Zioin Zijpe Derde convooi uit Leiden in Vlissingen aangekomen Meegebrachte goederen toerden terstond uitgereikt Fw DE BEVELANDEN 33 -bed is ook voor U ideaal! Amsterdam naar zond zes pompen Zonnemaire ZEEUWSCH-VLAANDEREN N-ZEELAND WALCHEREN Stichting Watersnood Zeeland neemt taak van Rode Kruis over Officiële Publicaties ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT g Vijfhonderd sigarenkistjes „Als u straks soms nog eens Iets nodig heeft, zeg het ons dan gerust. Wanneer w)j kun nen, zullen we u heihen". Deze woorden van de Leidse wethouder S. Menken, gesproken tot het Vlissingse ge meentebestuur bij de aankomst van het derde convooi goederen uit de sleutelstad in Vlissingen. kenmerken de grote offervaardigheid en de spontaneïteit, waarmede men zich in Leiden beijvert om de getroffen bevolking van Vlissingen te helpen. Voor de derde maal kwam een flinke voorraad goederen uit Leiden naar Vlissingen. En ditmaal waren 2 wethouders, de heren S. Menken en A. J. Jongelecn zelf meegekomen om deze gaven over te dragen en ter plaatse ook eens te zien, hoe deze goederen terstond aan de getroffenen worden uitgereikt. Burgemeester mr F. H. Kinschot, was verhinderd, maar werd vertegenwoordigd door zijn secretaresse, mej. M. Hoynck van Papendrecht. Om 7 uur was het convooi Donderdag morgen uit Leiden vertrokken en pas bijna 12 uur later kwam men voor de Willem III- kazerne in Vlissingen aan. waar het vol tallige college van B. en W. ter begroeting aanwezig was. Een ploeg mannen stond klaar om de goederen direct uit te laden, dames waren aanwezig om ze zonodig te sorteren en precies een uur na aankomst kon onder leiding van de staf van „sociale zaken" met de uitreiking worden begonnen. Intussen had het gemeentebestuur zich met het gezelschap uit Leiden naar het stadhuis begeven, waar een kop koffie werd aangeboden en waar burgemeester, mr B. Kolff in de raadzaal in enkele hartelijke woorden de dank van het gemeentebestuur en burgerij vertolkte, voor de ook nu weer zo spontaan door Leiden geboden hulp. Eerst een vracht nieuwe kleding, toen enige grote vrachtauto's met meubelen en nu weer een hele voorraad kleding. Vlissingen heeft wel reden om de Leidenaren dankbaar te zijn voor de. grote gulheid, waarmede .zij: de getroffenen bijstaan in hun moeilijk heden. Dat men hier in Vlissingen, dat de laatste twaalf jaar zoveel slagen te incas seren heeft gekregen, nog niet moedeloos is geworden, is zeker voor een belangrijk deel'te danken aan het medeleven van zo- velen, in het bijzonder in Leiden. Burgemeester Kolff verzekerde, dat het Vlissingse gemeentebestuur graag eens per soonlijk naar Leiden wil komen om daar aan iedereen, die het maar horen wil, te vertellen hoe dankbaar men hier is. Wethouder S. Menken uit Leiden beant woordde de toespraak van mr Kolff en ge tuigde van de gi-ote spontaneïteit, waarmee iedereen in Leiden heeft meegeholpen om deze hulpactie te doen slagen. Wanneer een beroep op de bevolking werd gedaan, werd deze steeds veel royaler beantwoord, dan men ook maar had kunnen verwachten. Naast Vlissingen, is thans ook Nieuwe- Tonge door Leiden geadopteerd, maar die gemeente moeten we delen met andere, aldus voegde de heer Menken aan deze mededeling tae, doch Leiden prijst zich ge lukkig dat dit mogelijk is. Spr. wenste de Raggermateriaal in viiiclithaven Zijpe De vluchthaven Zijpe te Bruinisse zal gedurende de komende weken met ingang van heden worden gebruikt als ligplaats voor een perszuiger en ander baggermate- riaal en voor de aanvoer van materialen ten behoeve van de herstelling van dijkën op Schouwen-Duiveland. Hierdoor is slechts ongeveer de helft van het havenoppervlak als ligplaats voor de doorgaande scheep vaart beschikbaar. Dit deelt de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, directie Benedenrivieren, te 's Gravenhage mede. VEILING V.V.Z.B. GOES. 20 Februari 1953. Spruiten 15—53; groene savoye kool 20—23; rode kool 8 uien (stek) 3.50— 10; prei 52; peen 14; kroten 12; witlof 56—57; knolselderij 12, alles in guldens per 100 kg. Sel derij 15 per bos; knolselderij 3—7.50 per stuk. Advertentie) Oesterexport stelt teleur De oesterverzending, die vorige week zo hoopvol weer begon, heeft tot nog toe niet beantwoord aan de verwachtingen die men koesterde. Na de aanvankelijk mooie or ders is het zeer kalm geworden. De laatste dagen moest men zich bepalen tot kleine verzendingen. Dit geldt niet alleen voor België, doch ook voor andere afzetgebie den. Hopelijk komt hierin spoedig een kentering. Vlissïngers toe, dat zij zullen volhouden tot zij ook de gevolgen van deze ramp weer te boven zijn gekomen. Later op de avond woonde het gezelschap uit Leiden nog een deel van de uitreiking bij en vanzelfsprekend was het een grote voldoening te kunnen vaststellen, dat de ingezamelde goederen terstond werden uit- Fokcentrale West-Zeewsch- Vlaanderen Rayonverdeling economisch verantwoord De fokcentrale West-Zeeuwsch-Vlaan- deren kwam in algemene vergadering bij een in hotel Mabcsoone te Oostburg. De voorzitter, de heer Vercraeije, heette in zijn openingswoord in het bijzonder ir. W. L. Harmsen. de rijksveeteeltconsulent. welkom. De rekening en verantwoording over het jaar 1952 werd behandeld. Het bleek, dat er een kassaldo was van 1169.31 op 1 Januari 1952 en dat in 1952 was ontvangen 4272.33. Er was uitgegeven in 1952 totaal ƒ4312.92, zodat er over het afgelopen jaar een klein nadelig saldo was en het kasgeld terugliep tot 1130,22. Het jaarverslag over 1952 wijd de onder meer uitvoerig aandacht aan het bezoek van Prins Bernhard. Het bleek, dat in het jaar 1952 totaal 1Ö39 koeien en 622 kalveren gecontroleerd waren. De begro ting 1953 werd aangenomen met een bedrag aan uitgaven van 4250,en aan inkomen van ƒ4000.—. Uitvoerig werd gesproken over het be stuursvoorstel om tot landelijke samenwer king te komen met de contróleverenigingen. Hierbij bleek, dat de afdelingen wat leden aantal betreft de volgende samenstelling hadden: Afdeling Sluis 42 leden met 130 koeien; Biervliet 46 leden met 115 koeien, Cadzand gereikt aan hen. die er het meest om ver- 50 'ed,e" ™(!t.105 k°e>elV s»< ,K™" 36 )e«pn warpn n,et 130 koeien; Groede 52 leden met 125 legen waren. Twee meisjes-leerlingen van Leidse middelbare scholen Bep Kern en Rinie Hoeks die eveneens waren meegekomen, belastten zich met de Uitreiking van een bij zonder Leids geschenk, dat aan de uit te reiken kledingstukken kon worden toege voegd als resultaat van een actie van de Leidse schooljeugd. Want met deze vracht waren meegekomen 500 sigarenkistjes, ge vuld met allerlei kleine artikelen, welke elke huisvrouw toch zo dringend nodig heeft: een paar klosjes garen, naalden, spel den, een stukje zeep, wat veters, lucifers, stopwol, een borsteltje, een spiegeltje Ruim duizend van deze kistjes hebben de Leidse scholieren bijeengebracht en 500 hiervan gingen mee naar Vlissingen. Hier war^n kleine gaven elk op zich zelf, maar met grote liefde, verzameld en vooral daardoor een treffend bewijs van de uit drukkelijke wil van de Leidenaars om te helpen, niet met woorden, maar met daden! koeien; Oostburg 45 leden met 157 koeien; IJzendijke 32 leden met 99 koeien; Water- landkerkje 24 leden met 52 koeien: Schoon- dijke 33 leden met 77 koeien, Zuidzande 25 leden met 50 koeien. Men kon het bij de discussie niet een6 worden over de verdeling in contrölerayons. De meningen bleken sterk verdeeld te zijn. De voorzitter stelde zich op het standpunt, dat de rayonverdeling economisch verant woord was. Men kon evenwel niet tot een beslissing komen. Een voorstel om de kal veren te laten schetsen, waarvoor de pro vinciale vereniging 0,50 subsidie per kalf geeft, viel in goede aarde. Dit bedrag komt aan de fokcentrale ten goede, die een nade lig saldo heeft. Door de heer Oscar de Mil- liano werden enkele films vertoond van de fokveedag 1952. In het slotwoord van de voorzitter wer den nog goede wensen geuit voor het her stel van de vice-voorzitter, de heer T. van Iwaarden, die ernstig ziek is. Werkkleding nodig..? E.H.B.O.-afdeling Goes hield jaarvergadering De afdeling Goes der Ned. Vereniging van E.H.B.O. kwam in Tivoli in jaarver gadering bijeen. Mededeling werd gedaan dat vrijstelling van vermakelijkheidsbelas ting is verkregen voor een propaganda- toneelavond ten bate van getroffen E.H.B.O.-afdelingen. De secretaresse, mej. A. A. Reijnhoudt, gaf in haar jaarverslag een uitvoerig overzicht over de werk zaamheden van de afdeling, welke op 31 December 1.1. 20 leden telde. De rekening van de penningmeesteresse, mej. F. Jon ker, sloot met een batig saldo van 310,33. De aftredende bestuursleden, mej. A. A. Reijnhoudt en mej. F. Jonker werden bij acclamatie herbenoemd. Besloten werd nog nader enige afgevaardigden aan te wijzen voor de op 5 en 6 Juni a.s. te Amsterdam te houden algemene vergadering van de Ned. Vereniging. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken sprak de heer Brug- geman van de transportcolonne van het Rode Kruis namens dokter C. R. N. F. van Joost een dankwoord voor de pret tige en uitstekende samenwerking bij de hulpverlening in de afgelopen dagen. Hij sprak hierbij de hoop uit, dat deze samen werking in de toekomst bestendigd zal worden. Na de pauze hield het plaatselijk hoofd der Bescherming Burger Bevolking, de heer J. Oranje, een uiteenzetting over de B.B. en de plaats der E.H.B.O.-afde ling Goes in deze organisatie. Films in Zeeland Electro te Middelburg vertoont de op merkelijke Mexicaanse film van Bunuel „Zij. die vergeten worden", een rauw en realistisch verhaal over het leven aan de zelfkant van Mexico-City, gevangen in prachtige filmbeelden. Groot werk van een cineast, die in de tijd van de Avant- garde reeds zijn sporen verdiende. In Alhambra te Vlissingen gaat de Duitse rolprent „Export in blond", een kundig gemaakt en goed gespeeld melo drama over de nog altijd actuele handel in blanke slavinnen naar Zuid-Amerika. Het programma van Luxor te Vlissingen is op de vrolijkheid afgestemd: de in Amerika bijzonder populaire komieken Dean Martin en Jerry Lewis verkopen hun grappen in „De vloot op stelten". Ondanks de Nederlandse titel („Het kind der zonde") is de Franse film „Le garcon Sauvage" in het Grand-Theater te Goes zeer de moeite waard. Madeleine Robinson geeft een knappe vertolking van de hoofd rol in dit drama, waarmee de Franse film industrie eer inlegt. VAN TOT In verband met de overstromingsramp is het Z.V.U.-concert. dat Herman Krebbers in Axel zou geven, uitgesteld tot een nader te bepalen datum in Maart. De afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis is op het ogenblik druk in de weer met het inzamelen van tijdschriften, waarin foto's voorkomen van de waters nood. Deze bladen zullen worden verspreid onder de evacué's uit het rampgebied. Tijd schriften kunnen ook nu nog worden inge leverd. De voetbalvereniging Vlissingen zal binnenkort een wedstrijd spelen ten bate van het Rampenfonds. Op Zondag 22 Febr. zal worden gecollecteerd tijdens de wed strijd VlissingenBreskens. In St. Annaland laat de torenklok zich sinds enkele dagen weer horen. In ver band met de noodtoestand is het enige tijd verboden geweest de klok anders dan in geval van nood te luiden. In de maand Januari werden in St. Annaland 64 vergunningen voor huis slachting van een varken uitgereikt. Nu de nog aanwezige voorraad uien door de overstromingen zo zeer is geslon ken, zal er zowel in St. Annaland als in Scherpenisse maar eenmaal in de week, nl. op Dinsdag, worden geveild. Het hek van de kerktuin te 's Heer Arendskerke werd nogal beschadigd toen een span paarden van de landbouwer ,T. K., dat op hol was geslagen, hier tegen aan botste. Bij Kamperland is op het ogenblik een aantal binnendijken bedekt met vlas, dat door het zeewater overspoeld is geweest. Men maakt van de gelegenheid gebruik, om het vlas op deze wijze te laten roten. Tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel le Kamperland werd benoemd mej. F. A. Groot—Nibbelink, thans als onderwijzeres werkzaam te Westkapelle. Het gemengd koor te Terhole, dat eerst kortgeleden werd opgericht, heeft een bestuur gekregen. Hierin hebben zitting: J. Sponselee, voorzitter; G. Boeykens, vice-voorzitter: mej. M. Everaert. secre taresse; mej. E. de Theye, ^penningmees- teresse. leden A. Schelfhout en mej. A. Dobbelaar. In de koffiekamer van het P.Z.E.M.- gebouw te Middelburg heeft een groep P.T.T.-mensen uit Vlissingen gebiljart tegen een groep uit het P.Z.E.M.-personeel. Vlissingen won de ontmoeting met 86, de hoogst gemaakte serie was 18. De return match zal in Vlissingen worden gespeeld. Te Oostkapelle vergaderde onder voor zitterschap van de heer J. de Kam de ver eniging Een school met den Bijbel. Als be stuurslid werd herkozen de heer H. Won- dergem. Men sprak uitvoerig over het vast stellen van de aanvangsdatum voor een nieuwe cursus die zou worden verschoven van 1 April naar 1 September. Men be sloot echter deze kwestie nog nader te be studeren. Te Goes kwamen evacué's uit Ouwerkerk bijeeu Woensdag werd voor de evacué's uit Ouwerkerk de eerste contactavond ge houden in Goes, waarbij de Ned. Herv. predikant van Ouwerkerk, ds Kuin, voor ging. In het gebouw van de Vrijz. Her vormden aan de Turfkade waren ruim 60 Ouwerkerkers bijeen, van wie het me rendeel vrouwen want ongeveer 35 man nen waren terug naar het dorp voor het verrichten van opruimingswerk. Tijdens de korte kerkdienst sprak ds Kuin zijn gemeenteleden op bemoedigende wijze toe. Eens in de drie weken zal ds Kuin een dienst houden in Goes (de eerste op 8 Maart a.s., eenmaal in de drie weken in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar ook vele Ouwerkerkers zijn en de derde Zondag „ergens" in Nederland. Getracht zal worden het contact met de gemeenteleden in stand te houden door een gestencild blaadje. Alle gemeenteleden kunnen zich opgeven bij dr Bogelaar, Oude Haven te Zierikzee of voor Goes bij ouder ling Smits, Scheldestraat 66. Ds Kuin treed*, thans op als comman dant van de bergingsdiensfc commissielid voor Schouwen en Duiveland van de Ge nerale Synode der N.H. Kerk en secretaris van het Rode Kruis. Hij deelde mede, dat in Den Haag voor Ouwerkerk een speciaal fondsje is opgericht, dat Ouwerkerk ge adopteerd is door Heilbronn bij Stutgart en dat ook een groepje vrienden uit Zwit serland belangstelling heeft getoond. Zoudagsdienst doktoren Bij spoedgevallen is te Goes te bereiken de heer T. F. v. d. Werft, arts, Wijngaard straat 51, tel. 2121. Te Driewegen, 's Hee- renhoek, Borssele, Nieuwdorp en Lewe- dorp wordt de praktijk van de heer Fol- mer waargenomen door de heer W. H. C. C. J. Luijcbx, arts te 's Heerenhoek, tel. K 1195—275, en de praktijk van de heer Gelderblom door de heer H. J. M. Kiviet, arts te Borssele, tel. K 1105—203. Te Hein- kenszand, Wolpfaartsdijk en 's-Hèer Arendskerke is te bereiken de heer P. Sta- verman, arts te Hcinkcnszand, tel. K 1106— 234. Apotheek. Goes: apotheek La Porte, Gr. markt, tel. 2529. Advertentie) 'a Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Grote voortvarendheid werd beloond J. Colijn tot inspecteur N.S. benoemd De heer J. Colijn, sectiechef van de Ned. Spoorwegen te Goes kreeg dezer dagen van de president-directeur, :r Den Hollander, een telegrafische dankbetuiging voor de Zmuwm*'baanvak hVeft'aaiurerakt °waSr'pol<I" 15 weliswaar niet a,s (,ircrt *«ol* van de stormramp geïnundeerd, maar zu baanvak heeft aangepak-, waar heeft tnoh veel wafer eekreeen HnnrHui «Hf «lnnr hnrl.m „i* ,..„1 bij hem tevens werd meegedeeld, dat hij per 1 Febr. j.l. bevorderd is tot inspecteur. Met grote voortvarendheid is de heer Co lijn rfa de ramp onmiddellijk begonnen met het herstel van de spoordijk op de Sloedam. Hij liet hiervoor een deel van de rails en de bielzen van het emplacement te Vissingen opbreken, terwijl verder de grond en het grint van het vroegere dubbelspoor tussen Lewedorp en Vissingen werd gebruikt om een nieuwe spoorbaan op de Sloedam aan te leggen. Door dag en nacht te werken, speelde men het klaar na 14 dagen de treindienst tus sen Vilssingen en Goes te herstellen. Thans begrijpelijk en zelfs noodzakelijk. Begrïjpe- is men in Kruiningen. aan het werk. waar! lijk omdat het vechten voor het behoud van zich nog enkele tientallen goederenwagons j deze gronden voor velen immers een strijd bevinden, die bij vloed telkenmale in het i om de broodwinning betekent. Noodzakelijk, water komen te staan. Men is nu druk bezig omdat elk droog stuk land op Schouwen en deze wagons weg te slepen. Duiveland gebruikt kan worden als spring- 572 ha goede grond kan gered worden Zeventienhonderdtwintig kubieke meter water per uur wordt er sinds Vrijdag middag uit de polder Zonnemaire gemalen door zes pompen, welke door het ge- meenebestuur van Amsterdam aan Zonnemaire beschikbaar werden gesteld. Deze polder is weliswaar niet als direct gevolg van de stormramp geïnundeerd, maar heeft toch veel water gekregen doordat dit door dc bodem uit omringende, wel overstroomde polders, binnendrong. Het kwelwater moet zo spoedig mogelijk weg, omdat dit vanzelfsprekend brak is en daarom schadelijk voor de land bouwgronden. Ruim 572 ha goede grond kan nu gered worden dank zij de Am sterdamse hulp. piank voor het herstel van het gehele eiland. In dit verband is het niet uitgesloten dat binnenkort in Zonnemaire barakken zullen worden gebouwd voor de talloze ar beiders. die de dijkeiï van Schouwen weer zullen dichten. In het dorp Zonnemaire, dat In normale tijden circa 800 inwoners telt wonen nu 300 mensen, deels mannen, die hard werken aan de Schouwse dijk bij de uitwaterings sluis. Hier sijpelt nog steeds water naar binnen en dat moet zo spoedig mogelijk slop worden gezet. Loco-burgemeester Jac. de Rijke is na tuurlijk in zijn nopjes over de pompen: „Als de Schouwse dijk het nu maar houd'., be tekenen zij de redding voor onze polder". De buitenstaander zal misschien de schou ders ophalen over deze verbeten wil om een betrekkelijk klein stuk grond te midden van het vele water te redden, maar het is Aanbesteding Door het architectenbureau van Zantbeek en Schonis uit Sas van Gent werd te Eede, gem. Aardenhout aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuur voor reke ning van de heer C. H. Rammelaere te Eede. De uitslag van deze aanbesteding luidt: Fa F. A. Maas, Aardenburg ƒ48.590; fa F. J. Daanse, Aardenburg ƒ51.500; fa F. Ach. Standaert, Eede 46.900: fa L. de Bruyn en Zn 50.800; fa T. Standaert, Eede ƒ44.800. De gunning is aangehouden. Zondagsdienst doktoren Bij spoedgevallen is te Terneuzen te be reiken de heer C. V. de Koek, arts, Markt Dierenartsen. Te bereiken is de heer D. Haak te Groede, tel. 8. Uitvoering en bridge-drive voor het Rampenfonds Ten bate van het Nationaal Rampenfonds zal te Terneuzen op Maandag 2 Maart a.s. een uitvoering worden gegeven in het Con certgebouw, waaraan medewerking zal wor den verleend door het Symphonie-orkest „Onder Ons" én door de toneelclub „Ons Genoegen". De toneelclub zal opvoeren het spel indrie bedrijven „Boerenstrijd", onder regie van de heer H. Polvliet en onder de algemene leiding van de heer C. W. Vink. Het programma van het orkest omvat o.m. reiKen oe neer v. uc xvuv.iv, aivo, iYicur.. «....„v 25, tel. 2303. Te Oostburg, Aardenburg en de „Lustspiel-ouverture^. van Keler Bela. de Eede is te bereiken de heer N. J. Rijk, arts te Aardenburg, tel. 104. Te Breskens, Groede en Schoondijke is te bereiken de heer A. C. Ossewaarde, arts te Breskens, tel 91. Apotheek: Terneuzen: Apotheek M. B. M. Kamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Centrum Kraamzorg W.-Z. VI.: Te berei ken is zr Catsman te Groede, tel. 52. Almelose werkers in Zierikzee aan de slag Sinds enige dagen werken in Zierikzee mannen uit Almelo, de stad die het zwaar- getroffen Zierikzee adopteerde. Deze adop tie is dus niet alleen een kwestie van pa pier, maar van tastbare werkelijkheid. Voor lopig heeft Almelo 10.000 uitgetrokken om direct aan Zierikzee bijstand te verle nen. Onder leiding van de heer P. C. Vol bracht, directeur van de Almelose reini gingsdienst en thans adoptie-ambassadeur" zijn een groep Almelose mannen na een lange reis in Zierikzee aangekomen. Dat zijn de chauffeurs Schoenmaker, Bolscher, Brouwer, Blom en Kuijper, die allen in ge meentedienst te Almelo werkzaam waren. Zij hebben nu de taak de niet-geëvacueer- de bevolking van Zierikzee te voorzien van water. Een goede watei'voorzïening is voor Zie rikzee van groot belang, doch dat betekent tevens, dat er spoedig een noodaanvoer- leiding gelegd moet worden, die het water van de duinstrook brengt naar de delen van Zierikzee, waar het waterleidingnet nog in tact is. Via Scharendijke en Brouwersha ven zal nu een eternit-buïs naar Zierikzee worden geleed, waarvoor vele werkkrach ten nodig zullen zijn. Ook hiervoor zal men hulp van Almelo vragen. Vlasfabriek te St Maartensdijk Naar wij vernemen wordt ondanks de inundatie met volle kracht doorgewerkt aan het tot stand brengen van een vlasfabriek te St Maartensdijk. Alle medewerking wordt verleend om dit project te doen slagen. Toestand in Poortvliet wordt gunstiger In Poortvliet wordt de toestand voort durend gunstiger. Het dorp komt steeds verder droog cn vele bewoners van wonin gen, welke in het water hebben gestaan, keren terug. De weg naar Tholen is over een lengte van 3 km niet te berijden. Directeur Gemeentewerken treedt af J. Moll volgt C. Ouwehand op De Directeur van Gemeentewerken en de Gem. Reinigingsdienst te Vlissingen, de heer C. Ouwehand, zal met ingang van 1 Augus tus a.s. de gemeentedienst met pensioen verlaten. W. willen terstond in de vacature voorzien en hebben aan de raad voor de vergadering van a.s. Vrijdag een voordracht doen toekomen, welke slechts één naam bevat, n.l. die van. de heer J. Moll, thans technisch hoofdambtenaar en plaatsvervan gend directeur van genoemde diensten. Ouderavond school IS'ed. Herv. Gemeente Donderdagavond werd in de Schouwburg te Middelburg de ouderavond gehouden van de school der Herv. Gemeente aan de Zuid singel. De bijeenkomst werd geopend door de oud-voorzitter van het* schoolbestuur, ds P. J. F. van Voorst Vader met zapg, ge bed en schriftlezing. Daarna kwamen de leerlingen ten tonele met zang, een bijzon der aardig lintenspel, gymnastiek en een spectaculair zangspel, waarmee veel succes werd geoogst. Het eerste gedeelte van de avond werd gesloten door de voorzitter, ds van Woerden, die ds Van Voorst Vader dankte voor het werk. dat deze gedurende zijn 20-jarig voorzitterschap van de school heeft gedaan. Tevens deelde hij mee, dat de heer A. v. d. Ende, die meer dan veertig jaar aan de school verbonden was. het on derwijzerschap met ingang van 1 April a s. zal neerleggen.. De heer v. d. Ende kon de bijeenkomst wegens ziekte helaas niet bij wonen. Het tweede gedeelte van de avond werd gehouden in het schoolgebouw aan de Zuidsingel, waar een expositie van het werk der leerlingen was ingericht. Ook hier be stond veel belangstelling voor. H. B. J. Knoop raadslid Als opvolger van J. C. Corver Als opvolger van de heer J, C. Corver als lid van de Vlissingse gemeenteraad is door het centraal stembureau aangewezen de heer H. B. J. Knoop. In de raadsvergadering van volgende week Vrijdag zullen diens geloofsbrieven worden onderzocht en zal over de toelating worden beslist. Zondagsdienst doktoren Bij spoedgevallen is te Vlissingen te be reiken de heer R. Gfippellng, arts. Badhuis straat 121, tel. 2190. Te Middelburg is te bereiken de heer W. Feikema. arts. Dam 16. tel. 2993. Te Veere, Serooskerke en Oost-Kape!le is te bereiken de heer M. A. v. d. Sluiis, arts te Veere, Markt A 155, tel. K 1181-271. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoute- lande is te bereiken de heer M. Huygens. arts te Westkapelle, „De Wiezel", tel. K. 1188-316. Apotheken; Vlissingen: Apotheek Enge- ring. Singel 60, tel. 2025. Middelburg: Apotheek Van Pienbroek, Markt 69. tel. 2134. Van onze adverteerders Vrijdag was het voor twee Middelburgse zaken een heuglijke dag. De fa Schipper v.h. Rechsteiner. het herenkledingmaga zijn. dat zo lang in de Giststraat gevestigd is geweest, nam het prachtige nieuwe pand Lange Delft 8 c in gebruik en be schikt daardoor thans over een fraaie ver koopruimte. keurige etalages en een mo derne outillage. Talrijke bloemstukken zorgden voor een feestelijke sfeer. De zaak in rookartikelen van de heer L. Schouten is verplaatst van de L. Gist straat 12 naar L. Giststraat 15. het door Schipper ontruimde pand. Ook voor deze firma betekent de verhuizing tevens een grote verbetering. „Czardas" van Monti en „Eine Kleine Nachtmusik" van Mozart. Voorts zal de bridgeclub „Luctor" Zater dag 28 Februari a.s. een bridge-drive hou den in hotel „Des Pays Bas". Er zal in drie klassen worden gespeeld volgens het Ho- well-systeem. Jaarvergadering Fröbelschool De vereniging Fröbelschool Nieuwstraat te Axel hield onder voorzitterschap van de heer A. H. v. d. Lee haar jaarvergadering. Het bleek dat over 1952 was ontvangen een bedrag van 4208,86 en uitgegeven 4182,81, zodat er een batig slot resteerde groot 26,05. Geheel betaald werden de ver- nieuwingswerken, die in de zomervacantie werden uitgevoerd. Woorden van lof wer den gesproken aan het adres van het dames comité, dat zeer actief was bij de voorbe reidingen voor het St Nicolaas- en Kerst feest. In de kascommissie werden gekozen de heren Bolleman en Van Doorn, terwijl de penningmeester, de heer C. de Putter bij acclamatie werd herkozen. Bijzondere relatie De Amsterdamse hulp is een gevolg van de bijzondere relatie, die er tussen de ge meentebesturen van de hoofdstad en het dorpje Zonnemaire sinds geruime tijd be staat, o.a. als gevolg van het feit, dat de Amsterdamse geleerde prof. Zeeman in Zonnemaire werd geboren. Wethouder Roosjen van de hoofdstad zorgde er per soonlijk voor, dat de pompen, die met be dienend personeel werden geleverd, naar Zonnemaire werden verscheept en zegde nog veel andere hulp toe. Maar Zonnemaire heeft voorlopig daaraan geen gebrek en zal alles ter beschikking stellen van overig Schouwen-Duiveland. Loco-burgemeester De Rijke verzekerde ons tenslotte, dat hij alle krachten zal inspannen om de land bouwbevolking uit de polder zo spoedig mo gelijk weer terug te brengen opdat het agrarisch leven hier weer op gang kan wor den gebracht. De producten zouden wel eens van veel betekenis voor Schouwen-Duive land kunnen zijn. Verliaalreclrt bij brandschade De leden van de Vereeniging van Neder- landsche Brandverzekeraars hebben be sloten geen „verhaalrecht" uit te oefenen op huurders, die verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor brandschade, toege bracht aan het gehuurde perceel, tenzij er brandstichting in het spel is. Enige tijd geleden is namelijk bij enkele verzekeringsmaatschappijen de vraag ge rezen in hoeverre men recht had brand schade te verhalen op huurders van pan den. waarin brand was geweest. Deze ju ridische kwestie heeft nogal sterk de aan dacht getrokken en daarover zijn processen aanhangig gemaakt. Het was tot nog toe evenwel niet gebruikelijk, dat de ver zekeringsmaatschappijen poogden de brandschade aan gebouwen op huurders té verhalen. De meerderheid van de ver eniging van verzekeringsmaatschappijen wil dit oude standpunt handhaven en men hoopt dat ook de andere brandverzekeraars dit voorbeel zullen volgen. COÖRDINATIE TOT STAND GEBRACHT Eerste fase in hulpverlening afgesloten Ook bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood is thans de tweede phase ingetreden. Was aanvankelijk het kringcommissariaat van het Ned. Rode Kruis in de Gortstraat te Middelburg het middelpunt van alle activiteit, nu komen alle aanvragen om goederen via de burgemeesters binnen bij de nieuwe Stichting Watersnood Zeeland, waarvan de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, het voorzitterschap bekleedt. Er is die eerste weken door alle Rode Kruis-mensen en door de honderden dames, heren en scholieren, die zich spontaan als vrijwilligers beschikbaar stelden, prachtig werk verricht. Alle aanvragen om goede ren kwamen binnen op het dag en nacht bezette kringcommïssariaat, waarna uit de onderscheidene depots kon worden ge put. Nooit zou het Rode Kruis deze ge weldige taak op een zo schitterende wijze hebben kunnen volbrengen, zonder die voortreffelijke medewerking van zovele zijden, want de eigen transportcolonnes waren uiteraard bij het reddingswerk in geschakeld. Van het begin af aan heeft men zich echter niet met de hulpverlening aan particulieren bezig gehouden, dit ge schiedde en geschiedt nog door de ge meentelijke diensten voor de maatschappe lijk zorg, die een bepaald rayon voor hun rekening nemen. Zo bijvoorbeeld de dier.st te Middelburg geheel Walcheren met uit zondering van Vlissingen, Souburg en Rit- them. Deze diensten konden evenwel zo nodig weer om goederen aankloppen bij het Rode Kruis. Alle aanvragen om kle ding, dekking en andere goederen wer den nog steeds even telefonisch, per mo- Hockey programma 2e klasse A. Cadetten krijgt de hekkensluiter For ward II op bezoek en wij twijfelen er niet aan of beide punten blijven in Breda. D.E.S. ontvangt Breda II en de thuisclub heeft ook hier de beste panieren. Liberty zal op eigen bodem met Push II ook niet veel moeite hebben. Gezien moeilijke verbindingen met Brabant heeft Middelburg voorlopig tot 1 Maart uitstel voor het spelen van com petitie-wedstrijden. Onderafd. heren: Push VWarande II; Cadetten II—Push IV; Were Di II— Tempo II: Middelburg II uitstel. Dames: Warande IIPush III; Were Di IIPelikaan IIRapide (Hulst) en ï.fid- delburg uitstel. VOLKSCREDIETBANK VLISSINGEN. Wijziging avond-spreekuren. Hiermede wordt bekendgemaakt, dat met ingang van l Maart 1953 de avond-spreekuren van de Gemeentelijke Volks-Crediefbank te Vlissingen zijn gewijzigd en vastgesteld op des Donderdags van 17 30—19.30 uur. MIDDELBURG. Tegengaan verspilling drinkwater. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat zij. op grond van het bepaalde in art. 10 bis van de Algemene Politieverordening dier gemeente, besloten hebben, zulks m verband met het lijdelijk buiten gebruik zijn van de prlse d'eau te Oranjezon, een verbod uit te vaardigen tot het gebruiken van leidingwater voor het reinigen van stoepen en straten. Middelburg. 20 Februari 1953. bilofoon of desnoods per ordonnans ge controleerd. Het gebeurde n.l. wel. dat een burgemeester, die om goederen vroeg, deze inmiddels reeds van elders ontving. De eerste week ging ook in de nachtelijke uren het verzendingswerk voort. Sindsdien heeft de silulatie zich aanzien lijk gewijzigd. De eerste phase, waarin het kringcommissariaat van 'net Rode Kruis, geleid door mr J. A. Heyse. primair was. is afgesloten. Ook de Rode Kruis-mensen zijn voor net merendeel vrijwilligers, die hun normale dagtaak weer moesten op vatten. Om het werk nu ook verder vlot te laten verlopen en om bij de materiële hulpver lening zo noodzakelijke coördinatie tot stand te brengen, werd besloten een afzonderlijke stichting te vormen, de Stichting Waters nood Zeeland, waarvan de Commissaris der Koningin voorzitter en de Gedeputeerde.de heer A. Schuot ondervoorzitter is. *t Bestuur wordt voorts gevormd door het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland en de heren J F. van Deinse. penningmeester van het Zeeuwse Watersnood Comité. S. J. G. van Leeuwen, inspecteur Maatschappelijke Zorg en mr J A. Heyse, kringcommissaris van het Ned. Rode Kruis. Laatstgenoemde instelling stelt haar depots ter beschikking van de nieuwe stichting. De Deense hulp De heer Heyse vertelde ons nog Iets over de vervoermoeilijkheden. welke men in de afgelopen weken heeft moeten over winnen. Aanvankelijk hebben talrijke schippers gratis goederen verscheept en voorts kreeg hel kringcommissariaat de be schikking over 5 grote vrachtauto's van particuliere zaken in Den Haag en Rot terdam. Deze trucks konden slechts enkele dagen gebruikt worden, zodat mr Heyse op 8 Fe bruari een dringend verzoek tot het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis richtte om transportmiddelen beschikbaar te stel len. Hangende een bespreking over de mo gelijkheid tot inschakeling van militair vervoer, kwam er plotselinng een mooie oDlossing van alle moeilijkheden: in Den Haag arriveerde een colonne vrachtauto's van Deense „Civil Defense", waarvan de bemanning volkomen selfsupporting was en niet alleen goederen uit Denemarken bracht, maar ook haar diensten aanbood aan het hoofdbestuur van het Ned Rode Kruis. Van de 17 trucks werden er 5 doorpezonden naar Middelbure De Denen die eehulsvest kon den worden in de oude pastorie te Souburg, kwamen op 10 Febr. in de Zeeuwse hoofd stad aan en hebben sindsdien bii het ver voer van partijen kleding en dekkinv voor treffelijk werk verricht, waarvoor Zeeland hen dankbaar is. Drie van hun waeens rijn Ihans weer naar Holland teruggekeerd. Dinsdag riidt de gehele colonne naar het zo hulpvaardige Denemarken terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7