PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rumoer rond interview van Koning Boudewijn BILT De Rus Pissarev wordt uitgewezen Rijksweg en spoorlijn naar Zeeland kunnen nu droog komen Aanvallen schokken vertrouiven in monarchiealdus premier v. Houtte Op grond van ongeoorloofde politieke activiteit Onze profs willen nog een wedstrijd: IN NEDERLAND Wenken voor de Nederlandse automobilist in België Militairen wonnen de eerste slag Een gevaarlijk gat werd gesloten Massamoord van Katyn weer onder de loupe 196e Jaargang No. 47 i de firma Provinciale Zeeuwse Directie F. van de Velde en F. B. den Boer.-Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kW., fr. p p. f5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per m.m. Minimum per advertentie f3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) v§m 1—5 regels f l.—Iedero regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. teleL' 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16 Terneuzen, Brouwerijstr. 2. Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. Von Rundstedt overleden De Duitse ex-veldmaarschalk Yon Rund- •tedt is D|nsdag op 77-jarige leeftijd te Hannover overleden. Von Rundstedt had reeds vele malen sto ringen in de bloedsomloop. -De laatste we ken moest hij vaak het bed houden. Hij zal Zondag nabij Hannover worden begraven bij zijn echtgenote, die in October 1.1. overleed. Paaspakjes voor de Joh. Maurits v. Nassau Ter gelegenheid van het komende Paas feest kunnen gedurende de periode van 2 tot 14 Maart luchtbrief pakjes worden ver zonden naar opvarenden van Hr Ms Johan Maurits van Nassau, welk fregat thans deel uitmaakt van de vloot der Verenigde Na ties in de Koreaanse wateren. Het maximum gewicht van deze pakjes is 500 gram. De frankering bedraagt 8 cis per 50 gram met een .minimum van 40 cents. Adressering als volgt: Naam, rang, marinenummer, aan boord van Hr Ms fregat Johan Maurits van Nassau, Amsterdam-C.S. Marine. Staking bij Italiaanse 1 burgerluchtvaart Alle diensten van de Italiaanse burger luchtvaart zijn gisteren stopgezet als gevolg van een staking van de piloten, die loons verhoging wensen. De door de Duitsers gebouwde bunkers ir, de duinen, leveren, dat is bewezen in di rampnacht, een gevaar op voor het achter liggende land. Dit is een bunker, totaal door de' zee ondermijnd, op het Texelse strand, bij de badplaats De Koog. Het neutrale dagblad ,.Le Soir" schrijft, dat de laatste weken gebleken is, dat een groot gebrek aan coördinatie bestaat tussen de verschillende diensten, die belast zijn met de voorlichting van het publiek over de koninklijke familie. Het blad bericht in dit verband van betrouwbare zijde te he1!- Het Parijse blad „France Soir" heeft een interview gcpuhliceerd dat Koning Boudewijn aan de correspondent van deze krant zou hebben VOOr de coördinatie v»n aüe mededelingen, toegestaan voordat hij Zondag Nice verliet. Tijdens dit onderhoud gaf i d-e de kon:në en z«n familie betreffen. koning Boudewijn in het bijzonder het standpunt van dc koninklijke i Het katholieke blad ,.De standaard J n 1 meent, aat de plotselinge terugkeer van de familie te kennen met betrekking tot dc op haar gerichte aanvallen. koninklijke familie na?.-. Brussel verband Verschillende Belgische kranten hebben in onbedekte termen te verstaan j houdt met de vaststelling van het statuut i j„ van de arinses Van Rethy en naar .enderen. gegeven dat de bevolking er ten zeerste over ontstemd is, dat de vorst ,vaarop thans van allc kanten ,vordt aan_ dit interview heeft toegestaan zonder de regering hierin te kennen. „Prinses Van Rethy nimmer gezien" Eerste minister Jean van Houtte heeft gistermiddag naar aanleiding hiervan in de kamer van volksvertegenwoordigers ver klaard, dat de vorst nimmer het gewraakte onderhoud heeft gehad met dè correspon- De Nederlandse regering heeft besloten de Russische journalist, L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagèn kan worden verwacht. Blinde boten De schepen waarmede de Japanners, die nog in China verblijven, naar Japan zullen worden vervoerd, zullen in de Chinese ha vens worden „geblindeerd", aldus afgevaar digden van het Japanse Rode Kruis te Pe king.. In een telegram aan hun organisatie te .Tokio deelden de afgevaardigden mede dat radió,-apparaten, telescopen, verrekijkers en seinapparaten door Chinese functionarissen zullen worden verzegeld. De schepen mogen geen radar of wapenen aan boord hebben. Steun gevraagd aan Prins Bemhard Appel bij Dombi „Timmermans heeft een telegram gestuurd aan Prins Bemhard, als voorzitter van het Rampenfonds, om zjjn bemiddeling te vra gen bij de K.N.V.B. voor nog een wedstrijd van onze profs eventueel te spelen in Mei maar dan in Nederland, bijvoorbeeld te gen het Nederlands elftal!" Dit vertelde ons Dins dag Bram Appel, die in zijn functie van technisch leider van het Nederlands prof- elftal1 een bezoek bracht aan Dombi, om hem te vragen de phy- i sieke en vooral ook mentale verzorging op j I zich te nemen. Maar I Dombi hoe vereerd ook met het verzoek heeft het, in verband met zijn drukke bezig heden, voorlopig in beraad moeten houden. „In ieder geval," vertelde Appel, „kan Dombi mij nog wel een paar nuttige wen ken meegeven." „De opstelling van het elftal „Provisorisch," zei Appel. „Zodra we mer- ken, dat het anders moet, gebeurt het ook. i Maar voorlopig lijkt ons dit wel de beste .opstelling." j „Er zijn hier mensen, die er aan twijfelen j of Wilkes wel toestemming krijgt om te komen." „Zo vast als een huis," zei Appel. „Dan ken je de mentaliteit niet van de Italianen." Dit is dan de opinie van Bram Appel, die nog tot eind van de week in ons land blijft. Over de belangstelling in Nederland voor deze wedstrijd gesproken: Appel was nog geen uur in ons land of hij werd al van alle kanten opgebeld om kaarten. i „Het leek wel," zei Appel grinnekend, „of ze het roken, dat ik er was." Appel zal van de gelegenheid gebruik ma ken om ook nog de K.N.V.B. te polsen over het verlangen van de profs om ook in Ne derland nog een aanzienlijk bedrag bij el kaar te voetballen. „Hij" zoekt het nou hogerop Bram Appel Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het aanstonds vast, dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van ongeoor loofde politieke activiteit, die hij als vreem deling ontplooid had. Inmiddels werd een gerechtelijk onderzoek tegen hem geopend, ten einde een meer verbreed inzicht te, krijgen irt zijn wijze van optreden en uii door hem gelegde contacten. Hierbij bleek, dat dank zij 't snelle ingrijpen der bevoegde autoriteiten, zijn ontoelaatbare werkzaam heden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aanvangsstadium bevonden. Onder deze omstandigheden is het raad zaam bevonden geen gerechtelijke vervol ging tegen hem in te stellen, doch hem zon der meer uit Nederland te verwijderen. dent van France Soir. Het betreft hier op nieuw een onjuist bericht, aldus de Belgi sche pi'emier. dat toegevoegd moet worden aan de lange lijst van verkeerde berichten, die sedert het vertrek van' Koning Boude wijn naar Zuid-Frankrijk verspreid werden. Deze gehele campagne heeft tot gevolg en zelfs vaak ien doel hel prestige van .onze koninklijke familie afbreuk te doen, omdat hierdoor de indruk gewekt wordt, dat de jonge vorst oij het uitoefenen van zijn hoge functie beïnvloed zou worden door zijn familie en in het bijzonder door zijn vader koning Leopold IIT en diens echtgenote, de prinses Van Rethy. Vooral tegen deze laat ste, zo vervolgde eerste minister Van Houttë hebben sommigen hun' aanvhllen gericht. Dit is te onrechtvaardiger omdat iedere ob jectieve waarnemer zal mo'eten toegeven dat koning Leopold en diens echtgenote er zich streng van onthouden aan het politieke le ven deel te nemerii Heeft een blad niet ge schreven dat prinses Liliane soms bespre kingen bijwoonde tussen, de koning en zijn eerste minister? Ik kan evenwél categorisch verklaren, dat ik in mijn gehele leven de prinses Van Rethy zelfs nog niet gezien heb, zo riep de premier uit. De regering is /an overtuigd, zo besloot eerste minister Van Houtte, de gevoelens van alle Belgen te vertolken indien zij krachtig protesteert tegen deze aanvallen, die tot, niets anders leiden dan het schokken van het vertrou wen in de monarchie. De regering meent daarom de gevoelens van de bevolking tot uitdrukking te brengen indien zij de stellige hoop uitspreekt dat dit het einde moge zijn van een campagne waarvan tenslotte het gehele land het slachtoffer dreigt te' wor den. Grote belangsteUing voor proces-Hamid Vertegenwoordigers van de Nederland se, Amerikaanse en Australische ambas sades zullen het proces tegen Sultan Hamid II van Pontianak, dat Woensdag begint, op de publieke tribunes bijwonen. De 200 be schikbare plaatsen zijn onder 600 gegadigden verloot. Ook voor de persplaatsen waren meer aanvragen dan plaatsen. 3 Nederland se bladen, 3 Chinese bladen, 4 Indonesische bladen, benevens de persbureaux P. I. Aneta en Antara kregen een plaats voor de pers tribune. De Mimck mag meedoen De Duitse Voetbalbond en het bestuur van F.C. Köln hebben toestemming gegeven aan De Munck, om op 12 Maai-t a.s. te Parijs te spelen in het elftal der Nederlandse pro fessionals, dat tegen Frankrijk zal uitkomen ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. Het drijvende gemaal van Wilton-Fijenoord, „Neptunus" die met vier pompen een ca paciteit heeft van 900.000 m3 per etmaal, pompt het water uit de Hoeksewaard in de Dordtse Kil. gedrongen. Het bezoek van de advocaat- generaal van het Belgische hof van cassatie, mr Hayoit de Terrriicourt, aan koning Bou dewijn te Nice zou hierop eveneens .vijzen, aldus het blad. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zaten beiden in een jeep, toen zij de races om de Coronation Cup te Berkhill (Salisbury) gadesloegen Sommige regels zijn daar anders Tengevolge van het feit, dat het verkeer naar Zeeland niet 'van de verbinding via Noord-Brabant gebruik kan maken, zijn thans vele motorrijtuïgbestuurders, die onder normale omstandigheden niet of slechts zelden In Bclgic kwamen, gedwon gen vla Antwerpen en het gebied ten Zuiden van Zeeuwseh-Vlaanderen te rijden. Daaróm wijst de K.N.A.C. er ter voorkoming van moeilijkheden nog eens op, dat verscheidene verkeersregels in België van die in Nederland afwijken. Met name wordt de aandacht van de bestuur ders van motorrijtuigen gevestigd op de volgende puntgn: Maximum snelheid: Voor personenauto's afhankelijk van de gemeentelijke' autori teiten. Dit is aangegeven door borden. Voor. zware voertuigen met een totaal ge wicht van 3500 kg of meer en voor lange (8 m) en brede (2.20 m) voertuigen geldt algemeen in bebouwde kómmen een 40 km snelheidslimiet. Voorrang: De voorrangsregeling is in hoofdzaak gelijk aan die in Nederland, met dien verstande, dat het snelverkeer géén voorrang heeft op. langzaam, verkeer, Bij driesprongen (T-kruisingen) heeft het rechtdoorgaande verkeer voorrang (niet door borden aangegeven). Dwarsverbin dingen tussen rijbanen van eenzelfde openbare weg zijn secundair (niet door borden aangegeven). Overigens gaat rechts voor, ook op openbare pleinen. Inhalen: Behalve de gevallen waarin dit in Nederland is verboden, lette men er vooral op dat in België ook niet mag wor den ingehaald bij gelijkvloerse railkruisin gen en bruggen met een rijbaanbreedte van minder dan G meter. Voorts is het inhalen nabij of op kruisingen, splitsingen of aan sluitingen var. wegen geheel verboden (in Nederland slechts verboden voor zoveel niet op de linkerhelft van de rijbaan wordt gereden). Verkeerslichten: Het gele licht ontbreekt en wordt vervangen door gelijktijdig rood en, groen licht, hetgeen eveneens betekent: het kruispunt ontruimen. Verlichting: is vr in de bebouwde kom een openbare verlichting aanwezig, die een dusdanig licht verspreidt dat bij niet mistig weer oen auto op 300 meter kan worden onderscheiden, dan moet met stadslichten, in andere gevallen mag met gedempte lichten worden gereden. Dus nooit niet vol l.cht in de bebouwde kom rijden, ook niet met hulp* hijnwerper. Ten' slotte ><st de K.N.A C. er op, dal voetgangers cvérSleeltplaatsep slechts door het rijverkcer mogen worden overschreden, indien zulks zonder gevaar voor de voet gangers kan geschieden. Brieven voer buitenland De moord op duizenden Poolse officieren en burgers in 1941 in de wouden van Katyn houdt in politieke kringen de gemoederen nog steeds bezig, omdat het raadsel van deze moord nog altijd niet is opgelost. Het bericht van het massagraf te Katyn werd in 1943 door de Nazi's verspreid, die de Russen de schuld gaven van de gruwelijke moord. Later, toen het gebied van Katyn door. het Rode Leger was heroverd, gaven de Russen de Nazi's de schuld. Of schoon bij de processen tegen de Duitse oorlogsmis dadigers te Neurenberg niet over het drama van Katyn mocht worden gerept, heeft de Sowjet-Unie haar be schuldiging steeds staande gehouden. Thans bestaat de kans, dat deze kwestie voor het forum der Verenigde Naties zal "worden gebracht. De nieuwe permanente vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft namelijk aan secretaris generaal Trygve Lie een aantal exemplaren gezonden van een rapport over de massamoord van Katyn, dat is opgesteld door een spe ciale commissie uit het Amerikaanse congres, met het verzoek, deze exempla ren te overhandigen aan de V.N.-delegaties. Deze commissie heeft tus sen de herfst van 1951 en de zomer van 1952 een uitge breid onderzoek ingesteld naar de rampzalige gebeur tenissen van 1941. Deze commissie heeft „hearings" gehouden in de Ver. Staten, Engeland, West-Duits land en Italië. Zij verhoorde 31 getuigen, bestudeerde 183 als bewijs aangevoerde voorwerpen en ontving bovendien nog 100 schrifte lijke getuigenissen van per sonen, die niet op de „hea rings" konden verschijnen. De uit zeven leden be staande Congres-commissie heeft in haar aanbevelingen aan het einde van het rap port voorgesteld, dat het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden een resolutie hierover zou aannemen. Een daverend gejuich steeg Dinsdagmorgen tien minuten voor tien op langs de Vierde Weg ten Zuiden van Rilland-Bath. Het was het 331ste bataljon van het garderegiment grenadiers uit Oorschot, dat deze overwinningskreet uitstoote. Een overwinningskreet op het water, dat in deze hoek van Zuid-Beveland zoveel schade heeft aangericht. Na wekenlang zwoegen kon het gevaarlijke gat in de Vierde Weg ge dicht worden, waardoor het mogelijk wordt straks het grootste deel van de Reigersbergse polder droog te leggen. Dan komen ook de rijksweg van Brabant naar Zeeland en de spoorlijn van de N.S. vrij van water. Zondag en Maandag poogde men reeds het gat in de Vierde Weg te dichten, maar men had tegenslag. Het water bleek krach tiger. Toen werd vastgesteld, dat Dinsdag morgen half tien de laatste kans gegrepen moest worden, want nadien zou de getij wisseling ongunstig worden. In een razend tempo werden bundels zandzakken, die met bietennetten bijeenge houden werden in het gat geworpen. Een ogenblik scheen het dat de geweldige stroom het zou winnen. Men moest met haken de bijna weggesleurde netten vol zandzakken tegenhouden. Daarna kwam de keerhet water ver loor. In twintig minuten werd het gat ge noodwaterkering te vormen. Dat zal nog heel wat inspanning kosten, maar het moei lijkste deel van het werk is thans achter de rug. Operatie zandzak De eerste phase van de Operatie Zand zak is Afgesloten. De jongens, die weken lang in de weer zijn geweest konden even op adem komen. Nu ze afgelost worden, is hun grote wens, dat ze maar spoedig verlof zullen krijgen. Vandaag Woensdag komen duizenden andere militairen hun plaats innemen. Het gevaar is nog niet geheel geweken. sloten. Intussen wordt de arbeid aan de j Vierde Weg moet nog met een zandzak- Vierde Weg onvermoeid voortgezet, want j kenlaag /an anderhalve meter worden, ver deze weg moet met zandzakken versterkt 1 hoogd om veilig te zijn voor het komende en opgehoogd worden om een redelijke I hoge tij en ook daarna zal nog verdere versterking nodig zijn, voor'het daaropvol gende nog hogere, tij. De Vierde Weg zal een volwaardige dijk moeten worden, die net grootste deel van de Reigersbergse pol der voorlopig moet beschermen. Dezer dagen zullen drie zandzuigers be ginnen nm een zandbed tegeri de inlaag- dijk te spuiten. Veel zal er dus nog moeten gebeuren, doch de eerste slag is gewonnen. Harde strijd „Het is een harde strijd geweest", zegt op zichter P. J. van Maldegem van de Domei nen, die de laatste dagen en nachten geen rust meer heeft gekend. „Was het overwinnen van het gat niet gelukt, dan was alles verloren geweest. We hebben nu niet anders meer te doen dan de dijk op te hogen en als het goed gaat hoop ik eindelijk eens na vier weken een Zondag thuis te zijn". Van Maldegem heeft eerst aan de Sloe- polder en bij de Braakmaninpoldering ge werkt, maar daar was het niet zo moei lijk. Daar had men groot materiaal en hier alleen maar zandzakken en militairen. „Die jongens", zei van Maldegem, „hebben prachtig gewerkt". We zien hoe ze wachtend op een volgen de lading zand vrolijk aan het spelevaren zijn met een ponton en we horen hoe ze elkaar soldatengrappen toeroepen. Een gulle lach weerklinkt, totdat er ge commandeerd wordt „zandzakken lossen" en dan pakken ze opnieuw aan. Inderdaad, ze hebben hier prachtig ge werkt. gewoon in de bus Met ingang vi.n 2 Maart mogen ook ge wone, voor het buitenland bestemde brie ven met een gewicht van meer dan 20 gram gesloten ter post worden bezorgd. Alleen voor aangetekende brieven en brieven met aangegeven waarde blijft de verplichting tot het open aanbieden gehandhaafd. De Nederlandsche Bank vestigt er de aan dacht op, dat de bepalingen ten aanzien van de uitvoer van deviezen van kracht blijven. Dit betekent, dat steeds een deviezenver- gunning van de Nederlandsche Bank aan de loketambtenaar dient te worden overge legd, wanneer men deviezen per briefpost uitvoert. De brief moet in dat geval open worden aangeboden, teneinde controle mo gelijk te maken of de inhoud met de devie- zenvergunning in overeenstemming is. VJagdiscriminatie door Amerika De Kamer van Scheepvaart van Engeland valt in haar jaarverslag dc politiek der Ver enigde Staten aan. die vaststelt dat be paalde ladingen in het kader van de Ame rikaanse hulpverlening, vervoerd moeten worden in Amerikaanse schepen. In som mige gevallen moet voor ladingen, ver scheept voor de M.S.A., aan Amerikaanse reders tweemaal zoveel betaald worden als aan schepen van andere landen die op de open bevrachtingsmarkt zijn aangewezen, aldus het verslag. Deze Amerikaanse politiek is gebruikt als voorwendsel voor vlagdiscriminatife, die door de verschillende landen gemaakt wordt en deze discriminatie wordt steeds groter. De Kamer zegt in haar verslag voorts nog, dat er in de wereldhandel tekenen zijn. dat sommige Britse goederen reeds van de markt verdreven zijn. De zich uitbreidende koop vaardijvloten van landen die vóór de oorlog geen zeevarende mogendheden waren, en die nu scheepruïmte aanbieden, zijn ernstige concurrenten geworden. Van nalatenschap tot hulpactie De Amerikaanse mrs. Bocgaard—Riet, die vorig jaar een beroep deed op s 5 verschillende personen in het thans :n 5 5 Zeeland getroffen gebied :n verband 5 met de nalatenschap van de Boogaard- 5 familie, heeft in een brief medegedeeld, s dat zij een hulpactie is begonnen. 5 5 „Het resultaat is", zo schrijft zij, „dal 5 de telefoon niét -stil staal r.mdat men gaarne- de eilandbevolking te hulp wil 5 s komen. Vele vrachten met kleding staan s klaar, maar net is een probleem om het in Nederland te krijgen". Zij kan 5 slechts een klein gedeelte zelf verzen- s den en zij hoopt, dat het Nederlandse 5 5 Rode Kruis een oplossing zal weten te 5 5 vinden. 5 Mevrouw Boogaard woont in Utah, s DE VERWACHT; Droog weer Weerverwachting, medegedeeld door het KNMI in De Bilt, geldig van Dins<Jagavonö tot Woensdagavond. Droog weer met opklaringen. ma*r ook hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind tiit Zuidelijke richtingen. Van nacht iets kouder, morgenmiddag iets zachter. 25 Februari Wassende 1 ïon op tn.yt- onder 18.11 Maan op 14.12; onder 06.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1