ScftfcAmerikaans roken roken vnmmm KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Naar Nieuw-Neuzenpolder keren twaalf boeren terug Verwachtingen niet hoog, maar herstel reeds begonnen Kerkelijke problemen op een geïnundeerd eiland Wllllllllllh DE BEVELANDEN WALCHEREN MATR0ZENSHAG DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1, LAATSTE DIJKGAT BINNENKORT GEDICHT „Achter de diek geboren en getogen" De grootste polder onder Terneuzen, de 445 ha metende Nieuw-Neuzenpolder Is als laatste na de andere (de Serlippens- en de Othene-polders) droog gevallen. Naar schatting zal ook het grootste, circa 100 meter brede gat in de zeedijk over een week definitief gedicht zijn. En dan mogen naar 12 van de 13 boerderijen de bewoners terugkeren. Eén hofstede werd geheel verwoest. Terugkerende 49-jarige landbouwer H. P. Wolfert trapt een verzakte deur van zijn hofstede open, baggert door de gang en trekt in de lege huiskamer een neergelaten jalouzie op. Met een eeltige wijsvinger veegt hij een streep klei weg van de marmeren schoorsteenmantel: „Zo hoog stond het" zegt hij en hij vervolgt quasi onverschillig: „terugkerenmaar dan zal het kot toch eerst droog moeten zijn." Zijn blik glijdt naar buiten, waar vlak voor het venster een ringdijk is opgewor pen, ter afsluiting van de polder, waarin de boerderij van Wolfert het sluitstuk vormt, direct achter het grote gat in de zeedijk, dat Vrijdag j.l. met een zandlichaam voorlopig dicht kwam. Even later lopen we buiten: over het be slikte erf en langs de weggespoelde boom gaard met gaten van 2 tot 3 meter diep. „Hier moet om te beginnen 17.500 m3 zand in gespoten worden", zegt H. P. Wolfert, die voorzitter is van de waterkering Nieuw- Neuzenpolder. Hij noemt dit cijfer wat achteloos en dat bewijst hoezeer de boer Wolfert aan het her stel is begonnen. In gedachten? Neen. daad werkelijk! Bij de enorme, zwaar gehaven de landbouwschuur ploetert reeds een jon ge kerel, de laarzen diep weggezogen in de klei, aan het opruimen van een ingestorte muur. Wolfert loopt te rug naar de dijk. wat gebogen, maar plotse ling recht zich zijn rug. Hij kijkt om. In zijn donkere ogen ligt een dankbare en tevens vastberaden blik. terwijl hij zegt: „Wij lopen hier noglevend en gezond". En met hem lopen daar over de klei zandhopen langs de rijswerken uit Werken dam, langs de draglines, kortom over de dijk in herbouw, de boeren Francois en Jan Moes vader en zoon, resp. 60 en 28 jaar oud en de 52-jarige Kees de Jonge. Boe ren uit de Nieuw Neuzenpolder, gebeukt, maar niet verslagen. Met hun brede ruggen staan ze gekeerd naar het nu rimpelloze Rcheldewater, hun blikken landinwaarts gericht, op hebcens zo vruchtbare polderland. In de verte zwoegt een ploegje mannen. Op onze vraag wat daar gebeurt, ant woordt Kees de Jonge: ,,die maken de sloten open voor de afwatering". Want dat spreekt allemaal vanzelf zij namen van de zee de zee nam van hen en nu wel. is het hun beurt weer. en teneinde die beurt zo goed mogelijk te benutten komen zij weke lijks bijeen de twaalf boeren uit de Neu zenpolder die met hun geredde vee er verdronken veertig stuks onderdak ge vonden hebben bij vrienden en familieleden. Zij komen bij elkaar om tezamen met twee mannen van de Landbouwvoorlichtings- dienst de problemen, te bespreken, die zich 6traks op landbouwgebied zullen voordoen. Hoewel het zoutgehalte van de grond nog niet bekend is de getrokken monsters moeten nog onderzocht wor den staat reeds vast, dat er circa 2 ton gips per ha nodig zal zijn. „En dan?" vragen wij. „Veel gerst en ha ver zaaien en op de minst zoute gedeelten wat bieten en lucerne", zegt Jan Moes. maar hij voegt er aan toe: „de verwachtingen zijn echter niet hoog gespannen". Bondsdag 1953 van C.J.M.V. in Goes De provinciale commissie voor de C.J.M.V. in Zeeland besloot de op Tweede Paasdag te organiseren Prov. Bondsdag dit jaar niet te Zierikzee te houden, zoals was vastgesteld, doch in de „Prins van Oranje" en- „Schut tershof" te Goes. Als spreker zal optreden ds H. Veldkamp, jeugdpredikant van de Ned. Herv. Kerk in Den Haag. De ere-promotie van ir F. P. Mesu Ter gelegenheid van de 35ste herdenking van de stichtingsdag der Landbouwhoge school zal de rector-magnificus, prof. dr. G. Minderhoud in een openbare vergade ring van de senaat op 9 Maart a.s. een rede houden in de aula van de hogeschool. Na afloop van deze rede zal de erepromotie geschieden van ir F. P. Mesu tot doctor in de landbouwkunde honoris causa. Inderdaad, niet hoog gespannen, maar als het aan deze mensen ligt, zullen ze toch zeker niet beschaamd worden. Ze boeren hier niet voor het eerst. Ze kennen de grond en de streek als hun broekzak. „Sinds 1903" zegt Wolfert lachend, want hij werd hier in de hofstede aan de voet van de dijk geboren. „Polderjongens zijn we", zegt hij, „achter de diek geboren en geto gen". Achter de diek geborenen nimmer hadden zij kunnen denken, dat diezelfde massieve en vertrouwde dijk het zou be geven. Nu hoger De dijk. die nu hoger zal worden, zo hoog 7 meter plus N.A.P. dat de weg aan de voet er van verlegd zal moeten worden hetgeen grondonteigening tot gevolg zal hebben. Tegen dit laatste heeft niemand be zwaar. De dertien boerderijen werden alle in meer of mindere mate ernstig beschadigd en 445 ha. grond is verzilt. maar opnieuw zul len de boeren van de Neuzenpolder zich nestelen achter de dijkhun dijk. Een doffe dreun weergalmt plotseling even schrikken de mannen op. dan glim lachen zij elkaar toe; dat hoort bij het dijk herstel: het doen springen van een bunker of van de restanten in de zeewering zo ver- radelijk gebleven bressen. Nog een week, dan zal ook het laatste en grootste van de drie gaten in de dijk gedicht zijn en mogen ze terugkeren. Er is nog geen licht en geen drinkwater, maar ze zullen terugkomen om terug te winnen, wat de zee nam. In de boom gaard, waar nu nog een weggeslingerde lichtrood geschilderde lichtboei als een vreemde eend in de bijt ligt te staarogen, zullen straks weer bomen bloeien. Even zeker als die boei weer zal drijven op z'n oude plaats in de Schelde Jaarvergadering N.C.L.B. De afdeling Kapelle van de Nederlandse Christelijke Landarbeiders Bond kwam in haar jaarvergadering bijeen, onder voor zitterschap van de heer P. Minnaard. De jaarverslagen van de secretaris en pen ningmeester getuigden van een gezond verenigingsleven. Het ledental bedraagt thans 48. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren P. Minnaard en J. Kaat sr herkozen. Voorts werd een bespreking ge houden over de werklozenzorg voor de ge troffenen van de watersnood. (Advertentie) Apparaat Voedselcommissaris bood onmiddellijk hulp Er is in hoge mate van "êeprofiteerd, dat het apparaat van de provinciaal voedsel commissaris voor Zeeland, hoewel aanzien lijk kleiner dan tijdens en na de oorlogsja ren, nog intact was, zowel het kantoor in Goes als de 9 bijkantoren. Vooral dank zij deze plaatselijke bureau houders kon onmiddellijk hulp worden ge boden aan de landbouwbevolking. In overleg met de directie van de voed selvoorziening van het departement van Landbouw werden in de noodgebieden voedsel gedropt en schepen met voedings middelen, water, enz. gezonden. Over het geheel heeft men in de noodgebieden niet over gebrek aan voedsel te klagen gehad. Met de ontruiming van de overstroomde gebieden werd, voor zover het agrarische bedrijven betrof, deze dienst belast, Even eens met het zo mogelijk afvoeren van voor raden granen, enz. en met de berging van levend vee en de kostbare landbouwinven- tarissen, alsmede met de berging van ca davers. J. Oom overleden Te Yerseke is in de ouderdom van 72 jaar overleden de heer J. Oom, oud schoolhoofd van de openbare lagere school te Yerseke. De heer Oom heeft vrijwel zijn gehele loop baan te Yerseke volbracht: aanvankelijk als onderwijzer aan de school in de Vierstraat en nadien tot aan zijn pensionnering in 1941 als hoofd van de school in de Dam straat. De thans ontslapene was ook vele jaren penningmeester van de afdeling Yerseke van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Ned. Herv. Kerk op Schoutven Op zoek naar contactmiddelen „Ten opzichte van de pastorale zorg is het van primair belang, dat de geëvacueerden, die zich buiten Schouwen-Duiveland bevin den hun eigen gemeentelijk contact behou den," aldus verklaarde ons ds C. J. van Royen, Ned. Herv. predikant te Zierikzee. „Dat contact zal uitermate moeilijk zijn. omdat verscheidene gemeenten volmaakt dooreengehaspeid zijn, maar toch moeten wij deze zaak ter hand nemen. Zo wordt onder meer gedacht aan een rondzend brief." Ook de Herv. kerk op Schouwen kreeg zware slagen te incasseren bij de waters nood, maar men is reeds actief bezig om er voor te zorgen, dat de schade zowel geeste lijk als materieel niet groter wordt en dat men over gegevens kan beschikken, om het werk in de toekomst te kunnen voortzetten. Daartoe is ds Van Royen aangewezen als algemeen gemachtigde van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk. Het -is ons ge bleken, dat hij in de afgelopen weken niet stil heeft gezeten. Vele rapporten werden reeds aan de Synode en provinciale kerk vergadering gezonden, zodat deze colleges zich een oordeel kunnen vormen over de kerkelijke situatie op het eiland. Deze si tuatie is in enkele woorden te schetsen: Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Sirjansland, Drei- schor, Oosterland, Kerkwerve, Serooskerke en Eikerzee zijn geëvacueerd, Bruinisse ge deeltelijk evenals Zierikzee. Noordgouwe is practisch ontruimd, terwijl in Zopnemai- re en Brouwershaven ongeveer 1/5 van de bevolking is overgebleven. Ook de gemeen te Noordwelle bevindt zich in de ver strooiing. Inderdaad is dat slechts een dorre opsomming, 'maar in werkelijkheid is het bijna niet te zeggen, wat dit alles met zich meebrengt. (Advertentie) i Zeeuwsch-Vlaanderen „Onderlinge Samenwerking" liield jaarvergadering De varkenshoudersvereniging „Onder linge Samenwerking" te Axèl-Sassing hield haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer P. de Feyter. Uit de boeken van de penningmeester bleek dat er een batig slot was, groot 159.66 gulden. Als bestuursleden werden herkozen de he ren L. Hamelink en P. Penne. Naar de ringvergadering van varkenshoudersver enigingen, welke op initiatief van Zoute- Spui zal worden gehouden, werden afge vaardigd de heren F. Ysebaert en J. Jansen. Met dijk wordt een kanaal gedicht De afgraving van de Armèndijk te Axel bood gelegenheid tot demping van het ka naal langs de provinciale weg Hulst-Axel. Reeds is ongeveer de helft van deze Oude Zee-arm met de vrijkomende grond ge dicht. De waterleiding is vorig jaar in D.U.W.- verband omgelegd en mondt nu in de Kleine Kreek uit aan de Zuidzijde van het zwembad. Aanbesteding Door de architecten A. Rothuizen en P. J. 't Hoofd te Middelburg werd in Terneuzen aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van de landbouwhuishoudschool aan de Leeu wenlaan aldaar. De uitslag van deze aanbesteding luidt als volgt: F. van der Veen, Terneuzen, 77.000; J. Kolijn, Terneuzen, ƒ78.500; P. Nieuwe- link, Terneuzen, 75.600; S. Mielen, Terneu zen, 74.800; Ge'or. Van der Poel, Terneuzen, 73.500; Gebr. Den Tije, Terhole, ƒ76.500, L. Hamelinck, Zaamslag, ƒ76.666; J. Rijn berg, Terneuzen, ƒ73.500. VISMIJN BRESKENS. 23 Februari: Aanvoer 1237 kg schardijn 10—28. BURGERLIJKE STAND YERSEKE. Geboren: Josina Pietemella. d. v. Anthonie Nicolaas de Munck en Anthonia Cornelia Rid- o'erhof; Geertruida Wilhelmina, d. v. Fieter Nijssen en Maria Biersteker Overleden: Abraham van den Berge, 73 j.,- weduwnaar van Jannetje de Jonge, te Krul- nlngen Massale adoptie van Driewegen en Ellewoutsdijk De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft meegedeeld, dat voor adoptie door: Beemster, Beets, Broek in Waterland, Edam, Graft, Ilpendam, Jisp, Katwoude, Kwadijk, Landsmeer, Middelie, Monnikendam, Oost huizen, Purmerend, De Rijp, Warder en Wijde Wormer, in de eerste plaats in aan merking komen Ellewoutsdijk en Driewegen op Zuid-Beveland. Schietwedstrijd „Soranus" De schutterssociëteit „Soranus" te Hein- kenszand, hield schietwedstrijden op de lig gende wip, waaraan door zes verenigingen werd deelgenomen. De uitslag was als volgt. Hoofdvogel, C. Raas, „Willem Teil'', Ove- zande; Eerste klep, C. Bek, „Soranus", Hein- kenszand; Tweede klep, C. Raas, „Willem Teil", Ovezande; Derde klep, A. Sorber, „De Batavieren", Goes; Eerste zijvogel, J. Vermeule, „St Sebastiaan", Heinkenszand; Tweede zijvogel, J. de Baar, „Willem Teil", Ovezande; Bovenkal, C. Vermeule, „Sora nus", Heinkenszand en A. Sorber, „Batavie ren", Goes.. Onderkal, P. Driedijk, „Sora nus", Heinkenszand en H. de Jonge, „Zee- landia", Ovezande. Meeste vogels (9) C. Vermeule, „Soranus", Heinkenszand. VEILING ZUID-BEVELAND. Goes, 25 Februari: Spruiten 15—53; Rode kool 12—16; Gele Savoye kool 15—18; Uien (afw.) 15; Jd. (stek) 7—9; Kroten (afw.) 15; Prei 54; Peen 15; Boerekool 11—18; Witte kool 10, alles in guldens per 100 kg; Knolselderij 17 per kg. Weg HalsterenTholen De weg Halsteren—Tholen, die weer voor verkeer is opengesteld, mag voorlopig niet bereden worden door voertuigen, welke een grotere asdruk hebben dan 4 ton. VEILING THOLEN. 24 Febr. 1953. Uien, bonken 45.41; gewone 47.33; Drielingen 47.50; Picklers 47.92; stek uien 12.63. Aanvoer 13 ton. Peen zonder loof B 14.49; c 9.31; stek 3.60. Aanvoer 40 ton. Mej. E. Duinkerke ter aarde besteld Na een rouwdienst in de zaal van het Leger des Heils te Yerseke werd aldaar op de algemene begraafplaats ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mejuffr. E. Duinkerke, in leven jeugd-sergeant- majoor van de afdeling Yerseke van het Leger des Heils. De rouwdienst werd ge leid door majoor A. Berendsen uit Amstel veen en aan de groeve spraken enige jeugdleidsters, waarna majoor Berendsen de Leger des Heilsformule uitsprak. De be langstelling op de begraafplaats was groot. Des avond werd in de Legerzaal een ge- denkdienst gehouden. EXPORTVEILING KAPELLE—BIEZELINGE. Goudreinetten A 26.30; BC 15.90 L grof 23.10— 23.70; L fijn 11.10—12.70; 25.5B; Jonathan AAA 42.80; A 42.10; BC 38-50. L grof 37.10—41.00; L fijn 22.50-30.10; LL 11.20, alles per 100 kg. Kleine veiling. Goudreinetten 5—11; Jonathan 8—28; Golden Delicious 11tl; Zure Bellefleur 3—9'/:; Lom- bert Calville 20; Zoete Ermgaard 942; Present v. Engeland 3—32; Brederode 3—10; St Remy 410; Gieser Wildeman 523; Kleipeer 311; Jos. de Maüne 3—21; Conference 813; Com- tesse de Paris 38. alles per kg. Groenten: Uien (stek) 10—21; Spruitkool 23— 39; Witte kool 7. alles per kg. VEILING ZUID-BEVELAND. Goes, 24 Februari. Export fruit: Goudreinet ten AAA 25.20; A 25.70; B/C 15.70; I grof 22.60; I 11.80—12.40; II 5.50—5.8Ó; Jonathan A 41.00; B/C 37.60—38.00 I grof 39.90; I 28.00—28.60; II 11.20; Golden Delicious A 43.00; B/C 39.70; I grof 37.30; I 28.40; n 15; Zure Bellefleur A 16.00- B/C 10.40; I grof 13.00; I 9.50; U 3.10. Verpakt fruit: Jonathan AAA 41.40; AA 41.00 —43.00; A 39.00—43.00; Golden Delicious AA 54.00 —56.00. A 52.00; Lomb. Calville A 33.00; B 31.00; C 28.00. Hard fruit: Goudreinetten 4.00—14.00; Jona than 4.00—28.00; Zure Bellefleur 3.007.00; Gol den Delicious 9.00—32.00; Winston 8.00—13.00; Bramley's 3.00—6.00; Zoete Ermgaard 17.00 38.00; Lomb. Calville 6.00—23.00; Champagne Zoet 7.00—22.00; Gieser Wildeman 5.00—24.00; Pondsperen 5.00—9.00; St Remy 3.00—9.90; Klei- peren 3.00—7.00; Doyenne du Comice 6.00. RAAD ARNEMUIDEN Grenswijziging kwam ter sprake De raad van Arnemuiden kwam onder voorzitterschap van burgemeester J. van den Bos in vergadering bijeen. De voorzitter herdacht in zijn openingswoord de slacht offers van de watersnood, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Wet houder Joz. Siereveld beantwoordde de rede van de burgemeester. De heer M. de Rid der sprak er zijn afkeuring over uit, dat de plaatselijke Rode-Kruis-colonne was gebla meerd, in verband met het feit, dat de colonne op order had moeten wachten en niet spontaan de helpende hand mocht bieden. Deze mensen hebben evenwel met moed en opofferingsgezindheid hun plicht gedaan en dienen gerehabiliteerd te worden, aldus de heer De Ridder. De voorzitter gaf ver volgens een overzicht van het werk, dat in het afgelopen jaar werd verricht. Op het gebied van de woningbouw en wegenver betering is veel werk gedaan. Bij de inge komen stukken was de door G.S. goedge keurde begroting 1953. Op verzoeken van Pro Rege en de Katholieke Militaire Tehuizen over subsidie werd afwijzend be schikt. Aan enige particuliere bouwers aan de Molenweg en Burgemeester Lange- beekestraat werden percelen in erfpacht uitgegeven. Definitief werd besloten vijf woningwet woningen te bouwen aan de Zuidzijde van de Zuidwal. Van G.S. werd bericht ontvan gen, dat een bijdrage zal worden verleend van 65 procent voor de verbetering van de Nieuwlandseweg. Het Kleverskerkse Voet pad en het Oranjepoldereepad zullen aan het openbaar verkeer worden onttrokken, omdat zij niet meer als zodanig worden gebruikt. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzetting over de voorgestelde nieuwe grenzen in de Sloepolder. Arnemuiden zal een gedeelte van zijn grondgebied moeten afstaan aan 's-Heer Arendskerke. Reeds zijn bij G.S. bezwaren hiertegen kenbaar gemaakt en ook nu werd weer besloten te berichten, dat het ten zeerste zal worden betreurd, wanneer met deze bezwaren geen rekening zal worden gehouden. Enige raadsleden waren van mening, dat bepaalde leden van G.S. het bedoelde gebied liever zagen toegewezen aan 's-Heer Arends kerke. Met het door de voorzitter toegelichte prae-advies ging de raad ten slotte accoord. De heer A. Schuit vestigde de aandacht op het vele water in het Oude Gat en infor meerde of er kolen zullen worden ver strekt aan de door de watersnood getroffe nen. Deze punten zullen in overweging wor_ den genomen, aldus de voorzitter. Naar aanleiding van een door de heer Jac. Scheele gemaakte opmerking, deelde de voorzitter ten slotte mede, dat aan de districts-opzichter opdracht is gegeven om de Singel in orde te laten maken. Nieuwe politiemotor voor Middelburg De motor met zijspan, welke de Middel burgse politie gebruikt, moet vervangen worden. B. en W. stellen de raad daarom voor, een crediet te verlenen van 6.000 voor de aankoop van een nieuwe motorfiets met zijspan. Voor 1953 wordt de jaarlijkse last geraamd op 1395. Het evenwicht op de begroting kan worden hersteld door ver laging van de post onvoorziene uitgaven. De oude zijspancombinatie zal als reserve worden gebruikt. Verbetering loskade Deze week is men begonnen met de werk zaamheden aan de stenen damwand van de loskade te Middelburg, welke van een nieuwe betonnen rand zal worden voor zien. De werkzaamheden worden uitge voerd met behulp van een drijvende bok. Verkoop grond aan het Industrieterrein en W. van Middelburg stellen de raad voor grond van het Groot Industrieterrein te verkopen aan de heer J. "Waverijn, eige naar van de Middelburgse Auto-Carosserle- uitdeuk. en Spuitinrichting. Het college acht het verantwoord,»op het terrein en het daarop te stichten gebouw een zo groot mogelijke hypotheek te verlenen. Nieuw bestuur van Vlissingse O.L.B. Tijdens de Dinsdagavond gehouden jaar vergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlissingen werden de heren A. L. A. Borst, M. A. van Popering en F. Wanst, die periodiek aftredend waren, als bestuursleden herkozen. In plaats van wijlen mevrouw G. LaernousZoutman koos de vergadering de heer A. Bouw meester, in plaats van ir M. A. L. Beun, die naar Zierikzee vertrok, de heer J. van Wagtendonk. Ter vervanging van de schei dende voorzitter, de heer A. C. de Baare, als bestuurslid werd tje heer C. Rotmans 'gekozen. Een voorzitter zal door het dage lijks bestuur aangewezen worden. De jaar verslagen werden goedgekeurd. Een bedrag van 1500 dat als oorlogsschadevergoeding werd toegekend, werd bestemd voor aan koop van boeken, zodat hiervoor in 1953 in totaal 3000 beschikbaar is (er staat n.l. voor dit doel ook 1500 uit de gewone mid delen op de begroting). Besloten werd het bestuur te machtigen zo mogelijk te be ginnen met de werkzaamheden voor het samenstellen en uitgeven van een catalogus voor studieboeken. Mede in verband hier mede zal het bestuur de personeelsbezet ting bezien. In de kascommissie-voor 1953 werden benoemd de heren L. F, van Geel, H. P. Mastenbroek en P. A. Wifaerom. Medegedeeld werd, dat aan het bestuur van de nutsbibliotheek, welke de helft van haar boekenbezit door de inundatie verloor, hulp is aangeboden. De O.L.B. zelf verloor voor plm. 100 aan boeken, die aan lezers in het watergebied waren uitgeleend. Bij rondvraag werd de scheidende voor zitter, de heer A. C. de Baare, toegespro ken door de vice-voorzitter, de heer M. A. van Popering, en de directrice, mej. T. M. van Heulen, die hem beiden dankten voor zijn grote toewijding aan het leeszaalwerk en hem een boek aanboden, waarvoor de heer De Baare verrast dankte. Besloten werd zo mogelijk ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan nog een propaganda-herdenkingsavond te beleggen. Lekenspel-weekend te Domburg De „Lekenspelgroep Walcheren", die in het afgelopen jaar opvoeringen verzorgde van Nijhoffs „Des Heilands Tuin" en „De ster van Bethlehem", organiseert op 21 en 22 Maart a.s. "een lekenspelweekend in het jeugdcentrum te Domburg. Er zal gespro ken worden door ds J. C. Muller en Frans Koster over „De geschiedenis van het lekenspel" en „Volkscultuur en lekenspel". Een middag zal besteed worden aan be wegingsleer (onder leiding van mevrouw M. H. Lens van Rijnv. d. Hoeven) en één aan het instuderen van Nijhoffs Paasspel „De dag des Heren". Vergadering C.H. Kiesvereniging De Chr. Historische kiesvereniging te Zoutelande hield haar algemene jaarverga dering onder leiding" van de voorzitter, de heer A. .Tanse. Na de gebruikelijke jaarver slagen gaf wethouder P. Leynse een uit voerige uiteenzetting over het gemeente beleid 1952. Hierop volgde een drukke be spreking, waarbij vooral het vorderen van huizen werd behandeld. De heer J- Rie- tnens werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer G. Verhage ge kozen werd de heer J. Lievense. Contactman voor het Rampenfonds De gemeente-ontvanger van Vlissingen, de heer R. J. Zijlstra, die tevens secretaris van de afü. van het Ned. Rode Kruis is, werd aangewezen als contactman tussen het Na tionaal Rampenfonds en de verenigingen en andere instellingen, die bereid zijn iets voor het Rampenfonds te doen. Benoeming ouderling Tot ouderling in wijk 1 van de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg werd benoemd de heer J. van Rooijen. VEILING MIDDELBURG. Marktbericht van 24 Februari. Fruit: Jona than 10—30; Golden Delicious fabr. 1526; Goud reinetten 8—21; Zure Bellefleur 5; Appels val en kroet 38; Conference 1325; Provisiepeer U—16; St Remy 8—12; Perenkroet 7. Groenten: Spruiten 15—63; Witlof 4860; Prei 24—55; Koolrapen 814; Kroten per kg 7—16; Uien per kg 10—46; Sla per stuk 17; Rode kool 12—18; Savoye kool 1440- Boerenkool 9—35; Witte kool 10; Andijvie (glas) 87—1.20; Veldsla (glas) 28—2.65; Snljsla 1.79. Aanvankelijk had de Synode besloten, dat de predikanten met hun gemeenten mee zouden evacueren, maar daarbij was men kennelijk van de veronderstelling uitgegaan, dat een gemeente als een geheel zou ver trekken. Dit is nu niet gebeurd en de daardoor ontstane verspreiding zal nog me nig probleem met zich brengen. In de West hoek van Schouwen, zo vertelde ds Van Royen ons, wordt thans een gestencild blaadje uitgegeven voor de lidmaten van Haamstede, Burgh, Renesse-Noordwelle en F.lkerzee. welke laatste gemeente met de predikant zich grotendeels in Bruinisse be vindt Over al deze dingen rapporteerde ds Van Royen aan de Hogere Kerkelijke colle ges. evenals over de materiële schade aan de kerkgebouwen. Uiteraard is deze schade groot, maar een juiste voorstelling daarvan heeft men nog niet. Het werk van deze ge machtigde is van groot belang voor de kerk en de gemeenteleden, want dank zij zijn arbeid zal te zijner tijd op Schouwen en Duiveland de kerk weer herrijzen. Advertentie Programma Zeeland afdelingsvoetbal Het voetbalprogramma van de afdeling Zeeland KNVB voor Zondag 1 Maart luidt: le klasse A: Vogelwaarde I—Rapenburg I; B: Domburg I—Walcheren I. Lewedorpse Boys IHoofdplaat I, Schoondijke IGroe- de I, Noormannen IRetranchement I. Res. le klasse A: Ria W II—Terneuzen III, Sluiskl II—Hulst II. Hontenisse II—PSK II. EMM II—Steen II. IJzendijke II—Aarden- burg II; B: Goes IIIAxel III. Clinge II Biervlet II, Middelburg IIIBreskens III, Luctor II—Vlissingen III, Yerseke II—De Zeeuwen III. 2e klasse A: RCS III—Middelburg IV, Vlissingen IV—Zuizande I, Zeelandia III Breskens IV; B: Koewacht II—Goes IV, Graauw IHontenisse III. 3e klasse A: Hoofdplaat IISchoondijke II, Walcheren II—RCS IV; B: Graauw II— Hontenisse IV, Vogelwaarde IIRapenburg II, Corn. Boys III—Clinge III; C: EMM III -Zeelandia V, Lewed. Boys II—Domburg II, Goes VVlissingen V. ZATERDAGCOMPETOTE le klasse: Wemeldinge IArnemuiden I, VCK I—Kloetinge I. 2e klasse A: Yerseke IIIVeere I; B: EMM IVOostkapelle I, RCS V—VSC I. Meeuwen ISerooskerke II, Nieuwland IMiddel burg VI; C: Nieuwdorp. II—VCK II; D: Zaamslag IAZVV I, Terneuzense Boys I Hoek I; E: AZVV II—Zaamslag II, Hoek IITern. Boys II. Nog geen data voor tennis-wedstrijdprogramma Het district Zeeland van de K.N.L.T.B. hield onder leiding van dr J. Spuyman haar gebruikelijke voorjaarsvergadering te Goes. De belangstelling was mede tengevolge van de moeilijke verbindingen niet zo groot als gewoonlijk en deze reden was ook de oorzaak, dat de data van het wedstrijd programma voor het komende 6eizoen nog niet konden worden vastgesteld. De ver eniging ,,'t Halve Maantje" zal de districts kampioenschappen op de vier nieuwe gra- velbanen van Goes organiseren en verder zullen tournooien worden aangevraagd door de Domburgse L.T.C., Hulst, Aarden* burg/Oostburg en zal S.J.E.F., Aardenburg, de jeugddistrictskampioenschappen voor haar rekening nemen. A&n trainer C. P. van Vliet zal worden verzocht zijn werk zaamheden in Zeeland te hervatten. Ondanks de te verwachten reismoeilijk- heden zullen alle clubs, die verleden jaaj aan de competitie deelnamen, dit ook n4 weer gaan doen. Helaas kan echter voorlo pig niet worden verwacht dat de banen van Kruiningen en Zierikzee weer bespeel baar zullen zijn. Huivelijk in Stavenisse Het leven gaat door. Het stelt zijn eisén," ook in tijden van grote nood en tegenslag. Zo is het overal in het door de watersnood getroffen gebied en zo is het eveneens voor Stavenisse en zijn bevolking, die wel uit zonderlijk zwaar geleden hebben. Dinsdag middag is in het gemeentehuis van Sta venisse al weer een huwelijk voltrokken. De secretarie van deze gemeente is welis waar in de stad Tholen gevestigd, maar het raadhuis biedt voldoende gelegenheid voor 'huwelijksplechtigheid. Het was burgemees ter L. A. Verburg persoonlijk, die onder deze wel zeer bijzondere omstandigheden- als ambtenaar van de burgerlijke stand op trad om de 24-jarige Jannetje Vermaas eiv de 25-jarige Marinus Boomsluiter in de echt te verbinden. Hij deed dit op de ge bruikelijke wijze, maar in zijn felicitatie tot het jonge paar wees de burgemeester toch op de zeer bijzondere omstandigheden, waaronder het echtpaar Boomsluiter Vermaas zijn huwelijksleven aanvangt. De plechtigheid geschiedde in de raads zaal, de enige plaats in het raadhuis, die hiervoor nog bruikbaar was. Aanwezig was vrijwel de gehele „kern", die thans in Sta venisse is teruggekeerd. Namens hen allen heeft dokter H. Zoeteman het jonge paar na afloop gelukgewenst. 20. Er was geen ontsnappen meer mogelijk. Vóór Kappie en de Maat goed en wel wisten, wat er gebeurde, werden zij om singeld en in triomf meegesleurd naar het verblijf van koning Houmejasvas. De angstkreten van de Maat stegen op boven het krijgsgehuil. Voor de troon van koning Houmejasvas werd halt gehouden, en een generaal bracht buigend verslag uit. „De actie is geheel volgens plan verlopen", zei hij; „wij hebben een schitterende overwinning behaald. Met gevaar voor eigen leven heb ik „Bewaar dat alles maar voor het binnenlands bericht", zei de koning, „en vertel mij alleen de feiten". „Wel", zei de generaal, „we hebben twee mannen gevangen genomen, die met een sloep een landingspoging ondernamen". „Woo", zei koning Houmejasvas, „breng die kleine met de snor voor mij en stop dat geloei van die baardige bolle, anders kunnen we elkaar niet verstaan". Aldus geschiedde. (Advertentie) VAN ROSSEM S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3