"li-...- DDnVIMriAlF 7FFIIWQF milDAMT - -»-■ rIvU VInIfiLL lmLLU ft UL llUUKIAI11 Nederlandse regering niet accoord met Dnitse schulden-overeenkomst OUDE VROUW LAG DOOD ONDER MATRAS OP DE VLOER Westduitse vrees voor Russische aanval Nationaal Rampenfonds Den Haag stelt ondertekening uit Kantlijn Koningin en Prins in Engeland Meer dan 100 000 geëvacueerden. MISVERSTAND OVER WILKES Voorlichtingsdienst voor het Belgische koningshuis Fel requisitoir van Amerikaanse V.N.-gedelegeerde tegen Moskou Hoofdred. G. BaJlinUjn PI. verv.: W. Leertouwer en regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van k"' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN „Lm",,,5* Glr0 P'"' Bur. VHssingen, Walstr. 58—to, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, tetef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16 Terneuzen, Brouwerljstr. 2, Zierikzee, N. Boger dstr. C 160, telef. 26. Afschuwelijke vondst te Eede Roofmoord gepleegd? Donderdagmorgen is de 83-,jarige alleen wonende weduwe A. C. van den Bossche Meulen dood aangetroffen in haar aan de rijksweg tussen Eede en Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen huisje. De politic vond haar, na gewaarschuwd te zijn door de- ongeveer 40-,iarige buurman van het slachtoffer, de vlashandelaar R. C., lig gend op de vloer, onder een matras. Haar benen waren samengebonden met een oude lap en rond haar hoofd, dat bloedsporen vertoonde, was een doek gebonden. Zij had een prop in de mond. Men vermoedt, dat een roofmoord is gepleegd. Omtrent de motieven, welke tot deze af grijselijke daad geleid hebben, tast men echter nog vrijwel in het duister. Hoewel gfidncht wordt aan roofmoord, lijkt dit toch onwaarschijnlijk. De vrouw leefde van een pensioentje krachtens de Noodwet-Drees en was naar men als vrijwel zeker aan neemt slechts spaarzaam bedeeld met aardse goederen. De laatste tijd stond zij te Aardenburg, waar zij. reeds ongeveer 50 jaren woonachtig is, als wat vreemd te boek. Haar gedrag duidde op een naderende kindsheid. De buurman van het slachtoffer, die in een boerenwoning naast het huisje van de weduwe woont, vond het Donderdagmorgen bevreemdend, dat het huisje zolang geslo ten bleef en dat zijn buurvrouw zich nog niet had laten zien. Hij waarschuwde on middellijk de politie, die zich via een ven ster toegang tot de woning verschafte en daar de afschuwelijke vondst deed. Vandaag zal het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis in Oostburg worden ver voerd, alwaar sectie op het lijk zal worden verricht. Intussen heeft het parket van de officier van justitie te Middelburg een on derzoek ingesteld. De vrouw was van Duitse afkomst en had behoudens een zwager in St Kruis geen familie meer. Amerikaanse generaal over Tsiangs kracht „Tien millioen Chinese immigranten in landen van Zuid-Oost Azië zijn bereid natio nalistisch China te steunen in de strijd tegen de Chinese communisten", verklaarde gene raal Géorge Olmstead, de binnenkort af tredende directeur van bet programma voor Amerikaanse hulpverlening aan bet buiten land, Dinsdag, na terugkeer van f-en be zoek aan het Verre Oosten, te Washington tegenover verslaggevers Olmstead voegde hieraan toe, in zijn laat ste rapport aan het ministerie van landsver dediging een aanbeveling voor Amerikaanse hulp aan deze buiten hun vaderland ver toevende Chinezen te zullen opnemen. Hij deelde voorts mede, dat in de komende zomer voor het. eerst Amerikaanse straal vliegtuigen naar Formosa zullen worden verscheept. „Het Chinees-nationalistische leger telt thans 21 goed geoefende divisies, met een totale sterkte van ongeveer 252.000 man. De vloot der nationalisten is niet groot, maar zij wordt goed op haar laak voorbereid. De nationalisten hebben kortgeleden met een gehele divisie een geslaagde aanval op het Chinese vasteland uitgevoerd, waarbij ge bruik werd gemaakt van landingsvaartui gen", aldus generaal Olmstead. Niet te tellen is het aantal zandzakken, dat hier het dijkgat bij Waarde gedicht heeft. Stuk voor stuk moesten zij gevuld, versjouwd en in de gapende opening ge gooid worden; 'n stug karwei en een be wijs voor de onverzettelijkheid om de oude vijand het water er ónder te krij gen. Duidelijk is op deze luchtfoto van A.N.P. de enorme afmeting van de dijk breuk te zien Het Bulletin, een uitgave der Wesb- duitse regering, wijst er in zijn nummer van. Woensdag op, dat de africhting van het Tsjechoslowaakse leger, zowel voor officie ren als manschappen, er op gericht is het vertrouwd te maken met de levensomstan digheden in West-Duitsland. „Het is onder de betrokkenen een „openlijk geheim", dat 'dit geschiedt om het Tsjechoslowaakse leger voor te bereiden op een militaire bezetting van West-Duitsland, die door dit leger en Russische eenheden uit Oost-Duitsland, in samenwerking met politietroepen, zou moe ten worden uitgevoerd. Er bestaan geheime plannen voor een dergelijke actie tegen West-Duitsland. Bij zonderheden ervan zijn besproken tijdens het bezoek, dat de generaal der Oostduitse volkspolitie, Vincenz Müller, met een staf van deskundigen aan Praag heeft gebracht", schrijft het Bulletin. Het besluit met de mededeling, dat om vangrijke kartotheken zijn aangelegd, met gegevens over „betrouwbare" en „weer spannige" West-Duitsers. Gisteravond was voor het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 65.400.000 gulden bijeengebracht. Nederland gaat niet accoord met de op dè Londense conferentie tot stand gekomen regeling inzake de Duitse vooroorlogse schulden. Deze regeling zou vandaag door de deelnemende landen getekend worden, maar de Nederlandse regering heeft thans laten weten, dat zij ofschoon met de grondslagen der regeling geheel instemmende nog niet tot ondertekening zal overgaan, aangezien zij voorafgaande opheldering nopens enkele concrete punten noodzakelijk acht. De regering koestert de hoop, dat een oplossing zal kunnen worden gevonden, welke het haar. mogelijk zal maken binnenkort alsnog tot ondertekening over te gaan. Van betrouwbare zijde vernemen wij dienaangaande nader, dat het niet-ondertekenen door Nederland geen enkele reden voor verontrusting behoeft te doen ontstaan. Onderhandelingen worden voortgezet Zoals bekend is na langdurige onderhan delingen te Londen overeenstemming be reikt over een definitieve tekst der schul denovereenkomst. Deze tekst is echter eerst vorige week in het bezit gekomen der Ne derlandse autoriteiten. Het is nu gebleken, dat de interpretatie van deze tekst, wat be treft de gevolgen voor een regeling van de z.g. „Auslandsbonds", d.w.z. alle door Duitse staten, gemeenten en industriële ondernemingen in niet-Duitse valuta in het buitenland uitgegeven obligatiën, voor zo ver deze zich in Nederland bevonden bij het uitbreken van de oorlog in 1940 en tij dens de Duitse bezetting op enigerlei wijze T*en ramp kan merkwaardige gevolgen hebben. Het gebeurt, dat men iemand, die door onheil getroffen wordt, eensklaps gaat zien met andere ogen. Men tracht zich in zijn positie te verplaatsen, men tracht zijn moeilijkheden te begrijpen. Het beeld verandert en niet zelden wordt het guhsti- uit ons land zijn vervreemd, moeilijkheden oplevert. Het gaat hierbij om de uitleg van het be grip „direct of indirect looting" (recht streekse of niet-rechtstreekse roof). Van Nederlandse zijde wenst men ter be scherming van de hierbij betrokken Neder landse belangen het in die richting te sturen, dat de „niet-rechtstreekse roof' ook wordt verstaan als „rechtstreekse roof". De Nederlandse autoriteiten zijn van mening, dat zonder twijfel een deel van de „niet-rechtstreekse roof moet worden be schouwd als „rechtstreekse roof" en er wordt nu getracht de van Nederlandse zij de gewenste interpretatie in het verdrag vast te leggen. Aangezien hierover nog geen overeenstemming is bereikt moet de Ne derlandse regering besluiten haar onder tekening van de overeenkomst uit te stel len. Het staat evenwel vast, dat de op schorting op geen enkele wijze de belangen van Nederlandse houders van thans weer ter beurze van Amsterdam verhandelde Duitse fondsen in niet-Duitse valuta zal schaden. De onderhandelingen worden in middels voortgezet en gehoopt wordt, dat ook Nederland spoedig tot ondertekening zal kunnen overgaan. Van veel belang zal het hierbij zijn of het Nederlandse stand punt ook door de leden van de „drie par tijencommissie (de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk), die de belangrijkste bijdrage tot de totstandkoming der Duitse schulden overeenkomst hebben geleverd, wordt ge deeld. Wat dit betreft schijnt Nederland vermoedelijk wel te mogen rekenen op de steun van Engeland en de Verenigde Sta ten, waardoor onze positie tegenover de Duitse onderhandelaars sterker komt te staan. Een vliegtuig met de koningin en prins Bernhard, die Donderdag uit Soesterberg is vertrokken, is op het militaire vliegveld Hendon aangekomen. Wegens mist kon het niet landen op London Airport. De prins maakte, ondanks het slechte zicht, een per fecte landing. Een vlucht over het door overstromingen getroffen eiland Canvey. in de Theemsmending, kon door de ongun stige weersomstandighedenniet doorgaan. De reis heeft een uur en 40 minuten geduurd. De rolbaan was met fakkels verlicbt. Tot op het laatste ogenblik was het niet zeker, of het vliegtuig wel zou kunnen landen. Kort voorde aankomst was de verkeerstoren van de andere kant van het vliegveld af niet te zien, maar even later werd -het zicht iets beter. Juichende vrouwen omringden de auto van de Koningin, toen zij drie kwartier na de landing bij de Koninklijke Academie in Londen aankwam. De Rijksinspectie van de bevolkingsre gisters heeft in totaal 89.709 geëvacueerden geteld. De Rijksinspectie schat het aantal in hun naaste omgeving opgenomen, niet ge registreerde geëvacueerden op ongeveer 18.000. In elk geval overtreft het aantal eva- cué's de honderdduizend verre, evenals de somberste verwachtingen die dienaangaan de bestonden. Voorzitter van Torino garandeert dat hij wel meedoet in Parijs De K.N.V.B. ontving Woensdag een naar telegram uit Turijn en wel, dat de F.C. Torino tot haar spijt niet Faas Wilkes voor de wedstrijd in Parijs tussen een elftal van Nederlandse profs en het Franse elftal kon afstaan Dit telegram is evenwel reeds door een prettiger mededeling achterhaald "^/ant Donderdag heeft de heer Brunt, secretaris van de K.N.V.B., een telefonisch gesprek gehad met de voor zitter van F.C. Torino, die. voor een vergadering in Rome was. Nadat de heer Brunt hem uitvoerig over de aard van de wedstrijd had ingelicht, waarvoor de steun van Wilkes wordt gevraagd, zegde de voorzitter van Torino voor honderd procent zijn medewerking toe. Waar de zaken er zo voor staan, mo gen we wel aannemen, dat Wilkes toch nog in Parijs aanwezig zal zijn. Voorts hebben we vernomen, dat de K.N.V.B. als aandenken aan deze wed strijd alle spelers van het Franse elftal 2 poppen een mannetje en vrouwtje in Zeeuwse klederdracht zal overhandi gen. De spelers krijgen ook een zilveren lepeltje, met monogram. Bram Appel zal voor de wedstrijd be gint al twee Zeeuwse poppen aan de aan- Vermetel optreden van Amerikaans slagschip Het Amerikaanse slagschip Missouri (45.000 ton) is vanmorgen de Noordkoreaan- se haven Wonsan binnengevaren. De Mis souri beschoot grote betonnen geschutsop- stellingen in de stad en op de heuvels in de omgeving. Het slagschip had de stad Dins dag en Woensdag ook reeds beschoten. De Missouri werd begeleid door de torpedo- bootjager Cowell. voerder van het Franse elftal geven. Het tenue, waarin het Nederlands elftal speelt wordt: rood shirt, witte broek en blauwe kousen. Dit wordt na de wedstrijd hun eigendom. Om de schat van de sjah De Perzische premier Mossadeq heeft Dinsdag een onderhoud gehad met de sjah om te trachten, het verschil in opvatting tussen hen over de uitgaven van het hof en het beheer van de kroondomeinen weg te nemen. Volgens niet officieel bevestigde be richten zou Mossadeq hebben gevraagd, de eigendommen die de sjah van zijn vader heeft geërfd tot staatseigendommen te re kenen, omdat de vroegere sjah de eigen dommen tijdens zijn regering heeft verwor ven. De waarde van de eigendommen wordt geschat op 680 millioen rials (78 millioen gulden). VERWACHT: Aanhoudend mooi iceer Weervenvachting, meegedeeld door het KNMI in De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 27 Februari Wassende maan Zon op 07.33: onder 18.15 Maan op 17.07: onder 07.00 ger. .De houding van Nederland en het Neder landse volk in de watersnooddagen, de energie, waarmee het ontzaglijke dijkher stel is aangegrepen, hebben in het buiten land bewondering gewekt. En tot nadenken geleid. De New York Times bijvoorbeeld herin nerde zich juist in deze dagen, dat het woord Dutch, d.w.z. Nederlands, in het En gels dikwijls een weinig complimenteuse betekenis heeft, soms zelfs een smadelijke. Een kikvors is een „Dutch nightingale", wie in ongenade valt is „ln Dutch", lawaai en rumoer noemt men een „Dutch concert" en zo kan men doorgaan. De New York Times heeft naar de oor zaak van deze ongunstige betekenis 'ge zocht en is tot een merkwaardige conclusie gekomen. De reden hiervan, zo zegt het blad, zal wel gelegen zijn in de lange strijd om de heerschappij over de zeeën, die Enge land met de Nederlanden in de zeventiende eeuw heeft gevoerd. Zelfs de encyclopae- dieën spreken van „het spreekwoordelijk verband tussen Nederlanders en boersheid en gebrek aan goede manieren", wat zeker een verwrongen beeld geeft van een natie, die grote schilders als Rembrandt van Rijn, Rubens, Van Dijck en Frans Hals, de rechtsgeleerde Grotius, en in meer recente tijd, de historicus Hendrik Willem van Loon voortgebracht heeft. We zouden onze Engelse voorvaderen nog willen berispen, zelfs nu nog dat ze zulke infame uitdrukkin gen in hun omgangstaal lieten binnenslui pen. Het is nu te laat om het te verande ren, want deze uitdrukkingen, ofschoon jammerlijk misplaatst, zijn een deel gewor den van onze taal. Gelukkig is er een ge noegdoening gelegen in het feit, dat zowel Amerikanen als Britten in deze dagen een warm gevoel van bewondering voor de Ne derlanders tonen en dat vooral in deze moeilijke tijden, nu de Nederlandse dijken hersteld worden, en helicopters, bemand met Amerikaanse en Britse bestuurders, zandzakken, rubberboten, laarzen, lampen en ander benodigd materiaal niettegen staande het slechte weer, ter plaatse bren gen. Degenen, die deze bewonderenswaar dige Nederlanders wensen te helpen en voor een ogenblik enige spijt hebben over de zorgeloosheid in het gebruik van bepaalde uitdrukkingen met „Dutch", worden, ver zocht hun bijdragen, óf naar de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis, óf naar de penningmeester van Holland Flood Relief, 74 Wall Street, New York City, te zenden". Een sympathiek geluid! "JVTog een merkwaardig rampgeluid? De distillateurs komen in de knel De rampgebieden zijn voorlopig als afzet gebied uitgeschakeld, behalve enkele plaatsjes, waar de bewoners nog konden blijven en waar tal van arbeiders bezig zijn met het dichten van de dijken. Deze plaat sen zijn echter moeilijk te bereiken en bo vendien is de vraag naar gedistilleerd ge ring. In de sleden, waar carnaval gevierd zou worden, waren voor 31 Januari grote orders geplaatst. Vele afnemers zonden een belangrijk gedeelte terug, anderen hebben de ontvangen voorraden gedistilleerd ge houden, echter onder conditie van 'n lange crediettermijn. Ook is de vraag naar gedis tilleerd in alle delen van ons land buiten het rampgebied sedert 1 Februari belang rijk teruggelopen, zodat er een grote slapte is in de distilleerderijen te Schiedam. Daarbij komt dan nog, dat vele afnemers uitstel van betaling voor ontvangen leve ranties vragen, waardoor de liquiditeit der distillateursfirma's, die de accijnzen voor af moeten voldoen, beduidend terugloopt. Waar de omzetten sedert de laatste accijns verhoging toch reeds beduidend zijn terug gelopen, getuige de verminderde opbrengst der accijnzen, die meer dan 3 millioen gul den beneden de raming bleef, menen de distillateurs, dat een nieuwe accijnsverho ging, die in hel kader van de Benelux-over- eenkomst in het vooruitzicht is gesteld, voor de distillateurs funest moet worden. Men ziet.... Daar tijdens de vergadering van Woens dagmiddag van de Belgische Kamer niet meer over de reizen van koning Boudewjjn naar Zuid-Frankrijk is gerept, mag worden aangenomen, dat de oppositiepartijen dit in cident thans als gesloten beschouwen. Naar Woensdagavond verluidde, zou de Belgische regering een voorlichtingsdienst kunnen instellen voor zaken betreffende het koninklijke huis, ten einde misverstanden en onnauwkeurige berichten over het ko ninklijke huis tegen te gaan. Vermeldenswaard is intussen nog, dat L a Libre Belgique toegeeft, dat de cor respondent van France Soir door de ko ning te Antibes is ontvangen. De jonge vorst had inderdaad een kort onderhoud met de journalist en er werd ook een foto genomen. Koning Boudewijn heeft, aldus het blad, echter geen enkele verklaring af gelegd en de stof voor het artikel, dat de verslaggever schreef, werd door hem opge tekend uit de mond van iemand uit de om geving van de vorst. Koning Boudewijn zou zich, aldus dit blad, dus geheel aan de constitutionele regels hebben gehouden. Nu dit incident tot het verleden behoort kan de homogeen-Katholieke regering weer haar volle aandacht wijden aan de gevaar lijke verdeeldheid, die in de gelederen van de C.V.P. (Kath. Volkspartij) is ontstaan niet betrekking tot het nog steeds niet ingediende wetsontwerp houdende verho ging van de inkomstenbelasting met 5 pro cent ter dekking van de schade, die door de overstromingen in aangericht. In kringen, van de „Wetstraat" is men van oordeel, dat de regering zal zwichten voor de hevige weerstand, die tegen de heffing van nieuwe belastingen in Katholieke kringen bestaat en aangenomen wordt, dat zij liever haar toevlucht zal zoeken tot bezuinigingen op sommige begrotingsposten men spreekt van de begroting van defensie en tot het uitschrijven van een nieuwe staatslening. Grieks-Turks- Joegoslavisch pact geparafeerd Griekenland, Turkije en Joego-Slavië hebben gisteren te Athene een verdrag voor vriendschap en samenwerking geparafeerd. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat de Griekse minister van buitenlandse zaken, Stephanopoulus, de Joegoslavische onder-minister van buiten landse zaken, Popovic, en diens Turkse ambtgenoot, Birkï, „volledige overeen stemming" over het verdrag hebben be reikt en de slottekst „zonder voorbehoud" hebben goedgekeurd. De tekst van het verdrag zal worden vrij gegeven onmiddellijk nadat het waar schijnlijk Zaterdag te Ankara zal zijn ondertekend. Het bevat tien artikelen. In één hiervan wordt de wens uitgesproken voor verdere militaire samenwerking tus sen de drie landen. Inmiddels zijn de laatste maanden ook afzonderlijke besprekingen gehouden voor een defensieverdrag tussen de drie lan den. Men verwacht dat dit in Maart te Ankara zal worden ondertekend. De leider der Amerikaanse delegatie bij de V.N., oud-senator Harry Cabot Lodge, heeft in zijn eerste toespraak in de Verenigde Naties „tien punten, die de wereld moet weten", naar voren gebracht. „De gehele wereld weet," aldus Lodge, „dat indien de Sowjet-ünie de Noordkoreaanse en Chinees-communistische aanvallers niet daadwerkelijk zou steu nen, de Koreaanse oorlog thans afgelopen zou zijn. Maar de Sowjet-Unie, die er haar eigen begrippen van grootmoedigheid en edelmoedigheid op na houdt, is vastbesloten de Koreaanse oorlog tot de laatste Chinees te voeren. Ik daag Wisjinsky uit, de feiten die ik noem te weerleggen." De Sowjetheersers kunnen de Koreaanse oorlog beëindigen, wanneer zij dat wensen en de heer Wisjinsky weet dit. Het was de Sowjet-Ünie, die de aanval der Noord- Koreanen op touw zette. En toen de Noord koreaanse strijdkrachten, na de geallieerde landing bij Intsjon, in feite waren vernie tigd en hun overblijfselen over de Jaloe vluchtten, werden zij in Mandsjoerije ge reorganiseerd en, uitgerust met Russische wapens, weer in de strijd gezonden. De Chinese communisten bestrijden de geallieerden thans met zwaar geschut, dat zij van de Russen hebben ontvangen. Geallieerde vliegers hebben in de laatste tijd vliegtuigen van het type I.L. 28, dat niet behoort tot de boven Noord-Korea ope rerende communistische vliegtuigen, waar genomen. De Chinese en Noordkoreaanse lucht strijdkrachten beschikken thans tezamen, ondanks geleden zware verliezen, over on geveer 2500 vliegtuigen, waarvan de helft straaljagers zijn. Al deze toestellen zijn door de Sowjet-Unie geleverd. Volgens schattingen van Amerikaanse deskundigen heeft de Sowjet-Unie ruim 4400 vliegtuigen beschikbaar gesteld voor de strijd tegen de Verenigde Naties. De communisten beschikken in Noord- Korea over door de Russen geleverde lucht doelartillerie. Vele dezer stukken geschut worden met behulp van radar bediend. De Sowjet-heersers handelen als de struisvogel, die zijn kop in het zand steekt en dan naïevelijk denkt, dat men hem niet ziet. Voorts sprak Lodge over de vervolging door Rusland van Joden, Christenen en Mo hammedanen. Duizenden genieten deze dagen op Sche- veningens terrassen van de voorjaarszon en het uitzicht op zee en strand, waar het schip Carthagenog steeds onwrikbaar ligt Chinezen zijn niet zuinig met mensen en granaten „De communistische troepen in Korea val len in zo groten getale en met een derge lijke snelheid aan, dat gewoonlijk een ge deelte van hen belandt in terrein, dat nog door de eigen artillerie wordt beschoten en zodoende door eigen vuur de dood vindt", verklaart de Britse minister van oorlog Anthony Head, in een memorandum over Britse legerzaken. „De aanvallen der communisten verlopen veelal volgens een bekend schema", vervolgt hij. „Het begint met een hevige beschieting door hun geschut, die gemeenlijk een dag of twee aanhoudt. Daarna volgt, bij het aan breken van de dag, een nog heviger be schieting gedurende een half uur, die ten doel heeft het te veroveren gebied „storm- rijp" te maken. Hierbij is het mogelijk, dat op een gebied, dat verdedigd wordt door één compagnie, tot drie duizend kanon- en mortiergranaten vallen. En dan komt de finale: De stormloop door de infanterie, aldus minister Head,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1