PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De oude stad Zierikzee moet geheel verlaten worden BILT Drastische maatregel afgekondigd na bezoek van minister Beet De komende springvloed zal Nederland paraat vinden DIJKEN MOETEN VOOR DE VOLGENDE WINTER DICHT ZIJN Haven thans reeds onbereikbaar voor grote passagiersschepen Kantlijn De Koningin op Texel In dijkgat Schelphoek reeds diepte van 30 meter gepeild Korte Predicatie DE VERWACHT: Buitenlandse hulp gaat steeds door 196e Jaargang No. 38 Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kW., ir. p p. 15.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOE5SE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zalerdag 11 Febr. 1933 ADVERTENTIEPRIJS 22 cL per m.m. Minimum per advertentie 13.—. Ing. mededèllngcn driemaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 11.—. Ieder® regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 358300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 1 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, teief. 3841 Goes, Lange Vorst straat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandslraat 2. telef. 16 Terneuzen, Brouwerijstr. 2. Zierikzee. N. Bogcrdstr. C 350. tclcf. 26. Na een bespreking te hebben gevoerd met de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. Beel, die hiertoe een bezoek aan de stad bracht, heeft de burgemeester van Zierikzee, jhr mr J. Schuurbeque Boeije, Vrijdagmiddag een ge dwongen evacuatie van de inwoners gepro clameerd. Overwegende dat er ernstige vrees bestaat voor verstoring van de openbare orde in verband met de heersende watersnood, waar door het noodzakelijk wordt geacht, dat de in woners de gemeente ontruimen, heeft hij hun gelast Zierikzee te verlaten. binnen drie dagen De bespreking, welke tot deze drastische maat regel heeft geleid, werd onder leiding van minis ter Beel ten stadhuize gevoerd. Ook de staats secretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, en de chef van de marine-staf, vice- admiraal De Booy, namen er aan deel. De hier genomen beslissing werd per proclamatie aan de bevolking bekend gemaakt. Nadat zo uitgebreid mogelijk adviezen van de meest deskundige adviseurs van de regering waren ingewonnen, kwam men met leedwezen, doch in het belang van allen in Zierikzee tot de conclusie, dat aan een ge dwongen evacuatie op de kortst mogelijke termijn niet is te ontkomen. De autoriteiten kunnen de verantwoording van het verblijf van allen die in Zierikzee niet noodwendig moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmogelijk langer dragen. Onder deze omstandigheden zag men zich dan ook genoodzaakt, ter kennis te brengen, dat een ieder, die niet in het bezit is van een door of namens de burgemeester afgegeven verblijfsvergunning, binnen drie dagen moet evacueren. De haven Tengevolge van de verzanding en de «terke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mógelijk grotere pas sagiersschepen in de haven te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal Worden onderhouden door de Kon. Marihe< Welke Dinsdag a.s. vertrekt. Schepen van de marine zullen de inwoners van de rede en weer is het beeld totaal veranderd. Er wordt met grote energie gewerkt, er is een krachtsinspanning waar te nemen, die met recht nationaal mag worden genoemd. Er wordt geofferd om de nood te lenigen met een mildheid, die zelfs bij het vrijge vige Nederlandse volk uniek mag worden genoemd. De regering heeft de handen in eengeslagen en het parlement heeft haar gesteund door een reeks van besluiten, die alle ingrijpende regeringsvoorstellen be krachtigden. Nederland heeft ruggegraat getoond. Het zet de tanden op elkaar. Zeeland worstelt, naar zijn trotse devies. Door leed gelouterd, door rampspoed slechts vastbeslotener. Het doet in deze dagen goed, zich Neder lander te weten. Omdat de deugden van ons volk zich in drukwekkend manifesteren, "IVEDERLAND zou echter Nederland niet zijn, als er zich geen merkwaardig po litiek conflict aanmeldde. Neen, wij doelen niet op dé grootscheepse hulpactie, die door de EVC is ingezet (maar natuurlijk niet in samenwerking met het Rampenfonds). Wij doelen op het geval mr Roolvink. De heer Roolvink is de zetel van staats- secretaresse van Onderwijs, mej. dr A. de Waal, komen bezetten. En hij heeft dat ge daan, hoewel het bestuur van de KVP hem verzocht had het niet te doen. Dwars tegen de draad ingaand heeft de heer Roolvink zich beroepen op de partij raad van de KVP en die zal straks moeten beslissen, of hij mag blijven zetelen in het parlement of niet. "PkE zaak zit zo: mej. De Waal bezette een zogenaamde kwaliteitszetel. Welnu: als plaatsvervangster had de KVP voor deze kwaliteitszetel aangewezen mej. dr J. C. H. H. de Vink uit Utrecht. Terwijl mr Roolvink op de kieslijst de plaats na mej. De Waal bezette. Het binnenkomen in de Kamer van mr Roolvink is dus een vrij dwaze vertoning. Want "het lijdt niet de minste twijfel, of hij zal er na het bijeenkomen van de partijraad met de meest bekwame spoed weer uit ver dwijnen. Bovendien is zijn houding in strijd met een goede partijdiscipline: ook de heer Roolvink heeft zich te voegen naar de door zijn partij vastgestelde regelen. Doet hij dat niet, dan toont hij zich een slecht democraat. "17" LEINIGHEDEN zijn in deze dagen van ontzaglijke betekenis. Voor de Industrie- und Handels-Kurier, het orgaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, gaf het ge meentebestuur van Middelburg een adver tentie op, die wijst op de aanwezigheid in de Zeeuwse hoofdstad van uitstekende industrieterreinen. Op 3 Februari werd deze advertentie ver zonden. Twee dagen na de ramp. En terecht oor deelde de leiding van de Industrie- und Handels-Kurier, dat dit in zekere zin ook een bewijs was van doorzetten en niet ver sagen. Daarom besloot men de annonce te plaat sen in een omvang, die tweemaal zo groot is, als door Middelburg was aangegeven. Een sympathiek gebaar! afvoeren naar de de opvangcentra waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien, zo is de bevolking medegedeeld, zal men deze service niet meer kunnen ver wachten. Ook zijn de inwoners er voor ge waarschuwd, dat zij nadien niet meer als evacué's kunnen worden beschouwd, met ■de financiële en alle andere gevolgen van dien... Met grote klem heeft de burge meester een beroep gedaan op de bevolking om aan het hevel ordelijk gevolg te geven opdat ingrijpen van politie en militairen zou worden voorkomen; Het advies is gegeven de inboedels in de woningen hoog« op te bergen. Aan bederf onderhe vige levensmiddelen behoren te worden gebruikt of meegenomen. Buitendeuren moeten kunnen wor den afgesloten, evenals water, gas en electriciteit. Malversaties bij luchtmacht - De Krijgsraad voor de luchtmacht-West zal 5 Maart de zaak behandelen tegen de le luitenant van de luchtmacht B., die terecht zal staan in verband met de mal versaties bij de aanschaffingsdïenst van de luchtmacht. In April zal het hoofd van deze dienst lt.-kol.-B. voor de Krijgsraad komen. Het vee kan worden gebracht bij de kantoorhouder van de provinciale voedselcommissaris. Pluimvee moet voor zover het niet verkocht wordt ingeleverd worden bij de Cornelia- stichting en de huisdieren die niet meegenomen kunnen worden, moe ten voor het afmaken bij de dieren arts, dr Van den Akker, worden gebracht. Alle tot dusver uitgereikte verblijfsver gunningen worden als vervallen beschouwd. Allegezinshoofden en alleenstaande per sonen moeten zich melden op de secre tarie, waar beoordeeld wordt, of hun ver blijfsvergunning kan worden uitgereikt. Gistermorgen om even over halfelf zijn de Koningin, haar particulier secretaresse mevr. N. Smitt-Avis en haar adjudant, luit. ter zee eerste klasse J. G. Stegeman, in 2 hofauto's aan de haven van Den Helder ge arriveerd op hun reis naar het door de wa tersnood getroffen eiland Texel. De overtocht over het Marsdiep werd in, de auto's gemaakt met de veerboot van de normale dienstregeling. Ter begroe ting waren aanwezig de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land, dr J. E. baron De Vos van Steenwijk, burgemeester C. de Koning van Texel, en de hoofdingenieur van de directie Noord- Holland van de Rijkswaterstaat, ir J. H. van der Burgt, die zich met hare majesteit aan boord begaven. Zoals bekend is, zal op 16 Februari weer een springvloed optreden. Alom in den lande heerst hierover enige ongerustheid. Naar aanleiding daar van vernemen wij van de sterrenwacht te Leiden, dat inderdaad op 16 Februari de maan ruim 10 procent dichter bij de aarde staat, dan dit het geval was bij de springvloed op 1 Februari. Tengevolge hiervan zijn de voorspelde vloedhoogten van 16 Februari ongeveer 30 cm. hoger dan dio, welke voor 1 Februari voorspeld waren. De invloed van de storm op 1 Februari ongeveer was echter zo veel groter, dat men zich over dit verschil van 30 cm. niet al te zeer ongerust behoeft te maken. Om niettemin op alle gebenrtelükhedcn voor bereid te zijn, is door de Rijkswaterstaat in overleg met autoriteiten op Zeeuws- Vlaanderen een bewakings- en waarschu wingsorganisatie in het leven geroepen. Groepen arbeiders en militairen, evenals materiaal, worden gereed gehouden om op de bedreigde punten hulp te bieden. In de nacht van Woensdag op Donderdag is op het eiland Tholen weer een dijk door gebroken, de zogenaamde eerste dijk by het dorp Sint Maartensdijk, Direct na de ont dekking is men met de dichting begonnen en men slaagde erin het gat te sluiten. De dük, die ter plaatse zeer zwak was en ver sterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat, dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. De beveiliging van het eiland Voorne zal Zondag a.s. gereed zijn. De kistdam langs de Westelijke kade van het Voornse kanaal 'nadert zijn voltooiing. De Oostelijke kade is over de gehele lengte (10 kilometer) met zandzakken versterkt. Het eerste zinkstuk is in het gat in de Zuiddijk van Putten neer gelaten. De enorme zandzuiger „Ahoy", die dienst hoek voor het leegzuigen van de over deed bij de „Fausuts" in de Nieuwe Water- stroomde Hoekse Waard. Per uur wordt weg, ligt nu in de Oude Maas bij Putters- 30.000 kubieke meter water weggezogen. Het wordt een nuchter karwei „Wat tot dusverre is gedaan is prachtig en fantastisch. Er is gewerkt met een verbetenheid en een fanatisme, die aan het ongelofelijke grenzen. Maar nu moet het verder een nuchtere zaak worden. Doodnuchter zelfs. Een kwestie van zuigers en persleidingen, van zinkstukken en stenen, van kubieke meters en uren. Met deze woorden karakteriseert ir H. A. Ferguson, hoofd van de Studiedienst van de Rijkswaterstaat in Zéeland, het werk dat tot dusver aan de kapot geslagen dijken in onze provincie is verricht, en hetgeen nog gedaan zal moeten worden. Het is klare nuchtere taal en ze kenmerkt de man, die op het gebied van de droogmaking van geïnundeerd land reeds ervaring heeft opgedaan na de ramp van Walcheren in 194445, en die nu tezamen met ir P. A. van de Velde van het arrondissëment Terneuzen eveneens met ervaring uit de strijd om Walcheren de leiding heeft gekregen van de Dienst dijkherstel Zeeland. Deze dienst werd gecreëerd om de grote objecten in onze provincie terstond op de meest efficiënte wijze te kunnen aanpakken. Voor een goed begrip van de onderlinge verhoudingen, is het wellicht dienstig hier nog even uiteen te zetten hoe de Rijkswa terstaat in Zeeland thans georganiseerd is. In de eerste plaats is er natuurlijk de nor male dienst, welke ook normaal moet door werken: het werk aan de sluis te Vlissin gen b.v. en de verschillende bestuurlijke bemoeiingen. Dit alles moet doordraaien en daartoe werken de arrondissementen Vlis singen en Terneuzen en de afd. Goes en Studiedienst verder, zij het hier en daar op enigszins beperkte wijze en met gewijzigde bezetting. Daarnaast, doch eveneens onder de op- perleiding van de hoofd-ingenieur-direc- teu.r ir Th. Heyblom, werkt de Dienst Dijk herstel Zeeland die in het leven is geroc= pen.om het buitengewone werk op te van gen. Deze dienst krijgt zijn bureau in de St. Pieterstraat te Middelburg. De objecten, welke door de Dienst Dijk herstel Zeeland (D.D.Z.) zijn aangevat, wer den gegroepeerd tot geografische eenheden, waarvan de droogmaking van Schouwen en Duiveland het belangrijkste is. Ir Fergu son, die ons gistermorgen een uiteenzet-' ting gaf van de wijze, waarop de zaken in Zeeland worden aangepakt, vergelijkt Schouwen en Duiveland met Walcheren. Het geïnundeerde gebied is zelfs nog gro ter en de ligging, één a anderhalve meter onder de zeespiegel voor een deel, bijzon der moeilijk. Er zijn hier zeer gevaarlijke dijkgaten onder andere bij de Schelp- hoek, waar.reeds een diepte van 30 m ge peild is en het feit, dat het geïnundeerde gebied hier\een zeer groot water-bergend vermogen heeft, brengt mede, dat de gaten zeer ver zijn uitgeslepen en dat de dichting hier een uiterst spannend karwei zal wor den. Schouwen en Duiveland is thans toever trouwd aan de dienst Zuiderzeewerken die zich vrijwel volledig op dit object zou wer pen. De Zuiderzeewerken zelf zullen wel licht vrijwel stil komen te liggen, althans een zeer ernstige vertraging ondergaan, maar Schouwen en Duiveland moet gered worden Vanzelfsprekend werkt de dienst Zuider zeewerken in Zeeland onder verantwoor delijkheid van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, maar overigens be hoeft de Rijkswaterstaat zich met dit ob ject niet bezig te houden. Hij heeft tot taak de overige objecten ter hand te nemen: Tholen en St. Philipsland, Noord-Beveland, het gebied van Bath, en dat van Kruinin- gen. Hiervoor levert de Rijkswaterstaat uit het gehele land het kadercorps. De normale Rijkswaterstaatdienst heeft naast het gewone werk dat voortgang moet vjnden het herstel van de kleinere objec ten op zich genomen, althans voor zover zij niet door andere lichamen (polders en waterschappen bijv.) worden verzorgd. In dit verband moet men denken aan de be schadigingen op Walcheren, het Westelijk deel van Z.-Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hiervoor schreven wij reeds, dat Schou wen en Duiveland verreweg het moeilijkste karwei wordt. Tholen bijv. heeft wel ern stige dijkbressen, maar het water-bergend vermogen van het geïnundeerde gebied is hier veel minder groot en dientengevolge zullen de moeilijkheden ook minder zwaar zijn. Hetzelfde geldt voor St. Philipsland. dat, met uitzondering van de polder Abra ham Wisse, geheel onder water staat. Moeilijker is weer de situatie op Oost- Zuid-Beveland: Bij het gat van Bath in de dijk van de Reigersbergsepolder en vooral in de Kruiningerpolder, waar de dijk een zeer moeilijk te dichten gat vertoont. Ir Ferguson meent, dat de situatie hier zeer wel met die van Rammekens in 194445 vergeleken kan worden. (Vervolg op pagina 5) Oostduitse auto's zullen in Westduitse werkplaatsen worden hersteld De Duitse vertegenwoordiger van de Reme-werkplaatsen te Hannover, Hans Kutz, heeft op een persconferentie mede gedeeld, dat de regeringen van Oost- en West-Duitsland in principe een plan hebben goedgekeurd volgens hetwelk duizenden Oostduitse auto's te Hannover in de Britse zone hersteld zullen worden. De Reme- werkplaatsen z'ijn voormalige werkplaat sen van het Engelse leger en technisch nauw verbonden met de Hanomagfabriek te Han nover. Toen de vordering van de fabriek door de Engelsen op 31 December 1-1. werd opgeheven, kwamen de meeste der 2.000 ar beiders zonder werk. Volgens het nieuwe plan zouden de Reme- werkplaatsen de meeste onderdelen voor het herstelwerk aan de Oostduitse auto's moeten leveren. Dit zou niet in strijd zijn met de Westduitse bepalingen, welke ex port van strategische goederen naar landen achter het „ijzeren gordijn" verbieden. Ir MARIS: Deze week hoger water dan op de zestiende Ir Maris heeft in een onderhoud met een Belgische persvertegenwoordiger gezegd, dat in de afgelopen week waterstanden bij eb zijn geweest, „die hoger liggen dan de nor maal te verwachten hoogste stand op 16 Februari. Indien er geen storm mee gemoeid is, bestaat voor16 Februari dan ook geen enkelè reden tot ongerustheid". Een soldaat van de commandotroepen tankt bij Zijpe een keteltje water bij één van de vele wagentjes, die in de noodgebieden door de leg er autoriteiten zijn geplaatst. Het is in die streken immers nog steeds zeer gevaarlijk om leidingwater ongekookt le drinken. „Als nu deze dingen beginnen te geschieden: zo ziet omhoog en heft uw hoofden opwaarts, omdat uwe verlossing nabij is"' (Lucas 21 28) Watersnood is het woord, dat deze dagen alles beheerst. Van alle kanten is dit ge beuren belicht en bekeken. Maar laten we deze dingen vooral ohk zien in eschatolo gisch licht, dat wil zeggen in het licht van het Koninkrijk Gods dat nabij is. Want. de watersnood is maar een klein onderdeel van de tekenen der tijden. De spanningen in de wereld, de steeds toenemende blok vorming, het voortschrijdend ongeloof, afc groter wordende onkerkelijkheid on danks de kerkelijke activiteit het verla ten van de geboden des Heeren, het ont heiligen van de Dag des Heeren, de gisting der geesteswereld (o.a. aan de gebeds genezing), en daarbij het grote gebeuren van de terugkeer van het oude volk Israël naar het land van Abraham, Jzaiik en Jacob Ywaarin we de vervulling van O.T. profetie ontwaren) wel als we in dit licht de wa tersnood zien, dan zijn we toch wel in de buurt van Lucas 21. Alles wat in deze lijd gebeurt, gaat zich toespitsen naar de we derkomst van Christus. Daarom heft uw hoofden omhoog! Het enige, wat ons vertroosten kan is de wetenschap dat de verlossing nabij is. Ja, weet u dat? Dat weet alléén diegene, die den Heere Jezus kent als Borg en Mid delaar Kent u den Heere Jezus, waarde lezer? Weet u zich geborgen in den Heiland voor leven en sterven? In deze dagen valt alle camouflage af: nu komt het er op aan. O, hoort dan toch. des Heeren Woord! We hebben nu weer eens gezien hoe broos het leven is. En achter de dood de nimmer eindigende eeuwigheid. Dan zal het zijn eeuwig behouden en zalig of eeuwig ver loren en in de pijn. Wat zal het vooru zijn? Laten we ons geen illusies maken. Straks als de dijken weer dicht zijn, als het water weer weg is. als de grond weer bebouwd kan worden, als Ach 't toordt niet beter op aarde. Nee er is maar één be moediging, en dat is voor den in Christus geborgen zondaar, voor de Gemeente van den Heere Jezus: als nu al deze dingen be ginnen te geschieden, zo ziet omhoog en heft uw hoofden omhoog omdat uwe ver lossing nabij is. Andere vertroosting is er niet; daar buiten alleen maar ondergang. Zondag le lijdenszondag. Het Kruis stond eenmaal op Golgotha. Jezus' bloed is tot verzoening der zonden. Ook voor u. Kent u door de genade van die Heiligen Geest, dezen Jezus als ti w Heiland? Zierikzee. Ds J. P. VAN ROON. Aanhoudend koud Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking met voorname lijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zuideiyke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en morgen ochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. 14 Februari Nieuwe maan Zoo op 08,00: onder 17.91 Maan op 08.03- onder 18.S0 Trëinen. auto's en schepen vol goederen komen, mèt millioenen aan geld, ons land binnen als hulp van de vele buitenlandse vrienden, die Nederland-in-de-noo'd niet. in dc steek laten. Rode Kruisverenigingen over de gehele wereld hebben tot nu toe ongeveer tien mil- lioen dollar bijeengebracht voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in ons land, België en Engeland. Aan goederen is voor ongeveer een millioen dollar aan waarde ingezameld. Het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse oniroepmaatschappij hebben tezamen reeds vijf en een half millioen kronen bijeenge kregen. De Duitse Rijnscheepvaart heeft als eerste bijdrage 5000 Mark geschonken. De hoeveelheid goederen, die in Frankrijk is ingezameld voor het Nederlandse rampge bied, wordt geschat op 2000 ton. Het jon genskoor Les petits chanteurs de St. Lau rent de Paris geeft Maandag een kerkcon- cert, waarbij een collecte voor ons land zal worden gehouden. De inzameling van de Oostenrijkse regering bracht 108.800 gul den op. De opbrengst van een extra editie van het in het Nederlands en Engels verschijnende immigrantenblad Nederlandse Post (Cana da) is eveneens bestemd voor het Rampen fonds. Een geschenkzending goederen uit Brunswijk ter waarde van 130.000 Mark is in Den Haag aangekomen. Het personeel van de Compagnie Internationale des Wa- gon-Lits in het buitenland heeft een hulp actie georganiseerd ten bate van de slacht offers van de overstromingen in Nederland en België. De leider van de Wereldfederatie van Oudstrijders, de heer Bolo, is in ons land aangekomen om te zien, hoe er hulp kan worden geboden. De Franse blindenbond heeft reeds een bedrag gestort van 40.000 francs. De heren Go en Soenito, die door Nederland zijn uitgewezen, werden bij hun aankomst in Djakarta door honderden begroet. Zij werden met bloemen omhangen en in optocht van het vliegveld naar het kantoor van het Indo nesische persbureau Antara gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1