DE OFFERZIN ZAL LANG MOETEN AANHOUDEN s Geen bezwaar tegen Rampenfonds voor bestemming van vergoeding van huisraadschade Schade wordt geschat op circa 1,1 milliard gulden ZEVENDE LIJST van de slachtoffers Tweede Kamer over de watersnood Verstrekt door het Rode Kruis Ex-directeur van Van Gend en Loos verdiende 200 per maand Snelle reis Kleine zestigduizend gezinnen kregen in 1952 nieuwe woning DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur). In ruime mate heeft de Tweede Kamer gisteren hulde gebracht aan allen, die bij de ramp hulp hebben verleend; er is (met uitzondering van de communisten) ook algemeen bewondering tot uitdrukking gebracht voor het medeleven en de Hefdadigheidszin van het gehele Nederlandse volk naar het inspirerend voorbeeld van de Koninklijke Familie. Er is de regering ook in ruime mate steun toegezegd. Voor critiek achtte men het nog geen tijd. Op een enkele uitzondering na de heer Bur ger van de P.v.d.A. werd er ook geen bezwaar tegen gemaakt, dat de taak van het Nationaal Rampenfonds in de eerste plaats zal zijn, leni ging van de nood en vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer: levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Studie-commissie gevraagd voor afsluiting van de zeegaten Ook dè heer Tilanns (CHU) begreep niet de bezwaren van de heer Burger tegen de bestemming van de geiden van het Ram penfonds. Hq ziet het zo, dat naast de fi nanciële hulp van het Rampenfonds in de persoonlijke sfeer het, de taak is van de overheid het economische leven weer op gang te brengen in de getroffen gebieden. De heer N. v. d. H e u v e 1 (KVP) vroeg al leen dat aan de besteding van de gelden van het Rampenfonds openbaarheid zal worden gegeven en overigens lieten de sprekers zich er niet over uit, zodat de conclusie mag worden getrokken dat de meerderheid van de Kamer en ten slotte ook wei de heer Burger instemt met de gedachten van de regering omtrent het Rampenfonds. Het zou immers het Nederlandse volk tot eer strekken indien het door offers met een persoonlijk karakter, in staat zou zijn de verliezen in de persoonlijke sfeer te vergoe den. Het is ook de beste manier om er als Nederlanders allemaal zo gauw mogelijk weer bovenop te komen. Het herstel zal schatten gelds kosten. Dat drukt op de be talingsbalans. De getroffenen moeten veel nieuw aanschaffen. Ook ingevoerde goede ren. Dat drukt op de betalingsbalans. Dan is het een verlichting voor de betalingsba lans als de overige Nederlanders door of fers minder voor zichzelf aanschaffen. Wij zien stromen gelds voor het Rampenfonds binnenkomen, aldus de heer Schouten (AR), maar laat ons volk er van overtuigd zijn, dat het slechts een klein deel is van de geleden schade. De offerzin zal lang moeten aanhouden en als dat gelukt, zou ik er geen bezwaar tegen hebben, dat het Rampenfonds, in overleg met de rege ring, als het ware een deel van de schade finan ciert. Het zou toe te juichen zijn als ons volk bereid bleek niet alleen geld voor noodvoor zieningen, maar ook 't gehele bedrag op te bren gen dat nodig is om de getroffenen in staat te stellen het verloren meubilair terug te krijgen. Afgezien van de vraag wat dat betekent voor de rijksfinanciën, zullen de particuliere offers toch van meer waarde zijn. Door de. schade van de ramp mag het eco nomisch herstel van Nederland, dat zo goed op gang was, niet in het gedrang komen. De heer Burger ((P.v.d.A.) vroeg gisteren al of er nu verandering zal komen in de belas tingplannen van minister v. d. Kieft. De heer Schoutèn (A.R.) waarschuwde daartegen en de heer Weiter (KNP) gaf in overweging de rampschade te financieren op een speciale rekening buiten de normale uitgaven om, een idee waarbij de heer c h o u t e n zich aansloot. Vele Kamerleden besteedden aandacht aan het nog vage plan tot afsluiting van de zeegaten. De heer Burger (P.v.d.A.) vroeg de Instelling van een breed samengestelde studie-commissie, die binnen twee jaar een 491 Wanneer twee punten ten opzichte van elkaar in beweging zijn en een derde (vast) punt ontbreekt, is het niet mogelijk uit te maken welk van beide punten een bewe ging vertoont. Dit zelfde doet zich voor met de zeespiegel, die voortdurend in be weging is, doch waarvan men niet weet of de veranderingen te wijten zijn aan de be weging van de zeebodem, dan wel aan ver anderingen van het vasteland. Zeker, er bestaan duidelijke bewijzen dat in sommige gevallen het vasteland aanzien lijk is omhoog geheven. Wanneer op het eiland Timor op een hoogte van ruim 1200 meter koraalriffen worden aangetroffen, is het duidelijk dat deze riffen ongeveer even veel meters zijn opgeheven, want koralen kunnen slechts in ondiep water gedijen. Evenzo wordt het bewijs geleverd dat in Zwitserland een bodemverheffing van ver scheidene duizenden meters heeft plaats gevonden, omdat aldaar op hoogten van meer dan 3000 m versteende schelpen zijn aangetroffen. Het staat vast dat niet alleen hel land in de loop der tijden aanzienlijk is gere zen, maar tevens dat de waterspiegel aan zienlijke veranderingen heeft ondergaan. De hoeveelheid water op aarde, hetzij dit in vloeibare, gasvormige of vaste toestand voorkomt, is immers constant. En wanneer geweldige hoeveelheden daarvan in ijs worden vastgelegd, is het duidelijk dat die hoeveelheden ergens anders aan onttrok ken zijn. Dit deed zich bijv. voor in de verschillende ijstijden, toen zich op N.-Europa. geweldige ijskappen gevormd hadden en dientengevolge de zeeën een lagere stand hadden dan normaal. Maar ook zonder deze ijstijden in aan merking te nemen, moet worden vastge steld dat de zeespiegel aan voortdurende wisseling onderhevig is. Uit opgeheven strandlijnen aan tal van kusten, is afgeleid dat na de geweldige stijging van het zee niveau na de ijstijden, het algemene niveau sedert de laatste 3 ci 4000 jaar gedaald is met een bedrag van 4 tot 6 meterDe be dragen, die door verschillende onderzoe kers gevonden zijn, variëren wel enigszins, doch zijn toch alle van dezelfde orde en bevestigen de opvatting dat ook in histori sche tijden de oceaanspiegel schommelin gen vertoont. Deze schommelingen schijnen o overigens niet geleidelijk, maar met onder brekingen plaats te vinden en worden toe geschreven aan klimaatsveranderingen. Is deze daling van de algemene strand- lïjn in de wereld een verheugend teken voor de lager gelegen landen, wat Neder land betreft moet als schrille tegenstelling een aanzienlijke stijging van de strandlijn in de laatste duizenden jaren worden vast gesteld. Dit is dus de schijnbare stijging van de zeespiegel, die naar alle waarschijn lijkheid aan daling van de Nederlandse bodem moet worden toegeschreven en waarover bijzondere belangwekkende cij fers zijn gepubliceerd. H. Pêtillon. openbaar rapport zal moeten uitbrengen. Hfi begreep echter wel dat we aan deze werken nog in geen jaren toe zjjn en de heer Oud (VVD) constateerde dat voor dit werk van lange adem met andere voldoende veiligheidsmaatregelen niet kan worden ge wacht. Maar het is een tijd om deze dingen groot aan te pakken, zei de heer T i 1 a n u s (CHU) die er aan herinnerde dat deze dingen ook in 839 groot werden aangepakt door de Friezen, die tot dan toe op terpen hadden gewoond, maar toen dijken gingen aanleg gen. Ook de heer Schouten (AR) vroeg een snel tempo bij de bestudering van de plannen. A Vervolg op pag. 4. De vraag, die thans, nu het reddingswerk als voltooid kan worden be schouwd en de hulpverlening in eerste aanleg is geregeld, meer en meer in het brandpunt van de belangstelling komt te staan is: hoeveel bedraagt de schade. Het moet uitgesloten worden geacht, dat op deze vraag op korte termijn een exact antwoord kan worden gegeven. Daarvoor is het beeld, dat men zich van de ramp heeft kunnen vormen, nog steeds te onvolledig en daarvoor zijn de gevolgen ook nog te onvoldoende te over zien. Men heeft thans echter, op grond van wat bekend is geworden, een eerste schatting gemaakt. Van officiële zijde wil men zich over deze schatting nog niet uitlaten. Van deskundige zijde vernamen wij evenwel, dat zij neer komt op een bedrag van ongeveer 1.1 milliard gulden. Het is wel noodzakelijk goed te bedenken, dat het hier om een schatting gaat. Het reële schadecijfer kan nog wel vrij aanzienlijk van deze schat ting afwijken, zowel in gunstige als in ongunstige zin. Er is echter snelheid van handelen nodig, ook bij het herstel en daarvoor moet men natuurlijk althans enigszins weten, waar men aan toe is. Het is daarom, dat deze voorlopige raming is gemaakt. Men kan dus zeggen, dat men bij het beramen van maatregelen voorlopig uitgaat van de veronderstelling dat de schade ongeveer 1.1 milliard gulden bedraagt. Saldo schatkist boven één milliard Men zal geruime tijd terug moeten gaan om op de verkorte balans van de Neder- landsche Bank een saldo van het rijk aan te treffen, dat de 1 milliard overtreft. Ge stadig is dit saldo de laatste t(jd opgelopen, gevoed door de voortdurende vraag naar schatkistpapier van de z(jde der banken, die haar saldi, zodra ze te hoog opliepen, ten dele in dit papier omzetten. Die banksaldi op haar beurt groeiden aan onder invloed van de stijgende deviezenvoorraad. Het resultaat van deze ontwikkeling, die al vele maanden zo gaande is, weerspiegelt zich in de bankstaat van deze week, die een saldo schatkist vertoont van 1051 millioen terwijl in het verleden deze post soms bijna tot nihil was teruggebracht. De afgifte van schatkistpapier duurt voort, en in bevoegde kringen acht men het dan ook niet uitge sloten, dat het saldo van het rijk bij de centrale bank nog verder zal aangroeien. Bankbiljetten in omloop zijn juist weer beneden de 3 milliard terechtgekomen op 2982. Een verdere daling mag verwacht worden, al moet er rekening mee gehouden worden, dat Februari een korte maand Is. en de ultimo dus eerder dan anders zijn In vloed doet gelden. Met levendige belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het Ver- plegingshuis te Zierikzee, een krant, met artikelen en foto's over de ramp, die „hun" landstreek heeft getroffen. Thans z\jn zQ ondergebracht in het Evacuatiecentrum te. Amersfoort, doch zjj zullen zo gauw mogelijk verhulzen naar het Rqksopvoedings- centrum in^deze stad, Joslne Kik van der Velde (89 jaar) rechts, en Marianne van Dommelen, verdiept in hun lectuur. De Damco 76 gezonken De Rotterdamse Rijnaak Damco 76, die deel uitmaakte van een sleep, is gister middag bij Emmerik aangevaren door het Duitse motorschip Hannover. De Damco 76 werd aan de achtersteven geramd en zonk binnen enkele minuten. De opvarenden, twee mannen en twee vrouwen, konden worden gered. Het schip was op weg naar Nederland met een lading van 580 ton cement, bestemd voor Nederlandse af- Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de ohstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslost zUn verzameld, niet de volle dige garantie geven vcor de betrouwbaarheid. Het Is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Hoek (Z.) Londen ongerust over Amerikaanse politiek Handel op China in gevaar Lord Reading, Brits onderminister van buitenlandse zaken, heeft het Hogerhuis medegedeeld dat Gröot-Brittannië een even tueel voorstel tot een blokkade van de Chi nese kust „met zorg" zal bezien. Volgens Lord Reading zal een dergelijke maatregel niet bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijkheden in Korea. De cortservatieve afgevaardigde Lord Eli- bank drong'er bij dé regering op aan geen belemmeringen toe te staan bij rechtmatige handel, die door Groot-Brittannië wordt of zal worden gedreven met Hongkong en com munistisch China. Lord Reading zei, dat de regering het niet nodig vond nu een verklaring af te leggen. Vóór de aankondiging van president Eisen hower was het reeds voorgekomen dat Chi nese nationalisten Britse schepen bij bun rechtmatige handel belemmeringen in de weg hadden gelegd. In al deze gevallen wa ren door de Britse regering passende maat regelen genomen om dg Britse belangen te verdedigen. „U kunt er van verzekerd zijn, dat wij niet nalatig zullen zijn bij het vervullen van deze taak", aldus Lord Reading. Arbeider verdacht van grafschending Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft de politie een 25-jarige havenarbeider uit de hoofdstad aangehou den, die er van verdacht wordt zich schul dig te hebben gemaakt aan diefstal van brons van grafzerken. Een nijptang en een bronzen vaas werden in beslag genomen. De aanhouding geschiedde juist op het ogenblik, dat de man zich naar men ver moedt aan grafschending schuldig wilde maken. De havenarbeider, die reeds eerder met de justitie terzake van metaaldiefstal ln aanraking is gekomen, ontkent iedere schuld. Rampenfonds: 31 millioen Bfl het Nationaal Rampenfonds is in to taal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. Aanvulling op le lijst d.d. 4.2.'53:SMALLE- GANG, Pieternella Janneke, geb. 19.8,52 te Hoek. dochter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Pladdet, laatste adres: A 19. Kapelle (Z.) NIJSSE, Adriana, geb, 22-6.39. Kortgene CLEMENT, Annie, 5 jaar, dochter van A. Cle ment, laatste adres Torendijk; Wed. P. DE Ouderling gaf kledingmaar wist het zelf niet! f In een dorp in Noord-Holland werd g vorige week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maandagavond was er I echter óók een kerkeraadsvergadering. I Na afloop van deze vergadering kwam I een der ouderlingen tot de onaange- I name ontdekking, da.t zijn overjas shawl, wanten en hoed waren verdwe- 5 I nen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gede- I poneerd, doch daarnaast, en dus met de overige goederen reeds onder- - I weg naar hel rampgebied. Het goed I was niet meer te achterhalen. Het g I „slachtoffer" heeft de zaak verder I maar zo gelaten. OOK V.P.R.O. HELPT NU DE DIJKEN DICHTEN Het is een aantal radioluisteraars opge vallen, dat aan hèt eerste programma van de actie „Beurzen open, dijken dicht" op Maandagavond, slechts vier van de vijf omroepverenigingen medewerking verleen den en dat met name de V.P.R.O, geen deel had aan de uitvoering hiervan. Door een misverstand heeft de V.P.R.O. aan dit eerste programma niet kunnen me dewerken. Dit misverstand is inmiddels op gehelderd en bij deze radio-actie is thans ook de V.P.R.O. ingeschakeld. (Advertentie) Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. AI die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. mm M "°o* mensen EEN Fijn£ne\)S Hij vergreep zich aan de kas Voor de Arnhemse rechtbank heeft te rechtgestaan de voormalige directeur van Van Gend cn Loos D. J. B. W. wegens op lichting. Verd., die directeur van Van Gend en Loos te Tiel was, had als gemach tigde van de douane-agent van de N.S., gelden, die moesten worden gerestitueerd wegens te veel betaalde invoerrechten, onder zich rehouden. Het totale bedrag be liep ƒ4480. Voorts had hij circa achtdui zend gulden onttrokken aan de kas van Van G. en L. Dit laatste was hem echter niet ten laste gelegd. Wel had hij een schuldbekentenis voor dit bedrag moeten tekenen. De officier wilde rekening houden met het zeer gunstige reclasseringsrapport en LOOF, laatste adr.: Torenidijk; NIJSSE—BOL LE, Cornelia, ongeveer 31 jaar, laatste adres: Torendijk; SCHRIER, Wilhelmina, ongehuwd. Niemverkerk STOUTJESDIJK, Johannes, geb, 1.3.77; KRAB BE, Cornelia, geb. 3.8.79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk; KIK, Adrlanus, geb. 5.6.46; KIK, Jan Jacobus, geb. 8.6.49; KIK, Jozlna Cornelia, geb. 8.7.52; DE JONGE, Jannetje, geb. 4.10.94, echtgenote van Jan de Bil: DE REUS, Neeltje, geb, 10.3.13. echtgenote van Adriaan Stoutjes dijk: Goudzwaard, Willy, geb. 17.2.40, doch ter van Neeltje de Reus; KOOIJMAN, Leent je, ongeveer 8 jaar, zoon van J. H. Kooijman, laatste adres: Ooststraat; PUIT—OVERBEEKE, Adriana, laatste adres: Ooststraat 185. Nieuw-Vossemeer MEESTERS, Maria Johanna, geb. 10.7.11. Ouwerkerk Wed. van Jan SLAGER. KOOPMAN, Marina, 50 a 55 jaar, echtgenote van C, Westenbrugge. laatste adres: Molenweg. Rilland-Bath Stavenisse GELUK, Johanna, geb. 5.3.29 te Stavenisse, dochter van Jan Geluk en Pieternella Smits, laatste adres: Buurtweg B 60; QUIST, Antho- netta Pieternella, geb. 6.1.92 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Blokpoel, laatste adres: Kerkstraat A 303; WESDORP, Helena, geb. 7.9.89 te Stavenisse, echtgenote van Abel Jan van der Reest, laatste adres: Kerkstraat A 363. „De Ramp" in 300.000 exemplaren De vraag naar liet boek, dat de Vereni ging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels binnenkort zal doen verschij nen onder de titel De Ramp, overtreft der mate alle verwachtingen, dat nu reeds vast staat dat meer dan 300.000 exemplaren er van zullen worden verkocht. Gedacht wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exemplaren. Als men bedenkt, dat een oplage van 50.000 waartoe de vereniging zich aanvankelijk wilde „beperken", voor ons land reeds een uitzondering is, kan m'èn ziclj enig denk beeld vormen van de problemen die het od de markt brengen van een tienmaal zo grote oplage stelt. Zo zullen, om een voorbeeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbedrijven elk een enorme order moeten uitvoeren. Het blijkt onder deze omstandigheden dan ook onmogelijk de bij de uitgave betrokke nen alle hoge onkosten zelf geheel te doen dragen. Voor de aanvankelijk voorgenomen oplage doet men dat wèl. Van de wellicht meer dan 400.000 exem plaren, waarmee het oorspronkelijk ge dachte aantal wordt overtroffen, zullen de betrokkenen zo zijn zij overeengekomen slechts de kostprijs in mindering van de opbrengst brengen. Vast staat, dat de bijdrage voor het Na tionaal Rampenfonds, gevormd door de op brengst van De Ramp ver zal uitgaan boven de oorspronkelijke raming. Van de intekenaars wordt verwacht: be taling bij de bestelling en enig geduld. Het wereldgebeuren ALS een meteoor is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles in negen dagen door of over zeven Europese landen gereisd. Men heeft aan deze meteoor in Nederland weinig aan dacht geschonken, want er waren andere en veel droeviger zaken, die de aandacht vroe gen. Maar in Engeland, Frankrijk en Duitsland zit men nog na te praten over dat bezoek en over een heel onprettig bij verschijnsel. Dulles was vergezeld van de heer Stassen, directeur van de wederzijdse hulp, de man, die heeft te beslissen over de dollarstroom naar de noodlijdende landen. Wat dat betekent is wel klaar: doet men niet wat Dulles vraagt, dan knijpt Stassen de dollarstroom af. Op die bliksemreis dan hebben de mi nisters van de diverse landen geen gelegen heid gekregen veel tot de heer Dulles te zeggen. Hij kwam niet om inlichtingen in te winnen, niet om overleg te plegen, niet om de wederzijdse standpunten te belich ten en al die andere tijdroveijde dingen meer. Hij kwam alleen maar om iets te ver tellen, want hij wist genoeg. In de eerste plaats moet bet 23 April a.s. in orde zijn met het Europese Verdedigings verdrag, langer kunnen de Amerikanen niet wachten, aldus Dulles. Wat Europeanen als grote problemen be schouwen: de Franse vrees voor het Duitse militairisme, de Engelse zucht om op het Europese vasteland alleen maar de rol te spelen van toekijkende derde, dat ziet men in Washington als vraagstukken van ge ringe orde. De Fransen en Engelsen moeten die oude stokpaardjes maar laten schieten. Er moet en er zal op korte termijn meer eenheid in Europa komen. TN Londen en Parijs was men bepaald koel -*■ tegen de Amerikaanse minister. Nog altijd denken de leden van de Franse Nationale Vergadering en de leden van het Engelse Lagerhuis, dat zij het zijn die het lot van de natie bepalen en niet zo'n vreemde heer uit het sterren-en-strepen- land. Zij zullen deze opinie enigermate moeten herzien. De enige, die enthousiast, om niet te zeggen ontroerd enthousiast was, dat was de Duitse bondskanselier Adenauer in Bonn. Dulles had toch zo recht uit bet hart en zo begrijpend gesproken over de hereniging van Duitsland, dat een niet-Duitser be zwaarlijk beter daarover zou kunnen spre ken. Adenauer heeft dan ook direct beloofd, dat .het Europese verdedigingsverdrag van zijn kant in kannen en kruiken zou komen. Over de socialistische oppositie, die in de Bondsdag nog altijd het been stijf houdt, maakte hij zich blijkbaar geen zorgen. Zo enthousiast was Adenauer, dat hij een grote persconferentie-bijeenriep en daarbij de kille zakelijkheid, die hem gemeenlijk omgeeft, wist te doorbreken. Hij sprak met warmte over Foster Dulles, die hij ziet als een groot man. Zelfs moet de heer Adenauer vochtige ogen gehad heb ben toen hij sprak over de hereniging van Duitsland, waarvan Foster Dulles zo'n echte voorstander was. Dulles had woorden gebruikt als: „De eenwording van Europa zal niet vertragend, maar integendeel bespoedigend werken op de hereniging van Duitsland". Hij voegde er nog wel iets aan toe, name lijk, dat die hereniging van Duitsland langs vreedzame weg zou moeten geschieden. Dat werd besprokpn in die persconferentie van Adenauer en toen zijn de journalisten ver velend geworden. Ze hebben gevraagd hoe dat langs vreed zame weg kon en of de Oder-Neisse-grens zal blijven bestaan en of Polen het ge annexeerde Duitse grondgebied zou terug geven. Uit hun vragen bleek een duidelijk wan trouwen. Ze geloofden niet aan een vreed zame oplossing. Al zou er dan wellicht geen oorlog nodig zijn, men zou toch wel „militaire druk" moeten toepassen om het IJzeren Gordijn te verschuiven. Dat wierp een schaduw over Adenauers persconferentie. Een tweede schaduw was het gerucht, dat de Duitse socialisten nog altijd tegen het defensieverdrag zijn, maar dat zij wellicht tot concessies bereid zijn, indien Adenauer zou aftredenHij is 77 jaar en het zou ook, afgezien van de socialis tische eis, niet te verwonderen zijn, wanneer hij binnenkort inderdaad zijn kanselier schap er aan zou geven. met het feit, dat verd. na een uitstekende 6taat van dienst bij Van G. en L. was ont slagen. Deze ex-directeur brengt nu bood schappen rond voor een kruidenierswinkel. Deze straf is ernstiger dan gevangenisstraf, aldus de officier, die ten slotte acht maan den voorwaardelijke gevangenisstraf eiste met een proeftijd van drie jaar, Mr Blom zei dankbaar te zijn voor het milde requisitoir. Hij ging de omstandig beden na. Met een gezin met twee kinde ren moest deze directeur rondkomen met een salaris van tweehonderd gulden per maand. De chauffeurs verdienden dan de directeur zelf. H(j maakte promotie, maar. deze promotie bleek financieel geen vooruitgang. Nu zit hij zijn hele leven vast aan het aflossen van de schuld aan Van Gend en Loos. Uitspraak over 14 dagen, de provinciën en de drie grote steden ver- Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in Decem ber 4298 woningen voltooid, een resultaat, dat ongunstig beïnvloed is door de vorst periode in die maand. In dit aantal zijn be grepen 138 duplexwoningen, zodat door nieuwbouw voor 4436 gezinnen woonruimte is beschikbaar gekomen. In de overeen komstige maanden van de jaren 1945 t.m. 1951 kwamen resp. gereeVl: 40, 299, 1640, 6679 (191), 5399 (322), 3580 (394) en 5416 (296) wo ningen. De tussen haakjes geplaatste cij fers geven de duplexwoningen aan, die in de genoemde aantallen gereed gekomen wo ningen zijn begrepen. In het gehele jaar 1952 werden 54.601 woningen voltooid, waarvan er 1968 als duplexwoning werden gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952, werden 250.974 nieuwe woningen ge bouwd. waarvan er 12.983 als duplexwoning zijn ingericht, zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is beschikbaar geko men. De in December en in het gehele jaar 1952 voltooide woningen zijn als volgt over deeld (tussen haakjes de jaarcijfers van 1952): Groningen 183 (2168), Friesland 191 (2055), Drente 110 (1106), Overijssel 390 (4660), Gel derland 385 (5.489), Utrecht 466 (3.575), Noord-Holland (excl, Amsterdam) 591 (5.863), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 497 (6.169), Zeeland 103 (1.438), Noord-Brabant. 347 (6.876), Limburg 230 (4.662), Amsterdam. 68 (2.744), Den Haag 405 (3.915), Rotterdam 320 (3.353), N.O.-Polder 12 (528), Nederland 4.298 (54.601). In December 1952 werd begonnen aan 3.567 woningen, waarin begrepen zijn 41 du plexwoningen. In geheel 1952 werd een aan vang gemaakt met de bouw van 69.372 wo ningen. waarin begrepen zijn 2.115 duplex woningen. Nog nimmer werd in ons land in één jaar met de bouw van zoveel wo ningen een aanvang gemaakt. Daar het aantal in December in uitvoe ring genomen woningen geringer was, dan het aantal, dat gereed kwam. daalde het aantal in uitvoering zijnde woningen van 51.991 op 30 November 1952 tot 51.260 op 31 December 1952. Aan het eind van het jaar 1952 waren 1.506 duplexwoningen in aan bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6