Zal er een dijk om de stad Zierikzee gelegd worden? Riolering moet geheel worden afgesloten BIJNA 1500 SLACHTOFFERS Zeeuwse Almanak Stom Bi/«TEH ADEM ABDIJSIROOP MILITAIREN VERLIETEN ZEELAND NA WELVERDIENDE ZEGE Belgische mening over afdamming zeegaten Als door een wonder gespaard 5Breede W atering bewesten Y erseke leed grote schade Zeeweringen hielden echter stand s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953' RAAD KEURDE BELEID B. EN W. GOED Na een langdurige zitting aanvaardde de raad van Zierikzee Maandag avond laat met algemene stemmen een motie, ingediend door de heer J. W. v. d. Doel, waarin het vertrouwen werd uitgesproken in het beleid door het college van B. en W. sinds de rampnacht gevoerd. Tevoren was uitvoerig gesproken over de mogelijkheid van een waterkering rond de stad, doch de behandeling van deze kwestie werd uiteindelijk ook naar de besloten zitting verwezen. Toen de openbare vergadering her opend werd, deed de voorzitter geen mededeling over een beslissing in deze kwestie. Aanleiding tot bespreking van deze zaak was een brief van de Nederlandse Aanne merspatroonsbond aan het gemeentebestuur waarin er op gewezen werd, dat het nood zakelijk is een waterkering rond de stad te maken. Deze brief was door B. en W. in handen gesteld van de directeur Centrale Dienst Noord-Zeeland, de heer A. J. Argelo. die adviseerde tot het maken van. een water- kerende dam rond Zierikzee, waarvan de kosten circa een millioen gulden zouden be dragen. Wethouder R. Gerritsen gaf nog een andere toelichting, waaruit bleek, dat een kistdam rond de stad op. circa 200.000 zou komen, doch deskundigen achtten een kist dam geen oplossing, die elk risico uitsluit, hetgeen wel het geval zou zijn met het grote plan. Bij dit laatste echter zouden de grachten verdwijnen om plaats te mafken voor een dijk. Globale berekeningen hadden uitgewezen, dat de kosten van 'n millioen gulden, ongeveer zouden op wegen tegen de schade, die nog aan de stad zou ontstaan, wanneer men haar onbeschermd zou laten tegen het water. De aanleg van de dijk zou in ongeveer vijf a zes maanden gereed zijn. De heer J. Steutel meende, dat met een doelmatige bekisting kon worden volstaan, terwijl hij er op wees, dat uitvoering van het grote plan inhield, dat de grachten zouden ver- „Herrezen Middelburg" stelt feestelijkheden uit Naar wij vernemen heeft de Stichting Herrezen Middelburg besloten om, gezien de nationale ramp, de voorgenomen feeste lijkheden té verschuiven naar het volgende jaar. De Stichting overweegt echter nog, of zij ten behoeve van het vreemdelingen-ver keer iets anders voor 1953 kan organiseren. Met de inschrijvers in het garantiefonds en de deelnemers aan de lening zal een dezer dagen nader contact worden opgenomen. P. M. van Iwaarden overleden In hel St Anthonius-ziekenhuis te Oostburg is overleden de heer P M. van Iwaarden, in leven wethouder van de gemeente Cad- zand. De heer van Iwaarden was sedert 30 jaren lid van de raad en een groot aantal jaren was hij wethouder. Op maatschappe lijk gebied en vooral in de landbouwwereld van West-Zeeuwsch-Vlaanderen speelde hij een belangrijke rol. In tal van verenigingen bekleedde hij een bestuursfunctie. De be grafenis is bepaald op Donderdag a.s. dwijnen, waardoor het oude stadsbeeld zou verdwijnen. De heer Gerritsen betoogde, dat men ver trouwen diende te stellen in het advies van. de directeur Centrale Dienst. Hij vreesde echter, dat de omvangrijke kosten bij de hogere instanties wel bezwaar zouden opleveren. Het kistdam-plan ver schaft geen absolute zekerheid. In besloten zitting werd daarna deze zaak verder behandeld. De riolering Voorts werd besproken de toestand van de riolering. De inspecteur-generaal van de volksgezondheid had het gemeentebe stuur er op gewezen, dat de riolering van Zierikzee in de toekomst een groot gevaar kan opleveren. Wanneer bijvoorbeeld water in de buizen komt is de mogelijkheid van barsten niet uitgesloten, terwijl door het persen van het water huisvuil zou kunnen terugspoelen in de huizen. Voorzieningen zullen derhalve nodig zijn en daarom stelden B. en W. aan de raad voor de closetpotten in de huizen te doen afschroeven en de ver binding met het riool af te sluiten. Aan de bewoners dienen dan toiletemmers ter be schikking te worden gesteld, die op gezette tijden van gemeentewege geleegd -zullen worden in een schuit met opklapbare bodem. Aan de Strjjensedijk te 's-Gravendeel hebben ganzen hun oude „opperfje" weer opgezocht, waar ze hun nesten opnieuw De cijfers voor Zeeland Wanneer men de aantallen geïdenti ficeerde stoffelijke overschotten, ge borgen stoffelijke overschotten en de aantallen bij het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis op heden als ver mist te boek staande personen bijeen- telt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487 bedragen. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog steeds worden stoffe lijke overschotten in de ondergelopen ge- bicden aangetroffen, en anderzijds blijkt soms dat als vermist opgegeven personen in leven zijn. Onderstaand geven wij onder voorbehoud de cijfers van de verschillende gebieden in Zeeland: Zilvermeeuw legde 2600 km af De dode vogel door de heer J. v. d. Kreke half December 1952 te Hansweert gevonden, blijkt volgens inlichtingen uit Leiden een jonge zilvermeeuw te zijn geweest. De vogel was als nestjong geringd te Bleik op de Vesteraalen (eilanden ten Noorden van de Lofodden) op 27 Juli 1952. Het dier is niet fortuinlijk geweest, het is slechts ongeveer een halfjaar oud geworden, en heeft om zijn dood te vinden plm. 2600 km af moeten leggen. SCHOUWEN-DUIVELAND vermist geborgen totaal Brouwershaven 3 3 Bruinisse 2 2 Burgh 10 10 Drelschor 1 1 2 Haamstede 1 1 Kerkwerve 3 3 Nieuwer kerk 98 46 144 Noordgouwe 1 1 2 Oosterland 23 6 29 Ouwerkerk 85 15 100 Serooskerke 15 15 Zierikzee 3 16 19 Zonnemalre 1 1 227 104 331 ZUID-BEVELAND vermist geborgen totaal Ellewoutsdijk 3 3 's Gravenpolder 1 1 Hoedekenskerke' 1 1 Kapelle 2 2 Krabbendijk 2 1 3 Kruiningen 28 30 b8 Oudelande 3 3 Rilland-Bath 13 13 Waarde 1 1 Wollaartsdijk 2 10 13 Yerseke 2 2 37 62 99 JFie...? Soms moet ge in de prille ochtend, wan neer de schemering over de velden hangt en de wereld gevangen schijnt in een my sterieuze waas, op pad en in die nog half slapende dorpjes van Zeeland komt ge dan de eerste mannen tegen. De mannen, die hun taak reeds beginnen wanneer de dag zelf nog nauwelijks begonnen is. Wanneer „het oog van de dag", zoals de Oosterling de zon zo treffend aanduidt, nog geloken De vrouwen zijn dan verdwenen uit het beeld van alle dag: slechts de verlichte vensters doen haar bestaan vermoeden, be redderend rond de ontbijttafel. Het is een zwijgende wereld, onder de mannen vallen de woorden slechts spaar zaam en eerst in IJzendijke bespeuren wij tegen halfachl de eerste tekenen van een waarlijk ontwaken. Een man fluit een liedje. Midden op de markt staat hij en hij fluit. Op zijn rug, vastgehouden door leren rie men, hangt een kistje, dat zijn beroep ver raadt: marskramer. Een figuur, die ge al tijd weer opnieuw ontmoet, waar en op welk uur ge ook reizen moogt. En altijd ook in het nog grauwe mor genuur van een winterdag opgewekt de wereld tegemoet tredend. Veelal met een liedje, l Wie doet dat na? ZEEUWSCH-VLAANDEREN vermist geborgen totaal Hoek Hontenisse Terneuzen Vogelwaarde Zaamslag NOORD-BEVELAND vermist geborgen totaal De inhoud kan daardoor gemakkelijk in de Schelde worden gedeponeerd. Voorgesteld werd 1000 emmers aan te schaffen. Voor deze maatregel zal een bedrag nodig zijn van 15.000. Na enige discussie, waarbij de heer J. W. van den Doel inschakeling van de Zierikzeese middenstand bij de levering van de emmers bepleitte, bgsloot de raad een bedrag van 15.000 te voteren. Aan een na de ramp in Zierikzee gevormde combi natie van 3 grossiers zal een crediet van 50.000 worden verleend ter overbrugging van enkele bevoorradingsmoeilijkheden ge durende de drie maanden, dat deze combi natie duurt. Bij de aanvang van de zitting wees de burgemeester er op, dat het hier de eerste raadsvergadering na de ramp betrof. Met deernis herdacht hij hen, die omkwa- i en hij wenste de nabestaanden sterkte toe om hun verlies te dragen. WALCHEREN vermist geborgen totaal Stavenisse THOLEN vermist geborgen totaal 6 50 56 ST. PHILIPSLAND vermist geborgen totaal (Advertentie) Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop Kort geding tegen gemeente Zierikzee Donderdagmiddag a.s. te 4 uur zal voor de rechtbank te Middelburg een kort geding aan de orde komen, dat een groep midden standers te Zierikzee aanhangig maakte te gen de gemeente Zierikzee inzake de wet tigheid van de evacuatie-maatregelen te Zierikzee. Middelburgse brandweer in 1952 Er hebbèn zich in Middelburg in 1952 slechts zeer weinig branden voorgedaan, de alarmeringen bleven beneden het ge middelde aantal. De brandweer moest in het afgelopen jaar 44 maal uitrukken. Gro te branden kwamen in het geheel niet Driemaal moest voor een uitslaande brand worden uitgerukt en veertien maal voor een begin van brand. Voorts waren er vijf alarmeringen voor een schoorsteen brand, vijftien voor diverse hulp 'en zeven maal voor een loos alarm. Er werden 25 oefeningen gehouden, waarbij o.m. het aanvalssysteem met de nieuwe spuit grondig werd beproefd. Hoe wel begin 1951 reeds, een plan voor een nieuwe brandweergarage werd goedge keurd, kon in het afgelopen jaar nog niet met de bouw worden begonnen. Het geval hiervan was, dat nog steeds veel tijd werd verloren bij het uitrukken en dat daarbij ook schade aan de bergingsplaats werd veroorzaakt. Ook het repareren van het reinigings materiaal is daardoor slecht uit te voeren. Er werd nog 140 meter 4 dms slang aangekocht. Het voor 1953 gevraagde crediet werd met meer dan de helft verlaagd en van 35 per man teruggebracht op 15, waar door de kledingpositie ernstig in gevaar is gebracht. De opzet is elke maand een Twill-uni- form en een uniform voor het houden van brandwachten en oefeningen te geven. De kosten voor 1952 werden geraamd op 32.143- en voor 1953 op 30.667. De commandant, de heer A. J. W. Mathijssen, werd op zijn verzoek eervol ontheven van zijn functie van krfnghoofd burgerbescherming, zonder dat dit officieel geschiedde. Zijn plan ingezonden, maar moest worden vereenvoudigd. Als kring commandant heeft hij onder protest een plan van de brandweerdienst ingezonden, welk plan niet steunt op een goede vredes organisatie. Het plan is ontoereikend voor het bestrijden vanoorlogsbranden. V erkennersbedevaart naar Middelburg De R.K. verkenners uit Nederland zullen op Zaterdag 30 en Zondag 31 Mei een nationale bedevaart naar Middelburg hou den. Het wordt de negende verkenners bedevaart naar O.L. Vrouwe van de Polder, ditmaal met als bijzondere intentie: het spoedig herstel van de door de watersnood getroffen gebieden. (Advertentie) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neem dan Togal. Verdrijf in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f2.40, f8.88. „Doe uw werk toch zoveel mogelijk zit tend", is de raad, welke deskundigen, die het goed menen met de huisvrouw, haar telkensen telkens weer geven. Herhaalde lijk is betoogd, dat bijvoorbeeld strijken een werkje is, dat de huisvrouw best zit tend kan verrichten, maar de meeste huis vrouwen hebben daar geen oren naar. Nu is op de Uitvinderstentoonstelling in Cen tral Hall te Londen een speciale „strijk- stoel" te zien, welke werd ontworpen door J. Vickery uit East Croydon in Surrey. Hij maakt het de vrouwen gemakkelijk door aan een gewone stoel een strijkplank te be vestigen, die draaibaar is om de stoel, en hoger of lager kan worden gesteld. Me juffrouw Elsie Stringer bewijst hier, dat zittend strijken „best" gaat. 1800 man op de Kreekrakdam Commissaris der Koningin: „Duizendmaal dank voor uw komst" „Duizendmaal dank voor uw komst naar Zeeland, wq zullen nooit vergeten wat n voor ons heeft gedaan". Met deze woorden vertolkte de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, Dinsdagnamiddag op de Kreekrakdam de gevoelens van de Zeeuwse bevolking jegens de militairen, die vandaag naar hun garnizoenen zullen te rugkeren. Met spanning was des middags nog de vloed bij het laatst gedichte gat in de in- laagdijk afgewacht. De Dijk hield zich ech ter gelukkig keurig, zodat om 3 uur op de plaats, waar een dagenlange strijd tegen het water werd geleverd, de vlag kon worden gehesen op het dijklichaam van zandzakken. De manschappen van het 331e bataljon gre nadiers. de 41e afdeling veldartillerie en de genie-troepen konden met een voldaan en gerust hart hun werk achterlaten. De 1800 militairen verzamelden zich hier na langs de Kreekrakdam, waar officieel af scheid van hen werd genomen. Nadat de bevelhebber in het 3e militaire gewest, ge neraal Warringa en de Commissaris der Ko ningin de troepen hadden geïnspecteerd, richtte de generaal zich tot zijn mannen voor het voorlezen van de dagorder, welke was uitgegeven bij het beëindigen van de militaire bijstand, doch waarvan de meesten. die hier waren blijven doorwerken niet had den vernomen. Hij bracht hun dank voor hun grote ijver en riep hen op straks ook weer in hun kleine dagelijkse werk groot te zijn, zoals zij dat geweest zijn tijdens en na de ramp. Vervolgens was het woord aan de Com missaris der Koningin, die zijn grote waar dering uitsprak voor de prestaties welke werden geleverd en waarvan hij zich per soonlijk had kunnen overtuigen. Militairen van hoog tot laaghebben gezwoegd met zandzakken en zïnkstukken alsof het dage lijks werk was. De Commissaris sprak hier voor zijn eerbied uit en het verheugde hem zeer, dat de betoonde ijver nog op de laatste dae met succes werd bekroond. Dank zij de militairen konden Rilland en de toevoers- weg naar Zeeland worden gered en kon de drinkwatervoorziening worden verzekerd. België betaalt tol voor bescherming Holland De jongste watersnood heeft in Neder land de plannen tot afsluiting van de gro te zeearmen actueel gemaakt. Die plannen 'zijn overigens niet nieuw en ze vormden reeds verscheidene jaren in kringen vair deskundigen een onderwerp van bespreking. Maar na de watersnood begint ook de Bel gische pers er aandacht aan te schenken. Hier volgt een commentaar van een Belgisch blad: „Van Hollandse zijde wordt het steeds dreigend gevaar (hoge vloed) ingezien. De wijzigingen, die zich in de zeebedding bij de kust hebben voorgedaan, kunnen er de oor zaak van zijn, dat het verschil van de wa terstand steeds meer rond het maximum schommelt aan de Scheldemonding. Met de omdijking van de ver schillende eilanden in de Scheldemonding zou nog enkel de doorgang tussen In Vogelwaarde bracht men niet minder dan 16.000 bijeen. Door de buurtvereniging „Tuinstad en Omgeving" te Vlissingen is op de giro nr 17 van „Beurzen open, Dijken dicht" een bedrag van 100 gestort. De voetbalclub Vlissingen collecteerde tijdens de Zondag j.l. gehouden wedstrijd 160.15 bijeen voor het Rampenfonds. Bouw raadhuis Westkapelle aanbesteed Dinsdag heeft de architect ir D. Rozen burg uit Den Haag, namens B. en W. van Westkapelle de bouw aanbesteed van het nieuwe gemeentehuis. Er waren 5 inschrij vers, te weten: Verenigde "Westkapelse aan nemers 138.200; J. Huysman, Vlissingen 137.000; Firma Christiaansen, Vlissingen 135.800; Boele en Van Eesteren, Den Haag 129.700; Nederlandse Aannemings Mij, Den Haag 118.200. Ernstig ongeluk Twee militairen J. H. en J. de J.. beiden 21 jaar oud en afkomstig van Zaamslag. maak ten, toen zij met verlof waren, een uitstapje per motor naar Axel. Bij terugkeer, raakte de motor, bestuurd door J. H., in de weg berm en met volle vaart werd een boom geraakt. De bestuurder beliep een zware hersenschudding, de duo-rijder behalve een beenbreuk, ernstige verwondingen. Twee artsen verleenden eerste hulp. Beide mili tairen werden opgenomen in het r.k. zieken huis te Sluiskil. Vlissingen en Breskens breed open blij ven. En als gevolg hiervan zou het water der getijen in de Schelde volledig langs de Belgische kust schuren omdat? er verder geen uitlozing meer zou bestaan tussen de overige eilanden door. Het moet ten andere zijn door het reeds verbinden van sommige Zeeuwse eilanden, dat een verhoogde vloed reeds sterk onze Oostkust teisterde in de laatste twintig jaar. Zodat w\j de tol betalen van de bescherming, die de Hollanders zich verzekeren. Schip aan de grond bij Vlissingen Gisteren liep het Duitse motorschip „Else", dat op weg was van Rotterdam naar Antwerpen, ter hoogte van het z.g. kleine strandje te Vlissingen aan de grond. De sleepboten „Van Woelderen", „Atlantis" en „De Maas" liepen ter assistentie uit. In tussen poogde de Nederlandse motorboot „Rog" het schip vlot te krijgen, hetgeen echter niet gelukte. Toen de „Van Woel deren" arriveerde, nam deze de tros over- en trok het schip vlot. De „Else" is daarna, op eigen kracht naar Antwerpen doorge-, varen. Vanzelfsprekend trok een en ander op de boulevard veel belangstelling. Betonning vaarwaters De betonning en oeververlichting in de Oosterschelde, de Roompot, de Hammen, Engels vaarwater, Brabants vaarwater, Wittetonnenvlije, Tholense Gat en de Zand- kreek is weer betrouwbaar, behalve de rode lichtboei no. 3 van het Veregat en het hoge vaste licht van Geersdijk, dat vernield is. De geleidelichten van het Tholense Gat zijn momenteel gedoofd, doch men ver wacht spoedig herontsteking van deze lich ten. Tijdelijk is ontstoken het voormalig licht van Strijenham, een groen-rood-wit onderbroken licht met voor de gekleurde sectoren dezelfde betekenis als de secto ren van het lage licht. De betonning in de Eendracht bij Tholen en in de Krabbenkreek bij St Annaland is niet betrouwbaar. Het groen-rood-witte onderbroken licht Zijpse Bout is - gedoofd. Hiervoor is in de plaats een huiplicht ontstoken. „U hebt gewerkt", aldus de Commissaris, „ra een land waar grote liefde voor de Konink lijke landmacht bestaat en waarmede de banden in deze dagen nog nauwer zijn aan gehaald." De Commissaris hoopte, dat allen nog eens terug zouden keren naar een her rezen provincie en besloot met de woorden: „God zegene u allen". Tenslotte sprak generaal Warringa nog een dankwoord, waarin hij de Commissaris en Zeeland sterkte toewenste. Betreding van geïnundeerde gebieden in Zeeland Nieuw vergunningsstelsel van kracht Met ingang van Dinsdag jj. zijn de be lemmeringen voor de betreding van Zuid- Beveland, Walcheren, Noord-Beveland, Tho len en St. Philipsland opgeheven in die zin, dat voor deze gebieden geen vergunning van de Commissaris der Koningin meer vereist is. Wil men echter de geïnundeerde gedeel ten van deze eilanden betreden, dan moet men in het bezit zijn van een vergunning van <le burgemeester der betreffende ge meenten, terwijl er in het bijzonder voor Oostelijk Zuid-Beveland rekening mede moet worden gehouden, dat de verbindings weg tussen Yerseke en Woensdrecht ver boden is voor alle motorrijtuigen én voer tuigen. alsmede voor voetgangers. Op dit verbod worden alleen uitzonde ringen toegestaan ten behoeve van water- staatswerken en dijkherstel. Wat Schouwen en Duiveland betreft: hier Is voor het be zoeken van iedere gemeente een te voren schriftelijke aan te vragen vergunning ver eist van de betrokken burgemeester, dus ook geen vergunning meer van de commissaris. Functionarissen van ministeries, andere overheidsdiensten, openbare nutsbedrijven en het Rode Kruis volstaan met een legiti matie van het hoofd van diensteen voor werknemers, werkzaam bij aannemersmaat schappijen, geldt een bijzondere regeling. Natuurlijk heeft dit alles slechts betrekking op een tijdelijk verblijf. Veerdienst Kortgene— Wolphaartsdijk wordt hervat Met ingang van vandaag, Woensdag, wordt de veerdienst Kortgene Katseveer gestaakt. In de plaats daarvan wordt weer de dienst Kortgene Wolphaartsdijk onderhouden. Daarbij wordt de oude dienstregeling niet ten volle aangehouden: er wordt gevaren van 6.55 des ochtends van Kortgene tot 18.25 u. des avonds van Wolphaartdijk. Boven dien wordt op het meer Vlissingen en Hoe- dekenskerkeTérneuzen van heden af normaal gevaren en zijn de extra nacht diensten vervallen. Plichten en recht van Abdijtorenwachter B. en W. van Middelburg hebben een i 0 instructie vastgesteld voor de toren- s wachter van de Abdijtoren te Middel- 1 burg. Zijn taak zal zijn om de ruimten en de trappen in de toren bezemschoon 0 te houden, het uurwerk en het klokken- spel te controleren en te smeren, zo nodig kleine herstellingen te verrich- 0 ten en deze apparaten ook schoon te s houden. Hij zorgt voor het uitsteken en 5 inhalen van de vlag op de dagen, die i j B. en W. zullen aangeven. 5 Op bepaalde dagen en uren zal hij i 0 mensen tot de toren mogen toelaten, s maar ze mogen niet roken en ze moeten s zich ordelijk gedragen. Als de beiaar- dier in de toren is en die beiaardier i 0 /erzoekt daarom, dan zal de torenwach- i ter aanwezig zijn bij het bespelen van net klokkenspel. Als hij brand ontdekt i s moet Hij daarvan onmiddellijk melding i s maken en elke eerste werkdag van ds 5 week moet hij rekening en verantwoor- 0 ding doen van de gelden, die hij heeft 0 ontvangen. Tegenover al deze plichten i 0 staat één enkel recht: hij mag prent- i s briefkaarten verkopen. j Als door een wonder is het waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" voor een ramp gespaard gebleven, doordat geen der zeeweringen haar functie volledig opgaf. De toestand is echter op enkele plaatsen zeer kritiek geweest en de schade is wel zo groot, dat de door de bekende hoge vloeden van 12 Maart 1906 en 7 April 1943 aangerichte vernielingen, welke toch als zeer ernstig kon den worden beschouwd, vrijwel in het niet verzinken. De omvang van de schade kan in zekere zin worden vergeleken met die, welke als gevolg van de storm vloed van 30 September 1911 werd aangericht. Toen ontstonden echter de meeste vernielingen aan de zeezijde, terwijl nu de zeedijken zowel aan de buiten als aan de binnenzijde zwaar gehavend uit de strijd zijn gekomen. Met deze korte samenvatting kan de situatie van het waterschap worden geschetst, zoals de technisch ambtenaar, de heer G. Beenhakker, dit vastlegde in zijn rap port aan de vergadering van ingelanden, welke Dinsdag in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden. Het rapport begint met een opgave van de abnormale hoge waterstanden. In de rampnacht werd om half vijf te Wemeldin- ge de, voor zover bekend, nog nimmer voor gekomen maximum vloedstand van 4.71 N.A.P. of 3.15 meter boven gemiddeld hoog water waargenomen, terwijl in Hansweert zelfs 5.07 m N.A.P. of 2.93 m boven ge middeld hoog water werd opgetekend. De enorme watermassa's stortten zich met ge weldige golfverheffihg op en op vele plaats over de zeedijken. Hoewel de schade zeer groot is, is er toch grote dankbaarheid. De na de stormvloed van 12 Maart 1906 uitgevoerde weAen ter verhoging en verzwaring van het meren deel der zeedijken van het waterschap, heb ben er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat de dijken een dergelijke vloed hebben kunnen trotseren. Er werd destijds de toen hoogst bekende stormvloed van 4.28 m N.A.P. als maatstaf voor de verhogingen en verzwaringen aangenomen, doch deze stand werd nu nog met 43 cm overschreden. Niet temin past een woord van hulde voor het destijds genomen initiatief. Afschuivingen aan bhmenbelopen In het dijkvak Kattendijke, gelegen ten westen en ten oosten van het stoomgemaal, is in totaal 530 m lengte van het binnenbe- loop van de zeedijk afgeschoven met een oppervlakte van 6566 m2 en een hoeveelheid grond van 7765 m3. Verder vonden derge lijke afschuivingen plaats onder Wemel- dinge en Yerseke en aan de zuidelijke zee wering onder Schore. De totale lengte be draagt hier 850 m met een oppervlakte van 9728 m2 en een inhoud van 11.755 m3. Het gesloten wegdek over de zeedijk van Kattendijke tot Wemeldinge heeft er zeer toe bijgedragen, dat de schade tot de huidige omvang beperkt bleef en een dijkdoorbraak werd voorkomen. Het water heeft n.l. dank zij de aanwezigheid van de teerverharding geen kans gezien in de dijkskruin door te dringen. De binnenbelopen van het gedeelte dijk ten westen van het stoomgemaal zijn dan ook voor het merendeel vlak naast de ge teerde wegverharding afgeschoven. De diepte van de afschuivingen bleef daardoor in verhouding tot het totale dijkprofiel van betrekkelijk geringe afmetingen. Niettemin is de toestand aldaar ernstig geweest. Er bestond de gegronde vrees dat het tij, vol gende op de hoge vloed, wederom een ab normale hoogte zou bereiken, waardoor nogmaals afschuivingen hadden kunnen op treden. De ergste beschadigingen werden hersteld en de dijkmuur werd ter voorko ming van het overslaan van water over enige honderden meters met zandzakken en palen verhoogd. Gevaar geweken Dank zij de capaciteit van het over gebleven dijklichaam en de genomen maatregelen werd 's Zondagsmiddags 17.10 uur de hoge vloed met succes door staan. Dit tijdstip, toen er 2 m gemid deld hoog water kwam, kan gezien wor den als het moment, waarop met vrij grote zekerheid kon worden gezegd, dat het waterschap voor de grootste aller rampen gespaard zou blijven. De grote afschuivingen te Schore, welke de gevaarlijkste van het gehele waterschap zijn, gaven reden tot grote bezorgdheid. De kruin was tot onder de voeting van de be- tonmuur afgeschoven. Nog meer dan te Kattendijke was men bevreesd, dat het overgebleven dijklichaam het volgende hoge tij niet zou kunnen weerstaan. Gezien de geweldige afmetingen leek het een vrij ho- peloz'e taak om tijdig een voorziening aan te brengen. Door energiek aanpakken kon den echter verdere afschuivingen voorko men worden. Het overgebleven dijklichaam bleek voldoende weerstand tegen de vol gende vloed te bezitten. Het noodherstel van de binnenbeloopse afschuivingen kwam In ruim een week tijd gereed. Grote schade Buitengewoon groot is ook de schade aan de steenglooiingen en buitenbelopen. Uit gezonderd aan de Schoorse dijk, waar de herstellingen slechts enige tientallen gul dens zullen vorderen. Over het algemeen hebben de glooiingen van Vilvoqrdse steen en bazalt zich wederom goed gehouden. De betonblokken-glooiingen hebben zich we derom zeer zeewaardig getoond, doch de grootste schade is toegebracht aan de be- tonglooiingen systeem „de Muralt". Naast de schade aan de verdedigde belopen, werd ook veel grondverlies uit de bovenbelopen ge constateerd. De totale schade aan de noor delijke zeewering bedraagt aan de Vil- voordse glooiingen 1134 m2, de basaltglooiin gen 120 m2, de Muraltgloojingen 4440 m2 en de betonblokkén-glooiingen 140 m2, terwijl ook 1240 m3 grond verloren is gegaan. Voorts is een duizendtal perkoenpalén afgebrokén en de hoofdspanningskabel van het stoom gemaal door de binnenbeloopse afschuivin gen over vermoedelijk 300 m onbruikbaar geworden. Door vrijwilligers is de spoorweg-coupure in de Zanddijk gedicht, waardoor het water schap^ voor overstroming vanuit het water schap Kruiningen werd behoed. De zanddijk zelf, die nu waterkerend is geworden, wordt dagelijks geïnspecteerd. De kosten voor het noodherstel worden geschat op 250.000. De lonen en vervoers kosten worden door de DUW betaald, ter wijl de leveranties van materialen bij de Rijkswaterstaat zullen moeten worden ge declareerd. Het is dus nog niet mogelijk mee te delen, welk bedrag tenslotte voor reke ning van het waterschap zal komen. De toestand van de zeeweringen Is nu zodanig, dat er geen redenen aanwezig zijn tot ernstige ongerustheid. Teneinde beschadigingen als nu voorgekomen in de toekomst te beperken zal het defini tief herstel gepaard moeten gaan met het aanbrengen van verbeteringen aan het dijklichaam, die in de plannen voor het definitief herstel worden uiteengezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2