JOANNA'S DIEFSTAL Adenauer vindt het constitutionele hof en de Bondsraad op zijn pad Iedere week 18vz uur T. V. Nu zwijgen de geallieerden Meningsverschil over legering van troepen in Z.-Sleeswijk R.A.I-.tentoonstelling belooft belangwekkend te worden Hulp uit het hoofdkwartier van de vrije wereld Met V E L P O N zie je er geen barst van De wereldreis van JIMMY BROWN (Van onze correspondent te Bonn) In Bonn begint men zich enige zorg te maken over de toekomst van het parlementaire stelsel, zoals dat in 1949 in West-Duitsland zijn intrede heeft gedaan. Geheel afgezien van de binnen- en buitenlandse vijanden van de bondsrepubliek als zodanig, stelt men zich de vraag, of de staats rechtelijke basis, waarop de tegenwoordige Westduitse staat is opge bouwd, wel gezond is. Inderdaad zijn de laatste tijd dingen gebeurd, die wat pijnlek voor de Westduitse democratie zijn. Wil men het sterker uitdrukken, dan kan men zeggen, dat zij voor constitutionele crises staat. De reden daarvan is, dat de diverse organen, waaruit krachtens de Westduitse constitutie de bondsrepubliek is samengesteld, geenszins harmonisch samenwerken en elkaar vaak zelfs tegenwerken. Wankele democratie reeds getuige geweest, toen bonds kanselier Adenauer vreesde, dat het con- stituonele gerechtshof in Karlsruhe over de grondwettigheid van de verdragen van Bonn en Parijs een andere mening zou hebben dan de door hem geleide bondsdag meerderheid en zijn bekende poging deed een negatieve uitspraak van het hof over die verdragen te voorkomen. Dit is hem var. sociaal-democratische zijde toen zeer kwalijk genomen en het had er inderdaad de schijn van, dat hij het wel wat aan eerbied voor West-Duitslands hoogste rechtsprekende instantie had doen ont breken. Aan de andere kant moet men echter ook in aanmerking nemen, dat het niet helemaal In de haak is, dat over het be langrijkste politieke vraagstuk, hetwelk West-Duitsland nu kent, „wel of niet her bewapening", door de rechter wordt be slist. Zoiets bestaat in geen enkele West- europese staat. Overal heeft daar het par lement het laatste woord in politieke kwesties. Alleen in de Verenigde Staten is dat anders. Naar het voorbeeld van het Amerikaanse hooggerechtshof is het West duitse constititutionele gerechtshof dan ook opgericht. En wanneer Adenauer tegen dat hof op poneert, is het op zichzelf geen bewijs van een tekort schieten in democratische ge zindheid, evenmin als het dit was, dat Roosevelt in de eerste jaren van zijn pre sidentschap de uitspraken van het hoog gerechtshof tegen zijn New Deal trachtte te voorkomeh of te omzeilen. De moeilijk heid is slechts, dat wat kan in de Ver enigde Staten (een gevestigde democratie), in West-Duitsland, waar alles veel labieler is, nog niet hoeft te kunnen. Dóór heeft zo'n conflict direct een veel ernstiger ka rakter, zoals in de achter ons liggende maanden ook gebleken is. Bovendien is het hoogtepunt van het conflict Adenauer—Karlsruhe misschien nog niet bereikt. Het is nog altijd denk baar, dat de rechters in Karlsruhe beslis sen dat de verdragen van Bonn en Parijs ongrondwettig zijn. Wat dan? Zal Aden auer zich er dan voetstoots bij neer leggen? Het lijkt weinig waarschijnlijk. Amerikanen voorzagen dit niet N)g een ding is in dit verband opvallend èn wel, dat de bezettingsmogendheden, die dc laatste weken voor het eerst na lange tijd weer eens actief in het West duitse binnenlands-politieke leven hebben ingegrepen arrestatie Naumann c.s. en protest tegen belastingverlagingen met geen woord commentaar hebben geleverd op Adenauers strijd met Karlsruhe. Men had mogen aannemen, dat zij het consti tutionele gerechtshof zo'n beetje in be scherming zouden hebben genomen, want ten slotte is dat een instituut dat de Duit sers uit zichzelf nooit zouden hebben opge richt en dat duidelijk het merk: „Made in U.S.A." draagt. Maar niets van dat alles. Ook de Amerikanen hebben gezwegen. Het is voor hen niet onverdeeld prettig te moe ten vaststellen, dat een door hen aanbe volen staatsorgaan wel eens de lastigste hinderpaal op de weg naar de door hen zo gewenste Duitse herbewapening zou kun nen worden. riet constitutionele gerechtshof Is echter niet de enige, hoofdzakelijk uit geallieerde wensen voortgekomen, Westduitse staats instelling, die de geallieerden in hun (in tussen gewijzigde) wensen wel eens teleur zou kunnen stellen. Ook de bondsraad, een soort van Eerste Kamer, die in Bonn van tijd tot tijd samenkomt om het stand punt van de negen Westduitse landen ten aanzien van de wetgevingsarbeid van de bondsdag tot uitdrukking te brengen, ont wikkelt zich In een riohting, die nadelig is voor Adenauer, zowel als voor de ge allieerden. Op het ogenblik kan men zeg gen, dat in dat lichaam de S.P.D. over heerst. Om te begrijpen, hoe dat kan de S.P.D. heeft in het land immers geenszins een meerderheid moet men weten hoe de bondsraad samengesteld is. Anti-Adenauer-front rPoen indertijd over de Westduitse grond- wet werd beraadslaagd, stonden de ge allieerden er om politieke redenen op, dat de bondsrepubliek, zoals de naam reeds zegt, een federalistische structuur zou krij gen. Dat heeft toen zelfs tot een zware botsing tussen de geallieerden en de onder leiding van Schumacher unitarisch inge stelde S.P.Q. geleid, als gevolg waarvan de geallieerden water in hun federalistische wijn hebben moeten doen. Toch is het nog altijd zo, dat in de bondsraad de beide Hanzesteden Hamburg en Bremen met ge zamenlijk twee millioen inwoners zes stemmen hebben, terwijl Noordrijn-West- falen met 12 millioen inwoners er vijf heeft. Van deze wanverhouding profiteert nu dezelfde partij, die er in 1948'49 zo op gescholden heeft: de S.PJ). Zij heeft de kans gezien en gegrepen om op deze ma nier in de bondsraad een anti-Adenauer- front te vormen, dat bij elke voorkomende gelegenheid 's bondskanseliers politiek dwarsboomt. Een sterke bondgenoot heeft zij daarbij gevonden in de liberale minister president van Wurttemberg-Baden, Rein- hold Maier, wiens aparte streven het is om met behulp van de S.P.D. eens bonds kanselier te worden. Crisis ophanden "Tje reeds lang bestaande tegenstelling J-' bondsdagbondsraad is zeer acuut ge worden sedert de bondsraad zich tegen het ontwerp-kieswet heeft gekeerd, dat met het oog op de dit jaar te houden verkie zingen door de coalitie-partijen is uitge werkt. De sociaal-democraten beweren dat deze kieswet er op gericht is de coalitie partijen te begunstigen. Misschien is daar iets van aan, maar aan de andere kant hebben de sociaal-democraten gelijk bij zovele politieke kwesties ook hier geen goed alternatief aan de hand gedaan. Bovendien verklaren de coalitie-partijen, dat de bondsraad over de kieswet niets te zeggen heeft, omdat algemene verkiezin gen geen zaak van de landen, maar van de gehele bond zijn. Alleen de bondsdag zou er dus over te stemmen hebben. Ondanks de tegenstand van de bondsraad hebben zij hun ontwerp-kieswet dan ook bij de bonds dag ingediend. Sommigen zijn van mening, dat dit open lijk conflict tussen bondsdag en bondsraad nog belangrijker is dan dat tussen bonds dag en Karlsruhe. En ook hier kan men vragen: wat zullen de geallieerden er van zeggen? Volgens hun principes van 1948 1949 zouden zij zich eigenlijk tegen de coalitie-partijen moeten keren, die al een frontale aanval op de huns inziens on democratische bondsraad hebben gedaan. In dat geval zouden zij echter hun tegen woordige politiek, waarin alleen Adenauer en de coalitie-partijen hen steunen, tor pederen. Ook in dit conflict zullen zij er dus het zwijgen wel toe doen. Maar daar mede wordt niets opgelost. Een 10-jarige Newyork.se padvinder, Edwin John Buskirk, heeft met zijn medewelpen de knoop in zijn groepsdas wèl verdiend, want uit hun reiskas voor de Jamboree, die de komende zomer in Californië wordt gehouden, gaven zij een respectabel bedrag voor ons Nationaal Rampenfonds. Een doch tertje van dr B. Hunningher, Isa, nam de bijdrage van Edwin op een inzamelpost te New York in ontvangst, gekleed in Zeeuws costuum. 60.000 Vrijwilligers bij Bescherming Bevolking Op 16 Februari is in de provincies Gro ningen, Friesland en Drenthe een aanvang gemaakt met de openlijke werving van vrij willigers voor de Bescherming bevolking. In 8 van de 11 provincies wordt nu gewor ven. In bet algemeen zijn de resultaten tot nu toe zeer bevredigend. In totaal hebben zich volgens de ter beschikking staande ge gevens tot 19 Februari 60304 vrijwilligers aangemeld. Koning Boudewijn keert terug naar Brussel Koning Boudewijn zal Zondagavond uit Antibes naar Brussel terugkeren, aldus is Vrijdag te Antibes bekend gemaakt. De Franse arts Georges Luigi, die de Bel gische koning heeft behandeld, verklaarde Vrijdag, dat de koning de rust, die hij no dig had, niet kon krijgen door de perscam pagne tegen zijn verblijf aan de Franse Rivièra. Volgens dokter Luigi is de gezond heidstoestand van koning Boudewijn ver beterd. Ook Nederland en Canada maken bezwaar Uit gewoonlijk goedingelichte geallieerde militaire bron te Parijs Is vernomen, dat generaal Ridgway, de geallieerde opperbe velhebber, heeft besloten, dat hij „voor het ogenblik" geen niet-Deense brigade kan Fietsen, bromfietsen, scooters en motorrijwielen (Van onze correspondent) De Amsterdamse RAI-tentoonstelling van gewone fietsen, bromfietsen, scooters en mo torfietsen, welke op 27 Februari a.s. ge opend zal worden, en tot 8 Maart duurt, be looft zeer belangwekkend te worden. In tegenstelling tot de auto-shows, Is deze tentoonstelling juist voor mensen met bescheiden beurs belangwekkend, omdat juist de fietsen, brommers en zelfs motor rijwielen en scooters binnen de bereiks- sfeer van een groot deel onzer bevolking z\jn komen te liggen. Want het Nederlandse volk is thans in brede massa „motormln- ded" geworden, hetgeen zich niet alleen manifesteert in de enorme vlucht, die de bromfiets in ons land heeft genomen, maar ook in het aantal motorfietsen, dat van Het internationaal kindernoodfonds der Verenigde Naties (Unicef) heeft een bedrag van ongeveer 1 ton geschonken aan het Nationaal Rampenfonds ter leniging van de nood in de overstroomde gebieden. Dit be drag is het aandeel van 40 pet, dat Unicef zou krijgen van de nog niet geheel afge sloten nationale inzameling voor vluchtelin gen. Onder de ruim 3000 leden van het secretariaat der Verenigde Naties is Maan dag een inzamelingsactie begonnen ten bate van de slachtoffers in de getroffen gebieden. Het op te halen bedrag zal worden over gemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Dit is de vierde maal, dat op het V.N.- secretariaat een collecte voor een nood- gebied wordt gehouden. De vorige malen betrof het de slachtoffers van een aard- baring in Ecuador, een hongersnood in India en een wervelstorm op Jamaica. Het Nederlandse maandblad voor de Ver enigde Naties, Wordende Wereld, ver schijnt deze maand met 4 pagina's minder dan normaal. Het hiermee uitgespaarde be drag is overgemaakt op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds. Het gemeentebestuur van Groot-Lon- d e n heeft besloten duizend pond sterling te schenken aan het Nederlandse Rampen fonds. In Italië staan voor verzending gereed 20 pompen met een totale capaciteit van 15.000 liter per seconde, gedeeltelijk voor zien van complete apparatuur, gedeeltelijk zonder dieselmotoren. Er zijn 10 spoorweg wagons nodig om de goederen, alsmede de 25 man bijbehorend personeel en uitrusting naar Nederland te vervoeren. Het materieel en personeel worden voor onbepaalde tijd gratis ter beschikking gesteld, indien Neder land mocht besluiten het aanbod te aan vaarden. In Oostenrijk staat een wagon met 25 m3 hout van verschillende afmetingen voor verzending gereed, alsmede een wagon planken. In Addis Abeba is 1070 pond in de kas van het Rampenfonds gestort. De regering van Chili wil een wets ontwerp indienen om duizend ontheemden op kosten van de Chileense regering vesti ging in Chili aan te bieden, De regering van Jamaica heeft suiker en koffie aangeboden. Het personeel van de Koninklijke Marine in Nieuw-Guinea heeft in totaal ƒ32.634,50 aan het Nationaal Rampenfonds geschonken. De organisatie van gemeentepersoneel te Deventer, ambtenaren, leraren, onder wijzers, werklieden enz. heeft besloten, dat allen, werkzaam in dienst der gemeente, 1%> zullen afstaan van hun jaarsalaris ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De provinciale voedselcommissarls Drenthe deelt mede, dat het volgende vee spontaan door de Drenthse boeren ter be schikking werd gesteld van hun collega's in de geteisterde gebieden: 76 vaarskalveren, 103 pinken, 36 vaarzen, 18 koeien, 3 volbloed stieren, 3 veulens, 219 biggen, 70 opfok- zeugen, 3 opfokberen, 18 zeugen, 15 varkens en 1 schaap. Voorts werden de volgende landbouwgoederen ter beschikking gesteld: 460 ton hooi (hoewel er in Drenthe geen kilogram hooi over is), 1100 ton stro, 750 ton voederbieten, 380 ton voeraardappelen, 200 ton goedgekeurde pootaardappelen, 50 ton goedgekeurde zaaihaver, 400 ton kracht- voeders en 70 ton kuil- en persvoer. Wan neer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar de noodgebieden, zouden voor dit transport 334 wagons nodig zjjn. (Advertentie) ZO GOED LIJMT VEIPON VRAAG DE JUISTE SOORT 50 Op weg naar Oekoeroewanda, reden Jimmy en Piet Potlood door een vrij eenzame streek, „Dit nu, Piet", zei Jimmy niet zon der trots, „is mijn geboorteland. Mijn vader was een onder-opper hoofd van de Roekiraki chimpansees en mijn moeder was de dochter van een stamhoofd. Zij zijn allebei, kort voordat ik mijn geboorteland verliet, gestorven. Het waren brave apen, die mij een behoorlijke opvoeding gegeven hebben. Zij hielden mij altijd het goede voor. Dat was trouwens geen uitzondering in de stam van de Roekiraki-chimpansees. Alle jongeren kregen een zeer goede opvoeding en daarom begrijp ik nog steeds niet hoe zij tot allerlei buitenissigheden vervallen zijn, hoe zij zich nu overgeven aan roof en diefstal. Zij zijn de schrik van de streek, heb ik ge lezen en ik kan dat bijna niet geloven. Welke kwade geest kan er in hun gevaren zijn?" Zo zat Jimmy Brown met Piet Potlood te praten en bekommerd het hoofd te schudden, toen Piet Potlood plotseling uitriep: „Kijk daar eens Jimmy, wat gaat er nu ge beuren?" Jimmy die aan het stuur zat, zette eensklaps zijn voet stevig op de rempedaal en drukte deze neer. Met luid gegier bracht hij de stationcar tot stilstand. Net op tijd want anders zou hij recht op een troep van misschien wel honderd of twee honderd chimpansees zijn ingereden, die midden op de weg met hun armen stonden te zwaaien en die allerlei wilde kreten uit stootten. GO.OOO van vóór de oorlog thans een getal van ver over de 130.000 heeft bereikt. Tach tig procent van deze motoren (waarin dus de brommers niet zijn begrepen) behoort tot het lichte genre tot en met 250 cc cy- linderinhoud. Internationaal belangrijk Ook in internationaal verband gezien, is deze RAI-tentoonstelling belangrijk, omdat onze fietsen en brommers in steeds stijgende lijn aftrek in het buitenland vinden. Alle belangrijke importeurs van fietsen uit het buitenland komen naar deze RAI en het is de verwachting, dat door deze expositie van de Nederlandse industrie ook onze export in deze branche een nog grotere vlucht dan tót dusverre zal nemen en dat het record van 1952 (200.000 fietsen enz., waar van 80 pet naar Indonesië ging) dit jaar met een behoorlijk cijfer kan worden geslagen. De Engelse sportfiets Het nieuws dat de fietsen te zien zullen geven, ligt hoofdzakelijk op het gebied der uitrusting. Aan het gangbare type is niet veel veranderd, alleen is het Engelse sport- fietstype meer .en meer gangbaar in ons land geworden. Deze fietsen zijn iets lich ter, met kortere frames en een 26 inch wiel, in plaats van de hier steeds gebruikelijke 28 inch. Ook de uitvoering in kleur zet zich door, al houden wij Nederlanders de gedekte kleuren bij onze fietsen en mijden we het kakelbonte van uitvoering, waarmee onze Zuiderburen bijvoorbeeld hun fietsen te genwoordig gaarne tooien. Verschillende nieuwe verlichtingstech nieken voor rijwielen zullen er te zien zijn, onder andere de nieuwe Engelse methode, waarbij de dynamo in de wielnaaf is ge bouwd. Ook bij de motorfietsen zijn het vaak de kleinere technische details, die het hem doen. Maar het zwaartepunt van het nieuws op de tentoonstelling komt te liggen in de sector van de brommers en de scooters, die in allerlei prijsklassen en variëteiten op deze tentoonstelling te zien zullen zijn. De losse motor, die op gewone fietsen wordt gemonteerd, raakt meer en meer op de achtergrond, omdat de ervaringen hebben geleerd, dat een bromfiets een zwaardere frameconstructie en een groter remvermo- gen vergt Er zullen naast zeer kostbare buitenlandse scooter-modellen, ware auto's op twee wie len, ook zeer goedkope nieuwe Nederlandse scooters aan de markt komen, waarvan de prijs zelfs op het niveau van een lichte motor ligt. Nieuw is vervolgens ook nog de verschijning van de „bromscooter", een zeer lichte bromfiets in scooter-uitvoering met kleine wielen, die in verschillende uit voeringen en merken te zien zal zijn. Minister Algera zal de expositie openen. legeren in het gebied van het Kielerkanaal. Ridgway had onlangs Denemarken verzocht een Deense brigade naar Zuid-Sleeswijk te zenden, waarop de Denen antwoordden dat zö dit slechts zouden kunnen doen als ook een niet-Deense brigade in dit gebied zou worden gelegerd om de nadruk te leggen op het feit, dat het hier een N.A.V.O. en niet een zuiver Deense verantwoordelijkheid betreft. Op het ogenblik zijn in Zuid-Sleeswijk een Brits pantserregiment, een Noorse brigade, die binnenkort naar Noorwegen zal terug keren, en een symbolische Deense strijd macht van 1.000 man gelegerd. Ridgway overwoog Amerikaanse, Nederlandse of Canadese troepen naar Zuid-Sleeswijk te zenden, doch de Nederlandse en Canadese stafchefs maakten bezwaar tegen overplaatsing van hun troepen, aldus Reu ter. Ridgway is gemachtigd troepen onder zijn commando over te plaatsen van het ene land naar het andere, doch hij doet dit niet gaarne zonder instemming van de nationale stafchefs. Wellicht zal het vraagstuk van grotere Deense bijdrage aan het Atlantisch leger op de volgende minister-eonferentie van de N.A.V.O. ter sprake worden gebracht. Men gelooft, dat de Deense (socialistische) oppo sitie met een crisis heeft gedreigd, als Denemarken een brigade in het gebied van het Kielerkanaal zou legeren onder bevel van Ridgway zonder aanvulling met een niet-Deense brigade. (Advertentie) Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek Gas van Staatsmijnen voor Klundert Binnen enkele dagen hoopt men een be gin te maken met het leggen van een lei ding voor gas van de Staatsmijnen van Zevenbergen naar Klundert. In verband met het uitvallen van de Klundertse gasfabriek is de behoefte aan gas van de Staatsmijnen in die gemeente wel zeer urgent geworden. Belastingambtenaar gearresteerd W. S., een hoge middelbare ambtenaar van de Rijksbelastingen te Utrecht, is gearres teerd op vermoeden van valsheid in ge schrifte. De ambtenaar, die uit hoofde van zijn functife het algemeen vertrouwen ge noot, wordt verdacht daarvan misbruik te hebben gemaakt door het in de loop van de jaren plegen van ernstige fraude. Hij zou valse terugbetalingsbevelen hebben uitge geven en ten behoeve van" zichzelf gebruikt. Naar het zich laat aanzien tot een totaalbe drag van ver over de tien duizend gulden. Hel Italiaanse schip Carthage strandde in de rampnacht voor de Scheveningse boule vard en nog steeds kan de jeugd zich ver maken met het balanceren op de anker ketting t>an het schip, dat onwrikbaar op het strand ligt. Televisieraad adviseert: Voor eerste negen jaar ƒ25 millioen nodig (Van onze speciale verslaggever) Het rapport van de Televisieraad, dat de minister van O. K. en W. inlicht over alle facetten van de TV, is uitgebracht. Waar schijnlijk zal het rapport niet gepubliceerd worden, maar enige hoofdpunten kunnen wjj er thans toch reeds uit vermelden: De TV dient definitief ingevoerd te wor den en wel uit overwegingen van nationale als internationale aard, terwijl tevens prac- tische overwegingen hierbij een belangrijke rol spelen. Het aantal zenduren dient belangrijk uitgebreid te worden, en wel tot 18'/i uur per week Maandag t/m Vrijdagavond: l'/i uur; Zaterdag- en Zondagavond: 2 uur; 's middags pl.m. 1 uur en wel om de TV gemeengoed van ons tolk tc maken, en de normale ontwikkeling van het aan tal toestelbezltters te bevorderen. Vervolgens dient de TV de beschikking te krijgen over meer en grotere studioruim ten en zeer belangrijk meer geld, om dat anders kwaliteitsverbetering en uit breiding onmogelijk zijn. Verder wordt geadviseerd de samenwer king tussen de vijf TV-groepen (de vijf omroepverenigingen dus) meer intensief te deen worden. Tenslotte kwam de raad tot de conclusie, dat voor de eerste negen jaren een kapitaal van 25.000.000 van node is, welk bedrag bijvoorbeeld door de staat als renteloos voorschot verstrekt kan worden, en dan beschouwd dient te worden als voorschot op de ontvangen kijkgelden. Twee geestelijken in de Sowjetzone verdwenen Twee vooraanstaande geestelijken der Duitse Evangelische kerk zijn in de afge lopen dagen in de Sowjet-zone verdwenen. Eén van hen, de predikant Johannes Hamel, is verleden week Donderdag het laatst ge zien. In de nacht van Donderdag op Vrijdag d.a.v. is te zijnen huize huiszoeking ge daan door leden der Oostduitse staatsvei ligheidsdienst. Men neemt nu aan, dat ds Hamel door leden van deze dienst is gear resteerd. De andere predikant, die sinds enige dagen wordt vermist, is ds Juergen Win- terhager. De gevolmachtigde der Duitse Evangeli sche kerk in de Sowjet-zone, dr Grueber, heeft i.v.m. deze verdwijningen, stappen bij Oostduitse autoriteiten gedaan. Tot nu toe zijn zijn vragen nog niet beantwoord. Advertentie FEUILLETON door MARY BURCHELL „O. neen, doet u zoiets alstublieft niet!" Joanna zag al in een soort van nachtmerrie, hoe haar achtenswaardige vader de vol gende morgen voor de politierechter in Bow Street zou moeten verschijnen om borg tocht te storten voor zijn oudste dochter. „Ik verzeker u op mijn erewoord, dat het geen eigenlijke diefstal gold.ik bedoel, dat ik niets van waarde wilde stelen, 't Ging om 'n briefHier zweeg ze, niet wetend wat verder te zeggen. „Als u nu eens ging zitten", hernam hij beleefd en wellicht beseffend, dat ze bijna door haar knieën zakte. „O, dank udank u wel", stamelde Joanna, die zich in een door hem aange schoven lage stoel liet neervallen. Ging hij óók maar zitten, dacht ze onwillekeurig want nu hij zo op haar neer bleef staren ging ze zich nog meer de beklaagde tegenover haar rechter voelen. Inderdaad kon de man, die haar op heterdaad betrapt had, met zijn keurig verzorgd uiterlijk en intelligent ge zicht best tot de dienaren van Vrouwe Jus- titia behoren en zijn korte vraag „welnu?" liet haar feitelijk geen keuze meer. „Ik geloof", sprak ze, terwijl ze andermaal zenuwachtig haar lippen met de punt van haar tong bevochtigde, „ik geloof, dat ik verstandig doe als ik u de zuivere waarheid vertel". jJa, op een ogenblik als dit lijkt me dat een uitstekend voornemen", gaf hij toe. „Ik bedoel wanneer al het andere te enen male gefaald heeft". Joanna slikte het verwijt want dat was het in feite toch zo goed als haar mogelijk was. Inderdaad kon ze moeilijk een bijzonder waarderende houding van hem verwachten. „Kent u Simon Ginley?" vroeg ze tame lijk verlegen. „Alleen van zien". „Nu, hij heeft een brief in zijn bezit.... een erg compromitterende brief„O, niet van mij!" riep ze uit, toen ze op zijn gelaat een trek van afkeuring aan haar adres meende te bespeuren. „Natuurlijk niet", klonk het, maar de glimlach die deze woorden begeleidde was niet bepaald een bewijs van goedgelovigheid. „Heus, niet van mij?" herhaalde Joanna met de moed der wanhoop. „Vindt u dat nu van zóveel belang?" vroeg hij kalm. „Voor mijvoor mij wèl", stamelde Joanna, die echter opperbest begreep, dat ze allerminst in een situatie verkeerde om zich er bezorgd te tonen voor haar goede naam. „In elk geval probeerde hij van die brief misbruik te maken. En dat zou voor mensen van wie ik veel houd vrij wat narig heid hebben meegebracht. Toen ik hoorde, dat hij niet naar rede wilde luisteren, besloot ik de brief te stelen". „Ook al was hij niet van u afkomstig?" 5. „Ik deed het voor het meisje, dat de brief had geschreven. En nu", riep Joapna bijna handenwringend bij de idee, dat Auriel thans vol hoop op het welslagen van de in braak wachtte, „nü is het mislukt! Hij kan nog altijd die brief gebruiken, tenzij „Vertel u me alsjeblieft niet, dat u van plan is, om zodra u zich hier schoongepraat hebt, de flat boven deze met een bezoek te vereren", zei haar onvrijwillige gastheer spottend. „Neen", sprak ze, zijn woorden blijkbaar ernstig opnemend en alleen reeds bij de ge dachte aan een nieuw hachelijk avontuur over haar gehele lichaam huiverend, „neen", dat kan ik niet. Bovendien brandt daar licht, al begrijp ik niet, hoe dat mogelijk -is". „Ik ben bang, dat u zich ook déérin mis rekend hebt", zei hij kwasi-deelnemend, wat haar plotseling met voor haar ongewone heftigheid deed uitvallen: „Voor u is de hele zaak erg grappig en wat smakeloos, niet waar? Er zitten wel elementen in voor een aardig verhaaltje en genoeg, om u een ge voel van superioriteit, vooral ook van vei ligheid te geven. U is er immers van over tuigd, dat iets dergelijks u nooit zou over komen „Totnutoe heb ik inderdaad me nooit op inbreken toegelegd", erkende hij grif, maar ze lette niet op zijn woorden en ging snel, als in één adem voort: „U wilt of kunt niet beseffen, dat het geluk en de eer van een jong meisje op het spel staan. Dat de brief leed en ellende voor haar kan betekenen en haar nog van niets wetende ouders een schok kan geven, welke ze allerminst ver dienen. Mijn ik bedoel haar ouders zijn beste, brave mensen. Ze verdienen het niet zeg ik u. ze verdienen het niet!" Zichzelf niet langer meester, verborg zp haar gezicht in de handen en snikte van teleurstelling over de slechte afloop der waaghalzige onderneming. „Hoor eens, kindlief", hoorde ze de koele stem naast haar zeggen: ,,'t Zou me spijten als je mij van gebrek aan sympathie ver dacht, maar de situatie is, op z'n minst ge nomen, toch wel een beetje eigenaardig, nietwaar? Ga eens even na Joanna zou echter nimmer te weten komen, wat ze dan wel moest nagaan, want juist nu werd er hard op de voordeur van de flat geklopt. „Moet u daarop antwoord geven?" vroeg ze angstig en hij antwoordde kortaf: Natuur lijk", maar beefde zo, dat hij zijn hand onder haar elleboog bracht en haar vlug in de hoek tussen de halfgeopende deur en de wand duwde. Waarna hij snel de kleine hall inliep. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3