PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beslissende slag omVierdeWeg bij Bath in laatste stadium BILT Stroomgat in inlaagdijk móét dicht Koning Boudewijn trekt van leer tegen „lasterlijke" aanvallen Een Nederlandse Staatslening van 200 millioen Achter gordijnen door Parijs Koningin en Prins naar Londen Minister Beyen sprak te Rome over het Europa van morgen Meer dan 10.000 Britse deserteurs houden zich schuil 296e Jaargang No. 46 Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, AdJ. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 Ct. per week, f 5.45 p. kW., Ir. p. p. f5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 FeKr. Y9oT Ing. mededelingen <lrlcmaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1-—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telef. 3841 Goes. Lange Vorst straat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg. Flnlandstraat 2. teleL 16 Terneuzen, Brouwerijstr. 2. Zlerlkzce, N. Boger dstr. C 160, tclcf. 26. Honderden en honderden militairen en burgers houden achter de dijk bij Rilland Bath een race tegen het horloge der getijden om een in laagdijk langs de zogenaamde Vierde Weg dicht te krijgen. Dag en nacht hebben militairen met auto's bij laagwater en met pontons bij hoog water zandzakken aangevoerd om op deze oude Vierde Weg een ringdijk te leggen. Achter het geweldige gat is een zeedijk bij Rilland Bath. Die dijk, de inlaagdijk, moet ongeveer 1.75 m hoog worden. Slaagt men er in deze rijk bij het huidige doodtij dicht te krijgen, dan is van de ruim 1000 ha grote achterliggende polder het grootste deel afgesneden, omdat dan achter de dijk nog rechtstreeks ruim 200 ha met het stroomgebied van het dijkgat in verbinding staat. Dit zou betekenen, dat de kansen om het gat in de zeedijk te sluiten groter worden. Het kritieke punt bij het bouwen van de inlaagdijk is echter een watergang, een geul, die achter de dijk vroeger voor aan- en afvoer zorgde en die de Vierde Weg snijdt. Deze watergang blijkt bijzonder moeilijk te dichten en het is dan ook nog lang niet zeker, of de zwoegende mannen er in zullen slagen, dit lastige gat te vullen. Hedenmorgen om vijf uur was het laatste gun stige ogenblik om bij laagtij het werk te volbrengen. Bij het ter perse gaan van ons blad was nög niet bekend of men er inderdaad in was geslaagd het gat te dichten. Jkr De Casembroot wil mannen toespreken Het was de bedoeling dat, wanneer het dichten gelukt is, de bevelhebber in de derde militaire afdeling, generaal-majoor J. G. Warringa en de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Ca sembroot, naar Rilland komen om de man nen toe te spreken. (Telefonisch van één onzer redacteuren) „Sinds J Februari zit ik hier nu al in de modder en in het water", zegt dienstplich tig sergeant Jan van de Vijver van de ar tillerie uit Oldebroek. Zijn grote vuisten omknellen het stuur van de zware G.M.C., die zich door de vette klei van de binnen dijk sleept en Rilland-Bath binnenrijdt. In volle vaart gaat het over de ondergelopen Rijksweg, de uiteenspattende fonteinen aan weerskanten hullen de logge truck in een sluier van honderden diamantjes. „Al we kenlang heb ik geen schoon goed aangetrok ken, en kans op verlof? „Ho maar", klinkt het naast ons. „Maar hebben we recht om ie kankeren?" Met zijn duim wijst Jan naar de ondergraven spoorlijn, waarop een aan gespoeld harmonium is neergezet, een stomme getuigenis van het onuitsprekelijke leed, dat in Zeeland is geleden. „We zullen nog even de tanden op elkaar moeten zet ten". De tanden op elkaar, dat is nu voor ieder hier het parool. Waar soldaten zijn, pleegt een trommelvuur van kwinkslagen te dreu nen en al heeft men hier in het waterland van Rilland thans meer behoefte aan ander grof geschut, het werk gaat niet zonder grappen, die houden de jongens op de been, zo goed als de kuch en de welriekende in houd van de etensblikjes. Waar soldaten zijn wordt ook flink gemopperd, zo heet het, en Jan van de Vijver is geen brave Hen drik in een leger van kankeraars, maar: die 1500 soldaten ploeteren en sjouwen, doch klagen niet. De witte rookpluim uit een. locomotief, die reeds van verre afstand is te zien, geeft aan waar het front begint. Waar de zandtrein van Brabant zijn eindstation heeft, is een kolossale dump gevormd van het materiaal voor de troepen in de voorste linie. Bergen zand wachten er op over honderden zakken te worden verdeeld, en er is een enorme voorraad smalspoor aangelegd. Draglines Zaterdagmiddag heeft op Schiphol, ineen modieuze wijde rode mantel en een bruin mantelpakje, het donkere- haar in een chignon op het hoofd gedraaid, een slank Engels meisje met bruine ogen in gezelschap van haar moeder een uur lang aan een ta feltje in het restaurant van Schiphol ge zeten. Het was de 22-jarige Claire Bloom, door Chaplin uit honderden andere candi- daten voor zijn film „Limelight" gekozen. Zij was op weg naar Berlijn, waar zij naast James Mason en Hildegard Kneff een hoofdrol zal spelen in een film van Carol Reed „Berlin Story", die in de Duitse hoofdstad wordt opgenomen Rente 33A. pet; koers van uitgifte 99 pet Blijkens een heden gepubliceerd pros pectus heeft de minister van Financiën be sloten tot de uitgifte tegen de koers van 99 pet van een 3]/< pel Nederlandse Staats lening, groot 200 millioen, waartoe hy krachtens de leningwet 1949 gemachtigd is. De lening heeft een looptijd van ten hoog ste 10 jaren, gerekend van 1 April 1953. Onder voorbehoud van versterkte of alge hele delging zal, te beginnen in 1954, jaar lijks per 1 April 2'/: pet op de lening wor den afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toegewezen schuld bewijzen dient plaats te vinden. De coupons versehynen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zul len worden afgegeven in stukken van 1000 en 500, terwijl deelneming in de lening in de vorin van schuldregisterinschrijvingen kan geschieden tot bedragen van ten min ste 100.000. De inschrijving staat open op Donderdag 5 Maart 1953 van 9 tot 16 uur,( bij het agentschap van hel ministerie van Finan ciën te Amsterdam. Inschrijvingen kunnen uit sluitend worden ingediend door bemid deling van banken of commissionnairs in effecten, leden van de bedrijfsgroep effec tenhandel, bij wie prospectussen en inschrij vingsformulieren kosteloos verkrijgbaar zijn Vriendschapsverdrag tussen Griekenland, Turkije en Joego-Slavië Afgevaardigden van de ministers van buitenlandse zaken van Griekenland, Tur kije en Joego-Slavië zijn het Zaterdagavond eens geworden over een ontwerp voor een vriendschapsverdrag, dat begin volgende week zal worden geparafeerd. De ministers van buitenlandse zaken van Griekenland en Joego-Slavië vertrekken Donderdag naar Ankara om het verdrag te ondertekenen. Het verdrag bevat geen m'H- taire bepalingen en geen geheime artikelen. De aanvragen tot inschrijving moeten zó tijdig worden opgegeven, dat zij door de bank of commissionnairs op de inschrij- vingsdag bij het agentschap van ministerie van Financiën vóór 16 uur kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt'door de minister van Financiën, zo spoedig mogelijk na de sluiting van de inschrijving. Het recht wordt voorbehouden inschrijvingen geheel of ge deeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overlekening geschiedt de toewijzing syste matisch. De opneming van deze lening in de note ring ter beurze van Amsterdam en Rotter dam zal worden bevorderd. staan gereed om zodra dit mogelijk is, inge zet te worden. Bij deze dump heerst een ac tiviteit, zoals Rilland nog nooit heeft ge kend. Hoge militairen geven aanwijzingen, lieden met walkie-talkies zenden comman do's uit naar de mannen in de voorhoede. In de cantinewagens wordt de dampende koffie uitgeschonken en uit de luidsprekers boven op de radiowagen klinken vrolijke deuntjes over de polder, om de zwoegende soldaten wat gezelligheid te geven. Crocusjes in de modder. Met Jan van de Vijver bolden wij door het practisch drooggevallen Rilland. De luiken voor de ramen zijn dicht, maar in de tuintjes bloeien de eerste crocussen. De aan blik daarvan maakt het dode dorp met zijn gezakte straten al wat minder triest. Dan gaat het over de hoofdweg in een lange co lonne van G.M.C.'s, voor welke vrachtwa gens geen hindernis te groot is en die hier dan ook hun niet geringe gewicht in goud waard zijn. Bij het kruispunt van de hoofd weg en de Vierde Weg, waar het wemelt van soldaten, die de chaos van zandzakken, boten, pontons, modder en water, nog on overzichtelijker maken, komt de karavaan tot stilstand. A Vervolg op pag. 2. Koning Boudewijn heeft kort voor zijn vertrek naar Brussel aan een Franse verslaggever te Antibes meegedeeld, dat hij zijn vacantie afbreekt wegens „las terlijke aanvallen op het Belgische koningshuis". „De aanvallen tegen de eenheid van de koninklijke familie hebben ten doel, te trachten, de eenheid van het Belgische volk te schaden", aldus de koning. De Belgische vorst verklaarde, ondanks de wensen van zijn dokters en de risico's, aan de reis verbonden, naar Brussel terug te keren om een einde te maken aan de door de wereldpers verspreide geruchten. De koning wil, naar hij zei, wel naar de Ri- vièra terugkeren, maar hij hoopt de volgen de keer niet op een dergelijke betreurens waardige manier gestoord te worden. Leden van de staf van de koning Spraken formeel de geruchten tegen, volgens welke eerste-minister Van Houtte tijdens zijn on derhoud met de koning te Nice op 15 Fe bruari de kwestie van diens huwelijk ter tafel had gebracht. De Franse politie legde Maandagochtend een cordon rondom een perron van de Gare de Lyon, het Parijse station, waar het ko ninklijk gezelschap aankwam. Het speciale Oude man vermoord te Eindhoven Buit van 200 gulden De 74-jarige landbouwer M. H. van Kruysdyk, die een afgelegen boerderij aan de Hurksestraat te Eindhoven bewoonde, is Zondagmorgen helslachtoffcr geworden van een moord. Er wordt bovendien een bedrag van 200 vermist. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het parket uit Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek in gesteld. Toen de echtgenote van de landbouwer Zondagmorgen om ongeveer halfnegen uit de kerk thuis kwam, zag zij haar man dood op de vloer in de huiskamer liggen. Het slachtoffer is waarschijnlijk met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Het vertoonde tevens verwondingen aan de hals, welke verwondingen waarschijnlijk zijn toe gebracht met een broodmes, dat later op de tafel werd aangetroffen. Uit een kast wordt een bedrag van 200 vermist. De overgrootmoeder van de bekende Engelse vierling Good vierde haar honderd ste verjaardag. Een dag te voren reeds ver schenen (van links naar rechts) Bridget, Frances, Jennifer en Elizabeth om de oude dame met dat heugelijke feit te feliciteren. Zij boden hun overgrootmoeder, mevrouw Clare Fairclougli ieder een boeketje aan. rijtuig, waarin de koning, zijn vader, koning Leopold en zijn stiefmoeder, de prinses van Retie, reisden, werd losgekoppeld en naar het Gare du Nord getrokken, vanwaar men later naar Brussel zou vertrekken. Ook op dit station nam de politie maatre gelen. De gordijnen van vier ramen aan weerszijden van het rijtuig van de vorste lijke personen waren gesloten. In Brussel aangekomen Koning Boudewijn en de leden van de koninklijke familie zijn Maandagmiddag in Brussel teruggekeerd. De aankomst verliep rustig. Een twintig tal personen, voornamelijk vrouwen, riep „Lang leve de koning" en „Lang leve ko ning Leopold", maar de koninklijke familie liet zich niet zien. De gordijnen van het rijtuig waren neergelaten. De Koningin en Prins Bernhard zullen 26 Februari een bezoek aan Londen brengen Oorspronkelijk lag een tweedaags bezoek in de bedoeling, tijdens hetwelk allereerst de tentoonstelling van oude Hollandse schilde rijen uit particulier Engels bezit in Burling ton House zou worden bezocht. Ook zou aan de Koningin tijdens een plechtigheid in de city de Freedom van de Carpenters Com pany worden aangeboden, waarna de Ko ningin en de Prins zouden aanzitten aan een door de Carpenters Company in de Dra pers' Hall aan te bieden lunch. Tijdens het één daagse programma, waar toe thans is besloten, zullen de Koningin en de Prins een bezoek brengen aan kóningin Elisabeth en de hertog van Edinburgh, aan wie Hare Majesteit de dank van het Neder landse volk zal overbrengen voor de hulp van het zelf zo zwaar getroffen Engeland De Koningin zal voorts de tentoonstelling in Burlington House bezoeken.- Drie Amerikaanse straaljagers van het type Thunderjet zijn Zaterdag in de om geving van het vliegveld Goose Bay in La brador gelijktijdig neergestort. Een piloot kwam om het leven. Een andere Thunderjet, die evenals de drie bovengenoemde, deel uitmaakte van een formatie van zestien vliegtuigen, wordt ten Zuiden van Groen land vermist. Frans communistisch blad opgeheven Het enige communistische Franse avond blad Ce S o i r zal van één Maart af niet meer verschijnen. De hoofdredacteur, Louis' Aragon, schrijft dat de stijging der kosten en het gebrek aan fondsen de oorzaken van de liquidatie zijn en niet een daling van de po pulariteit. De correspondent van Reuter concludeert uit een en ander, dat het ledental der com munistische partij gestaag daalt. Het natio nale orgaan Humanité heeft naar schat ting een lezertal van 120.000, hetgeen voor Frankrijk laag geacht wordt. Onvermoeid zwoegen de militairen, die bezig zijn met het herstellen van de schade in de walersnoodgebieden, voort. Nabij Bath is men bezig de Reigersbergerpolder ter grootte van 1000 ha, van het buitenwater af te sluiten. Indien de werkzaamheden naar wens verlopen kan deze polder worden leeggemalen, waardoor in de eerste plaats de spoorlijn naar Goes en de daarnaast gelegen snelweg in dezelfde richting vrij komen. Ook de geestelijke verzorgers van de genietroepen zien er niet legen op de jongens af en toe een handje te helpen. Links ds F. ter Beek en rechts Aalmoezenier G. Wubbels, die zandzakken torsen bij het maken van de dijk bij Rilland-Bath. Moordaanslag in Den Haag Zaterdagmiddag heeft een 29-jarige mu sicus in een woning aan de Molenstraat te 's Gravenhage getracht zijn vriendin uit Amsterdam van het leven te beroven door haar de keel dicht te knijpen. Medebewo ners van het perceel schoten toe en wisten de musicus te overmeesteren, die naar het politiebureau is overgebracht. Het meisje is in overspannen toestand ter observatie in de Ramaerkliniek opgenomen. De musicus, die een contract in Den Haag had gekregen, was daar bevriend ge raakt met een ander meisje, hetgeen zijn eerste vriendin een doorn in het oóg was. Daar de musicus ten slotte geen keuze kon maken was de Amsterdamse Zaterdag naar Den Haag gekomen om met hem over deze kwestie te spreken. De man had tevoren een paar borrels gedronken en had het meisje in benevelde toestand naar de keel gegrepen (Van onze correspondent te Rome.) In de grote conferentiezaal van de Banco di Roma was Maandagmiddag wel een zeer bijzonder publiek bijeengekomen. Niet alleen waren vrijwel alle Italiaanse ministers en staatssecretarissen, benevens tal van kamerleden en senatoren aanwezig, maar we merk ten in de stampvolle zaal bovendien vrijwel het gehele corps diplomatique op en verder een groot aantal leidende figuren uit het Italiaanse bedrijfsleven. Voor dit gezelschap heeft minister Beyen, ingeleid door de president van het Italiaanse Centrum voor Euro pese Verzoening zijn rede gehouden over het nieuwe Europa. De minister wees er op, hoe ons wereld deel tengevolge van de twee grote oorlogen weliswaar aan betekenis heeft ingeboet, niet langer het centrum is van de wereld, maar toc-h nog steeds een hoogst belangrijk continent blijft. Europa heeft zich van de ontvangen slagen verwonderlijk snel her steld en het is nog steeds de grote bron, waaruit voor de ganse wereld bevruchtende ideeën voortkomen op politiek, cultureel so ciaal en artistiek gebied. Toch voelt Europa zich bedreigt en 't gevaar, waarin 't verkeert maakt dat voor het eerst in de geschiedenis' het gevoel van een soort gewestelijke saam horigheid bij de Europeanen is ontwaakt. Maar dat gevoel van saamhorigheid is niet ontstaan, doordat de Europese volkeren zich nader verwant voelen met elkaar dan met andere volkeren, doch voornamelijk doordat de andere zich van ons hebben afgewend, zich politiek hebben losgemaakt van Europa, in de vorige eeuw nog de spil, waarom alles in de wereld draaide. De oorzaak van ons saamhorigheidsgevoel is dus tot nu toe vrij negatief en daaruit kan men geen blij vende, krachtige nieuwe gemeenschap op bouwen. Er moeten positieve elementen gevonde;. worden. En die zijn alleen te vinden in het zich bewust worden van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor belangen, die wij gemeen hebben; culturele zowel als stoffelijke belangen. Tot nu toe zijn nog slechts zes landen be reid voor de beveiliging van hiin bestaan elk een ietsje van hun souvereiniteit te (Van onze correspondent te Londen) Het Britse kabinet overweegt een alge mene amnestie voor militaire deserteurs in verband met de kroning. Vandaag heeft een conservatief afgevaardigde Churchill gevraagd of de tijd niet gekomen is voor een algemeen pardon. Het vraagstuk van de deserteurs is van ernstige aard, omdat veel misdadigheid en geweldpleging aan dit ondergedoken leger van meer c i tienduizend personen, waar van velen nog in het bezit van wapenen zijn, wordt toegeschreven. Amnestie werd sinds de oorlog door de Labour-regering en de tegenwoordige re gering reeds ^verscheidene malen overwo gen. De meerderheid van de deserteurs van de laatste oorlog bevindt zich in het buitenland of in Ierland. De rest is, naar aangenomen wordt, grotendeels opgenomen in het burgerlijk bestaan onder valse na men. Behalve de ruim tienduizend man, die in de oorlog deserteerden, waren er sinds Augustus 1945 nop meer dan 3500 man uit de strijdkrachteA gedesterteerd. Het aan tal nam geleidelijk af. In Dec. 1945 waren nog meer dan 17.000 oorlogsdeserteurs op vrije voeten. Aan minister Shinwel! werd, toen hij mi nister van defensie was, voorgesteld een algemeen pardon aan de deserteurs te ver lenen, op .voorwaarde, dat zij drie jaar of langer als vrijwilliger bij de strijdkrachten zouden dienstnemen. Shinwell verwierp dit voorstel. Na de eerste wereldoorlog was er geen algemene amnestie, maar na enkele jaren werd stilzwijgend aangenomen, dat geen acti-^ tegen deserteurs meer zou worden gevoerd. Amnestie wordt verleend Nader vernemen we, dat premier Chur chill Maandag in het Lagerhuis heeft be kendgemaakt, dat ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth amnestie zal worden verleend aan de duizenden niet opgespoorde deserteurs van de Britse strijd krachten gedurende de tweede wereldoor log. De premier zei echter niets over amnestie voor de deserteurs uit de na-oorlogse jaren. offeren, maar op den duur zal dit aantal toenemen, wanneer het initiatief der eerste zes vrucht gaat dragen. Wanneer de voor gestelde maatregelen in één der betrokken landen aanleiding zijn tot economische wrijvingen, tot een crisis in bepaalde be drijfstakken, dan mogen wij dit niet be schouwen als een zaak, die' het betrokken land zelf moet opknappen, doch dan gaat dit ons allen aan en dan moeten wij gemeenschappelijk die lasten 'dragen. En om dat te kunnen bereiken is een boven nationaal gezagsorgaan nodig. De Europese integratie moet zich een drie voudig doel stellen gemeenschappelijke ar beid ter oplossing van gemeenschappelijke problemen; gezamenlijke verantwoordelijk heid om te voorkomen, dat de betrokken nationale eenheden op zeker ogenblik zicb genoopt zien om on-Europese maatregelen te nemen teneinde de moeilijkheden hel hoofd te bieden; een gemeenschappelijk ge zagsorgaan om leiding te geven aan allen. Of men zulk een oplossing nu politieke of economische integratie noemt, heeft wei nig te betekenen; dat'zijn slechts twee kan ten van een en dezelfde zaak. Het cement voor dit alles moet gevonden worden in de menselijke solidariteit, aldus onze minister. Het zou ons niet verwonderen, wanneer Italië en de Benelux-landen bij de bespre kingen. die hier vandaag beginnen, zich vrijwel op hetzelfde standpunt zouden stel len. in,welk geval de reis van minister Beyen als bijzonder geslaagd kan worden beschouwd. Charles Chaplin gaat in Zwitserland wonen Charles Cl.aplin zou hebben medegedeeld, dat hij zich definitief in Zwitserland zal gaan vestigen. Hij zou reeds de koopacte van een villa mrt vijftien kamers aan het meer van Genève hebben getekend. DE VERWACHT: Aanhoudend zacht Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. Overwegend droog weer met veel bewol king. maar vandaag enkele opklaringen. Ma tige tot zachte wind tussen West en Zuid, Vandaag overdag dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. 24 Februari Wassende maan Zon op 07.40: onder 18.09 Maan op 13.28; onder 06.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1