Zeeland moet herboren worden in nieuwe kracht en luister Commissaris der Koningin spreekt de Statenleden toe Gaten in Kanaaldijk bij Zierikzee binnen veertien dagen dicht Zeeuwse Almanak Financiële schade der provincie nog niet te schatten Trage darmwerking LAXEER-AKKERTJES STEMMEN STAAKTEN OVER WIJZIGING BOEKJAAR POLDERS „Wij mogen de hoop van de getroffenen niet beschamen" In een aangrijpende rede, gericht tot de leden der Prov. Staten van Zeeland, heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, Woens dagmorgen in de Statenzaal te Middelburg gesproken over de rampspoed, welke de provincie trof, over de gevolgen daarvan voor Zeeland, maar ook over de toekomst van ons gewest. Diep ontroerende ogen blikken waren het, toen de Commissaris een bede uitsprak voor de honderden Zeeuwen, die zijn om gekomen en voor hun nabestaanden en toen de Sta tenleden zich van him zetel verhieven om in eer biedige stilte de slachtoffers van de ramp te ge denken. Jhr de Casembroot wilde niet nalaten zo sober mogelijk enkele richtlijnen voor het beleid van het provinciaal bestuur voor de naaste toekomst aan te geven. Voorop dient te staan het met alle kracht be vorderen van een zo spoedig mogelijk herstel en dit omvat niet slechts het op de zee herwinnen en be veiligen van hetgeen van de Zeeuwse bodem werd verzwolgen, maar ook het leven van het Zeeuwse volk op de herwonnen bodem zo goed mogelijk te maken. In de tweede plaats zal tijdens het herstel alles moeten worden gedaan om de benvaren van inundatie, evacuatie, enz. voor de Zeeuwen zo draag lijk mogelijk te maken als slechts enigszins mogelijk is. De Commissaris dacht daarbij voor alles aan een integrale schadevergoeding voor alle gedupeerden* In de derde plaats moet er naar worden gestreefd Zeeland uit deze gigantische strijd als het ware her boren te doen worden in nieuwe kracht en luister. „Ik ben mij bewust, dat dit program het uiterste zal vergen van overheid eri volk", aldus jhr De Casem broot. Hij kon reeds nu enkele verblijdende mede delingen doen: le. Het laat zich aanzien, dat b.v. op Noord- Zuid-Beveland spoedig met de herbouw kan worden aangevangen; 2e. G.S. hebben besloten een reconstructie-com missie voor Schouwen-Duiveland in te stellen; 3e. Het College hoopt, dat op 3 Maart op de vaste wal van Noord-Beveland drinkwater zal worden ge leverd; 4e. Het E.T.I. is reeds bezig voor zover mogelijk de instandhouding van het Zeeuwse bedrijfsleven in de noodgebieden te bevorderen; 5e. Uiterlijk binnen 14 dagen zullen de gaten in de dijken van het Havenkanaal bij Zierikzee zijn ge dicht. B\j de aanvang van zijn onder doodse stilte aangehoorde toespraak herdacht de Com missaris het vele leed, dat is geledén en de intense inspanning en vrees, waarin dagen en nachten zijn doorstreden en ook liet hjj zijn gedachten uitgaan naar hen, die van huis en haard zyn verdreven. Het leed, de moeite en de zorgen zyn zwaar voor tallozen. Reeds ter wille van die allen zal er gewerkt en gezwoegd moeten worden, teneinde hun spoedige terugkeer mogelijk te maken. Met dankbaarheid gewaagde spreker van het medeleven en medelijden van het Vor stenhuis en van de steun van de landsrege ring. Ook wilde hij zijn erkentelijkheid uit spreken voor de zo spontaan en in zo over weldigende mate geboden hulp en bijstand. De ontroerende saamhorigheid, de naasten liefde, die daarin uitdrukking zocht, is als een hoge vloed van vreugde en sterking over ons heen gegaan, aldus jhr De Casem broot. Zeer velen hebben dag en nacht ge zwoegd en geslaafd om verder onheil te weren, de berooiden te dekken, de zieken en zwakken te verzorgen. Er valt ook een "West-Europese saamhorigheid te constate ren, die men vóór 1940 niet had durven dro men. Dankwoorden richtte de Commissaris tot allen, die de spontane hulp boden, zo wel van militaire, als burgerlijke zijde en hij noemde ook speciaal nog de Rijkspolitie De nog in oprichting zijnde organisatie be scherming burgerbevolking heeft volkomen de waarde van haar bestaan bewezen. Reeds in de nacht van Zaterdag op Zon dag 1 Februari bereikten het Provinciaal Bestuur berichten over dijkbreuken. De snelle opeenvolging van tijdingen omtrent nieuwe rampen en dreigingen v/as adem benemend, maar aan angst en vertwijfeling mocht geen seconde worden toegegeven. Reeds dadelijk was contact opgenomen met de Gedeputeerden buiten "Walcheren en werd hun machtiging verleend in de streken waar zij woonden, te doen, dat de hand vond om te doen. De Commissaris sprak over de reis van mr Van der Weel naar Noord- Zeeland op de buitendijk van het Water schap Bruïnisse werd voor het eerst verno men van de ramp van Stavenisse en over de vele vruchteloze pogingen op 1 Febr. om verbinding met dit deel der provincie te verkrijgen. Koortsachtig en met een door angst toegenepen hart is telkens opnieuw om hulp verzocht, gebeden, gesmeekt, tot redding van zovelen, die in levensnood zou den moeten verkeren, redding met elk denk baar hulpmiddel. Tegelijkertijd is gepoogd met behulp van talrijke instanties het dijk- leger op bedreigde plaatsgn te versterken. Op 3 Februari verbleven op het z.g. platte van Schouwen nog circa 1650 mensen. Het. overbrengen van motor- en roeivletten naar het ondergelopen gebied was dadelijk geor ganiseerd. Zowel in de provincie als in Den Haag zijn besprekingen gevoerd met de regering. Mede op aandrang van minister Beel werd op 14 Februari besloten een dele gatie van het Prov. Bestuur te Zierkzee te vestigen, teneinde op het zwaarst getroffen eiland tussen gemeente en polderbesturen coördinerend en helpend op te treden. De commissaris herdacht vervolgens de heer J. Leijs, goederenknecht te Hoedekens- kerke, die bij de uitoefening van zijn taak is gebleven en in wie de provincie een trouw ambtenaar verliest. G. S. zijn buitengewoon trots op alles, wat het personeel van alle takken in provinciale dienst heeft gepres teerd. Er was toewijding en teamgeest, bui tengewoon veel en goed initiatief is ont wikkeld en voor geen moeilijkheid is terug gedeinsd. Van het personeel hebben 88 leden min of meer belangrijke materiële schaden geleden. G. S. hebben besloten desgevraagd Alleen met de zon Welk een goed ontwaken was het Woens dagmorgen 25 Februari: een stralende zon prijkte aan een vrijwel wolkeloze hemel en na dagen van wind en koude leek het plot seling alsof de lente waarlijk was begon nen. Het scheen zelfs alsof de sneeuwklokjes, welke wij ontwaarden in een Middelburgse tuin, de kopjes plotseling veel parmantiger, veel doelbewuster oprichtten, alsof de scha pen in een Souburgse weide het leven plotseling minder schaapachtig beschouw den en alsof de mensheid, alsof al degenen, die wij in de morgenuren ontmoetten, de wereld wat zorgelozer tegemoettraden Weinig wind en veel zon, na dagen, nee weken en maanden van veel wind en wei nig zon. Een vrijwel wolkeloze hemel, na dagen en weken van loodgrijze luchten. Ge ademt daar even van op, en ge beleeft deze goede gave van de nog onlangs zo wrede natuur als een blij en tintelend feest, dat ge ingetogen en zonder luidruchtigheid moogt vieren. Zonder mede-feestgangers Allen met de zon. Alleen met de zon. een voorschot te verlenen om in de eerste nood te voorzien. „Uit ingekomen Tapporten, maar vooral uit persoonlijke waarneming is mij vaak op ontroerende wijze gebleken met welk een zorgvuldigheid de gemeente-, polder- en wa terschapsbesturen de nodige voorbereiding hebben getroffen en met welke toewijding en kortdaatheid zij in de uren des gevaars zijn opgetreden", zo vervolgde de Commis saris. „Hiervoor heb ik de grootste bewon dering, maar hierdoor ergerde mij des te meer de ongemotiveerde critiek, die men juist vernam in een der minder zwaar ge troffen delen van de provincie." Het aantal geregistreerde omgekomenen in het gewest bedraagt thans volgens het Rode Kruis 264, maar helaas valt te voorzien, dat dit aantal later zeer belangrijk hoger zal blijken te zyn. Volgens tot nu toe verkregen informaties bedraagt het aantal slachtoffers voor Zeeland officieus reeds 554. Van het Zeeuwse land is 21.6 procent door de zee overstroomd of overstroomd geweest. Be halve in het lage midden van Schouwen en de Weihoek van Poortvliet, betreft dit ln hoofdzaak bouwland, ongeveer 1000 hj fruitteelt, voornamelen mcderne, zeer waar- devoUe aanplant, is overstroomd. Het aan tal runderen dat verdronken is, bedraagt cnrca 3600. De schade aan zeewerin gen, gebouwen, gronden, wegen, huis raad, voorraden, vervoermiddelen, werktui gen, inventarissen, Installaties, kunstwerken, beplantingen, enz. is nog niet bij benadering te schatten. De schade door langdurige stil stand van bedrijven, het verlies aan omzet door bedrijven, de kostprijs verhogende fac toren werken door, evenals het wroeten van tystromingen in het geïnundeerde land. Mo gelijke schade wegens vermindering of ge mis aan vreemdelingenverkeer voor bepaal de gebieden dreigt. Het onvermijdelijke ge volg van evacuatie buiten de provincie is vermindering van verteringsvermogen in Zeeland, zeer ten nadele van de Zeeuwse economie. De investaties, welke in de ramp DE DM1SKWATERVOORZIEMNG Wat de drinkwatervoorziening betreft, deelde de commissaris mee, dat pogin gen worden aangewend, de leiding naar Bronwemhaven- teherstellen en dan ook Zierikzee weer op normale wijze te voorzien. Ook op Tholen is het herstel energiek aangepakt en wel met gunstig resultaat. Aanvoerleidingen, lopende door geïnundeerd gebied op Zuid-Beveland zijn een onderwerp van voortdu rende zorg. Een deskundige commissie werkt aan de coördinatie van de drink watervoorziening van Midden-Zeeland. Voor Noord-Beveland worden onder zoekingen verricht om het eventueel in de duinstrook voorhanden drinkwater met behulp van een reinigingstoestel aan de consumptie dienstbaar te maken. Daarnaast kunnen wij hopen, dat op de vaste wal van Noord-Beveland op 3 Maart drinkwater zal worden geleverd", aldus de commissaris. Het laat zich verstaan, dat de gaslevering op lange afstand aan Midden-Zeeland voor maan den zal zijn verschoven. Het gasbedrijf te Goes kan een deel van zijn gebied miet bereiken en dat van Zierik zee is zeer zwaar getroffen. Voorsbands zijn maatregelen genomen om met butagas in de behoeften te voorzien. In onderzoek is de vraag, of men t^.t. het productie-appa raat niet op andere wijze dan door middel van ovens voor het destilleren van steen kolen zal moeten herstellen. Een woord van grote waardering richtte jhr De Casembroot tot het personeel van het Prov. Gasbedryf. dat kranig werk leverde. Zeer spoedig na de ramp bereikten het Provinciale Bestuur aanbiedingen, van volledig uitgeruste hulp groepen voor de voorzieniingsbedrijven. Zeer veel dank is verschuldigd voor de bij stand van zusterbedrijven en industriële ondernemingen. Het Prov. Bestuur is er reeds spoedig op bedacht geweest voor zoveel mogelijk de instandhouding van het Zeeuwse bedrijfs leven in de noodgebieden te bevorderen en het heeft zich bereid verklaard alle moge lijke steun te verlenen. Het E.T.I. os daar toe reeds bezig. Ook overigens wordt alles aangewend om voor Zeeland te behouden, wat mogelijk is en te verwerven, wat in uit zicht is. Verkeer en vervoer .Ook het verkeer en vervoer ls een onder werp van dagelijkse zorg. Naar het zich laat aanzien zal de Zeeuwse spoorlijn ge ruime tijd niet kunnen worden, gebruikt en hetzelfde geldt voor de grote rijksweg door midden-Zeeland. Werd voor de ramp reeds veel aandacht besteed aan het verkeer en vervoer, gedurende de herstelperiode zal het Prov. Bestuur zich daarmee onverdro ten bezig moeten houden en elke kans moe ten aangrijpen om deze periode, in het bij zonder voor Schouwen-Duiveland. af te sluiten met het verwerven van een betere toestand dan voor de ramp. Het veer ZierikzeeKatseveer levert grote moeilijkheden op door de toestand van het. Havenkanaal in Zierikzee. De Rijkswaterstaat heeft echter in uitzicht gesteld, dat uiterlijk binnen twee we ken na heden de gaten in de Kanaal dijken zullen zijn gedicht. Aangezien het kanaal in verband daarmee enkele dagen onbruikbaar zal zijn, zijn maat regelen in voorbereiding om in de be zwaren daarvan zoveel mogelijk te voor zien. Omtrent de gevolgen van de ramp voor de financiën der provincie zijn thans nog geen concrete gegevens te verschaffen. Er is directe schade aan diverse vestigingen van de Stoombootdiensten, aam het Gasbe drijf, aam provinciale wegen enz. en de P.Z.E.M.heeft zeer belangrijke directe schade, waarvan de omvang nog niet is,te overzien. Maar er is ook indirecte schade. Te verwachten is, dat de provinciale opcen ten op de hoofdsommen van de grond- en personele belasting voor de naaste toekomst belangrijk minder zullen opbrengen, De ba ten uit gaslevering zullen natuurlijk ook minder zijn, om van het debietverlies der P.Z.E.M. maar.te zwijgen. De bestuurskosten zullen voorlopig meer zijn dan normaal, ook de Prov. Waterstaat zal meer kosten dan voorheen. Naar het zich laat aanzien, zal het gezamenlijk tekort op de Noordelijke veren aanmerkelijk het voor 1953 geraamde tekort overtreffen. Of en in hoeverre pro vinciale financiën gemoeid zullen zijn met het herstel vaji zeeweringen, weet men thans nog niet. G.S., die nog niet in staat zijn de Prov. Staten een voorstel te doen tot het ver lenen van de nodige begrotingscredieten, vertrouwen, dat de Staten in de volgen de zitting bereid zullen zijn de nódige hesluiten te nemen om te voorzien in de kosten van hetgeen is verricht en nader nodig zal blijken. „En thans moet mij dit nog vam het hart", zo eindigde de Commissaris zijn rede. „Het leed. dat Zeeland getroffen heeft, is on noemelijk groot. Maar in deze rampzalige dagen lieb ik herhaaldelijk met diepe ont roering mogen constateren, hoe dicht de bevolking van deze eilanden bij elkaar staat en hoe voortreffelijk haar houding in deze rampspoed is geweest. In onze gedachten zijn de wapens van vele gemeenten met zwart omfloerst in plaatsen, waar Zeeu wen het leven hebben gelaten. Doch we moeten verder. En ik denk vooral aan de kerkdienst op 8 Februari in Zierikzee, die besloten werd met het zingen van gezang 300. dat culmineerde in de woorden: „Wat de toekomst brengen moge. ons geleidt des Heren hand". De vastberaden wijze, waarop dit gezongen werd. is voor mij een vast bewijs, dat ons geliefd Zeeland uit deze ellende zal herrijzen, schoner dan ooit te voren. God geve ons hiertoe de wijsheid en kracht!" (Advertentie) is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning Voor reclassering bracht men ƒ257.489.21 bijeen De netto opbrengst van de Nat. Reelas- seringsdag 1952. was 257.489,21 waarvan Zeeland bijdroeg 5.733,28. haar oorzaak vinden, voeren tot hogere ka pitaalkosten, zolang de schade niet geheel is vergoed. Jhr De Casembroot sprak vervolgens over Waterstaat en merkte op: „Gezien de erva ring, die de Rijkswaterstaat bij de droog making van Walcheren heeft opgedaan, heb ben wij het volste vertrouwen, dat deze er in zal slagen om in samenwerking met pro vincie, polders en waterschappen de gaten in de dijken in de kortst mogelijke tijd te dichten, waarvan wij tot onze grote dank baarheid reeds de eerste resultaten hebben kunnen zien". Herstel volkshuisvesting De Commissaris deelde mede, dat reeds besprekingen zijn gevoerd met de minister van wederopbouw, en volkshuisvesting over het verwerven van extra bouwvolume, ten einde daar waar woningen, enz. zijn vernield en kans is op een spoedige dijkdichting, reeds dadelijk plannen te beramen tot her stel van de volkshuisvesting. Naar het zich laat aanzien zal b.v. op Noord- en Zuid- Beveland spoedig met de herbouw kunnen worden begonnen. De met de uitvoering be laste instanties hebben de voorbereiding der plannen reeds aangevangen. Ook het her stel der schade aan gebouwen zal, naar men hoopt, weldra kunnen beginnen. Daartoe zal een soepele en gemakkelijk hanteerbare re geling van de schadevergoeding zeer bevor- delijk zijn. Men werkt al aan een inventa- 'risatie van het aantal vernielde en bescha digde gebouwen. Het spreekt vanzelf, dat de reconstructie, ook in ruimere zin, thans reeds de volle aandacht van het Provlncaal Bestuur heeft. G. S. hebben besloten tot het instellen van een reconstructie-commissie voor Schouwen- Duiveland, in welke commissie door haar samenstelling alle facetten, welke bij het herstel van dit eiland de aandacht zullen vragen, tot hun recht zullen komen. Het is de bedoeling, dat vooral ook een plaats zal worden ingeruimd aan deskundigen, op ver schillend gebied, van het eiland zelf. Advertentie) ENAVO AUTO-VEILING RIedere VRIJDAG» VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM M i-iiH.'HJifU'.fw-aiiTvna Z.V.U.-programma in de komende maanden Residentie-orkest stelt honorarium beschik baar voor Nationaal Rampenfonds. Over het programma van de Zeeuwsche Volksuniversiteit in de komende maanden wordt ons het volgende medegedeeld: Zoals reeds eerder werd bekend gemaakt, zullen de toneelvoorstellingen, concerten en lezingen dank zij de spontane medewer king van toneelgezelschappen, musici en sprekers met ingang van de maand Maart zoveel mogelijk op de vastgestelde data doorgaan. Er wordt naar gestreefd het pro gramma van de maand Februari (met uit zondering van dat, voor Zierikzee) in het programma van de komende maanden on der te brengen. Het resterende deel van het programma voor Zierikzee moest echter worden afge last. In overleg met de Z.V.U.-werkgroep te Zierikzee zal echter, zodra dit mogelijk is, een, aan de plaatselijke omstandigheden aangepast programma worden samengesteld en gepubliceerd. Hoewel nog niet alle nieu we data vaststaan, kan reeds medegedeeld worden, dat de Haagse Comedie haar uitge stelde voorstellingen te Vlissingen en Mid delburg zal geven op 23 en 24 Maart aan staande. Het concert door het Residentie orkest, met medewerking van Hermann Schey in de Kindertotenlieder van Mahler, in April aanstaande, zal ook normaal door gang vinden. Vermelding verdient zeker de prachtige geste van het bestuur van het Residentie orkest om het gehele honorarium voor dit concert beschikbaar te stellen voor het Na tionaal Rampenfonds. Rozenburg is het eerste eiland in het i herstellen en de achterstand rampgebied, dat weer droog is. Op de boer- De bieten worden weer g derijen is alles in touw om de schade te Middagzitting Prov. Staten Gewijzigd polderreglement nog niet goedgekeurd Ruim drie en een half uur hebben de Provinciale Staten van Zeeland zich Woensdagmiddag'beziggehouden met het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de polderreglementen. Deze wijziging heeft o.m. ten doel het Pro vinciaal Bestuur de bevoegdheid te geven om een polderbestuur op te dragen bepaalde voorzieningen ter bevordering van de waterbeheersing en ter be strijding van de waterverontreiniging te nemen, wanneer deze achterwege wor den gelaten. Voorts wordt de opheffing van de vrijdom der vronen en vrijlan den in dit voorstel geregeld. Over het voorstel-Kodde om geen wijziging te brengen in het boekjaar van de polders en waterschappen staakten de stemmen (16 tegen 16). Hierover zal in een volgende vergadering dus opnieuw gestemd moeten worden. Wordt het voorstel-Kodde in die vergadering verworpen, dan wordt daarmee het gewijzigde polderreglemënt geacht te zijn goedgekeurd. a heropening der vergadering kwam Woensdagmiddag de wijziging van de pol derreglementen aan de orde. De algemene beschouwingen werden geopend door mr H. B. Bouwman (P.v.d.A.). Vooral door de watersnood is wel gebleken, dat de polder besturen niet slechts de belangen van de ingelanden hebben te behartigen, zo merkte hij op. Zijn fractie kan het voorstel van G.S., waardoor het mogelijk wordt na latige polderbesturen te dwingen bepaalde voorzieningen te treffen, dan ook van harte toejuichen. Mr Bouwman had gaarne ge zien, dat de Staten de bevoegdheid tot vrij stelling van betaling van geschot voor de vronen en vrijlanden aan zich zelf hadden gehouden. Het leek hem onjuist dit recht toe te kennen aan de vergadering van in gelanden, die immers belanghebbenden zijn. Historische Statenzitting Grote lof voor werk van de Commissaris en Gedeputeerden Nadat de Commissaris van de Koningin Woensdagmorgen in de Middelburgse Statenzaal zyn openingsrede had uitgesproken, voerden achtereenvolgens de onderscheidene fractie voorzitters het woord, waarbij zij de omgekomenen herdachten en met deernis spraken over de velen, die verdreven zijn en alles verloren. Zij sloten zich aan by de door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot geuitte waardering voor allen, die in de afgelopen weken op hun post stonden. Ook richtten alle sprekers woorden van warme dankbaarheid lot de Commissaris der Koningin en de overige leden van het Provinciaal bestuur, die, zoals de eerste spreker de heer L. P. vaai Oorschot (P.v.d.A.), het uitdrukte, bijna bovenmenselijke arbeid hebben verricht en daardoor een schitterend voorbeeld aan ons allen hebben gegeven. De heer Van Oorschot wilde niet ingaan op fouten, die wellicht hier en daar in de provincie zijn gemaakt: men moet wel van elk begrip voor de realiteit gespeend zijn om daar aanmerkingen op te kunnen maken. De heer Van Oorschot achtte het thans niet het ogenblik, om al te discussiëren over de kwesties van schadevergoeding en scha- debetaling, al meende hij wel te mogen vast stellen, dat, alle Statenleden niets liever dan een volledige vergoeding van de schade wensen te zien uitgekeerd. „Op ons is het oog gericht van allen, die zoveel hebben verloren. Laten we die hoop niet beschamen, opdat een lichtstraal valle in hun zwaar beproefde levens", aldus spreker. De heer Van Oorschot verzocht de Com missaris tenslotte, de Staten zo spoedig mo gelijk weer bijeen te roepen en maatregelen te beramen, die tot de wederopbouw van ons gewest kunnen leiden. De heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.) ge waagde vol bewogenheid van het medele ven van het vorstenhuis en constateerde, evenals de heer A. H. S. Stemerding (C.H.), met innige dankbaarheid, dat een diep Gods vertrouwen de Zeeuwen bezielt en onder waarlijk ongelofelijke omstandigheden 6taande heeft gehouden en staande houdt. Bewondering en dankbaarheid „Wanneer wij in deze zitting onze grote bewondering en dankbaarheid voor het da gelijks bestuur van de provincie kenbaar maken en ook ons vertrouwen in zijn beleid, dan zijn dit woorden, die recht uit het hart opwellen", aldus de heer Stemerding. „Dat het college er ernstig naar wil streven. Zee land uit de gigantische strijd herboren te doen worden in nieuwe kracht en nieuwe luister, is voor ons geruststellend en moed gevend en de Statenleden zullen zeker alles doen om de gedeputeerden in hun zware taak bij te staan". De heer P. Meliefste (A.R.) meende, dat de band tussen het Zeeuwse volk en het Oran jehuis in deze moeilijke weken nog is ver sterkt. De heer D. Kodde (S.G.) meende, dat de wrake Gods over onze provincie is gekomen en ons tot verootmoediging op wekt. Hij uitte de wens, dat de ramp. welke Zeeland heeft getroffen, niet zal leiden tot de opheffing van kleine gemeenten. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) vroeg, of het mogelijk is, dat de Statenleden eens een tocht maken door de getroffen gebieden teneinde zich een volledig bééld te vormen van de omvang der verwoestingen. Hij sprak de hoop uit, dat het centrale gezag begrip zal hebben voor de taak, die thans voor het provinciaal bestuur is weggelegd. De heer A. Vermaire (M.P.) tenslotte wees op de enige troost in deze bange dagen, de troost van boven. Ontroerd dankte jhr. De Casembroot alle sprekers: „De eensgezindheid, waarmede u ons tegemoët treedt, sterkt ons in ons werk en geeft ons een groot vertrouwén" zo zelde hU. De heer D. Kodde (S.G.) vond het wel bedenkelijk om een bestuurscollege op te dragen een beschikking te nemen, wan neer dit college het daarmee niet eens' is. Wij leven ten slotte in een vrij land. Het is bij de stormramp gebleken, dat de pol ders en waterschappen, wat de dijken be treft, niet te kort zijn geschoten. Men mag dan ook verwachten, dat zij eveneens ten aanzien van de waterbeheersing en -ver ontreiniging diligent zullen zijn. Laat men de activiteit van de polderbesturen niet afremmen en juist hun. verantwoordelijk heidsgevoel prikkelen. De heer Kodde kon' zich met de voorgestelde bepalingen dan ook niet verenigen. Bezwaar tegen de op heffing van de vrijdom der vronen en vrijlanden had hij allerminst, maar hij ge loofde wel, dat een vergoeding inderdaad moet worden verleend. De heren J. L. Verhagen (V.V.D.) en M. den Boer (C.H.) juichten het voorstel van Ged. Staten toe. Ook de A.R. fractie kon zich, zoals de heer P. Meliefste ver klaarde, met het beschikkingsrecht ver enigen. Evenals de heer Kodde 'had de heer Meliefste wel om practische redenen bezwaar tegen verschuiving van het boek jaar van de polders en waterschappen. Daar de heer C. Philipse door ziekte niet aanwezig kon zijn, beantwoordde de heer C. Hamelink de sprekers. Het zou volgens hem geen juist beleid zijn, indien de in grijpende wijzigingen op geforceerde wijze in het polderwezen zouden worden inge voerd. Wat de vronen en vrijlanden be treft, zei de Gedeputeerde, dat op de door het college voorgestelde wijze een redelijke tegemoetkoming wordt verleend, maar dat het onjuist zou zijn een schade vergoeding toe te kennen, omdat de pro vincie daardoor een recht zou erkennen dat niet bestaat. De heer Kodde handhaafde zijn be zwaren: hij vreesde, dat de autonomie van de polders wordt aangetast. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) wilde dit gevaar weg genomen zien door een bepaling in te voe gen, dat beroep mogelijk is op een beschik king van Ged. Staten. De heer Hamelink beklemtoonde, dat van autonomie-beperking hoegenaamd geen sprake is. Verder vroeg de Gedeputeerde vertrouwen in het hanteren der bevoegd heid. Loopt de zaak niet naar wens, dan kan altijd nog een wijziging worden aan gebracht. Het artikel, waarin Gedeputeerde Staten de bevoegdheid krijgen een beschikking, welke een polder of waterschap, naar hun oordeel behoort te nemen, door het polder bestuur te laten uitvoeren, werd met 24 tegen 8 stemmen goedgekeurd. Tegen wa ren de heren Plasschaert, Van Dongen, Vercauteren en Govaert (K.V.P.), Kodde, Flikweeri en Wisse (S.G.P.) en Vermaire (M.P.). Bij de behandeling van het artikel over de opheffing van de vrijdom der vronen en vrijlanden, diende de heer Kodde een voorstel in, waarin het recht op schadever goeding en de wijze, waarop deze dient te worden verrekend, wordt vastgelegd. Dit amendement werd met 27 tegen 6 stemmen, die van de heren Flikweert, Kodde, Ver donk, Dikötter, Govaert en Wisse, ver worpen. Jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) was tegen het artikel, omdat er z.i. sprake is van een verboden delegatiebevoegdheid aan de polderbesturen. De zitting duurt voort. Zeeuws predikant in Amerika professor Dr A. F. J. Klijn, Ned. Hervormd predi kant te Heinkenszand, is benoemd tot prof. aan het seminarie tot opleiding van predi kanten bij de Reformed Church te New Brunswick (V.S.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2