Drie naar avontuurlijke knapen duiken schatten in Oostenrijkse meren Juwelen, alcohol en oorlogstuig „Niet de gezagvoerder, maar het publiek deed ballon landen" De Oranje verloor 10 m neus Belgische professor luchtte zijn hart over Beneluxproblemen 63,5 millioen in Rampenfonds HET GEZAG STOND TUSSEN DE LUISTERENDE SCHARE De (nieuwste wapenen van de Britten W ereldgebeuren DIPLOMATEN r-^DBRQAQ SB HSBRUARI 1«S* PRorjKcrat* xrrtfws» vgwakt s -J „VENNOOTSCHAP" OPGERICHT WENEN, Februari Drie avontuurlijk aangelegde jongens in West-Oostenrijk hebben zich een volledig duikerspak aangeschaft, een paar motorboten gekocht plus een kleine kraan en nu hebben ze een „vennootschap" opgericht „tot het opsporen van schatten". Ze hebben zulks ten doel gesteld schatten, welke rusten op de bodem van de Oostenrijkse meren, boven water te brengen. Reeds vorige zomer maak ten ze een begin met hun onderneming: toen verkochten ze grote hoeveelheden munitie, geweren, stukken granaat, gasmaskers en dergelijke, allemaal dingen afkomstig van ooi'logstuig, dat de Britten en Duitsers in 1945 in de Wörthersee hebben laten zinken. Op het ogenblik zijn de jongens bezig, ondanks de koude, het bed van de Attersee te zuiveren. Zij hebben hier zelfs een op dracht gekregen, n.l. om het jacht van de industrieel Hammerle, die in het Vorarlberg woont en wiens scheepje een jaar geleden tijdens een storm op dit meer zonk, te bergen. Een waarde van het scheepje is geschat op 300.000 schelling, ongeveer 42.000. Reeds hebben ze een motorboot aan de oppervlakte gebracht en een grote hoeveelheid schroot. Delen met Bezetters A ANSTAANDE ZOMER echter hopen ze pas recht te beginnen met het wer kelijk avontuurlijke deel van hun zelf ge kozen taak. Dan hopen ze aan de opper vlakte van de Zellersee te kunnen bren gen de duizenden kisten brandewijn en wijn. welke het Duitse leger hier over boord heeft gezet, alvorens zich in 1945 over te geven. Deze schat moet, naar ver luidt, duizenden flessen wijn van een uit gelezen merk en ook een hoeveelheid zeer oude Franse brandewijn bevatten. Ook moeten er dozijnen kisten met medische instrumenten op de bodem, van de Zeller see rusten. Uitstel verkiezingen gemeenteraden in watersnoodgebied Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot voorziening gemeente raadsverkiezingen in watersnoodgebied. Nu het, tengevolge van de watersnood in verschillende gemeenten) onmogelijk zal zijn de gemeenteraadsverkiezingen aldaar onder normale omstandigheden te organi seren, zal een voorziening moeten worden getroffen, welke het mogelijk maakt de verkiezing in die gemeenten op een latere datum te stellen. Hoewel de minister van Binnenlandse Zaken hoopt, dat de bovenbedoelde gemeen teraadsverkiezingen binnen niet al te lange tijd onder normale omstandigheden zullen kunnen plaatsvinden, kunnen nog niet be kende omstandigheden er toe leiden, dat zulks ten aanzien van een enkele gemeente niet het geval zal zijn, omdat bijv. de be volkingsboekhouding geheel of gedeeltelijk is verloren gegaan of de terugkeer van de inwoners is vertraagd. Mocht het in die gevallen blijken, dat niettemin'met de sa menstelling van de nieuwe raad niet ge wacht kan worden, totdat de verkiezing on der geheel normale omstandigheden gehou den kan worden, bijv. omdat een aantal raadsleden tengevolge van de ramp is over leden, terwijl tevens candidatenlijsten door deze omstandigheid zijn uitgeput, dan zal een noodregeling dienen te worden getrof fen, welke, met afwijking voor zover no dig van de wettelijke voorschriften, de ver kiezing mogelijk maakt. Hoewel ik zo'n 25 jaar geleden aanzien lijk meer bekeuringen te incasseren kreeg dan tegenwoordig, had ik in het algemeen voor de agenten toch een grotere sympa thie. Misschien komt dat door de Schalk haar-loon, die tegenwoordig in vele ge- uniformde stemmen te beluisteren valt. Hoe dit ook zij, die veelvuldige bekeu ringen in mijn vlegeljaren beletten mij des tijds niet midden in de nacht (nee, het liep al legen de morgeneen agent desgevraagd een nieuwe worsteltruc te demonstreren, waardoor hij nogal stevig op de keien be landde. Hij vatte het overigens zeer spor tief op (waar vindt men dat heden ten dage nog?) en mompelde spijtig, dat hij die ge mene greep in dienst toch nooit zou mogen toepassen. Wat of u daar mee te maken hebt? Eigen lijk niet veel. Maar toen ik jaren later op een oudejaarsavond (eigenlijk was het ook toen al weer morgen) argeloos het huis uitstapte, waar ik te gast was geweest, bleek het flink geijzeld te hebben en in een onderdeel van een seconde lag ik op m'n rug. Het overeind kruipen bleek een vol slagen onmogelijkheid, want mijn benen gleden gewoon onder me weg. En om de zaak compleet te maken, plofte onder droe vig geknor een donkere gestalte naast me neer, die zich ontpopte als de agent van enige jaren geleden. De man scheen altijd nachtdienst te hebben in de buurt van hel plaveisel. Als trouwe kamerleden zijn we toen op handen en voeten gezamenlijk de straten van de stad doorgekrop'en, hij naar het „bero" en ondergetekende naar zijn huurkamer, die daar vlakbij was. Ziezo, nu zijn we eindelijk waar we wezen wilden, want' de volkomen gladde ijsbaan, waarvan u>y tl de vorige maal spra ken, is nog veel gladder dan een beijzelde straat en laat zelfs het kruipen op handen en voelen niet toe. Volkomen gladheid sluit iedere wrijving uit en elke kracht in hori zontale richting vindt op een volkomen gladde baan dus geen houvast. Hoe zouden we dus in dit zuiver theoretische geval van de ijsbaan af kunnen komen? De oplossing is buitengewoon eenvoudig, want we hebben niet anders te doen dan een voorwerp te gooien in de .richting, die tegenovergesteld is aan de kant, die we uit willen. Door de reactie van het wegge worpen voorwerp krijgt het lichaam een snelheidin de tegenovergestelde rich ting, welke snelheid weliswaar kleiner is dan die van hel weggeworpen voorwerp (omdat de massa van ons lichaam groter is), maar het gevolg hiervan ts toch dat we op de volkomen gladde ijsbaan voort glijden in de richting die we gekozen heb ben. Dit is het principe, waarop de bewe ging van stoomturbines en straaljagers ge baseerd is. Wist u overigens dat deze, door reactie- krachten veroorzaakte, bewegingen reeds bijna 2000 jaren bekend zijn? H. PéTILLON. Tenslotte, en hier is het eigenlijk alle maal om begonnen, gaat het praatje, dat in de omgeving van Salzburg en in de Tiroolse meren de Duitse SS-ers, op het laatst van de oorlog, bij de nadering van de Geallieerden, verscheidene kisten met goud en juwelen in het water hebben ge worpen. Deze kostbaarheden had Göringin een laatste poging zelf uit het land te komen en voor zich te redden wat er te redden viel, naar Oostenrijk gezonden. Veel van die kisten zijn, aldus lieden, die beweren het met eigen ogen te hebben gezien, in de Zellersee en in de Schwarzer See in de buurt van Kitzbuehl gegooid. De drie duikers weten dat ze een ge deelte van de schatten, als ze die vinden, aan de staat moeten afstaan. Ook weten ze. dat de Geallieerde Bezetters nog altijd uitzien naar voormalige Duitse goederen, waarop ze de eerste rechten hebben, maar de knapen zijn overtuigd, dat er voor hen nog wel genoeg zal overblijven om hun uitrusting uit te bekostigen, terwijl er ook nog een behoorlijke vergoeding voor hen zelf zal overblijven. Commandant Boesman vrijgesproken De kantonrechter, mr J. A. van Bronk- horst te Breda heeft in zijn gisteren gewezen schriftelijk vonnis de Haagse balloncom mandant Joh. Boesman, wiens ballon in Mei van het vorig jaar op de berm van de Rijksweg onder Reeuwijk was geland, vrij gesproken. Aan de heer Boesman was ten laste ge legd, dat hij als gezagvoerder van een vrije ballon de luchtvaart op zodanige wijze had uitgeoefend, dat de openbare orde of veilig heid werd verstoord, althans in gevaar ge bracht, door te dalen op de berm van de rijksweg, waardoor een menigte personen zich op die autoweg verzamelde en het ver keer gestremd werd. De kantonrechter overwoog, dat niet is komen vast te staan, dat het de comman dant was. die de landing heeft verricht en dat op grond van de verklaringen van de getuigen a décharge zelfs valt aan te nemen, dat anderen dan de gezagvoerder en diens bemanning de ballon hebben doen landen door aan de sleepkabel te trekken, daarge laten de vraag, of toen de heer Boesman de sleepkabel had mogen uitgooien. Naar de mening van de rechter kan ook hierom niet van de heer Boesman worden gezegd, dat hij de openbare orde of veilig heid heeft verstoord of in gevaar gebracht, omdat het wederom niet de commandant was. die dit deed, maar de weggebruikers, Bezwaren van boeren tegen inenten van vee In Ederveen en omgeving (gemeente Ede) wordt onder de landbouwers op het ogenblik een actie gevoerd om bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te protesterentegen het inenten van het rundvee tegen mond- en klauwzeer. Op enkele plaatsen liggen lijsten ter te kening en er staan reeds ettelijke hand tekeningen op die straks gevoegd zullen worden bij een nota, waarin de betrokke nen meedelen, dat zij het inenten van ge zond vee tegen bovengenoemde besmettelij ke ziekte „in strijd achten met 't geloof in de voorzieningheid Gods" en waarin zij verder verklaren, zich op grond van hun godsdienstige overtuiging onmogelijk te kun nen onderwerpen aan de hun van over heidswege opgelegde verplichtingen in deze. die, gedreven door een op zichzelf wellicht begrijpelijke nieuwsgierigheid, hun motor rijtuigen in.strijd met hun rechtsplicht op de weg tot stilstand brachten en uitstapten, hoewel niets hun zou hebben belet om hun weg te vervolgen en hun aandacht te bepa len bij hun stuur, zoels dit in de nabijheid van sommige vliegvelden ook aan de be stuurders van motorrijtuigen in herinnering wordt gebracht. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie had 30 boete subsidiair 12 dagen nèch- tenis gevraagd. De eerste radiozangeres overleden Te Crest, in het Franse Departement Drome, is de beroemde zangeres Mariette Mazarin overleden. Zij was de eerste zan geres, die voor de radio optrad, en wel in 1910, in aanwezigheid van de burgemeester van de stad en de vermaarde Italiaanse tenor Caruso. „Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht". Dit gezegde is wel zeer van toepas sing op het m.s. Oranje, het vlaggeschip van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, dat Dinsdag in de thuishaven is teruggekeerd. Bij de voorlopige reparatie in Tandjong Priok van de schade, opgelopen bij de aanvaring met de Willem Ruys in de Rode Zee, heeft het schip een zg. dummy-nose gekregen, waardoor de steven de gedaante vertoont van de vroegere modellen kruisers. „Een boksersneus" hoorden wij een sportvriend 2eggen. Tegen het einde dezer week gaat de Oranje voor een volledige reparatie in het dok bij de N.D.S.M. Gehoopt wordt, de Oranje op 29 Mei weer in de vaart te brengen. Er werd snel gewerkt Over het tempo van de voorlopige repara tie van de Oranje in Tandjong Priok kan kapitein J. Lassche enthousiast verhalen. „Iedereen heeft meegewerkt om het schip op tijd weer vaarklaar te krijgen en het ar- beidstempo werd dermate opgevoerd, dat het schip op 4 Februari een dag eerder dan verwacht was de terugreis kon aanvaar den". Als dank voor deze krachtsinspanning heeft de maatschappij voor de 900 Inrione- Ongelijke strijd België heeft steeds eenzijdig gevolg ge geven aan de Nederlandse behoeften en nu nog is het uitstaande credietsaldo van België 1.900 millioen franken. Hoewel het land zich practisch op de rand van inflatie bevond, heeft de Belgische regering de uit voer naar Nederland regelmatig toegelaten, aldus prof. adm. J. M. Merkus uit Antwer pen, die Dinsdag tjjdens een Benelux-lunch te Amsterdam het woord voerde. Hij zette uiteen, dat Nederland daaren tegen een „politiek van geleide econömie op op brede schaal" moest invoeren met het gevolg, dat de economische stelsels diep uit elkaar liepen. Dit bracht met zich mee, dat voor België een ernstig concurrentiegevaar uit Nederland opdaagde. Hij onderstreepte in dit verband „het aanzienlijke verschil tussen de Belgische en Nederlandse lonen" en zei, dat eind 1952 de Nederlandse lonen nog de helft lager waren dan de Belgische. „Nederland meent blijkbaar, dat het even wicht van zijn betalingsbalans en de ver groting van zijn export onverenigbaar zijn met loonsverhoging. Sommige Nederlandse kringen suggereren, dat België maar moet devalueren. Daarvoor bestaat echter geen algemene noodzaak en devaluatie zou alleen maar leiden tot stijging van het binnen landse prijspeil." De professor concludeerde: „Hoe men het ook bekijkt, de strijd is niet gelijk. Reeds is 6 a 7 pet vaii de Belgische ondernemingen door hun Nederlandse vakgenoten diep in het gedrang gebracht en de andere stellen zich de vraag, of ook zij niet geleidelijk zul len worden getroffen". De productiviteit speelt hierin, naar hij meent, geen rol, want de Belgische akkerbouw heeft zijn achter stand grotendeels ingehaald en de industrie is niet slechter geoutilleerd of gelegen dan haar Nederlandse concurrenten. De produc tiviteit van de getroffen Belgische bedrijven staat zelfs aan de spits van wat de Euro pese techniek vermag. Als voorzitter van de vergadering zei prof. dr G. U. Verrijn Stuart niet met prof. Mer- tens in polemiek te willen treden. Hij vroeg zich echter af, of het waar is, dat Nederland nog altijd zo dirigistisch is als de Belgen het zien. Hij dankte de Belgische hoogleraar voor de grote openhartigheid, waarmede hij de Belgische „vox populi" heeft doen horen. De eerste Italiaanse solïdariteitstrein be staande uit 20 wagons met voedsel, kleding en geneesmiddelen is reeds op weg naar Nederland. Een tweede zal spoedig volgen. De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, J. W. Beyen, die in Rome ver toeft in verband met besprekingen betref fende het plan Schuman, bezichtigde de eerste trein, voor het vertrek van Rome naar Holland. Minister Beyen in gesprek met Mario Longhena (met wandelstok), de president van het Italiaanse Rode Kruis. Tot gisteravond was bü het Nationale Rampenfonds een bedrag binnengekomen van 63.5 millioen. Standwerker ivas niet grappig „Belediging van het openbaar gezag", heet het misdrijf waaraan de 33-jarige markt koopman J. P. V. zich schuldig maakte, toen hij als standwerker op de markt aan de Herman Costerstraat te 's-Gravenhage zijn talrijke omstanders iets vertelde, dat weinig te maken had met de afzet van zjjn scheermesjes. Onder de ongeveer 70 personen, die ademloos naar de druk pratende man ston den te luisteren, bevond zich ook een elf jarige jongen met vermoedelijk meer be langstelling voor 's mans woordenvloed, dan voor het kopen van het noodzakelijke voorwerp waarmee een baard wordt ver- r)P het ogenblik wordt in Engeland nieuw Brits anti-tankgcschut vervaar digd, dat vuurt zonder terugstoot en dat „waar schijnlijk krachtiger is dan welk ander ïn gebruik zjjnd anti-tankgeschut waar ook ter wereld". De uitrusting van het leger met dit nieuwe geschut zal dit jaar beginnen. Er is veel voortgang ge maakt bij de uitrusting van de infanterie met anti tankwapenen en een gehele serie nieuwe wapenen is ontwikkeld. Het kleinste hiervan is een anti-tank- granaat van 580 gram, die wordt gelanceerd met be hulp van een standaard dienstgeweer en die even krachtig is als het krachtig- ste anti-tankwapen voor in fanterie uit de tweede wereldoorlog. Voor infan- terie-pelotons is het Ame rikaanse 3.5 inch raketlan- ceerapparaat aanvaard, dat nu in Engeland, compleet met munitie, wordt gepro duceerd. In Engeland, Canada en België zullen binnenkort patronen worden vervaar digd, die aanvaardbaar zijn voor alle N.A.T.O.-landen, tezamen met een geweer, in het algemeen gelijkehd op het in Engeland ontworpen model. 280. dat de Britten als het beste ter wereld be schouwen. Er zijn een nieuw type drijvende bestormingsbrug en een nieuw type zware bestormingsboot ontwik keld. Dit jaar zal de pro ductie beginnen van in strumenten om de aan wezigheid van radio-actieve stoffen te ontdekken, „zodat soldaten afweermaatrege- len kunnen treffen, indien zij met atoomwapenen wor den aangevallen," aldus deze toelichting. wijderd. Gedachtig aan het wijze woord, „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", betrok de koopman de knaap in zijn re laas en vroeg hem, wat de jongen zou doen. als hij een portefeuille met f 1000 zou vin den. antwoordde de „Bij de politie brengen" jongen oprecht. „En wat denk je dat de politie er dan mee doet?" wilde de koopman verder we ten. Zover had de jongen vermoedelijk nog nooit gedacht en hij bleef het antwoord schuldig. „Dat zal ik je dan vertellen", zei de koopman niet erg paedagogisch. Hij maak te zijn colbertjasje los. opende de linker helft en maakte een aan duidelijkheid niets te wensen over latende instekende bewe ging in zijn binnenzak. Ten overvloede zei hij daarbij: „De inhoud steken ze in de zak. De portefeuille smijten ze in T majem". Dit was tot geen dovemansoren gezegd en de inspecteur van politie die zich in burger onder de marktgangers bevond en waarschijnlijk op een voordelige aanbie ding van scheermesjes stond te wachten, liet deze belediging van het openbaar ge zag niet zo maar op zijn beloop! Hij greep de standwerker in zijn kraag en voor de ogen van de omstanders en de elfjarige jongen verdween de man naar het bureau. „En wat doet de politie nu met hèm" wilde de jongen weten. Ook daarop heeft de koopman het antwoord kunnen geven: Een proces-verbaal. Ongeveer 400 inwoners van de Javaanse dessa's Midjen, Wonotoko en Tambangan in het gebied van Bodja zijn naar de gronden van de cultuuronderneming Kallmas bij Bodja getrokken en hebben zich daar op de gron den genesteld, met de bedoeling deze braak liggende gronden te bewerken voor »;«»n «»°- brüik. sische arbeiders een „slamatan" (feestmaal tijd) aangericht, die met een ..hidoep Oran je" (leve de. Oranje) werd besloten. Het schip, dat normaal beladen was, heeft volgens schema de thuisreis gemaakt. „Wij hebben royaal de kruissnelheid van 22 mijlen gehaald en het weer onderweg was zo gunstig, dat we overal tijd over had den". zo vertelde kapitein Lassche. Bij de noodreparatie is de neusvan het schip afgesneden. Men heeft daarna claten bevestigd en in de ontstane ruimte 150 Ion cement gestort, wat ook de inhoud was van de vroegere voorpiektank. In totaal is de Oranje door deze noodreparatie aan de bo venzijde ongeveer 10 meter korter sewor- den. Over circa acht weken zal het schip het oude aanzicht hebben gekregen. Kapitein Lassche heeft natuurlijk in Dja karta kapitein Hemmes bezocht. Toen de Oranje op 4 Februari- vertrok verklaarden de artsen, dat kapitein Hemmes nog zeker vier weken in het ziekenhuis moest blijven. Einde van een monsterverbond Formosa erkent Mongolië niet meer De nationalistisch-Chinese wetgevende vergadering heeft Dinsdag eenstemmig de aanbeveling der regering om het Chinees- Russische vriendschaps- en bondgenoot schapsverdrag van 1945 op te zeggen, goed gekeurd. Opzegging van het verdrag be tekent onder meer, dat nationalistisch China de Sowjet-republiek Mongolië niet meer er kent, aldus een regeringswoordvoerder. China ging in het verdrag accoord met de onafhankelijkheid van buiten-Mongolië en erkende de nieuwe republiek in 1946. Nationalistisch China en de Sowjet-Unie verbonden zich in het verdrag, elkaar mili taire en andere hulp te verlenen tijdens de oorlog en economische hulp daarna. Zij be loofden voorts geen alliantie of coalitie aan te gaan, welke tegen de ander zou zijn ge richt, en eikaars souvereiniteit en grond gebied te eerbiedigen. Herziening salarissen middelbare en hogere ambtenaren De minister van Binnenlandse Zaken heeft in zijn antwoord op het voorlopig ver slag der Eerste Kamer over de begroting van BinnënL Zaken meegedeeld, dat het ka binet zic-h heeft verenigd met een project met betrekking tot de salariëring van de middelbare en hogere ambtenaren. Dit pro ject is in handen gesteld van de voorzitter van de Centrale Commissie voor Georgani seerd overleg. Het zal, bij verwezenlijking, consequenties hebben onder meer voor de leden van de Hoge Colleges van Staat, voor de rechterlijke macht, de officieren van zee- en landmacht, de leraren en de onderwij zers. Deze consequenties kunnen echter éérst definitief getrokken worden, nadat het óverleg in de Centrale- Commissie be ëindigd is. Behalve de rijkssector zullen deze voorstellen, eenmaal verwezenlijkt, eveneens consequenties hebben voor amb tenaren in dienst van provincie, gemeente en waterschap. De thans ïn bewerking zijnde voorstellen zullen bij aanvaarding de minister nopen tot een omvangrijke technische herziening van de bezoldigingsschalen en bezoldigings rubrieken. In zoverre bestaat dus de moge lijkheid van een herziening van vrij alge meen karakter. Charles Bohlen, die als kenner van Oost- europese zaken wordt beschouwd, zal George Kennan, die enige tijd geleden tot persona non grata werd verklaard, opvolgen als Amerikaans ambassadeur te Moskou. Voor de eerste maal na de noodlottige aan varing met de „Willem Ruys" in de Rode Zee is de „Oranje", die in Tandjong Priok reeds enige tijdelijke reparaties onderging weer in Nederland aangekomen. De „Oranje" in de sluizen te IJmuiden. C* eorge F. Kennan is een grote, rustige man, die verscheidene jaren in Moskou doorbracht. Hij was er ambassadeur voor de Verenigde Staten en hij werd het land uitgezet, omdat hij tijdens z'n vacantie ergens in de Verenigde Staten onaange name dingen had gezegd over Rusland. Deze George heeft kort geleden een toe spraak tot studenten in Princeton gehouden en hij heeft daarbij een beetje gemopperd over het onderwijs in de Verenigde Staten. „Wij moeten" zo zei George zo ongeveer, „geen mensen hebben, die een heleboel feitjes memoriseren en bepaalde technieken of handigheidjes aanleren. Wij moeten mensen hebben, die een zekere mannelijk heid en een zekere kracht bezitten". Hij zei dat om aan te geven hoe zeer het in de diplomatieke wereld, waar men dik wijls onder de grootste spanning moet wer ken, nodig is. dat men mannelijk en krach tig is. THerwijl George F. Kennan mopperde over de onderwijsmensen, was juist een Amerikaans onderwijsman, de chemiepro- fessor James Bryan Conant benoemd op een van de belangrijkste diplomatieke posten, die de Verenigde Staten te vergeven heb ben: het Hoge Commissariaat in Duitsland. Conant zat in Duitsland op zijn eerste dienstreis in de trein en nog wel in de oude trein van Hermann Göring. Hij be nutte de reis om zijn eerste toespraak tot de Duitsers te schrijven. Wanneer wij een Duits blad mogen geloven, dan bevielen hem de vijf ontwerpen niet, die de com missariaatsambtenaren voor hem hadden gemaakt. Die ontwerpen varieerden van koel, tot opgewekt en uiterst vriendelijk. Hij wierp de stukken uit de trein en daar liggen ze nu niet meer tussen de rails te verbleken,, want er zijn altijd nieuwsgierige lieden, die papiersnippers oprapen, zodra een officiële trein is gepasseerd. James Bryan maakte zelf een zesde ont werpzo vriendelijk en zo hartelijk als waarop de Duitsers van deze Commissaris die naar Eisenhowers mededeling de laatste zal zijn nauwelijks Ynochten ho- pen. Conant verklaarde gelukkig te zijn, dat hij weer in Duitsland terug was. Nauwe lijks had hij in het station te Bonn zijn eerste toespraak weggegeven of hij wilde de persmensen de hand drukken. Men was er in het diplomatieke wereldje van Bonn be duusd over.zo dwars door het proto col heen en wat betekent niet het pro tocol in dat wereldje!! handjes geven aan dagbladschrijvers. Dat deed toch wel een tikje ongewoon aan. Dat was overmaat van vriendelijkheid. Heeft dat bijzondere betekenis, vroeg men zich direct af. Tn Parijs wreef men zich intussen de ogen •*- uit. Men begon iets te begrijpen. Ter wijl de geschiedenisleraar George Bidault als Frans Minister van Buitenlandse Zaken in moeizame hardnekkigheid tegen de Ame rikanen worstelde en nng worstelt om voor Frankrijk een bijzondere plaats te bedin gen binnen de Europese defensieterwijl Anthony Eden en zijn Engelse regering ne derlaag op nederlaag te slikken krijgen van de Amerikaanse diplomaten, die de Engel sen toch wel erg dwars zitten in het Mid den-Oostenis daar óp eens West-Duits- land het enfant cheri geworden van de Amerikaanse diplomatie. Adenauer heeft de steun van Washington en daarom durft hij op het ogenblik het been stijf te houden in Rome, waar de lan den van Klein Europa onderhandelen over de militaire en economische samenwerking. West-Duitsland wil niet met z'n militaire macht op een ondergeschikte plaats komen. Het wil naast Frankrijk staan in de Euro pese Defensie Gemeenschap. Alcide de Gaspari, de bejaarde Italiaanse premier probeert thans te bemiddelen tussen Duitsland en Frankrijk. George Bi dault zal concessies moeten doenwater in zijn al te krachtige Franse wijn. Op de achtergrond staat Amerikamet toezeg ging van iets ruimere dollarhulp aan Frank rijk die ten koste van Engeland zal gaan. dat bij de vermindering van de dollars wat meer Amerikaanse defensieorders zal krij gen. West-Duitsland is voor U.S.A. het enfant cheri, want het kan de divisies leveren met de officierendivisies, die Frankrijk niet kan leveren. Men denkt erg nuchter in U.S.A. Dat wordt dus een hederlaag voor de Franse trots en een wijziging van de proto collen, die aan het Franse leger een uitzon derlijke positie ïn Europa zouden geven. De Fransen traden de laatste weken op met grote mannelijkheid en kracht George F. Kennan moet er wel bewonde ring voor gehad hebben. Maar als men eén vuist wil maken, dan moet men een hand hebbenen die hand in de vorm van een sterk leger en een onafhankelijke eco nomie heeft Frankrijk niet. Dus gaat de wijze raad van George niet altijd op in het wereldje van de diplomaten. Een straalvliegtuig van de Belgische lucht macht is Dinsdag nabij Gent op een woning neergestort. De piloot kwam om het leven. De vier - bewoners van het getroffen hui» moesten met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis worden overgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5