PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ELZASSERS HEBBEN SUCCES MET HUN PROTEST-ACTIE BILT Franse regering wil gedwongen S.S.-ers begenadigen Kantlijn Maritieme blokkade van China in studie is nog SUCCESSEN IN DE STRIJD TEGEN HET WATER Accoord over de Soedan lijkt veel op een Britse nederlaag Er wordt niets prijsgegeven Verlaging vereveningsheffing met een half procent Ü96e Jaargang No. 42 Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ. W. de Pagter. Hoofd red. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 Ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 Feh'r. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per m.m. Minimum per advertentie f3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) van 1—5 regels fl.—ledera regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16 Terneuzen, Brouwerljstr. 2, Z'.erikzee. N. Bogcrdstr. C 160. telef. 26. (Van onze Parijse correspondent.) DE FELLE EN ALARMERENDE reacties, welke door de veroordeling van de 13 Elzassers in het Oradour-proces in hun gewest te weeg zijn ge bracht, hebben de Franse regering aanleiding gegeven deze trieste zaak zonder verwijl nu het parlement ter behandeling voor te leggen. In de Elzas was sinds enkele dagen een staking onder het overheidspersoneel uitgebroken waartoe de burgemeesters meestal zélf hadden opgewekt en verder hadden de Elzasser parlementsleden in Parijs op de regering dan nog de nodige pressie uitgeoefend. Vreemde gang van zaken En zo is dan, na een overleg van vele uren, Dinsdag besloten de mogelijkheid te openen voor een algemene en volledige amnestie er is zelfs even van een reha bilitatie sprake geweest voor alle zoge naamde „Malgré nous". Dat zijn dus de bewoners van de indertijd geannexeerde gebieden, die tijdens de oorlog met geweld in de Duitse legers waren ingelijfd en waartoe dus ook de 13 veroordeelde SS'ers behoorden. H' 'ET onvermijdelijke is geschied. De ""man, die de goede naam van de AVRO de laatste tijd onophoudelijk in op spraak bracht, is het zwijgen opgelegd. Voor de microfoon. In de Radiobode. Men had deze maatregel eerder moeten treffen. De Avro is nu eenmaal de enige neutrale omroepvereniging in Nederland en als zodanig onmisbaar. Maar haar neu traliteit noodzaakt haar tevens in haar optreden "naar buiten de grootst mogelijke omzichtigheid in acht te nemen, wil zij geen scherpe critiek uitlokken. Welnu: de heer De Clercq is geen om zichtig man. Hij moge als voorzitter geen mislukking geweest zijn, zolang de toch waarlijk ook niet fijnbesnaarde, maar daad krachtige Willem Vogt directeur was, als voorzitter-directeur faalde hij volkomen en de Avro heeft dan ook weinig reden om hem dankbaar te zijn. Niet om de ma nier, waarop hij de bekwaamste Avroman de deur uitwerkte, niet om de mattier, waarop hij daarna zijn beleid meende te moeten voeren en niet om de manier, waar op hij reageerde, toen de radio reddings instrument voor in doodsnood verkerenden was geworden. Dat men de heer De Clercq nog eens voor de microfoon, of in de Radiobode terug zal zien keren, moet onwaarschijnlijk worden geacht. Nu zijn eigen hoofdbestuur kennelijk van oordeel is, dat hij zich on mogelijk heeft gemaakt, zal hij daaruit de consequentie wel trekken en vrijwillig heengaan. TAE Tweede Kamer behandelt deze week een belangwekkende en belangrijke ma terie: de bescherming van werkgever en werknemer tegen onredelijk opzeggen van arbeidsovereenkomsten. Tot dusver kon een werkgever zijn werk nemers ook na jarenlang dienstverband op korte termijn ontslaan en omgekeerd kon een' arbeider zijn werkgever voor onaange name verrassingen plaatsendoor op korte termijn te verdwijnen. Men zag daarvan de onbillijkheid in. De regering legde reeds onmiddellijk deze vrijheid, althans enigs zins aan banden door de Gewestelijke Ar- beidsbureau's remmende bevoegdheden toe te kennen: daarna kwam zij in 1947 met het wetsontwerp, dat thans aan de Tweede Kamer ter behandeling is voorgelegd. Als de Kamer het ontwerp aanvaardt, be draagt het termijn van opzegging zoveel weken als de dienstbetrekking jaren heeft geduurd, met een maximum van 13 weken. Op zijn beurt moet de arbeider opzeggen met een termijn van zoveel weken, als de dienstbetrekking twee jaar heeft geduurd. Voor het niet in acht nemen van deze be palingen zijn straffen ingesteld. Anderzijds blijft ontslag om dringende redenen moge lijk, terwijl de arbeider op zijn beurt ge rechtigd is om ontslag te nemen als zijn patropn zich niet aan de voorschriften houdt of in andere opzichten te kort schiet. De Kamer zal de nieuwe regeling wel aanvaarden, al is er op het moment, waarop wij dit schrijven nog geen beslissing geval len. Een afdoende, bevredigende regeling van een materie als deze is in onze tijd onmisbaar geworden. QP ietwat eigenaardige manier heeft de Kamer de communisten buiten de com missie Watersnood gehouden. Het argument Immers, dat de communisten een verleng stuk zijn van een buitenlandse mogendheid is weinig overtuigend. Heeft men dat eerst nu ontdekt? En was er nu werkelijk aan leiding om de communisten buiten de deur te zetten, omdat er strategisch belangrijke dingen in de Watersnoodcommissie bespro ken en behandeld zullen worden? Als Moskou geïnformeerd wenst te zijn, heeft het daarvoor het lidmaatschap van de heer Gortzak van deze commissie niet van node.- Nederland betracht ten opzichte van zijn militaire aangelegenheden zulk een enorme openhartigheid, dat het lezen van officiële publicaties en semi-officiële publicaties meer inzicht verschaft, dan de heer Gort zak kan geven. En is het weren van een partij, welke men rustig Iaat voortbestaan, uit een commissie, welke ons volk representeert, in de grond van de zaak niet strijdig met de goede de mocratie? Orthodox kan men van democratisch standpunt bezien deze procedure, waar bij dus enkele dagen na een juridische uit spraak de uitvoerende en de wetgevende macht regering en parlement eens gezind die uitspraak weer trachten uit te wissen, weliswaar moeilijk noemen, maar, zo merkt men hier op, hef hele proces van Bordeaux is nu eenmaal geen toonbeeld van smetteloze rechtspractijk geweest. Om de schijn nog enigszins op te houden, zijn het parlementariërs, die zelf niet uit de Elzas afkomstig zijn, geweest, die het ontwerp voor de; speciale amnestie-wet op het bureau van de Kamer deponeerden. Premier Mayer heeft in een bewogen Ka mertoespraak de bevolking van de Elzas van het medeleven en het begrip van de regering proberen te overtuigen. Er was geen enkele reden zo verklaarde de mi nister-president waarom de Elzas zich door het proces in Bordeaux verraden zou behoeven te gevoelen, al kon hij. er dan ook, menselijkerwijs, goed inkomen, dat de In Sint Annaland gaat het normale leven weer verder. Tussen de ruïnes van de in gestorte woningen wordt de was opgehangen. Elzassers zich het lot hadden aangetrokken van hun dertien streekgenoten, die zich onder bedreiging evenals honderdduizend anderen onder het gehate hakenkruis hadden moeten stellen. En daarom had de regering, zo zei Mayer, dan ook het verzoek van enkele parlementsleden ingewilligd. De grote vraag Mayer ging met een enkel woord ook nog in op de vraag, waarom de hoofdschuldigen, de officieren en de bevelvoerende generaal, niet in Bordeaux verschenen tvaren. Do premier bevestigde daarbij het gerucht, dat hij vorige week persoonlijk nogmaals bij Churchill om uitlevering van de SS-gene- raal Lammerding had aangedrongen. Mayer was overigens nogal discreet over de resul taten van zijn demarche bij zijn Engelse collega-premier, en de conclusie ligt daar om wel voor de hand, dat Frankrijk ook ditmaal weer nul op het request heeft ge kregen. De mogelijke redenen van die her haalde weigering zullen zeer vermoedelijk in de Kamer-debatten nog wel worden aan geroerd. De regering hoopt nu het amnestie- noodwetje met gezwinde spoed door beide Kamers te kunnen jagen, opdat deze week alle veroordeelde Elzassers met uitzon dering van de vrijwilliger Boos die de kogel krijgt weer op vrije voeten kun nen worden gesteld. Inplaats van gemid deld zeven jaren, zullen ze dan 6lechts zeven dagen hebben vastgezeten. President Eisenhower: Sow jet-Unie hééft atoomwapenen President Eisenhower heeft op een pers conferentie verklaard, dat een maritieme blokkade van het vasteland van China in studie is bij verscheidene regeringsinstan- tfes in de V.S. Officiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem nog niet bereikt. Naar de mening van Eisenhower is het „absoluut waar", dat de Sowjet-TJnie over atoomwapenen beschikt. Over het opzeggen van geheime verdra gen zei de president: „Ik acht het niet mo gelijk of wenselijk, dat de Amerikaanse re gering verklaart, dat alle geheime verdra gen, die op eeri bepaalde tijd of op een bepaalde plaats gesloten zijn, dienen 4e worden terzijde geschoven. De regeling moet het naar zijn menjng wel duidelijk Prins Bernhard naar Nederland-Denemarken Prins Bernhard zal, zoals men weet, op 7 Maart de viering van het 150-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel te Rotter dam bijwonen. Tevens zal hij op die dag aanwezig zijn bij de voetbalwedstrijd Neder landDenemarken in het Feijenoordstadion, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rampenfonds. Dijken groeien uit het water Diverse polders komen droog De hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, ir H. D. J. Swaters, heeft een overzicht ge geven over dijkdichtingen en het droog- pompen van polders, waaruit blijkt, dat tot nu toe in de strijd tegen het water reeds aanzienlijke resultaten zijn be reikt. In samenwerking met de polderbesturen wordt gewerkt aan de binnendijken bij Oosterland en Renessé. De polders bij Re- nesse zullen snel drooggemaakt kunnen worden. Door bemiddeling van de Rijks waterstaat worden bij Kortgene thans pom pen geïnstalleerd, waarmee men o.a. de Frederikspolder en de Westpolder droog zal leggen. De Geersdijkpolder loopt nu leeg. In de Adriaanpolder, waar een dijk gedeel telijk weg is, wordt een kade opgeworpen. Om de Krabbendijke^-polder te beschermen is op de binnendijk een kistdam aangelegd van 1.80 m boven het peil van hoog water. De dijk tussen de polder Kruiningen en Nieuwlande. wordt met zandzakken ver sterkt. In de dijk van de polder Everinge waren twee grote gaten geslagen, die nu door aannemers zullen worden gedicht. Bin nendijken tussen de polders Everdinge en Ellewoutsdijk worden grotendeels versterkt en verhoogd tot 1.50 m plus hoog water. Ook de binnendijken tussen Ellewoutsdijk en Driewegen en die tussen Baarland en Hoedekenskerke worden verhoogd. Het her stel van de zeedijk te Baarland is ter hand genomen. Op Walcheren wordt de schade aan de Westkapelse zeedijk voorlopig hersteld door het aanleggen van een keerkade en een dam van kleizakken. In Zeeuwsch-Vlaan deren is de Tienhon'derdpolder droog, de grootste gaten heeft men met klei kunnen dichten; De Zwartepolder is nog drassig, doch de zeewering is hier met klei op hoogte gebracht. Bij Cadzand zijn de gaten door de Rijkswaterstaat aangevuld met klei en is een begin gemaakt met het aanbrengen van bazaltblokken. Bij Hoofdplaat wordt gewerkt aan het definitief herstel van de zeedijk. In de polder Ossenisse zijn op één na alle gaten gedicht en de dijken verhoogd tot 2 a 2.5 meter boven hoog water. Het dichten van het laatste gat is in handen gegeven van een aannemer. Dat is ook bij Walsoorden het geval. In de Nieuw-Neu- zenpolder heeft de Rijkswaterstaat om het gat in de zeedijk een ringkade van 450 meier aangelegd. Op Tholen wordt het binnenbeloop van de Muyepolder versterkt. Men zal hier trachten het water door middel van hevels weg te krijgen. In Scherpenisse is men be zig met het definitief herstel van de bin nendijken. In de Suzannapolder zijn de dij ken verhoogd tot 2 m plus hoog water. Het gat bij Strijenham heeft men- verleden week kunnen dichten. Het droogleggen van een aanzienlijk deel van het geïnundeerde Tho len is hierdoor thans mogelijk. maken, dat het hart van Amerika nimmer accoord is gegaan met het tot slavernij brengen van volken." Deze eerste persconferentie van Eisen hower als president was voor vele journa listen een teleurstelling. De president brak met een lang gevestigde traditie door de conferentie zelf te beëindigen, inplaats van te wachten tot de oudste correspondent dit deed, nadat de correspondenten hun ge wenste vragen gesteld hadden. Eisenhower brak de persconferentie af nadat hem slechts een 16-tal vragen waren gesteld over vijf onderwerpen, die hij zelf had aange sneden. Van de 250 verslaggevers waren er maar 14, die aan de beurt kwamen. Een groot aantal vragen bleef zodoende onbe antwoord. Dinsdag maakte Prinses Margriet, tijdens het bezoek der 16 helicopters aan Soestdijk, een kleine luchtreis boven het paleis. Executie Rosenbergs verder uitgesteld Het Amerikaanse hof van appèl heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Rosenberg opgeschort tot 30 Maart, teneinde hen in staat te stellen, het hooggerechtshof herziening van hun zaak te verzoeken. Het is mogelijk, dat de tenuitvoerlegging zelfs tot na 30 Maart zal worden uitgesteld. Het hof van appèl bepaalde, dat indien verdediger Bloch zijn verzoek vóór 30 Maart bij het hooggerechtshof indient, de executie voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld hangende het onderzoek door het hooggerechtshof. Bloch deelde het hof mede, dat hij dadelijk zou beginnen met het op stellen van het verzoek aan het hoogge rechtshof. De terechtstelling van Ethel en Julius Rosenberg, die bijna twee jaar geleden we gens het verschaffen van atoomgeheimen aan een Russische agent ter dood werden veroordeeld, was oorspronkelijk vastgesteld op 14 Januari. Naguibs uitleg sch'okt bet Lagerhuis (Van onze correspondent te Londen). Het Lagerhuis was gisteravond in heftige beroering over de nieuwe vertrouwenscrisis tussen Engeland en Egypte inzake de Soe dan. Enkele dagen na het tot stand komen van de overeenkomst over de Soedan blijkt het touwtrekken tussen Engeland en Egypte reeds te zjjn begonnen. Egypte hoopt kunnen onttrekken. De verwachting van aansluiting van de Soedan bij het Britse Gemenebest is dus allerminst realistisch, al zijn er stromingen, zoals de nieuwe Soe- danese socialistisch-republikeinse partij, die Egypte wantrouwen en opneming in het Gemenebest propageren. De Britse am bassadeur in Egypte heeft generaal Naguib van te voren duidelijk te kennen gegeven, hoe Engeland de interpretatie van het be grip „volledige onafhankelijkheid" opvat. Eden zei gisteren, dat Naguib, evenmin als vele anderen in het buitenland, niet beseft, dat het Britse Gemenebest een deelgenoot- tuurlijk de Soedan als zij over drie jaar I schap is van volkomen souvere'ine landen, vry - |HUh| jj j haar lot kan beschikken aan j zodat een eventueel lidmaatschap van te krijgen. Engeland hoopt het Gemenebest niet in strijd is met de Soe haar zijde te krijgen. Engeland hoopt tegenovergestelde. In Londèn beseft men overigens zeer goed, dat de kans daarop vrij gering is. Soedan en Egypte vormen geografisch, economisch en psychologisch immers één rijk, waarvan alleen de door negers bevolkte Zuid-Soedan een uitzonder lijke positie inneemt. Edens verklaring, dat de Soedan vrij zal zijn zich al of niet bij het Britse Gemene best aan te sluiten, was eigenlijk meer be doeld als een soort fopspeen om de tegen standers onder de conservatieven zoet te houden. Deze immers beschouwen de rege ling over de Soedan als een feitelijke capi tulatie omdat de Soedan zich moeilijk aan de door Egypte uit te oefenen druk zal dit Gemenebest niet in strijd is met de Soeda- nese onafhankelijkheid. Onwezenlijke kwestie Achteraf beschouwd was het misschien beter geweest als de oorspronkelijk voorge stelde formule was gehandhaafd, namelijk dat de Soedan onafhankelijk zou zijn, zowel van Egypte en Engeland als van enig ander land, zo kan men opmerken. Dan zou im mers de crisis, welke thans is ontstaan nadat Engeland en Egypte elkaar hun liefde had den verklaard, Eden vond dat beide landen elkaar, daarom moeten ontzien waarschijnlijk vermeden zijn. Theoretisch zou dat Soedans souvereiniteit echter be perken! In het Lagerhuis werd er op aangedron gen, dat het. geschil dient te worden opge lost vóórdat het verdrag wordt geratifi ceerd. Oud-minister Hector MacNeill (La bour) wilde dat Eden niet verder zou onder handelen mét Egypte, voordat de Engelse interpretatie, namelijk inzake „volledige onafhankelijkheid", was aanvaard. Eden zal vasthouden aan zijn oorspronkelijke formu lering. Op de banken der regeringspartij voelde men zich verre van behaaglijk tijdens dit debat. Een conservatieve afgevaardigde vroeg of de herhaalde verklaringen van généraal Naguib het niet onmogelijk maken, het woord of de handtekening van Egypte te accepteren. In Londen wordt nog opge merkt, dat generaal Naguib binnenskamers de inschikkelijkheid zélf is. maar dat hij in het publiek anders reageert om dat hij onder extremistische druk staat. (Van onze Haagse correspondent) De berichten, volgens welke het niet uit gesloten moet worden geacht, dat bepaalde plaatsen in het rampgebied noodgedwongen zouden moeten worden prijsgegeven, moe ten, naar ons van de zijde van het departe ment van Verkeer en Waterstaat werd ver zekerd, op z'n minst voorbarig worden ge acht. Met name werd in deze berichten Stavenisse genoemd. Herinnerd wordt aan de verklaring van de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir A. G. Maris: Wjj geven niets prijs. In dit standpunt is, ook na de laatste in spectiereis van ir Maris op Zondag j.l., geen verandering gekomen, al is men wel tot het inzicht gekomen, dat het karwei, met name op de Westpunt van Tholen, moei lijker zal zijn, dan op grond van aanvanke lijke waarnemingen werd aangenomen. In het verloop van de laatste veertien dagen is tengevolge van uitschuring de diepte bij de doorbroken dijken aanzienlijk toegeno men. Er worden maatregelen genomen, o.m. door het aanbrengen van zinkstukken, uit schuring zoveel mogelijk te beperken. Op het Waterloopkundig Laboratorium te Delft zullen, op grond van de laatste waar nemingen, onder leiding van prof. ir J. Th. Thijsse, die zo juist van zijn reis naar de Ver. Staten in ons land is teruggekeerd, de berekeningen worden gemaakt, welke nodig zijn om de dichtingsplannen uit te werken. Voorlopig denkt men er bij de Rijkswater staat nieb over, krimp te geven, al ontveinst men zich niet, dat het werk omvangrijk en zwaar zal zijn. De verjaardag van prinses Marijke De zesjarige Prinses Marijke werd gister morgen door haar moeder uit de kleuterklas op Soestdijk gehaald om het cadeau in ont vangst te nemen, dat een deputatie van de verbindingsgroep van de Koninklijke Land macht onder leiding ven majoor A. H. Mohr ten paleize kwam aanbieden. Het was een prachtige miniatuurspeeltuin, compleet met draaimolen, schommel, draaiorgel dat echt speelde en lantarens die echt konden bran den. Het prinsesje was enthousiast over dit cadeau en begon direct aan de knopjes te draaien die de speeltuigen in werking stelden. Niet alleen zij vond dit prachtig, ook Prins Bernhard was vol belangstelling, zo zeer, dat hij zei: „Dit is eigenlijk niet voor kinderen maar voor ons". Ook op deze dag werden er honderden vrieven met gelukwensen op het paleis Soestdijk bezorgd en cadeautjes waren er in grote mate uit alle delen van het land. Een pop. een beertje, frobelwerk. tekenin gen. enz. Hierna kwam er bezoek van de beide peten van de prinses, mevrouw Bos en de heer Wil tens, en vanmiddag werd de verjaardag in de familiekring gevierd. DE VERWACHT: Iets meer icind Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. Matige, later tijdelijk krachtige Westelijke wind. Aanvankelijk nog mistig of nevelig weer, later overwegend zwaar bewolkt. Af en toe enige, regen of motregen en weinig verandering in temperatuur. IJ Februari Wassende maan Zon op 07.50; onder 18-00 Maan op C0.24: onder 00.49 Tot de vele geschenken die uit het buitenZierikzee is er nu nog mee bezaaid, maar land kwamen, behoort deze ongewone, straks zullen zfj in de dijken hun maar onbetwistbaar belangrijke, zending bestemming gevonden hebben, basaltblokken. Een kade van het stadje WACHTGELD- EN WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Terugwerkend van 1 Juli 1952 af (Van mze parlementaire redacteur). Op 1 Juli 1952 is de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in werking getreden. Voor de premie van gemiddeld 2*/« van het loon, die de arbeiders moeten betalen, hebben zij eerst een overeenkomstige loonsverhoging gekregen, die de werkgever dus moest betalen boven de premie van eveneens 2*!*, die voor rekening van dc werkgever komt. De Stich ting van de Arbeid had geadviseerd, dat het Rijk aan de werkgever het premie-aaoideel van de arbeiders volledig zou vergoeden, doch de regering besloot tot een verlaging van de vereveningsheffing van 41/: tot 4'/», een verlaging van de kinderbijslagpremie van 6 tot 5VsV» en een verlaging van de werkgeverspremie voor de werkloosheidsverzekering van 1.4*/» tot 1.2*1*, zodat de werkgevers van de 2*1loonsverhoging 1.2'/t vergoed krijgen. Dinsdag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlaging van de verevenings heffing, met ingang van 1 Juli 1952, zonder hoofdelijke stemming aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1