KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD „Oudelande-express" onderhoudt verbinding met herlevend dorp 2 De mannen werken aan de dijken.... DUIKERTJE BIJ BATH OORZAAK VAN VEEL MOEILIJKHEDEN Zeeuwse Almanak Glimlach C" Kee,p"n? *5 Domburgers steken zelf de handen uit de mouwen V.V.V. maakt de badplaats weer aantrel NOORD-BEVELAND KAN OVER DRIE WEKEN DROOG ZIJN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 RESTAURATIEWAGEN ACHTERAAN TE VINDEN..:' „Passagiers voor Oudelande eerst instappen. De restauratiewagen is achteraan te vinden." Zo'n opmerking kun je horen op het stationnetje te Ellewoutsdijk, waar de ringspoorbaan de enige verbinding met het omspoelde Oudelande vormt. Want er rijdt nog een trein ook! Nu ja, een trein is een beetje te groot woord voor de motorlorrie met een primitief zeildoeken kapje; maar toch, de mensen van Oudelande weten het karretje onder de huidige omstandigheden even zeer te waarderen als de internationale treinreiziger de luxueuze Pullmanwagen. Iedere drie kwartier onderhoudt het de verbinding met het dorp. Wanneer de passa giers hun plaats op het bankje hebben inge nomen. haalt de stationschef-treingelelder- bestuurder een touwtje voor de dag om het motortje op gang le brengen. Pruttelend komt. het op toeren, de bestuurder helpt een eindje duwen en dan snelt de „Oudelande- express" door het waterland op haar doel al'. En terwijl de treinreiziger aan het eind punt over wiegelende bruggetjes van vei- lingkisten en langs mestvaalten, boomgaar den en achtererfjes zijn weg naar de droog- gebleven kom zoekt, pakt de bestuurder zijn „trein" vierkant van de rails om hem te ke- Ten, want al werkt de zaak perfect, een wis sel om te rangeren is er niet. In het dorp is het overdag betrekkelijk stil, want de meeste mannen, die achterble ven, werken buiten aan de dijken. In de huizen, welke gelukkig weer droog zijn ge komen. zijn de vrouwen druk bezig de zaak met bezemen te keren. Zelfs de kiezels in het tuinpaadje worden gewoontegetrouw weer geharkt. Ja. op Oudelande begint men reeds een beetje op orde te komen. Secre taris Evertse had vorige week op de secre tarie voor het eerst weer eens een vrij nor male dag. „Wanneer we verder geen water meer krijgen, zullen we het hier wel kun nen uithouden". Juist als we op bezoek zijn, komt ook het hoofd van de lagere landbouw school, de heer W. Fase binnenstappen. „Een van de mensen die in de afgelopen dagen ook heel wat georganiseerd heeft", zegt de secretaris. Burgemeester Van Liere kon niet aanwezig zijn toen het water kwam, wet houder Dees had zijn handen vol als dijk graaf en het oudste raadslid was ziek. Zon dagsnachts werden de mannen opgeroepen om naar de Everingsedijk te gaan werken, doch het water kwam hen reeds op de Everingsewe-g tegemoet. Des middag bij het volgende tij kwam daarop het meeste water, doordat de Everingsebinnendijk en de Mo lendijk bezweken waren. Alleen de Dorps straat, een plekje grond ven 1250 m2 bleef droog. Van de 225 woningen kwamen er 150 in het. water te staan. Vrachtrijders zijn Zondagsmorgens om boten gegaan naar Overzande en wijde omgeving, waarna met levensgevaar de mensen tot onder de zeedijk van Everinge weggehaald zijn. Maandag middag kon men zeggen, dat practi3Ch ieder een, ook verscheidene inwoners van Baar land en Ellewoutsdijk. in veiligheid waren gebracht. Varken in de school Waar men met al de geredde dieren op dat kleine stukje droge grond bleef? Achteraf moet mön er even om lachen. De varkens liepen in de gang van de school te knorren, de koeien stonden onder meer in het voor portaal van de kerk en het oude arrestan tenhok onder de toren deed dienst ais paardenstal. Later hebben de fam. Mol uit Nisse en de gebr. Steendijk er voor gezorgd dat de. 70 overgebleven koelen en de var\ kens werden afgevoerd. Dwars ,door boomgaarden gingen de koeien zwemmend achter een roelbooT naar de drooggebleven spoorbaan en de varkens volgden in kisten dezelfde weg. En zo trok in die dagen een lange stoet van koelen en varkens lopend over het spoor naar Elle woutsdijk. Ruim 400 inwoners werden door het Rode Kruis cn marine naar elders geëvacueerd. Nog ongeveer 200 zijn er achtergebleven. Aan levensmiddelen is geen gebrek. Sinds een dag of tien Is er weer electrlsch licht, de telefoon functionneert eveneens en de ver binding met het vasteland is prima ver zorgd. Eerst was er een bootdienst naar de spoorbaan, doch nadat het water te endiep geworden was, kwam de „brug", Gemeentelijke busdienst Ieder drie kwartier rijdt de „trein" met zelfs een „bus"verblnding naar Driewegen. Na aankomst van iedere „trein" staat name lijk een door de gemeente gehuurd Opeltje gereed om de passagiers voor een kwartje naar Driewegen te brengen. Een uitstekende service dus, zodat men het niet kwalijk kan nemen, dat een oogje in het zeil wordt gehouden, dat er niet met andere auto's „gelift" wordt. De ..bus"- dienst moet nu eenmaal een klein beetje kunnen renderen. Oudelande heeft flink aangepakt en gaat moedig verder met het herstelwerk. Alle cadavers en landbouw-machines zijn thans practlsch afgevoerd, doch wat er straks van de vele boomgaarden terecht zal komen? Men haalt slechts de schouders op Of Oudelande reeds geadopteerd is? Nog niets van gehoord, zeggen de mannen. „Als u er misschien raad op weet?!" In de Amersfoorlse manege heeft prinses Beatrix Zaterdagmiddag bij de indoor- jeugdwedstrijden, georganiseerd door de Zuid-Veluwse Jachivereniging, enkele fraaie successen behaald. Zij werd eerste in de dressuurwedstrijd. eerste in het springcon cours en ook eerste in de samengestelde wedstrijd. Door haar overwinning in het dressuurnummeji kwam prinses Beatrix In het bezit wn de Pico-beker, een wisselbe ker, welke in Maart 1952 voor de eerste maal door prinses Irene werd gewonnen. Ritmeester J. Gruppelaar overhandigt prin ses Beatrix de Pico-beker. Linies prinses Irene. „Het kon een tweede Kruiningen worden1' A Vervolg van de voorpagina. De Vierde Weg? Een zeer smal pad van zandzakken, dwars door het snelstromende water, is alles wat van deze weg is over gebleven en naarmate men dichter bij de zeedijk komt, wordt het steeds onbegaan baarder. Op het laatst komt men nog slechts vooruit door van zandzak op zandzak te springen en te waden door wat op 'n berg beek gelijkt. Totdat ook dit niet meer mogelijk is. Enkele tientallen meters van de zeedijk af Is een 15 meter breed cn 3 meter diep gat in de weg, een gat, waardoor het Schcldc- v/atcr met onlstuimige kracht wordt ge stuwd. De dam eindigt ln een pier van zak ken, die hoogopgestapeld liggen en aan de meeste leed geleden, meent ïr Hofker. Men zal dan de zandzakken verhogen tot drie meter N.A.P. Met acht hevels wordt ver volgens het water uit het achterliggende deel van de Reigersbergerpolder (800 van de 1000 ha!) geloosd en daarna wordt van de Vierde Weg met behulp van de draglines en een zandzuiger een aarden dam gemaakt, die uiteindelijk een hoogte van 5 meter •t- N.A.P. zal bereiken. Het gat in de zeedijk wordt dan ook veel minder gevaarlijk, om dat men dan geen last meer heeft van de sterke stroom. „De bres in de Vierde Weg is ontstaan, doordat een duikertje, dat niet tijdig ge sloten was. wegspoelde", vertelt ir Hofker nog. „We hebben die eerste Februari niet kunnen vermoeden, dat dit duikertje tot zo'n probleem zou uitgroeien!" Zo min hebben de soldaten op de vamp- Zondag kunnen dromen, dat zij nog zo lang bij Rilland in touw zouden zijn. Maar uit andere ire, I pier. waarop ook ai een kapitein staat, die met een bedenkelijk gezicht naar het brui sende water schouwt. Op de zeedijk aan de overzijde krioelt het eveneens van de militairen. Wij kunnen el kaar beroepen maar niet bereiken, zoals eens die twee koningskinderen „Het water was veel ie diep". Ir G. Hofker van de technische dienst dei- domeinen is vol vertrouwen in de operatie, welke hedenmorgen haar beslag moet krij gen. „Ze hebben dit gat al tweemaal ge sloten. maar tweemaal tevergeefs," ver telt hij. ,.De eerste keer, Vrijdagavond, had den wij er een houten bruggetje, verzwaard met zandzakken ingelegd, maar de hele zaak spoelde Zaterdag weer weg. We probeerden het toen direct met Bally-pontons, maar ook dat mislukte. Nu staan we er echter be- bye", en dat is als het ware een boodschap aan de jongens: vandaag zullen wij einde lijk worden afgelost! Inhuldiging monument Eede pas op 31 Augustus In vérband met de watersnoodramp is de plechtige inhuldiging van het monument ter nagedachtenis aan de terugkeer naar het vaderland na de oorlog van H.M. Koningin Wilhelmina te Eede (West- Zeeuwsch-Vlaanderen) uitgesteld. De inhuldiging, die zou geschieden op 13 Maart, de dag waarop acht jaar geleden jvix - - de Koningin terugkeerde, is thans verseho- ter voor: we hebben bij doodtij behoorlijk ven naar 31 Augustus van dit iaar. wat pontons in de opening kunnen brengen' en thans zullen we daar met man en macht zandzakken op gooien. Het is en blijft een gokje, maar we staan voor een alternatief: óf de Vierde Weg wordt een behoorlijke dam, öf er ontstaat hier een situatie, zoals in Kruiningen." En als die operatie slaagt? „Dan is het Een mevrouw uit Zierikzee arriveerde juist op haar verjaardag- in hel paleis 't Loo en H.K.H. Prinses Wilhelmina zorg de voor een verrassing. De jarige kreeg een taart ten geschenke en ongetwijfeld heeft dit kleine geschenk een glimlach ge toverd op het gelaat van deze geëvacueer de. Een glimlach Een glimlach op een door zorgen en ver driet doorgroefd gelaat kan oneindig veel voldoening schenken aan degene, die haar tevoorschijn heeft geroepen, méér voldoe ning wellicht dan een zonnestraal op een koude, naargeestige winterdag, waarmede een glimlach immers zoveel overeenstem ming vertoont. Velen begrijpen gelukkig in deze dagen de waarde van een glimlach en velen ook beijveren zich om door kleine, doch innige gebaren zulk een lach te verwekken. De evacuatie-commissaris ln Zeeuwsch- Vlaanderen zeide het reeds: „met een ver snapering voor de kleinen, verwekt ge een glimlach bij de groten". Mogen veten thans de kunst verstaan om een glimlach tevoorschijn te toveren op een zorgelijk gelaat! Ook de officiële opening van het her bouwde lyceum voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen le Oostburg, die op dezelfde dag zou geschieden, is tot later uitgesteld. lil rampnacht strandde schip bij Rencsse STRANDING IN DE STORMNACHT. Men schrijft ons uit Renesse: In de rampnacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari 'is bij Westen-Schou wen het Finse schip „Bore 6" op het strand geworpen. Door do tragische gebeurtenissen in die rampnacht is er weinig over deze stranding bekend geworden. Toch moet daarover nog iets gemeld worden. Een tien tal mannen uit Burgh en Haamstede heeft zich des nachts in storm en duisternis naar dp plek begeven waar het schip op het strand zat. Het lag met de voorsteven tegen de afslaande duinen. Na veel moeite gelukte het aan deze mannen via een lijn de 22 op varenden. onder wie 3 vrouwen, aan wal te brengen De bemanning werd daarna onder gebracht in hotel De Koster te Burgh. De volgende dag keerde de bemanning terug naar het schip, dat ongeladen was. Op 3 Fe bruari gelukte het met behulp van de radio- installatie aan boord van dit schip contact te krijgen met radlo-Scbeveningen. waar door nuttig werk verricht kon worden. Op dezelfde dag heeft men een reddings boot van het schip neergelaten op het strand. Deze boot is via het gat in de dijk bij Burghsluis naar het ondergelopen eebied gevaren. Dat was de eerste beschikbare red dingsboot in deze omgeving, Nog altijd doet deze boot dienst. Verwacht wordt, dat de „Bore 6" vlotgebracht kan worden. De ka pitein en de stuurman zijn nog bij het schip. De overige bemanningsleden zijn naar Rot terdam overgebracht. Bezichtiging Lange Jan wordt u-eer mogelijk Binnen afzienbare tijd zal de restauratie van de Abdij-toren, de „Lange Jan", te Mid delburg, geheel zijn voltooid. Hiermede zal een mijlpaal van grote betekenis zijn be reikt op de weg naar het volkomen herstel van de oorlogsverwoestingen. B, en W. acht ten het van groot belang, dat de toren weer voor het publiek ter bezichtiging wordt opengesteld en zullen binnenkort, een toren wachter aanstellen. Reeds thans wordt de raad voorgesteld, een verordening vast te stellen op de heffing en invordering van rechten voor het beklimmen van de toren. Voorgesteld wordt het recht te bepalen voor volwassenen op 25 cent en voor kinderen beneden 16 jaar op 10 cent. Kinderen wor den slechts toegelaten onder gelelde van een persoon van 18 jaar of ouder. Mevrouw M. W. Fokket Lyons uit Zierikzee. die dezer dagen evacueerde, arri veerde juist op haar verjaardag in het paleis Het Loo. Zij werd door H.K.H. Prinses Wil helmina verrast met een taart. (Advertentie) M.s. „Tamo" liep aan de grond Bij Weslkapelle Het 5340 br ton metende m.s. Tamo van de Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam, dat met een lading stukgoed op weg was van Antwerpen naar Bremen is Zondag morgen vroeg bij Westkapelle aan de grond gelopen. Het schip werd korte tijd later door de sleepboot Maas en het bergings vaartuig Bruinvis vlot gesleept en naar de rede van Vlissingen begeleid, waar na expertise bleek, dat het schip nog zee waardig was. Het is v.ervolgens naar Rotterdam opge- stoomd, waar het Maandagmorgen arriveer de om te dokken. Advertentie SterV heilik Noord-Beveland moet één w aterschap worden Verenigde polders wensen ook uitvoering drie eilanden-plan De noodtoestand welke ook op Noord-Be veland is ontstaan, heeft de polderbestu ren thans in principe doen besluiten om aan Gcd. Staten te verzoeken de polders op dit eiland tot één waterschap te verenigen. Dit besluit werd genomen in een dezer dagen te Colijnsplaat gehouden vergadering van polderbesturen, waar 26 van de 27 pol ders vertegenwoordigd waren. Slechts van één polder van 37 ha was geen vertegen woordiger aanwezig, doch aangenomen wordt dat deze zich ook met een samenvoe ging zal kunnen verenigen. Het initiatief ging uit van de heer M. W. van Arcnthals, dijkgraaf van het water schap Oud en Nieuw Noord-Beveland, die deze vergadering ook presideerde. Op voorstel van de heer v. d. Weele uit Colrjnspiaat werd op deze vergadering ver der besloten aan de minister van Water staat en het college van Ged. Staten tele grafisch te verzoeken dc verwezenlijking van het drie-eilanden-plan met kracht te bevorderen. Geen Matthaeus-Passion te Hulst Naar wij vernemen, heeft de Slichting Matthaeus-Passion te Hulst besloten de uit voering op 15 Maart a.s. niet te laten door gaan. Dit besluit is genomen naar aanlei ding van de watersnood en de daarmede verbonden verkeersproblemen. MET OPTIMISME EN GEESTDRIFT Vergeleken by de ravage, welke het water op zovele andere plaatsen in onze provincie heeft aangericht, heeft de schade in Domburg maar heel weinig tc beduiden, doch niette min is het propere kleed van deze rustige, Intieme badplaats danig gehavend. De Dom burgers kwamen onmiddellijk tot de conclusie, dat zy zo hun gasten dc komende /.omer niet kunnen ontvangen cn zonder dat daar veel gepraat voor nodig was, werden direct de handen uit de mouwen gestoken. Geen ingenieurs, geen opzichters geen lieslaarzen of draglines treft men aan by de voet van het grotendeels weggevreten duin, maar burgers, die er gewapend met een schop, een paar flinke liandcn en een grote dosis optimisme en geestdrift, u-el voor zullen zorgen, dat Domburg de a.s. zomermaanden voor de badgasten weer even attractief is als altijd. Van die prachtige nieuwe toko met bad- cabines is niets anders overgebleven dan een desolate puinruïne en een zielig stapeltje hout, verwrongen badstoelen en waterlei- dingpijpen. Ook de mooie afgang naar het strand is volkomen vernield. Het zal op zichzelf al een heel werk zijn om deze rom mel op te ruimen, maar een veel grotere puzzle is het momenteel nog, hoe en waar de toko en de cabines te herbouwen. Som migen hellen over naar het denkbeeld om dit op dezelfde plaats te doen, doch daar dan demonteerbare gebouwtjes neer te zet ten, die 's winters kunnen worden opgebor gen,. Anderen stelden voor aan de andere zijde van de afgang naar het strand, hoog op het veilige duin tot herbouw over te gaan. Hoe het zij, reeds deze zomer zal Domburg weer kleedhokjes en een terrasje rijk zijn, zij het dan ook waarschijnlijk nog proviso risch ingericht. De toko en de cabines hebben op het laat ste moment nog hun nut bewezen door ter plaatse de kracht van het water te temmen. Was dat niet gebeurd, dan had de zee zeker ook het achter de gebouwtjes gelegen duin MET DEFINITIEF HERSTEL BEGONNEN Situatie in O.-Zeeuwsch Vlaanderen nu vrijwel stabiel Gat in zeedijk bij Ossenisse baart nog zorgen In Kloosterzande, waar het „hoofdkwartier" is gevestigd van de Watersnood- commissie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, is de ergste drukte langzamerhand achter de rug. Ook in dit gebied stabiliseert zich de situatie en is men met het noodhersteï, waar een 450-tal Belgische en Nederlandse militairen aan medewerkten, vrijwel gereed. Op sommige punten kon reeds tot definitief herstel worden overgegaan. Slechts het grote gat in de zeedijk van het waterschap Stoppeldijk c.a. baart nog zorgen. Dit is niet met eenvoudige middelen te dichten; er zal een zandzuiger aan te pas moeten komen. Er is zulk een zandzuiger onderweg en zodra deze gearriveerd is, zal begonnen worden met het dichtspuiten met zand van het gat, dat daarna met klei bekleed zal worden. Intussen is ook in dit gebied een aantal aannemers ingeschakeld, dat werkt onder supervisie van de Rijkswaterstaat. Een ander probleem vormt in dit gebied de afwatering van opperwater uit de pol ders van het waterschap Stoppeldijk c.a. Het gemaal bij Ossenisse stond onder water en de sluis bij Kampen functionneert r.iet meer. Sinds enkele dagen werkt men hier ech ter met een noodgcmaal, bestaande uit drie pompen met een gezamenlijke capaciteit van 180—200 m3 per minuut, zodat ook dit afwateringsprobleem binnen afzienbare tfjd opgelost kan zijn. Nog vrU veel zout water staat in- (1e Rummcrsdjjkpolder en in de Hooglandpolder. Evenals in de Nieuw- Ncuzcnpolder nabij Terneuzen tracht men dit te lozen met behulp van door dc water leidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaande ren" ter beschikking gestelde hevels. De werkzaamheden geschieden in over leg met Provinciale Waterstaat en polder besturen. Bezorgdheid in Ossenisse Ondanks het over het algemeen vlotte verloop der werkzaamheden heerst in Ossenisse, waar een zcstiltal woningen circa 60 cm onder water stond, bezorgd heid. Het gat in de zeedijk van de 's Hcer- Arendspolder waar ook de zorgen van Rijkswaterstaat naar uitgaan is nog niet dicht en eb cn vloed hebben vrij spel. Men vreest by storm voor een herhaling van het gebeurde ln de ramp nacht. De schade, welke in dit gebied werd toe gebracht is nog niet te overzien. In de Hooglandpolder en in de Rummersdijkpol- dei- hadden 15 tot 20 boerderijen van het water te lijden en een drietal hofsteden werd verwoest. Een tiental boeren keerde naar hun bedrijvén terug, maar veel kun nen zij de eerste maand nog niet doen. 2ij smaken slechts de voldoening „weer thuis" te zijn en zelf het overgebleven vee (er verdronken ongeveer 240 stuks) te kunnen verzorgen. En dat is voorlopig alles De overige boeren zijn nog bij familieleden en vrienden ondergebracht. In totaal stond ongeveer 1600 ha blank. (Advertentie) LAST VAN JEUR? Bet die jeukende plekken met Débra- ine. die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. In de gemeente Hontenisse waartoe onder meer de Kruispolder behoort, acht men zich in vergelijking met de overige getroffen gebieden gelukkig. Het aantal slacht offers bleef uiterst klein en de materiële schade beperkt. In de Kruispolder ontstond schade aan een 20-tal boerderijen (580 ha landerijen), doch het water zakt hier nu snel weg en in de rampnacht verdronk practisch geen vee. Reeds na een week konden de circa 250 uil deze polder en nit Kruisdorp ge- evacueerden reeds terugkeren en men denkt nu in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen nog slechts aan herstel. ïn de Nieuw-Neuzenpolder is dit zelfs in een zo vergevorderd stadium, dat er de eerste boeren reeds weer gesignaleerd zy'n, werkend aan drainage en aan het schonen van sloten De bestüren van óe 5 centralen van over heidspersoneel hebben besloten het per soneel aan te bevelen, op basis van vrij willigheid, over de maanden Februari, Maart en April 1 procent van hun salaris af te staan ten bate van het Nationaal Rampenfonds. met de betonnen uitkijkpost ten dele wegge slagen. Dit is verderop wel gebeurd: over een lengte van ongeveer 150 meter is het duin vele meters afgeslagen met het gevolg, dat de miniatuur-boulevard grotendeels ver dwenen is en de villa „Carmen Sllva". die alleen in de zomermaanden wordt bewoond, angstig op het randje is komen te liggen. Zodra de toestand was verkend, toonde de V.V.V.-Domburg, wat zij waard is. Het was duidelijk, dat voorlopig van andere zijde weinig of geen hulp was te verwachten, om dat andere objecten waar meer en gevaar lijker schade was ontstaan natuurlijk de voorrang hadden. Geen nood, zeiden de Domburgers, we beginnen zelf maar alvast. De V.V.V. kreeg direct de medewerking van de burgerij dertig vijftig vrijwilligers zijn iedere Zaterdagmiddag en zo nodig ook 's avonds bij kunstverlichting in touw en van de Polder "Walcheren, die deskun dige adviezen en zeer veel rijshout ter be schikking stelde. Inwoners van Domburg hebben dit hout gehakt en gehaald (voer loon werd niet in rekening gebracht) en hebben met behulp hiervan een bescher ming van de duinvoet gemaakt. De steen glooiing wordt door de polder hersteld:- met het steenzetten is al een heel beschei den begin gemaakt en wanneer in West kapelle de grootste zorgen achter de rug zijn, wordt deze glooiing verder uitgebreid en wordt een krammat gelegd. Kunstmatig duin De V.V.V.-vrijwllligers zullen onder lei ding van hun ijverige voorzitter, de heer W. Brand, het bij de badgasten zo geliefde wandelpad over de duinen daar waar de breedte van dit duinterrein het mogelijk maakt, iets verleggen. Voor de villa „Car men Silva" ontbreekt daarvoor echter de ruimte, maar ook hier is een oplossing voor de moeilijkheden gevonden: onder aan de duinvoet wordt een dijkje van 2 meter hoogte gelegd en vervolgens zal men dit van bovenaf aanvullen totdat weer een aar dige duinhelling en plaats voor het wandel pad zijn verkregen. Alle betonnen obstakels die op het strand zijn neergeploft, zal men laten opblazen en de brokstukken worden gebruikt om dat dijkje aan de zeezijde te versterken. In totaal zal 1000 m3 grond worden verwerkt: iedere keer dat een hoe veelheid is aangevoerd krijgen de vrijwil ligers een oproep om zandzakken te vul len. Dat gebeurt ook 's avonds wel maar altijd heerst er een prettige geest van sa menwerking en een goede verstandhou ding. Niemand peinst er over om de lijn te trekken. De Domburgse winkeliers blijven niet achter. Zij zorgen ervoor, dat de zwoegers op tijd hun kopje thee of koffie en een broodje krijgen. Natuurlijk gaat dit onverwachte kanvei de V.V.V. nog heel wat kosten. Zij voert echter een grote actie om aan de gelden te komen en dat met een opmerkelijk succes: geschat wordt, dat een bedrag van zesdui zend gulden nodig is, doch reeds thans is meer dan 5000 gulden binnen en nog steeds worden nieuwe giften ontvangen. Sommige niet-Zeeuwen, die hun hart aan Domburg hebben verpand, blijven niet achter. Zo werd van bepaalde zijde een som van 2000 overgemaakt. Ook de ambachte- vrouwe schonk een mooi bedrag. Als alles meeloopt.... De Leendert-Abraliampolder Meer afgesloten van de zee Zaterdag hebben de Noord-Bevelanders een belangrijke overwinning op de zee ge boekt. Het gat in de Leendert Abrahampolder bij Kats. een van die gemene dijkbreuken, waar een paar weken lang soms met de moed der wanhoop tegen het water is geworsteld, kon provisorisch gedicht worden. Honderdduizend zakken zand werden in het gat ge slingerd, eerst vaak tevergeefs doordat de vloed met één slag alle werk weer teniet deed. Men stond toen practisch machteloos, omdat het aan groot materiaal ontbrak. De werkers versaagden echter niet en nadat zij hulp van een zandzuiger hadden gekregen, kwamen zij aan de winnende hand. Aan de buitenkant werden enkele zinkstukken neergelaten, de zuiger spoot een zandbed aan de binnenzijde en zo steeg geleidelijk het nieuwe dijk- lichaain tot 1.50 m. boven hoogwater. De eerste overwinning is behaald, al heeft het dan ook een slordige vierhonderd dui zend gulden gevergd. De kosten spelen ech ter op het ogenblik geen rol. Het voornaam ste is dat de rijke Noord-Bevelandse land bouwgronden zo snel mogelijk droog komen. Of dit nog lang zal duren? Er wordt reeds Besproken over drie weken, wanneer al thans alles meeloopt. Als volgend punt slaat thans op het pro gramma het dichten van de zeedijk van de Jonkvrouw Annapolder. Hiermee wordt deze week begonnen. Er zal een zinkstuk worden 18. Koning Houmejavas was juist bezig met een controle van de Rijksschatkist. Tevreden murmelde hij en graaide tussen de kostelijke kralen, spiegeltjes en schoenkwasten. „Je grijp-en-ren systeem heeft goed gewerkt, lieve Tinky", zei hij tot zijn rijks- schatbewaarder. „Ik geloof wel, dat thans al het bezit van mijn onderdanen in deze kist ligt." „Maar," vervolgde hij peinzend, „nu moet je nog een systeem bedenken, waardoor mijn onder danen weer nieuwe kralen. Spiegeltjes en scheerkwasten in hun bezit krijgen, anders wordt de schatkist niet voller meer Op dat ogenblik kwam de opperhofuitkijker uit de koninklijke uitkijk-palm gegleden. „Eiland in zicht!" riep hij. „Het vaart op ons afis al in onze.territoriale wateren!!!!" „Woo!" riep Koning Houmejasvas, „Inlijving dreigt! Roep alle 'Ichtingen op en wek de generaals!!!!" Intussen had Kappie het anker voor hdt eiland laten vallen. Hij sprong in de sloep en wenkte de Maat om hem te volgen „Dat eiland bevalt me niet, er dreigt ons daar vast ellende," kermde deze, met tegenzin in de sloep stappend. „We kunnen niet zoeken naar een eiland, dat je wel bevalt," antwoordde Kappie. „Vooruit, aan, de riemen, Klont!" neergelaten, terwijl een grote zandzuiger gereed ligt om het „gevecht" aan te ven-' gen. Verder zijn momenteel draglines bezig om in de Adriaan- en de Willem-Adriaan- polders rond Kortgene een noodkade voor de oude zeedijk te leggen. Wanneer ook dit gereed zal zijn, heeft men alle Noord-Beve landse buitenpolders voorlopig gedicht. Na tuurlijk zal hiermee het werk niet gereed zijn. want niet alleen moeten alle proviso risch aangelegde dijken verder verstevigd worden, doch ook vele weggeslagen aijk- ruïnes moeten nog hersteld worden. Intussen zijn reeds enkele bïnnenpolders drooggcpompl, terwijl men hiermee thans ook bezig is in de Frederik- en Oud-Kort- gencpelder. Het water wordt hier geloosd in de Ooslpoldcr, welke in verbinding staat met de Adriaanpoliler. Een cn ander gaat echter nog niet zo vlug als men zou wensen, daar het aantal beschikbare pompen slechts beperkt is. Op 28 Februari en 1 Maart a.s. zal door de Jonge Kerk van Middelburg 't Zand en St Laurens in het Ned. Herv. Kerkcentrum te Middelburg een weekend worden belegd, dat „Het Huwelijk" tot thema heeft. Ds S. P. de Roos en dokter H. Boerwinkel zullen hierover spreken. MIDDELBURG. Electro: „Patrouille der verlorenen". Dins dag en Woensdag 7 en 9.15 uur, (18 j.). VLISSINGEN. Alhambra: „Opstand der Gauchos", Dinsdag en Woensdag 7 en 9 uur, (a.l.) Luxor: „Texas Rangers", Dinsdag tot en met Donderdag, 8 uur, (14 jaar). GOES. Grand: journaal voorstelling „De waters nood in Nederland na de stormramp", Dinsdagmiddag 2 en 3 uur; „Angelica Se renade", Dinsdag en Woensdag 8 uur (a.l.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2