Waterschade in Zeeland nog niet definitief te schatten Tot omstreeks half April blijven de zwakke dijken kwetsbaar ZEELAND HELPT! Een vloot van 20 bakken en 20 sleepboten stoomt naar Zierikzee Zondag a.s. begint wellicht de dichting van de havendijken \(lSTASiVHf Grootste schade berokkend aan de aanlegsteigers SPOEDIG WEER ENIG WATER UIT ORANJEZON Treindiensten Vlissingen-Kapelle en Krabbendijke—Bergen op Zoom DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Ir H. D. J. SWATERS OVER STORMVLOEDRAMP Vloed van 1 Februari 73 cm hoger dan hoogst bekende waterstand Het beknopte verslag, dat ir H. D. J. Swatcrs, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat uitbracht aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland, begint met een sober relaas van de waarschuwingen, die uitgingen op Zaterdag 31 Ja nuari. Die waarschuwingen culmineerden Zaterdagavond half zeven in de mede delingen, dat gevaarlijk hoog water werd verwacht, waardoor de betrokken ambtenaren gealarmeerd werden en aangenomen mocht worden, dat ieder, die met zeewaterkeringen te maken had, op zijn post zou zijn. Schade aan de water keringen moest verwacht worden, maar de bevolking behoefde naar men aannam niet meer dan anders bevreesd te zijn, omdat de zeedijken na de stormvloed van 12 Maart 1906 verhoogd en verzwaard waren. Hoogwaterstan den als op 12 Maart 1906 waren tevoren nimitier bereikt en naaien ook niet meer voorgekomen. De dijken hadden een overhoogte ge kregen wisselend afhankelijk van de windstreek, waarop zij zijn gelegen van 1.304 meter. Het zeewater steeg echter in de nacht van 31 Januari1 Fe bruari tot een tot nu toe ongekende hoogte, op één plaats een hoogte van 73 centimeter boven de hoogst bekende waterstand bereikend. De gemiddelde vloedstand was ongeveer drie meter ho ger dan in de getijtafels van de Rijkswa terstaat berekend. Te half vier des nachts kwamen de eerste s alarmerende berichten binnen. Thans, drie en een halve week na de noodlotsnacht, kan nog geen gedetailleerd overzicht van de schade op Waterkundig gebied gegeven wor den. Voor -nauwkeurige opname van de schade kon nog geen tijd gevonden worden. Volstaan moet worden met een globaal overzicht. Van de talrijke grotere en kleinere doorbraken der zeedijken zijn verscheidene gedicht of zullen binnenkort gedicht wor den. De grote gaten bij Bath, Kruiningen en de Schelphoek zullen de inzet van groot ma tertaai eisen. Het gat bij. de Schelphoek op Schouwen, waar zich vroeger een haven be vond, heeft een breedte van ca, 250 meter en een diepte van ongeveer 30 meter. Ook bij Kruiningen en Bath zijn de diepten reeds aanzienlijk. Van de Veerhaven bij Kruinin gen is weinig meer over. Gebouwen zijn hier, evenals bij de Schelphoek, door de zee op geslokt. Vele binnenpolders overstroomden, veelal omdat er in de scheidingslijnen van oudsher doorgravingen voor wegen enz. waren, ter wijl zij ook, hoewel ruimschoots boven hoog water reikende, een dergelijke ongekende hoge vloed niet konden keren. In het alge meen zal de dichting van de gaten in de binnendijken op minder bezwaren stuiten. Wat overstroomde Ingevloeid door buiten- en binnendij ken zijn op Schouwen-Duiveland 16 pol ders met een oppervlakte van 16216 ha of 80 procent van de oppervlakte, op St. Philipsland 5 polders, 1564 ha of 88 pet, op Tholen 19 polders, 5017 ha of 45 pet, op Noord-Beveland 13 polders, 2348 ha of 31 pet, op Zuid-Beveland 22 polders, 6937 ha of 20 pet, op Walcheren 11 pol ders, 1126 ha of 6 pet, in West-Zeeuws- Vlaanderen 2 pdlders, 193 ha of ruim een half pet en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen 8 polders, 2455 ha of 6 pet. Voor de ge hele provincie betekent dit, dat 96 pol- Op Zondag 1 Maart a.s. zal te Goes de competitiewedstrijd gespeeld worden tussen Goes 1 en Axel I. Het bestuur van de voet balvereniging Goes heeft besloten om de helft van de recette, met een minimum van 250 te storten in het Rampenfonds. In de afgelopen week hebben de klein tjes van de diverse jeugdafdelingen in St. Janstecn verschillende karweitjes ver richt waarvan de opbrengst werd overge maakt aan het Nationaal Rampenfonds. Het mooie bedrag van 501,50 gulden kon wor den afgedragen. Nadat de plaatselijke afdelingen reeds een som in het Nationaal Rampenfonds hadden gestort, heeft het bestuur van het Katho liek Onderwijzersverbond en de besturen van de vijf Rooms Katholieke diocesane bonden aan de Rooms Katholieke onder wijzers het voorstel gedaan om van het Februarisalaris twee en een half procent af te staan en te storten op rekening van het Rampenfonds. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Vinkeveen: J. Bakker te Vee- nendaal; te Scherpenzeel (Gld.): J. C. Ter louw te Otterloo, die bedankte voor Gies- sendam-Nederhardinxveld; te Oldebroek (toezegging): (tweede predikantsplaats): H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Nieuw-Dordrecht (toe zegging): N. Warns te Wanneperveen. Bedankt voor Delft (achtste predikants plaats): J. J. Poldervaart te Nijverdal. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren C. Bezemer te Katwijk aan Zee. A. van Haarlem te Leiden. H. Belier te Harich, J. Noordmans te Delft. A. T. Rothvusz te Delft. E. G. Boesemkool-te Nieuwleusen. E. C. Poepies te St. Johannesga. F. Hoekstra te Leeuwarden. H. v. d. Sloot te Oornjum en dr H. C. Funke te Arnhem. Beroephaarstelling: de heren H. Belier te Harich. C. Bezem»'- te Katwijk aan 7.ee, .T. Noordmans te Delft. Q. Rovers te Gronin gen en Y. Strikwerda te Brilswerd stellen zioU beroenhaar. fïcref. Kerken: Beroenen te Oosterend (Fr.) en te Warns: .T. v. d. Zanden, eandidaat te kroningen; te Zpemslne- O Haaksmn te Smilde Gercf. Kerken onderh. art. 31 K.O-: Aangenomen naar Hilversum: K. D. van H«-ksen te Onnen (Gr.). Beroepbaar: de classis Amsterdam heeft prop. geëxamineerd en beroepbaar ver kaard de heer C. J. Breen te Amsterdam. Examens: Aan de theologische hogeschool te Kam pen is »esl°agd voor het prop. examen de heer H. W. Opboff te Dalfs^n, eandidaat S?" dl? iVireln«!srbfi hogeschool. Chr. Oeref. Kerken: Aangenomen naar Oud-Hoijerland: D. Hnnstra to Broek op T.apgedijk. Vrije Erong. cmeenten: Benoemd toi evangelist te Haarlem: A. Van Gent te Arnhem. ders zijn overstroomd met een opper vlakte van ongeveer 35880 ha of onge veer 21.6 pet van de totale landopper vlakte. In de nacht van de ramp en de daarop vol gende dagen is getracht met inzet van alle krachten en de beschikbare eenvoudige hulpmiddelen de dijken, zowel zeedijken als binnendijken, te behoeden tegen doorbraak of verdere schade. Op verscheidene plaatsen zijn de dijken daardoor behouden kunnen worden, op andere is het pogen mislukt. Herstelwerk Onmiddellijk na de ramp is met het dich ten van gaten en het versterken en zo nodig verhogen van binnendijken een aanvang ge maakt. Uit vliegtuigen uitgeworpen zand zakken zijn hierbij mede van veel nut ge weest. Voor het droogmaken van de polders, welke niet onmiddellijk op zee lozen, zijn pompen nodig. Daarvan zijn nu ongeveer 25 in bedrijf door bemiddeling van de Pro vinciale Waterstaat. Nog steeds gevaar Aangezien de voorzieningen aan de dijken beschouwd moeten worden als noodwater- keringen, die ook nog niet op volle hoogte zijn gebracht, is terugkeer van evacué's naar weer droge gebieden uit waterstaatsoogpunt niet altijd verantwoord. Tot omstreeks half April moet terdege met mogelijke storm- Toestand in Stavenisse thans gestabiliseerd De opruiming in Stavenisse gaat gestadig voort, deelde loco-burgemeester J. W. van der Slikke ons Woensdagmiddag mede, Straten en wegen worden vrijgemaakt, de cadavers worden opgeruimd en lijken wor den geborgen. Tot nog toe zijn circa 60 lijken geborgen. Er zijn nog ruim 100 ver misten. In het dorp werken thans ruim 250 man, die afkomstig zijn uit plaatsen in de omgeving. Van deze werkers vertoeven des nachts ongeveer 150 man in Stavenisse. Be halve aan gaten in de dijken wordt gewerkt aan het herstel van de verbindingswegen met St Annaland en St Maartensdijk. Alle verkeer gaat nog via de dijken. Bij de in Berlijn-Friedenau (Amerikaanse sector) liggende fabrieken van de Askania Werke, heeft men in samenwerking met de ingenieur Ohlmuller een nieuwe camera voor astronomen ontworpen en vervaar digd. De camera maakt gedurende enkele achtereenvolgende uren foto's van een be paald punt in het luchtruim; automatisch wordt de camera bewogen, zodat de lenzen gericht blijven op dit punt. Het toestel is het enige apparaat van deze aard, dat na de oorlog in Duitsland werd vervaardigd. Kade van zandzakken rond Haamstede De „Grontmij" is te Haamstede bezig met de aanleg van een kade van zandzakken om het dorp, teneinde verschillende wo ningen aan de rand der gemeente, die bij normaal hoog water overlast van water hebben, hiertegen te vrijwaren. Dit is een belangrijk en vrij groot werk. Het zal en kele weken in beslag nemen. Is het gereed, dan worden een aantal huizen weer bewoonbaar en dat betekent veel, want meer dan 100 gezinnen zijn thans uit hun woningen verdreven door het wa ter. Verwacht wordt, dat ook de tuinbouw school dan droog komt, waardoor deze school weer in gebruik kan worden ge nomen. Eerste inwoners naar Waarde terug De gemeente Waarde op Z.-Beveland is geheel geëvacueerd en wanneer men per bootje naar dat dorp vaart, dan bieden de verlaten en in het water staande huizen een troosteloze aanblik. Toch is er ook voor Waarde al een lichtpuntje. De Emanuel- polder is droog gekomen en daardoor kon aan 3 gezinnen toestemming worden gege ven zich weer op het grondgebied van Waarde te vestigen. Dat is dus het begin van de reëvacualie. Voor de overige in woners echter zal dat vermoedelijk nog ge ruime lijd duren. Er wordt hard gewerkt aan het dichten van de gaten in de dijken, maar het droogvallen van het dorp zal ze ker nog verscheidene weken op zich la ten wachten. vloeden rekening worden gehouden. Behalve doorbraken van of gaten in de dijken zijn over aanzienlijke lengten atschuivingen van het binnenbeloop van de zeedijken ontstaan door overslag van water, waardoor deze dij ken zeer verzwakt zijn. De wegen Ook zal blijken, dat de wegen in de polders door het stromende water gele den zullen hebben, terwijl de waterlei dingen dichtgeslibd of verzand zullen zijn, waardoor de lozing belemmerd wordt. Vele duikers zullen ingestort en sluizen zullen ontzet zijn. Het definitie ve herstel van al deze in enkele uren toegebrachte schade zal zeer geruime tijd vorderen. Zelfs een globale schatting is hiervan niet te doen. Als vaststaand mag echter worden aangenomen, dat Zeeland, waterstaatkundig gesproken, deze wa tersnood te boven zal komen, zo moge lijk sterker verdedigd tegen de aanval van de zee, dan voor de ramp en zon der prijsgeving van meer dan wellicht enkele hectaren grond. Tot zover het rapport van ir Swaters. Daar bij zijn gevoegd acht kaarten, waarop de ondergelopen gebieden in de provincie met de dijkdoorbraken en de gaten in de water- kerende buitendijken zijn aangegeven. Voorts is aan het rapport toegevoegd een gedetailleerd overzicht van de plaatsen, waar reeds herstelwerk werd verricht en waar men bezig is aan dat werk. Overal werd de dichting van kleinere gaten en doorbraken ter hand genomen, binnendij ken werden versterkt,.lage gedeelten daar van opgehoopt, dammen van zandzakken ge legd, pompen in diverse polders geplaatst, het maken van zinkstukken ter hand geno men en zanddepots gevormd. Een beknopt verslag van de Provinciale Waterstaat over de stormvloed van 1 Febr. j.l. is verschenen. (Advertentie) ~v punctueel gecorrigeerd De slag kan beginnen „Zelfs bet moeilijkste kan snel gedaan worden, alleen het onmogelijkste vergt neer tijd". Deze spreuk hing bij de heer J. J. Verhey. destijds hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, aan de muur tijdens de droogmaking van Walcheren. Thans is het bureau Tan ir Verhey, die in dienst is van de firma Volker, gevestigd in een ruime kamer van een eerbied waardig pand aan de Zierikzeese Oude Haven, doch over enige dagen ral daar als In de \Valcherse tijd, die spreuk weer aan de muur hangen. De dienst Zuiderreewerken. de fa Volker. ingenieurs, aannemers, arbeiders, kortom allen, die bij de droogmaking van Schouwen en Duiveland zyn betrokken, zullen alles op alles zetten om het gevecht tegen het water snel te winnen. Mochten sommige dingen wclcens wat langer duren, welnu dan kan men er van overtuigd zijn, dat deze door en door bekwame dijkbouwers bezig zijn het onmogelijke om te zetten in iets wat mogelijk is. Ook aan de uiterste rand van Het grootste brilleglas een volkómen zuiver beeld. Uw opticien levert U zonder prijsverhoging BRILLEGLAZEN Bij provinciale Stoombootdiensten Vloot bleef vrijwel intact Aan de vooravond van de rampnacht werd bij de provinciale stoombootdiensten de eerste hinder van de storm ondervonden door het m.s. „Koningin Emma" op de lijn TerneuzenHoedenskerkc, aldus de direc teur van deze diensten, de heer G. J. de Jonge, in zijn verilag over de watersnood. Bji de aankomst in Hoedekenskerke raakte het schip de loopbrug van de westvleugcl van de aanlegplaats, waardoor de goederen- knecht Legs te water raakte en verdronk. Door het overbrengen van een tros lukte het na vele vergeefse pogingen het schip vlot te krijgen en het buiten de haven van Hoedekenskerke te brengen, waarna het naar Terneuzen terugstoomde. Gedurende de nacht hadden alleen in de haven Kruinin gen de beide aldaar gemeerde schepen het zwaar te verduren. In de normale fuik lag het m.s. „Prins Hendrik" en langs de reser veaanlegplaats het s.s. „Willemdorp". Zo veel mogelijk trossen werden uitgebracht en teneinde de „Prins Hendrik" recht op de stroom te houden draaide de machine voortdurend volle kracht. De meertrossen knapten echter af en het schip ging sterk hellen. Dit duurde totdat omstreeks twee uur een losgeslagen tankschip, waarvan de opvarenden op de „Prins Hendrik" waren overgestapt, door het gat in de dijk in de polder terechtkwam. Een ogenblik later verdween ook het. s.s. „Willemsdorp" door het gat in de dijk Op de andere trajecten ondervonden de Voorzieningen te Burgh- sluis op Schouwen Teneinde het verder uitslijpen van de havenmond te Burghsluis, die bij laag wa ter reeds een diepte heeft van 10 meter, tegen te gaan, is dezer dagen door de aan nemer Van Oord, onder leiding van de be kende zinkbaas Jaap Visser uit Werken dam, een zinkstuk van 25 bij 40 meter in de havenmond te Burghsluis gezonken. Om verder afbrokkelen van de dijken, die de haven moeten beschermen, tegen te gaan zullen nog 4 zinkstukjeen in de loop 'van deze week gezonken worden. Daardoor kan de haven intact blijven, hetgeen voor aan- en afvoer van personen en goederen van grote betekenis is. Ook heeft men met rijs hout en zandzakken voorzieningen getrof fen om het verder afkalven van de gaten in de Meeldijk en de Suikerdijk tegen te gaan. Er is toestemming verkregen om het gat in de Meeldijk dicht te maken, waar voor men reeds een zinkstuk heeft ge vlochten, zodat dit gat nu spoedig gedicht kan worden. Dan zal de Burgh- en Westlandpolder droog komen. Indien dit werk gunstig ver loopt is het misschien mogelijk nog dit voorjaar in deze polder verschillende per celen in te zaaien. Zodra .de havenmond behoorlijk is voorzien tegen verder uit diepen zullen de gaten in de Havendijk ge dicht worden. Vooral het gat in de Suiker- dijk is een belemmering voor de verbin ding met de haven. Nu moet over dat gat met boten de verbinding met het haven terrein onderhouden worden. In St. Maartensdijk werd het Rode Kruis bestolen Te St Maartensdijk is proces-verbaal op gemaakt tegen drie personen. A. K., F. J. P. en C. G., die als nachtwakers waren inge schakeld bij de dijkwacht en daardoor des nachst konden vertoeven in e'-'-~il waar ook Rode-Kruis-goederen lagen opgeslagen. Zij hebben zich hiervan stukken toege- eigend. Nadat proces-verbaal was opge maakt zijn ze op vrije voeten gesteld. Ze werden uit hun functii op slaande voet ontslagen. schepen betrekkelijk weinig last en df vloot liep vrij weinig schade op. De aanleg plaatsen werden echter alle min of meer beschadigd en in Kruiningen gins' aan de wal alles verloren. De dienst VlissingenBreskens kon Maan dagmiddag worden hervat, waarna Terneu zenHoedekenskerke gedeeltelijk volgde. Er werd een dienst KatseveerDordrecht ingesteld en de dienst ZierikzeeKatseveer zo goed mogelijk onderhouden. De „Willemsdorp" is inmiddels uit de pol der opgehaald en wordt in Vlissingen ge repareerd. Met de'beschadigde „Emma" kan voorlopig nog gevaren worden. Het voor geruime tijd verspelen van het drukke veer KruiningenPerkpolder moet worden gezien als het grootste verlies. Met ir Verhey en diens naaste medewer ker de heer A. de Neef hadden wij een kort onderhoud, waaruit ons bleek, dat het herstel van het ejland thans met grote kracht wordt aangevat. Uiteraard heeft de Rijkswaterstaat de centrale leiding van deze werken, doch de fa Volker fungeert als hoofdaannemer en is daardoor ten nauwste betrokken bij de organisatie van dit grootse werk. De buitenstaander heeft geen idee van de grote moeilijkheden, waarmee men hier heeft te kampen. Helaas is het niet zo, dat men eventjes een paar werktuigen naar de gaten dirigeert om deze dicht te gooien. In dat geval zou Schouwen-Duiveland spoe dig droog zijn. Een project als de droog- Veel Duits materieel naar Zeeland Naar wij vernemen zal de Westduilse re gering een grote hoeveelheid materieel ter beschikking stellen voor het dijkherstej en het droogpompen van polders in het Neder lands rampgebied. Een belangrijk deel van dit materieel zal naar Zeeland worden ge zonden. Veertig pompen met dieselaggregaten, die een capaciteit hébben van 50 m3 water per minuut, zullen volledig met buizen en der gelijke worden geleverd. Verder stuurt men vele kipauto's, een grote hoeveelheid smal spoor, 1500 kipwagens en 40 locomotiefjes Er komen 4 hoofdmachinisten mee voor het toezicht. Voorts staan in Duitsland bull dozers en draglines beschikbaar, terwijl men ook nog 8- en 6-persoons woonwagens heeft aangeboden. Schade aan provinciaal Gasbedrijf viel mee Bij het provinciaal gasbedrijf te Vlissin gen doofden kort na het binnenstromen van het water de vuren onder de ketels en kwa men de stoommachines stil te staan. De no dige maatregelen konden nog getroffen worden en de Maandag na de ramp was het water grotendeels weggevloeid, zo blijkt uit het verslag van de directeur van dit bedrijf, de heer P. L. Abrahamse. De kelders wer den leeggepompt en Vrijdag d.a.v. kon de gasproductie in geringe mate aanvangen. Zaterdagavond brandde ook weer de gas- straatverlïchting. Thans wordt de gaspro ductie iedere dag groter. In de benedenwoningen te Vlissingen moesten ongeveer 50 gasmeters vervangen worden. In Veere kwamen enkele buis breuken voor. welke intussen hersteld" zijn. Over het algemeen is de schade aan het bedrijf meegevallen. Verbetering drinkwater' positie van Middelburg Het wordt mogelijk geacht binnenkort on geveer 500 m3 water in Oranjezon op te pompen en naar Middelburg te leveren. Door het maken van een kistdam en het opstellen van brandspuiten was het op 4 Februari alweer mogelijk in de normale pompruimte van het gemeentelijk water leidingbedrijf te Oranjezon een ruw- en reinwaterpomp provisorisch op te stellen. Vrijdagmorgen 6 Februari werd begonnen, het waterwingebied leeg te pompen. Dit was goed op tijd, daar sedert Zaterdag 7 Februari geen normale terugstroming van water door de geulen in het duinterrein geschiedde. Regelmatig zakte het zoute water en door het graven van sloten werd het in de duin pannen aanwezige water zoveel mogelijk in de richting van het kanaal geleid. Op Zaterdag j.l. was op deze wijze een zeer groot deel van hei zeewater verwijderd. Ook de zoutcijfers van het uitgepompte water daalden regelmatig. Toch is dit zout gehalte nog belangrijk te hoog, nl. ruim 1000 mgr per liter en zou met het pompen, zij het ook op voorzichtige wijze, dienen te worden voortgegaan totdat een aanvaard baar zoutgehalte is verkregen. Gezien de sterk gedaalde stand van het water in het open kanaal en de regelmatige daling van het zoutgehalte werd het vorige week Vrij dag verantwoord, een proef te nemen met het voorzichtige pompen op de in de prise d'eau aanwezige diepe bronnen. Op grond Texaans journaliste in geadopteerd Ouwerkerk De gem. Ouwerkerk is geadopteerd door de stad Middland uit Texas. Daartoe be zocht dezer dagen een journaliste uit deze stad, miss Grace Halsell, de gemeente Ouwerkerk, in gezelschap van de burge meester, de heer Jac. Romeijn, en de rector van het lyceum te Zierikzee, dr J. J. Wes tendorp Boersma. IS oord-Beveland kan niet droog over drie weken Van de Rijkswaterstaat vernamen wij, dat de kans op het droog komen over drie weken van Noord-Beveland uitgesloten moet worden geacht. De dijken van de Jonkvrouw Annapolder, de Willem Adri- aanpolder en de Adriaanpolder moeten nog gesloten worden, hetgeen wil zeggen, dat over een totale lengte van 2 km de dijk volgeperst moet worden. Voor het droog- malen van de^polders worden wel reeds voorbereidingen getroffen. De bouw van het nieuwe gemeente huis te Westkapelle, welke onlangs werd aanbesteed, is thans gegund aan de laagste inschrijver 118.200), de Nederlandse Aannemingsmij. Boersma te Den Haag. van de hierbij bepaalde zoutgehalten van het water mag als voorlopige conclusie lui den, dat het mogelijk wordt geacht op deze wijze binnenkort ca. 500 m3 per dag op te pompen. Er zyn dus thans lichtpunten ten aanzien van de watervoorziening van Middelburg. Allereerst door de levering van water uit Zuid-Beveland (ong. 700 m3 per etmaal) en voorts dank zij het feit, dat naast de per tankboot aangevoerde hoeveelheid een kleine levering uit de eigen prise d'eau binnenkort mogelijk wordt geacht. Van meet af aan zijn pogingen aange wend het opjaagstation bij de Sloedam droog te zetten ten einde de reeds gereviseerde machine-installatie te kunnen monteren en in bedrijf stellen. In de naaste omgeving zal een vernielde leiding moeten worden hersteld, hetgeen zal geschieden, zodra daar toe nodige waterstaatkundige werken zijn gereedgekomen. Van Amerikaanse zijde zijn, zoals bekend, enkele waterreinigingstoestellen aangebo den. Door middel van een zodanig apparaat wordt Domburg voorzien van water uit de duinen in de naaste omgeving. Er worden pogingen aangewend om ook Oostkapelle, Aagtekerke en Grijpskerke op gelijke wijze te voorzien Zo spoedig mogelijk zullen Veere, Vrouwenpolder, Gapinge, St Laurens en Serooskerke. zij het in beperkte mate, aan water via de bestaande leidingen worden geholpen. making van Schouwen-Duiveland eist zeer grote voorbereidingen. „Bij de luchtmacht zou men spreken van een grondorganisatie", aldus ir Verhey. „Met de opbouw daarvan raken we nu aardig op streek." Als voorbeeld van de moeilijkheden in de pract(jk noemde de heer Verhey het dich ten van de havendijken te Zierikzee. Die «lijken moeten dicht, omdat de haven in de toekomst anders onbruikbaar zou worden. De sterke stroming in de Eaten maakt het echter onmogelijk om voor de dichting zand te gebruiken. ,Dit materiaal zou door de grote kracht van het water wegspoelen en dan zou alle werk voor niets zijn. Noodzakelijk is het daarom de beschikking te hebben over kei- leem, een soort klei, die goed samen hondt, maar die op het gehele eiland Schouwen en Duiveland niet te vinden is. Die leem moet van elders worden aangevoerd," verklaarde de heer Verhey. Op dit moment stoomt een vloot van 20 bakken, getrokken door 20 sleepboten naer Zierikzee. De bakken zijn gevuld met de zo onmisbare keileem uit de Zuiderzee. Bovendien zijn 2 grote drijvende kranen onderweg, die de keileem uit de bakken In de gaten moeten brengen. Men hoopt daar mee Zondag of Maandag a.s. beginnen. Meer materiaal Inmiddels is reeds meer zwaar materieel gearriveerd: 2 grote zuigers en 1 grote bag germolen, terwijl nog een grote zuiger wordt verwacht. „Dat is het begin van het geval", merkte de heer Verhey op. Het ziet er naar uit, dat langzamerhand het eigenlijke werk op Schouwen-Duiveland kan beginnen. Reeds nu is in korte tijd enorm veel verricht en er zijn organisaties uit de grond gestampt. Het leger is bijna gereedde slag kan begin- Vlissings zeevaartscholier wordt vermist Hij hield meer van varen dan van studie Sedert enige dagen wordt vermist een 20-jarige leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Aangezien bekend is, dat dc jongeman weinig lust in de studie had, be staat het vermoeden, dat hij een tot dusver wellicht geslaagde poging heeft gedaan om aan boord van een schip weg te komen. Hij heeft al gevaren en had meer malen verteld, dat dit hem zeer goed was bevallen. De nasporingen van de politie hebben er toe geleid, dat bekend is gewor den, dat hij van Vlissingen tot Antwerpen een lift van een automobilist heeft gekregen Vandaar is hij op eigen gelegenheid verder gegaan. Mogelijk is hij er in geslaagd in de Antwerpse haven aan boord van een schip te komen. De vader van de jongeman, die uit Den Haag afkomstig was, heeft zich persoonlijk naar Antwerpen begeven om daar verdere nasporingen te doen. Ruim 43000 personen moesten evacueren Uit een opgave van het Provinciaal Eva cuatiebureau blijkt, dat i^r 21 Februari j.l. in totaal 650 evacué's waren ondergebracht op Walcheren, 5930 op Zuid-Beveland, 1882 op Noord-Beveland, 525 in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, 664 in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, 3862 op Schouwen-Duiveland en 1380 op Tholen. Van dit aantal geëvacueerden 15.893 zijn ongeveer 2700 personen intern geëva cueerd, zodat het aantal extern geëvacueer den 13.193 bedraagt. Het aantal geschatte evacué's buiten Zee land bedraagt 18.500. waarvan 100 in Gro- ningep. 200 in Friesland. 100 in Drente. 200 in Overijssel, 1300 in Gelderland, 2800 in Utrecht. 800 in Noord-Holland, 7500 in Zuid- Holland, 5400 in Noord-Brabant en 100 in Limburg. Naar schatting zijn dus in totaal 34.393 personen uit de getroffen gebieden in Zee land geevacueerd. Daartussen een pendeldienst met bussen Zoals bekend staan thans de spoorlijn en de rijksweg Zeeland—Brabant nog op twee plaatsen onder water. De eerste plek bij Rilland in de Reigersbergse polder kan droogkomen, doordat de Vierde Weg sedert Dinsdag inlaagdijk is geworden en met het grootste deel van de Reigersbergse polder van water kan bevrijden. Blijft nu nog de tweede plaats in de Kruiningse polder, die heel wat moeilijker droog te krijgen zal zijn. Men moet er zich dan ook op voorbereiden, dat de spoor verbinding en de wegverbinding met Zeeland via het traject in de Kruiningse polder nog geruime tijd buiten gebruik blijven. welke dienst aansluiting geeft op de trein. Men rijdt dan per trein het traject Vlis singen-Kapelle, daarna per bus het traject KapelleKrabbendijke en dan weer per trein naar Bergen op Zoom en verder. Wij tekenen hierbij ten slotte aan, dat op het ogenblik nog geen tijd bepaald kan wor den. waarop de weg bij Rilland voor ver keer vrij gegeven zal worden. Deze weg blijft nog gesloten. Ook is de dijk langs oe Nieuw-Olzendepolder een zwakke dijk. die nog versterkt moet worden. Het bovenstaande heeft dus betrekking op een toekomstige verkeersverbetering. Toch is er een verblijdend bericht. Naar wij vernemen zal vermoedelijk bin nen korte tijd weer verkeer mogelijk zijn over Zuid-Beveland van Walcheren naar Brabant en in omgekeerde richting. Nu de bres in de Vierde Weg bij Rilland gesloten is en daar de rijksweg en de spoorlijn droog vallen, zal weldra weer een trein- en weg verbinding mogelijk zijn tussen Bergen op Zoom en Krabbendijke. Het ligt dan in de bedoeling zo spoedig mogelijk een pendeldienst te gaan onder houden tussen Kapelle en Krabbendijke over de dijk langs de Nieuw-Olzendepolder, (Advertentie) FEBR. t/m 8 MAART 1e dag opening 14.15 uur. Verder 10-17 en 19.30-22 UUTj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7