ZEEUWS NIEUWS Rijkspolitie bewaakt verlaten gebieden op Sehouwen-Duiveland lijst Veertiende van slachtoffers Nu heb ik gevondenHeerlijke Engelse Virginia. Tittig LEZERS SCHRIJVEN ZAL RIJKSE DE ZEEUWSE TITEL WETEN TE BEHOUDEN? Brabants Kringbureau van Ned. Rode Kruis sprong in de bres voor Zeeuwse plaatsen Officiële Publicaties VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ER WORDT DRUK GEPATROUILLEERD Pontonniers assisteren met vletten Kapitein De Koning is districtscommandant van de rijkspolitie te Doetinchem, inaar sinds 5 Febr. werkt hij in Zierikzee. Hier voert hij het commando over alle rijkspolitiemensen op het eiland, die na de catastrofe zulk voortreffelijk werk verrichten. Het accent van deze arbeid ligt op de surveillance over het verdron ken en verlaten eiland. „Van plundering is ons echter tot nog toe niets geble ken", aldus de kapitein, „terwijl ook diefstal practisch nog niet is voorgekomen. Mijn mensen hebben overigens de strengste instructies om iedereen aan te houden. Zij zijn uitgerust met karabijnen, zodat indien nodig, behoorlijke maatregelen kunnen worden genomen. Steekproefsgewijze wordt ook gefouilleerd. De bevolking behoeft niet ongerust te zijn: wij beschermen hun goederen." De rijkspolitie heeft tussen de 60 en 70 mensen op het eiland op diverse bases, na melijk in Bruinisse, Dreischor, Scharendijk, Renesse, Haamstede en Burgh, terwijl een detachement van 24 pontonniers met 11 vleten de behulpzame hand biedt. Het rijks politie personeel dat voor de ramp op het eiland aanwezig was, is thans weer geheel intact, hetgeen bijzonder gunstig is, omdat deze mensen plaatselijk goed bekend zijn. Verstrekt door het Rode Kruis Dussen (Hank) Geborgen en geïdentificeerd: Verbeek, Jacobus Cornelis, geb.: 11.4.17. Halsteren Geborgen en geïdentificeerd: Hoetelmans, Cornelis Adrianus, geb.: 20.1.07 te Halste ren, echtgenoot van Cornelia Stoffels, laat ste adres: B 334; Laanen, Adrianus Cornelis Maria, geb.: 8.10.34 te Halsteren, laatste adres: B313; Langenberg, Adriana, geb.: 29.9.19, echt genote van Joh. van Meer, laatste adres: E 3.36; Maas, Marius, geb.: 20.11.14 te Halsteren, echtgenoot van Johanna Raats, laatste adres: B 304; Maas, Michiel, geb.: 1.5.49 te Halsteren, laatste adres: B 304; Van Meer, Adriaan, geb.: 23.5.70 te Hal steren, weduwnaar van Henrica van Reijen, laatste adres: B337; Paulus, Cornelis, geb.: 30.12.77 te Halste ren, weduwnaar van Johanna Maria van Aert, laatste adres: B 340; Raats, Johanna Maria, geb.: 4.9.09 te Hal steren, echtgenote van Johannes Paulus, laatste adres: B 329; Van Tillo, Petrus Antonius, geb.: 11.9.31, laatste adres: Kladsedijk. Ambonezen schonken verdiensten aan watersnoodslachtoffers De Ambonnezen. die verblijf houden in het woonoord Middelburg II hebben een bedrag van 400.bijeengebracht, dat zij hebben verdiend met de hulpverlening aan de wa tersnoodslachtoffers. Het bedrag is overge maakt voor de actie „Beurzen open. Dijken dicht". De kampraad heeft in een begeleidend schrijven de hoop uitgesproken, dat de Zuid-Molukkers daarmede een steentje heb ben bijdragen tot leniging van de nood. Evenwel wordt met teleurstelling geconsta teerd, dat de minister-president een oproep van het hoofdbestuur in Den Haag om alle kampingezetenen bij de hulpverlening In te schakelen niet beantwoord heeft. Ill Goes wordt gewerkt aan bepaling zoutgehalte bodem Het Laboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Goes, dat als werkgebied de Zuidhollandse eilanden, Westelijk Bra bant en Zeeland heeft, ziet door de waters nood zijn normale werkzaamheden vrijwel onmogelijk gemaakt. Het laboratorium is thans geheel overge schakeld op het onderzoek naar het zout gehalte in de bodem. De benodigde appa ratuur is van andere bedrijfslaboratoria in Nederland naar Goes overgebracht. Het on derzoek is reeds begonnen. Binnenkort kun nen globale cijfers betreffende het zout gehalte tegemoet worden gezien. Velsen stelt aak voor rampgebied beschikbaar Uit de door de Velsense gemeenteraad toegestane credieten ten bate van de hulp verlening aan Zeeland en Zuid-Holland hebben B. en W. een aak aangekocht, die op korte termijn wordt ingericht als logies- schip voor zestig grondwerkers. Daartoe zal deze aak voorzien worden van slaapzalen, een recreatiezaal annex eetzaal en een complete keukenuitrusting. Het ligt in de bedoeling deze boot, eerst naar Stellendam te laten gaan, maar haar daarna ook naar andere projecten, waar logiesschepen nodig zijn, te zenden. In dit verband achtte kapitein De Koning het ook van groot belang dat hij geassis teerd wordt door de gepensionneerde ad judant van de rijkspolitie te Zierikzee, de heer M. Haverhoek. „Er is door mijn mensen hard gewerkt," zei kap. De Koning, „er zijn dagen gemaakt van 16 uur, waarbij elke man zich. volledig inzette." Toen de politie enkele dagen surveillance had verricht, besloot men in overleg met de burgemeesters om in de getroffen ge meenten zoveel mogelijk te redden. De bur gemeesters verleenden aan de geëvacueer de bewoners een bewijs van toegang tot het getroffen gebied en thans worden zij met een vlet naar hun huizen vervoerd om te zien of er nog iets te redden is. „Natuurlijk kunnen wij geen vrachtver voer toelaten, maar toch wordt nog veel gered", aldus de kapitein. „Daarnaast komt het voor dat mijn mannen langs huizen ko men, waar allerlei dingen zo voor het grij pen liggen. Dat nemen zij dan mee, waarna wij alles inventariseren, verzegelen en de goederen aan de betrokken burgemeesters overdragen. Het is niet onze taak om de huizen systematisch te doorzoeken, maar wat we tegenkomen wordt gered." Voorts is de dienst van de rijkspolitie be last met de identificatie van slachtoffers. In de vletten nemen de mannen steeds drinkwater mee voor de achtergebleven huisdieren op de droge stukken, zoals hon den, katten en kippen. De dienst van kap. De Koning is in enkele dagen uit de grond gestampt, maar ze werkt voorbeeldig. De goede geest onder de man- i en en de wetenschap dat de politie in dit rampgebied geheel ten dienste van de be volking staat, zorgen daarvoor. (Advertentie) Busdienst Breskens-Bergen op Zoom nu via Sluis Bruggen in België levensgevaarlij k Het verkeer tussen het Westelijk deel van Zeeland, dat gaat over de middelste van de drie hoofdverkeerswegen via Aardenburg, wordt thans ernstig belemmerd, doordat de bruggen over de beide Belgische kanalen ten Zuiden van West-Zeeuwsch-Vlaanderen in zodanig slechte staat verkeren, dat hat zwaardere, verkeer er zonder gevaar voor instorten niet meer kan passeren. Met ingang van Woensdag is de dienst der N.S., die tijdelijk is ingelegd tussen Breskens en Bergen op Zoom omgelegd via Sluis en West-Kapelle. Ook de autobus- dienst BreskensBrugge ondervindt moei lijkheden. De afstand tussen de twee kana len, op het punt waar het Belgische grenskantoor is gelegen, en die ongeveer 350 m bedraagt, moet door de reizigers te voet worden afgelegd. Het goederenvervoer naar België, dat via het kantoor Eede vrij druk is, is een riskante onderneming ge worden. De Belgische autoriteiten maken evenwel geen aanstalten om de houten noodbruggen, die na de oorlog zijn gelegd, te vervangen. Spido-boten gaan Dordt met Zierikzee verbinden Het ligt in de bedoeling met ingang van vandaag een bootverbinding Zierikzee Dordrecht te gaan onderhouden met Spido- boten en wel tweemaal per dag. Getracht zal worden deze dienst te doen aansluiten aan de verbinding ZierikzeeBurghsluis, welke verbinding door de veerman J. Ber- revoets wordt onderhouden. Clir. Hist. Kiesvereniging KJoetinge De Chr. Historische Kiesvereniging te Kloetinge kwam onder leiding van de heer M. Reijnhoudt in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer D. Koster, bleek, dat er diverse nieuwe leden zijn toegetreden. De penningmeester, de heer J. Verburg meldde een batig saldo. De heer J. W. de Vrieze werd vervolgens als bestuurslid gekozen. De voorzitter hield daarna een inleiding over het nieuwe ont werp van het gemeenteprogram der C.H. Unie. Fransen herdachten hun gevallenen te Kapelle Op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle bij het monument voor Franse militairen werd Woensdag een plechtigheid gehouden ter herdenking van de gevalle nen uit de oorlog '40—'45, die hier be graven liggen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat bij deze plechtigheid de erewacht betrokken zou worden door 2 peletons Franse genietroepen en 1 peleton Nederlandse soldaten. De Franse genietroepen hebben bij Rilland-Bath en in andere rampgebieden de helpende hand geboden. Voor hun terug keer naar Frankrijk wilden zij de gevalle nen op het kerkhof van Kapelle eren. De wagens, die de militairen zouden vervoeren naar Kapelle. weren echter in het water bij Rilland-Bath blijven steken en daarom besloot men de plechtigheid te laten door gaan zonder deze erewachten. Namens de Commissaris der Koningin was op het kerkhof aanwezig mr J. de Vries. De gemeente Kapelle werd ver tegenwoordigd door burgemeester H. G. van Suylekom en secretaris S. J. van Dijke. Van Franse zijde waren er de militaire attaché Col. de Watre, vice-consul Keirel, padeur M. Jaspin, voorzitter van de Sou venir Francais en de l}eer Sarrazin, na mens de vereniging van Fransen buiten Frankrijk. Het Nederlandse leger werd vertegenwoordigd door overste -Pino uit Bergen op Zoom en overste Beets uit Roosendaal. Nadat een Franse hoornblazer „geeft acht" had geblazen en de Nederlandse en Franse vlaggen waren gehesen, herdacht pasteur Jaspin de gevallenen. Burgemeester Van Suylekom herinnerde aan de hulp, die de Franse troepen in 1940 boden en dankte voor de hulp die thans was ondervonden bij de strijd tegen het water. Spr. besloot met de woorden: „God zegene u en Frankrijk". Nadat de militaire attaché een krans had gelegd, volgde een hoornsignaal en werd met het in acht nemen van een minuut stilte de plechtigheid besloten. Berging van lijken op Schouwen De burgemeesters van Ouwerkerk en Nieuwerkerk op Schouwen krijgen gezamen lijk drie motervletten met zolderschuiten en de burgemeester van Kerkwerve een motorvlet met zolderschuit ter beschikking voor de berging van lijken. Arbeiders aan Sloedam krijgen geen koffie meer In uw blad van 12 Februari schreef u „De spoorwegen pakken aan". Inderdaad de arbeiders van de N.S. pakten aan op de Sloedam. Elke morgen 8 uur vertrokken wij met 100 man uit Goes naar de Sloedam. ar beiders van Weg en Werken, van het Ver voer, van Van Gend en Loos en van een aannemersfirma. In het begin kregen wij des ochtend om half twaalf koffie met koek en kaas. gratis uitgereikt door het Leger des Heils. Vorige week is daarin echter verandering gekomen. Aan het Leger des Heils werd door de Spoorwegen de toegang tot de spoorbaan bij de Sloedam verboden. Zaterdagmorgen reed de eerste diesel weer over de herstelde baan op de Sloedam de arbeiders stonden langs de baan in een sneeuwjacht enzonder koffie! Enkele arbeiders van de Sloedam. In de afgelopen twee weken lieeft het brieven gestroomd, die betrekking hadden op de ramp en de hulpverlening. Er zijn in een eerste opwelling klachten geuit, die al een of twee dagen later door de feiten werden weerlegd of in het openbaar afdoende be handeld. Er zijn voorstellen lot hulpverle ning gedaan, die vrijwel onmiddellijk al in de practijk werden gebracht. De inzenders zullen het er mee eens zijn, dat publicatie van deze brieven geen zin had. Twee voorstellen voor bepaalde methoden om geld in te zamelen kwamen van ver scheidene zijden zonder tot nu toe in practijk te zijn gebracht. We plaatsen één van deze brieven, omdat belde methoden er in worden genoemd. A.V.R.O. en berichtendienst Betreffende verschillende berichten om trent de houding van de A.V.R.O. ten op zichte van berichtgeving van de Berichten dienst, zoals uitééngezet in de uitgave van 9 dezer, zit cr voor de A.V.R.O. maar één ding op en wel: de heer De Clerq met spoed naar huis zenden. Ik wil hier niet ingaan op de kwestie-Vogt en wel om de A.V.R.O. niet af te breken, maar het zou aanbeveling verdienen iemand met een gezonde kijk aan het hoofd te hebben. W. A. H. F. A.V.R.O en berichtendienst (II) Na alles wat ik er over gelezen heb (woord en weerv/oord) begrijp- ik er nog niets van. Maar als Avro-lid heb ik het gevoel, dat mijn vereniging gefaald heeft, tenminste de voorzitter van de Avro. Kan er niet een commissie uit de leden deze kwestie onder zoeken en haar conclusie aan de ledenverga dering voorleggen, die dan over het beleid van de voorzitter zal moeten oordelen? W. F. B. Wij hebben hiermee een ongekend grote hoeveelheid ingezonden stukken naar beste weten recht doen wedervaren. Daarnaast hebben w\j nog een groot aantal gedichten over de ramp ontvangen een zo groot aantal, dat er aan publicatie eenvoudig niet viel te denken. Wij danken de inzen ders van harte voor de moeite, die zij zich getroost hebben, en hopen, dat zij begrip zullen hebben voor ons besluit, dat door ge brek aan plaatsruimte is ingegeven. Red. P.Z.C. Tabak en bioscoop Met medewerking van de tabakverwerken de industrieën, kan het rokende deel van het Nederlandse volk een aanzienlijke bij drage ter leniging van de grote nood leveren, wanneer ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds de prijs van de tabaksartikelen met een gering bedrag wordt verhoogd. Deze toeslag zou door een sluitzegel op de ver pakking kunnen worden aangegeven. Voorts zou nog een groot bedrag kunnen worden verkregen door verhoging van de toegangs prijzen van de bioscopen, wanneer deze in hun journaal films van de watersnood ver tonen. Enige medelevenden. We plaatsen ook één van een ware stroom brieven over het afschuwelijk euvel van de plunderaars en hun aanhang. Het is de zachtmoedigste, die er bij was, al is de laat ste zin wel duidelijk. Wy kozen niet de zachtmoedigste, omdat ons gemoed ten op zichte van de menselijke hyena's zo zacht gestemd is, maar omdat de minder zacht moedige^ meestal opriepen tot hel doen van eigen recht met zeer gewelddadige middelen. In een eerste opwelling komt men tot der gelijke gedachten. Natuurlijk is ieder het er mee eens, dat de rechter er is om recht te spreken overeenkomstig de wet. Welke mogelijkheden de Rechlerlyke Macht heeft daarover lieten wij dezer dagen in ons blad een by uitstek deskundige aan hel woord. Hyena's Reeds enkele malen heb ik in uw blad moeten lezen, dat er mensen zijn (kunnen wij hen nog mensen noemen?), die van de nood en ellende van een medemens misbruik maken, door het plunderen1 van verlaten huizen, het medenemen van ingezamelde goederen, e.d. Een gevoel van walging ver vult mij als ik er aan denk. dat er zulke intens gemene individuen in ons midden zijn. Volgens mij, leek op het gebied van rechtsvervolging, is vijf of zes maanden ge vangenisstraf veel te weinig. Zulke hyena's zijn niet meer waard in de maatschappij te worden opgenomen. Zijn er voor deze minderwaardige practijken geen zwaarder straffen? Ik zou op de plaats van handeling de kogel nog te zachtmoedig vinden. JANNY v. d. PLANK Er was nog een onderwerp, waaraan vele brieven zijn gewijd: de Avro-kwestie. We plaatsen er twee van, omdat zij van al die andere hoogstens 'erin verschillen, dat z(j het rustigst gesteld zijn. Biljartkampioenscliap van Walcheren en Z.-Beveland Dezer dagen beginnen de wedstrijden om het persoonlijk biljartkampioenschap 1ste klasse libre van Walcheren en Zuid-Beve land. De wedstrijden worden gespeeld te Middelburg in het Nederlands Koffiehuis en te Vlissingen in café v. d. Velde. De volgende spelers hebben zich voor de voorronden weten te plaatsen: P. van Over- beeke en Sytania ('t Hoekje, Middelburg). Leynse (Kot, Middelburg), Rijn en Bruel (Alm, Goes), Verhage, Van Loenhout en Reynhout (Alm, Middelburg), De Bruyn en Houtzager. (ABV, Vlissingen), Kats fABC, Vlissingen), Eggermontn en v. d. Guchte (OCHL, Ovezande) en W. Korff (VEG, Sou burg). De kampioen van verleden jaar, de heer Kestcloo (ABC, Vlissingen) is van deelname aan de voorwedstrijden vrijgesteld. Stijgende uienprijzen De eilanden GoereeOverflakkee, Schou wen en Duiveland en Tholen zijn de eilan den waar meer dan 60 procent van de Nederlandse uien wordt gefeeld. Nu al deze eilanden zijn geïnundeerd, stijgen de uienprijzen. Zij zijn thans opgelopen tot 60 cent per kg. Zeeuwse Damrubriek Wedstrijden persoonlijk kampioenschap 1953 begonnen Gedurende de maanden Februari, Maart en April cal het Zeeuwse damleven weer in het teken staan van de diverse persoonlijke kampioenswedstrijden. Gespeeld worden de finales van het hoofdklasse-, het eerste klasse- en het jeugdkampioenschap. De titels van deze groepen zijn momenteel nog in hel bezit van respectievelijk R. Rjjkse, Iersekc; N. Corstanje, Vlissingen en C. van Rijswijk, te Souburg. Nog vers in het geheugen ligt de goede prestatie van Rijkse in het tournooi om het hoofdklassekampioenschap 1952. Na zijn sen sationele overwinning op De Jonge in de laatste ronde kwam hij gelijk met Stroo- band Jr., die hij in de beslissingsmatch kansloos versloeg. De derde plaats was voor J. Blom, die hiermede min of meer zijn come-back vier de. De vierde plaats werd bezet door L. Anderson. Van de acht kampioenswedstrijden na de oorlog gespeeld behaalde Anderson vijfmaal de titel (Blom. Sinke en Rijkse ieder eenmaal). Vorig jaar speelde Anderson minder sterk dan gewoonlijk, Rijkse daaren tegen ontplooide al zijn krachten. Het nu begonnen tournooi zal dus moeten leren of er inderdaad sprake is van een tijdelijke inzinking van Anderson, dan wel of een ander zich de primus inter pares der Zeeuwse dammers zal kunnen noemen. De vraag of Rijkse de Zeeuwse titel zal weten te behouden zal overigens wel terdege af hangen van de verrichtingen der anderen, waarvan wij Strooband Jr., Sinke en Blom met name willen noemen. De lijst der deelnemers ziet er als volgt uit: L. Anderson, Goes; J. Bisschop, Goes; J. Blom, 's Gravenpolder, W. Heydra, Vlls- Heeft noodopleiding van dijkwerkers kans van slagen De minister van Sociale Zaken heeft be sloten het bestaande scholingsapparaat van het Rijksarbeidsbureau mede dienstbaar te maken aan het herstelwerk in de geteisterde gebieden. Men wil de RijkswerkDlaatsen voor vakontwikkeling openstellen voor de scholing van mannelijke arbeidskrachten uit de noodgebieden, die kunnen worden te werkgesteld bij het herstel van de dijken, doch daarvoor niet voldoende handvaar digheid bezitten. Het ligt in de bedoeling de .tijdelijke tekorten aan bepaalde arbeids krachten, zoals rijswerkers en steenzetters, zo goed mogelijk aan te vullen. Of men hierin echter zal slagen, is een tweede. Niet alleen bestaat er reeds direct een grote vraag naar deze vaklieden, maar bovendien is het rijswerk en het steenzetten bezwaarlijk in een spoedcursus aan te leren, terwijl hiervoor waarschijnlijk ook geen docenten kunnen worden aangetrokken. Nederland voor toeristenbezoek paraat Hoewel het eiland "Walcheren en verschil lende badplaatsen langs de Noordzeekust door de watersnood en de storm zijn ge teisterd. heeft da ramp geen ernstige be lemmeringen voor het vreemdelingenver keer opgeleverd. De meeste bekende inter nationale toeristencentra zijn vrijwel onbe roerd gebleven en Walcheren en de kust- centra op het vasteland, tussen Hoek van Holland en Den Helder en die op de Wad deneilanden zullen ruimschoots vóór het aanbreken van het seizoen vaA hun won den zijn genezen. Van de logiësgelegenheid in ons land is slechts een zeer gering per centage beschadigd. Er bestaat dus geen enkele reden om te vrezen, dat Nederland voor het komende toeristen-seizoen niet paraat zou zijn. singen; P. Maas. Vlissingen; Iz. Porey, Sehoondijke; R. Rijkse. Ierseke; E. A. Schultcma, Goes; J. Sinke, Goes; Joh. de Smet. IJzendijke; J. L. Strooband Jr., Mid delburg en D. Trieller. Domburg. Opmerkelijk is, dat de twee bekende Mid delburgse dammers, M. F. de Jonge en W. Boogaard, ditmaal op het appèl ontbreken. Van De Jonge weten wij, dat hij enigermate „tournooi-moe" is, waaraan zijn teleurstel lende plaats in het vorig seizoen wellicht niet geheel vreemd zal zijn. Volgend jaar zullen wij hem ongetwijfeld weer tot de deelnemers mogen rekenen. Ook W. Boo gaard is van te grote klasse om zich blij vend van deelname aan deze wedstrijden te kunnen onthouden. Voorts kan worden opgemerkt, dat de plaatsen van De Jonge. Boogaard, zomede van Gocdbloed, Davidse en v. d. Kreeke uit het vorig tournooi zijn ingenomen door Bisschop, Maas. Porrey, Sehuitema en Trieller. Met belangstelling zullen ook de partijen ven deze bekende dammers gevolgd worden. Men waagt zich nogal eens gaarne aan het stellen van prognoses, een onderneming, waar wij huiverig tegenover staan. Er spe len immers zovele niet vooraf af te we gen factoren een rol. Wij willen over de kansen van Rijkse b.v. slechts dit zeggen, dat het moeilijker ls een titel te behouden dan te veroveren. De vrees om de titel te verliezen kan een bepaalde druk, een rem op het spel leggen. Weet men zich hiervan te abstraheren, den liggen de kansen zeker zo gunstig als die van de man in tweede positie. In plaats van ons dus aan voor spellingen te wagen, willen wij liever af wachten wat de eerste ronde van dit aan spanning veelbelovende tournooi zullen brengen. ZIJ, DIE HULP BODEN "C* VENALS op vele andere plaatsen, is men -*-J de afgelopen weken ook op het kring bureau van het Nederlandse Rode Kruis in de Veemarktstraat voortdurend waakzaam geweest. Het heeft in de brandweerkazerne slechts één kamer beschikbaar, en dat is in normale tyden ook wel genoeg, maar by de watersnood heeft men grote behoefte aan meer ruimte gevoeld. In dit ene vertrek moesten allerlei activiteiten worden gere geld: „We stonden hier", vertelde ons de heer J. A. J. F. Roelin, kringsecretaris, soms met z'n zeventienen. Op het ogenblik, dat w(j er gisteren een kort onderhoud hadden, was er slechts een viertal personen, en dat was reeds een vr'd grote drukte in deze kleine behuizing Wat heeft het Rode Kruis, en in het bijzonder het bureau van de kringcommis saris. luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon, in de ramptijd zoal gedaan? Het is een vraag, welke moeilijk te beantwoor den valt. Men kan beter informeren, wat het Rode Kruis niét heeft gedaan, en ook dan is het antwoord nog niet eenvoudig. Overal waar hulp geboden kon worden, was men paraat. En dat was niet alleen met het ver strekken van kleding, het putten uit de Rampendepots, het inrichten van noodzie kenhuizen. het verlenen van eerste hulu enz. Dat bleek in het bijzonder bij de werk zaamheid in het belang van het geïsoleerde Oolteensplaat. Het had slechts een radio verbinding met de buitenwereld, en wel met Willemstad. Telefonisch werden de noodkreten van Ooltgensplaats burgemees ter door toedoen van Willemstad® onvol prezen eerste burger C. v. d. Hooft en diens rechterhand, de heer Faber, doorgeseind naar hel Kringbureau van hel Rode Kruis, en het was van daar uit, dat men probeerde, het gewenste artikel met spoed ter beschikking te krijgen. Men ont zag zich daarbij uiteraard niet, om in de nacht bij allerlei personen aan te kloppen, hetgeen meestal telefonisch gebeurde. Bet vervoer geschiedde dan weer via Willem stad: eerst naar Abraham Boertjes op d? Stadsendijkj waar de weg niet verder be gaanbaar was. en waar overlading op de vlet moest geschieden voor transport naar Willemstad. Vervolgens van Willemstad uit met schippersvaartuigen naar Ooitgenspiaat. Het waren immers alleen de zwervers van de binnenwateren, die de juiste weg nog wisten te vinden en wier scheepjes voor dit doel geschikt waren. Uit het noemen van de naam Ooitgens piaat blijkt reeds, dat men zich in de hulp verlening niet beperkte tot Brabant. Inder tijd is reeds met de kring Zeeland afgespro ken. dat in geval van rampen St. Philips- land en het eiland Tholen van Brabant uit zouden worden bediend, maar de omstandig heden brachten nu met zich mee, dat ook andere niet-Brabantse plaatsen in de acti viteit van het Bredase bureau werden be trokken. Behalve Ooitgenspiaat waren het o.m. Tiengemeten, Achthuizen en Oude Tonge. Noodziekenhuizen werden Ingericht in Roosendaal, Dinteloord, Fijnaart. Willem stad. Halsteren. Steenbergen, Oudenbosch, Zevenbergen. Lage Zwaluwe, Geertruiden- berg. Raarnsdonksveer. Nïeuwendijk, Alm- kerk, Heusden en Bergen op Zoom. Het waren vooral de plaatselijke Rode Kiuis- colonnes. welke zich hiermee belastten. Ook verder hebben deze colonnes zich bij de hulpverlening uitermate ingespannen. Een niet onbelangrijke taak was ook de voor ziening met levensmiddelen van de keuken wagens van het Leger des Heils en van de U.V.V. te Arnhem, welke standplaats kozen in St. Philipsland, Dintclsas, Halsteren, Fijnaart, Bergen op Zoom. Roosendaal, Bre da, Oudenbosch. Steenbergen. Keizersveer Nieuwendijk en Dussen. De uitreiking van kleren en de verdere hulp aan evacué's geschiedde in de meeste gevallen in samenwerking met andere in stanties, veelal onder verantwoordelijkheid van gemeentelijke autoriteiten. Het spreekt echter vanzelf, dat veel buitenlandse zendin gen aan het Rode Kruis waren gericht, en tot tal van buitenlandse gasten kon men dan ook op het gewestelijke bureau woorden van dankbaarheid richten. En op zijn beurt, zo overdachten wij na dit alles te hebben ver nomen. kan het Rode Kruis van onze ericen- telijkheid verzekerd zijn. Teelt van zaaizaad en pootgoed door watersnood in het nauw De contractteelt van "tuin- en landbouw- zaden is door de watersnood in het Zuid- Westen des lands ernstig getroffen. Hier worden op daarvoor klimatologische an landbouwkundig geëigende bedrijven elite zaaigranen en andere akkerbouwzaaizaden en pootgoed, tuinbouw-peulvruchten. fijne tuinbouwzaden en bloemzaden vermeer derd. De opslag van voor 1953 uit te zaaien of te planten vermeerderingsmateriaal is gro tendeels verloren gegaan. Een keur van vruchtbare, welgestelde polders voor de vermeerdering van fijngevoelige, hoogwaar dige cultures is voorlopig uitgeschakeld. Om de productie en de export van zaai- on pootgoed, ook in het nationaal-economische belang van ons land, op peil te houden, dient de contractteelt deels verplaatst ie worden naar andere geschikte land- en tuinbouwgebieden. Dit zal met behulp van de Technische Economische Voorlichting der betreffende Rijks land- entuinbouwconsulenten en de economische-organisatorische bijstand de Contract-Zaadtelers Organisatie en de daarop ingestelde landbouworganisaties ge schieden. In welke omvang en voor welke zaderijen en plantgoed is nog niet overzich telijk. Jaarvergadering district Zuid In verband met de isolatie van Zeeland heeft het bestuur van district Zuid van het Ned. Handbal Verbond besloten de dis trictsvergadering uit te stellen van 22 Februari tot 8 Maart u, Het eerste klasse kampioenschap Hieraan nemen deel: P. van Belzen, Vlis singen; H. van Benthem, Goes; P. ven Bo ven. Lewedorp; P. Brasser, Kleverskerke, N. Corstanje. Vlissingen; L. Davidse—St. Laurens: C. J. Hollestelle, Kortgene; H. Meerman, Middelburg; A. v. d. Schraaf, Ka pelle; H. de Vlieger, Vlissingen; G. M. v. d. Voorde—Vlissingen en C. P. de Vos te Middelburg. Vanzelfsprekend start hier ook de als problemist welbekende N. Corstanje als fa voriet. De bezetting van deze groep is ech ter zodanig, dat verrassingen geenszins uit gesloten moeten worden geacht. De Vlieger, Brasser, v. d. Schraaf en nog enkelen ma ken een behoorlijke kans op de eindover winning. Ook dit tournooi belooft dus wel bijzonder interessant te worden. Het jeugdkampioenschap De kampioen van vorig jaar, C. van Rijs wijk werd in de voorronden reeds uitge schakeld. De strijd gaat nu tussen de vier finalisten: A. de Buck te Koudekerke, mej. M. Kasse te Kleverskerke. J. Kluiver te 's Gravenpolder en J. Sinke te Yerseke. Hier wordt een dubbele ronde gespeeld, in tegen stelling met hoofd- en eerste klasse, waar men elkaar eenmaal zal ontmoeten. Met bij zondere belangstelling zien wij uit naar de verrichtingen van de 16-jarige M. Kasse. Vermelding verdient ten slotte nog, dat behalve in de jeugdgroep gespeeld zal worden in een tempo van 50 zetten per uur. Vroeger was dit 25 zetten per uur, waarbij dikwijls hinderlijke situaties ont stonden by de eerste tydscontróle. Huisdieren moeten niet afgemaakt worden Zowel de afdeling Zeeland Noord van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Die ren als de Bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren, afdeling Walcheren en de Zeeuwse vereni ging „Dieren in Nood", stellen alles in het verk om in de rampgebieden achtergebleven huisdieren een goed onderdak te verschaf fen en zy verrichten op deze wyze goed werk. Vele dieren uit het watersnoodgebied worden reeds te Middelburg verzorgd. „Po- litiedierenbescherming" en „Dieren in Nood" vestigen de aandacht op een medede ling van de hoofdinspecteur voor de volks gezondheid, dat het absoluut niet nodig is, huisdieren, die aan cadavers hebben gelikt, af te maken: zij leveren geen gevaar voor de volksgezondheid op. Voor alle achtergeble ven huisdieren is nog voldoende plaats. Zij worden door de genoemde verenigingen na telefonische melding (Middelburg 3173) op de plaats van aankomst afgehaald en ver volgens ondergebracht. ST. ANNALAND VAN WIE ZIJN DEZE VAARZEN? Sedert 1 Februari zyn by de heer J. C. Moerland. Oudelandpolder B 19 te Sint- Annaland, drie ongeveer 2-jarige vaarzen opgestald. Oormerken: 5695.Z.A.: 41319.Z.A 41320.Z.A. Eigenaars van deze dieren "kunnen zich zo spoedig mogelijk tot de heer Moer land wenden om inlichtingen. Ze gelieven dan hun T.B.C.-schetsen mede te brengen. KWARTIERGEVERS Dit zijn zij, die onderdak verlenen aan ge- evacueerden, die aar spraak hebben op kwar- tlergeld over de periode van 1—14 Februari, kunnen deze vergoeding in ontvangst nemen ten kantore van de Gemeente-Ontvanger vóór Zaterdag 21 Febr. 1953. n.m. l uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat geëvacueerden, die zelf over voldoende in komsten beschikken, verplicht zijn zelf hun kwartiergevers te betalen. Betaling per giro ls mogelijk na schriftelijke opgave van het nummer van de postrekening san de Gemeente-Ontvanger. Geëvacueerden, die zonder Inkomsten zijn. kunnen in bepaalde gevallen in aanmerking komen voor zakgeld. Ook dit zakgeld over dé periode i—14 Febr. moet uiterlijk Zaterdag 21 Febr. 1953 n.m. 1 uur. afgehaald zijn. BEKENDMAKING. Alle te Goes verblijvende evacué's worden zeer dringend verzocht: le. bij verhuizing uit de gemeente Goes onmiddellijk opgave te doen aan het evacuatie-bureau, gevestigd in „De Land bouw". ingang Korte Vorststraat; 2e. bij verhuizing binnen de gemeente Goes eveneens onmlddeliyk opgave te doen aan genoemd bureau. Verder worden alle te Goes verblijvende evacué's. die nog niet geregistreerd zijn, ver zocht zich ten spoedigste bij bovengenoemd bureau aan te melden. Het bovenstaande is o.a. van groot belang in verband met de uitkering van evacuatie-ver goeding. Goes. 19 Februari 1953.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5