SPRINGTIJ WAS LAGER DAN NORMAAL HOOGWATER Met man en macht werd een dijkgat gedicht Verzamel Uw krachten VICTORIA WATER Heftig verzet in de Elzas tegen vonnissen in proces-Oradour Rustioj weer werkte mee [Te" Keelpij W ereldgebeuren PASPOORT De wereldreis van JIMMY BROWN DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT s Er wordt dag en nacht gezwoegd in Moerdijk Thans strijdt men tegen het Hollands Hiep in de nabijheid van de Moerdijkbrug (Van een onzer verslaggevers) J£EN GAT in de buitendijk is dicht. Dit was de verblijdende mare, welke wij Zaterdagmiddag in het zo zwaar getroffen Moerdijk hoorden. Met man en macht had men in de nacht van Vrijdag op Zaterdag en Zater dagmorgen gewerkt om de bres, welke de niets ontziende golven ge slagen hadden in de dijk bij het Hervormde kerkje te dichten. Het heeft veel inspanning gekost en meermalen heeft men gedacht, dat alle arbeid vruchteloos was, maar uiteindelijk is men er in geslaagd om op deze plaats 't water een halt toe te roepen. Zondagmorgen in alle vroegte is men begonnen om de diepe geul in de dijk bij de Moerdijkbrug, dus Oostelijk van de haven, met enorme hoeveelheden zand vol te spuiten. Wanneer men daarmede klaar -is, dan zal het gemaal „Leeghwater" gaan draaien en dan zal het niet lang meer duren of het water in de polder langs de rijksweg zal verdwenen zijn. Nu of nooit, was het devies van de aan nemers, die het dichten van de gaten in de dijk van het Hollands Diep hadden aange nomen Vrijdagavond. Alle mannelijke inwoners, die nog in hèt dorpje vertoefden ook militairen, Rijkspolitie en Marechaussee werden voor het dichten van het gat bij het Her vormde kerkje opgeroepen. Zij gaven daar aan graag gevolg, want voor Moerdijk was Nadruk verboden. Te midden van het water de dorst niet te kunnen lessen, moet een onvoorstelbare kwelling zijn. Behalve door ervaringen van schipbreukelingen, drong dit besef sterk tot ons door in de achter ons liggende rampdagen, toen velen omgeven waren door de golven der zee, doch het drink water volkomen ontbrak. Uiteraard zullen wel enigen die in het bezit van de noodzakelijke middelen waren, kans gezien hebben zeewater te distilleren d.w.z. te koken en de stoom daarvan op te vangen en af te koelen, waardoor met primitieve middelen wel geen volkomen zuiver, maar toch zeer goed drinkwater wordt gevormd. Zij die de beschikking had den over voldoende brandstof en pannen zullen op een dergelijke wijze wellicht in de ergste nood hebben voorzien. Maar hoe- velen verkeerden, door de positie waarin zij zich bevonden, in de totale onmogelijk heid zelfs de meest primitieve middelen aan te wenden? In dergelijke gevallen is de mens, die aan zijn lot wordt overgelaten volstrekt hulpe loos, want er zijn geen methoden bekend waardoor zonder hulpmiddelen zeewater in drinkbaar water kan worden omgezet. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn er echter wel mogelijkheden ontwikkeld om dergelijke slachtoffers in noodgevallen bij te staan. Laten we' voorop stellen dat hier bij niet in het bijzonder gedacht is aan overstromingsrampen, waarbij de mens vol komen geïsoleerd zou komen te staan, doch aan schipbreukelingen. Voor overlevenden van neergeschoten vliegtuigen, van tot zin ken geraakte schepen e.d., welke slachtof fers eenzaam op de oceanen zouden komen rond te drijven en misschien dagen zouden moeten wachten eer hulp kwam opdagen, voor deze eenzamen te midden van de on eindige uitgestrektheid der zee, werd een toestelletje ontworpen, waardoor met be hulp van briketten, geperst uit zilverzeoliet, bariumhydroxyde, zilver-oxyde, volaarde en wat grafiet, drinkwater uit zeewater kon worden bereid. Honderdduizenden van deze toestelletjes zijn gebruikt in de noodgeval len, waarop we hierboven doelden. Nog een andere methode, om op wat gro tere schaal drinkwater te bereiden, werd eveneens gedurende de laatste oorlog in Amerika ontwikkeld. Dit is een distillatie toestel, dat bij een capaciteit van bijna 7000 liter water per etmaal nog draagbaar is, en per kg verbruikte brandstof 175 liter water levert. Het zuiverste drinkwater wordt op de minst omslachtige wijze echter verkregen door de electro-osmotische zuivering van zeemater. Het principe hiervan berust op het verschijnsel dat de in het uiater aan wezige colloïden en zelfs bacterjën, al naar gelang hun lading naar. de tegengestelde electroden worden getrokken, waardoor in een door poreuze wanden- afgescheiden middenvak volkomen zuiver water wordt verkregen. Uiteraard is dit laatste toestel niet dienstig voor het verschaffen van hulp aan geïsoleerde enkelingen, doch wellicht ware te overwegen of in bepaalde streken toestellen in voorraad kunnen worden ge houden. waardoor op één van bovenge- noemde methoden of een combinatie daarvan hulp kan worden verleend aan hen die aan de beproevingen van de dorst te midden van het zeewater zijn blootge steld. Overigens, wat is eigenlijk dorst? ff. PèTILLON. het een groot belang, dat de bressen, wel ke door de stroom in de zeedijk waren ge slagen, zo snel mogelijk gedicht zouden wor den. Bij laag water, toen de zandplaat di rect ten Noorden van de dijk gedeeltelijk was drooggevallen, kon men werken in de bedding van de ongeveer dertig meter brede geul, welke in die zandplaat, door het wa ter dat naar en van het gat stroomde, was gevormd. Op zinkstukken, die zig-zag in deze geul waren neergelegd, werden zakken zand gegooid. Bij duizenden werden deze hulpmiddelen aangedragen. Een dragline wierp aarde "op de door zinkstukken met basalt en zakken zand ontstane verhoging. Toen men een bepaalde hoogte had bereikt, en men de bres dus voor t'grootste gevaar gevrijwaard had, ging men in die bres zelf tot een intensieve strijd over. Toen werd daar een dam van zakken gemaakt, welke ten doel had, het water bij de opkomende vloed te keren. Zou het lukken? vroeg men zich angstft af. Aan rusten dacht men niet. Er moest gewerkt worden en hard. Af en toe werden er enkele minuten afgeknepen om een warm kopje thee of koffie te drinken. Het was zo bar koud in deze heldere vriesnacht! Hier was deze menselijke arbeid niet tever geefs. De werkers hadden dan ook het tij Zandzuigers in actie Toen de dam opgeworpen was, zette de grote zandzuiger in de haven zich in bewe ging. Met grote hoeveelheden putte deze het zand uit de bakken, welke gevuld waren door een andere zuiger, die 't scherpe zand van de bodem van het Hollands Diep haal den. Deze bakken werden met een sleep boot het kleine haventje ingebracht. In een uur tijds spoot men bijna duizend kubieke meter zand op-de bezinkingen. Maar dat was lang niet voldoende. Er moesten vele duizenden kubieke meter zand in het gat gebracht worden. Eerst aan het einde van de middag, bij laag water, kon men zeggen, dat de strijd gewonnen was. Het water kon niet meer het dorpje binnenstromen. Een zucht van verlichting ring er door de ongeveer vijftig inwoners, die nog vertoe ven in hun huizen. Zij konden iets ruimer ademen! Maar de dijk is nog niet stevig genoeg. Er zal nog veel aan gedaan moeten worden. Doch dat zal ook wel in orde komen. Tankval vernietigd Bij het Protestantse kerkhof, dat herscha pen is in een ruïne, was men ook bezig om de voorbereidingen te treffen voor het slui ten van het gat, dat daar in de dijk gesla gen is. Door middel van explosieven werd de tankval, die nog herinnert aan de bezet tingstijd. toen Moerdijk tweemaal geteisterd werd, opgeruimd. Geweldige ontploffingen deden telkens een gedeelte van deze val af brokkelen. Het puin kan men weer benut ten voor het vullen van de bres, welke daar geslagen is. Aan de Westelijke .zijde van de haven waren tientallen rijswerkers doende met het (Advertentie) Schade aan de Rijksweg Wanneer eenmaal met het malen kan worden begonnen, dan zal men de juiste schade kunnen vaststellen, welke aan de rijksweg is toegebracht. Gisteren zijn wil deze weg gereden. Naast enkele ver zakkingen van het wegdek constateerden wij een groot gat in de oprit voor de Moer dijkbrug, welke als een gigantisch bouw werk boven de watermassa uitsteekt. Des kundigen van de Rijkswaterstaat vrezen, dat de vloedgolf de weg ondermijnd heeft. In elk geval staat reeds vast het is ook duidelijk te zien dat grote stukken beton in het nieuwe gedeelte van deze betonnen baan ln de omaevina van hotel „Brabant" vt,w„,De Au„ra. te Zevenbergschenhoek verzakt zijn. Gezien nsche regeringscoalitie, bestaande uit liberalen de activiteit van de Rijkswaterstaat mag aan-1 en agrariërs, heeft het onderspit gedolven in genomen worden, dat met bekwame spoed I de parlementsverkiezingen in West-Australië, gewerkt zal worden aan het herstel van de ?'e Zaterdag zijn gehouden Hoewel de defint- Noord-Zutd-verblndine Ongetwijfeld zullen i to'tet Sr5£ al het beschikbare materieel en alle be- ment van West-Australië ten minste 26 van de schikbare arbeidskrachten worden ingezet. I 50 zetels krijgt. met Pleegzuster BLOEDWIJN Herbouw enkele gemeenten niet zeker Naar wij vernemen, baart de herbouw van enkele gemeenten in de getroffen gebieden de ingenieurs van de rijkswaterstaat grote zorg, De omvang der gaten in de dijken is soms van dien aard, dat het dichten er van niet alleen enorme kosten met zich zal brengen, doch bovendien het bouwen van een heel nieuwe dijk noodzakelijk maakt, welke door de geografische ligging der be treffende gemeenten van zeer bijzondere structuur zal moeten zijn. Niet uitgesloten is, dat om die redenen de herbouw van deze plaatsen nog niét zeker is en dat deze dus noodgedwongen zullen moeten worden prijsgegeven. Dit zou, aldus vernamen wij, het geval kunnen zijn met het op Tholen gelegen Stavenisse. Tus sen Tholen en Zuid-Beveland bevinden zich meer van deze „verdronken'-' gebieden, waarvan het nimmer de moeite heeft ge loond om ze op het water te heroveren. Zo kent men in deze streken het verdron ken land van Zuid-Beveland, Saaftinge en Markezaan. Het gat is dicht. Met de dragliite werpt, men het zand aan de buitenzijde van de dijk te Moerdijk om verzekerd te zijn, dat het water gekeerd wordt. Aan deze arbeid hebben dijkwerkers, inwoners, politie en militairen medegewerkt. Zij offerden er hun nachtrust voor op. vervaardigen van zinkstukken, die in dit gedeelte van de dijk gebracht zullen wor den. Er is daar de laatste dagen ook een grote prestatie geleverd. Vanmorgen in alle vroegte zouden de zandzuigers beginnen China viert Nieuwjaars feest Zonsverduistering is slecht voorteken! China sa! Zaterdag zijn Nieuwjaarsfeest vieren. Radio-Peking meldt dat die dag massabijeenkomsten zullen worden gehou den onder de leuze „Verzet tegen de Ver enigde Staten, hulp aan Korea". Daar de Chinees-communistische regering de Wes terse tijdrekening heeft overgenomen, zul len de feestelijkheden officieel gewijd zijn aan het ..voorjaarsfeest". Doch in de meeste huisgezinnen zal aan de viering volgens oude stijl worden vastgehouden. Voorts zal ook nu het oude jaar met een overvloed van vuurwerk worden „weg geschoten". Het afgelopen jaar 6tond in het teken van de draak, het nieuwe zal in dat van de slang staan. De Chinezen geloven dat het H0° nieuwe jaar slecht zal zijn omdat het zal v°°™ «oepen. d,e communist!- beginnen met een zonsverduistering. F.n cn (Advertentie) Drinkt g«r«gold H*t ma«it NATUURLIJKE BRONWATER ZUIDKOREAANSE TROEPEN HEBBEN VOEDSELGEBREK guerillastrijders in de bergen van Zuid-Korea bestrijden, hebben Maandag te aiechtër zal "wezen, M^zs" dV'e^ete J unH-7....„„dcc d„„ 1 dat hun soldaten ernstige verliezen .door zij zijn er vast van overtuigd dat het nog moed hebben Zondag, de tweede dag van i- r, het nieuwe jaar, bun haar te laten knippen d.^'mdi™ rPni».„V ™e- of bezoek te ontvangen. Alle barbiers in geheel China hebben Vrijdag dan ook overgewerkt. Ook in Hongkong hadden de kappers hun handen vol. zij nog lang op de huidige rantsoenen moe ten vechten. In een door geneesheren samengesteld overzicht van de gezondheidstoestand der De feestelijkheden tePeking zullen in Zuidkoreaanse troepen wordt medegedeeld, het teken staan van het nieuwe vijfjaren plan. De jeugd zal opera's, films en toneel stukken kunnen bezoeken. Ook zal zij ken- kunnen maken met oorlogshelden en I nomen. dat elf procent der in ziekenhuizen verblij vende Zuidkoreaanse militairen om andere redenen dan oorlogsverwondingen is opge- Duizenden Elzassers z(jn gisteren In ker ken en by oorlogsmonumenten bijeengeko men als protest tegen de vonnissen, uitge sproken tegen 12 Elzassers wegens hun aan deel in het uitmoorden van het Franse plaatsje Oradour in de laatste wereldoorlog. Zy kregen gevangenisstraffen van vüf tot acht jaar. Met uitzondering van de commu nisten doen vertegenwoordigers van alle po litieke partyen in de Elzas aan de protest actie mee. Parlementsleden en senators heb ben een snelle beslissing van de regering verzocht. De burgemeesters van het departement Boven-Ryn zyn een administratieve staking begonnen. Parlementsleden uit de Elzas hebben maatregelen besproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zij overwegen ongehoorzaamheid aan de regeringsbesluiten te verrassing voor de Franse regering, die in een moeilijk parket is gekomen, want als zy de Elzassers hun zin geeft, wekt zij de ontevredenheid van de familieleden van de slachtoffers van Oradour en andere delen van het volk. De eerste tegenactie is er trouwens aL In Rijssel is op een vergade ring van voormalige verzetslieden handha ving van de vonnissen geëist. Kunstenaars verkopen hun werk voor het Rampenfonds met hst opspuiten van het zand cn dan zal 8ontslagaanvrage als volksvertegemvoor- het niet zo heel lang meer duren of dit gat pok mogelijkheidI van een belas- i is ook gedicht. Ais men daarmede gereed is, °VerT.8X.?l.fb...UïoLo dan zal men kunnen beginnen met het ïgïï «el W.StrtrS I droogmalen van de polder aan de linkerzijde 'mtaïter v"„ dïfcïïte René Va^ ruksweg Breda Dordrecht. Enkele pjcvcn heeft spoedige behandeling door de onderdelen van het gemaal „Leeghwater reeering beloofd van een amnestieverzoek. dat daarvoor zal moeten zorgen, zijn naar pjjj verzoek is in de vorm van een wets- Breda gebracht voor reparatie. Dinsdag j ontwerp ingediend door de vroegere minister hoopt men het gemaal weer bedrijfsklaar te pjerre Pfimlin. hebben. Alle carnavalsfeesteliikheden in de Elzas J zijn afgelast. De autoriteiten hebben de be volking verzocht de komende vier dagen te wiiden aan rouwdiensten en herdenking. De omvang van de protestactie is een gro- Een watersnoodmedaille Naar wij vernemen, zou het in de bedoe ling liggen een speciale watersnoodmedaille te laten slaan, welke behalve aan burgers ook aan de militairen zou worden uitge reikt, die in de noodgebieden actief zijn ge weest. De uitvoering van deze medaille zal voor de militairen van enigszins andere aard zijn dan voor de burgers. „Kom heren9 niemand meer dan vijf gulden O De begrijpelijke zorg waarmede het springti^van dit week-end werd tege moet gezien, is gelukkig overbodig geweest. Het was de laatste dagen rustig weer met weinig wind, die bovendien nog uit de gunstige Oostelijke hoek kwam, waardoor geen water in de Zuidelijke kom van de Noordzee werd gestuwd. Té Hoek van Holland bleef het water vanmorgen om 4 uur 23 staan op 84 cm 4- N.A.P., dat is 24 cm beneden de stand, die de tabellen van de Rijkswaterstaat aangeven. Voor het vloedtij van hedenavond (het hoogste) geven de tabellen 123 cm 4- N.A.P. aan, maar het is te verwach ten, dat het hoogwater hier beneden zal blijven. Oostenwind en rustig weer bebben deze nacht, die kritiek had kunnen worden, ge maakt tot een der rustigste in het bedreig de gebied. Althans in het gebied, waarvan de commandopost in Steenbergen zetelt en waar kolonel J. L. H. A. Anthoni het bevel voert over de militaire sector, die Noord- West-Brabant, Tholen, St. Philipsland en Schouwen-Duiveland omvat. De troepen zün vannacht uiteraard op volle waak zaamheid geweest in verband met het springty, maar in genoemde sector, en naar wü aannemen overal elders, is de toestand geen moment alarmerend geweest. De drie kritieke punten in deze sector zün: de dUk- weg ZierikzeeBrouwershaven, de dijk bU Nieuw-Vossemeer en de polderdyk bij Brui- uisse. Dag en- nacht is hier de laatste weken ge werkt en vannacht was de waakzaamheid tot het uiterste opgevoerd. Op de meest be dreigde punten, waar geen mensen meer wonen, waren de soldaten met uitzondering van de dijkwachten, teruggetrokken. Via de veldtelefoon werd het contact met de com mandoposten onderhouden, maar geen en kele maal is er een verontrustende melding geweest. De ruim 2000 man troepen, waar onder 500 Belgen en 300 Amerikanen in deze sector, zijn de laatste dag van hun Matroos sprong mis Tussen perron en rijdende trein terechtgekomen Men meldt ons uit Rotterdam: Op het station D-P. wilde Zaterdagavond de matroos G. v. d. Doel uit de Kruisstraat, in een reeds rijdende trein voor Hoek van Holland springen. Het gelukte hem. de schuifdeuren van het op een na laatste balcon open te krijgen, maar toen stapte hij mis met gevolg, dat bij tussen de rijdende trein en het perron terecht kwam. Het gaf vanzelfsprekend een hele consternatie op het perron en in de trein. Maar hoewel de matroos enkele malen door de trein tegen de perronwand werd geduwd, kwam hij er wonder boven wonder af met slechts een kneuzing aan de rechterarm en pijn in de heupen. Na behandeling in het Coolsingel- ziekenhuis kon hij zelfs al weer naar huis. actie ingegaan in het geruststellende besef, dat zij de toestand, voor zover mogelijk, in handen hebben en dat de situatie, waardoor zy zich zulke grote opofferingen hebben ge troost, thans geconsolideerd is. In Zierikzee, Bruinisse, Brouwershaven en op vele andere plaatsen in dit gebied is op dezê nacht, die velen met een bang hart tegemoet hadden gezien, een grote verade ming gevolgd. Het is een nacht geworden, die rustiger is geweest dan welke ook in deze laatste twee weken. Ik heb vannacht driemaal geslapen, zei kolonel Anthoni en hij zy 't met zichtbare voldoening, na deze twee wekpn, waarin hij, vooral in het begin, niet meer dan vier uur per etmaal rust heeft gehad. Vanmiddag om 17.31 uur werd in Zeeland het hoogste peil verwacht, maar het zal ze ker ruim onder de stand blijven, die in de rampnacht en de dagen daarop is bereikt. Zondagavond zijn de gevaarlijke punten nog alle verkend. Auto's met zandzakken ston den in reserve. D.U.K.W.S. zijn voor de zo veelste maal langs de hun zo langzamer hand bekende „wegen" gereden, de Franse genisten hebben nog eens met voldoening hun werk bekeken, en de Hollanders heb ben de dijken van hun eigen land nog eens aan een grondige inspectie onderworpen. Zij kunnen morgenochtend hun taak met voldoening en met vertrouwen overdragen aan het leger van burger-werkers, mannen van de D.UAV., de Heidemaatschappij, en de Ballastmaatschappy. De militaire telefoon lijnen. die zo belangrijke diensten hebben bewezen, blijven echter nog liggen en ook zullen enkele D.U.K.W.S. achterblijven om de communicatie tussen de overstroomde gebieden te onderhouden. De zoeklichten blijven eveneens paraat, om als het nodig is, 's nachts hun diensten te verlenen. De burger-arbeiders zullen echter, in tegenstel ling met de militairen, niet 's nachts door werken. 's Avonds worden ze weer terug gebracht naar de veiliger gebieden, waar ze onderdak hebben. Advertentie die oude Nederlandse paspoorten: „Geldig voor aile werelddelen". Met zo'n paspoort kon de Nederlander vóór 1910 overal terecht en elke grens zelfs de Russische ging voor hem open. Nadien is het allemaal anders geworden. Wij zyn komen te leven in een wereld van wantrouwen, van spionnage en van spion- nagevrees. Kortgeleden probeerden enige kunstzin nige Franse heren te Parijs een paspoort voor Egypte te laten afstempelenZe kregen geen visum van de Egyptische re gering. Men ziet daar de Fransen niet graag en het bestuderen van kunst vindt men geen dringende aangelegenheidDus weigert men eenvoudig aan deze bezoekers de toe lating. Een visum voor Rusland of de satel lietstaten krijgt men vrijwel niet te pakken en wanneer men dat In zyn paspoort heeft, dan behoeft men niet meer te proberen een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen, want men komt daar dan nooit meer bin nenOok moet men niet trachten een Arabisch land te bezoeken, wanneer men een Visum voor Israël in zyn paspoort heeft staan: men komt er niet in. TAit zyn slechts enkele voorbeelden van paspoortmoeilijkhedenWaar is de goede, oude tijd gebleven van vóór 1940, toen men met een pas over de gehele wereld kon reizen en waór de tijd van vóór 1914 toen men zonder pas in vrijwel alle landen ter wereld werd toegelatenbehalve in Rusland en Turkije wy leven in een wereld van wantrouwen, van spionage en van spionnagevrees. Maan dag zouden, als geen uitstel was ver leend de Rosenbergs in de Sing-Sing- gevangenis gestorven zyn op de electrische stiel. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten waren dan twee men sen in vredestyd ter dood gebracht onder beschuldiging van spionnage. President Eisenhower heeft verklaard, dat aan deze mensen de volle maat van het Amerikaanse recht is toegemeten, dat ver scheidene rechterlijke instanties dat vonnis hebben onderzocht en bevestigd en dat hij daarom niet wilde ingrijpen ten behoeve van de Rosenbergs. Dit standpunt van Eisen hower laat zich verdedigen en begrypen, maar het gaat voorbij aan de werkelijke betekenis van het vonnis. De Amerikaanse rechtspraak is met dit vonnis in een nieuwe i phase gekomen. I Wij moeten van nu af aan er rekening mee houden, dat men in de Ver. Staten I ook in vredestijd ter dood veroordeeld kan j worden wegens spionnage, zoals men daar ook veroordeeld kan worden omdat men I bestuurslid is van de communistische partij - en zoals men er vervolgd wordt, wanneer men in zijn jeugd lid is geweest van een I vakorganisatie of andere organisatie, die I thans bekend zou staan als communistisch of semi-communistisch. Dit alles bij elkaar betekent, dat men voor de oude begrippen van politieke vrijheid en i van respect voor het leven van de medemens j in de,Verenigde Staten niet meer de rnaat- staven durft aan te leggen, die tot voor weinige jaren gegolden hebben in de Wes- Lterse landen, maar dat men in Amerika meer en meer overhelt tot dezelfde begripsver nauwing, die ons in Rusland en zijn satellet- staten zo pijnlijk treft. Men leeft in de Verenigde Staten in een wereld van vrees. Kortgeleden trad generaal Smith af als chef van de Ameri kaanse spionnagedienst. Hij verklaarde, dat zijn C.I.A. goed waseven goed als iedere buitenlandse dienst behalve de Russische die hij de beste vond. En toen had de gene raal woorden van critiek op de grote vrij heid in de Verenigde Staten. Sovjet-agenten in de Verenigde Staten behoeven er slechts een postzegel van vijf cent aan te wagen en ze krijgen een brochure met de meest- preciese gegevens over elke Amerikaanse industrie, waarvoor ze toevallig belangstel ling hebben. Maar om zulke inlichtingen achter het IJzeren Gordijn te krijgen zou fcmen hemel en aarde moeten bewegen. Men rzal nu de Amerikaanse C.I.A. gaan verbete ren door een heel corps beroepsofficieren er voor op te leiden. Men hoopt, dat de dienst dan over enkele jaren werkelijk de beste zal „zyn ter wereldnog beter dan de Russische. Dat zei Smith en we vinden het toch maar gelukkig, dat Amerikaanse industriëlen nog brochures mogen ver spreiden. Dat typeert juist de vrijheid van het Amerikaanse leven. Hij zei er nog bij, dat de Verenigde Staten niet al te zeer op spionnen steunen en dat internationale spionnage de minst productieve bron is. Over de mogelijke communistische spionnage in de Verenigde Staten wilde hij niet spre ken, want de bestrijding daarvan berust bij een ander bureau, het F.B.I. WTanneer men de woorden van generaal Smith overweegt op de dag van het eerste spionnage-doodvonnls, dat in de Verenigde Staten in vredestijd werd ten uitvoer gebracht, dan ontkomt men niet aan een zekere beklemming. De Verenigde Sta ten breiden hun spionnagedienst uit. zo als ze ook al binnenlands hun contra- spionnagedienst hebben geïntentiviseerd en op kookhitte gebracht. Zij vergroten het wantrouwenZe ver kleinen de vrijheid. Noodgedwongen wel licht; maar daarom niet minder reëel. Vóór 1914reisde men, spion of geen spion, frank en vrij. over de gehele wereld zonder paspoort.... alleen niet door Rus land en TurkijeToen kwam de tijd, dat men met een paspoort en een visum alle werelddelen kon bereizen tof 1939 En nadien is de wereld steeds kleiner geworden. Men krijgt geen wereld-paspoort meer, men krijgt geen visa meer: spion of geen spion, men wordt gecontroleerd, men wordt geobserveerd. Achstraks wellicht komt de tijd, dat we met een politieke conduite in ons pas poort moeten reizendat goeie, oude paspoort, waarin eens zo frank en vrij en koninklyk gestaan heeft: „Voor alle wereld delen"zonder meer! 46. Het eerst wat Jimmy deed was de geweren geheel buiten het bereik van de bandieten te brengen. „Hou jij ze onder cöntröle Piet," riep hij, en als er één zijn vlerken maar een centimeter laai zakken, dan schiet je zonder pardon. Ik ga nu stuk voor stuk hun benen vastbinden, zodat zij geen stap zullen kunnen doen". Jimmy haalde wat touw uit de jeep en toog aan het werk. De ke rels die natuurlijk knarsetandden van machteloze woede, moesten dit alles goed vinden, maar als Jimmy en Piet kregen wat hun ogen hun beloofden, zou het slecht met ons tweetal zijn afgelo pen. Toen Jimmy de vier bandieten had gebonden, voorlopig al leen de benen, zodat zij geen stap konden verzetten, keek hij Piet Potlood tevreden aan. „Dat hebben wij goed opgeknapt, Plet", zei hy voldaan. Met z'n tweeën zeven men onschadelijk 'maken, is toch altijd nog een prestatie, waarop een mens een beetje trots mag zijn". Piet Potlood knikte, ,,'t Is In hoofdzaak jouw werk ge weest, Jimmy," zei hij. „Ik ben alleen blij. dat ik je op 't laatst nog wat heb kunnen helpen." „Mij kunnen heipen!", riep Jimmy uit, „Man door jouw resoluut optreden hebben wy de zaak in het reine kunnen brengen. Als jij niet Piet Potlood wenkte met zijn hand. „Hou maar op, Jimmy. Ik moet je bekennen, dat ik 'm verschrikkelijk geknepen heb en zonder die meesterschoten van jou

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5