Onze verzwakte dijken kunnen thans niet veel hebben De helft (500 km.) beschadigd Een stroomgat wordt bedwongen Voorbereid op teleurstellingen, maar.... aanpakken TSJANG KAI SJEK VRAAGT HULP VOOR AANVAL OP CHINA Twee caissons moeten gat in de Oudenhoornse zeedijk dichten Wereldgebeuren ZURE DINGEN VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t Woensdag werd in het ministerie van Waterstaat een persconferentie gehouden over de stand van zaken in het noodge- bied, Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, toont minister Algera en secretaris-generaal Spitzen enkele bedreigde punten. J)E schade, welke aan onze dijken is aangebracht, is belangrijk groter dan ik me had voorgesteld. Er zijn niet alleen vele grote en kleine gaten, maar ook vele kilometers dijk zijn zwaar beschadigd. Het herstel zal veel tijd en zorg vragen. Naar schatting de helft van de totaal lengte van onze dijken van 1100 kilometer behoeft herstel. Wij moeten ons reali seren, dat dc lentestormen teleurstellingen kunnen brengen. Een zware storm kunnen wij niet hebben; een normale storm misschien. Zo schetste de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, Woensdag de waterstaatkundige toestand in de noodgebieden, naar aanleiding van een verkenningsvlucht van 500 kilometer, welke hij Zondag maakte langs de bedijkingen tussen Zuid-Beveland en de Zuidzijde van Voorne en Putten. Een optimistisch beeld gaf hij dus niet, omdat hij in geen geval wilde verhelen, dat de voorlopige voorzieningen bij ongunstig weer zwakke plekken blijven. Een provisorisch gedicht gat en een droogge malen polder betekenen niet, dat men aan het werk kan gaan zonder zorg zoals voorheen. Van land opgeven is echter geen sprake. Ï'R worden op het ogenblik reeds vele 1 kleine werken uitgevoerd, die er op ge richt zijn verdere schade te beperken en het in- en uitstromen van het water te beletten. Maar ook het grote herstel van vernielde dijken wordt reeds voorbereid of is reeds aangevangen. Dat is het lichtpunt van het ogenblik. De strijd om onze kwetsbaarheid zo snel mogelijk te verminderen is aange vangen en ir Maris kon reeds een indruk wekkend beeld geven van wat momenteel reeds geschiedt, of staat te gebeuren. Ach tereenvolgens werden de overstroomde ge bieden onder de loupe genomen. ST PHILIPSLAND. De bodem van de stroomgaten (gaten waardoor het water met het getij in en uitstroomt) ligt hier op 2 m N.A.P. Het gunstige is, dat die bodem van klei is en dus uitschuring vrijwel niet voorkomt. In enige gaten zijn reeds kist dammen aangebracht en men hoopt deze te dichten bij het komende doodtij (begin volgende week). Er behoeft hier geen zink werk te worden toegepast. Een perszuiger zal achter de kistdammen het dijklichaam opspuiten. THOLEN. Hier vertoont zich eenzelfde beeld als in St Philipsland. De gaten zijn niet diep en ook hier is de bodem van klei en ontstaat dus geen uitschuring. Een op zichter van de Rijkswaterstaat heeft hier i! Toch is 't zo! Het is nog niet zo heel lang geleden dal sommige onderzoekers meenden het ver schijnsel van de na iedere krachtsinspa.n- hing optredende moeheid op eenvoudige wijze te kunnen verklaren. Iemand was eens aan het experimenteren gegaan met de geamputeerde poot van een kikker, waarvan het uiteinde van een gewichtje werd voorzien. Door de spieren van de poot electrisch te prikkelen, trok de poot zich samen, zodat het gewichtje werd om hoog geheven. Dit spelletje duurde zo lang tot de poot op geen enkele wijze meer reageerde, waarna het spierweefsel che misch onderzocht werd. In het spierweef sel bleek zich een hoeveelheid melkzuur te hebben opgehoopt. Ook by jonge athleten, die zich voor het wetenschappelijk onderzoek beschikbaar stelden, werd na het verrichten van zware prestaties een hoger gehalte melkzuur in het weefsel waargenomen, zodat het probleem van de optredende vermoeidheid in beginsel scheen opgelost. Moeheid en melkzuur vertoonden een innige samen hang en werden dus gemakshalve maar op één lijn gesteld. Wie moe was, had melk zuur in zijn spieren en omgekeerd, wie melkzuur in zijn spierweefsel had, moest zich moe voelen. Het sloot allemaal als een bus. Nadere waarnemingen gooiden echter een aanzienlijke portie roet in het eten. Want dodelijk vermoeide landarbeiders, die vrijwel onafgebroken de hele zomerdag op het veld hadden gewerkt, bleken helemaal niet bijzonder veel melkzuur in hun spier weefsel te hébben. Dat was op z'n zachtst gezegd nogal zonderling, maar toonde in ieder geval duidelijk aan, dat de melkzuur theorie niet klopte, of althans onvolledig was. Een bepaalde universiteit in de Ver enigde Staten liet dat niet op zich zitten en stelde een apart laboratorium in om de oorzaak van de vermoeidheid eens en voor altijd op te lossen. Nu moet gezegd worden, dat wanneer een financieelkrach- tige hogeschool van Uncle Sam ergens zijn zinnen op heeft gezet, men niet van halve maatregelen houdt en dat er dan niet op een kwartje wordt gekeken. Een opsom ming van de toestellen die in het Fatique Laboratory werden opgesteld om ieder slachtoffer in de kortst mogelijke tijd tot volslagen uitputting te brengen, kunnen we u dus besparen, evenals de methoden van onderzoek die door chemici, biologen en physiologen werden toegepast om achter de geheimen der menselijke arbeidprestaties te komen. Het was geweldig! Maar hierbij bleef het niet. De studie groep nam ook proeven in het buitenland, om te kunnen nagaan hoe het arbeidende menselijke lichaam zich aanpast aan de luchtverdunningen in het hooggebergte, aan moordende hitte in de hete rotsgroe ven en aan alle mogelijke andere barre omstandigheden. Een belangrijke sleutel werd gevonden in de zuurstof, die al naar gelang de training die het lichaam heeft ondergaan, gemakkelijker voor het arbeids proces wordt afgestaan. Het bloed van een goed getrainde athleet bevat meer zuur stof dan dat van ongetrainde mensen en is ook in staat dit gemakkelijker te resor- beren, zodat prestaties kunnen worden verricht die voor ieder ander onbereikbaar zijn. Waagt de ongetrainde zich tóch aan een poging, dan kan zijn organisme het vereiste kwantum zuurstof niet leveren, waardoor, behalve ademnood, ook moeheid ontstaat. Toch is met deze vereenvoudigd weer gegeven theorie nog steeds de ver moeidheid niet verklaard. Dat zal morgen blijken. H. Pétillon reeds een gat gedicht met zetstenen, welke betrokken werden van een dijk in de buurt. In de Noordwestelijke hoek van Tholen zijn enige doorgebroken binnendijken weer ge sloten. Een groot deel van de polders loost hier reeds het water. Hulpgemalen zijn be steld en zullen binnenkort in werking ko men. Zorgenkind TTET kan gezegd worden, dat Zuid-Beve- -*-Mand een zorgenkind is, evenals Schou wen Duiveland. Bij Bath is een zeer groot stroomgat, waar het verschil van eb en vloed vijf meter bedraagt. Door dit gat loopt een stroom van vijf meter per seconde. Westelijk van dit gat bevinden zich drie kleine gaten en Oostelijk hiervan één gat. Dit laatste is reeds gedicht en gebracht op 3 meter N.A.P. Het grote gat by Bath wordt by het eerst komende doodtij aangepakt op radicale ma nier. Het heeft een grote oppervlakte en het doel is nu de vloedkom te beperken, zodat de stromingen rustiger worden voor de de finitieve dichting. Er zal een inlaagkade worden aangelegd van 1800 meter lengte en dat in de kortst mogelijke tijd. De Spoor wegen voeren grote hoeveelheden zand aan en tussen de 1000 en 2Ó00 militairen zullen dit werk uitvoeren. Deze inlaagkade zal aansluiting geven op beide kanten van het gat. Deze inlaagdyk snijdt 800 ha van de 1000 ha grote vloedkom af. Men zal bjj dit werk 300.000 zandzakken nodig hebben. Even ernstig is de toestand bij Kruiningen. Hier zijn drie grote gaten en de haven van Kruiningen is ^volledig uitgestroomd. Men zal beginnen eerst het Westelijke gat te dichten en dan die aan de Oostelijke zijde. Dit werk dringt temeer als men bedenkt van welk een belang het is, dat het veer van Kruiningen weer in dienst kan worden ge steld. Er zal een geheel nieuwe steiger moe ten worden gebouwd. Een van de dijkgaten is 4 meter diep, het andere 17 meter. A Vervolg op pag.4. (Advertentie) Nationalisten blijven de kust blokkeren In een verklaring in de New York Herald Tribune heeft generalissimus Tsjang Kai Sjek, de Chinese nationalisti sche leider, een beroep op de niet-commu- nistische wereld gedaan, morele en mate riële hulp te geven voor een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland. Een der gelijke invasie zou zeer nuttig zijn voor het beëindigen van de oorlog in Korea, aldus de generaal. Een woordvoerder der Chinees-nationa listische regering heeft Woensdag te Taipeh verklaard, dat de Chinees-nationalistische oorlosschepen koopvaarders, die een Chinees-communistische haven als be stemming hebben, zullen blijven aanhouden, ongeacht de vlag, waaronder deze schepen varen. Hij voegde hieraan toe, dat de aan houdingen in Chinese territoriale wateren zullen geschieden. De schepen zullen pas worden beschoten als zij niet voldoen aan een bevel tot stoppen, opdat een onderzoek kan worden ingesteld. De nationalistische marine zal geen ladingen in beslag nemen, maar wel verhinderen dat de schepen een haven op het Chinese vasteland aandoen. In scheepvaartkringen te Hongkong is men van mening, dat de nationalisten niet genoeg schepen hebben voor een doeltref fende blokkade. NEW YORKSE DOODGRAVERS IN STAKING Op tien Newyorkse begraafplaatsen stonden Donderdag 550 kisten, die door een staking van 200 doodgravers niet jf ter aarde besteld konden worden. De jj staking is 17 Januari begonnen. Vele jg overledenen zijn door hun verwanten g zelf begraven. De stakers eisen een loonsverhoging van 10 dollar per week g en andere voordelen. Vanwege de ge- M meentelijke gezondheidsdienst wordt M dagelijks controle gehouden. Tot dus- g ver zijn voor de hygiëne schadelijke gj gevolgen van de toestand uitgebleven m door het koude weer. Woensdagmorgen heeft H.M. Koningin Juliana de commandanten van de buiten landse legereenheden, die hulp hebben verleend in de door de watersnood getrof fen gebieden, ten paleize Soestdijk ontvan gen. V.l.n.r. voorste rij: brigade-generaal R. R. Hendrix, commander American Relief Organization; H.M. Koningin Juliana; kol. Ch. L. L. Robert,- de commandant van het lste Regiment Franse genietroepen; Z.K.H. Prins Bemhard; It.-kol. P. E. Wood, de commandant van de Engelse eenheid; It.-kol. P. L. Bastsle, commandant van het Belgische 8ste constructie bataljon en It.-gen. der Art. D. C. Buurman v. Vreeden Onze reputatie als dijkenbouwers geschaad De gouverneur van West-Vlaanderen, Van Outryve d'Ydewal'e, voorzitter van de commissie voor het natuurreservaat Het Zwin, heeft na een bezoek aan Knokke verklaard, dat de dijk. die ongeveer een jaar geleden door de Nederlanders werd aangelegd om de toegang van het zeewater aan het Zwin te ontzeggen, door de storm vloed is weggeslagen. De gouverneur is er geen voorstander van, Nederland te vragen de dijk te vernieuwen, aldus meldt L e S o i r. Hij zal het waterschap „Het vrije van Sluis" voorstellen, de acht beschadigde golf brekers op Nederlands gebied te herstellen. Toen deze golfbrekers namelijk in goede staat verkeerden, maakten zij de kleine dijk in het Zwin overbodig. Aken wil kanaal Antwerpen- Zuid-LimburgRijn De Kamer van Koophandel van Aken heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de pro jecten voor verbindingskanalen tussen Schelde en Rijn. De Kamer heeft daarbij de mening uitgesproken, dat ook de moge lijkheid van de aanleg van een kanaal door Zuid-Limburg zou moeten worden over wogen. Dit kanaal zou het Albertkanaal moeten verbinden met het kolengebied van Aken en met de Rijn. Volgens deze Kamer zou er moeilijk een project gevonden kun nen worden, dat meer zou bijdragen tot het gemakkelijker en goedkoper maken van het transport van massagoederen tussen de in dustriële centra van drie der landen der Kolen- en Staal-Gemeenschap. Met grote snelheid vloeit het water door het gat in de Oudenhoornse zeedijk in en Cliché Rott. Nieuwsblad (Van onze speciale verslaggever) Aan de binnenkant van de dijk, maar nog net in het stroomgat in de zeewering van de Oudenhoornse polder, lag vanmorgen een zinkstuk te wachten om in de middag onder water te verdwijnen. Een bak met stenen, zware bijna onhandel bare moppen, lag als beschermend tegen het stuk gevlochten rijshout aange vlijd en ving de stroom op die door het dijkgat naar binnen gleed. Het vierde zinkstuk dat hier reeds zal worden gezonken en dat dan de bodem van het gat voor eventuele uitschuring behoedt. Want men maakt haast met het sluiten van dit gat, dat niet minder dan 2600 ha land tot een binnenzee maakt met eb en vloed en nog steeds een bedreiging kan zijn voor het droogliggende Voorne, dat men nu achter een kade met zandzakken en een kade met een kistdam langs het Voornse kanaal betrekkelijk veilig weet. Het wordt het eerste grote stroomgat, dat, mede met behulp van twee betonnen caissons, wordt gedicht. het Voornse kanaal, welke een zwakke be scherming vormden voor Voorne. Men kent de feiten, die Voorne tot nu toe voor overstroming hebben gevrijwaard: het prachtige werk langs het kanaal, dat in goed zes dagen werd verricht. Dat stroom gat dichtmaken was echter een opgave, die niet mocht wachten. Toen ir A. J. van Wes- tenbruggen en zijn directe medewerker, ir K. F. Valken, Maandag in Hellevoetsluis kwamen en hun eerste zorg de verdediging van het Voornse kanaal was, werd toch direct het werk voor het stroomgat in de Oudenhoornse zeedijk aangepakt. Daar lag een gat met een bodembreedte van niet minder dan 52 meter en op N.A.P. 65 meter breedte en een diepte van 5.50 tot 6.00 meter beneden N.A.P. Daardoor stroomde b(j vloed en eb het water in en uit. Het was een geluk, dat zich op onge veer 6.00 meter beneden N.A.P. een klei laag bevond van ongeveer anderhalve meter dikte, die het uitscburen van het gat voor lopig tegenhield. De diepte nam dus niet toe. Bereikbaar De toegang tot het stroomgat was echter allesbehalve gemakkelijk. De Oudenhoornse zeedijk was n.l. tussen Hellevoetsluis en het gat danig beschadigd. Er waren ver scheidene gaten in geslagen, waarvan één tot op het gors. Op andere plaatsen was de kruin vernield of de binnenkant van de dijk geheel afgekalfd. Over de dijk moest vervoer van materialen mogelijk zijn en dus moesten eerst deze niet ernstige gaten worden gedicht Toen dit gebeurd was, kon men aandacht aan het grote stroomgat gaan besteden. Er werd in de buurt een opslag plaats van rijshout aangelegd, bakken en Er is daar op die Oudenhoornse zeedijk, even ten Oosten van Hellevoetsluis, van 2 Februari af gezwoegd om de voor bereidingen te treffen voor het sluiten van het stroomgat, dat niet mis is. Vlak bij het kleine poldergemaal, dat beneden aan de dijkvoet ligt, brak de zeedijk in de ramp nacht door. Een gat, waardoor het water het land insprong en een groot deel van Putten overstroomde. De polders Ouden hoorn, Nieuwenhoorn-Oost, Heenvliet-Oost, Abbenbroek en Zuidland, te zamen een op pervlakte bestrijkend van meer dan 2600 ha, werden één grote binnenzee, die tevens een aanval begon op de lage kaden langs sleepboten werden in de haven van Helle voetsluis geconcentreerd. Toen begon het gevecht tegen de door het gat gaande stro mingen. TJet eerste werk was zink6tukken te vlech- ten om die in het gat neer te laten en zodoende de bodem voor uitschuren te be hoeden. De taluds werden beschermd om verder afkalven in de stroom te voorkomen. Want bij elk tij loopt hier de vloed in en uit met vrij grote snelheid. In de polder ziet men, als gevolg van de breuk, grote klom pen veen boven water uitsteken. Intussen waren, omdat men besloot bij het dichten gebruik te maken van caissons, twee kleine betonnen scheepjes aangekocht, die op de werf Gusto te Schiedam worden verhoogd. Dat werk zal Maandag a.s. klaar zijn. Met tussenpozen van enkele dagen werden de zinkstukken in het gat neergelaten en met het zinken van het vierde stuk komt vandaag de volledige bescherming van de bodem van het gat gereed. Tegenslag heeft men ook gehad met slecht weer en zoals gisteren mist, waardoor de zinkstukken niet konden wor den vervaren en de bakken met stenen niet konden vertrekken. Vandaag was het weer gunstiger. Nog twee kleinere zinkstukken zullen in het gat worden aangebracht, waarvan de diepte dan tot 4.40 meter beneden N.A.P. zal zijn gereduceerd. Dan zal het woord zijn aan de caissons die het gat moeten sluiten. TJet zal het grote moment zijn, dat elke geëvacueerde bewoner van het over stroomde Putten reikhalzend tegemoet zal zien, al duurt het na sluiting nog wel even voor die geweldige watermassa uit de pol ders is gemalen. Zo is men op het ogen blik reeds bezig de polder Zuidland leeg te malen, omdat deze door binnendijken van de rest was afgesloten en na reparatie van de gaten deze polder een apart geheel vormde. Men heeft nog overwogen dit werk niet apart uit te voeren, omdat de polder Zuidland dan geen water meer zou kunnen bergen van elk tij, dat door het stroomgat van Oudenhoorn stond. Dit zou ongunstiger voor het gat worden. Daar deze polder ech ter vrij weinig water opneemt, kon worden besloten hem af te sluiten en leeg te malen. Het water zakt er 2 centimeter per dag. Wanneer de sluiting van het stroomgat zal geschieden kan niet worden gezegd. Er kunnen nog veel onverwachte moeilijk heden komen. Veel hangt van het weer af. Maar er wordt naar gestreefd het gat dicht te hebben voor het eerstkomende hoge springtij rond half Maart. De beide cais sons zullen in de haven van Hellevoetsluis T'ure dingen heeft de Amerikaanse per» geschreven over de ontvangst, die aan de nieuwe Argentijnse ambassadeur, mr Bravo, in Moskou is ten deel gevallen. Men weet hoe de diplomaten leven in Moskou: Ze hebben geen contact met Russen, zc we ten nauwelijks wat er in het buitenland gebeurt en zc vermaken zich onder elkaar zo'n beetje. Als er een van hen weggaat is er een groot afscheidsfeest en staat de halve diplomatieke wereld van Moskou in het station of op het \liegveld te wuiven. Als er een nieuwe komtis het stil. Stil was het ook om mr Bravo, de nieuwe Argen tijnse ambassadeur.... totdat plotseling deze heer werd ontvangen door Josef Stalln zelf. Dat was nog nooit vertoond voorzover het dan een diplomaat uit Zuid-Amerika be trof. De Amerikaanse pers was er bepaald verbolgen over. Men proefde er uit, dat Josef na het gestook in China, waar de Korea- en Indo-china-wonden nog altijd bloeden en na het ophitsen van de Arabie ren Engeland zal moeten verdwijnen uit de Soedan en van het Suez-kanaal nu ook nog de Zuidamerikaanse staten wil opzet ten tegen Uncle Sam, die toch al zoveel moeilijkheden met die staten heeft. Daar lopen in Zuid-Amerika vele lieden rond met links-socialistische en semt-communistische opvattingen, die niet te rijmen zijn met de Amerikaanse economische inzichten. Het was in 1947, dat de eerste Argentijnse gezant naar Moskou ging. Hij heette dr F. Cantoni. Nog nooit sedert dc stichting van de hamer-en-sikkel-republiek waren Argen tijnse diplomatenvoetstappen gezet op het Moskouse plaveisel. Dus kwam dr Cantoni met veel gerucht aan en hij vertelde aan de Russische autoriteiten, dat zijn land zo ge weldig veel presteerde op het gebied van veefokkerij, graanproductiemelkpro ductie, enz. Hij voorzag een gouden aera van samenwerking tussen de Argentijnen en de Russen. Hij meende zelfs, dat de Argentij nen de Russen konden helpen bij het op voeren van hun productievlees, graan, melkwie zou daarvoor niet voelen? De Russen evenwel lieten Cantoni uitru- moeren en toen viel ook over hem de diplo matieke stilteDe Argentijnse economen vertrokken uit MoskouDe vele adviseurs keerden terug naar de pampa's met de koeien en ten slotte bleef er nog maar een enkele Argentijn over. f~\ok dr Cantoni vertrok teleurgesteld. Nu is dan mr Bravo in Moskou en hij werd beleefd en keurig ontvangen. Stalin was de vriendelijkheid zelf. Er zal een Rus sisch ballet naar Argentinië gaan en als deze zwierige dametjes met armen en benen zwaaien, zal de Argentijns-Russische vriend schap uitbotten tot een warme en hechte ge negenheid tussen Peron en Stalin. Men zal ook wederzijds komen voetballen. Argentijnen naar Moskou en Russen naar Argentinië. Met de brancards en het Rode Kruis-personeel aan de rand van het veld, zoals men dat gewend is in Moskou bij de Dynamo's enzoals men het ook wel ziet in Argentinië, waar men eveneens een pit tig partijtje pleegt te spelen. Er is ook ge sproken over economische relaties tussen Argentinië en Moskou, maar veel om het lijf kan dat niet hebben. Beide landen vul len elkaar in economisch opzicht niet aan. Wat Argentinië nodig heeft kan Rusland niet leveren en omgekeerd kan Argentinië niet missen wat Rusland vraagt. Toch is men beducht in Washington over dit contact. Men vreest, dat de Russen er alles op zullen zetten om de economische relaties tussen de Zuid-Amerikanen en Uncle Sam zo grondig mogelijk te verstoren en dat de Russen desnoods goederen zullen leveren, die ze zelf nauwelijks kunnen mis sen. Dat gebeurt dan om economische ver- warring te stimuleren..De anti-Amerikaanse gezindheid van Peron en zijn aanhangers kenende, heeft Stalin wel de juiste Zuid amerikaanse staat gekozen voor het begin nen van zijn „koude oorlog'-activiteit. TTet zou intussen geen verbazing wekken, wanneer binnenkort ook andere Zuid amerikaanse staten met name Chili zich in de Moskouse vriendschap wilden koesteren. Al was het alleen maar om de heren in Washington te prikkelen en nijdig te maken. Een zeker stoutmoedig initiatief op het stuk van de koude oorlog kan men de Rus sen niet ontzeggen en met grote nieuwsgie righeid wacht men nu wel op de daden van de Amerikanen. Zij hebben immers aangekon digd, dat Eisenhower zelf het initiatief zou nemen in de koude krijg? Zeker, hij heeft iets gedaan met Formosamaar daarbij is het gebleven en spectaculair was het For- mosa-geval geenzinsHoewel het nog spectaculair genoeg kan worden. Voorlopig blijven de successen nog aan de Russische kantArabieren ophitsen tegen Engeland, dat voor een bittere diplo matieke nederlaag staat in het Nabije Oos tenEgyptenaren vervreemden van West- Duitsers. die plotseling tot de ontdekking komen, dat men in Cairo liever Oost-Duit sers heeft Nu weer de stunt met Argentinië.... Neen, de Amerikanen zitten nog niet op rozen. De koude oorlog vereist een apart# politie strategie, waarin men te Washing» ion nog niet voldoende bedreven is.... Ook dat vak moet aangeleerd worden (Advertentie) „GEEN GOUD ZO GOED".... dai zeggen al drie geslachten van Akker"» Kloosrerbalsem. Het heerlijk verwarmende wrijf- middel bij rheumatiek en spierpijn waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daarondet liggende pijnlijke weefsels dringen. Bovendien is Akkers Kloosterbalsem een heer lijke wondbalsem die snel geneest, wondetT zuivert en nieuwe huidvorming bevordert. In vele gezinnen is daarom een pot Akker s Kloos terbalsem een huisapotheek op zich zelf. tot één geheel worden gemaakt en naar het gat worden gesleept. Op de grote dag zal men dit massale sluitstuk op het laatste ge deelte van de eb, dus tegen stroom, omdat men dan 'n dergelijk gevaarte beter in be dwang heeft, in het gat brengen. Aan beide zijden van het sluitstuk zijn nog vleugeltjes aangebouwd om aansluiting op het schuin lopend talud te verkrijgen. Liggen de cais sons goed in het gat, dan zal men deze door openen van de bodemkleppen laten zinken. Maar dan ligt ook de persleiding gereed om de caissons direct vol te spuiten met zand, om de gevaarten meer standzekerheid te geven. Direct daarop zal de perszuiger zijn werk aanvangen en, achter de caissons be ginnende, het nieuwe dijklichaam in het gat gaan opsluiten met een capaciteit van 500 kub. meter zand per uur. Onmiddellijk daarop wordt aan de voorzijde begonnen en als deze kern van de dijk gereed is. zal men kunnen gaan afwerken met klei en bazalt. Zodra het gat gesloten is, kan ook met het leegmalen een aanvang worden ge maakt. Dit werk zal echter wel wat tijd in beslag nemen, want in al deze polders van Putten staat een enorme hoeveelheid water. Geschat wordt, dat bij de sluiting van het gat, als de eb In vloed over gaat, de stand van het water 30 tot 40 cm boven N.A.P. zal zijn. Vele gedeelten van deze polders hebben een maaiveld, dat 180 tot 200 cm beneden N.A.P. ligt, wat betekent, dat bjj de sluiting op vele plaatsen 2 tot 2'/i meter water staat over een oppervlakte van 2600 ha. Maar sluiting van het gat betekent ook een volledige veiligheid voor Voorne, dat nu droog blijft bij de gratie van de kaden langs het Voornse kanaal, een waterkering die weliswaar zwaar versterkt is, maar toch de mindere blijft bij een gesloten gat in de zware zeedijk van Oudenhoorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3