Een VRIEND van TITO over TITO Toestand van de dijken ongunstiger dan aanvankelijk werd gehoopt Grieperig "AKKERTJES In drie jaar tijds kwamen 100.000 gerepatrieerden uit Indonesië De Schade aan woningen in Brabant Elzassers van Oradour vinden genade bij Frans parlement Heldere kijk op Stalins fouten De wereldreis van JIMMY BROWN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 A Vervolg van pag. 3. NOORD-BEVELAND. Hier zijn de gaten in de dijk niet groot. De Zuidelijke dijk heeft echter belangrijke schade opgelopen. Ten Oosten van Kortgene zal een nieuwe dijk moeten worden gemaakt. WALCHEREN. Hier is de toestand goed. De dijken zijn dicht en de Sloedam is on beschadigd. Over enkele dagen zullen de Spoorwegen weer naar Goes rijden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ook hier is de toestand goed. De Nieuw-Neuzenpolder heeft een ringkade van 3.85 meter N.A.P. Moeilijk Schouwen TJet tweede zorgenkind is Schouwen-Dui- veland. Zeer ernstige gaten bevinden zich bü Schelphoek en Zuidoosthoek. Het eiland ligt diep en er zh'n geen tussenkerin- gen. Het is hier moeilijk de vloedkommen te beperken. Er zal een Noord-Zuidverde ling worden gemaakt tussen Zierikzee en Brouwershaven. Zo kan men onafhankelijk van elkaar de twee helften aanpakken. Een ernstige handicap geven de galen in de havendammen van Zierikzee, waardoor de haven snel verzandt. Deze gaten Worden nu gedicht. Een baggermolen zal de haven weer op diepte moeten brengen. Voor net vele materiaal, dat bij dit eiland moet wor den geconcentreerd, zijn werkhavens nodig. Op het ogenblik wordt er een gemaakt bij De Val, even ten Oosten van de havenmond bij Zierikzee. Er zal er ook een worden ge maakt ten Oosten van Schelphoek. Zuid-Holland A He dijken zijn gesloten op Rozenburg, de Krimpenerwaard, Schieland en Delf land. Het land is droog. Het voorlopig her stel van Schielands Hoge Zeedijk is over gegaan in een definitief herstel. ALBLASSERWAARD. De twee dijkgaten zijn hier gesloten. Het water wordt uitge- malen met grote capaciteit. Dé hoeveelheid ingevloeid water is echter ook zeer groot, zodat droogvallen vermoedelijk eerst in April tegemoet kan worden gezien. IJSSELMONDE. Alle gaten zijn hier voor lopig gedicht, behalve dat onder Rhoon. Dit zal echter vermoedelijk binnen tien da gen gesloten zijn. Tegen die tijd zullen de Oostelijke polders droog zijn; de Westelijke eerst in Maart. (Advertentie) Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! VOORNE EN PUTTEN. In Oostelijk Put ten zijn de dijkgaten ter weerszijden van de Bernisse gesloten. Men is het water aan het uitmalen. Bij Zuidland zijn de ringdijken dicht en op 2 meter N.A.P. gebracht. Droog in Maart. In het grote gat ten Oosten van Helle- voetsluis worden beteugelingswerken aan gebracht. Men hoopt de sluiting te kunnen bewerkstelligen met caissons in een van de komende doodtijen. Langs het Voornse Ka naal bevindt zich op de Westelijke kade een sterke kistdam en op de Oostelijke kade een bescherming van zandzakken. HOEKSCHE WAARD. Bijna alle gaten zijn tot boven het hoogwaterpeil gedicht.- De polders komen dezer dagen droog. En kele delen aan de Noordzijde blijven ge ïnundeerd tot in Maart. HET EILAND VAN DORDRECHT. Aan beide zijden van de Rijksweg naar Moerdijk valt het land reeds droog. De rijbaan is niet ernstig beschadigd. Beter op Goeree Unkele polders rond Ouddorp zullen bin- •*-J nenkort droogvallen. De drempel van het grote gat bij Oüddorp is reeds boven hoogwaterpeil gebracht. Aan het tweede gat wordt gewerkt. Enkele kleine gaten zijn reeds gedicht. Het gunstige feit dat Goerce en al,/. flakkee veel binnendijken heeft, maakt dat de stroomgaten gemakkelijker zijn te slui ten. Het grote gat bii Herkingen is tot de helft van de breedte teruggebracht. De diepte is beperkt. Men hoopt het in een der eerstkomende doodtijen te dichten. Aan het grote gat bij Den Bommel is het werk aan gevangen. Noord-Brabant "LTet Land van Altena is afgesloten en wordt lèeggemalen. De gaten ter weers zijden van Moerdijk zijn tot boven hoogwa ter gedicht. Zij worden nu verstevigd. Dan kan het malen beginnen. De gaten Westelijk van de Rode Vaart tot Willemstad zijn voorlopig gedicht. In een groot gat ten Oosten van Willemstad is men bezig met op- zinken. Bij fort Sabina Hendrika zijn zink- stukken neergelaten in een groot gat. Een gat Westelijk daarvan is door Amerikaanse militairen gedicht. De Nederlandse Genie zet hét werk voort. Bij Nieuw-Vossemeer zijn twee grote gaten gedicht. Een ander gat iè beperkt in omvang. In weer een an der worden zinkstukken aangebracht. De Rijksweg bij de Moerdijk heeft belangrijke schade opgelopen, evenals de spoorbaan. Men is voornemens de schade provisorisch weg te werken om het Noord-Zuidverkeer zo spoedig mogelijk te herstellen. Nog 2500 gezinnen zonder woning Sedert de eerste helft van het jaar 1950 arriveerden hier te lande van Indonesië uit ongeveer 25.000 gezinnen, benevens onge veer 9000 alleenstaanden, omvattende in totaal nagenoeg 100.00b personen. Van deze ongeveer 25.000 gezinnen werden ongeveer 9000 gezinnen door de Dienst' voor Maat schappelijke Zorg tijdelijk gehuisvest 'in op vangcentra. Ongeveer 6.500 van deze gezin nen verkregen inmiddels door tussenkomst van genoemde dienst de beschikking over een woning, zodat thans nog ongeveer 2.500 gezinnen op toewijzing van een woning wachten. Naast de hiervorenbedoelde ongeveer 6.500 gezinnen verkreeg langs gelijke weg een ongeveer gelijk aantal andere gezinnen,, die aanvankelijk zelf in hun tijdelijk onder dak hadden voorzien, maar om sociale of financiële redenen niet langer op hun tijdelijk adres konden verblijven, een woning. In het algemeen kan derhalve ver meld worden, dat sedert het begin van 1950 aan ongeveer 13.000 gerepatrieerde gezinnen een woongelegenheid werd verschaft. De repatriëring van Indonesië uit is nog DE ƒ25.000 UITGELOOT In de 518de Staatsloterij, vierde klasse, s een prijs van 25.000 gevallen op lot no. DOOR EEN WONDER GERED Harryen de Hudsonbij Luik op driit geraakt Misdadige opzet kostte acht opvarenden bijna het leven Twee Nederlandse kleine sleepboten, met een achttal personen, onder wie twee kin deren, aan boord, zijn te Luik byna het slachtoffer geworden van misdadige elementen. Gedurende de nacht zyn de trossen, waarmee deze sleepboten de „Harry" en de „Hudson", die op de Maas aan de kade St Leonard gemeerd lagen, namelijk losgegooid. De beide schepen geraakten hierdoor, zonder dat de slapende Nederlanders iets hadden bemerkt, op drift en werden door de stroom met grote snelheid in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waartegen zij te pletter dreigden geslagen te wórden. Onderweg deed zich echter een waar wonder voor. Toen <le beide schepen met de niets ver moedende schippers onder de brug Atlas V te Luik door dreven, raakte de pi.jp van de „Harry" en de mast van de „Hudson" 'de onderkant van deze brug. De mast van laatstgenoemde sleepboot knapte met een -harde knal af en hierdoor werden de op varenden gewaarschuwd voor het grote gevaar waarin zij verkeerden. De kapitein van de „Hudson" gaf zich onmiddellijk rekenschap van de situatie en zette direct de oliemotor aan. Ook de bemanning van de sleepboot „Harry", die door stoom wordt voortgedreven, was .onmiddellijk de toestand meester. Kapitein Jacobus Kuyten uit Amsterdam vertelde, dat de mast van de „Hudson"' niet van zo geringe omvang, dat bijzondere voorzieningen, met betrekking tot het ver schaffen van woongelegenheden aan gerepa trieerden, gemist kunnen worden. Daar komt nog bij, dat een aantal in Indonesië verblijvende gezinnen van Indische Neder landers nog recht op overtocht naar Neder land kan doen gelden. In verband hiermee is de minister voor maatschappelijk werk van oordeel, dat het noodzakelijk is om de geldingsduur van de ïn de Wet Huisvesting Gerepatrieerden 1950 vervatte bepalingen te verlengen tot 1 Januari 1955. De terugkeer naar de getroffen gebieden in Brabant ondervindt grotere moeilijkhe den dan men aanvankelijk had gedacht. Het water beeft zeer veel schade aan de huizen toegebracht en op verscheidene plaatsen waterleidingen en rioleringen stukgeslagen. Vooral dit laatste vormt een grote belem mering voor het weer bewoonbaar maken der huizen. Door de watervloed werden 263 panden totaal verwoest, 551 panden zwaar be schadigd en 2760 panden licht bescha digd. Ruim 2500 huizen staan nog onder wa ter, zodat hiervan de schade nog niet kun worden vastgesteld. Van de 15 rampschade- bureaux, welke zijn ingesteld, zijn er vier in Noord-Brabant, te weten in Bergen op Zoom, Steenbergen, Zevenbergen en Geer- truidenberg. In de strijd in Korea Zijn in totaal 130 093 Amerikanen gesneuveld, gewond of vermist, aldus is Woensdag bekendgemaakt. Sedert vo rige week ls het aantal met 46 gesneuvelden, 223 gewonden en vijf vermisten toegenomen. De heer D. Gersie, opzichter van het werk by het gereconstrueerde gat, laat hier twee betonnen pontons gevuld met klei, zand en stenen, tijdens de- vloed-eb-kentering zakken. Dijkdoorbraak in België Tussen de Belgische plaatsen Temsche en Bornem is Dinsdagavond de Scheldedijk over een grote lengte onder de druk van het water bezweken. De zakken zand, waar mee de dijk hiér versterkt was, werden meegesleurd en het nabijgelegen Weert moest worden ontruimd. In de gemeente Callo, die bij de over stromingen van de eerste Februari werd getroffen, staat nog steeds anderhalve me ter water. Advertentie Nabestaanden zijn hevig gegriefd (Van onze correspondent te Parijs). In nauwelijks vijf uur heeft de Franse Nationale Vergadering in de afgelopen nacht met 348 tegen 217 stemmen de speciale amnestie-wet aangenomen, waardoor alle Fransen, die tegen liun wil liet Duitse uni form hebben gedragen, worden vrijgespro ken van oorlogsmisdaden, welke door be paalde eenheden kunnen zyn bedreven. Deze wet is op maat gemaakt voor de Elzasser SS-ers, die betrokken waren bij de vernie tiging van het dorpje Oradour. Nu kunnen zij deze week vandaag gaat het wetje pro forma naar de Senaat weer op vrye voeten worden gesteld. De communisten, de meeste socialisten en enkele afgevaardigden van andere fracties stemden tegen de amnestie. De communisten achtten de vonnissen, te licht. Het comité der vereniging van families (Van onze correspondent te Londen) JN APRIL zal Tito een bezoek brengen aan Londen als gast van de Britse regering. Dit bezoek dient te worden opgevat als een demonstratie van het sterker worden van de banden van Joego-Slavië met het Westen. Tito is nog nooit in Engeland geweest, maar tijdens de oorlog werkte hij als .guerrillaleider nauw met Churchill samen, wiens zoon Randolph in 1944 met een speciale missie geac crediteerd werd bij maarschalk Tito's hoofdkwartier. Er is in Engeland van ver schillende kanten, speciaal van kerkelijke zijde, tegen Tito's komst geprotesteerd wegens zijn vervolging van sommige geestelijken en met name wegens de gevan genhouding van kardinaal Stepinac. Het standpunt van de Engelse regering is, dat welke bezwaren" er -ook aan Tito's regiem mogen kleven, het niet anders dan heilzaam kan zijn om hem in aanraking te brengen met de Westerse democratie, welke als de tekenen niet bedriegen een steeds groter aantrekkingskracht voor Tito en de zijnen schijnt te krijgen. KLANKEN uit de AETHER ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953. Hilversum I, 402 meter. (V.A.R.A.) 7,00 Nieuws; 7.13 Gl'.pl.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.pl.,; 8.40 Orgel; 9.00 Voor de huisvrouw- 9.05 'Gr.pl.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gr.pl.: (V.P.R.O.) 10.00 Causerie; 10.05 Morgen wijding- (V.A.R.A.) 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Pianoreital; 12.00 Gr.pl.; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.20 Om roeporkest; 11.00 Radloweekjournaal; M-25 Orgel en zang: 14.45 Boekbespreking; 15.00 Ac- eordeonmuz.; is.30 Causerie; 15.45 Lichte muz.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerork.; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws. 18.20 Koorzang; 18.40 Reportage; 19.00 Artistieke Staalkaart; (V.P-R.O.) 18.30 Causerieën; (V.A.R.A.) 20.00 Nieuws; 20.05 Gr.pl.; 20.15 Beurzen open, dijken dicht- 21.45 Gr.pl.; 22.00 Socialistisch commen taar;'22.15 Gevar. muz.; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23,15 Gramofoonplaten. Hilversum II, 298 meter. (K.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 7.15 Och- tendgymn,- 7.30 Gewijde muz.; 7.45 Morgenge bed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Gr.pl.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.pl.- 11.00 Voor de zieken; 11.45 Koor zang; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.pl.; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Gr.pl.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Franse liedjes: 13.50 Gr.pl.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gr.pl.; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateuruitzending; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Promenade ork.; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd: 18.00 Gevar. muz.; 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.25 Pianoduo; 18.40 Regeringsuitzending; 19,00 Nieuws; 19.10 Gr.pl.; 19.20 Parlementsoverzlcht; 19.30 Gr.pJ.; 20.00 Causerie; 20.15 Beurzen open, dijken dicht; 21.45 Gr.pl.; 21.55 Hoorspel; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gr.pl. Engeland, B.B.C. Home Service, 330 meter. 12.55 Gevar. progi'.; 13.55 Weerberichten; 14.00 Nieuws; 14.10 Gr.pl.; 14.55 Arbeldersork.;' 15.30 Dansork.; 16.00 Hoorspel. 16.55 Orkestconcert; 18.00 Voor de kinderen 18.55 Weerberichten; 19.00 Nieuws: 19.15 Sport; 19.30 Lichte muz.; 20.15 Interviews- 20.45 Parlementsoverzicht; 21.00 Gevar. progr,; 22.00 Nieuws: 22.15 Hoor spel; 23.45 Avondgebeden; 24.00 Nieuws. door de aanraking met de brug in drie stukken was geknapt. Hierdoor waren echter hijzelf, zijn vrouw en hun zeven jarig zoontje, alsmede zijn broer Adriaan, die machinist is, direct met schrik wakker. Kuyten vertelde dat hij in zijn verbijstering eerst het anker had willen uitwerpen, doch zich toen plotseling reali seerde, dat hij beter de motor kon aanzet ten. „Ik begrijp werkelijk niet waaraan wij dit gevaarlijke avontuur te danken hebben", zo verklaarde kapitein Kuyten. „Ik ben onbekend te Luik en heb in mijn leven nooit een vlieg kwaad gedaan. Ik heb er dan ook geen idee van wat het mo tief geweest kan zijn voor dit misdadige optreden". Onder de schippers te Luik be staat grote verontwaardiging over deze onverantwoordelijke daad, die bijna aan acht mensën het leven heeffgekost. Men is van oordeel, dat de schepen ongetwijfeld gezonken zouden zijn indien zij op de stuwdam gelopen waren. De politie te Luik stelt een onderzoek in. Men meent te mogen concluderen, dat hier vakmensen aan het werk zijn geweest. Aan boord van de sleepboot „Harry" be vonden zich kapitein Tuilemans, diens vrouw en baby van 7 maanden en machinist. De dochter van de dief had pech (Van onze correspondent te Brussel). De jonge Rosalie Ceulemans, een bru nette van 17 lentes, is thans het onderwerp van vele gesprekken in de goede universi teitsstad Leuven. Dochter van een inbre ker, die 'onlangs tien jaren gevangenisstraf kreeg voor een veertigtal inbraken in de omgeving van Leuven, had zij het bevel over vaders bende overgenomen. In de nacht van 31 Januari werd in een brouwerij te Moortmeerbeek bij Leuven een gat van 25 cm in de brandkast ge boord. Het werk was op deskundige wijze gedaan. De dieven hadden 825.000 frs of 63.500 gulden meegenomen. Maar één de tail werd de bende van Rosalie noodlottig: een fles, gevuld met zuurstof, welke ge bruikt werd om de boor te bewegen, werd in de omgeving van de brouwerij terugge vonden. Het nummer van de fles verwees naar een fabriek te Haren bij Brussel, waar de directie verklaarde, dat bedoelde fles aan een blond meisje was verkocht. Geleid door dit zij het zeer vage bericht ging de Rijkswacht van Leuven op zoek naar de daders. Hoe zij ten slotte de brunette Rosalie arresteerden is op dit moment nog niet' bekend. Maar Rosalie heeft bekend, dat zij aan het hoofd stond van de bende. Zij weigerde echter iedere aanduiding omtrent de andere kornuiten. De vrijheid ziet er wel aantrekkelijk uit enkele jaren geleden de gast waren, ge tuigden openlijk dat de democratische vrij heid in Engeland op hen een diepe indruk had gemaakt. Door zijn ervaringen met Sta lin schijnt Tito zo snel mogelijk te willen afrekenen met een systeem, dat aan de sowjetse tyrannie doet denken en is hij er op uit, een humaner vorm van communisme of socialisme te ontwikkelen. Tito's evolutie in democratische richting wordt ook duide lijk uit de dezer dagen in Londen over hem verschenen biografie, welke tevens ten dele een autobiografie is. De auteur is Tito's medewerker Wladimir Dediyer, en de titel luidt: „Tito spreekt. Zijn zelfportret en worsteling met Stalin". Tito zegt dat Stalin als communist gefaald heeft, omdat hij niet begrepen heeft, dat er geen socialisme kan zijn zonder persoonlijke vrij heid. Naarmate de welvaart in Joego-Slavië zal toenemen, verwacht Tito dat de belang rijkheid van de communistische partij zal verminderen en dat deze op de duur deel zal gaan uitmaken van een coalitie met andere partijen. Dit is een opmerkelijke uitspraak, die Tito vooral doet zien als een patriottische figuur en niet als een dogma tische communist. Natuurlijk mag niet ver geten worden, dat hèt boek propaganda is, ir. de eerste plaats voor de Brits-Ameri kaanse consumptie. De schrijver kent de Engelsewereld goed en gebruikt democra tische termen in plaats van het afstotende communistische jargon. De historische betekenis van het boek is niet de uiteenzetting van theoretische denk beelden over meer acceptabele vormen van communisme dan de gebruikelijke, maar dat de wereld hier voor het eerst sinds de oorlog van prominente communistische lei ders een authentiek verslag krijgt van het geen zich in het Kremlin afspeelt en vooral van de daar heersende atmosfeer van niets ontziende bruutheid, maar ook van stomp zinnigheid en kinderachtigheid. Tito is df eerste rebel, die er in geslaagd isStalin te trotseren in diens pogingen om de satel lieten onverbiddellijk aan Moskou te onder werpen. Moskou houdt niet van communisten Bij het kennis nemen van het betoog wordt onze eigen herinnering wakker aan ge sprekken, die wij kort na de oorlog in bezet Duitsland met een vooraanstaande Russische scribent hebben gevoerd, die zich toen al minachtend uitliet over zijn communistische broeders in andere landen, met name over de Franse communisten, die hij als onver antwoordelijke anarchisten kenschetste! Sta ling gelooft blijkbaar alleen nog maar in het éigen, nationale communisme, dat hem moeilijkheden genoeg oplevert en zeker niet in het veel onbetrouwbaarder communisme van de buitenlandse kameraden, op wie mannen als Zdjanof nog hun hoop hadden gesteld. Tito was reeds in 1935 uit de gratie in Moskou, toen de Russen zijn candidatuur voor het bestuur van de communistische internationale niet accepteerden, omdat hij te zelfstandig was. Tito was toen al een grote figuur in eigen land, waar hij de door het dictatoriale regiem van koning Alexander en prins Paul verboden vakbeweging ille gaal organiseerde. Tegen Moskou in wilde Tito dat de partijleiders, ondanks de risico's, niet van het buitenland uit, maar in hun eigen landen de strijd zouden voeren, en in 1937 weigerdè hij als secretaris van de Joegoslavische communistische partij voortaan aan geld uit Moskou aan te nemen, hoewel de meeste par*"leden werkloos wa ren of zeer lage lonen verdienden. De werkelijke breuk kwam in de oorlog, Slavië de eigen welvaartsbronnen zou ont plooien en niemands vazal zou worden. Zo danig zat Tito Moskou dwars, dat toen Joego-Slavië in een internationale voetbal wedstrijd met 3—0 van Noorwegen had ge wonnen, in de Sowjetpers werd gemeld, dat Hongarije de zege op de Noren had bevoch ten. Uit de door Tito en de ahdere Joegosla vische leiders in het Kremlin gevoerde ge sprekken blijkt, hoe Stalin steeds weer de satellieten tegen elkaar in het harnas joeg. Toen Tito vlak vóór de definitieve breuk naar Moskou werd ontboden, rook hij lont en weigerde hij de uitnodiging, indachtig aan de Oekraïnische leiders, die voor dè oorlog naar Moskou gingen en nooit terug keerden. Tito's poging om een Balkanfedë- ratie onder zijn leiding te stichten, was de ^druppel, die de emmer deed overlopen. Stalln en Molotof waarschuwden Tito met een verwijzing naar het lot van Trotsky: Op één na stonden de leden van het centrale comité der Joegoslavische communistische partij echter aehter Tito. Het pleit voor hem, dat dit ene lid, Zoejovilsj, niet werd doodgeschoten, zoals een „verrader" be taamt. Hij ging de gevangenis in, waar hij naar korte tijd tot andere inzichten kwam, waarna hij werd vrijgelaten. Thans is hij redacteur van het officiële communistische orgaan in Belgrado, waarvan Dedijer tot voor kort hoofdredacteur was. Als persoonlijke noot vertelt het boek ons, dat Tito wiens werkelijke naam, zoals men weet, Josip Broz is twintig sigaretten per dag rookt, dat hij dol is op voetbal en dat hij zich vaak in een kamer opsluit om accordeon te spelen. Dat hij ook een liefheb ber is van schaken, was reeds algemeen be kend. Maar hij kan ook op zijn hoofd in het water staan, hetgeen hij demonstreerde tij dens Aneurin Bevans bezoek, enkele zomers geleden. toen de Rusen Tito's parlisariên „in hun hemd" lieten staan. In plaats van munitie en medicamenten, welke Tito dringend aan Moskou had verzocht;, kreeg hij slechts nodige politieke adviezen. Tito's successen in de strijd tegen de bezetters werden wei door radio- Moskou vemeld, doch op reke ning gesteld van Michailowitsj, de anti-com munistische guerrilla-leider. Stalin was woedend „Als we dan geen hulp krygen, hinder ons dan tenminste niet", seinde Tito aan Stalin. Deze zou by ontvangst van dit tele gram van woede hebben gestampvoet. De Russische leiders hielden alleen de eigen belangen in het oog en wilden, zoals later zou blyken, Joego-Slavië economisch geheel dienstbaar maken aan de Sovvjet-Unie. Er was zelfs een periode, waarin Stalin dc voorkeur gaf aan koning Peter boven Tito De laatste streed er vurig voor, dat Joego- Ontsnappingspoging van een tankschip De zevenduizend ton metende Turkse tankboot Raman, die sedert enige tijd wegens achterstallige reparaliesehuld bij 'n werf te Bremen „aan de ketting" lag, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag ge poogd er heimelijk vandoor te gaan. Met afgeschermde lichten en zonder loods koos de boot het ruime sop, maar de watevpolitie sliep niet en wist met een levensgevaarlijke manoeuvre het dertien knopen varende- schip te enteren. De politiemannen stopten de machines van de tankboot en ontnamen de kapitein het bevel. van slachtoffers van Oradour heeft Woens dag te Limoges besloten, dat, als het wets ontwerp op amnestie voor de veroordeelde Elzassers wordt aangenomen, het kruis van het legioen van eer verwijderd zou worden het massagraf, wegens „deze nieuwe be lediging van de martelaren". De communisten, de meeste socialisten en enkele afgevaardigden van andere fracties stemden tegen de amnestie. De communisten achtten de vonnissen te licht. Het comité der vereniging van families van slachtoffers van Oradour, heeft Woens dag te Limoges besloten, dat, als het wets ontwerp op amnestie voor de veroordeelde Elzassers wordt aangenomen, het kruis van het legioen van eer verwijderd zou worden an het massagraf, wegens „deze nieuwe belediging van de martelaren". De zitting, die gisteravond om 9 uur be gon, en om 2 uur was beëindigd, heeft een ernstig en waardig karakter gedragen, nadat de oud-president Herriot met een patheti sche oproep, de debatten in het teken van de nationale eenheid had geplaatst. „Frank rijk", zo riep Herriot met gebróken stem aan het einde van zijn peroratie uit, „is een moeder en zij kan daarom niét verdragen dat haar kinderen elkaar verscheuren. De overlevenden van Oradour, die de slacht offers uit dat plaatsje vertegenwoordigen, hebben recht op ons aller diepste medeleven, maar voor hun leed zijn de Elzassers niet aansprakelijk, omdat hun land, dat gean nexeerd werd door Hitier, zélf tot de zwaarst geslagen provincies van Frankrijk heeft behoord". Alle leden, op de communisten na, ston den na Herriots bewogen woorden op om daarmee de slachtoffers van Oradour een symbolisch eresaluut te brengen. Toch zijn er, zoals ook wel te verwachten was, van verscheidene kanten vooral juri dische bezwaren geuit tegen de procedure, welke door de regering was voorgelegd om een einde aan de onrust in de Elzas te maken. Vooral de socialist Le Bail en de zeer bekende radicale advocaat De Moro Giafferi wezen op de gevaren van een uit zonderingswet, die de scheiding tussen de rechterlijke en de wetgevende macht dreigt te verdoezelen. René Pleven, de minister van oorlog, ónder wiens verantwoordelijkheid de uit spraak van de militail'e rechtbank in Bor deaux was gedaan, gaf die bezwaren ook ruiterlijk toe, maar de regering meende zo zei hij dat juridische overwegingen wijken moeten als het landsbelang op het spel staat. En dat is hier, volgens Pleven, het geval. De minister beantwoordde ook nog een vraag inzake de SS-generaal Lammerding, en zei dat deze door de Engelsen niet zal worden uitgeleverd zolang Londen er niet van overtuigd is, dat deze massa-moorde naar volgens het Duitse strafrecht zich aan doodslag heeft schuldig gemaakt. Dat scbynt dus, ondanks de honderden Franse mannen, vrouwen en kinderen, die in Oradour en andere plaatsen onder het hoge bevel van Lammerding zyn afgeslacht, .juridisch nog steeds niet helemaal vast te staan, en het onderzoek van Britse kant wordt zo zei Pleven zonder veel overtuiging intussen voortgezet. Er zullen weinig Fransen in de Kamer zyn geweest, die na deze timide verzekering nog hopen op een uitlevering van Lammerding. (Advertentie) Dames! Vooral nu Hainea-Gelei voor Uw handen Amerikanen laten Duitse oorlogsmisdadigers vrij De voormalige Duitse generaal-veldmaar- schalk Georg von Küchler, die in het proces te Neurenberg tót twintig iaar gevangenis straf was veroordeeld wegens schuld aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid, is Woensdag, op last van de Ame rikaanse Hoge Commissaris in West-Duits- land, op .'rije voeten- gesteld, zulks „in ver band met zijn slechte gezondheidstoestand". De vorige Amerikaanse Hoge Commissa ris had zijn gevangenisstraf tot twaalf jaar verminderd. Von Küchler was bevelhebber der Duitse strijdkrachten, die in 1940 het Nederlandse leger, tot capituleren dwongen. Hij maakte met zijn troepen de opmars naar Parijs mee en streed later In Rusland. In 1942 werd hij tot veldmaar schalk bevorderd. 49 Langzaam maar zeker begon het landschap te veranderen. Het land werd wat groener. Er kwamen meer bomen en toen Jimmy en Piet Potlood hun auto door een armoedig beekje stuurden, waar wat water in te bespeuren viel, trokken <.ij de conclusie, dat zij de tocht dwars door de Sahara hadden vol bracht. En zo was het ook, want na nog een halve dag rijden, arriveerden zij in een tamelijk grote stad, die Kano heette en die geheel bewoond werd door negers. Het waren vriendelijke lieden, die niet eens zo heel verbaasd waren over het bezoek van twee vreemdelingen. Die kwamen daar wel meer. Jimmy en Plet sloe gen wat verse vruchten if) en water en benzine, waarvoor ze geen cent behoefden uit te geven, want zij betaalden met de drie kamelen, die zij nog steeds bij zich hadden. De kooplui deden net of zij het een verschrikkelijk slechte ruil vonden, maar toén Jimmy en Piet eenmaal weg waren gereden, sloegen zij zich op de dijen van plezier over de pracht-transactie, welke zij hadden gedaan, „Gelukkig, dat we die dieren kwijt zijn", zei Jimmy tegen Piet. „Nu kunnen we tenminste weer wat harder rijden". Vol goede moed reden zij verder en twee dagen lang gebeurde er niets dat het vermelden waard is. Zolang het licht was, reden zij en zodra de nacht kwam, sloegen zij hun tentje vlak naast de auto op om wat te slapen. Meestal stuurde Jimmy en dan nam Piet Potlood zijn schrijfmachine op zijn knieën om zijn reisverhaal te schrijven. „Want", zei hij, „zodra ik ergens een postkantoor te genkom, verstuur ik mijn eerste artikel. De mensen in Holland zullen wel nieuwsgierig zijn. Toen gebeurde er eindelijk iets. dat het hart van beide mannen plotseling sneller deed kloppen. Zij arriveerden bij een wegwijzer, waarop te lezen stond: Oekoeroe- wanda 347 km,Nog maar 347 km!", riep Jimmy verheugd uit. „Dat is een hapje voor een zieke kip!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4