PAOVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Onverkwikkelijke problemen rond Belgische Koningshuis BILT Nu wordt trage voorlichting gelaakt Schaderegeling in het geteisterde gebied Westelijk Schouwen nog een vergeten uithoek altijd De Koning met moeite te bewegen naar Zuid-Frankrijk te vertrekken Kantlijn Soepeler regeling voor verkoop van herbouwplicht Het Rampenfonds ruim 53 millioen Betrokkenen zeer teleurgesteld NACHTELIJKE OVERVAL TE OSS BETERE VERBINDINGEN NODIG Probleem van aan- en afvoer voor bevolking hoogst belangrijk 196e Jaargang No. 43 Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballïntijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kW., Ir. pp» f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 Febr. 1933 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, teief. 3841 Goes, Lange Vorststraat 03, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16 Terneuzen, Brou-.verijstr. 2. Zierikzee, N. Bqgcr dstr^C_l^_^£^_^_ Het Rooms-Katholïeke Belgische blad La Libre Belgique schrijft, dat de dokters van koning Boudewyn deze slechts met veel moeite hebben kunnen bewegen naar Zuid- Frankryk te vertrekken. De vorst had zijn bezoeken aan de geteisterde gebieden naryelijk willen voortzetten en was voornemens, zich met geneesmiddelen te verdoven. Het blad laakt sommige Engelse bladen, die zover gingen te beweren, dat eerste minister Van Houtte naar Nice was vertrokken omdat Koning Boudewijn afstand wilde doen of hem wilde raadplegen over een voorgenomen huwelijk. Het blad spreekt categorisch tegen, dat de vorst de Belgische premier verzocht zou hebben, een vervolging in te stellen tegen de Belgische bladen, die de prinses De Retie beledigd hebben. La Libre Belgique verwijt de raadgevers van koning Boudewyn echter, de bevolking niet onmiddellijk te hebben ingelicht over de gezondheidstoestand van de jonge vorst toen deze de eerste keer naar Nice vertrok. Intussep is ook na de verklaring van de premier nog niet duidelijk, hoe het met de gezondheidstoestand van de jonge koning staal. Een arts, die hem heeft onderzocht, zou verklaard hebben, dat de vorst een gewone griepaanval had en niet ernstig ziek is, terwijl de premier zei, d„t de koning wèl ernstig iziek is. Een nog steeds hangende kwestie is door al het gerucht rond het Belgische konings huis ook weer actueel geworden). Volgens het neutrale blad L e S o i r is men in parlementaire kringen van oordeel, dat de regering thans zo spoedig mogelijk contact dient op te nemen met de vertegen woordigers der drie partijen, teneinde bij de Kamers een wetsontwerp in te dienen ter regeling van de status van de prinses Van Retie en de kinderen, die uit haar "huwelijk met koning Leopold zijn voort gekomen. Het blad hérinnert er aan, dat verscheidende opeenvolgende regeringen T"Ve middenstand loopt in het geweer en de kunstenaars sluiten zich bij de 'koop lieden aan. Zij lopen gevaar om achteraf nog het slachtoffer te worden van de wa tersnood. En onder hen zijn de getroffen winkeliers er het ergst aan toe. Wat toch js het geval? De klant hoort, dat de middenstander schade heeft opgelopen. Zijn eerste ge dachte is .vaak: Dan heeft zijn voorraad ook geleden en loop ik dus de kans, dat ik goederen koop, die niet honderd procent meer zijn! De toch al gedupeerde winke lier, die intussen natuurlijk al lang ge zorgd heeft, dat hij nieuwe, onberispelijke voorraden kreeg, wordt dan voor de tweede maal gedupeerd. Want waar moet het met hem naar toe, als zijn vaste relaties hem in de steek laten? Het zal niemand verwonderen, dat de ver eniging Handelsbelang te Middelburg en de Middelburgse Middenstandscentrale zich zorgen maken. Deze zorg wordt terecht gekoesterd. Daarom wekken wij gaarne de kopers op, de relaties met hun normale leveran ciers in stand te houden. De middenstand denkt er niet aan, goederen van inferieure kwaliteit af te leveren. Men stelt de komst der kopers op te hoge prijs! AOK de kunstwereld wordt gedupeerd. Allerlei uitvoeringen, concerten e.d. zijn uitgesteld of afgelast. Of zij ooit nog door zullen gaan moet worden afgewacht. Het gehele amusementsleven is in deze Februarim^nd verlamd en zelfs de Car navalsfeesten zijn niet doorgegaan. Dit alles betekent ook voor zaalhouders en uitvoerende kunstenaars een schade, die moeilijk hoog genoeg kan worden getaxeerd. En deze bevolkingsgroep moet toch ook leven Bijzonder gedupeerd zijn de uitvoerende kunstenaars. Het regent verzoeken om op te treden ten bate van de slachtoffers van de ramp. Gratis natuurlijk Het zal duidelijk zijn, dat aan één derge lijk verzoek desnoods nog tegemoet kan worden gekomen, maar dat geen sterveling, die van zijn kunst moet leven, daarmee aan de gang kan blijven. Men zal slechts de netto winst van een uitvoering of een con cert aan de slachtoffers ten goede moeten laten komen, wil men er niet de schuld van zijn, dat de uitvoerende kunstenaars in de grootste moeilijkheden raken. Dat men in. de getroffen gebieden niets voelt voor uitvoeringen, feesten, en wat dies meer zij. het is maar al te begrijpelijk. Maar buiten de getroffen gebieden zal het amu sementsleven zich moeten herstellen. Dat klinkt hard. Maar het is zo. "LIET bestuur van het Rampenfonds ziet deze dingen terdege in. Er is door binnen- en buitenland steun in natura verleend, die in de tientallen mil- lioenen loopt. Wat moet er met deze goede ren gebeuren? Moeten zij ten geschenke worden gegeven? Dan zal dit betekenen, dat de middenstand ook in dit geval de dupe wordt, want men koopt niet, wat men ge kregen heeft.... Het bestuur van het Rampenfonds zoekt naar een methode om de getroffenen te steunen en tegelijk de middenstand te spa ren. Deze te vinden, het zal niet gemakke lijk zijn. Maar er moet een oplossing ge vonden worden wil de zeer .hoog gewaar deerde steun geen ongewenste gevolgen hebben. Het is een merkwaardige situatie. Maar zij is zeer reëel en men dient er zich op te bezinnen. zich reeds met deze delicate aangelegen heid hebben beziggehouden, maar dat geen enkele een duidelijk starM-,unt heeft inge nomen. Naar sommige kranten melden zou ook het bliksembezoek, dat eerste minister Jan an Houtte Zondag aan koning Boudewijn te Nice bracht, eveneens in verband rr worden gebracht met deze kwestie. Deze aangelegenheid, zo merken deze bladen op, is namelijk bijzonder actueel geworden, niel alleen met betrekking tot de :schuldigin- gen, die van linkse zijde zijn geuit, dat de prinses Van Retie koning Boudewyn s< hebben bewogen naar Nice te gaan, maar ook in verband met het huwelijk van prin ses Josephine-Charlotte en prins Jan van Luxemburg in April. Men blijkt er zich namelijk in Luxemburg het hoofd, over te breken, hoe de protocolaire volgorde moet zijn als de prinses Van Retie aan de zijde van Koning Leopold op de huwelijksplech tigheid verschijnt en of zij voorrang moet hebben boven prinses Ingeborg, de groot moeder van moederszijde van Josephine- Charlotte en boven koningin Elisabeth, de grootmoeder van vaders zijde van de bruid. De katholieke La Ci t schrijft, dat eerste minister Van Houtte te Nice even eens met de koning zou hebben gesproken over de perscampagne, die de oppositie bladen tegen de prinses Van Retie voeren. Het blad merkt in dit verband op, dat de regering niet geneigd zou zijn, tegen deze kranten een vervolging wegens majesteits schennis- in te stellen. Politiemacht voor villa Donderdag is een permanente politie wacht geplaatst voor de villa te Antibes waar koning Boudewijn op het ogerblik vertoeft. Tevoren hadden enige recher cheurs de villa bewaakt. 50 Drie meter hoge cypressen in potten zijn zodanig opgesteld, dat zij de villa volledig vo.or de buitenwe reld verbergen. De Franse arts Georges Luigi heeft Don derdag de geruchten, dat de Belgische ko ning aan tuberculose of een andere ernstige ziekte zou lijden, tegengesproken. Dokter Luigi zeide dat de koning lijdt aan een zware griepaanval, doch dat er geen ern stige symptomen zijn te bespeuren. In 's Gravendeel brengen thans de bewo ners met bootjes hun huisraad in veiligheid. Sedert 15 Mei 1949 werd slechts bij hoge uitzondering goedkeuring verleend „an overeenkomsten tot overdracht van een bijdrage in de oorlogsschade met betrekking tot een totaal verwoest pand (verkoop van herbouwplicht). De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting zal in 'het vervolg deze over drachten in de regel weer goedkeuren. Daar bij zal bovendien niet meer worden ver langd, dat de overneming geschiedt tegen een niet hoger bedrag dan dat, hetwelk ter zake in het grootboek voor de wederopbouw is ingeschreven. Degene, die de bijdrage overneemt, zal bij besteding overeenkomstig de bepalingen van de wet op de materiële oorlogsschadèn financiële tegemoetkomin gen in de vorm van credïet of aanvullende bijdrage ontvangen. Ter voorkoming van teleurstelling dient degene, die de bijdrage wil overnemen, te voren bij het desbetreffende gemeentebe stuur, dan wel bij de betrokken directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provincie, de nodige inlichtingen in te winnen. Te besteding van de bijdrage dient te ge schieden in de gemeente, waar de schade is toegebracht. De minister kan hiervan ont heffing verlenen. In het belang van de wederopbouw van verwoeste gebieden zal voor overgenomen bijdragen deze ontheffing ir- de regel niet worden verleend. Gemeentebesturen, die bijdragen hebben overgenomen of nog zullen overnemen on der de voorwaarde, dat de besteding op basis van de beschikking financierir g van kernplanbebouwin- zal geschieden, kunnen deze bijdragen slechts onder dezelfde voor waarden aan derden overdragen. Vijfjarige redt broertje en zuigeling uit brandend huis De vijfjarige GAard Cardon was j met een driejarig broertje en een zusje van nog geen jaar alleen in huis, toen er brand uitbrak. Het vuur verspreid- de zich met zeer grote snelheid. Zon- der tc aarzelen hees de vijfjarige zijn broertje in de kinderwagen, waarin de zuigeling lag. waarna hij de wagen zo snel mogelijk het huis uitreed. De drie kinderen bleven gespaard. Het huis i brandde geheel af. Tot Donderdagavond was in het Na tionaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen, zal zeer binnenkort aan de Tweede Kamer een re geling worden voorgelegd, betrekking hebbend op de uitkeringen, welke van regeringswege aan de slachtoffers in de noodgebieden zal worden gedaan voor schade aan huizen en bedrijven. Het zou in de bedoeling liggen de getroffenen voor de eerste 1000 voor 95 pet schadeloos te stellen; geleden schaden tot 3000 voor 75 pet te vergoeden en 60 pet van de schade, welke boven de 3000 ligt. In enkele gemeenten is van deze plannen reeds mededeling aan de be trokkenen gedaan. Een en ander heeft onder hen grote ontstemming ge wekt, omdat de verwachting was gewekt, dat alle schade integraal zou worden Vergoed. Zo heeft de mening post gevat, dat uit het Narinnaal Rampenfonds een aanvulling zou worden gedaan op de schade-uitkeringen voor beschadigd of geheel verloren gegaan huizen-bezit. Met nadruk is ons evenwel verzekerd, dat de bemoeiingen van dit fonds zich uitsluitend uitstrekken tot schadeloos stelling voor kleding, dekking, schoeisel en huisraad. De regering, welke haar uitkeringen ba seert op de voet van de regeling voor.oor logsslachtoffers schijnt zo vernamen wij verder niet van zins te zijn de hierboven genoemde percentages te verhogen. Daar in de betreffende gebieden grote kapitalen zijn geïnvesteerd in boerderijen, andere opstal len en vooral landbouwwerktuigen, worden de thans voorgestelde uitkeringen ten enen male onvoldoende geacht. Een vasthouden aan de genoemde percentages zal voor tal van zelfstandigen, die ook ten aanzien van verloren gegaan bezit aan vee en land niet Nekkrampgeval in Ermelo De toestand van de militair in de kazerne te Ermelo, bij wie nekkramp is geconsta teerd,, is niet verontrustend. De ouders van de patiënt zijn onmiddellijk ingelicht. De militairen worden niet in de kazerne ge consigneerd, maar worden voorzien van sulfatabletten en krijgen zoveel mogelijk buitendienst om onnodig contact in de kazerne te vermijden. op"een vergoeding voor de volle honderd procent züllén kunnen rekenen, ruïneuze gevolgen kunnen hebben. In gezaghebbende kringen wordt het niet juist geacht, dat voor de getroffenen van de stormramp dezelfde normen gelden als voor de oorlogsslachtoffers, vooral niel aldus wordt verklaard omdat de financiële mid delen thans beter zijn dan vlak ïia de oor log en een beroep kan worden gedaan op de tegenwaardcrckening van de dollarhulp. Koning Boudewijn vertoeft in verband met zijn slechte gezondheidstoestand by zijn vader in Nice. Naast hem Prinses De Rèthy, Koning Leopold en Prins Albert. Levenslang voor moord De rechtbank te Amsterdam heeft, con form de eis, de 39-jarige los werkman G. L. uit Larei en de 27-jaiige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden, elk veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Op 30 Augustus j.l. hadden de mannen de tuinder met een hamer en een broodmes des mobgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toeval te laat. De mannen beroof den de tuinder van zijn portefeuille waarin zich 700 gld bevonden. Het slachtoffer, dat nog enkele uren heeft geleefd, vertelde aan zijn buurman, die hem vond, wie de daders waren. Nieuwe argumenten ten gunste van Rosenbergs Bloch, de advocaat der Rosenbergs, heeft Woensdag te New York tegenover persver tegenwoordigers verklaard dat hij een nieuw verzoek om gratie voor zijn cliënten bij president Eisenhower zal indienen. Hij zei dat de Rosenbergs „zich zullen kunnen rechtvaardigen, indien de president volledig over hun zaak is ingelicht". Bloch gaf niet aan, met welke argumenten hij zijn nieuwe verzoek om gratie zou ondersteunen. Binnen twaalf uur de daders gearresteerd In de nacht van Dinsdag op Woensdag, om ongeveer twee uur, vervoegde de kolenhan delaar Gieles të Oss zich op het bureau van de gemeentepolitie aldaar, met de mede deling, dat hij bij zijn thuiskomst tot de ont dekking was gekomen, dat een belangrijk bedrag aan geld was ontvreemd. Zijn oude vader, die de gehele avond thuis was ge weest, had hem meegedeeld, dat twee on bekende personen. de woning waren binnen gedrongen en hem hadden gevraagd: „Waar is het geld?" Op' zijn antwoord: „Er is geen geld', had Duizenden kilogrammen vis heeft de IJmuider botter 213 sinds hij van stapel liep in de haven binnengebracht,' maar nu ligt er al enige weken geen harinkje meer in de ruimen. De vis heeft pla'ats moeten maken voor andere zaken, voor mensen en goederen, die deze kleine botter thans dagelijks heen en weer brengt tussen het verlaten Zierikzee en hel ver woeste haventje van Burghsluis. Een plezierige tocht kan men deze reis van Zierikzee naar Burghsluis niet noemen, want de 213 gaat langs de geschonden dijken van Schouwen, langs het grote gapende gat bij de Schelphoek, waar nog steeds zware stukken dijk in het kolkende water- storten. Achter het gat in de dijk een gat dat' reeds tientallen meters diep is ziet men het verlaten Serooskerke liggen, weerloos te midden van de woedende golven. Meisjes uit Berkenwoude hebben de kap laarzen aangetrokken en gaan in Sommels- dijk de boel eens even schoonmaken en orde op zaken stellen na de watervloed. Neen, deze tocht is allerminst plezierig, ook niet bij Burghsluis, waar van de schipper grote stuurmanskunst geëist wordt om zonder brokken het haventje binnen te komen. In de dijk van hel haventje is een enörm gal geslagen, waardoor een gevaar lijke stroom loopt. De mannen van de 213 echter kennen nu zo langzamerhand de situatie en loodsen hun vaartuig handig binnen. Aan land Dan is men aan landtenminste men voelt de drassige bodem onder de voeten zuigen en plakken. Rondom ziet men alleen t water. Bij het haventje staan twee auto's; die alleen maar kunnen -rijden op het stuk dijk tussen Schelphoek en Burghsluis. Naar Haamstede? Zeker, dan is men in de goede richting, maar eerst moet men over gezet worden over het brede gal in de Meeldijk. Daarover wordt een veerdienst onderhouden, een wat lugubere dienst met kleine bootjes, die vastgemaakt zijn aan stevige staaldraad, die over het gat is ge spannen. Zonder die staaldraad zouden de vaartuigjes wegslaan in de zilte stroom. Het waait en het regent als we over gezet wor den. Schemering valtvoor ons ligt de lange dijkde weg naar Burgh en Haam stedeEen glimmende, zwarte strook tussen het water lopende in de richting van een „oase". Inderdaad een oase kan men de Westhoek van Schouwen nog noemen, een oase waar men licht en water heeft, waar de kacheis vriéndelijk branden en alleen de straatver lichting verstek laat gaan. Doch burgemeester jhr Roëil van Haam stede, met wie wenog enkele ogenblikken spreken, wil niet 'horen van dit woord. „Daarvoor zijn er te'veel problemen"', zegt hij, „spreekt u liever van een eiland op een eiland". Wat dan wel het voornaamste probleem is op deze duinstrook van. Schou wen? Ongetwijfeld de kwestie van af- en aanvoer. Er zijn twee mogelijkheden voor aanvoer: een aan de.Zuidkant "via de haven van Burghsluis, die echterdoor. de' dijk breuk moeilijk bereikbaar is en een aan de. Noordzijde, waar de kleine haven van Scharehdijke ligt. Geen vliegveld „Nu wreekt zich opnieuw het feit, dat Haamstede geen vliegveld heeft", aldus de burgemeester, „vijf jaar lang heb ik er dag en uur op gewezen hoe nodig dat wel voor ons eiland is. Helaas tevergeefs. Thans onderzoekt de Rijksluchtvaartdienst de mo gelijkheid van een airstrip of een noodlan dingsterrein". Burgemeester' Roëll meent, dat de aanvoer niet alleen belangrijk is voor de mensen op dit drooggebleven deel van Schouwen, maar ook voor de materia len en mensen ten dienste van het herstel. „De wederopbouw van ons land, kan van deze kant uit worden opgezet". Jhr Roëll begrypt nog steeds niet hoe het mogeljjk was, dat de hulpverlening na de ramp zolang op zich liet wachten. „Men heeft my wel eens gez'—d, dat Schouwen door de Russen bezet zou kunnen worden, zonder dat overig Nederland het merkte. Ik geloof byna dat dit juist is". Het ver geten eiland A Vervolg op pagina 5. men hem in de bedstee geworpen en in een in het schrijfbureau staand geldkistje een greep gedaan. G. deelde verder mee, dat hij de avond had doorgebracht bij het gezin Z. te Oss, waar hij dronken was geworden. Bij Z. wa ren twee onbekende personen binnengeko men, die met hem wilden onderhandelen over de verkoop van tapijten en van een auto. Hel kwam zover, dat G. voorstelde, de onbekenden te tracteren, waarvoor hij naar huls ging om geld te halen, hierbij vergezeld van één van de onbekenden. Hierna ging men terug naar Z. Op een zeker moment waren de onbeken den uit dé woning van Z. vertrokken en kort daarna ging ook G. naar huis Daa«aange komen bemerkte hij de diefstal van een be drag -van 500. Het onderzoek leverde aan vankelijk geen resultaat op, daar de vrouw van Z. bleef volhouden, dat de twee perso nen, die bij haar die avond waren binnen gekomen. ook voor haar onbekenden wa ren. Haar man was, volgens haar verklaring, in die nacht pas laat thuisgekomen en had de middag en avond buiten Oss doorge bracht. Binnen, twaalf yur na de aanyayg van het onderzoek is men -tot arrestatie van drie personen overgegaan en wel het echtpaar Z. en een zekere R. Hiertoe.was men gekomen, omdat bij' het onderzoek was gebleken, dat het alibi van Z., dat hij de middag en avond builen Oss was geweest, niet juist was. Bij het verdere ondeizoek bleek, dal de twee „onbekenden", die het huis van de kolen- 'handélaar waren binnengedrongen. Z. en zijn maat R. waren geweest. Het grootste gedeelte van het gestolen be drag is inmiddels teruggevonden. Het gezin Z. zou tot deze daad zijn gekomen uit ar moede. Boer gedood door reuzenpython Dinsdag is, naar uit Scmarang wordt ge meld, een boer uit Kawpeng Nganten door een reuzen, python gedood. De boer was be zig aptm "te "verjagen. die de aanplant ver nielden. Familieleden, die toeschouwers waren bij het gebeuren, durfden niet te helpen uit angst voor de slang. De python nad een dikte van 20 centimeter. DE VERWACHT: 'Zwaar bewolkt Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. Zwakke tot matige ivind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motre gen en plaatselijke nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. Z\Februari - €«r»te kwartier Zon op <77 48; ondei 18 02 Maan op 09.51; onder 03.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1