Vreemde waarschuwingen de hoeren uit Oost-Duitsland drijven KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Eerste etappe; vervoer van zand naar bressen Daarna komt het haanherstel Meer Nederlanders naar Amerika? Geen arbeid voor 14-jarige meisjes EINDE VAN DE MILITAIRE HULPVERLENING IN ELK GEVAL LACHEN DE RUSSEN Tegenstrijdige maatregelen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1958 Zivaluwe's spoordijk herrijst (Van een onzer verslaggevers) U MOET het eens proberen om van het station Lage Zwaluwe over de spoorlijn naar de Moerdijkbrug te lopen! Het is onmogelijk, want overal zijn diepe en minder diepe ravijnen. Over tientallen meters is de spoor dijk ondermijnd. En boven de gaten hangen, verwrongen en verbogen, de rails. Het is met de vorst zelfs levensgevaarlijk om er te lopen, want men weet niet waar men zijn voet zet. Er zijn plaatsen waar het ijs maar een vliesje op het zand vormt, maar er zijn ook leemten in de lijn, welke onder het ijs ongeveer zes a zeven meter diep zijn.. Bij het 2ien van al deze ravage vraagt men zich af of het mogelijk is, dat de Zuid- Noordverbinding op Maandag 9 Maart a.s. weer intact zal zijn. De ravage, welke aan dit gedeelte van de lijn BredaDordrecht is aangericht, grenst aan het ongelooflijke. Maar ondanks alles hopen de Nederlandse Spoor wegen, welke in hun vaandel het devies „Veilig, Vlug,.Voordelig" voeren, toch nog tijdig klaar te zijn. Het is te hopen dat het lukt! Wanneer men van de Rijksweg rechtsaf slaat naar het stationnetje Lage Zwaluwe, dan ziet men niets dan ellende:- door de golfstroom weggeslagen huizen, vernietigde stallen, waarin veel vee omkwam, ontwor telde bomen en gaten in de spoordijk. De woedende kracht van de golven, welke al maar kwamen aanrollen uit de diepe bres aan de Westzijde van de Moerdijkbrug, hebben veler bezit in een ogenblik vernie tigd. En de spoordijk werd ook niet ge spaard. Tientallen gaten werden in deze dijk geslagen, waardoor grote schade werd aangericht aan de spoorlijnen, aan het bo vennet en de seinpalen. Het eerste gat is geslagen nabij het station. Nijvere handen hebben het reeds gedicht. Maar wat men verder nog ziet, tart alle beschrijving. Het stationsemplacement is danig ondermijnd. De-rails liggen schots en scheef door elkaar en een compleet stel goederenwagons is in de diepte gezakt, doordat het water het zand onder de lijn wegspoelde. Maar aan dit emplacement denkt men nog niet. Dat is van later zorg. Hoofdzaak is, dat de twee lijnen voor het normale verkeer zo spoedig mogelijk vrij komen. Wanneer men daarin slaagt, dan zal de „electrische" weer over de Moerdijkbrug kunnen daveren en dan zullen de reizigers voor Dordrecht, Rotterdam en Den Haag niet meer de grote omweg over Den Bosch en Utrecht behoeven te maken. Er zullen heel wat werkuren no dig zijn om dat te bereiken! In een bres van ongeveer 150 meter breedte zagen we onder het ijs een mate riaalwagen staan van een wegenbouwer, die werkzaamheden verrichtte aan de Rijksweg Deze wagen was door de stroom meege sleurd en tot stilstand gekomen in het gat van de dijk. Fantastisch groot is de schade, welke is aangericht aan deze spoorwegverbinding, vooral ten Zuiden van de brug. Maar de tientallen kleine en grote galen moeten gedicht worden. Dat is het devies! Daaraan is men nu met alle beschikbare arbeids krachten bezig. Natuurlijk kan men er geen te groot aantal inzetten, want dan zouden de werkers elkaar in de weg lopen. Hon derden wagons met zand. aangevoerd uit Breda, worden dagelijks gelost. Het is een op en neer gaan van zandtreinen, die de wagons op het Zwaluwse emplacement brengen. Met rangeerloeomotiefjes worden de volle wagens tot vlak bij de gaten ge reden, waar ze <joor nijvere handen gele digd worden. Zandschuivers brengen het witte zand dan in de bres,' waarbij arbei ders de behulpzame hand bieden om het zand op de juiste plaats te brengen. Wanneer men de bressen volgestort heeft, Geen verkiezingen voor de Utrechtse gemeenteraad De in de Utrechtse gemeenteraad verte genwoordigde partijen zijn er in onder ling overleg toe gekomen te overwegen om op 14 April slechts 39 candidatcn voor de gemeenteraad te stellen (overeenkomende met het aantal leden van de Utrechtse ge meenteraad), waardoor deze 39 candidaten dan bij enkele candidaatstelling gekozen zullen zijn. Dit denkbeeld is gerezen, omdat het zeer waarschijnlijk is, dat de behandeling van de grenswijzigingsproblemen door de Sta- ten-Generaal nog dit jaar zal geschieden, waardoor toch de gemeenteraad van het vergrote Utrecht zal moeten worden geko zen. De op 27 Mei a.s. te verkiezen Utrecht se gemeenteraad, die eerst in September zitting zal nemen, zou daardoor slechts eni ge maanden kunnen fungeren. Weliswaar 7.u]lcn de vacatures door overlijden of be danken niet aangevuld kunnen worden wan neer de verkiezing bij enkele candidaatstel ling geschiedt, maar hiertegenover staat zo menen de in de raad vertegenwoordig de partijen dat extra moeite en geld worden uitgespaard. Uiteraard kan van uit voering van dit denkbeeld slechts sprake zi.in, indien andere groeperingen geen can didatcn stellen. Zouden zij dat wel doen, dan zouden de politieke partijen genood zaakt zijn ook gewone candidatenlijsten in te dienen. Een 101-jarige te Hilversum Mej. H. Verschoor, wonende aan de Veerstraat' in Hilversum en de oudste in woonster van radiostad, wordt morgen 101 jaar. Zij geniet nog een goede gezondheid. Vervoersstaking te ParUs. Employé's van «Je Parijse ondergrondse en van de busdiensten ïijn vanochtend plotseling in staking gegaan, om aan nun eisen tot loonsverhoging kracht frij te zetten. Duizenden Parijzenaars moesten paar hun werk lopen. De meeste diensten op de Pari.ise voorsteden moesten geheel worden gestaakt. dan beginnen de moeilijkheden pas. Dan moet men de spoorrails op de juiste hoogte brengen. Dat is een omvangrijk werk. Maar het is niet het enige, want ook de boven leiding en de seinpalen zullen hersteld moe ten worden. Sommige van die palen staan schots en scheef door elkaar en andere zijn geheel weggeslagen. Ook aan de seinhuizen mankeert nog wel het een en ander. Neem bijvoorbeeld de post even buiten het station Lage Zwaluwe in de richting Dordrecht. Die is ontzet en de trap is geheel wegge slagen. Met moeite kon de wachter na de rampzalige nacht- uit zijn benarde positie worden verlost. Onder hem kolkten de woedende golven, welke door de Noord wester storm landinwaarts werden gedre ven. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en als het moet in de nachtelijke uren wer ken de stoere arbeiders onvermoeid voort. Er is momenteel aan deze kant van de brug ongeveer tweehonderd man personeel in gezet: technici van de N.S., rangeerders en dijkwerkers. Om al deze mensen van eten te voorzien is niet eenvoudig. Maar ook dat komt voor elkaar. Vlak voor de restauratie van het nog intact zijnde stationsgebouw is een keukenwagen geplaatst, waarin dagelijks ongeveer tweehonderd maaltijden worden klaar gemaakt plus de nodige kopjes koffie en borden snert. De heer K. Spilt, de res- Tientallen arbeiders zijn bezig met het los sen van de wagons zand, die aangevoerd worden om de galen in de spoordijk te dichten. taurateur van het station, zwaait daar de scepter en hij waakt er over, dat de wer kers niets te kort komen. Rond het station zijn vele woningen ver woest. De meeste zijn "onbewoonbaar. Muren en alles is er uitgeslagen en met de grootste moeite hebben de bewoners van deze hui zen zich in de nacht van Zaterdag op Zon dag. 31 Januari op 1 Februari j.l. kunnen redden. De vloed heeft haar vernietigende werk gedaan. Thans is men weer aan de weder opbouw bezig en hoopt men. dat men bin nen afzienbare tijd de uiterlijke sporen van deze stormramp zal kunnen uitwissen..!. (Advertentie) PA S T I E= S Oostduits-Egyptisch verdrag in voorbereiding Volgens kringen te Bonn die in verbin ding staan met Oost-Duitsland, is verno men dat Egypte en Oost-Duilsiand op zeven Januari een geheim militair ontwerpverdrag zouden hebben vastgesteld. Bij deze ontwerpovereenkomst zou zijn bepaald dat Oost-Duisland wapenen aan Egypte zal leveren en een militaire missie naar "Cairo zal zenden. De wapenleveran ties zouden 30.000 karabijnen en 300. stukken tankafweergeschut omvatten. De training van het Egyptische leger zou geschieden door een afvaardiging van tachtig Oostduitse officieren die een oplei ding in het Russische leger hebben gehad. Uit dezelfde bron wérd. vernomen dat fret- ontwerpverdrag in hoofdzaak een militair karakter, zou dragen, maar dat er ook eco nomische en diplomatieke kwesties bij zou den worden geregeld. HET ACCOORD OVER SOEDAN Naguib zal geen opneming in Gemenebest dulden De Egyptische eerste-minister Naguib heeft gisteravond medegedeeld, dat een Britse poging om Soedan in het Britse Ge menebest te doen opnemen de Brits—Egyp tische overeenkomst inzake Soedan ongeldig maakt. De overeenkomst kent slechts twee moge lijkheden: öf een unie met Egypte óf vol ledige onafhankelijkheid, aldus Naguib, in een radiotoespraak tot de Soedanezen. TER VERLICHTING VAN NEDERLANDS, ZORGEN (Van onze correspondent te Washington) Twee Amerikaanse Congresleden hebben gelijk reeds werd gemeld onaf hankelijk van elkaar, plannen ingediend om Nederland, zwaar getroffen door de watersnood, op bijzondere wijze steun te verlenen. Het zijn Gerald R. Ford jr, de republikeinse afgevaardigde uit Grand Rapids, Michigan en Francis E. Walter' democraat uit Easton, Pennsylvania, Beiden hebben voorgesteld om, buiten het jaarlijkse quotum van 3.136 om, ineens als vorm van hulpverlening een veel groter aantal Nederlanders toe te laten. Ford wilde zelfs tot 50.000 gaan, Walter tot 25.000. Ford komt uit Grand Rapids, een plaats waar veel Nederlanders wonen. Kennelijk is hij op zijn Nederlandse buren (en kiezers) zeer gesteld. Walter, de man van de Walter-McCarran-wet, is specialist op het gebied van de immigratie. Zijn voorstel, is, naar het zich laat aanzien, het belangrijkste. zal betekenen, kan eerst duidelijk worden, wanneer het nader is uitgewerkt. In Ame rika zal men misschien geneigd zijn te den ken, dat speciaal boeren uit de getroffen gebieden voor emigratie in aanmerking wil len komen. Voor Nederland zou het echter een veel groter steun betekenen, indien men de Nederlandse emigratie in het algemeen, een extra kans wilde geven. Vriend van ons land Terstond nadat Walter zijn wet in het Huis had ingediend, hebben wij hem opge zocht in zijn werkkamer. In het Congres had hij warme gevoelens ten aanzien van Ne derland aan dè dag gelegd en tijdens het gesprek in zijn kamer bleek opnieuw, hoe zeer.' hij op ons land is gesteld. Zijn wets voorstel had hij genoemd „een tastbaar be wijs van de duurzame band, die ons ver bindt met die natie, klein van omvang, maar groot van hart." Eind 1951 heeft wai ter een bezoek gebracht aan ons land. Nog altijd is hij onder de indruk van het gesprek dat. hij toen gevoerd heeft met Koningin Juliana. President Truman had Jiem verzocht, de Koningin te bezoeken, juist in verband met de Nederlandse behoefte aan emigratie. Het is dit gesprek geweest, dat hem thans op de gedachte heeft gebracht, Nederland hulp te verlenen door ineens een groot aantal Nederlanders in de Verenigde Staten toe te laten. Walter hoopt, dat men haast zal maken met dit wetsontwerp. Om te beginnen moet de zaak ter hand worden genomen door de commissie van het Huis, die zich met im migratie bezighoudt. Deze week zal die commissie vaststellen, wanneer men begin nen zal met de „hearings", dat zijn de ge tuigenissen pro en contra, die op verzoek van de commissie door tal van deskundigen in het openbaar worden verstrekt. Op zijn snelst kan de wet de weg door Huis en Senaat afleggen in ongeveer twee maan den. In Nederlandse kringen' te Washington waardeerde men Walters actie ten zeerste. Of echter het voorstel hulp op grote schaal Alle rijshout voor herstel van dijken Al het in ons land aanwezige rijshout moet vanzelfsprekend beschikbaar worden gehouden voor de herstelwerkzaamheden aan de waterkeringen. Teneinde te voor komen, dat dit materiaal voor minder be langrijke doeleinden wordt gebruikt, heeft het bedrijfschap voor griend en riet, in vol ledige overeenstemming met telers en han delaren, bij algemene bekendmaking in het Voedselvoorzieningsblad van 14 Februari, een ieder, die wilgenrijsmaterialen in voor raad heeft, de verplichting opgelegd deze hossen uit Drente en 40.000 bossen uit Noord-Brabant. De dienst van de Rijks waterstaat zal verder grote hoeveelheden stro, hoofdzakelijk rogge- en tarwebossen ter beschikking te houden voor het bedrijf schap voor levering aan de dienst van de' Rijkswaterstaat. Tevens zijn maximumprijzen vastgesteld. Het Staatsbosbeheer zal 100.000 bossen rijs hout via de handel leveren, waarvan 60.000 .stro, nodig hebben voor het krammen van de beschadigde dijken. In verband hiermee heeft het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten de nog in omloop zijnde uitvoermachtigingen voor stro ongeldig ver klaard. Advies van Sociaal Economische Raad In een adres aan de regering over het voor-ontwerp van een wijziging van de Arbeidswet-1919" heeft dc Sociaal Economi sche Raad zich met eenstemmigheid uitge sproken voor een verbod van arbeid voor veertienjarige meisjes. De Raad is van oor deel, dat de omstandigheden, waaronder deze arbeid veelal wordt verricht, van sto rende invloed dreigt te zijn op de natuur lijke' ontwikkeling van een veertienjarig meisje. Een arbeidsverbod voor die meisjes zal in sommige takken van de Nederlandse in dustrie echter tot moeilijkheden aanleiding geven. Immers als regel komt de arbeid van de gehuwde vrouw ln Nederland niet voor, zodat verreweg het grootste deel van het vrouwelijk personeel betrokken wordt uit de leeftijdsklassen van 14 tot circa 22 jaar. Dit brengt met zich mee. dat de takken van industrie, waarvoor deze- arbeid van bijzondere betekenis is. tharus reeds te kam pen hebben met de grote moeilijkheid, dat de geoefendheid en de routine ven meisjes, Na zestien dagen en verscheidene gedeeltelijke nachten van hard werken zijn de mili tairen, die bij het reddingswerk en in enkele gevallen ook bij het herstel van dijken behulpzaam waren, uit de getroffen gebieden vertrokken. Zeven militairen hebben bij deze hulpacties het leven verloren, onder wie vier door verdrinking. Zeven helpers kwamen om Naar generaal-majoor J. G. Warringa, be velhebber van de derde militaire afdeling meedeelde, zijn ruim 12.000 militairen voor de hulpacties ingezet geweest. Voorts wa ren in zijn commandement aanwezig 2 Fran se geniebataljons, 1 Belgisch geniebataljon, 1 Amerikaans bataljon met twee compag nieën D.U.K.W.'s en 1 bataljon Amerikaan se mariniers. Voorts waren er 13 Ameri kaanse en 9 Britse hefschroefvliegtuigen. Generaal-majoor Warringa is op Zondag morgen 1 Februari om ongeveer half vier van de ramp op de hoogte gebracht. De eer ste waarschuwing kwam van de burge meester van Willemstad. Via de radio nieuwsdienst zijn toen- 's ochtends alle ver lofgangers opgeroepen, maar inmiddels wa ren in de garnizoenen aanwezige militairen al in het rampgebied. Hoewel men eerst later op de dag een overzicht kreeg van de omvang van de ramp, is dus zeer spoedig hulp geboden. Hevige brand in Valparaiso. Maandagochtend is een hevige brand uitgebroken in de loodsen van de douane te Valparaiso. De brand, die reeds een schade van honderd millioen pésos heeft aangericht; wordt door de gehele ha venbrandweer en al de brandweerlieden van de strijdkrachten bestreden. Tengevolge van gebrek aan water is men het vuur nog niet meester geworden.- De onlusten in Perzië De Perzische minister van buitenlandse zaken, dr Fatemi, heeft verklaard dat Abol Hoessein Baktiari, het hoofd van de mach tige stam van dezelfde naam in de pro vincie Khoezistan en zijn volgelingen be schouwd worden als rebellen. Baktiari, die tevens grootgrondbezitter is, is dezer dagen met zijn volgelingen slaags geraakt met afdelingen van het leger naar aanleiding van de agrarische hervormingen, waartegen hij sterk gekant is. Bij de gevechten zijn een veertigtal militairen gesneuveld. Bak tiari heeft slechts een gedeelte van zijn stam achter zich. Twee mijnwerkers verongelukt In de afgelopen 24 uur hebben twee mijn werkers het leven gelaten in de Limburgse mijnen. In de mijn Laura te Eyggelshoven geraakte gistermiddag een 42-jarige hulp houwer bekneld tussen de wand van een laadplaats en een rijdende locomotief. Tij dens het transport naar het ziekenhuis is hij overleden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. In de staatsmijn Emma te Treebeek werd. in de afgelopen nacht een 43-jarige houwer zwaar gewond gevonden. Hij overleed korte tijd later. Dit slachtoffer laat een vrouw met zeven kinderen achter; die gemiddeld slechts 5 a 6 jaar in de indus trie werkzaam zijn, noodzakelijkerwijs achter moet blijven bij die van onderne mingen in andere landen, waar men veelal 10, 20 of meer jaren werkzaam is. De betrekkelijk geringe tijdsduur, geduren de welke het vrouwelijk personeel als regel in ons land voor de industrie beschikbaar is, zal relatief nog belangrijk worden inge kort. door uitschakeling van de veertien- jarigen. De Soc. Economische Raad is daarom van oordeel, dat ruimte dient te worden gelaten voor een verantwoorde toepassing van uit zonderingsmogelijkheden. De Raad meent verder, dat het arbeidsverbod eerst volledig tot zijn recht zal komen, indien de ouders voldoende verantwoordelijkheidsgevoel zul len blijken te bezitten om de meisjes ge bruik te doen maken van de bestaande mogelijkheden om algemeen vormend of vakonderwijs te ontvangen. De S.E.R. dringt verder aan op spoedige vervulling van de toezegging van de minis ter van Onderwijs om zoveel mogelijk te be vorderen. dat de leerplichtige meisjes, die. geen bedrijfsarbeid mogen verrichten, voor haar toekomstige levenstaak worden voor bereid. Daarnaast wordt de vraag gesteld of een verhoging van de leerplichtige leeftijd niet beter aan het beoogde doel zou hebben beantwoord. Het belang hiervan springt in het oog wanneer men zich realiseert, dat het voor-ontwerp het verrichten van huishoude lijke werkzaamheden door veertienjarigen uitzondert en bovendien niet van toepassing is op werkzaamheden, verricht in de land bouw. Meisjes, die in de industrie geen plaats meer kunnen vinden, zullen dus kun nen trachten, hetzij in de landbouw, hetzij Ln de huishouding aam de slag te komen. De Raad merkt in dit verhand op, dat de huishoudelijke arbeid geheel onbeschermd is en dat aan de arbeid van veertienjarige meisjes in de landbouw eveneens bezwaren verbonden zijn,..Bij een evéntuele .regeling van de arbeid in de landbouw dient, volgens de Sociaal f économische Raad, het thans uitgebrachte jaÖvies medé te worden, over wogen. "J, De opzegging van de „geheime clausules" van Jalta Na afloop.van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, minister van buitenlandse zaken Dulles en congres leiders heeft senator Taft, de-leider van de republikeinse fractie in de'Senaat, meege deeld, dat het Congres „binnen een redelijke tijd" een resolutie zal aannemen, waarin de geheime clausules van Jalta worden opge zegd. Taft zei, dat de bijeenkomst grotendeels aan deze kwestie' was gewijd. De resolutie zal niet betrekking hebben op een speciale clausule, doch op alle overeenkomsten, die op enige wij'ze inhouden, dat de V.S. ac- coord gaari met „het onderdrukken van mensen in een Sowjet-satelietstaat of an dere landen", aldus Taft. (Van onze correspondent te Bonn) IN WEST-BERLIJN en in Bonn heeft men nog altijd geen eensluidend antwoord gevonden op de vraag, wat de Sowjets zelf van de vlucht der tienduizenden uit hun zone naar Berlijn denken. De burgemeester van West-Berlijn, prof. Reuter, zei nog onlangs niet te geloven, dat de Sowjets deze ontbloting van hun zone, met alle gevolgen, welke zij voor de economie aldaar heeft, toejuichen. Tegen over zijn mening staat echter die van vele anderen, die tot de conclusie gekomen zijn, dat de Sowjets de massavlucht naar Berlijn welbewust aanmoedigen. In elk geval zijn de maatregelen, die de Sowjets nemen, èn de maatregelen, die zij nalaten, zo tegenstrijdig dat het moeilijk is het raadsel naar alle kanten op te lossen. via Oost-Berlijn uit te zoeken, omdat Oosl- Berljjn van Yolkspolizei en beroepsverra ders wemelt en het voor een eventuele Wes telijke agent dus daar het moeilijkst is, door het ijzeren gordijn te glippen. De redenering is misschien belachelijk agenten laten zicb nu eenmaal niet kanaliseren maar zij is kenmerkend voor de mentaliteit van de Sowjets, die zich door Westelijke agen ten belegerd voelen, klaar om door elke bres in hun beveiligingssysteem te dringen. Opzettelijk spuigat hun zone en het westelijke gedeelte van Duitsland, evenals de grens tussen hun zone en'West-Berlijn, nu hermetisch afgesloten zodat vrijwel niemand daar meer door kan. Aan de andere kant doen de communisten echter ook weinig moeite om te verhinderen, dat dagelijks ongever 1500 vluchtelingen via Oost-Berlijn naar West-Berlijn komen. Dit duidt minstens op inconsequentie en wan neet de Sowjets dermate opvallend inconse quent zijn,, steekt er meestal iets achter en is het effect van zo'n inconsequente houding, in dit geval de massavlucht, door henzelf gewild. De eerste vraag, die zich 'hierbij voordoet, is: waarom alleen via Oost-Berlijn? Het ant woord hierop ligt in het typische agenten bijgeloof van de Sowjets. Overal in hun midden vermoeden zij Westelijke agenten. Daarom zijn zij er op uit hun deel van de wereld zoveel mogelijk van het Westen te isoleren. Dit verlangen is echter in botsing gekomen met hun klaarblijkelijk streven om wegen naar het Westen open te houden, waarlangs men ongewenste elementen waar voor in de stikvolle gevangenissen geen plaats meer is en die men onder de tegen woordige duurte-omstandigheden ook liever niet te eten geeft, naar het Westen kan per sen. Aldus zijn de Sowjets op dc gedachte ge komen, het aantal wegen naar het Westen tot één te beperken en daarvoor de weg De Sowjetvrees voor agenten is volslagen irrationeel. Maar al te rationeel is echter de andere reden, welke zij hebben om de vluchtelingenstroom op West-Berlijn te con centreren, namelijk de economische. West- Berlijn, dat er materieel veel slechter voor staat dan moreel, moet dusdanig door vluch telingen worden overstroomd, dat het er in verdrinkt. Aldus redeneren zo meent men de Sowjets en zij denken daarbij aan de beroemde belegeringen uit de ge schiedenis, waar de ophoping van mensen en niet een gebrek aan wil tol weerstand, de voornaamste oorzaak van de overgave was. Ander soort economie TVTU de andere vraag: waarom ontbloten de Sowjets hun zone van zoveel mensen, die daar toch eigenlijk nodig zijn, wil het economisch leven behoorlijk voortgang vin den? Het op de knieën brengen van West- Berlijn schijnt daarvoor geen voldoende, verklaring. Hierbij moet nog een andere factor in het spel zijn. Om te begrijpen welke dat is moet men in de eerste plaats 13. Snel trok Kappie zijn zakmes en met enkele sneden bevrijdde hij de Maat van de opdringerige plant. Maar nauwelijks was de Maat bevrijd of hij wilde naar de sloep rennen, maar Kappie hield hem vast. „Blijf hier, klont!" zei hij. „We moeten onder zoeken wat er met deze sleep is gebeurd". „Maar de planten zul len ons vangen!" gilde de Maat, „U zag zelf, hoe ik helemaal was ingewikkeld! Wie weet, wat die plant met mij van plan was". „Haal je toch niets in je hoofd", zei Kappie ongeduldig. „Er zijn hier geen vleesetende planten, alleen groeit hier de boel ongelofelijk snel. Gebruik direct je mes, als een slingerplant tegen je opkruipt, dan heb je geen last". Ondanks zijn rustige woorden was Kappie toch niet helemaal zeker van zijn zaak. „Het is me ja wat", mompelde hij, terwijl hij door het struikgewas liep. „Een heel woud op sleeptouw! Zo raar heb ik het nog nooit gehad!" De Maat was intussen naar het uiterste randje van het drijven de eiland gelopen en tuurde verlangend naar de „Kraak". „Ik wou, dat ik hiervan af was", zuchtte hij. Deze wens werd direct verhoord. Een snel uitgroeiende tak gaf hem een duw, dat hij voorover in het water plonsde. afstand doen van de gedachte dat de Sowjet- opvattingen, meer algemeen; de Russische opvattingen over economisch nut dezelfde zijn als die van het Westen. Wij, Westerlin gen, zijn allen economische realisten, die de grootst mogelijke wélvaart voor iedereen nastreven. Bij de Russen is dat échter ge heel anders. Wat zij in theorie ook mogen beweren, zij willen niet in de eerste plaats een vrucht dragende, maar een veranderde maatschap pij. Duidelijk is dit gebleken in Tsjechoslo- wakije, dat in Februari 1948, toen het door de staatsgreep van Gottwald c.s. achter het ijzeren gordijn verdween, ongetwijfeld de voor Westelijke'begrippen meest welvaren de Oosteuropese staat was. En wat is het nu? Een staat, die evenals alle andere Oost europese staten voor een economische in eenstorting staat. Treurig schijnen de Rus sen daarover echter geenszins, veeleer ver heugd dat het communisme daar in de jaren na 1948 zulke grote vorderingen heeft ge maakt. Evenzo gaat het nu in de Sowjetzone. waar op dit moment de resten van het „ka pitalisme" in versneld tempo worden uit geroeid, nadat dit proces met het oog op de propaganda, die er nu aan gegeven schijnt te zijn, wat trager was verlopen dan in de volksdemocratiën. Een van de bevolkingscategorieën, die deze plannen, ,het meest in de weg slaan, vormen de boeren, in het bijzonder de zo genaamde koelaki. Stalin heeft indertijd, aan het eind van'de jaren twintig, in de Sowjet- Unie korte jnetten met hen gemaakt toen daar. niet zozeer door hun toedoen als wel door fouten van het Sowjetsysteem zelf, een hongersnood uitbrak. Nu in de Sowjetzone eenzelfde toestand dreigt te ontstaan er heerst reeds een groot gebrek aan levensr middelen zijn zij ook daar het kind van de rekening geworden. De ene boer na de andere is in de gevangenis geworpen en zowel deze: als de concentratiekampen ko men, als gevolg hiervan, ruimte te kort. Listig spel 1\4EN wil er van deze, in communistische, ogen onverbeterlijke „saboteurs", ech ter nog veel meer kwijt. Uitroeien is niet zo opportuun als twintig jaar geleden omdat het Sowjetsysteem nu meer crediet te ver spelen hèeft en dit van rechtstreekse in vloed kan zijn op de „koude oorlogs"-stem- ming in de wereld. Zo zijn de Sowjets er op uit, om in de eerste plaats de boeren in de richting van West-Berlijn te doen ver dwijnen. Zij spelen dit spel zeer geraffineerd. Hier en daar wordt een boer gearresteerd en even later verschijnen er bij andere boeren zogenaamde vrienden, die hen waarschu wen dat ook zjj op een zwarte lijst staan en morgen of overmorgen door de politie zullen worden afgehaald. De „gewaarschuwden" bedenken zich geen ogenblik meer en la ten aanstonds alles in de steek om zich met gezin en al op weg naar West-Berlijn te begeven. Van arrestaties onderweg, die toch heel goed mogelijk zijn, omdat de vluchtelingen dwars door een streek met veel Volkspolizei (Oost-Berlijn en omge ving) gaan, hoort men weinig. Zo slaan de Sowjets twee vliegen in één klap. In de Sowjetzone, voor welker wel vaart zij zich niet interesseren, komen zij goedkoop en zonder onaangename uit roeiingsacties van hun prineipieeiste „sahn- teurs" af en in West-Berlijn ontstaan somt de talloze vluchtelingen uitgesproken nooflt- toestanden. Geen wonder dat de WestduitM autoriteiten, die zich in een vreselijk «li- lemma bevinden, de Sowjetzone-bewoner» aanraden zolang mogelijk te volharden, hoa- wel zij weten wat dit voor de betrokkenen betekenen kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6