Verder is gedacht aan een aantal tanks voor de olie- en watertoevoer. De gemeente Stellendam wacht met smart op het geschenk van Velsen. dat later ook verder in het noodgebied dienst zal gaan doen. In de gemeente Borssele is ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds door huis- aan-huis-colleete en door collecte in de ker ken bijeengebracht een bedrag van 18.333.55. Dat is gemiddeld per gezin een bedrag van 45.83 en per inwoner een som van 11.50. De lüstcollecte voor het Nationaal Ram- Denfonds heeft in Zuidzande f 6028 nnge- bracht. Dat is 6.83 per inwoner of 21. per gezin. In de Ned. Herv. kerk werd bo vendien nog 230.— voor het Nationaal Rampenfonds gecollecteerd. De gemeente Vincenncs adopteerde Noordgouwe. De gemeente St Maartensdijk op Tholen werd geadopteerd door de fabriek' Les Moulineaux Viehy. De Sagverks Aktiebolaget te Amal (Zwe den) heeft aan de gemeente Zierikzee een inkwartieringswagen geschonken, die huis vesting biedt voor f'personen. De wagen zal door een vertegenwoordiger ven het bedoel, de bedrijf in Nederland officieel aan het gemeentebestuur van Zierikzee worden aangeboden. Tijdens het solistenconcours te Breskens, georganiseerd door de Bond van muziek- ver. in Zeeuwsch-Vlaanderen. werd voor het Nationaal Rampenfonds een bedrag van ruim 80.bijeengebracht. De te Scherpenisse gehouden collecte voor het Rampenfonds heeft 2018.37 opgebracht. De voorstellingen van ..Frieda" door het Middelburgs Dilettanten Toneel op 11, 12 en 13 Februari hebben netto 1500.68 opge leverd. welk bedrag is gestort op giro 9575 van het Nat. Rampenfonds. MIDDELBURG Electro: „Een Banneling van de Eilan den" (18 jr), 7. 9,15 uur; 3 en 4 Mrt „Furie van de Congo" (14 jr), 7. 9.15 uur; 5 Mrt „Een Onvergetelijke Melodie" (a.l.), 7, 9,15 uur. Maandag: Ledenvergadering aquarium vereniging. De Vriendschap. Dinsdags-stad huis: Raadsvergadering, 2 uur; Schutters hof: propaganda-avond „Volksonderwijs", 8 uur. Vergenoeging: Franse filmavond Ned. Reisvereniging, 7.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2