Zijpe Zioin ff DE HULP IN NATURA AAN DE WATERSNOODSLACHTOFFERS N-ZEELAND WALCHEREN Scherpe critiek CBPB- W a 1 chere 11 op herverkaveling ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE BEVELANDEN &/ERM0GÉNÊ; ZEELAND HELPT! Dinsdag 24 februari 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rode Kruis in Zeeland droeg taak over Onder nieuwe centrale leiding Er zijn wel nylons, maar er zijn geen stevige wollen kousener zijn vele paren uitstekende schoenen, maar aan de vraag naar klompen kan niet direct worden voldaanEr zijn vele, goede hoeden, maar wat heeft men er aan als er stevige zwarte petten nodig zijnVoor deze en andere problemen kwamen de dames en heren te staan, die direct na de watersnood onder leiding van.het Rode Kruis in Zeeland de stroom van goederen voor de getroffenen op vingen, opslagplaatsen aanlegden en zo snel mogelijk aanvingen met de verdeling. Maandag werden te Middelburg de inven tarislijsten van de opslagplaatsen overge dragen aan de 6tichting Watersnood 1953 Zeeland en in Goes, Oostburg en Zierikzee zal men datzelfde zo spoedig mogelijk doen. Het Rode Kruis heeft wij maakten daar van reeds melding de eerste phase van de directe hulpverlening afgesloten, nu treedt dan voor de hulpverlening op lange termijn de nieuwe stichting op, die in wer kelijkheid geen nieuwe stichting is, maar een ..dochteronderneming" van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk. De regering heeft beslist dat de op- bouworganen in de provincies de aangewe zen instellingen zijn voor dit hulpwerk op lange termijn en dat geldt ook voor Zeeland. Het bestuur Vandaar dat men tot vorming van deze dochteronderneming kwam die geleid wordt door het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland voorzitter jhr mr A. F. C. de Casembroot en vice-voorzitler Ged. A. Schout aangevuld met mevr. S. C. de Casembroot-Van der Feltz. als presidente van de Federatie Zeeland Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening (die alle vrouwen organisaties overkoepelt) en de heren mr A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten, mr J. A. Heyse, kringcommissaris Rode Kruis, mr J. F. van Deinsé. penningmeester Zeeuws Watersnoodcomité en S. J. G. van Leeuwen, hoofdbureau ministerie voor maatschappelijke zorg in de provincie Zee land. Het secretariaat van deze stichting is toevertrouwd aan burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aardenburg en burge meester A. de Kam van Vrouwenpolder. Er is voor deze stichting een bureau ge vormd, dat staat onder leiding van de heer N. A. van Wijk. De burgemeesters van de getroffen gemeenten kunnen thans hun aan vragen voor hulpgoederen richten tot de nieuwe stichting en zij krijgen dan zo snel mogelijk toegezonden hetgeen ze nodig heb ben. Op verschillende eilanden zal men ten slotte nog een klein contactcomité vormen, dat de samenwerking tussen de burgemees ters regelt. Voor Zuid-Beveland is zo'n klein comité al opgericht. De nieuwe stich ting draagt zorg voor toezending van alle hulpgoederen, ook levensmiddelen. Zo ligt het bijvoorbeeld in de bedoeling, dat ieder terugkerend gezin direct bij. aankomst een levensmiddelenpakket krijgt, althans wanneer de burgemeesters dat aanvragen. De uitreiking van een textielpakket is in voorbereiding. Het telefoonnummer van de nieuwe stichting is voorlopig 3315 Middel burg. waar de burgemeesters alle mogelijke inlichtingen kunnen krijgen. De Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Work zal uiteraard haar gewone taak voort zetten. Mr J. F. Hornstra. adjunct-directeur van de stlchtln» Is aangewezen om daarmee voort te gaan. Tot de taak van deze stichting bl lift ook behoren het werk. 'dat zij reeds had geëntameerd voor de verstrekking van klaargemaakt, voedsel, de colonnes voor het ontslikken van huizen cn de maatschappe lijke verzorging van geövacuperden. Er is dus ccn scheiding van taken tot stand gebracht, waarvan men verwacht, dat St Annalanders helpen in Slavenisse Een aantal leden van de Rode Kruis-af- deling in St Annaland zal zich in de komen de weken verdienstelijk maken bij de hulp verlening aan het zo getroffen Stavenisse. Nadat de grootste nood in St Annaland gelenigd was, hield de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis nog een aantal goede ren over, die nu overgenomen zijn door de diaconieën van de beide kerken. Een deel van deze goederen werd gratis aan de be volking verstrekt. BURGERLIJKE STAND OUD-VOSSEMEER. Bevallen: A. J. van Tilbeurgh—Gunst z.: A. M.Piasmans—Steljns d.: M. P. Rljsteti'oll— Vos d.: D. G. Geuze—Van Drlel.d. Overleden: Maria Cornelia .Tochems 78 i.. zon der beroet). weduwe van Petrus Cornells Boa ters (overleden te Bergen op Zoom): Krijna .lacoba Rijnberg 86 j., zonder beroep, onge huwd. Ingekomen: Wllhelmina M. M. Kousemaker, uit Kruinlngen naar C 65: Marinus Guiljam met gezin, uit Poortvliet naar A 11. Vertrokken: Cornelia Goedegebure van A 25 naar Rotte^am: Dingetje L. Droogers van B. 119 naar Werkendam: Jacoba J. Otto van A 45 naar Dinteloord ca. Marinus J. Minheere met gezin van C 77 naar Kapelle. BURGERLIJKE STAND SINT-ANNALAND. Bevallen: J. C. Boogert—Van Zetten z. Getrouwd: Marinus G. van Dijk 48 j. en Eli zabeth A. Gunst .11 j. Overleden: Jeremias K. Wèstdorp 89 1. we duwnaar van M. de Rijke. ze voor Zeeland nuttig zal werken en bo vendien, dat ze aan de velen die volkomen belangeloos de Rode Kruis-depots opbouw den en in stand hielden de gelegenheid zal bieden met dat onmisbare werk voort te gaan. We tekenen hlerbU ten slotte nog aan, dat bet informatiebureau voor vermiste per sonen gevestigd blijft b(J het Rode Kruis te Goes en dus niet naar de nieuwe stichting overgaat. Oostelijk lager voetbal vóór plan-Burgwal Met algemene Instemming hebben de vertegenwoordigers van de vereniging van Oostelijke tweede, derde en vierde klassers, die Zaterdagmiddag te Deventer vergader den, een motie aangenomen waarin tot uit drukking wordt gebracht dat de afgevaar digden van het Oostelijke lagere voetbal zullen blijven stemmen a-oor uitvoering van het plan-Burgwal, dus verscherpte degra datie van de eerste klassers. Wanneer tij dens de komende bijeenkomst met de eerste klassers een afwijzend voorstel, ten gunste of ten ongunste van dit plan ter tafel zou worden gebracht, zullen de afgevaardigden van de Oostelijke tweede, derde, en vierde klassers eerst ruggespraak dienen te hou den. Naar aanleiding van het feit, dat ir Hopster zich bereid verklaard heeft de taak van de heer Lotsy gedurende twee jaar over te nemen gaf de vergadering als haar mening te kennen hoewel in geen enkel opzicht tegen ir Hopster ingenomen zijnde dat het beter ware indien een vervan ger van Lotsy zich niet aan een tijdlimiet bindt, zulks uit organisatorisch oogpunt. „Kweeklust" offerde voor Rampenfonds KLANKEN uit de AETHER WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953. Hilversum I, 402 meter. (V.A.R.A.) 7.00 Nieuws: 7.13 Gr.pl.: 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr.pl.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gr.pl.; (V.P.R.O.) 10.00 Schoolradio; (V.A.R.A.) 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gr.pl.; 12.00 Metropolc ork.; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.S8 Orgelspel; 13.00 Nieuws en commentaar- 13.20 Accordeonork.; 13.45 Gr.pl 14.00 Causerie; 14.15 Jcugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Planorecital; 10.10 Voor de jeugd; 16.45 Voo-r de zieken; 17.15 Dansmuz.; 17.50 Re geringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.20 Militaire causerie- 18.30 Actualiteiten; 18.35 Roemeens ork.; 19.00 Causerie; 19.16 Zang en piano; (V.P.R.O.) 19.30 Voor de jeugd: (V.A.R.A.) 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Ge varieerd progr.; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws: 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Hammondorgelspel; 23.40 Gramofoonplaten. Hilversum II, 298 meter. (N.C.R.V.) 7.00 Nieuws: 7.10 Gr.pl.; 7.15 Och- tendgymn.; 7.30 Gr.pl.; 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws; 8.18 Gewijde muz.; 8.45 Gr- pl.9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Gr.pl.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.pl.; 11.10 Hoorspel: 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Gevar. muz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws: 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Marinierskapel. 14.00 Gr.pl.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Gr.pl.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelmuz.; 17.50 Actuali teiten of gv.pl.; 18.00 Viool, clavecimbel en cello; 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gr.- ph; 19.30 Buitenlandsoverzicht. 19.50 Gr.pl.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philharm. ork.; 21.00 Gr.pl.; 21.15 Lijdensoverdenking; 21.45 Gr.pl.; 22,00 Pianorecital: 22.30 Internationaal Evang. commentaar: 22.40 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonplaten. ,T. Torbijn thans erelid In de te Middelburg gehouden jaarverga dering van de vereniging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw, „Kweeklust", is besloten 1.per lid aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. De vereniging telt 305 leden. De vergadering werd geleid door de heer M. Kleinepier. Uit de jaarverslagen van de secretaris-penningmeester, de heer J. An- theunisse, en uit het jaarverslag van de grondcommi-ssie bleek, dat het afgelopen jaar bevredigend was. De terreinen liggen er goed bij en het terrein aan de Nadorst dat verloren zal gaan ten gevolge van de uitbreiding der sportterreinen zal men waarschijnlijk nog een jaar kunnen gebrul- kenfiEr zijn nu zes terreinen gepacht, name lijk De Griffioen, Nadorst, Segeerssingei, Karelsgang, Industrieweg en school- en werktuinen. In totaal beslaan zij een opper vlakte van 69.970 m2. In het afgelopen jaar bedankten 7 leden, doch er meldden zich 41 nieuwe leden san. Twee aftredende bestuursleden, de heren Kleinepier en P. J. Fraanje, werden her kozen. In de plaats van de heer J. TorDijn, die zich wegéns zijn hoge leeftijd niet her kiesbaar had gesteld, werd de heer G. H, den Hollander gekozen. De heer Torbijn was vanaf de oprichting van de vereniging bestuurslid en hij mocht hartelijke dank woorden, alsmede een geschenk in ont vangst nemen. Voorts zag hij zich tot erelid benoemd. Tot besluit van deze vergadering hield de heer M. Wattel een lezing over „Teelt diverse tuingewassen". Vlissingse raad vergadert De gemeenteraad van Vlissingen komt a.s. Vrijdagmiddag, 2 uur in openbare vergade ring bijeen. Ouderavond le Westkapelle In Westkapelle hield de „School met de Bijbel" de jaarlijkse ouderavond, die door vele ouders en oud-leerlingen werd bezocht. Na gebed, gezang en een inleidend woord van de voorzitter, de heer H. Wouters, zon gen en declameerden de leerlingen. De on derwijzeres mej. F. A. Groof—Nibbelink, sprak over: „Waarheid en leugen". Het hoofd der school, de heer A. H. de Vree, ver telde met behulp van filmstroken over het leven van Rembrandt. In de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te be zichtigen. De raad vergadert De raad van Oostkapelle komt Donder dagavond half acht in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat onder meer een bespreking over riolering van de Brouwe rij weg. WANTEN EN SLEUTELS. Bij de politie te Middelburg zijn in de week van 12 t.m. 18 Februari 1953 de volgende voor werpen als gevonden gedeponeerd: Verschillende handschoenen en wanten. 2 dames en 2 herenrijwielen, bruine alpino muts, sleutelring met sleutels, tabaksdoos met in houd. kartonnen doos inhoudende een lapje- stof, 2 huissleutels, rubber zadeldek, 2 munt biljetten van een gulden. Bij particulieren wor den de volgende voorwerpen in bewaring ge houden: Dop van autowiel, 1 paar klompen, regenjas capuchon,, brume dames portemon- naie. broche, verm. goud, autoband, dasspeld, rode klnderwant en nog een rode kinderwant, lederen portemonnale met inh., wieldop van auto. alpinomuts, spons, hakmes, blauwe want, blauwe kinderwant, 1 pr. zwarte wollen hand schoenen, Contactsleuteltje, damesportemon- nale. gemerkt, zwarte motorhandschoen, zakdoek, muntbiljet, lange hulssleutel, deur mat, alpinomuts, grijs wollen handschoen, ko peren klep ven tankwagen, gutowieldop (Doge), witte wollen das, bruine klnderporte- monnale. BURGERLIJKE STAND VLISSINGEN. Getrouwd P. Eiff 23 j. en J. C. S. Geensen 20 j.; F. J. Desplnois 26 J. en J. Ooms 22 7: H. van Steenen 48 j. en P. Ventevogel 40 j.; H. J. van Westen 60 j. en M. S. Crucq 34 j. Overleden: M. Grozeman, echtgenoot van J. Zwart 38 j.; H. F. Sommeling. echtg. van E. T J. L. Lagace 75 j.: A. J. van Riet, wedn. van M. schaaf 84 j.; H. Simonse, echtg. van W. Dekker 61 j.; J. M. van Aalst, weduwe van F. Kolijn 71 j. Aquariumhouders vergaderen De aquariumvereniging „Barbus Concho- nius" te Middelburg houdt een ledenverga dering op Maandag 2 Maart a.s. in de bo venzaal van koffiehuis „De Vriendschap" Markt te Middelburg. Er zullen enige films worden vertoond en er zal een lezing wor den gehouden door de heer v. Voorde uil Vlissingen. Bovendien zal er gelegen heid bestaan schenkingen te doen voor de aquariumhouders in de rampgebieden. Souburgse raad komt bijeen De raad der gemeente Souburg komt Vrij dagmiddag om twee uur in vergadering bij een. Op de agenda staan voorstellen tot het aangaan van een geldlening van 300.000, verkoop van grond aan de Chr. woningstich ting Walcheren voor de bouw van 25 wo ningen en tot vaststelling van het uitbrei dingsplan der gemeente. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat hij op Woensdag 25 Februari a.s. verhinderd is spreekuur te houden. Uitgave propaganda-vomvblad V.V.V. gaat door Het bestuur der provinciale V.V.V. heeft zijn verzoek aan de Prov. Staten om een bijdrage van 2000 voor de uitgave van een propagandageschrift niet ingetrokken. Hel bestuur is van mening, dat in 1953 het vreemdelingenverkeer naar Zeeland zo- eel mogelijk moet worden bevorderd, op dat deze brorr van inkomsten juist nu voor bevolking van het gewest zo rijk moge lijk zal stromen. Hierbij wordt echter opgemerkt, dat men actief zal meewerken om ongezonde belangstelling in het leed en de schade te weren. In de afdelingen van de Prov. Staten is het voorstel van G.S. tot subsidiëring be sproken. In alle afdelingen rees de vraag, of de middenstand wel voldoende bijdraagt en werd er op aangedrongen, dat de ge hele provincie in de propaganda-uitgave zal worden betrokken. Van de zijde van de ge deputeerden werd geantwoord, dat stimu lering van het V.V.V.-werk door deze sub sidie als een provinciale taak en een pro vinciaal belang wordt gezien. Over de redactie van het vouwblad zal met G.S. overieg gepleegd moeten worden. Er is ge tracht het ledental van de V.V.V. op te voeren. Het resultaat' was niet ongunstig, doch een deel van de middenstand weigert lid te worden. „Klaar? Halen maar!" De Middelburgse cabaretvereniging „Overschotje" gaf Zaterdag in het Schut tershof de tweede opvoering van de vlotte, tot in de puntjes verzorgde revue „Klaar? Halen maar!" die uitstekende ontspanning bracht. Zo waren de schetsjes zonder uit zondering geestig. Vooral de gemeenteraads zitting in Kwasikerke en de dwaze beleve nissen op het aanmeldingsbureau van de Nat. Reserve verwekten veel hilariteit. De zang was welluidend en ook dé dans- nummers mochten gezien worden, waarbij de solo-dansen een speciale vermelding wel verdienen. Ook de shows deden pret tig aan. De toneelaankleding was kjeurlg en alle medwerkers verzorgden met enthousiasme hun aandeel in dit program ma. Zij smaakten de voldoening, dat zij loon naar werken kregen. Het publiek was over hun prestaties zeer tevreden en liet dit blijken met een luid applaus. Subsidie voor militaire tehuizen B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor aan beide militaire tehuizen in deze stad, n.l. het Prol. Chr. tehuis „De Meer paal" en het Kath. Militair tehuis, elk een subsidie van j 250 per jaar toe te kennen. De Centrale van Katholieke Militaire Te huizen, die eveneens om subsidie had ge vraagd, zal echter niet worden gesubsi dieerd. Ontspanningsavond adspiranten „Achilles" Receptie en feestavond nader vastgesteld Het 30-jarig jubileum van de gymnastiek vereniging „Achilles" te Middelburg werd in de bovenzaal van de „Schouwburg" ge vierd door 165 adspiranten (meisjes en jon gens) van de jongste afdelingen. Deze ont spanningsbijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de commissie de heer P. Kooman, die zijh mede-commissieleden dank bracht voor het voorbereidend werk en de dames van de bestuursleden en leid sters voor de hulp. Het enige werkend lid vanaf de oprichting, de directeur-lei der, werd een taart aangeboden, en met een daverend lang zal hij leven werd deze ontspanningsavond ingezet. Zang. muziek en passende filmvertoning wisselden elkander af, terwijl rijkelijk ver snaperingen en verfrissingen werden aan geboden. Na een slotwoord door de heer Kooman en de voorzitter van „Achilles", de heer De Vries, ging de jeugd om 10 uur huiswaarts. De receptie In verband met de ramp, die een groot gedeelte van onze bevolking heeft getrof fen. besloot het bestuur van de gymnastiek vereniging „Achilles" de receptie en feest avond op 14 Februari uit te stellen tot nadere aankondiging. Het aanvankelijk %-astgestelde en gepubliceerde programma heeft hierdoor wijziging ondergaan. De jeugdultvoering is bepaald op Vrijdag 20 Maart des avonds om 7.30 uur ln het Schuttershof en de receptie op Zalerdag 21 Maart van 3 uur tot 5 uur in het Neder lands Koffiehuis aan de Markt, gevolgd door de jubileumuitvoering met medewer king yan het herenkeurkorps van de Ze bra-turnkring des avonds om 8 uur in het Schuttershof. De feestavond met het caba retgezelschap „André Carrell" wordt nu gehouden op Zaterdag 16 Me!. Poedeling gronden blijft uit Scherpe critiek is In de Maandagmiddag in het Schuttershof te Middelburg gehou den jaarvergadering van de afdeling Wal cheren der C.B.T.B. geleverd op het beleid van de herverkavelingscommissio en in het bijzonder op het uitblijven van de toe deling der gronden. Na ampele bespreking besloot men op korte termijn ccn bespre king met deze commissie te houden cn daarbij op de grootst mogelijk spoed aan te dringen. Vele leden waren van mening, dat de af wachtende houding gewijzigd dient te worden en zij zouden thans eisen willen 6tellen. De toedeling van gronden was aanvankelijk bepaald op November 1952, doch velen zo kwam naar voren wachten nog steeds. Het bestuur deelde mede, dat nog deze week gronden zullen worden toegedeeld ln Gapinge. Veere en Serooskerke en dat omtrent de overige gronden binnen twee weken mededelingen gedaan zullen wor den. Maar deze toezegging achtte men onvoldoende.. Na de gebruikelijke opening van deze vergadering moest de voorzitter, burge meester J. Bosselaar van Aagtekerke. ae teleurstellende mededeling doen. dat de spreker voor deze mfddag. prof. mr dr Rip, oud-secretaris van de C.B.T.B. in Neder land, door ziekte verhinderd was te komen. In diens plaats had de secretaris van de C.B T.B. in Zeeland, drs J. J. Knibbe, zich bereid verklaard het woord te voeren. Te voren herdacht de voorzitter de slacht offers van de nationale ramp en wijdde hij een korte beschouwing aan dit gebeuren. De penningmeester, de heer Abra'namse, kon in zijn jaarverslag mededeling doen van een batig saldo over 1952 ad 152,23. Het bestuur stelde voor dit bedrag over te maken aan de 150 leden tellende afdeling RAAD IJZEISDIJKE Brandweergarage wordt afgebouwd Na opening van de raadszitting door burgemeester jhr L. E. D. S. von Bönning- hauseri tot Herinckhave werden de slacht offers van de watersnood herdacht en werd een minuut stilte in acht genomen. De burgemeester wees er op, dat IJzen- dijke zijn plicht tot hulpverlening goed had begrepen. Voor het Rampenfonds is al meer dan 21.000 gulden bijeengebracht. De voor zitter gaf een overzicht van wat in 1952 ie IJzendijke tot stand kwam. Hij wees er op, dal aan het grensverkeer de nodige aandacht besteed zal moeten worden. Hiervoor zal men de middenstand en de grote bedrijven moeten inschakelen. Het tekort aan wponruimte is in IJzendijke nog steeds groot. Op voorstel van B. en W. werd de barak achter de Openbare Lagere School be schikbaar gesteld voor het noodgebied. De centrale voor de R.K. Militaire Tehuizen kreeg een subsidie van 25,—. Aan het R.K. kerk- en schoolbestuur werd een voorschot gégoven ingevolge de L.O.-wei, groot 24,50 per leerling. De begroting van het openbaar slachthuisbedrijf werd vast gesteld. Medewerking werd toegezegd voor de uitbreiding der R.K. jongensschool met een leslokaal. Op voorstel van B. en W. werd bèsloten over te gaan tot algehele afbouw der brandweergarage annex badhuis en slan gentoren. De totale bouwkosten komen op ongeveer 53.000,De loswerkman G. de Martelaere werd met ingang van I Januari 1,1, aangesteld als werkman in v«ste dienst. Bij de rondvraag verzocht de heer A. Dellaert alle middelen san te wenden, op dat het grenskantoor Veldzicht in het a.s. seizoen ook des nachts geopend zal zijn. Onderling damkampioenschap RAAD HEIISKEKSZAISD 1952 was een goed jaar Onder voorzitterschap van loco-burge meester C. Nijsse Gz. kwam de raad der gemeente Heinkenszand bijeen. Bij de aanvang der vergadering herdacht de voor zitter de .vele slachtoffers van de waters nood. Vervolgens gaf hij een resumé van de werken welke gedurende het afgelopen jaar in de gemeente tot stand kwamen, waaruit bleek, dat 1952 een voorspoedig jaar is ge weest. De raad besloot voor de Prot. Chr. R. K. militaire tehuizen een subsidie van 25 per jaar voor elke categorie toe te kennen. Met de fa J. C. Krijger uit Goes zal een overeenkomst worden gesloten in zake het vervoeren van lijken, voorlopig gedurende een jaar. Het tarief vanaf het sterfhuis tot aan de begraafplaats zal 25 bedragen en voor het vervoer van lijken van Goes naar de gemeente zal 0.40 per km verschuldigd zijn. Een bedrag van 110 werd gevoteerd voor de bouw van een schutting op het schoolplein van de Chr. school. De voorzitter deelde hierna mede dat de onteigeningskwestie-gedeelte Westerstraat tot een goede oplossing ken worden ge bracht. De eigenaren gaan thans aceoord met een vergoeding van 1-50 per af te stane meter grond, alsmede met een vergoe ding van 7 per strekkende meter voor het aanbrengen van een afscheiding. De raad besloot voor de wijkverpleging „Diacones- senverenigïng" een subsidie uit te trekken van 2.50 per lid. BURGERLIJKE STAND OUDELANDE. Bevallen: C. C. Nagelkerke—Naeye z. Ondertrouwd: Henri Verhoeven 31 J. te Hein kenszand en Dina de Jonge 33 j te Oudelande. Overleden: Pieternella van de Plasse 74 wduwe van John. de Jonge: Joblna Rijk, 67 j., echtgenote van Bastiaan Rijk. Door de damclub Kapelle werden voor het onderling damkampioenschap de vol gende pariijen gespeeld: J. J. Ganseman—I. op 't Hof 0—2; A v. d. SchraafC. Sulsters 2—0; A. v. d. SchraafJ. C. Walrave 2—0; Chr. KorstanjeC. Sulsters 2—0. (Advertentie) SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene verdrijft de sner pende pün. Hoog en laag water 24 Februari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 25 Februari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U. -N.A.P. 11.29 133 4.57 153 17.36 159 11.54 154 5.27 175 18.05 181 12.16 172 6.00 189 18.42 195 12.35 104 5.59 134 18.35 138 0.16 113 12.51124 6.04 156 18.44 160 U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U. -N.A.P. 0.05 135 12,34 154 6.10 173 18.35 172 0.34 157 13.00 175 6.41 196 19.07 194 0.57 174 13.27 192 7.17 210 19.46 209 1.17 103 13.49 119 7.13 148 19.34 142 1.34 123 14.04 141 7.16 171 19.46 166 In Hulst werd meer dan 22.000.voor het Rampenfonds ingezameld. In Sas van Gent werd ruim 10.100.bijeengebracht. (Advertentie) Ambachtsschool Terneuzen hield, jaarvergadering De vereniging Ambachtsschool voor Ter neuzen en Omstreken hield haar algemene jaarlijkse ledenvergadering, In zijn ope ningswoord wees de voorzitter de heer J. F, de Klerk, op de samenwerking welke be staat met het Gewestelijk Arbeidsbureau waardoor over het algemeen de plaatsing der gediplomeerden een vlot verloop heeft. Ook de directeur der school, de heer A. de Nie. toonde zich tevreden over de tewerk stelling der gediplomeerden, doch hij bracht de wenselijkheid naar voren van industrie vestiging :n de kanaal-zone, ieneindc deze tewerkstelling ook in de toekomst te kunnen verzekeren. Uit de jaarverslagen bleek voorts dot het ledental der vereniging thans is gestegen tot 52 en dat op 31 December 1.1. de dag school werd bezocht cloor 245 leerlingen, avondschool door 203 leerlingen. Nadat, tot bestuursleden waren herkozen de heren G. J. W. van der Peijl en J. A. Meertens, sloot de voorzitter de matig bezochte ver gadering. Nieuw bestuur Coöp. Vlasrotcrij De Coöp. Vlasroterij St. Andries te Koe wacht heeft in een ledenvergadering een nieuw bestuur gekozen, dat bestast uit de heren G. Baert. Koewacht: P. C. van He!<- land, St. Jansteen: Th. Herman, Koewacht: C. L. Martinet, St. Jansteen: P. van Rc- moortere. Koewacht: F Thuije. Koewacht en H. C. I.. de Waele, Koewacht. De road van toezicht bestaat thans uit de heren L. Borm. St. Jansteen: F,, de Maeyer, Koewacht; A. Raes, Koewacht; A. Suy, KoewachtP. Vercouteren, Clinge en H. (ie Waal, Graauw. De voorzitter, de heer C. L. Martinet, richters de heren A. P. Langenhorst. Hulst; herdacht de overleden bestunrsleden-op- P. Nijslcens, Terneuzen en M. A. de Waele, Koewacht. Donk werd gebracht aan de heren E. van Campen. Hulst en A-. Stallaert, Kloosterzande, die als gevolg van de sta tutenwijziging niet in het bestuur terugke ren. Ook werd dank gebracht aan de hr. R. van Acker voor hetgeen deze als bestuurs- lid-oorichter heeft gedaan voor de roterij. On deze vergadering volgde een gezamen lijke maaltijd, tijdens welke burgemeester P. Vercouteren van Clinge als vertegen woordiger van de N.C.B. het bestuur en de leden toespraak en hen complimenteerde met de sedert de oprichting bereikte voor uitgang. Raad Sluis vergadert Woensdagavond komt de gemeenteraad Sluis voor het eerst in 1953 bijeen. De uit gebreide agenda vermeldt een verzoek van de bijzondere lagere scholen om een voor schot op de wettelijke vergoedingen, een verzoek van het departement SluisAar denburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen om subsidie voor de biblio theek, wijziging der verordening op de reinigingsrechten en voorlopige toewijzing van grond aan het Walplein. VAN TOT Schouwen. Uit de vergadering gingen stemmen op om dit bedrag te verhogen tot ƒ500.— en na enige discussie besloot men het te stellen op ƒ200.—. Vervolgens stelde men de begroting 1953 vast, waarna de secretaris, de heer J. Wat- tel. een terugblik wierp op het 1952. Dc directeur van de landbouwschool te Oostkapelle. de heer M. Haandrikman, deelde len slotte mede, dat de cursus dit jaar normaal in April zal beginnen cn wees op de bloei van de school. In 1948 werd gestart met 33 leerlingen- en thans telt men er 77, Zwakheid en kracht. Vervolgens was het woord aan de heer Knibbe. die zeide de titel van prof. Rip's lezing „Kracht en zwakheid van de Ne derlandse landbouw" te willen om draaien. met als ondertitel „De duivel op het ö|perenerf". In een kort. maar gloed vol betoog schetste spr. de gewijzigde om standigheden op het platteland, dat niet langer als afgesloten gebied beschouwd kan worden en hij wees op de gevaren, welke daarmede samengaan. Drs Knibbe zeide tot besluit o.m., dat er keuze ge maakt dient te worden tussen de dienst aan God of aan de duivel, doch dat een tussenweg uitgesloten was. Na enige bespreking sloot de voorzitter deze Jaarvergadering. Met Waarde is thans een nood-telefoon verbinding tot stand gebracht, waardoor echter nog maar alleen het gemeentehuis te bereiken is. De o.l. school le Oostburg hield een ouderavond, tijdens welke in de plaats van mevr. Hoogesteeger mevr. W. van Veen tot lid van de oudercommissie werd gekozen. De verkoop van door de leerlingen vervaar digde handwerken ten bate van het Ram penfonds leverde 125 op. Namens het Nationaal Rampenfonds zullen aan geëvacueerden uit andere plaat sen te Zierikzee bedragen worden verstrekt voor de aankoop van persoonlijke goederen. De uitbetaling geschiedt Woensdag a.s. van 912 uur op het bureau van Sociale Zaken te Zierikzee. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen N.l. recht mej. E. M. M. Schrijver, oud-leerlinge van het Goesse lyceum. Bij de postspaarbank te Breskens, en de daaronder resorterende kantoren, is in de maand Januari ingelegd 199.667,60 en te rugbetaald 175.987,48. Voor het examen radiotelegrafist is ge slaagd de heer J. van Luijk te Breskens, 2de stuurman ter grote handelsvaart. Tot de militairen, die met de Piet Hein uit Korea terugkeren, behoort ook de ma troos J. J. M. de Haan uit Breskens. De tijdelijke „gebiedscommandant" van de Rijkspolitie op Schouwen en Duiveland is niet kapitein De Koning, zoals ten on rechte in ons blad werd vermeld, doch kapi tein H. W. Offers. Op initiatief van de plaatselijke vrou wenvereniging werd ook in Biervliet ter ge legenheid van de vrouwenwereldgebedsdag een bijeenkomst gehouden. De liturgie werd geleid door de dames Wiebosch en Blom- maert. Bij de herkeuring le Axel werd de hengst Leonard van Martha, van de heer A. Haak ie Zaamslag goedgekeurd en opgeno men in hei keurstamboek. De hengst werd naar Zuid-Beveland verkocht. Daar het verkeer tussen Brabant en Zeeland voor een belangrijk deel over Ka- pellebrug gaat, heerst hier een grote drukte. Een aanrijding tussen de auto's van W. uit Wolphaartsdïjk en M. uit Lamswaarde, was daarvan hel gevolg. Er werd materiële schade aangericht. Een in hoiel „Centraal" ie Terneuzen gehouden kaartwedstrijd had de volgende uitslag: 1. J. Dieleman, 2. J. van Dixhoorn. Tot ouderling van de Ned. Hervormde Kerk te Terneuzen werd gekozen de heer Joh. v. d. Wege, tot diaken de heer J. Oele. Vorige week bestond de schaakvereni ging „Landau" te Axel 10 jaar. Dit jubileum werd in intieme kring "gevierd. De voorzit ter, de heer J. v. d. Hagen, gaf een overzicht over de 10 jaar, waarbij het oudste lid, de heer C. de Putter, werd gehuldigd. Als attractie volgde een wedstrijd tussen leden uit Plan-West en uit Plan-Oost, welke door Plan-Oost met 7—5 werd gewonnen. De Souburgse gymnastiek%'ereniging „ftstrow" heeft besloten de jaarlijkse uit voering niet te laten doorgaan en het hier voor uitgetrokken bedrag van 100 te ge bruiken voor steun aan zusterverenigingen in hel rampgebied. Wel zal op 21 Maart de Olympische turnfilm worden vertoond. Te Hulst werd een reünie gehouden van Wardisten, die zoals bekend de Amerikaanse methode volgen voor het zangonderwijs op de lagere en middelbare scholen. Eén van de deelnemers gaf een practische les met eigen klas. waarop een bespreking van de les werd gehouden. Verder werd de bijeen komst besteed aan practische voorlichting en eigen werk. Augugtapolder bijna geheel droog Thans is ook de Augusta-polder bij Bergen op Zoom grotendeels drooggevallen, omdat een ringdijk rondom het gemaal is gelegd. Dit heeft tot gevolg, dat nu ook zware zand- treincn naar Rilland kunnen doorrijden, zo als ook Vrijdag j.l. het geval is geweest. Begluur Ned. Keisvereniging In een dezer dagen gehouden ledenverga dering van de afd. Walcheren der Ned. Reie- vereniglng werd het bestuur als volgt sa mengesteld: A. Buyterse. Vlissingen. voorzitter, J. C. Pluvmers, Middelburg, secretaris: C. A. J. Herwijnen. Middelburg, penningmeester; mevr. L. Buyterse—Meedendorp, Vlissingen, 2e secretaresse. A. P. H. Goosen, Goes en C. A. Schipper, Middelburg. Onder deze afdeling ressorteert ook Zuld- Beveland. Waterleidingtarieven ivorden onderzocht Zoals bekend, is enige tijd geleden een commissie gevormd, welke een onderzee* zal instellen inzake de tarieven van de. Wa terleiding Mij „Midden-Zeeland". Deze com missie heeft voor hanr onderzoek behoede aan een rapport, terzake uit it* brenger, door het Rijksinstituut voor dc Drinkwatervoor ziening. Een dergelijk rapport za'. ongeveer J500 gaan kosten, vn wc'k 'oecrag de Wa terleiding Mij „Midden -Zeeland" rio helft voor haar rekening wil nemen. Het rege rende bedrag son /fezamcnlijk gedragen moeten worden deer cle gemeenten Vlissin gen en Souburg naar rate van het aantal aansluitingen op de waterleiding in deze gemeenten. B. en \V. van Vlissingen vragen thans var. de r?ad hiervoor een bedrag van 625 uit te trekken. Beursoverzïclit NIEUWE LENING HET ONDERWERP VAN GESPREK. AMSTERDAM. 23 Fehr De'vorige week door rninistei Van de K!efi aangekondigde staatslening heeft vandaag dc ;,err.oedcrer« Ier beurze danig bezig gebojde.:. Officieel was nog nlcu. hpkerd. ir.a** dc beurs wist met zekerheid tc vertellen, da'. uitgegeven 7.u)len worden ïfii ooo.nno 40-Jarlge i'.'« pro cents obhgatiën tegen hs oroceni. „Het had beroerder gekund'" en ..Het valt erg mee" zijn de meest uiteenlopende com mentaren. met daartussen enkele nuancerin gen. Algemeen neemt men echter aan. dar de nieuwe lening gemakkelijk geplaatst zal wor den. De grootte var» het aangeboden bedrag achtte de beurs relatief gering. Enerzijds wordt de mogelijkheid geopperd, dat deze lening al leen voor particulieren Is. anderen weer ver wachten een tweede tranche. In de staau- fendsenmarkt vormde een en ander uiteraard hét onderwerp van gesprek. De eerste reactie was een zeer lichte achteruitgang voor de Conversielening en Investeringscertificaten. De aandelenmarkt had een weinig aantrekke lijk verloop en vertoonde eerder een l'chie neiging tot dalen. Internationale soorten wis ten zich met moeite te handhaven Cultures vertoonden een verdere achteruitgang. De penningmeester van het Provinciaal Wa tersnood Comité In Zeeland heeft thans de volgende bedragen In ontvangst kunnen ne men: collecte Sas van Gent f 9500, collecte voetbalwedstrijd MiddelburgGoes 201 07 collecte te Westkapelle 5290. voorlopige opbrengst collecte te Vlissingen 30.000, collecte en opbrengst voorstelling Eteclro- bioscoop te Middelburg 402.58. collecte te Biervliet 11.076 en giften van particulieren 307. In totaal is bij het comité thans een bedrag binnen van 135.879.59. De opbrengst van de te Tholer. gehouden collecte voor het Rampenfonds is door na gekomen giften gestegen tot 24.186.95. Het personeel van het Gasthuis te Mid delburg stortte een bedrag van 205 in het Rampenfonds. Naar aanleiding van de overstromings ramp heeft het personeel van de gemeente Middelburg voorgesteld, gedurende drie maanden 1 procent van het salaris af te staan ten behoeve van het Rampenfonds. Dit zal epn bedrag van 3 a 4000 gulden op leveren B. en W. stellen de raad voor, dit bedrag te verdubbelen. Te Overzande heeft de collecte voor het Rampenfonds tot heden opgebracht ƒ4914.47. Het personeel van de Vitrite-fabriek te Middelburg stond een snipperdag af voor het Rampenfonds en de directie voegde daar 1000.— bij, zodat totaal 5958.97 be schikbaar kwam voor het Rampenfonds. De collecte voor het Nationaal Rampen fonds bracht in de gemeente 's Heer Arendskerke op 16.600, Voor de verschillende dorpen is dit be drag als volgt: 's Heer Arendskerke J 5615.50, 's Heer Hendrikskinderen 1862.-, Lewedorp ƒ4241.75 en Nieuwdorp ƒ4880.75. De Souburgse voetbalvereniging R.C.S. heeft uit eigen kas 100.aan het Ram penfonds overgemaakt. Voor dit fonds werd te Ritthem bijeen gebracht in totaal 5103.09. waarvan 4770.17 met de lijstcollecte en ƒ298.42 in de collecte der Ned. Herv. Kerk. terwijl de schoolkinderen zelf ƒ34.50 bijeenbrachten. Per hoofd is dit 10.— en per gezin 37.—. Inmiddels hebben schoolkinderen uit de hoogste klas alweer ƒ64.— verzameld met de postzegelactie. Het actiecomité werd gevormd door de heren P. Danielse. bur gemeester. ds J. C. Muller, G. de Zeeuw en J. H. Vink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3