KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Om het geluk van Peter Afwikkeling schadevergoeding moet snel gebeuren Het ideale paar Blauwe Gillette Mesjes OVERSTROMINGSRAMPEN ZIJN GEEN VERZEKERBARE RISICO'S LAXEER-AKKERTJES Kinderkleding uit Sehotland, geld uit Spanje, hout uit Finland KLANKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 TWEEDE KAMER OVER DE WATERSNOOD A Vervolg van pag. 3. Dat de gedupeerden door de watersnood schadevergoeding zullen krygen op basis van de regeling voor de materiële oorlogs schade kon eigenlijk niet de instemming verwerven van de heer Burger (P.v.d.A.). Hy wil daaromtrent later volkomen vry- blyven. De andere spiekers gaven geen blijk bezwaren te hebben, hoewel de heer Oud (VVD) er wel op aandrong dat de schade vergoeding vooral snel wordt afgewikkeld. Er moet niet een serie voorlopige regelin gen komen en jaren later een definitieve regeling, zei de heer Schouten (AR), want die jarenlange onzekerheid is funest. De heer T 1 a n u s (CHD) vond juist de ge kozen schaderegeling wel gunstig omdat dan individuele uitkering mogelyk is. De regeling van de vergoeding moet ech ter niet worden beheerst door de „geest" van de oorlogsschaderegeling, waarschuwde de heer Welter (KNP), want daarmee heeft men slechte ervaringen opgedaan, en ook de heer v. Meel (KVP) gaf uiting.aan zijn vrees voor administratieve rompslomp. Algemeen was men echter van mening dat de schade moet worden gedragen door het gehele Nederlandse volk. Financiële overwegingen moeten niet op de eerste plaats komen, betoogde de heer Wel ter, die aandrong op 'n zo volledig mogelijke ver goeding van de schade. Daarbij wilde de heer Schouten (AR) zich gaarne aansluiten, maar met een zekere reserve, want we weten nog niet hoeveel milliard de schade in to taal zal bedragen en of volledige schadever goeding voor ons volk. economisch te dra gen is. De gelden van het Rampenfonds wilde de heer Burger (.P.v.d.A.) besteed zien in de liefdadige zin, waarmee zij zijn geschonken, om aldus de getroffenen in de gelegenheid te stellen nieuw te kopen voor oud. Maar hij wilde de gelden niet gebruiken in de plaats van hetgeen de eerste plicht is van de overheid. Ook de heer Weiter constateerde een plicht van de overheid, in ieder geval een morele verantwoordelijkheid tot schadever goeding. De oorlog en de gevolgen daarvan lagen buiten de machtssfeer van de over heid, maar indien de technische voorzienin gen ter bescherming van de bevolking te gen watersnood niet op de hoogte waren van de eisen van de moderne tijd, dan is er een morele verantwoordelijkheid ont slaan. Bij de vergoeding van de schade zal daarom in elk geval niet kleinzielig moeten worden gemarchandeerd. Ofschoon de Kamer het niog geen tijd acht voor critiek, heeft men toch wel voor zichtige critische vragen gesteld omtrent de oorzaak van de grote omvang van de ramp. Waarom heeft Waterstaat zyn waarschu wingen voor stormvloed niet uitgestrekt tot de radio? vroeg de heer Burger (PvdA). De actie had op Zondagmorgen iets vroeger kunnen beginnen, doch er was blijkbaar een hiaat in het alarmsysteem als gevolg van het week-end. Het begint er op te lijken, aldus de heer Weiter (KNP), dat week-ends tot exces sen voeren omdat het ambtelijk apparaat dan gedeeltelijk is verlamd. Is het waar dat het A.N.P. Zondagmorgen om 4 uur wel paraat was, maar geen autoriteiten kon be reiken in verband met het week-end? Is hef waar dat ondanks waarschuwingen van De Bilt de technische bewaking te wensen heeft gelaten als gevolg van het week-end?- Is het waar dat de waterkering bij 's-Gra- venzande het maar ternauwernood heeft ge houden? Bij de huidige stand van de tech niek is het toch niet geoorloofd dat zich zoiets voordoet? Is het waar dat de bunkers nadelig zijn gebleken voor het duinbestand? Waarom waren die dan al niet lang opge ruimd? Moeten er geen maatregelen worden ge nomen, vroeg de heer N, v. d. Heuvel (KVP) opdat het volk in de polders bij over stroming althans het vege lijf kan redden? Waren de binnendijken, die in groot aantal zijn doorgebroken, niet in orde? vroeg de heer v. Meel (KVP). Heeft men teveel vertrouwd op de buitendijken? Waarom is er de eerste dag geen lucht- verkenning uitgevoerd boven Schouwen Duiveland? vroeg de heer Tilanus (CHU). Het eijand kon niets laten weten omdat de verbindingen waren verbroken. Men wist een dag lang niets omtrent de toestand daar. Is het juist, vroeg de heer Oud (VVD) dat deskundigen tegen te lage en zwakke dijken hadden gewaarschuwd, zoals in De Ingenieur is geschreven? Was Zaterdagmid dag uit het weerbericht al af te leiden dat er een zeer hoge stormvloed was te wachten en is de organisatie voldoende geweest om de mensen tijdig te waarschuwen? Is er aan de waarschuwingen van De Bilt wel voldoende aandacht besteed? vroeg de heer Schouten (AR). Waarom hebben de moderne dijken stand gehouden en zijn de oude bezweken? vroeg de heer Zandt (SGP). Ofschoon de heren Oud (VVD) en Schouten (AR) onderstreepten, dat het debat van gis teren slechts eert zeer voorlopig karakter had, heeft de regering vandaag reeds op heel veel vragen te antwoorden. Ook op de vraag van de heer Tilanus of er geen aanlei ding is in het hele land de gemeenteraads verkiezingen, die in Mei zouden worden ge houden, een jaar uit te stellen. De heer Oud (VVD) zou dat uitstel in ieder geval willen beperken tot de getroffen gemeenten. Er is één man in de Kamer die het ant woord op de vraag naar dc oorzaak van de ramp al weet. Dat is dc communist Gort zak. Hij zei letterlijk: het Atlantisch Pact heeft ons deze ramp gebracht. Er zyn wel schatten uitgegeven tegen de niet bestaande vijand in het Oosten, maar niet tegen de vijand in het Westen, bet water. Vol critiek was de heer Gortzak ook over de hulp-organisatie. Telkens had hij door de radio gehoord dat hulptroepen niet nodig waren en hij had daaruit geconclu deerd: men wénste hulp niet in volle kracht in te zetten. Hij klaagde ook dat was nagelaten centraal maatregelen te nemen. Met de" besteding van de gelden van het rampenfonds volgens de gedachten van de regering was hij het ook niet eens omdat het er op neer zou komen dat men offers brengt aan v. d. Kieft. Evenzeer hadden de communisten Reuter en mevr. Lips O d i n o t klachten over de schaderegeling en de verzorging van de geëvacugerden. Zij klaagden niet dat in het x-ijtje van.28 landen, die hulp hebben verleend, Rusland niet voorkwam. Columbiaans schip naar Nederlander genoemd Door de Columbiaanse marine wordt een nieuw fregat aangekocht, dat naar Korea zal worden gezonden, ter vervanging van het fregat Capitan Tono, dat daar op het ogenblik vertoeft. Het nieuwe fregat wordt genoemd naar de in Curagao geboren Nederlander Louis Brion en zal door de Columbiaanse regering worden gedoopt Marshal Brion. Dit naar aanleiding van de grote hulp en de vele activiteiten van Brion, voor de onafhanke lijkheid van Columbia. Louis Brion was een vriend en medewer ker van Simon Bolivar. De republiek Co lumbia benoemde hem tijdens de onafhan kelijkheidscampagnes tot maarschalk van de Columbiaanse marine. Met zijn geld, hulp en kracht speelde hij een beslissende rol voor de Columbiaanse onafhankelijkheid, welke zeer vertraagd zou zijn zonder zijn medewerking. Koning Boudewijn ging op medisch advies naar de Rivièra In een communiqué van het koninklijk paleis te Brussel is medegedeeld, dat ko ning Boudewijn „op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan de overstroomde ge bieden moest onderbreken". De koning bezocht vorige week, zoals gemeld, onmid dellijk na de overstroming het getroffen gebied. Daarna meldde een communiqué van het hof. dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor herstel van een griep. De pers critiseerde het vertrek van de koning. Maandag is de 22-jarige koning weer naar hét rampgebied bij Antwerpen ge weest, waar velen hem toejuichten. De koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de mili tairen de gaten in de dijken aan het dichten waren. Kapelmeester W. Van Erp. f In de ouder dom van 87 jaar geleden is in De Bilt overle den de heer W. van Erp, die zestig jaar geleden benoemd is tot'kapelmeester van het 4de regi ment infanterie. Na zijn pensionnering in 1915 fungeerde hij nog vaak als jurylid bij con coursen. Advertentie) l) scheert zich nog gemskke)ijker, heter en sneller als U de extra"1 scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt.) Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich elke morgen snel en perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN! ZIJ BEHOREN BU ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette E 0.75 per 5 Een ngoeie morgen'l begint mei Gillette l] DE DAGTAAK VAN EEN PRINS Prins Bernhard bezoekt steden, presideert en spreekt voor de radio De helicopter, waarmee Prins Bernhard de noodgebieden bezoekt, is ook gisteren weer op verscheidene plaatsen in de ge troffen streken geland en overal werd de Prins met enthousiasme ontvangen. Raams- donk, Raamsdonksveer en Nïeuwendyk wa ren het eerst aan de beurt en daarna landde dc Prins nog in Puttershoek, 's-Gravendeel, Zuidland op Putten, Numansdorp, Strijen- sas, Lage Zwaluwe en Hooge Zwaluwe. De Prins noemde het opvallend, dat hem dit maal geen lysten met verzoeken om be nodigdheden overhandigd werden, iets, wat tot dusver wel het geval is geweest. De Prins presideerde .een' vergadering van het Nationaal Rampenfonds in Den Haag, sprak voor de B.B.C., de American Forces Network en de Deense radio. Te Numansdorp bracht de Prins o.a. een bezoek aan de hulpsecretarie in het Schip pershuis, waar hij een onderhoud had met de loco-burgemeester, wethouder Van der Velde. Deze zei o.a. tot de Prins, dat 's avonds het eerste elêctrische gemaal te Numansdorp in bedrijf zou worden gesteld en de volgende ochtend het Dieselgemaal te Schuring. De gaten in de dijken zijn nog slechts met noodvoorzieningen gedicht en er verblijven in het geïnundeerde gebied nog altijd duizend personen. Op de coöperatieve suikerfabriek Putters hoek bracht de Prins zijn waardering over aan de directeur voor dc hulp, die door directeur en zijn personeel was geboden, waardoor een groot deel van Puttershoek, Maasdam en Mynsheerenland voor over stromingen gespaard bleef. Op het Loo zijn de eerste evacué'6 aange- Door de gemeenschap te dragen ,,Een dekking door verzekering tegen het risico van overstromingsschade op grote schaal in Nederland en ook in het buiten land is nimmer mogelyk geweest." Als eerste oorzaak hiervoor noemt de firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam, bankiers en assurantiemakelaars, in een beschouwing over „De overstromingsramp en verzeke ring", dat het cumulatiegevaar verbonden aan een dergelijke verzekering dermate groot is, dat de verzekeraars, zelfs by een verfynd systeem van herverzekering op in ternationale basis, hun financiële positie ernstig in gevaar zouden kunnen brengen. Vervolgens zouden de verzekeraars van 'n dergelijk risico spoedig bemerken, dat alleen belangstelling bestaat bij hen, die door de geëxposeerde ligging van hun eigendom men (in Nederland dus bij de grote rivieren en de kusten) kans lopen door een ramp, zoals wij thans kennen, te worden getrof fen. Een der elementaire voorwaarden: een behoorlijke spreiding van risico, zou dus van stonde af aan ontbreken. De firma trekt hieruit de conclusie, dat de gevolgen van natuurrampen als deze door de gehele gemeenschap behoren te worden ge dragen. Over de situatie, waarin de getroffenen op het ogenblik verkeren in het licht van de door hen afgesloten verzekeringen, wordt de mening uitgesproken, dat ongetwijfeld een vrij groot aantal bedrijven en personen, krachtens een of andere polis aanspraken kan maken. Er is ook een vrij groot aantal polissen in omloop voor particulieren, die de opstal van hun woonhuis en de inhoud daarvan op uitgebreide voorwaarden heb ben verzekerd. Geval voor geval zal dienen te worden beoordeeld of een getroffene rechtens verhaal zal kunnen uitoefenen. Het beste advies wordt geacht zich te ver slaan met zijn vertrouwensman op verze- keringsgebied. (Advertentie) Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken feuilleton KITTY LESSELS Honden, paarden, ezels, kikvorsen, vogels, alle waren voor Peter; poessie. Maar dit maal was 't een kat. En nog wel een zwarte kat, mager en schraal; slechts een nieuws gierige zwerfkat uit de straten van Panama, die koninklijk over hun pad schreed. Geluk! fluisterde Lynne. Geluk! herhaalden de gasten en de orgel muziek zwol aan in triomf. En de zwarte kat sloop naar een kerkbank en rolde zich zelf op en viel in slaap met 'n echte roofdierlijke onverschilligheid voor de mens en zijn handelingen. Lynne en Bryce verdwenen in het zonnelicht en Peter moest opeens gapen Receptie in de Casa Garron: vrolijkheid, wijn, dronken die werden uitgebracht, ge praat, felicitaties, gastvrijheid en Lynne voelde ihoe dé prachtige Casa zijri verwelko mende armen om haar heen sloot en wist toen, dat zij voor altijd haar thuis gevon den had. Weer gebeurde er iets en voor Lynne was dat een roerend, onvergetelijk iets, dat een volkomen beloning in zich droeg. Patricia kwam naar haar kamer geslopen, zeggende: „Ik heb je iets te laten zien, lieveling, 't is pas vanmorgen gekomen. Zie je, want het moest speciaal gemaakt worden". Het stond op Patricia's schrijftafel: een grote ebbenhouten en zilveren portretlijst, van waaruit 't moedig gezicht van Michael cn 't beelderig gezichtje van Lorna je aan zagen. Zie je. zei Patricia, „ik had Lorna's por tret niet vernietigd, zelfs Beatrice zou mij nooit zo ongevoelig hebben kunnen maken". Lynne zei, wat onvast: „Ik wou, dat u Lorna gekend had". En Patricia keek haar lang aan en ant woordde geheel onwillekeurig; „Ik ken haar wel Daarna: een dwaze holpartij door een haag van gasten, die rijst gooiden, nog meer gelach, goede wensen: daarna 't dichtslaan van een autoportier en iemand die zei: „Zij vliegen naar Miami zij vertrekken van avond". En iemand anders: Maar 't nacht vliegtuig vertrekt pas om negen uur en tot die tijd Tot dat ogenblik hoe zouden zij de tus sen gelegen uren besteden en wat was hun plaats van bestemming? De kleine binnenplaats achter de Rios, waar 't begonnen was, waar men er aan herinnerd werd, waar 't ontelbare malen opnieuw beleefd kon worden? Ja, zij gingen naar hun tafeltje in de bin nenplaats toe, want dit kleine vergeten hoekje met zijn suikerkleurige oleanders en zijn poortjes en zijn geliefden was de schrijn van hun liefde. Zij bestelden kleine kreeften: en voor Lynne was de apotheek van de Santa Mar- tine heel ver weg en voor goed verdwenen; en nog veel verder weg en geheel verdwe nen was Philip Mallard. Zij dronken Chi leense wijn en bleven tot de schaduwen blauw werden. Zij zagen dat José en Max naar een der tafeltjes toegingen, maar José en Max waren zo in elkaar verdiept, dat zij er blind voor waren, dat men met veel sympathie naar hen keek. Om kwart voor negen stond Bryce op en betaalde de rekening. Hij ging naar de an dere kant van 't tafeltje en trok Lynne naar zich toe en nam haar in zijn armen en aan de ander tafeltjes was niemand daar verbaasd over. „In Miami", zei hij „daar zijn de dagen blauw en goud van kleur en de nachten zijn er lang en zilver en er heerst overal de be tovering van de huwelijksreis. Maai-, per slot van rekening, Lynne", hij keek naar de hartstochtelijke onbevreesdheid van haar ogen, „vraag ik mij af of die plaats, de om geving, de achtergrond, er zo erg veel aan doen? Wij zouden de sterren kunnen terug vinden in elk achterstraatje; wij zouden ze overal kunnen vinden, zelfs indien alles ons tegenliep en wij niets meer zouden bezit ten, is 't niet?" Zijn ogen waren zo diep van tederheid, dat zij een golf van emotie in haar hart opwekten. „Ja, wij zouden ze altijd terug kunnen vinden, Bryce", antwoordde zij en zij wist, dat het dezelfde betoverende sterren zouden zijn, die zij voor 't eerst boven deze bin nenplaats ontdekt hadden. Hij liet haar gaan, maar bleef haar hand jes vasthouden. „Beso los manos", zei hij, maar hij bedoelde het symbolisch, want het waren niet haar handjes, doch haar lippen die hij kuste en die hij opnieuw kuste en hun aanraking was zacht en gloeiend. Lynne dacht er aan hoe, net zo, Lorna aan Mi chaels borst gelegen had. Toch begreep zij dat zij en Bryce in hun volmaakte liefde, zouden volbrengen en aanvullen de afgebroken bestemming van Michael en Lorna. Een kellner liep langs als een beweeglijke schaduw; onder de poortjes was de nacht fluwelig zwart; en aan hun tafeltje waren Max en José nog, alles-vergetend, in elkaar verdiept. Lynne en Bryce slopen uit de kleine bin nenplaats weg, gingen naar hun auto, die op hen wachtte en reden naar 't vliegveld. EINDE. komen. Het was een groep van veertien vluchtelingen uit Zierikzee, die gevolgd zullen worden door de inwoners van een tehuis voor ouden van dagen in dezelfde stad. Honderd bedden staan voor de eva- cué's gereed. Zonder Van Roessel en Kraak.... Voor de training van het Nederlands elf tal zijn de volgende 23 spelers uitgenodigd (in alfabetische volgorde): Alberts (Vitesse), Biesbrouck (R.C.H.), Van de Bogert (D.O.S.), Boskamp (Ajax), Clavan (A.D.O.), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van dei- Gijp (Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (V.V.V.), Van der Kuil (V.S.V.), Kuypers (Volewijckers), Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (N.O.A.D.), Louwers (Eindhoven), Luiten (D.O.S.), Van Raalte (Blauw Wit), Van Schijndel (S.V.V.), Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertz (D.W.S.). De Keuze Commissie verklaart, dat de mogelijkheid blijft bestaan dat alsnog spe lers worden uitgekozen om de training (of trainingsbijeenkomsten) te volgen als de K.C. daartoe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plotseling een uit stekende vorm blijken te bezitten en niet uitgenodigd waren, in het Nederlands elf tal worden gekozen. De voorbereiding voor de wedstrijd tegen Zwitserland geschiedt onder meer door het spelen van trainings wedstrijden en daarom is het aantal uitge nodigde spelers groter dan voorheen het geval was. Meneer Kruyver moet zich vandaag voe len als een toneeldirecteur, die zijn „ta bleau de la troupe" aan het publiek komt voorstellen. Dit publiek zal onmiddellijk twee bekende sterren missen: Piet Kraak en Jan van Roessel. Het is mogelijk, dat Kraak nog niet helemaal fit is alhoewel ik daar gisteravond niets van heb gemerkt. Waarom Jan van Roessel in de eerst komende voor stellingen geen hoofdrol vervult weten we niet. Er is wel een vage aanduiding, in een begeleidend schrijven over spelers, die „door eigen activiteit alsnog bij het gezelschap kunnen komen", doch ik weet niet of dat op Jan van Roessel van toepassing is. Van sommige „acteurs", die meneer Kruy ver aan het publiek voorstelt, zal hier en daar een tikje meesmuilend worden gezegd: „oude wijn in nieuwe zakken", over de nieuwelingen zal verheugd, belangstellend of sceptisch al naar gelang de interesse voor de betrokkene worden gesproken. Het is moeilijk iedereen dadelijk z'n zin te geven. Wachten we af. Zuid-Amerikaanse invitatie voor Karei van der Meer Karei van der Meer heeft een uitnodiging ontvangen aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru, te ko men om als arbiter te fungeren in het tournooi om het kampioenschap van Zuid- Amerika. Aangezien het tournooi ongeveer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de invitatie zal kimnen accepteren. Mr Deckers 70 jaar Op 14 Februari hoopt staatsraad mr dr L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was, om dit feit feestelijk te gedenken, een uit gebreid huldigingscomité gevormd, waarvan dr L. G. Kortenhorst voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden afgezien. De binnengeko men gelden zullen aan het Nationale Ram penfonds worden afgedragen. Hulpacties nemen nog steeds toe De hulp uit het buitenland aan onze ge troffen gebieden neemt nog niet af. In tegendeel. Iedere nieuwe actie lokt een nieuwe actie uit en voor iedere dergelijke actie bestaat zo mogelijk nog méér belang stelling dan voor de vorige. In de Verenig de Staten is nu refcds een wetsvoorstel in gediend. dat de toelating van 50.000 Neder landse immigranten inhoudt voor het jaar 1054 om, zoals in het voorstel staat, de „overbevolking te verminderen, die door de jongste overstromingen is veroorzaakt". Maar niet alleen Amerika helpt. Door vele landen is een medeleven betoond, dat dankbaar cn bijna verlegen stemt. Zweden bracht het, via zijn pers, tot uitdrukking: „Wij moeten Holland helpen, dat zich juist met zoveel [moeite en kracht aan de moei lijkheden na de oorlog ontworsteld had en nu opnieuw zwaar getroffen is." Het schonk tien millioen kronen (ruim zeven millioen gulden) en een geweldige hoeveelheid goe deren. In Spanje werd reeds 40.000 gulden bij eengebracht- Het Zwitserse Rode Kruis na dert het millioen gulden met zijn actie voor het Rampenfonds en Noorwegen is daar al ver overheen. Een 30-jarige Deense zaken man, Eric Kopp, had juist duizend paar lieslaarzen uit Engeland ontvangen en bracht persoonlijk per auto de helft daar van naar Nederland. De andere helft werd per vliegtuig met dezelfde bestemming ver voerd. Onmiddellijk na aankomst werden de laarzen reeds ingeladen om gedropt te worden boven streken, waar zij hard nodig waren. Uit Israël zijn opnieuw duizend kisten si naasappels gearriveerd. Zelfs Griekenland, zelf een land, dat steun behoeft, schonk schoenen, dekens, medicijnen e.d. De secretaris-generaal van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, heeft meegedeeld, dat de Bonds republiek zo lang als dat nodig is aan Ne derland zal lenen: 100 Dieselpompen, 100 kilometer rails, 40 Diesellocomotieven, 3000 kipkarren, 570 vrachtauto's. 50 vrachtauto's, die als werkplaats of huisvesting kunnen worden gebruikt, 50 bulldozers, 100 kip auto's en 5000 kruiwagens. De waarde in geld wordt op verscheidene millioenen ge schat; de waarde van het gebaar is niet in geld uit te drukken. De Westduitse speel goedfabrikanten hebben voor de hulpver lening 10.000 Duitse Marken afgestaan. Aanbiedingen om kinderen op te nemen bereiken ons land o.a. uit Frankrijk, Israël en Italië. Oostenrijk herinnert zich, hoe het vroeger door Nederland geholpen is en een Nederlandse familie, die jaren geleden kin deren uit Oostenrijk heeft gehuisvest, kreeg uit de AETHER VRIJDAG 13 FEBRUARI U53. Hilversum I, 402 meter. (V.A.R.A) 7_00 Nieuws: 7.13 Gr.pl.: 8.00 Nieuws- 8.18 Gr.pl.: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gr.pl.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; (V.P R.O.) 10.00 Thuis, causerie; 10.05 Morgenwijding: (V.A.R.A.) 10.20 Gr.pl.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel- 11.20 Radiofeuille- ton; 11.40 Bas en plano; (A.V.R.O.) 12.00 Mu sette ork.: 12.30 Land- en-tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.20 I.ichte muz.; 13.50 Gr.p!.. 14.00 Kookpi'aatje; 14.20 Viool en piano; 14.50 Voordracht: 15.10 Sopraan en piano; 15.30 Amusementsmuz.; (V.A.R.A.) 16-00 Gr.pl.: 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel en zang- 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties: 18.45 Achter de horizon, hoorspel: 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Het' volle pond. causerie: (V.P.R.O.) 19.30 Vreugde en verdriet, causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voordracht met muz.; 20.30 Benelux, causerie; 20.40 Aan passing, causerie; (V.A.R.A.) 21.00 Fragm. n Trovatore. opera (gr.pl.); 22.00 Buitenlands weekoverzicht: 22.15 Vervolg opera; (V.P.R.O.) 22.40 Vandaag, causerie; 22.45 Avondwijding; (V.A.R.A.) 23.00 Nieuws; 23.15 In huWelijk en gezin, causerie: 23.30 Gr.pl. Hilversum II. 298 meter. (K.R.O.) 7.00 Nieuws: 7.10 Gr.pl.: 7.15 Och- tendgymn 7.30 Instrumentaal septet; 7.45 Mor gengebed; 8,00 Nieuws; 8,15 Gr.pl 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Gr.pl.: 9.45 Schoolradio: 10.00 Orkestconcert: 10.45 Klein vrouwenkoor; II.00 Voor de zieken; 11.40 Kamerork.; 12.00 Angelus- 12.03 Polïtiekapel: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13.20 Actualiteiten; 13.25 Piano- duo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Strijkork.; 14.30 Dansmuz.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Sopraan en tenor- 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.19 Kinderkoor; 17.35 Gr.pl.; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Militaire reportage; 18.10 Instrumentaal octet; 18.30 Lichte muz.; 18.52 Actualiteiten- 19.00 Nieuws: 19.10 Regerings uitzending: 19.30 Gr.pl.; 20 25 De gewone man; 20.30 Promenade ork. en klein koor; 21.00 Knots en Bondig, causerie; 21.15 Strijkkwartet: 21.50 De strijd tegen brand, klankbeeld: 22.05 Gevar. muz - 22.25 Om de toekomst van Ne derland. klankbeeld: 22.45 Ik geloof in een heilige, katholieke kerk; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonplaten. TELEVISIE-PROGRAMMA. (A.V.R.O.) 20.15—21.45: l. Journaal: 2 Scheppende handen; 3. Weerbericht; Pau ze; 4. Ga je even mee naar de Kelder5. Dagsluiting. van deze groot geworden kinderen het aan bod kinderen naar Oostenrijk te laten ko men. De familie bedankte, want de ramp heeft zich niet uitgestrekt totHooge- veen, waarheen het schrijven gericht was. IIulp van alle kantenen het blijft maar stromen. CuracaoKe Rampenfonds: een half miüioc-n Amerikaanse dollars! Aruba en Bonaire hebben te zamen minstens 175.000 dollar ingezameld. Verwacht wordt, dat dezer dagen in het geheel een bedrag van 2' s millioen gulden opgebracht zal zijn. Uit Uruguay kwam een cheque van een ondernemer. In Engeland is 100.000 voor ons Jand binnengekomen. Itclgië heeft reeds zeer geholpen door het zenden van uitstekende troepen, maar blijft bovendien steunen met het zenden van Baileybruggen, strozakken e.d. Het Indo nesische Rode Kruis heeft een actie voor Nederland ingezet. Een concert voor het Rampenfonds in Djakarta werd bijgewoond door de Nederlandse Hoge Commissaris en de burgemeester van deze stad. Finland zendt hout en barakken ter waarde van 800.000 gulden, enorme massa's kinder schoenen (nieuw), serviesgoed, dekens, slaapzakken e.d. Chili overweegt de op neming van duizend Nederlandse landver huizers. Schotland ten slotte is vertegen woordigd door o.a. een pakje kincierkleer- tjes van mevrouw Kale uit Aberdeen met het ontroerende briefje: „Wil dit "bescheiden pakketje aanvaarden voor de slachtoffers van de watersnood van de vrouw van een soldaat, die in 1944 in uw land heeft ge streden en daarbij ernstig gewond werd." op R.T.M. gaat varen Burgh-sluis Naar wij vernemen zal de Rotterdamse Tramwegmaatschappij op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag "n bootdienst onderhouden van Rotterdam via Zijpe en Zierikzee naar Burgh-sluis. KERKNIEUWS Ds Nieuwburg Moordrecht 75 jaar Vandaag viert ds B. Nieuwburg, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Moordrecht, wonende aldaar, zijn 7óe ver jaardag. Ds Nieuwburg, die in 1878 te Ba- rendrecht werd geboren, was eerst enige ja ren als metselaar werkzaam en ving pas daarna zijn theologische studies aan. In 1905 werd hij toegelaten tot de evangeliebedie ning door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland. Op 24 September van dat jaar verbond hij zich aan zijn eerste ge meente Schoondijke. Tijdens zijn verblijf al daar gaf hij mede de stoot tot oprichting van de Provinciale Afdeling Zeeland van dc Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Voorts diende hij de gemeenten Winkel, St. Maartensbrug, Boskoop en Moordrecht. Ds H. van Eist 50 jaar predikant Zondag 15 Februari a.s. zal het een halve eeuw zijn geleden, dat ds H. van Eist, eme ritus predikant van Oud-Vossemeer en thans wonende te Waardenburg, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds Van Eist werd 31 Maart 1877 geboren. 15 Februari 1903 verbond cand. Van Eist zich aan zijn eerste gemeente Daarle. Daar na stond hij achtereenvolgens te Genemui- den, Vinkevecn, IJzendoorn,. Reeuwijk, en voor de tweede keer te IJzendoorn. 20 Januari 1935 verbond de jubilaris zich aan zijn laatste gemeente Oud-Vossemeer. welke hij diende tot 30 December 1943, toen hem na 40 volbrachte dienstjaren emeritaat erd verleend, Ds F. de Gidts 50 jaar predikant Zondag 15 Februari a.s. zal het een halve eeuw zün geleden, dat ds F. de Gidts. eme ritus predikant van Asperen en thans wo nende te Utrecht, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds De Gidts werd 5 Aug. 1877 te Gouda geboren. Op 15 Febr. 1903 verbond hij zich aan zijn eerste gem. Goedereede. 27 Juni 1926 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Oud- Vossemeer, vanwaar hij 13 November 1932 naar zijn derde en laatste gemeente Asperen vertrok. Hier werd hem op ruim 65-jarige leeftijd met 39 volbrachte dienstjaren met ingang van 1 October 1942 emeritaat ver leend. Te Oud-Vossemeer was de jubilaris prae- •r van de ring Tholen en lid van het Clas sicaal Bestuur van Zierikzee. Ned. Herv. kerk De hfeer I. J. Wisse. B 376 te Kamperland (Zeeland) stelt zich beroepbaar. Toegelaten tot de evangeliebedlening: I. J. Wisse, B 376 te Kamperland (Zeeland). Gercf. gemeenten Beroepen te Scheveningen: W. de Wit te Moerkapelle. Vrije Evangelische gemeenten Aangenomen de benoeming tot predikant in algemene dienst: J. J. van Petegem te Apeldoorn. 12 Februari Hoog en laag water Hoog water U. N.A.P. U.'+N.A.P. Vlissingen 0.15 172 12.47 187 Terneuzen 0.44193 13.14 207 Hansweert 1.16 208 13.50 220 Zierikzee 1.36 127 14.11 139 Wemeldinge1.54150 14.24164 U. -N.A.P. U.—N.A.P. 6.35 191 19-01 189 7.08 213 7.47 228 7.25 152 7.42 181 19.36 211 20.15 226 19.40 143 20.12 175 Bijgelovige klont, die je bent!" riep Kappie, woedend omdat hij in zijn welverdiende rust werd gestoord. „Jij hebt ja altijd wat anders! Wat bedoel je ermee, dat het aan boord van de sloep spookt?!" „Wat daar gebeurt is niet gewoon", stamelde de Maat, „ze ze zijn te dik.te.... te groot!" „Waar heb je het over?!" riep Kappie, „wie zyn te dik en te groot?!" „De bomen natuurlijk!" jammerde de Maat, „ze zijn behekst!" Begrijpend, dat hij toch geen verstandige uitleg van de Maat kon verwachten, stond Kappie op om zelf maar te gaan kijken, wat er eigenlijk aan de hand was. Aan dek trof hij de Meester en Ah Sing aan, die met grote ogen naar de sloep staarden. En toen Kappie de sloep, die nu niet langer door mist werd omgeven, in het oog kreeg, maakte ook hij van zijn ogen rijksdaalders. De kleine boompjes, waarmee zij waren uitgevaren, waren op een onbegrijpelijke wijze tot vol wassen bomen uitgegroeid. En nog steeds groeien zij ongelofelijk snel, dat was zelfs op een afstand te zien!! De Kraak had nu werkelijk een woud op sleeptouw! „Dat is technisch niet mogelijk!" merkte de Meester öd, „daar zit een sinistere oorzaak achter!" '„Wat de oorzaak is, zullen we wel merken", zei Kappie, „de Maat gaat er heen om een onderzoek in te stellen". Een sidderende jammerklacht van de Maat volgde op deze beslissing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5