PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Prof. Erhard: Eerst geldhandel vrij, dan pas een douane-unie Er heerst weer optimisme in de zak van Zuid-Beveland DUITSE CRITIEK OP NEDERLANDS PLAN r„Plan-Beyen plaatst de problemen in verkeerde volgorde Kantlijn Meer dan twee millioen vermisten in het na-oorlogse Duitsland Argentinië schermt met een gevaarlijk argument Het verkeer zal Maandag aanstaande weer vrij normaal zijn Korte Predicatie Ï96e Jaargang No. 50 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Febr. 1933? Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advcr- tentles (max, 8 regels) van 1—5 regels fl.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorst straat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16 Terneuzen, Brouwerijslr. 2. Zierikzee, N. Bogerdstr. c 160, tclc-f. 26. Professor Erhard, de Westduitse minister van economische zaken, heeft verklaard, dat het Nederlandse voorstel voor een Europese douane unie naar zijn mening de problemen in een verkeerde volgorde plaatst. Vooraleer men tot een douane-unie zou kunnen overgaan, zou volgens Erhard de inwisselbaarheid der Europese valuta moeten zijn geregeld. De Duitse vertegenwoordigers bij de besprekingen over het Nederlandse plan zullen trachten de inwisselbaarheid als eerste economisch vraagstuk van Europa aan de orde te stellen. Professor Erhard, die sprak voor de bui tenlandse pers, zei: „Ik geloof niet, dat wy tot een Europese éénwording kunnen komen door naast de Kolen- en Staalgemeenschap een aantal andere brarichegemeenschappen in te richten en deze daarna eenvoudig op te tellen. Wy denken te zeer in organismen en in stellingen. Wy moeten Europa eerder zien als een. conceptie in functionele zin. Dat betekent in concreto, dat wy van Europa geen gemeenschap kunnen maken en dat wy het onderlinge wantrouwen niet kunnen overwinnen, zolang wfj met het folterin- strument, van dc deviezendwang werken. Wy moeten het beginsel van de prestatie in de internationale handel gaan toepassen. „Wanneer nu in Rome de vorming van een douane-unie aan de orde is gesteld, dan geloof ik, dat we hier te doen hebben met een plan, dat de problemen in een verkeerde volgorde stelt", zo vervolgde Erhard. „Men zal vooreerst de douane-politiek moeten blijven beschouwen als een wettig wapen in de handelspolitiek. Tenminste wanneer zij blijft binnen de zakelijke grenzen, die ge steld worden door de omstandigheden, waaronder de landen nu eenmaal leven. Wanneer wij zouden aanvangen met een douane-unie en we zouden verdere beper kingen van de internationale handel blijven behouden, dan zouden we slechts bereiken dat de regeringen de gevolgen van hét af breken der tariefmuren door andere maat regelen zouden gaan ondervangen. Ik zie daarom slechts een weg: het inwisselbaar maken der muntsoorten en een afzweren door allé landen van deze wijze van ver valsing van de concurrentiekracht. Eerst wanneer wij zover zijn kan een overeen komst over een geleidelijke afbraak van de tariefmuren worden getroffen". Erhard noemde het „een schande vooi ■de cultuur", dat mensen zich bij grens overschrijding nog altijd aan lijfelijke visi tatie moeten onderwerpen". Minister Erhard heeft voorts de mening TAe laatste week van de rampmaand Februari is ten einde. De lentemaand begint. Zo verpletterend als de aanvang was zo verblijdend is het einde. Verblijdend en be moedigend. Er worden dijkgaten gedicht, er komen wegen droog. Landerijen rijzen boven de waterspiegel. De vijand wordt teruggedrongen. Dit alles geeft vertrou wen in de toekomst. Nog benauwen vele zorgen. Maar het op timisme zegeviert. Na vier weken, zo zwaar als Zeeland er sedert zeer lang door wa tersnood geen gekend had. Het goede jaargetijde breekt aan. Het goede jaargetijde voor het dijkherstel. Hel goede jaargetijde voor de mens, die zich in een zomers land, alle leed ten spijt, ster ker en moediger voelt dan in een winters. Met name als hij zich herstellen moet van zware slagen. fj^egelijk met deze tekenen van eerst her stel zet Zeeland de wervingsactie Be scherming Bevolking in. Zij bestrijkt slechts een deel der provincie.. Wie denkt er op Tholen en St Philipsland, op Schouwen-Duiveland, op Zuid- en Noord-Beveland, aan een wervingsactie Men heeft daar voorlopig andere zorgen. Het voornaamste moet vóór gaan. De rest kan wachten tot later. Slechts op Walcheren en in Zeeuwsch- Vlaanderen kan worden gestart. Deze beperktheid van de propaganda is vanzelfsprekend een handicap. Beter is het een provinciale propaganda-actie inderdaad provinciaal te voeren. Het kan helaas niet.. Daartegenover staat, dat het startuur gunstig is: de herinnering aan de ramp- Zondag is nog zo sterk, dat nimmer het klimaat beter is geweest. Iedereen beseft nu nog, hoe nuttig een organisatie Bescher ming Bevolking in geval van nationale nood kan zijn. De centralisatie en coördinatie, die, zeer begrijpelijk, nu pas na enkele da gen tot stand kwamen, zouden er van de eerste uren af geweest zijn. Wellicht zouden er mensenlevens door zijn gespaard. Tntussen zullen velen zich moeten melden, wil Zeeland inderdaad den bruikbare Besecherming Bevolking krijgen. Twee A-gemeenten telt onze provincie: Vlissingen en Terneuzen. Het zijn de twee kwetsbaarste punten van Zeeland. Daarnaast zijn er 6 B-kringen, Middel burg, Heinkenszand, Schoondijke, Axel, Sta- venisse en Zierikzee. In deze 8 centra zal men, verspreid over de gehele provincie, 7136 vrijwilligers moe ten vinden. Vlissingen zal er 1027 moeten leveren, Terneuzen 653, Middelburg 1320, Heinkenszand 1603, Schoondijke 700, Axel 959, Stavenisse 309 en Zierikzee 563. Het is geen geringe taak zoveel mensen, die bereid en geschikt zijn, vrijwillig samen te brengen. Zeer veel zal daarom afhangen van de wervingskracht van degenen, die thans deze actie ter hand nemen. Moge met de eerste tekenen van herstel in Zeeland een bemoedigend succes der eerste wervingsactie samenvallen. In Zee land is een goede Bescherming Bevolking waarlijk geen overbodige luxe. De jongste geschiedenis leert het. geuit, dat de politieke ontwikkeling in Europa gelijke tred zal moeten houden met de economische. Hij had sterke bedenkingen tegen een nauwe politieke samenwerking zonder dat de landen rijp waren voor een economische integratie. In dit geval zouden de internationale instellingen volgens hem haar toevlucht gaan nemen tot een heilloos dirigisme. De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, J. W. Beyen, heeft op een pers conferentie verklaard, dat Nederland niét zal toetreden tot de voorgestelde Europese politieke gemeenschap, wanneer deze geen voorziening inhoudt omtrent een enkelvou dige markt. Hij zei, dat het naar de mening van de Nederlandse regering nadelig zou zyn, wanneer getracht zou worden tot sa menvoeging van een deel van het politieke gezag van de zes regeringen van „Klein Europa" over te gaan, zonder dat tegelyker- tyd de economische slagbomen tussen deze landen opgeruimd zouden worden. Uit Rome vertrokken Minister mr J. W. Beyen is Vrijdagmid dag per vliegtuig uit Rome naar Neder land vertrokken. Voor zijn vertrek had hij een bespreking van twintig minuten met premier De Gasperi van Italië. Het onder houd ging over Europese samenwerking en in het bijzonder over de voorgestelde tolunie. s Meer bewolking, maar f droog weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) We hebben in deze laatste week van 2 Februari een voorproefje van het voor- 5 jaar gehad. Bij stralend weer liep de s temperatuur op tot 11 a 12 graden Cel- 5 s sius. Donderdag j.l. werd in De Bilt en s s op Twenthe zelfs 15 graden Celsius ge- 5 s meten. Door de sterke uitstraling daalt 5 de temperatuur 's nachts flink en komt 5 op uitgebreide schaal mist voor-. Gis- s 5 ternacht daalde de temperatuur ook 5 in Zeeland 1 a 2 graden Celsius onder 5 nul. Het krachtige hogedrukgebied 5 wordt steeds sterker door depressies s j van de Oceaan aangevallen. Gister 5 draaide de wind naar het Noorden, s waardoor de middagtemperatuur al minder hoog werd dan in de voor- 5 5 gaande dagen. De kans leek gister- avond nog groot, dat het weer tijdens het weekeinde aanhoudend rustig en f 5 droog zal blijven. Wel neemt de kans op wolkenvelden toe en hierdoor die 5 op zonneschijn af. In Rusland meldt Moskou 's nachts nog over de 15 gra- den vorst, waaruit blijkt, dat de win- jj ter nog niet helemaal van de baan is. mHVVVlttHHVttVVVVHVHlVVVWVyWWHH TAE WESTDUITSE regering vreest, dat J-' naar schatting 2.300.000 mannen, vrou wen en kinderen het levèn hebben verloren of althans spoorloos zijn verdwenen, toen aan het eind van de oorlog de Sowjet- Russen Duitsers uit Polen en Tsjecho- slowakije verdreven. Deze cijfers worden vermeld in een boekje dat verschenen is onder de titel „Enkele Feiten over de Uit gewezenen in Duitsland", waarin heel lako- niek over 2.300.000 „vermisten" wordt ge sproken.-Volgens het boekje wonen er op het ogenblik in West-Berlijn en West-Duits land 9.600.000 uitgewezenen en vluchtelingen. Onder „uitgewezenen" vex-staat men dege nen, die gedwongen werden tussen 1945 en 1947 de vroegere Duitse gebieden in het Oosten te verlaten. Vluchtelingen zijn de genen, die onder de drang der omstandig heden, maar tot op zekere hoogte eigener beweging in de laatste jaren van het Oosten naar West-Duitsland vluchtten. Men kan van de toestand het best enig begrip Ier ij gen wanneer men zich voorstelt, dat West-Duitsland op het ogenblik even veel mensen er extra bij heeft als wanneer het de gehele bevolking van Denemarken en Zwitserland bij elkaar of veel meer mensen dan er in heel Australië wonen had mceten opnemen, d.w.z. er voedsel en arbeid voor zou moeten vinden. Tengevolge van de aanwezigheid van al die uitgewezenen en vluchtelingen moet de Westduitse fede ratie veel meer voedsel invoeren. Terwijl het voedsel voor bijna zes millioen mensen, dat de Duitse gebieden ten Oosten van de Voorne spoedig weer vrij toegankelijk via Rozenburg Indien zich bij de werkzaamheden aan de Oudenhoornse zeedijk nabij Hellevoetsluis geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, zal met ingang van Maandag a.s. voor het bezoeken van het eiland Voorne geen spe ciale vergunning meer nodig zijn. Dit geldt evenwel voor zover gebruik wordt gemaakt van de veerverbinding Maassluis—Rozen burgBrielle. Voor het passeren van de Spijkenisserbrug blijft een vergunning no dig, aangezien het eiland Putten voorlopig nog blijft afgesloten. Dit besluit is genomen na gemeenschappelijk overleg tussen de burgemeesters op het eiland. Met grote voortvarendheid wordt er in het getroffen gebied gewerkt aan het herstel van de spoorwegen. Deze luchtopname van A.N.P. welke werd gemaakt ten Zuiden van Moerdijk, toont het herstel van de spoorweg van Moerdijk naar Breda. Oder-Neisse lijn (welke nu onder Pools bestuur staan) voor de oorlog leverden, niet meer ter beschikking komt van West-Duits and en Wèst-Berlijn, moeten er tien mil lioen monden meer worden gevoed. In het boekje wordt er verder op gewe zen, dat de uitgewezenen zeer „ongelijk matig" zijn verdeeld over de negen West duitse staten. Het dichtst op elkaar wonen ze in Sleeswijk-Holstein, waar ze tegen woordig 31,8'Vo van de bevolking uitmaken, m Neder-Saksen, waar ze 27 van de be volking vormen, en 111 Beieren, waar ze 21 <1 van de bevolking vertegenwoordigen. Gemiddeld maken ze in geheel West-Duits land 16,7 "la van de bevolking uit en ze vormen 52 "/o van de werklozen. De geweldige stroom vluchtelingen en verbannenen, die West-Duitsland binnen komt, heeft het woningvraagstuk uitzonder lijk nijpend gemaakt. Terwijl de bevolking is uitgebreid tot 121 van de vooroorlogse bevolking, is de woonruimte tot 80 °/o inge krompen. Het boekje betreurt, dat tussen 1949, toen de Republiek werd gegrondvest, en 1951 de rechtstreekse uitgaven ten behoeve van uit gewezenen slechts 5200 millioen mark be droegen, waartegenover een bedrag van 16.000 millioen max'k stond uitgegeven aan bezettingskosten. De voorjaarszon weerspiegelt in de trieste watervlakte van het overstroomde gebied van Putten. Spoedvergadering van Kominform? Volgens kringen, die goed op de hoogte zijn van de gang van zakén in de Oosteuro- pese volksdemocratieën, is een spoedverga dering van de Kominform uitgeschreven ter bestudering van de toestand die is ont staan door het vriendschapsverdrag tussen Turkije, Griekenland en Zuid-Slavië, aldus meldt A.F.P. uit Ankara. Dienstbericht Honderden Deense soldaten, die zullen deelnemen aan legeroefeningen in Sjael- land, hoorden zich Donderdag bij het ver laten van de pont'te Korsoer via de luid sprekers van het station toeroepen: „Sol daten, protesteert tegen de diensttijd vari achttien maanden. Een jaar is genoeg. Goede reis, kameraden". De politie is er niet in geslaagd de on bekende, die dit omriep, op te sporen. - I11 Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 Februari j.l. in Korea is gesneuveld de korporaal der eerste klasse C. K. van den Anker, uit Amsterdam. Hij was afkomstig van de Koninklijke Marine en 23 jaar oud. VANDAAG DECEPTION, MORGEN DE WEST Andere factoren (Van onze correspondent.) In Londen is men er langzamerhand aan gewend, dat Perón Engeland speldeprik- ken toedient juist als Engeland in allerlei moeilijkheden gewikkeld is. Daarom neemt men zyn misbaar over de Falkland-eilan- den niet ai te ernstig. Uit geografische over wegingen maakt Argentinië op dit Britse bezit aanspraak, maar dit is een principe, dat Engeland vanzelfsprekend niet kan erkenuen. Er zyn vele eilanden in de wereld,- welke geografisch tot andere lan- Aardappelprijzen hoger Gedurende de maand Maart gelden voor consumptie-aardappelen maximum ver koopprijzen welke 50 cent per 100 kg hoger zijn dan die welke gedurende Fe bruari 1953 golden. De maximum consu mentenprijs bedraagt dan 13.5 cent per kg kleiaardappelen en 16.5 cent per kg zand- aardappelen. Voor April zijn deze prijzen 19 en 17 cent, voor Mei 19.5 en 17.5 cent en na 31 Mei 20 en 18 cent per kg. De stij ging in prijs is het gevolg van het vorderen van het seizoen. WEGEN EN LANDERIJEN KOMEN DROOG Wanneer het maar een beetje wil meelopen, dan zal nog deze week het tweede gat in de zeedyk by Ellewoutsdyk gedicht worden, zodat het water bij eb en vloed niet langer vry spel zal hebben in de Everingspolder. Zoals bekend kon vorige week reeds het eerste gat gesloten worden door het leggen van een ringdijk op de buitendijkse schorren. Om het tweede gat bij de hoeve Zwemersdam af te sluiten legt men met behulp van draglines thans een ringdijk aan de binnenzijde van de zeedijk, dus in de polder zelf. Uiteraard zijn deze ringdijken voorlopig nog slechts berekend op normaal hoog water. Dit is goed nieuws voor Ellewoutsdijk. De toestand van dat dorp was toch al aan merkelijk verbeterd door het dichten van de Everingsbinnendijk. Het water is zover gedaald, dat verkeer per boot onmogelijk geworden is. Sinds Donderdag wordt daar- om de verbinding met Driewegen onder houden door Dukw's. Naar het zich laat aanzien zal de teerweg tussen Ellewouts dijk en Driewegen in de nacht van Zondag op Maandag droog vallen. Het overgrote deel van deze weg is thans reeds vrij van water, maar in de directe omgeving van Ellewoutsdijk, o.a. de Lange Viele staat nog ongeveer vijftien centimeter water. Op de weg naar Oudelande werd Vrijdag echter nog vijftig centimeter water gepeild. De hoger gelegen landbouwgronden in de omgeving van Ellewoutsdijk beginnen droog te komen en dat geeft dus aanleiding tot optimisme. Ook in Oudelande en Baarland gaat het de goede kant uit. Vrijdag zijn de toe gangswegen, die van Kwadendamme naar deze dorpen leiden drooggekomen. In ver band daarmede is het gewone werkverkeer hervat en heeft het lorrietreintje (de „Oude lade-expres") zijn diensten gestaakt. Het verkeer in de zak van Zuid-Beveland zal Maandag aanstaande weer vrijwel nor maal zijn. Effectenmakelaar te Oss gearresteerd De politie te Oss heeft de ongeveer 55- jarige effectenmakelaar en houder van een klein kassierskantoor te Oss, v. d. H. aan gehouden. Deze effectenhandelaar wordt er van verdacht verduisteringen te hebben gepleegd ten nadele van zijn cliënten. Over de omvang van de verduisteringen zijn nog geen bijzonderheden bekend. Het vermoeden bëstaat, aldus heeft de politie meegedeeld, dat verscheidene personen uit Oss en omge ving voor aanzienlijke bedragen zijn bena deeld. den behoren, zoals Bermuda en de Bahama's en Wcst-Indic of, om dichter bij huis te blyven, de Britse Kanaal-eilanden voor de Franse kust. De historische factor is nu eenmaal vaak belangrijker dan de louter geografische. De Falkland-eilanden zijn aan het eind van de 16de eeuw door een Engelsman ontdekt en in het begin van de 19de eeuw door Enge land gekoloniseerd. De bevolking is nog grotendeels van Britse afkomst. De Falkland-eilanden en de andere groep, waarvan Deception Island het belangrijk ste is, hebben echter in beide wereldoorlo gen een grote rol gespeeld. In 1914 leden de Duitsers in een zeeslag bij de Falkland- eilanden een nederlaag, waardoor hen de pas werd afgesneden in de Zuidelijke Atlan. tische Oceaan. In de jongste oorlog vorm den de eiianden voor de Engelsen een on ontbeerlijke basis voor de jacht' op Duitse oorlogsbodems, welke raids ondernamen op de geallieeirde koopvaardijschepen. Argentinië, dat altijd een toevluchtsoord voor de nazi's was, begon in ernst haar campagne tegen de Britse eilanden, juist toen voor Engeland de nood hoog gestegen was. Engeland is nog steeds bereid om, zoals het in 1947 heeft aangeboden, het dis puut voor het internationale hof te bren gen. Dat Perón deze uitnodiging niet heeft aanvaard, wordt in Londen als een bewijs opgevat, dat hij zichzelf zwak voelt. Na tuurlijk kan hij op de Engelsen druk uit oefenen door te dreigen, de Argentijnse vleesleverantiës stop te zetten, maar dat is een tweesnijdend zwaard, omdat Perón het ook weer niet zonder Britse producten kan stellen, welke hij in ruil voor zijn vlees ont vangt De regering van Guatemala heeft zich in middels solidair verklaard met de Argen tijnse en Chileense aanspraken op de Britse gebieden in de Antarctische wateren. DE VERWACHT: Noordelijke tcind Weerverwachting. meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond Droog weer met overdrijvende wolkenvel den. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets minder koude nacht morgenmiddag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 2s Februari Volle maau Z-on op 07.32: onder 18.16 Maan op 18.17; onder 07.11 Waartoe die verkivisting Matih20 8. Jezus was met zijn discipelen ie Bethanië te gast bij Simon de melaatse. Volgens Jo hannes was daar ook Lazarus, die Jezus had opgewekt uit de doden, aanwezig, met zijn zusters. Maria, die een dankoffer wil de brengen aan haar meester en het kost baarste wilde schenken wat zij bezat, goot een pond zeer dure Nardusmirre over hoofd en voelen van haar Heiland, en droogde Zijn voeten af met haar haren. Terstond staat Judas klaar met zijn critiek: het is zonde en jemmer, die kostbare mirre wordt daar zo maar vermorst, ze had verkocht kunnen worden voor een groot bedrag, en de opbrengst aan de armen gegeven. De discipelen geven hem groot gelijk, maar wie zou meer voor de armen hebben ge voeld, en aan hen gegeven: Judas of Maria Judas vond het jammer, dal de prijs van de mirre hem ontging, want Johannes zegt dat hij een dief was en ali beheerder der kas de inkomsten wegnam. Maar Maria, die door de liefde van Christus was gegre pen, zal heus wel aan de armen hebben gedacht en vele malen meer aan hen heb ben gegeven, want als men gedreven wordt door de liefde lot Christus, geeft men ook aan zijn naaste. Jezus legt haar daad uit: zij heeft dit gedaan als voorbereiding tot Zijn begrafenis. Christus is voor ons gestor ven aan het kruis, om ons te verzoenen met. God. Als wij gegrepen zyn door de barmhartigheid Gods, die Zijn eigen Zoon niet voor ons heeft gespaard, zullen wij alles voor hem over hebben, zoals Maria het kostbaarste gaf, wat zij bezat. Als ons hart aan De Heiland behoort, omdat wij Gods genade hebben ondervonden, zal dat blijken uit onze houding tegenover onze naaste. Door de barmhartigheid Gods zul len wij gedreven worden tot barmhartig heid en de armen en nooddruftigen geden ken. Een Zwitsers predikant, die kleren en geld inzamelde voor de noodlijdenden in ons land, schreef me, dat dit voor ons een troost moest zijn, dat de ganse Christen heid der wereld meehielp om dc ellende van ons vaderland te verzachten. Waar Gods barmhartigheid in Christus in de zie len woont, waar hart en leven z\jn gewijd aan De Heiland, worden de armen, en allen, die in nood zijn gezeten, geholpen, uit dank baarheid voor Gods genade. Eerst Christus, want hem komt alles toe. En uit liefde lot Christus: de naaste. Nw. en Sint Joosland H. J. Pijnacker—Hordijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1