Politiemotorboten met zoeklicht geïnundeerde gebieden in Zeeuwse Almanak Bejaarden van Zierikzee thuis in vorstelijke woning Dijkherstel Zeeland ZEELAND HELPT! HALF JAAR VERTRAGING VOOR SLUISWERK TE VLISSINGEN Zorgen van gedupeerde Vlissing.se middenstand Agenda De wereldreis van JIMMY BROWN PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT' DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 BEWAPEND MET KARABIJNEN Plundering en diefstal wordt in Zeeland thans snel en streng berecht Zes maanden gevangenisstraf kreeg P. F. de W. uit Hontenisse toebedeeld van de Middel burgse Politierechter en hfj werd ogenblikkelijk gevangen genomen. De man had langs de dijken aangespoelde goederen verzameld en zich toegeëigendgoederen van waters- noodslachtoffcrs. Wy hadden hierover een kort onderhoud met mr J. L. Andrea, substituut-officier van Justitie te Middelburg. Er worden thans, zo zei. hij, drieërlei soor ten vergrijpen gepleegd, namelijk het plun deren uit verlaten huizen of van ontruim de erven, het wegnemen van goederen, die toebehoren aan evacué's en het zich toeëige- nen van aangespoelde goederen op de stran den en langs de dijken. Enige arrestaties werden reeds verricht. Te Yerseke werd een man aangehouden, die er van verdacht wordt zich aan goederen van evacué's ver grepen te hebben en in een andere plaats bevinden zich twee jonge mensen in arrest, die men verdenkt van plunderen. Snel en streng In zaken, die verband houden met de wa tersnood zal streng en snel door de Justitie worden opgetreden, zo verzekerde ons mr Andrea. De politie is dag en nacht in touw, waarbij zij uitstekend werk verdicht. In de onder water staande gebieden wordt ge patrouilleerd met motorboten, die voorzien zijn van zoeklichten en de politieambtena ren zijn bewapend met karabijnen. Men kan er dus zeker van zijn, dat aan de bewaking de volle aandacht wordt besteed. Het justitiële apparaat in Zeeland is door de watersnood practisch niet ontwricht ge worden. Alleen voor het kanton Zierikzee, dat Schouwen en Duïveland, Sint Philips- land en Tholen omvat, zal een tijdelijke voorziening nodig zijn. De communicatie middelen zijn thans echter al zb verbeterd, dat eventuele delinquenten zeer snel naar Middelburg overgebracht kunnen worden voor hun berechting. Dezelfde dag Wat ten slotte het geval van de man uit Pontcnisse betreft, die zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf kreeg, nog het Evacuatie voltooid De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden beschouwd. Alleen uit Zierikzee zyn nog 500 vrijwillige evacué's te verwachten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit aantal nog enigszins zal worden verhoogd. Er wordt thans niet meer aangedrongen op een verplichte ont ruiming van Zierikzee. De aandacht begint zich al meer te rich ten op de revacuatie, waarvan er reeds een aantal zij het spaarzame 'gevallen zijn. In dit verband kunnen we Molenaarsgraaf en Bleskensgraaf noemen, waarheen reeds bewoners zijn teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij slechts enkele gévallen van herbevolking blijven. Zo zal in de meeste gevallen de springvloed van 16 Februari worden afge wacht en in andere een verdere dichting der dijken. (Advertentie) En beulen tieSben jjëlijk airco leggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Boven de zeventig In St. Maartensdijk werkten mensen bo ven de zeventig jaar aan het herstel van een weg Grijsaards dus: mensen, die in de geest reeds afscheid hadden genomen van dit bruisende, kolkende leven, doch 1 daar plotseling weer midden in werden geworpen. Wreed, meedogenloos. Maar zo meedogenloos kon het niet zijn, of zij bleven staande in deze wilde maal stroom, gebogen soms, maar niet gebro ken". Mensen van boven de zeventig! Bouwen de, weer bouwende, aan een toekomst, welke zij reeds hadden zien vervagen tot aan een vredig einde. Welk een geestkracht, een moed en een bewondering afdwingende daadkracht van deze categorie Zeeuwen. Oud, maar niet gebroken, stram, maar niet versaagd. „Dr Willem Dreesweg" zo wordt de weg genaamd, omdat velen vielen onder de noodwet Drees Maar toen de nood kwam, braken zij de wet. volgende. De politie trof op zijn erf en in zijn schuur een grote hoeveelheid goederen aan, zoals planken, balken; meubilair en een vat met petroleum. Dit alles was aange spoeld en niet aangegeven bij de burge meester. Bij zijn ondervraging durfde de man zelfs beweren, dat hij sommige goede ren al jaren in zijn bezit had, maar hij had er blijkbaar niet op gelet, dat deze voor werpen doorweekt waren en dat de modder van de dijk er nog aankleefde. Onmiddellijk heeft de politie het heer schap gearresteerd en naar Middelburg overgebracht, waar hij werd voorgeleid. Zijn veroordeling volgde nog dezelfde dag. Met grote nadruk wyst de officier van Justitie er op, dat het zich toeëigenen van aangespoelde goederen met gestrengheid zal worden gestraft. Wanneer men ze vindt, moeten ze onmiddeliyk by de burgemeester worden aangegeven. By plundering kun nen nog veel zwaardere straffen worden verwacht. Oosterschelde mag niet bevist worden Schade-post voor de Zeeuwse vissers De Yersekse vloot is thans weer in de haven teruggekeerd, nadat de schepen ihulp geboden hadden aan de getroffen ge bieden. Het blijkt echter, dat oolc de mos sel- en oesterkwekers gedupeerd zijn. Zo ■heeft het bestuur van de visserijenop de Zeeuwse stromen bepaald; dat de oester- en mosselpercelen in de Oosterschelde thans niet bevist mogen worden, dan alleen met speciale toestemming. De schade aan de percelen is nog niet vastgesteld, maar wel staat vast, dat het pannenbedrijf schade heeft, doordat vele pannen op de steigers door elkaar gegooid en gebroken zijn. Het gat in de dijk bij de oesterpercelen wordt inmiddels gedicht. Droppings boven Zeeland Dakota's, die opstegen van Valkenburg, hebben boven Haamstede en Renesse koffie, thee, eetgerei, 250 paar rubberlaarzen en 100 schoppen afgeworpen. Z.K.H. Prins Bernhard vloog gedurende 3 uur in een Engelse helicopter boven de overstroomde gebieden. Een onderdak in „Het Loo" In Koninklijke stallen passen evacué's hun kleding Dinsdagavond heeft het paleis „Het Loo" de' eerste evacué's uit het rampgebied ont vangen. Het waren veertien bejahrde inwo ners üit Zierikzee, die in de loop var Woensdag gezelschap kregen van een grote groep bewoners van het Zierikzeese Tehuis voor Ouden van Dagen, dat onder water kwam te staan. De vluchtelingen werden vanzelfsprekend met grote harteiykheid ont vangen en zy voelden zich Woensdagmorgen dan ook al geheel thuis in het grote huis van Koningin Juliana, dat spontaan ter be= schikking werd gesteld. In totaal zijn in het paleis 34 kamers in gereedheid gebracht, waarin ongeveer 100 evacué's kunnen worden gehuisvest. „Er is in de laatste dagen in- korte tijd zeer veel werk verzet in het paleis", zo vertelde de intendant, ir. S, G. van Geuns, zelf oud-Middelburger, met wie wij een on derhoud hadden. „Voor alle kamers en voor heel wat badkamers werd de verwarming in orde gemaakt. Apeldoornse hotelhouders boden bedden aan voor de slaapkamers en enkele kamers werden geschikt gemaakt voor recreatie en voor conversatie. Prac tisch gesproken is de gehele Oostelijke vleu gel van het paleis in ko.rte tijd tot een hotel omgetoverd." De z.g. „bru.ine kamer" en de z.g. „kleine eetzaal" met de 17e-eeuwse decoraties van Marreau zijn eetzalen geworden. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft zoals bekend de koninklijke barak bij het Aardhuis, waarin Prinses Juliana vroeger veel kampeerde, De organisatie van de Rijkswaterstaat De Rijkswaterstaat hoopt, dat volgende week de centrale afdeling, welke speciaal belast wordt met de uitvoering van wer ken voor het herstel en welke gehuisvest wordt in het oude kantoorgebouw aan de St. Pieterstraat te Middelburg, kan gaan werken. De afdeling zal een staf van ingenieurs, een aantal opzichters en enige administratieve krachten omvatten. Voorts worden in het gebouw voorraden aange legd. De algehele leiding berust bij de hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir Th. Heyblom. De naam van deze nieuwe, tijdelijke afdeling staat nog niet vast, wellicht zal deze luiden: „Afde ling Dijkherstel Zeeland". De Rijkswaterstaat in onze provincie omvat, behalve de directie Zeeland te Middelburg, een arrondissement Terneuzen onder leiding van ir P. A. van de Velde, een arrondissement Vlissingen onder lei ding van ir A. Wiebes, een afdeling Goes, waarvan ir J. G. Snip hoofd is, en een afdeling studiedienst, hoofd ir H. A. Fer guson. Wij vernamen, dat de hoofdinge nieurs en ingenieurs een bepaald deel of bepaalde delen van de provincie onder zich zouden krijgen. De technische opzichters zullen hun rechterhand zijn. De hoofd ingenieur A. G. Slotboom, hoofd van het arrondissement Maastricht, is ingezet op Schouwen. Zijn standplaats is Zierikzee. Opzichter Kant is per hefschroefvliegtuig naar Tholen' overgebracht, aan welk eiland hij de eerstkomende tijd zijn aandacht zal wijden. Voor het herstel van de buitendijken worden grote aannemersfirma's ingescha keld, zo mogelijk in combinatie. Zo zullen waarschijnlijk aan de dijken bij Hansweert en Bath de fa's' Verstoep, Bos en Kalis en Den Breejen en Van de Bout gezamenlijk werken en aan de dijken op Tholen de aan nemersbedrijven Van Hattum en Blanke voort en de Amsterdamse Ballastmaat- schappij. In dit stadium kan echter over een en ander nog niets definitiefs worden medegedeeld. Het is mogelijk, dat het werk aan de buitendijken voor een .deel aan de Nederlandse Heide Maatschappij komt. Het herstel van de binnendijken wordt door de polders of waterschappen geregeld. Met het dijkherstel in Zeeuwsch-VIaanderen worden goede vorderingen gemaakt. i laten wegnemen en aangeboden aan de Zeeuwse autoriteiten voor de huisvesting van arbeiders, die bij Zierikzee aan de drooglegging werken. Het is een houten huis met diverse kleine kamers en 20 meter lang en 5 meter .breed. De barak werd Woensdagmorgen met twee trailers op transport gesteld naar Zierikzee. Twee tim merlieden van het paleis trokken met de la ding mee, om de barak in Zierikzee weer op ta bouwen. In de koninklijke stallen op zij yan het paleis is op het ogenblik een groot aantal dames bezig om met hulp van enkele mare chaussees de grote hoeveelheden kleding te sorteren. In keurige paskamertjes, welke in de stallen werden ingericht, worden óók de evacué's aan kleding geholpen. Alom in Zeeland wordt op het ogenblik ingezameld.voor bet Nationaal Rampenfonds en de bedragen, die binnen komen, zijn vaak verbluffend hoog. De penningmeester van het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland heeft-t"ot nu toe aan giften een totaal bedrag ontvangen van 2444,01. Een dames-comité, dat zich in Nieuw- en St Joosland belast heeft met de inzameling van gelden voor het Rampen fonds, bracht een bedrag van 10.823,25 bij een. Bovendien werd een gift van 1000 rechtstreeks via een bank aan het. Rampen fonds overgemaakt. De collecte in de NiH-. Kerk bracht 935 op, zodat in totaal in deze gemeente werd geofferd 12.758,25, tevens werden nog twee runderen toegezegd. De vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Goes hield in het gebouw aan de T.urf- kaai een dienst, tijdens welke eveneens een collecte werd gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst was 500. Te Ovezande bracht een collecte 3000 op en in de R.K. Kerk te Goes werd 3700 bijeen gebracht. Ook de Ned. Herv. Kerk te Goes droeg 3700 bij. De collecte op dé Nationale Herdenkings dag heeft te Vlissingen in de Ned. Herv. Kerken 2680 opgebracht. Nisse leverde ƒ4398 voor de getroffenen en in de Ned. Hervormde Kerk van Driewegen werd 525,57 opgehaald. In de Ned. Hervormde Kerk van Ovezande 560. IJzendyke heeft bijna 20.000 ingezameld voor het Rampen fonds. pe huis aan huis-collecte bracht hier 17.493 op. De collecte in de Nèd.Herv. Kerk 459,25 en die in de R.K. Kerk 1640. De huis-aan-huis-collecte bracht te Aar denburg 7284,40 op, alsmede grote hoeveel heden kleding en schoeisel. Daarnaast wer den in de diverse kerken belangrijke be dragen bijeengebracht. 250.000 Kubieke meter water Arbeiders werken aan herstel Eilanddijk Ook met de bouwput voor de grote nieuwe sluiswerken by Vlissingen is het een trieste geschiedenis. Wy hebben reeds gemeld, dat deze bouwput in de noodlotsnacht van de eerste Februari geheel vol water is gelopen, maar welke gevolgen dit voor de voltooiing van het werk zou hebben, heeft men zich toch pas langzamerhand kunnen realiseren. Van opzichter R. van der Pol van de Rykswaterstaat vernamen wy, dat men er voor lopig rekening mede houdt, dat het werk een vertraging van zeker ongeveer een half jaar zal ondervinden. Moeilijkheden met Noorse walkie-talkies Het Noorse Rode Kruis heeft 25 walkie- talkies ter beschikking van de noodgebie den gesteld, waarvan ook Zeeland een deel heeft gekregen. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis meende echter ten onrechte, dat alle i>n Zeeland in gebruik zijnde apparaten naar elders konden wor den overgebracht. Bovendien kwam van de centrale dienst der P.T.T. demededeling binnen, dat alle hulpzenders zo gauw moge lijk uit de aether moesten verdwijnen. Men kan echter pp Noord-Beveland de walkie- talkies moeilijk missen en men heeft dan ook pogingen in het werk gesteld de appa raten te behouden. Dank zij de bemidde ling van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroöt, heeft men thans bereikt, dat de Noren; die vandaag of morgen naar huis vertrekken, de door het Rode Kruis beschikbaar ge stelde zenders mogen achterlaten, voor hulp bij verdere werkzaamheden, indien voldoende bedienend personeel aanwezig is. In Kortgene opnieuw vier slachtoffers geborgen In Kortgene gaat hel' zoeken naar ver miste slachtoffers onverminderd voort. Dinsdag konden wederom vier lijken ^wor den geborgen. De namen van deze slacht offers zijn echter nog niet bekend. Voorts werden Dinsdag nog vier andere slacht offers ter aarde besteld. Reeds is men bezig met de voorbereidende maatregelen voor het leegpompen van de bouwput. Er wordt een pompinstallatie aan gebracht en een tweede is nog onderweg en binnenkort hoopt men dus met het wegpom pen te kunnen beginnen. Zeer voorzichtig zal dit' werkje moeten worden aangepakt. Eerst moet bijv. de bron bepaling weer functionneren en ook dan mag nog niets geforceerd worden, anders zouden onder de put spanningen kunnen worden gewekt, die het gehele werk in ge vaar zouden kunnen brengen. Verzakkingen zijn hier zeker mogelijk wanneer men niet oppast. Men rekent dan ook, dat met het weg pompen van de ongeveer 250.000 kub. meter water, die in de put gelopen is, ongeveer twee weken gemoeid zullen zyn. Grote schade De totale schade kan enkele tonnen be lopen. Grote aantallen werktuigen, welke in de put waren opgesteld, zijn vernield of ernstig beschadigd. Een dragline, twee hijs machines, drie betonpompen, betonmolens, pompen, tientallen electromotoren, las- transformatoren, een complete timmerwerk plaats met tal van machines, het is een lange lijst en deze mag nog lang niet als compleet worden beschouwd. Op het ogenblik werkt een deel van het personeel van de aanneemster van het werk de firma Verstoep aan het opstellen van de pompen en het verwijderen van al lerlei zaken, die in de volgelopen bouwput boven komen drijven, maar' het grootste deel ongeveer 70 man is ingezet bij het herstel van de dijk van het Eiland. Ook dat was noodzakelijk, want de schade deze dijk is zeer groot. Over een totale lengte van ongeveer méter is de dijk op verscheidene plaatsen zwaar gehavend. Hele stukken van de kruin zijn weggeslagen en er moest met man en macht worden gewerkt aan een voorlopig herstel om te voorkomen, dat bij het vol gende springtij nieuwe gevaren zouden ont staan. Voorlopig meent men echter de si tuatie wel meester te zijn en het springtij met enige gerustheid te kunnen afwachten. Ook aan de Oosfchavendam wefkt op het -sinis op ube sjopiaq.ie ibijubb uao smquogo werken. Medeleven en hulpbetoon voor getroffen Zeeland Het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft telegrammen van' deelneming ontvan gen van de burgemeester van Folkestone, de heer John Monérieff, van de commissa ris der Kóningin in de provincie Limburg, van de gouverneur van West-Vlaahderen, de heer D. van de Walle, en van de gou verneur van Oos.t-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde. Ook kwam een tele gram uit Israël binnen. De burgemeester van de Franse gemeente Mantes (Seine et Oise) heeft aangeboden een dorp van circa duizend inwoners te adopteren. Het Her stel- en Vacantie-oord „De Heze" van de Koninklijke Zwavelfabrieken te Swaimen heeft ruimte aangeboden voor vluchtelin gen. Het personeel van de Bata-fabrieken in Hellocour, Neuvic en Vernon^ in Frankrijk, dat reeds besloten heeft een 'uur werkloon •af te staan voor de slachtoffers Van - de overstromingsramp, heeft zich voorts be reid verklaard kinderen uit Zeeland op te nemen. - Schade snel getaxeerd dank zij initiatief van Gemeentebestuur Geen eenstemmigheid over Centrale Uitverkoop Meer dan honderd gedupeerde midden standers uit Vlissingen hebben Dinsdag avond tijdens een door de Middenstands Centrale belegde vergadering gesproken over door de inundatie door hen geleden schade en de daarmede verband houdende problemen. De vergadering stond onder leiding van de heer W. Denijs, die mede deelde, dat met ingang van a.s. Maandag door de politie weer de hand zal worden ge houden aan de bepalingen van de winkel- sluitingsvèrordening. Voorlopige enquête De heer Joh. P. Ventevogel, die op ver zoek van het gemeentebestuur een_ regeling voor een voorlopige schade-enquête heeft ontworpen, legde de nadruk op het grote belang van een onmiddellijke vastlegging van de schade. Deze is in Vlissingen op initiatief van het gemeentebestuur geschied, in afwachting van de straks volgende offi ciële vaststelling door de Schade-enquête commissie. De opgaven van de gedupeerden zijn gecontroleerd door een beëdigd ambte naar, die vergezeld werd door een deskun dige. Spreker dankte de vakgenoten, ook uit Middelburg, Goes en Zeeuwsch Vlaanderen, die zich voor dit belangrijke werk ter be schikking stelden. Men kent de gevaren, die kunnen schuilen in een taxatie naar balans- waarde, die veelal aan de lage kant is. Daarom wordt ernstig gepoogd te bereiken, dat de schade wordt vastgesteld naar het geen nu nog waarneembaar is. Alleen voor artikelen, die reeds verdwenen zijn, zalmen noodgedwongen moeten terugvallen op de balanswaarde. De heer Ventevogel wekte de aanwezigen op juiste gegevens te verstrekken en er in geen geval „iets voor de krimp bij te doen". Dit zou de noden en de belangen van de middenstand als geheel schaden. Ook zal er zeer nauwlettend op toegezien moeten wor den, dat geen ondeugdelijke consumptie artikelen worden verkocht. De Keurings dienst v. Waren verstrekt op dit punt elke gewenste voorlichting. Het gaat hier om de grootste belangen van de volksgezondheid. Reeds twee ton aan voorschotten Wethouder W. Poppe legde er de nadruk -p, dat de door het gemeentebestuur on dernomen enquête uitsluitend de bedoeling had de gedupeerde middenstand te steunen en dus beslist geen uiting van wantrouwen was. Vanzelfsprekend hebben de „vakmensen" in Middelburg wel wat sceptisch gestaan tegenover de activiteit van het Vlissingse gemeentebestuur maar een bespreking heeft tot resultaat gehad, dat de secretaris-pen ningmeester van de officiële Schade- en.quête-commissie Zeeland, de heer J. A. Pieterse uit Middelburg, bereid is gebleken te bevorderen dat op basis van de Vlissingse enquête reeds voorschotten worden uitge- keerd. Dinsdagavond was^ in Vlissingen reeds gulden aan voorschotten verstrekt. De heer Pieterse heeft zich in elk geval tevreden getoond over de wijze, waarop de zaak in Vlissingen is aangepakt. Naar aanleiding van een vraag uit de ver gadering werd toegezegd een poging te on dernemen alsnog een, of enkele zittingen van de Schade-enquête-commissie in Vlis singen te krijgen. Dit zal echter, zeer moei lijk zijn, omdat de commissie slechts over weinig personeel beschikt. Centrale Uitverkoop Na een korte pauze werd het probleem van een eventuele centrale uitverkoop van beschadigde artikelen ingeleid door de heren Ventevogel en De Jonge. De bedoeling is, dat de beschadigde artikelen niet alleen in Vlissingen, maar ook elders verkocht zul len worden. De heer Ventevogel wees op de voordelen van een centrale uitverkoop, waardoor tevens een eenvoudige en betrouwbare prysvaststelling zou worden bereikt, welke door de Schade-enquête-oommissie zal wor den geaccepteerd. Daarnaast kan wellicht debietverlies wor den voorkomen. Voor een dergelijke cen trale verkoop zal een goede reclamecam pagne opgezet moeten worden, opdat kopers uit geheel Walcheren, Zeeuwsch Vlaanderen en Beveland naar Vlissingen zullen komen. Na deze verkoop kan aan de winkeliers een verklaring worden, afgegeven, dat zij alle beschadigde goederen hebben afgeleverd. De heer A. S. de Jonge zette uiteen, dat Zeeland niet erg gunstig zijn. Misschien is een peiling mogelijk, maar spr. meende toch, dat de kosten zeer hoog zullen zijn. De heer De Jonge adviseerde de zaak in eigen hand te houden. Nadat verschillende vragen over deze materie waren beantwoord, bleek, dat slechts een zeer klein aantal aanwezige ge dupeerden voor de centrale uitverkoop voelde. Wel voelden velen er voor, dat elke winkelier in eigen zaak in een bepaklde week de beschadigde artikelen zal uitvér- kopen. Voor een eventuele centrale verkoop gaf zich tenslotte voorlopig een elftal gedupeer den op. Voor deze zaken en lien, die zich eventueel nog aansluiten zal op korte ter- myn een plan worden uitgewerkt. Probleem Een probleem voor de middenstand in Vlissingen is, dat velen de onverkoopbaar .geworden goederen onmiddellijk hebben weggedaan. Pas Maandagavond werd be kend, dat die bewaard moesten worden, maar toen was het - onheil al geschied. Overigens zien de meeste winkels er al weer fleurig uit, dank zij het flink aanpak ken van de meeste middenstanders. Maatschappelijke werksters naar Zeeland Gisteren is in Middelburg een tiental maatschappelijke werksters aangekomen be stemd voor uitzending naar die gebieden in Zeeland, waar evacué's zijn ondergebracht. Zij zullen hier gedurende een maand wer ken en de evacué's met raad en daad bij slaan. Ze worden uitgezonden onder verant woording van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, welke stichting de maatschappelijke werksters „ge leend" heeft gekregen van diverse instellin- de kansen voor een centrale verkoop buitengen en instanties uit het gehele land. Herstel ook in Rilland begonnen Poging om Rijksweg droog te leggen Ook in Rillamd-Bath begint na de chaoti sche toestand der eerste dagen meer teke ning in de situatie te komen. De vrouwen en kinderen zijn veilig in Brabant, zodat de mannen de handen vrij hebben voor het herstelwerk. In de noodsecretarie in het kantoor van de Bath-polders is het een druk komen en gaan van velen, die inlichtingen wensen. De stemming onder de bevolking is goed. Men is overtuigd, dat het goed gaat. Enkele honderden militairen bieden de helpende hand. Tussen Krabbendijke en. Rilland wordt even yoorbij de overweg een deel van 'de rijksweg door het water overstroomd. Hier is men doende de naastgelegen dijk te ver stevigen. Men wil deze intact houden voor lichte voertuigen, om in tijd van nood althans een verbinding van Krabbendijke met Brabant te hebben. Rond het grote gat in de buitendijk van de Reigersbergerpolder wordt thans ter hoogte van de derde weg, een nooddijk gelegd, terwijl aan de zeedijk zelf zinkstuldcen worden neergelaten om verdere aftakeling te voorkomen. Voorbij de vierde weg wordt ook een nooddijk gelegd om het dorp Rilland droog te krijgen. Bath zal hier voorlopig nog buiten blijven liggen. De gemeente Uchteld in Gelderland heeft Rilland-B atli geadopteerd. Gisteren bracht het gemeentebestuur een eerste be zoek en bood daadwerkelijke hulp door het beschikbaar stellen van een houten barak. Generaal Buurman van Vreeden bezocht het dorp om het werlc der militairen te inspec teren. De Pers in Zeeland De dag- en nieuwsbladen in Zeeland heb ben uiteraard ook veel moeilijkheden on dervonden tengevolge van de watersnood. Van de vier Zeeuwse dagbladen verschijnen er thans nog drie. De Zierikzeesche Nieuws bode .heeft haar verschijning moeten sta ken in verband met de evacuatie van de gemeente. Het bedrijf van de Provinciale Zeeuwsche Courant te Vlissingen werd ern stig getroffen. De machines hebben onder water gestaan. Met het herstel van het be drijf zal geruime tijd gemoeid zijn. De krant vond een voorlopig onderkomen bij hef Zeeuwsch dagblad te Goes, waar gedurende enkele dagen een gezamenlijke- editie werd vervaardigd. Thans wordt, de Provinciale Zeeuwsche Courant gedrukt bij het Rot- terdamsch Nieuwsblad te Rotterdam. Het Zeeuwsch Dagblad te Goes, waar gedurende Zeeuw te Terneuzen verschijnen normaal. Ook een aantal landelijke bladen verschijnt normaal, zij het met enige vertraging, op de Zeeuwse eilanden. Van de groep nieuwsbladen heeft een aantal enige tijd de verschijning moeten staken. De Axelsche Courant verschijnt nor maal, eenmaal per week, doch De Schelde- bode te Kruiningen heeft tijdelijk de ver schijning moeten stopzetten. Op Goeree en Overflakkee verschijnt Vrijdag weer een nieuwsblad. De eerste editie na de wa tersnoodramp wordt gemeenschappelijk uit gegeven door de bladen „Eilanden Nieuws" en De Flakkeesche Nieuwsbode. De krant zal worden gedrukt bij „Eilandennieuws", De Eendracht-bode, het weekblad voor Tholen en St. Philipsland, verschijnt ook normaal. Schilderijen voor het Rampenfonds In aansluiting op het bericht over de schilderijenverkoop ten bate van het Ram penfonds, welke Zaterdagmiddag te Middel burg wordt gehouden, kunnen wij meedelen, dat op initiatief van Mevr. Hendrikse ook te Vlissingen een dergelijke verkoping zou worden gehouden. De verkoop zal nu ge coördineerd worden met die te Middelburg. MIDDELBURG: Woensdag Schouwburg: H.M.D.T., „Frieda" t.b.v. Rampenfonds, 8 uur. Donderdag: Schouwburg: Zie Woensdag. Electro: Limelight t.b.v. Rampenfonds. VLISSINGEN. Donderdag: Alhambra: Limelight t.b.v. Rampenfonds. GOES: Donderdag: Limelight t.b.v. Rampenfonds. 42. Jimmy wachtte rustig af tot de drie rovers al hun kracht en aandacht nodig hadden om de grootste kist van de jeep te tillen en op dat ogenblik liet hij zijn houding van dodelijk bevreesde woestijnreiziger varen. Hij had daarbij het geluk, dat de ochtend schemering hem in staat stelde wat beter te kunnen zien. In drie sprongen was hij bij de jeep en vóórdat de langste der rovers besefte wat er gebeurde, had hij deze al op zo'n formidabele vuist slag getracteerd, dat de vent, zonder een kik te geven in elkaar zakte. De tweede keek verschrikt op, maar op hetzelfde ogenblik voelde hij een stekende pijn tussen zijii ogen en daarna werd alles zwart om hem heen.Ook hij zakte als een ongare pudding voor een bedrag van twee honderd duizend in elkaar. Nummer drie die aan de andere kant van de jeep 6tond, zag eensklaps zijn twee kameraden verdwijnen. „Heidaar!" riep hij kwaad. „Niet loslaten, ik kan dat ding alleen niet houden Toen gaf Jimmy de kist een flinke zet met het gevolg dat het ding boven op nummer drie terecht kwam. Als de weerlicht liep Jimmy om de auto heen, net op tijd om de derde rover, die probeerde zich onder de kist uit te werken, zo'n harde tik op zijn hoofd te geven, dat de kerel even met zijn ogen draaide en toen ter aarde zeegPiet Potlood had met een kloppend hart dit toneel aanschouwd. Zijn hart sprong open van vreugde en be wondering. Zijn eerste neiging was heel hard voor Jimmy te gaan applaudisseren, maar dat deed hij toch maar niet»...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2