DDiU/IMriAl F 7FFIIWQF PHI ID ANT 400 Stavenissers in hun woonplaats terug ^5,.r -r KU VIIIUI ALL ULLUvTuL llUU KAHI ^,-Trr:.rirjr^1,Krr-. :r: TERUGKEER IS WEER GESTAAKT Sluiting van de zeegaten is veel duurder dan Zuiderzeewerken Kantlijn i Dagorder Chei I Generale Stal j A.V.R.O.-voorzitter voorlopig niet voor microfoon 16 Helicopters in tuin Paleis Soestdijk Schade aan percelen bij Yerseke schijnt mee te vallen Tweede Kamer benoemd Commissie Watersnood VERWACHT: Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en w 80 ^gpj mcer ccnti >tBrjeven ot adres Bureau van ^^PNE! "0Np«k"Si^= mmmS'/o'ccnt WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN JJJÏS,,* Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, teief. 3841 Goes, Lange Vorst straat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16 Terneuzen. Brouwerijstr. 2, Zierikzee, N. Soger dstr. C 160. telef. 26. ONBESCHRIJFELIJKE VERWOESTING Jack Benny, een -Amerikaanse radiokomiek, bijgenaamd de Nations Dutch XJncle" en Carïa Pfanstichi, een 5-jarig Amerikaans meisje, met nog gedeeltelijk Nederlands bloed, hebben een niewibe hulpactie in Amerika voor de overstroomde gebieden in Nederland ten doop'gehouden. Dinsdagmiddag zijn de eerste vierhonderd mannelijke bewoners van Stavenisse in hun verwoeste woonplaats teruggekeerd. Wat zij aan schouwden was een reusachtige ravage, die ook de meest vastbeslotenen onder hen even aan het wankelen bracht. Was dat het welvarende vrien delijke Thoolse stadje? Waar moeten we aan beginnen? vroegen zij zich moedeloos af. En inderdaad: waar moesten zij beginnen. Hier orde scheppen in de chaos leek een onbegonnen werk. Maar de mannen van Stavenisse zaten niet bij de pakken neer. Er is intussen al begonnen! Tussen drie uur en half vier arriveerden MoOgSpanilil]<r OP de eersten uit hun over geheel Nederland e X verspreide evacuatie-adressen. Tot Halste- gemeentehuis ren konden zij gebruik maken van de nor male vervoersmiddelen. Een dukw bracht hen vandaar naar Tholen en een autobus naar Paaldijk, tussen Stavenisse en Sint Annaland. Vandaar moesten zij drie kwartier lo pen over een smal eenmanspad, dwars door het „verdronken land van Tholen", aan beide zyden van het gryze water, dat hun dorp had vernietigd. Kan men zich een triester terugkeer den ken? Prof. ir J. Th. Thijsse: Prof ir J. Th, Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, is van morgen met zijn echtgenote per vliegtuig uit Amerika in ons land teruggekeerd, omdat men hem bij de besprekingen over de oplossing, in verband met de watersnood in Zee land, niet wilde missen. „Ik ben een van diegenen, die een groot voorstander is van het In studie nemen van het afsluiten der zeegaten in Zeeland", vertelde hij na zijn aankomst op Schiphol. tijds het geval was bij de Zuiderzee. Daar had het water slechts een maximum-diepte van ongeveer elf meter, in Zeeland is deze op sommige plaatsen veertig meter. Maar behalve op de technische moeilijk heden. moet men thans in de eerste plaats letten op de economische consequenties, die een afsluiting zou hebben voor de scheep vaartwegen van Rotterdam en Antwerpen. Er moet rekening mee worden gehouden, dat bijyoorbeeld de oestercultuur in lerse- ke ten dode zou zijn opgeschreven, omdat zich achter de dijk zoet water zou vormen. Wat de technische moeilijkheden aangaat, acht de Nederlandse geleerde een van de haken en ogen: de afvoer van de rivieren bij hoge vloed, alsmede de afvoer van het ijs. Hij feèiooft dat7 wannéér 'mén er dè'fffidöe- len voor over heeft, een afsluiting binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zou kunnen zijn. „Als ik erg optimistisch ben, dan zou ik zeggen: twee.jaar studie en tien jaren voor de bouw. maar het zal wel veel langer duren voor het zover is". Vérgaande gevolgen Prof. Thijsse zei voorts, dat de afsluiting van deze zeegaten sinds kort technisch mo gelijk is, hoewel de uitvoering van dit gigan tische werk veel moeilijker en in financieel opzicht veel kostbaarder zou zijn, dan des- "p^R zijn ons drie namen genoemd van wa terstaat-ingenieurs, die waarschijnlijk in de komende jaren belangrijk werk te doen krijgen. Het zijn de namen van prof. in J. Th. Thijsse, ir Dibbits en dr ir. J. Van Veen. Prof. Thijsse is directeur van het wereld beroemde Waterloopkundig Laboratorium in Delft. hopfdingenieurTdirecteur 'van de Dienst der Zuiderzeewerken en professor aan de Technische Hogeschool in Delft. Enige weken geleden 17 Januari ver- ■trok hij naar Amerika om een half jaar college te geven in de hydrografica de leer-van de loop. van het water aan de Michigan University, de universiteit in Annharbor/ die Koningin Juliana tijdens haar reis door de Verenigde Staten een ere doctoraat aanbood. Prof. Thijsse is alweer in ons land om de regering op korte ter mijn van advies le kunnen dienen over de dichting der zeegaten in het thans over stroomde gebied en voor de beantwoording van de vraag, welke invloed die afsluiting zal hebben op de waterstaatkundige huis houding van ons land. Prof. Thijsse is op dit punt onze grootste specialist. Van zijn kennis van en belang stelling voor de grotere golfoploop voor onze kust tijdens storm en hoge waterstan den werd reeds eerder geprofiteerd. Als 25- jarig pas afgestudeerd ingenieur maakte hij in 1918 als tweede secretaris deel uit van de beroemde Lorentz-commissie, welke de consequenties van de afsluiting der Zui derzee te onderzoeken kreeg. Sindsdien hebben zijn kennis en inzicht in deze pro blemen zich verdiept. Het Waterloopkundig Laboratorium in Delft is er het bewijs van. TR DIBBITS, een der hoofdingenieurs van de Rijkswaterstaat, is eveneens een man van grote ervaring als ..dijkwerker". Op zijn naam staat de afsluiting en aanstonds inpoldering van de Braakman, de .Wester- Scheldé-inham in Zeeuws-Vlaanderen. „Man van zeer gedegen wetenschap, en knap practicus", schilderde men ons deze ir Dibbits, Dr ir J. van Veen, eveneens hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat is evenals prof. Thiisse, een man van grote ideeën. Onder leiding van ir A. G- Maris, directeur- generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat, zal dit driemanschap aan stonds aan het werk gaan. Het is het begin van wat veilig als een enorm, ja gigantisch werk mag wórden gezien: de afsluiting van de zeegaten tussen de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden, met uitzondering van de Wester-Schelde. Men iriag aannemen, dat de voorstudie voor dit object verscheidene jaren in beslag zal nemen en dat met de uitvoering enkele tientallen jaren gemoeid zullen zijn, aan genomen. dat de financiering geen moei lijkheden zal baren. EEN ding zal de Zeeuwen verwonderen: dat in de bladen onder de namen der vooraanstaande figuren, belast met de dich ting der dijken, die van de redder van Wal cheren, prof. ir P. £>h. Jansen, tot dusver heeft ontbroken. Dit is voor ons aanleiding geweest om ons te wenden tot het departement van Wa terstaat. Tot onze vreugde vernamen wij, dat prof. ir Jansen volledig is ingeschakeld, dat van zijn ervaring ten volle geprofiteerd wordt, dat hij een der meest vooraanstaande figu ren ts in de kleine groep van mannen, die belast zijn met de dichting der dijken. Het zal de Zeeuwen ongetwijfeld voldoe ning geven. Op het gemeentehuis werd intussen al weer onder hoogspanning gewerkt. Daar was men druk doende met het registreren van de namen der terugkerenden. Loco burgemeester W. J. van der Slikke, die burgemeester Verburg heeft afgelost, was er druk in de weer met het optekenen der namen en het aangeven van onderdak. Zo veel mogelijk betrekken de teruggekeer den hun eigen woningen weer en als dat onmogelijk is de woningen van nog ge- evacueerde familieleden. Maar vele wo ningen zijn voor goed onbewoonbaar ge worden. Wie geen woning meer heeft, zal worden ondergebracht in een schip in de haven. Levensmiddelen, water, dekking en kle ding, alles moet worden aangevoerd naar deze nog volkomen geïsoleerde plaats. Dukws maken driemaal per dag een zeer moeilijke tocht naar het stadje, een tocht, die niet zonder risico is, omdat de wegen en dijken dikwijls meters verzakt zijn en de voertuigen de meest onverwachte wendin gen maken. Degenen, die de dukws besturen houden zich echter taai: Wij zullen het klaren! zeggen zij. En zij zijn bezield met de vaste wil tot doorzetten. Terugkeer stopgezet Intussen heeft de burgemeester van Sta venisse bekendgemaakt, dat tot nader order de terugkeer van de, mannelijke bevolking is gestaakt. Men heeft hiertoe moeten besluiten, om dat men ook hier bevreesd is voor een te grote opeenhoping van mensen. Burgemeester Verburg heeft de gehele vorige week op zijn standplaats vertoefd i en is heden teruggekeerd naar zijn evacua- j tie-adres in Tholen. Om te slapen, vertelde hij, want daar van was tot nu toe bitter weinig gekomen. Maar Woensdagmorgen staat hij in de letterlijke zin van het woord al weer op de ..bres voor. zijn gemeente. Dan zal onder leiding ven de Nederlandse Heide Mij door de teruggekeerden worden begonnen met het opruimingswerk, dat zo als gezegd een ontzaglijk karwei zal blij ken. De verwoesting is onbeschrijfelijk Het belangrijkste echter is, dat ook in Stavenisse het herstel weer begonnen is. Zestien dagen na de ramp! De chef van de Generale Staf heeft 5 de volgende dagorder uitgegeven: jj „Nu de militaire bijstand ten behoeve 5 van de watersnood in algemene zin is 0 geëindigd, stel ik met voldoening vast, 0 dat de koninklijke landmacht paraat is s gebleken. 5 Allen, zowel beroeps-, reserve- als 0 dienstplichtige militairen hebben zich 0 met hun gehele persoon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde ijver, zonder s acht te geven op vermoeidheid en 2 i veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot 0 het dichten of versterken van djjken. 2 Zij hebben hun plicht gedaan, zoals 2 van een goed soldaat in het bijzonder 2 in ty'd van nood wordt verwacht." 0 RAMPENFONDS 49.5 millioen De stand van het Nationaal Rampen fonds bedroeg Dinsdagavond 49,5 mil lioen gulden. Koningin Juliana in Oude Tonge bij een helicopter met twee Nederlandse piloten en een Engelse militaire vlieger, die ingeschakeld by de hulpverlening. En niet in Radiobode De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de micro foon spreken of in De Radiobode schrijven. Tijdens een onderling overleg in het Hoofd bestuur is hem geadviseerd dit besluit te ne men en de heer De Clercq heeft ingezien dat mededelingen van zijn kant in het hui dige stadium minder prettig zouden zijn. Dit verneemt het A.N.P. van het hoofdbe stuurslid prof. dr Ji H. Tuntler te Gronin gen. Prof. Tuntler deelde het A.N.P. verder mee, dat mededelingen, als zou de adjunct- regeringscommissaris voor het radiowezen zendtijd van de A.V.R.O. hebben gevorderd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft nimmer een schriftelijk vor deringsbevel van de adjunct-regeringscom missaris ontvangen. Doch ook al zou er van een vorderingsbevel wel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een der gelijk bevel in twijfel, omdat de instructies van de adjundi-regeringscommissaris het niet zouden toelaten. Aan de hand van de bepalingen en instructies voor de adjunct regeringscommissaris heeft prof. Tuntler, naar hij ons meedeelde, voor het A.V.R.O.- bestuur uiteengezet dat, deze functionaris, wanneer er van vordering van zendtijd Slager en dochter slaan rover aan de haak .„De middelste is 'era, agent'99 sprake was, geen enkele bevoegdheid had. Het Hoofdbestuur van de A.V.R.O. deelde prof. Tuntler verder mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan. Van andere zijde vernemen wij nog, dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wenselijkheid is geuit, dat de heer De Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelijks bestuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjon ging van het bestuur te bereiken, die, naar men meende, voorts mede bereikt zou kun nen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het overleg is'voorts ter 6prake gekomen de benoeming van een nieuwe di recteur, als opvolger van de heer W. Vogt. Bemanningen door Koningin en Prins ontvangen Vanmorgen zijn 16 hefschroefvliegfuigen geland in de tuin en op het voetbalveld van paleis Soestdjjk; 11 landden er in de achtertuin en 5 Engelse toestellen op het veld van K.P.S., de voetbalclnb van het personeel van het paleis. Om elf uur landde het eerste toestel, de helicopter waarover Nederland be schikt, in de tuin, daarna een toestel van de Sabena, waarna achtereenvolgens 9 Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van het type Bell een keurige landing uitvoerden. De voltallige bemanningen werden ten paleize door de Koningin en Prins Bernhard ontvangen. Na afloop van deze ontvangst maakte prinses Margriet een tochtje per helecop- ter over het paleis. Kort na 1 uur vertrokken de toestellen voor een gezamenlijke rondvlucht, waarna zij naar hun bases terugkeerden.. Van een zeer grote Amerikaanse helicopter, die op Soesterberg was geland., werd de be manning eveneens ten paleize ontvangen. De ravage in Zierikzee. Bij elke hoge waterstartd een verpestende stank De Westerdam bracht eerste zending uit Amerika De havenarbeiders te New York waren nog in staking, maar toen het er om ging, een ambulancewagen en dertig ton kleding etc. voor het rampgebied in Nederland, te laden in de Westerdam van de HAL, werd dit onmiddellijk gedaan. Gisteravond Js de Westerdam te Rotterdam aangekomen met de eerste door de Amerikaanse bevolking spontaan bijeengebrachte geschenkzending voor de watersnood-slachtoffers. De ambu lance-auto is door de fabrikant aan de Ko ningin aangeboden voor de geteisterde ge bieden. Drie jaar wegens poging tot doodslag Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 38-jarige tuindersknecht uit Aalsmeer, we gens poging tot doodslag op zijn buurvrouw, veroordeeld tot drie jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Storingsaanval van Chinese nationalisten Volgens het nationalistische nieuwsagent schap te. Taipeh hebben nationalistische Chinese guerrilla-troepen op 13 Febr. een storingsaanval gedaan op het eiland Meitsjow, voor de kust van de provincie Foekien. Het eiland ligt ongeveer 150 km ten Noorden van de haven Amoy. De troepen landden in de ochtend van 13 Febr. op Meitsjow zonder tegenstand van com munistische strijdkrachten en ontruimden in de middag van 14 Februari het eiland weer. De uitgangsbasis van de operatie wordt in het bericht van het nieuwsagent schap niet genoemd. Wel wordt gezegd, dat eenzelfde operatie tegen Meitsjow een jaar geleden werd uitgevoerd. OESTERVERZENDING WEER IN VOLLE GANG „Yerseke is er goed afgekomen. Natuurlijk loop je btf een dergelijke storm wel wat Kleerscheuren op, doch over het algemeen hebben wy niet te klagen". Met deze woorden schetste een oude visser de situatie van de oester- en mosselcultuur na de ramp en in vele andere gesprekken werd ons deze uitspraak bevestigd. Het is nog te vroeg om de toestand op de percelen ten volle te kunnen overzien, doch de schade schijnt zich voor- namelyk te beperken tot de kust van Schouwen. Bij de dykgaten in de buurt van de Nu de visserij op de Oosterschelde is vrijgegeven, zijn de vissers erop uitge trokken naar hun percelen. In het Oostelijk deel van de Oosterschelde zal de schade waarschijnlijk wel meevallen, zowel voor de oesters als voor de mosselen. Wel is er een meer dan normale sterfte onder de oesters, dcch dit was ook reeds voor de ramp het geval. Waarschijnlijk is dit het gevolg van de telkens terugkerende vorst, hoewel wordt aangenomen, dat het zanderige water van de laatste dagen hierop thans ook van in vloed is. Doordat bij put 13 nabij de haven een dijk doorbraak ontstond, waarbij een deel van de loods van Bom-Mieras werd meege sleurd, waren ook de oesterputten onderge- stroomd. Hier en daar werd enige schade aangericht, doch hiervan is thans niet zo veel meer te bespeuren. De verzending van oesters is weer in volle gang. Reeds Vrijdagnacht gingen de eerste partijen via Breskens—Sluis naar België, terwijl ook naar Engeland werd verzonden via Oostende. Maandag zijn de mosselexpor ten eveneens hervat, voornamelijk met be stemming België, hoewel ook voor Frankrijk een nieuw contingent beschikbaar is. Voor de beide kreeftenparken te Yerseke is de toestand eveneens critiek geweest. Doordat de dijk stand hield, werd het park van Mie- rss-Adriaanse voor wegspoelen gespaard, doch het park Clesmi liep enige schade on aan het plankier, dat werd losgeslagen. De kreeften hebben echter hoegenaamd niets geleden van de storm. Yerseke werd voor een gróte ramp ge spaard, doordat de dijken elders zijn be zweken. Uiteraard stond het water ook hier zeer hoog, doch anderhalf uur voor de vloed is het water niet meer gestegen, doordat de zee elders een uitweg vond in de polders. Behalve de schade aan verschillende perce len en aan loodsen langs de dijk, zijn er verder veel zeeften, deuren, manden e.d. weggespoeld. Een'groot deel hiervan is thans teruggevonden in de omgeving van Rilland. Alles wordt hier bij elkaar gezocht en ge sorteerd onder politïe-toezicht, om straks zoveel mogelijk aan de rechtmatige eige naren terug te worden gegeven. Zo komt ook Yerseke weer geleidelijk op gang. communisten. Men mag echter niet wegcij feren, dat 6 pCt der bevolking helaas uit communisten bestaat. Bovendien zal, als de heer Gortzak in de commissie komt. duide lijk het voze van zijn critiek blijken. De heer Burger weigerde op het betoog van de heer Gortzak in te gaan. Hij zei geen enkel bezwaar te hebben tegen een grondi ge bespreking van zijn critiek. Daarna werd de motie-Burger aangeno men met 73 tegen 11 stemmen. Tegen wa ren de Communisten en de V.VJD. De voorzitter wees daarna als leden aan de heren Yan den Heuvel (A;R.). Schilthuis (Arb.), Schmal (CJEL), Burger (Arb.), Ten Hagen (Arb.), Mol (K.V.P.), Lucas (K.V.P Den Hartog (V.V.D.), Verkerk (AJL), Von deling (Arb.), Van der Feltz (C.H.). Corne- lissen (V.V.D.),-N. v. d. Heuvel (K.V.P;). Welter (K.N.P.) en Van Meel (K.V.P. In de Dinsdag gehouden vergadering der Tweede kamer verzocht de voorzitter hem te machtigen de leden van de commissie Watersnood aan te wijzen. De heer Burger (Arb.) merkte daarna op, dat in deze commissie geen communist zit ting diende te hebben, in verband met de houding van deze fractie verleden wéék bij het watersnooddebat. Spr. zei de communis ten te zien als een verlengstuk van' een bui tenlandse mogendheid. Spr. diende een daar toe strekkende motie in, die gesteund werd door de K.V.P., A.R., U.H., K.N.P en S.G. De heer Gortzak (Comm.) verzette zich tegen deze motie en eiste het recht op-om mede te beraadslagen over hetgeen in het belang van het volk gedaan moet worden. Als men de critiek uitschakel^, wil men z.i. iets in de doofpot stoppen.- De heer Oud (V.V.D.) was van ordeel, dat de Kamer niet verstandig 2iou handelen door de communisten uit te schakelen, hoe wel hij geen grein waardering heeft voor de De Amerikaanse politiek in het Verre Oosten Lcastcr Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, heeft in het Canadese Lagerhuis verklaard, de verzekering gekre gen te hebben, dat de Amerikaanse regering geen enkele overhaastevof provocerende stap zal doen en zich niet in avonturen zal stor- ten, die de vijandelijkheden in het Verre Oosten zouden kunnen uitbreiden. Pearson heeft te Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles. Pearson zei, dat de besprekingen in de Amerikaanse hoofdstad vriendschappelijk en openhartig geweest waren. Hoewel de Ca nadese regering het besluit tot de deneutra- lisatie van Formosa betreurde, „moeten wij ons best doen, de ongerustheid van de V.S. t.a.v. de impasse op Korea te begrijpen". „De leiders der V.S. willen de vijanden van de V.N. tenminste te kennen geven, dat zij op hun hoede moeten zijn". Nieuwsgierige hoteleigenaar. Naar het Egyp tische blad „Al Misri" meldt, is de eigenaar van één der voornaamste hotels van Egypte op heterdaad betrapt bij het fotograferen van do cumenten van een buitenlandse delegatie. Bij een onderzoek in de brandkast zou de Egyp tische contra-spionnagedienst veertig foto kopieën van documenten, behorende aan een buitenlandse delegatie, die in het hotel ver bleef, hebben ontdekt. Voorne is beveiligd De 10 kilometer lange kistdam op de Wes telijke kade langs het Voornse kanaal tus sen Hellevoetsluis .en Nieuwersluis, is Zon dag gereedgekomen, juist voor het optreden van het springtij. Hiermede is een groot werk binnen zes dagen voltooid. Voorne 1b nu voldoende beschermd tegen aanvallen van het water, dat gevaarlijk blijft zolang het gat in de dijk van de Oudenhoornse- polder nog niet is gedicht en het tij door dit gat in- en uitloopt in de polders ten Oosten van het Voornse kanaal. Verdere stijging van temperatuur Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.L in De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Verdere stijging van temperatuur. Over wegend matige Westelijke wind. 18 Februari Wassende maan Zon op 07.52; onder 17j$8 Maan op 08.03; onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1