Europese grondwet ontworpen (113 art.) Generaal De Bruyne: Rotterdam was mijn tweede vaderstad Overgangstijd van 2 jaar Hengelaars voor de jacht op groot waterwild gezocht Prins Bernhard in de Van Ghentkazerne Koning Voetbal kende zichzelf de hoge prijzen toe Een half jaar geëist W ereldgebeuren OP REIS ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 PR0V1NC1ALE ZEEUWSE COURANT 3 De grondwetscommissie van de preconstituerende vergadering van Straatsburg heeft bekendgemaakt, dat zij een Europese grondwet van 113 artikelen heeft opgesteld, die op 6 Maart bij de vergadering zal worden ingediend. Het ontwerp-grondwet werd door de commissie goedgekeurd met 21 stemmen tegen een bij vier onthoudingen (één van de vier onthouders was de Franse socialistenleider Guy Mollet). „Statuut van Europese Gemeenschap" De voornaamste punten van het ontwerp zijn: 1) Er zal een Volkskamer komen, gekozen voor een periode van vijf jaar bij algemeen kiesrecht door de bevolking van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, de drie Beneluxlan- den en het Saargebied. Frankrijk zal in deze kamer 70 zetels krijgen, Duitsland 63, Italië 63, België 30, Nederland 30 en Luxemburg 12. De commissie heeft geen uiteindelijk be sluit genomen over het aantal zetels voor het Saargebied. 2) De Senaat zal worden gekozen door de nat. parlementen met voor Frankrijk, Ita lië en Duitsland elk 21 zetels, België en Ne derland elk 10 zetels, Luxemburg 4 en het Saargebied 3 zetels. 3) De Europese gemeenschap zal worden bestuurd door een uitvoerende Europese Raad. De voorzitter van de Europese Raad zal door de Senaat met absolute meerderheid werden gekozen. De andere leden, aan te wijzen door de voorzitter, zullen ministers van de Europese Gemeenschap worden ge noemd. De zittingsperiode van de Raad komt overeen met die van de Volkskamer, tenzij een van de Huizen van het parlement een motie van afkeuring tegen de raad aan neemt. In de Volkskamer is voor een derge lijke motie echter een meerderheid van drie-vijfden nodig. 4) De raad van nationale ministers heeft tot taak, de werkzaamheden van de Uit voerende Raad in overeenstemming te bren gen met die der respectieve regeringen. Ieder der deelnemende regeringen wijst één van haar ministers aan als vertegen woordiger in de raad van nationale minis ters. 5) De economische en sociale raad zal in hoofdzaak een raadgevende functie hebben. 6) Een hof van justitie. 7) Het parlement van de Europese gemeen schap zal de functies van de bestaande As- semblée van de kolen- en staalgemeenschap (K.S.G.) en die der Europese Defensiege- f Toch is 't zo! (504} Toen wij nog 19 jaren oorlog met Spanje voor de boeg hadden, publiceerde de Ita liaanse werktuigkundige Branca een ge schrift waarin een van de oudste toepassin gen van de stoom werd beschreven. Door de stoom met kracht tegen een schoepen rad te laten blazen, bracht hij met dit toe stelletje tandraderen en hefbomen in bewe ging, waardoor de stamper van een vijzel mechanisch op en neer werd bewogen. Hoewel we alle waardering moeten heb ben voor dit mechaniekje, herkennen we hieruit toch nog niet het beginsel van de stoommachine. Ook andere ontwerpen uit die tijd, zoals de stoommachine van de markies van Worcester, waarop in 1663 patent werd verleend, hebben met het thans gebezigde principe nog weinig uit staande, omdat weliswaar met stoom wordt gewerkt, doch de stoom niet wordt gebruikt voor het op en neer bewegen van een zui ger. De eerste uitvinder, die een stoom machine met zuiger construeerde, was Denis Papin, een vroegere assistent van Huygens. Ook deze laatste had zich reeds aan de zuigermachine gewaagd door bus kruit in een cylinder te laten ontploffen waardoor een zuiger naar boven werd be wogen; door het ontstane vacuum werd de zuiger vervolgens ook weer naar beneden gedrukt. Op deze wijze kon water worden opgepompt, doch het gehele systeem was nogal omslachtig en niet van gevaar ont bloot. Papin volgde de voetsporen van de grote Nederlandse uitvinder, doch hij liet de zui ger niet door buskruitontploffingen, maar door stoom naar boven persen. Ondanks de geweldige technische problemen, waarvoor hij zich gesteld zag, slaagde hij er zelfs in een klein bootje te construeren, waarin de stoommachine een waterwiel liet draaien dat de schoepen bewoog, waardoor het scheepje werd voortgestuwd. Dat was in het jaar 1707, precies 29 jaar vóór James Watt het eerste baby-gekraai liet horen. Inmiddels hadden ook anderen zich ver woed aan het construeren van betrouwbare machines gezet en, hoe gebrekkig vele mo dellen thans in de ogen van deskundigen ook mogen schijnen, we dienen ons toch te hoeden voor onderschatting van deze eerste producten. De machine, waarvoor Savery in 1698 patent kreeg, moge dan de geringe capaciteit van slechts 1 paardekracht heb ben bezeten, zij zoog per uur toch 15 ton water uit de mijnen en verwierf de naam .vriend der mijnwerkers". Voortdurend ondergingen nu de machi nes verbeteringen, wttaronder in het bij zonder ook moeten worden genoemd de principiële veranderingen, welke door James Walt zijn aangebracht, waardoor het be schikbare arbeidsvermogen per ton verdrie voudigde. Maar dat was pas in 1769, dus welgerekend 62 jaren nadat Papin zijn eerste proefvaart maakte. We gunnen dus Watt van harte alle eer die hem toekomt, doch hij is beslist niet de uitvinder van de stoommachine. Daaraan hebben tallozen meegewerkt en verbeteringen aangebracht en James Watt heeft daaraan zeer belang rijke bijdragen geleverd. Méér niet. Het verhaaltje van de klepperende deksel op de waterketel kunnen we dus in het ver volg wel weglaten. We spraken zojuist over de ontploffingen, die Huygens in een cylinder bewerkstellig de, waardoor we op een totaal ander onder werp terecht komen, n.l. hoe een explosie in een bepaalde richting kan worden be werkstelligd. H. PéTILLON. meenschap (E.D.G.) wanneer deze is opge richt, overnemen. Hetzelfde geldt voor de raad van nationale ministers, die de werk zaamheden van de raad van ministers van de K.S.G. en E.D.G. overneemt. 8. Gedurende een periode van twee jaar, waarin de bevoegdheden worden overgedra gen, zullen de Uitvoerende Raad en de andere organen in feite geen bovennationaal gezag hebben. 9. De Europese Gemeenschap zal binnen mogelijk, de verliezen aan vitale producten schade in de landbouw Extra import nodig; Twaalf percent van de gemiddelde lan delijke tarwe-opbrengst, vyftien percent van de normale gerstopbrengst, drie percent van de haverproductie, twintig percent van de vlasteelt, 10 percent van de consumptie- aard, ijpelproductie (1/3 van de klei-aardap- pelproductie) en tien percent van de Neder landse suikerbietenproductie, zal door de watersnood dit jaar vermoedelijk wegval len. Deze voorlopige raming werd gemaakt door deskundigen van de Stichting voor de Landbouw öp basis van de oogstcyfers 1951 bij een aangenomen door zeewater bedor ven oppervlakte van 75.000 hectare akker- bouwland. Over het algemeen genomen acht men het het gebied van haar competentie internatio nale overeenkomsten en verdragen mogen sluiten. De gemeenschap zal optreden als coördinator voor de buitenlandse politiek der leden-staten. Wanneer de raad van na tionale ministers het met algemene stemmen eens is over een kwestie, kan de Uitvoerende Raad namens alle betrokken staten han delen. 10 Aan de Europese gemeenschap wordt verzocht geleidelijk aan een gemeenschap pelijke markt te vestigen met een vrij ver keer voor goederen, kapitaal en arbeids krachten. 11. De Senaat zal worden gevormd in de maand na het van kracht worden van het verdrag. Dit iiehaam zal een datum moeten vaststellen voor de verkiezingen voor de Volkskamer. Deze datum zal echter niet later mogen zijn dan zes maanden na het van kracht worden van het verdrag. De voorzitter var, de grondwetscommissie, de Westduitser Vnn Brentano, cieelde ver slaggevers mee. dat de ontwerp-grondwet bekend zal staan als „het statuut van de Europese Gemeenschap". Hij zei dat er een „heldhaftige .strijd" is geleverd over de zetelverdeling in de Senaat, daar de Bene- lux-landen evenveel zetels wensten als Frankrijk, Italië en West-Duitsland. Het be sluit om een vertegenwoordiging van het Saargebied in het Europese parlement op te nemen noemde Von Brentano een bewijs van de constructieve geest, waarin de com missie heeft gewerkt. als aardappelen en suikerbieten door teel ten elders te vervangen. Overigens is de suikerbiet een „zoutminnend" gewas, zodat deze in droogvallend gebied eventueel kan worden geteeid. Verliezen aan minder vitale producten als tarwe, voedergranen en vlas zal men zich waarschijnlijk moeten ge troosten en ten dele door invoer moeten vervangen. Over de verliezen aan zuivel- en vlees producten door het overstromen van ruim 40.000 hectare grasland is nog moeilijk een schatting te geven. Rekening wordt gehou den met het verdrinken van ongeveer 25.000 koeien en zeer veel varkens. Becijferingen over de ondergelopen 10.000 hectare tuin grond ten aanzien van verliezen aan pro ductie en inkomsten zijn nog moeilijk te maken. De Piet Hein Woensdag uit Korea terug Na een jaar lang deel te hebben uitge maakt van de zeestrijdkrachten der* Ver enigde Naties in de Koreaanse wateren, wordt de torpedoboot jager Piet Hein, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freijtag Drabbe, in de avond van 3 Maart ter rede van Den Helder verwacht. Het schip zal Woensdagochtend 4 Maart om streeks halfelf afmeren in de haven van Nieuwediep. Tonijnen van 180 kg Een ongewone viswedstrijd, een gratis verblijf van twee weken in Amerika en Canada, excursies, souvenirs, en een kans op de Sharp-cup, vormen het aas waarmee de Amerikaanse kampioënvisser „Kip" Faring- ton zes of zeven Nederlanders wil trachten te „vangen" voor het deelnemen aan zyn jaarlijks internationaal tonyncn-visconcours te Wcdgeport (Nova Scotia, Canada). De heer Farington, een 48-jarige reclame- MARINIERSCOMMANDO OVERGEDRAGEN Dat was Vrijdag op het voorplein van de Van Ghentkazerne te Rotter- lam het grote moment: het ogenblik, waarop de trots van het Korps Mariniers, het roemrijke vaandel, door de scheidende commandant luite nant-generaal M. R. de Bruyne werd overhandigd aan zijn opvolger, generaal-majoor P. J. van Gijn. Stram in de houding keken de Mariniers, die in carré stonden opgesteld, toe en terwijl de zonnestralen uiteen spatten op het staal van de sabels en het koper van trommen en trompet ten, verliet de ene commandant het Korps en kwam een ander aan het hoofd van dit Korps met zijn machtige traditie te staan. Een gebeurtenis, waarvan Mariniers en genodigden onder wie Prins Bernhard diep onder de indruk kwamen. „Vierduizend mannen bleven ons over" Na aankomst van Prins Bernhard de standaard werd gehesen op het moment, dat Z.K.H. de hoofdpoort van de kazerne bin nenkwam werden allereerst de troepen geïnspecteerd. De Prins, die gekleed was in admiraalsuniform, liep in gezelschap van o.a. vice-admiraal A. de Booy en de staats secretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman langs de troepen in hun blau we uniformen met khaki-jekkers. Daar wa ren de Marinierskapel, twee compagnieën Mariniers van de afdeling Doorn, onder commando van de paradecommandant, ma joor L. J. Pronk en deputaties van het hoofdkwartier en van de adelborsten. Na het voorlezen van de ministeriële be schikking door kapitein A. J. M. Mïddelhoff nam de aftredende commandant, luitenant- generaal M. R. de Bruyne, het woord. Vredes-organisatie „Mijn bevelsperïode had wel een ge heel ander karakter dan dat van mijn voorganger, wijlen luitenant-generaal Von Frijtag Drabbe, van wie ik vijf jaar geleden het commando overnam", aldus generaal De Bruyne. „Hij kon in zijn afscheidswoorden getuigen van vele verbeteringen en o.a. was het Korps, dat vóór 1940 slechts uit 2000 beroepsmili tairen bestond, toen uitgegroeid tot een organisatie van omstreeks 13.000 man. Voor mij was de taak weggelegd deze prachtige organisatie zoal niet te liqui deren, dan toch terug te brengen tot de vredes-organisatie van pl.m. 4000 man. Ik zeg dit niet als ongepast, be dekt verwijt, daarvoor begrijp ik te goed de onmogelijkheid voor de Marine om dit kostbaar bijwapen geheel te handhaven, maar men zal begrijpen, dat het amputeren van dit wapen mij ter harte ging. Daarnaast moet echter ver meld worden, dat ik de Marine-leiding zeer erkentelijk ben voor het begrip tegenover mijn voorstellen, wensen en verlangens". Een zwaar afscheid noemde de generaal het, nu hij een militaire carrière van bijna 39 jaar afsluit. „Het is my onmogelijk een opsomming te geven van alle bewijzen van medeleven en sjmpathie van de stad Rotterdam met ons Korps," kwam de generaal te spreken over, wat hy noemde, zijn „tweede vaderstad". „Het gaat hier niet alleen om topfiguren of toporganen, maar om de brede massa van deze stad. Daarom zeg ik Rotterdam in zijn geheel hartgrondig dank voor alles, wat het voor ons Korps in mijn comando-jaren heeft gedaan en voor wat het voor mij per soonlijk heeft betekend. Het was alic3 even welgemeend, alles even energiek en sterk". Doodstil was het. toen het vaandel lang zaam naderbij werd gebracht en de com mandant zijn bevel overdroeg. Geheel alleen op het middenterrein staande, recht voor zich uit starend, luisterde de oud-comman dant daarna naar de woorden van zijn op volger. generaal-majoor P. J. van Gijn. De afgetreden commandant nam daarna het défilé af. dat door het stramme marche ren van de troepen en de tot op de meter en seconde berekende nauwkeurigheid van het militair vertoon tot een kleurig en indruk wekkend schouwspel werd. Na het vertrek van Prins Bernhard was tijdens de receptie gelegenheid de beide generaals de hand te drukken, waarvan velen gebruik maakten. Bikker blijft in hechtenis De gerechtelijke instantie te Hamm in Wesi-Duitsland heeft bepaald, dat Huber- tus Bikker, een der zeven Nederlandse oor logsmisdadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De periode, waarvoor Bikker in hechtenis kon worden gehouden, was in eerste termijn op twee maanden ge steld en liep 28 dezer af. Bikker kan nu in hechtenis worden gehouden, totdat beslist is of hij al dan niet aan de Nederlandse regering zal worden uitgeleverd. Volgens Bikker's verdediger zal een uit leveringsprocedure een bijzonder ingewik kelde zaak worden. a deskundige, die op een dag eens een zwaard vis van 516 en een van 200 kilo heeft ver schalkt, bepleitte gistermiddag in de hoofd stad, het meedoen van Nederlanders aan zijn wedstrijd. „Frankrijk en België zijn ook al eens van de partij geweest", vertelde hij, en Denemarken, Zweden en Zuid-Amerika zijn vaste inschrijvers. De inschrijving sluit op 1 Juni en de deelnemers moeten zich op September in Boston melden. Ieder land krijgt drie boten ter beschik king en heeft twee vertegenwoordigers in elke boot. Met grote ladingen haring wordt de tonijn naar het wedstrijdgebied gelokt. De équipe, die op 9. 10 en 11 September telkens tussen 7 en 17 uur, het grootste ge wicht aan tonijn binnenbrengt, wordt voor een jaar houder van de cup. uitgeloofd door de bij ons bekende visser en jager Sharp. Voor het begin van de wedstrijd kunnen de deelnemers zich met Amerikaanse vissers oefenen. Het vorige jaar hadden wij zeven ploegen, die in totaal 72 tonijnen met een gewicht van 13,000 kilo hebben gevangen". Abdoel Azis spoedig voor een krijgsraad De zaak tegen Andi Abdoel Azis (Makas- saraffaire in 1950) zal 25 Maart door de krijgsraad in Djokja worden behandeld. Het proces zal enige dagen duren. Op 30 Maart zal lt. kol. Mokoginta (destijds territoriaal commandant van de federale strijdkrachten van de R.I.S. in Oost-Indonesië) en op 1 April zal de voormalige president van Oost- Indonesië, Soekawati, als getuige worden gehoord. Op 5 April 1950 begon de kapitein van de APRIS (Indonesische federale strijdkrach ten) met een aantal Indonesische manschap pen een actie te Makassar. In een proclama tie zei hij, namens de onder hem strijdende militairen, dat deze zich door de omstan digheden gedwongen hadden losgemaakt van het KNIL-verband en als vrije strijders op trokken voor het behoud van de Negara Oost-Indonesië. Die omstandigheden waren, dat, ondanks uitdrukkelijke protesten zon der voorafgaande goedkeuring van de Ne- gara-Öost-Indonesië besloten werd, een TNI-Apri-legermacht naar Makassar te zen den. Abdoel Azis werd met een belofte van straffeloosheid naar Djakarta gelokt en daar opgesloten. Melbourne wil Olympisch dorp bouwen /"Vndanks alle sombere berichten, die over Australië als Olympisch land voor '56 de ronde doen, houdt men zich in Melbour ne bezig met plannen voor het bouwen van een Olympisch dorp. De Australiërs willen volgens hetzelfde systeem te werk gaan als de Finnen en de huizen na de Spe len vrij geven aan particulieren. Opnieuw heeft voor het Amsterdams ge rechtshof terecht geslaan de leider van het voormalige sportweekblad KoningVoet- b a 1. de heer C. D. H., die in eerste in stantie wegens geknoei met prijsvraagfor- mulieren door de Amsterdamse rechtbank tot vier maanden was veroordeeld. In April 1952 eiste de procureur-generaal in hoger beroep zes maanden tegen deze verdachte, maar toen werd de zaak voor een nader on derzoek aangehouden. Gistermiddag persis teerde de procureur-generaal, mr W. P. Bakhoven, bij deze eis. Naar men zich zal herinneren kwam in November van 1950 aan het licht, dat per soneel van het weekblad zelf prysvraagfor- mulieren invulde. Gevraagd werd, uitsla gen te voorspellen van voetbalwedstrijden. Op het kantoor van het blad werden, zodra de voetbaluitslagen Zondagmiddag officieel bekend waren, nog haastig formulieren in gevuld, waarvan er in het dossier een aan wezig was. Daarop waren elf van de twaalf uitslagen juist ingevuld. Verscheidene verdachten uit deze zaak zijn Inmiddels veroordeeld. Bij de behande ling van dit proces is gebleken, dat de heer H., die toegeeft zelf ook geknoeid te hebben, persoonlijk geen financieel voordeel daar bij had. Weliswaar werden hoge geldprij zen toegekend aan de valse formulieren, maar deze bedragen bleven meestal in de kas van het weekblad. Of ook nog hoge geldprijzen zijn uitge keerd aan directe kennissen van enkele he ren. die financieel bij het blad geïnteres seerd waren, werd ter zitting niet duide lijk. Een van hen. de heer J. N., een 37- jarige accountant uit Amsterdam, werd als getuige gehoord. Hij deelde mee, geld voor de oprichting van het blad te hebben ge fourneerd, maar hij ontkende zich met de dagelijkse leiding te hebben ingelaten. Hij moest toegeven, dat inderdaad wel eens geldprijzen waren toegekend aan mensen uit zijn directe omgeving, maar hij noemde dit toeval. Hij ontkende, de verdachte te hebben gevraagd alle schuld op zich te ne men tegen een geldelijke vergoeding. Deze vraag werd hem door de president gesteld. Het hof zal in deze uitspraak doen op 12 Maart. Wereldreis van Stevenson Adlai Stevenson, de verslagen democrati sche candidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, is gisteren per vliegtuig uit Chi cago naar Los Angeles vertrokken voor de eerste etappe van zijn reis om de wereld. Maandag zal hij scheep gaan naar Hono- loeloe. Vervolgens zal de route, via Japan, Korea. Formosa, Indo-China, Indonesië en het Midden-Oosten, naar Europa lopen. Stevenson deelde verslaggevers mee, dat hij de resultaten van zijn waarnemingen aan president Eisenhower beschikbaar zal 6tellen. De krachtsinspanning in het getroffen ge bied is op vele plaatsen al ondubbelzinnig merkbaar: wegen en akkers vallen droop, waarna onmiddellijk met het voorlopig her stel wordt begonnen. Ten Westen van Steenbergen in West-Brabant maakte onze fotograaf deze luchtopname van een boom gaard, welke na hel droogvallen wordt be spoten om de schadelijke invloed van het zoute water zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. Dit is de tijd van de reizende ministers en de reizende generaals. De generaals doen in defensie en de ministers in politiek en in economie. Men viert thans Verenigde Naties-verga dering in New York en men praat gezellig in Rome over Klein Europa. Te Rome dan heeft Nederland een goed figuur geslagen met een pleidooi van het scheppen van een Europese markt.... hetgeen betekent in eenvoudige taal, dat men overal in Europa de Nederlandse aardappeltjes kan kopen legen om-en-de-bij dezelfde prijs, de Franse wijn, de Belgische japonnetjes en de Duitse geëmalleerde pannen tegen zo ongeveer ge lijk geld. Men heeft het Nederlandse plan toege juicht, omdat men voelde, dat het een plan voor een hele lange baan waser kan nog jaren over gepraat worden en men be hoefde niet direct spijkers met koppen te slaan. Eéri dirg echter heeft men al vast ge steld: er zal geen Europese munt komen. Men wil de vreugde der verschillende va luta's laten bestaan met alle vervelende bij- komstigheidjes van deviezenbepalingen en douanecontrole. Zo erg florissant ziet het er dus voor de Europese valuta niet uit. Tenminste voor de valuta van de nette men sen. De onneite mensen weten er blijkbaar wel weg mee Werd in de grote poli tieke processen van Praag en Hongarije niet onophoudelijk gepraat over valuta- schandalen? Nu is er kort geleden een Spaanse gene raal geweest, die een heel merkwaardige valuta-stunt heeft uitgehaald. Hij wou ook wel eens bij bijzondere conferenties zijn. Maar Spanje staat nog altijd wat terzijde. Het speelt geen rol in de Europese De fensie Gemtenschap, die er nog erg teer uitziet ondanks de jongste besprekingen in Itome. Het .peelt geen rol in de strijd in Azië en ook niet op het forum van de Ver enigde Naties te New YorkKortom er valt voor de Spaanse ministers en generaals weinig te reizen. Deze generaal Pastrana dan was betaalmeester van het Spaanse le ger. Het zonnetje op zijn levenspad was de 23-jarige donna Africa Realy Redondo, een leuke brunette, die een heleboel geld aan kon. Nadat deze twee in Spanje het ver mogen van ce generaal in alle vrolijkheid verteerd hadden, besloot de generaal met zyn donna Africa een buitenlandse reis to doen. Hij nam daartoe de legerkas mee met 250.000.000 peseta's. Op dat punt schiet her valuta-verstand van de gewone man te kor". Hij begrijpt uiet hos een generaal met zo veel millioener. de Franse grens over kan wippen en in Parijs de vreugde van alle nachtcabarets kan smaken zonder over Franse francs te beschikken. Voor Pastrana evenwel was dat een kleinigheid. Hij dronk de champagne met zijn donnaTotdat da agenten van de Spaanse geheime dienst hem ijlings achterna gezonden door de Spaanse minister van oorlog het spoor van lege champagneflessen volgend, de ge neraal in Parijs ontdekten. 1 Jij nam toen ijlings de benen naar Mexico, U- dat geen uitleveringsverdrag heeft met SpanjeDaar werd het feestende leven voortgezet totdat opnieuw de Spaanse agen ten de zondaar ontdekten. Zij organiseer den een schoon spelletje. Wel mocht er dan geen uitleveringsverdrag zijn, maar er zijn kleine afspraken te maken. Die werden ge maakt, en plotseling kwamen Mexicaanse politiemannen verzekeren aan generaal Pastrana, dat hij het zo prettig zou heb ben op Cuba.... De generaal sputterde te genHij wou helemaal niet naar Cuba, maar het vliegtuig stond klaar en de Me xicaanse politiemannen werden wel erg na drukkelijk. Op Cuba constateerde de gene raal met z'n donna, dat er niet eens po litiemannen op het vliegveld waren. Hij trok ous in een hotel. Voor een enkele dag, want toen kwam de politie en men zond hem op naar Spanje. De donna riep verontwaardigd, dat haar generaal niet beter verdiende, want dat hij ten slotte een domkop was Zo gaat dat meestal wanneer vrouwen in ce deviezen rommelen. Als contrabeleefd heid zond Spanje naar Mexico een stelletje valse munters, die een millioenen-schade hadden toegebracht aan de Mexicaanse va luta door het verspreiden van vals bank papier Tot zover deze recente geschiedenis van valuta-manipulaties door onnette mensen. "Y/Ten zou er uit kunnen afleiden, dat het scheppen van een enkele Europese munt zekere voordelen zou hebben. De mo gelijkheden om met valuta's te goochelen zou er door verkleind worden en dat zou de rust in het Europese valuta-wereldje ver groten. Neen, heeft men gezegd in Europa, geen rust in het valuta-wereldje van Klem Europa en dat wekt argwaan. Zou het niet zo zijn, dat men dan ook met de economische samenwerking niet ver kan komen; En zou het heel misschien ook niet zo zijn, dat men daar in het verre Rome door het afwijzen van de valuta-eenheid aan Nederland heeft laten weten, hoezeer er over die econo mische eenheid wel te praten valt, maar dat men nog lang niet aan de practijk toe in? Wij vrezen zeer. Voorlopige schatting van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3