PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Koningin Juliana bezocht gisteren Noord-Zeeland Redders en getroffenen gaven hun droevig relaas Kantlijn FREIKORPS DEUTSCHLAND" VERBODEN KAMERLEGDEDANKVOORHULP NEER IN MOTIE Boswachter beschoot marechaussee Pseudo-slachtoffers voor de rechter DE VERWACHT: 196e Jaargang No. 36 Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ. W. de Pagter. Hoofdred. G. Baliintijn PL verv.i W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, £5.45 p. kW., £r. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Do-idc 12 Fchr. 1953 Ing. mededelingen driemaal tarief. Klein© adver tenties (max. 8 regels) van *1—3 regels f L—Ieder* regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 35930© P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, teleL 16 Terneuzen, Brouwerljstr. 2. zierikzee. N. Boger dstr. C 160, telef. 2G. AANGRIJPEND UUR IN ZIER1KZEE Zierikzee, Woensdagmiddag. Precies één unr meerde het Rijkspolitïevaartnig no. 4 bfl de steiger van de Haven te Zierikzee, langszij de mijnenveger „Schouwen" en enkele ogenblikken later stapte H.M. Koningin Juliana aan wal. Daar stond jhr mr J. Schuur- becquè Boetfe, de burgemeester van een geschonden gemeente. Zijn gezicht was bleek en vertrokken. Nog voordat de Koningin de hoge loopplank afstapte, greep zjj de burge meestershand en drukte deze zwijgend. Een aangrijpend moment, slechts enkele secon den durend: de rustige, maar veelzeggende handdruk van Vorstin en burgemeester, die als het ware de ellende van dit verlaten eiland symboliseerde. De Koningin was des morgens uit Bergen op Zoom vertrokken met de R.P. 4, in ge zelschap van haar adjudant, kapitein-luite nant ter zee Stegeman, haar secretaresse, mevrouw Smit-Avis en het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse. Er waren bij de Haven van Zierikzee behalve de auto riteiten slechts weinig inwoners samenge stroomd. Hier en daar klonk gejuich, enkele mensen zwaaiden, terwijl de vorstin vrien delijk groette. Met de burgemeester wan delde zij langs de vernielde huizen om even daarna in een. gereedstaande auto te stap pen, waarmee naar het gemeentehuis werd gereden. Daar, in de trouwzaal, herleefde het drama van Schouwen-Duiveland, toen stugge, stoere mannen naar voren traden om hun sober relaas te doen: de zoon van een Urker visser vertelde van het werk van deze men sen. Zij waren nu naar Urk vertrokken, want het was Biddag en dan werken zij niet, doch de jongeman vertegenwoordigde hen goed. De commandant maritieme mid delen te Zierikzee, kolonel van Wanning, vulde het relaas aan en de Koningin luis terde, met het hoofd wat gebogen om zich geen woord te laten ontgaan. Schipper Schol vertelde daarna van zijn werk: hoe hij 500 mensen uit ondergelopen polders haalde. Het was stil in de oude trouwzaal, alleen de zachte stem van de schipper weerklonk, af en toe onderbroken door de Koningin, die korte vragen stelde. Dokter Van Hoorn verhaalde over het werk van de Rode Kruis-colonnes, Rijks politiemensen, de burgemeester van Giet hoorn, de brandmeester van deze gemeente, kortom, velen vertelden over het reddings werk waarbij zij waren ingeschakeld. Toen traden twee burgemeesters naar voren, de heren A. A. van Eeten van Nieu- werkerk en S. W. A. Lauwerse van Ooster- land. Hun relaas was aangrijpend en getuigde van heldenmoed, maar ook van grote droef heid. „Hoeveel slachtoffers?" vroeg de Koningin. Beiden zwegen. De officiële cij fers zijn nog laag, maar wat zal er nog komen De Amerikaanse majoor Georg E. Worth was bij het reddingswerk enkele malen tot aan zijn hals in het water terecht gekomen, en liep daarbij een zware verkoudheid op. Hij kon bijna niet meer spreken, omdat zijn stem zo hees was. De Koningin dankte ook hem. Vervolgens was er in de raadzaal een korte bijeenkomst met de autoriteiten. De heer A. B. de Koning van de Prov. Waterstaat gaf uitleg en daarbij bleek, dat de Koningin goed op de hoogte was van de situatie. „Het gat bij Schelphoek, is dat dat enorme? O juist, dat heb ik uit de lucht gezien". Dierenarts Van Akker schetste hoe 7000 van de 10.600 stuks vee gered waren. Wet houder De Boer vertelde over evacuatie problemen en wees daarbij op de dringende noodzaak van een regelmatige afvoer. Naar Tholen Het bezoek was ten einde. „Heren, ik wens u van harte sterkte", aldus de Konin gin en haar stem had een donker timbre. „Van harte sterkte", herhaalde zij nog. Buiten sprak zij nog met enige inwoners van Zierikzee en daar na reed zij in snelle vaart naar de landings plaats van de helicopters. Met een derge lijk vliegtuig begaf zij zich vervolgens naar Brouwershaven, naar Stavenisse, naar Sint Annaland, waar zij sprak met burgemees ter Boogaard, de notaris, de dijkgraaf, de militaire commandant en de waterbouw kundig ambtenaar, enz., en naar Sint Maar tensdijk, waarna zij naar Sint Philipsland ging, vanwaar de terugreis per auto naar Soestdijk werd aanvaard. Om kwart voor drie landde de heli copter met de hoge gaste aan boord op het Schoolplein te Sint Annaland. De Ko ningin werd begroet door burgemeester F. M. Boogaard, waarna de dijkgraaf, nota ris A. J. Bierens, aan Haar werd voorge steld, evenals de chef van de sociale dienst en particulier secretaris van de burge meester van Mantes bij Parijs. In de Rode Kruis-post werd de situatie besproken. De burgemeester noemde in het bijzonder de waterbouwkundig ambtenaar, de heer Jagt, en diens medewerkers. H.M. onderhield zich ook nog enige tijd met de Franse afgevaardigden. Zij was zeer getroffen door deze Franse hulp en verzocht de be volking van Mantes hiervoor Haar dank over te brengen. Daarna vertrok de Vor stin met burgemeester Bouwense per auto naar Sint Maartensdijk. Prins Bernhard bezocht ook Noord-Beveland In Colijnsplaat is goed geicerkt Behalve Baarland en Ellewoutsdijk heeft Prins Bernhard Maandag ook Hansweert. Wolphaartsdijk, Kortgene en Colijnsplaat bezocht. De Prins, vergezeld van Gerben Sondermann en een Amerikaanse piloot, landde te Hansweert met een helicoptère op het buitenste hoofd aan de Oostzijde van de sluizen. Hier sprak hij o.a. met de heer L. van Goor, technisch ambtenaar van de Rijkswaterstaat. De Prins liet zich op de hoogte brengen van de voedselvoorziening en de gezond heidstoestand van de bevolking. Ook ver zocht hij de groeten te willen overbrengen aan burgemeester M. Vogelaar, die ziek te bed ligt. Vervolgens zette hij de tocht voort naar Baarland, Ellewoutsdijk en Wolphaartsdijk. In de laatstgenoemde gemeente maakte de Prins in gezelschap van burgemeester S. A. N. van Oeveren een rit door de straten per jeep, welke hij zelf bestuurde. De Prins vroeg of er nog wensen waren en informeer de naar de toestand van de évacué's uit Wolphaartsdijk. Na een kwartier vertrok Prins Bernhard in de richting van Noord- Beveland. Na een kort bezoek aan Kortgene landde de helicoptère vervolgens op het haven terrein te Colijnsplaat. Wethouder P. J. Bom verschafte hier alle inlichtingen over de watersnood en over de herstelwerk zaamheden. Prins Bernhard merkte in de loop van gesprek op dat in Colijnsplaat goed was gewerkt en dat hij zelf weinig meer zou kunnen doen. Wel zegde hü toe nog eens terug te zullen keren. Nadat de Prins nog een groep militairen had geïnspecteerd ver trok hij in de richting van Schouwen-Dui veland. Herverkavelingswerk Walcheren gaat voort Naar wij vernemen, wordt het herver kavelingswerk op Walcheren normaal voortgezet. Het betreft hier in hoofdzaak egalisatie en drainage. Eerstdaags wordt de verbetering aanbesteed van de weg tussen Gapinge en Veere. TJet Kamerdebat over de watersnood 1953 heeft een waardig ver-loop gehad. Het kon nauwelijks anders na de nota-Drees. Toch werd er vinnige crïtiek uitgeoefend en wel door de heren Weiter en Gortzak. Beider critiek was demagogisch. De heer Weiter kan achteraf de regering verwijten, dat zij geslapen heeft en zich te weinig bewust is geweest van de gevaren, die mensen bedreigen, als zij lager dan het water wonen. Hij signaleerde gemis aan waakzaamheid, een geest van alles zal wel in orde komen. Maar niemand mag het een regering euvel duiden, dat zij niet is voorbex-eid op een ramp, die eenmaal in de 350 jaar pleegt voor te komen. T"\e Kamerleden hebben de noodzaak be toogd van het bezit van vele platboom de vaartuigen en van helicopters. Ook hier geldt, dat deze ramp ons deze noodzaak heeft geleerd. Vóór de ramp zou den negen en negentig van de honderd Ne derlanders de schouders hebben opgehaald, als de regering besloten zou hebben een twintig helicopters aan te schaffen. Geld weggooien! zouden zij hebben uitgeroepen. Dezelfde mensen vormen nu het koor, dat om helicopters roept. Boten hetzelfde geldt er voor als voor de helicopters. Nederland schéén een boten- land. Het was het natuurlijk ook. Maar zij lagen op de verkeerde plaatsen. Wil men nu werkelijk in Zeeland en Zuid- Holland botendepots gaan vormen? Al bij voorbaat kan worden gezegd, dat er van zulk een botenreservoir niets zal komen. "Tke communisten hadden natuurlijk ook critiek. Geen hulp, wel afkeuring. Had Moskou niet parmantig door de radio uit gebazuind,'dat in Rusland zulk een ramp niet voor zou zijn gekomen? Gehoorzaam papegaaien de Nederlandse communisten de grote Stalin na. Het is maar beter hun critiek stilzwijgend voorbij te gaan. Pr zijn in het rampengebied vele honden -Lj doodgeschoten, omdat men meende, dat zij een gevaar voor de redders op zouden leveren, of besmettingsgevaar. Jammer, want tal van getroffenen had den dan tenminste hun hond over gehouden. Het doodschieten van honden is waanzin, verklaarde de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Honden zijn pas be smettelijk als zij dood zijn en blijven lig gen Intussen hebben al te ijverige redders overhaast geschoten. En de getroffenen zijn hun trouwe vrienden kwijt.... Weer een nazi-complot opgerold Een nieuw-nazistische organisatie, trouw aan de Fiihrer (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse bondsregering heeft giste ren een rechts-radicale organisatie ontbon den, die duidelijk neo-nazistische trekken droeg en zich „Freikorps Deutschland" noemde. Er zijn 35 huiszoekingen ver richt. Vier van de leiders werden gearres teerd. De bekendste daaronder is Beck-Broich- sitter, een oud-officier, die reeds jaren ge leden een andere organisatie van ongeveer hetzelfde karakter heeft opgezet „Bruder- schaft" geheten, waarvan men nu echter niet veel meer hoort. Behalve met de „Bruderschaft" had het „Vrijkorps Duits land" ook contacten met de S.R.P., de al enige tijd geleden verboden rechts-radicale partij. Het zwaartepunt van de activiteit lag in de omgeving van Hamburg en Bremen. Het eerst heeft men van het bestaan van een „Vrijkorps Duitsland" gehoord in Augustus 1951. In die tijd reeds noemde bondskanselier Adenauer het in een rede als voorbeeld van wat men in Duitsland niet toelaten kon. Nu, anderhalf jaar later, heeft de bondsregering blijkbaar pas aanleiding gezien om daadwerkelijk in te grijpen. De enige verzachtende omstandigheid voor deze nalatigheid is misschien het feit, dat de organisatie slechts weinig aanhangers had: (één a tweeduizend) en geleid werd door mensen, die nog in him politieke pu berteit zijn. Desondanks had men, teneinde een voorbeeld te stellen, eerder moeten handelen, want het ongestraft blijven van Dijkherstel op Walcheren verloopt vlot Het voorlopig dijkherstel op Walcheren verloopt vlot. De gaten in de zeedijk bij de „Schone Waardin" zijn provisorisch gedicht, zodat dus het achtergelegen poldertje. dat aan de andere zijde wordt begrensd door de inlaagdijk, kan worden drooggepompt. Men is nu bezig deze dijk verder te verster ken. Dit geldt ook voor de buitendijk bij fort Rammekens en bij fort De Ruyter. Wanneer de wind gunstig is, behoeft men hier van het eerstvolgende springtij geen onheil te verwachten. Tussen Westkapelle en Domburg gaat men onverpoosd voort met het treffen van voor lopige voorzieningen aan de zwaargehaven- de. doch gelukkig niet gebroken zeedijk. Het dijkherstel tussen Veere en Vrouwen polder is het verst gevorderd; de Kattepol- der komt nu weer droog. Onder auspiciën van de polder Walcheren wordt ook full speed gewerkt aan de ophoging en de ver sterking van de binnendijk tussen de Oranjepolder en de Kleverskerkse polder. Voor de dichting van de gaten in de dijk van de Oranjepolder is thans een aannemer uit Doetinchem ingeschakeld, die met zwaar materiaal werkt. Men zal trachten de bres sen voor Zondag te dichten. Het ondergelopen deel van het dorp Arnemuiden is nu weer nagenoeg geheel droog. De inwoners zijn druk in de weer n hun inboedel en hun huizen te reinigen. Evacuatie Zierikzee loopt af De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden beschouwd. Al leen uit Zierikzee zijn nog een 500-tal vrij willige évacué's te verwachten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit aantal nog-enigszins zal worden verhoogd. De zaak is hier zo, dat thans niet meer wordt aangedrongen op ev»n verplichte ontruiming van Zierikzee. zo'n organisatie pleegt andere politieke avonturiers aan te moedigen om er nog meer op te richten. In Beieren is dit „Vrijkorps Duitsland" overigens reeds in Mei 1952 ver boden. Het programma van het vrijkorps baseer de zich op de „herziene" 25 punten van het partijprogramma van de N.S.D.A.P. De na- tionaal-socialistische gedachte wordt een voudig „Duitse gedachte" genoemd. Het programma is anti-semitisch en richt zich verder tegen Jezuiten en vrijmetselaars. Kortom, dit zijn mensen, die niets geleerd hebben. Ook nu nog achten zij zich aan de rege ringDönitz gebonden. „Mijn eer heet trouw", is het S.S.-devies, dat zij tot het hunne hebben gemaakt. Aan de andere kant zijn zij van opinie dat een „handig geleide volkswil" niet alleen bergen verzetten, maar ook regeringen ten val brengen kan. Vandaar hun verlangen naar een referendum als de beste manier om de „Duitse democratie" te realiseren. Als hun beschermheer beschouwen zij de voormalige vlieger-officier Rudel, die enige maanden geleden uit Argentinië naar Duitsland is teruggekeerd en nu als een grijze eminentie van het rechtsradicalisme door de Duitse tónden reist. De politie wil Rudel nu arresteren. Het Vrijkorps Duitsland was als volgt opge bouwd: de kern werd gevormd door 11 zogenaamde „vrijscharen" van ongeveer 100 man. Aan het hoofd van deze vrijscharen die namen droegen als Berl, Landsberg, Dö nitz, Maarschalk Petain en Das Reich, staat een vaandrig. De tucht herinnert aan die van vroegere geheime bonden. De leden moesten een „verplichtingsbe- wijs" tekenen en bij gebleken onbetrouw baarheid konden zij er op rekenen dat de „harde hand van het vrijkorps" hen zou treffen. Men was geheimzinnig tegenover elkaar, kende elkaar vaak slechts via een num mer en van tijd tot tijd vonden verrassende „gehoorzaamheidscontröles" plaats. Zo was het in de theorie. Wat er in de practijk van dit organisatiespelen terecht kwam, weet men niet. In elk geval was het nut tig en nodig dat de bondsregering er een eind aan maakte. Dergelijke dingen werken in Duitsland nu eenmaal erg aanstekelijk. Berichtendienst zal worden verbeterd Uit het debat, dat naar aanleiding van de regeringsnota over de watersnood gister middag in de Tweede Kamer is voortgezet heeft prof. Romme enige conclusies willen trekken die hij heeft neergelegd in een mede door de fracties der C.H., V.V.D., P.v.d.A., A.R. en S.G.P. ondertekende motie, luidende: „De Kamer kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering betreffende de watersnood 1953, bewo gen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuige nis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volke rengemeenschap tot ons is gekomen, ver tolkt aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoofit te betonen." In deze motie brachten Kamer en Rege ring, met uitzondering natuurlijk van de communisten wier uitsluitend destructieve activiteit door minister Drees was gehekeld, in ëëndraCht de dank van het Nederlandse volk tot utdrukking. De vergadering werd geopend met aan vullende verklaringen van de ministers Drees en Algera op de regeringsnota. Dr Drees roemde de ontzaglijke inspanning en eendracht van de bevolking. Van de E.V.C. had de minister een telegram met eisen ontvangen, anderen deden slechts aan biedingen. Dr Drees gaf vervolgens een schets van wat de eerste dag is gebeurd. Door het In schakelen van het gehele militaire appa raat is wel bewezen hoezeer de regering wenste, dat zo groot mogelijke hulp werd verleend. Voor wat de toekomst betreft zei minister Drees dat de Bescherming Bevolking van veel belang kan zijn. Was de organisatie voltooid geweest, dan zou het effect veel groter zijn geweest. De bedoeling is helicopters in het defen sie-apparaat in ruimere mate op te nemen. Het is niet onmogelijk dat Amerika deze blijvend ter beschikking wil stellen. Raming schade Een raming der schade is nog niet wer kelijk te maken. Men weet niet wat het dichten der dijken zal kosten, hoe lang het zal duren. Onder alle voorbehoud kan dé minister echter zeggen dat de schade zal liggen rond een milliard. Het ligt in de bedoeling alle uitgaven te boeken op de Buitengewone Dienst I. Het financierings plan is er nog niet. Men moet enige meeT gaandheid met ons willen betrachten, zo zei dr Drees. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera, besprak de oorzaak van de ramp. Hij ging nader in op de geuite klach ten en gaf een nadere beschouwing over dé toekomst aan de hand van de vijf pun-, ten van de nota. Spr. was van oordeel dat voortaan in ruimere mate gealarmeerd moet worden. Veranderingen in het waterschapswezen, die strekten tot centralisatie en vermindering 12 Slachtoffers te Rilland-Bath Naar móet worden aangenomen heeft de watersnoodramp in Rilland-Bath 12 slacht offers geëist, waarvan er tot dusver 7 zijn geborgen. Reeds geborgen zijn de lijken van: Pieternella Nijsse, 23 jaar; Jan Nijsse, 18 jaar; Foort Nijsse, 15 jaar; Adriana Nijsse, 13 jaar; Maatje Kriger, wed. van A. Blok, 80 jaar; Dirk Dronkers, 86 jaar en Johan na Dronkers, 91 jaar. Vermist worden nog: J. A. Goffau, burge meester, 46 jaar; A. Cijsouw, polderopzich ter, 36 jaar; Bregje Schrier, echtgen. van H. de Boks, 54 jaar; J. A. van de Maas, echt- gen. van Chr. van Zwienen, 30 jaar en M. Nijsse, 21 jaar. Twee maanden geëist De boswachter, die verleden jaar Deo. een marechaussee beschoot zekerè J.G. v. d. P. heeft gisteren voor de Arnhemse rechtbank terecht gestaan. De verdediger achtte het gehele geval een misverstand, maar de officier vond de boswachter een onbesuisde dwaas en eiste twee maanden gevangenisstraf. In de bossen bij Beek, op voormalig Duits grondgebied, verrichtte de boswachter met twee arbeiders eneen tractor werkzaam heden, toen hij eensklaps een hardlopende man zag verschijnen, die in een trainings pak gekleed was. De boswachter hield de man voor een stroper, riep hem aan, maar werd waarschijnlijk door het lawaai, dat de tractor maakte, niet gehoord. Twee maal schoot) hij in de lucht, waarop de „stroper" die later 'n marechaussee bleek te zijn in de struiken dook. Links en rechts hoorde de marechaussee de kogel tjes van het schot hagel in de struiken slaan. „Een ernstig misdrijf", zei de officier. „Als de marechaussee zijn hoofd boven de struiken had uitgestoken, zou hij ge raakt kunnen zijn". Gelukkig deed de man dit niet, zodat hij ongedeerd zijn getuigenis kon afleggen. Hij had opdracht gekregen op strikken te letten en, zoals de president opmerkte, door de manier waarop hij liep, zou men de indruk kunnen krijgen, dat hij iets met deze strikken te maken had. De officier voerde aan, dat getuige in Nederland niet behoefde te verwachten, beschoten te wor den, als hij op strikken lette. Hij eiste de bovengenoemde straf. De raadsman achtte vrijspraak of geringe boete de juiste op lossing. Uitspraak over 14 dagen. van verantwoordelijkheid der publiekrech telijke lichamen moeten met grote voor zichtigheid worden behandeld. Het ontwerp-noodwet zal uitgaan van twee hoofdbeginselen: de kosten van her stel van hoofd- en buitenwaterkeringen komen voor rekening van het Rijk. Het Rijk neemt het herstel ter hand met bevoegd heid voor de minister te delegeren aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Van die bevoegdheid zal hij ruim gebruik maken. De oplossing van de afdamming dér zee gaten is een vraagstuk dat vele malen moei lijker is dan de Afsluitdijk. Minister Algera zei dat er thans geen beslissing kan worden genomen, het resultaat van de studie zal moeten worden afgewacht. Betere berichtendienst Voorts zal worden onderzocht hoe hel alarmeringssysteem kan worden verbeterd. Voor de waarschuwingsdienst op de Noordzee zulien verbeteringen worden aan gebracht met medewerking van de Ameri kaanse regering. Alle maatregelen zijn ge nomen om het gevaar van het op 16 Febr. komende springtij te voorkomen. Een van die maatregelen is dat het weerschip „Cirrus" naar de Noordzee is gestuurd met het oog op de verbetering van de berichten dienst. Bij dé replieken betoogde de heer Burger (Arb.) nog dat bet mogelijk moet zijn, dat de radiozenders beschikbaar zijn vóór zeven uur 's morgens en na twaalf uur 's nachts. De heer Welter (K.N.P.) was van oordeel, dat voor de. dijkverbetering moet worden genomen het criterium dat voor alle mo derne dijken heeft gegolden. Hij drong er op aan zijn denkbeeld te overwegen de financiering der kosten desnoods buiten de begroting te houden. Dr Drees herhaalde nog eens dat de uit kering van schadevergoeding aan de getrof fenen op basis van de regeling oorlogs slachtoffers is gekozen uitsluitend om on middellijk een regeling te hebben die be kend is. Ze zal kort gelden en royaal en redelijk worden toegepast. Minister Algera verklaarde nog dat de radio-kwestie waarop de heer Burger doel de onderwerp van bespreking uitmaakt met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De minister gaf de toezegging, dat als criterium voor de dijkverbetering zal gelden, dat van de moderne dijken. De motie-Romme werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter constateerde, dat gebleken is, dat de Kamer behoefte heeft aan de ïn- stelline ener tijdelijke commissie, die met de regering overleg kan plegen over maat regelen verband houdende met de waters nood. Over de samenstelling van een zoda nige commissie zal hij morgen een voorstel doen.- Te halfzes wordt de vergadering verdaagd tot hec:.imïddag één uur. Aan tranen geen gebrek (Vanonze correspondent) De politierechter in Den Bosch kreeg drie zaken te behandelen van lieden, 'die in de zware nood, welke een deel van ons volk hèeft geteisterd, - zich gehaast hebben de vloed van liefdadigheid als een goede bron van eigen inkomsten te beschouwen. De chauffeur M. B. uit Princenhage en zijn vrouw trokken er direct na de ramp met een auto" op uit om bij goedgeefse boeren geld en rogge los te krijgen. Zij waren daarbij vergezeld van een landbouwer uit St. Willibrord, K. H., die de eigenlijke initiatiéfhemex was. Zij deden zich afzon derlijk voor als een évacué, van alles be roofd, die geld en rogge inzamelde voor zijn zeven kinderen. De vrouwwist van haar broer, die werkelijk getroffen en éva cué was, briefjes los te krijgen, die aan hun woorden kracht bij moesten zetten. Vele mensen vlogen- er begrijpelijkerwijze in en gaven goederen, vooral rogge en wat geld, zodat de lieden dagenlang hun bedrijf voortzetten. Op 6 Februari echter werden zij te Reusel, waar zij twee mensen opgelicht hadden gegrepen en aan de justitie overge leverd. Deze maakte korte metten met hen. De politierechter noemde hun daden grote smeerlapperij en hij vond het verschrikke lijk, dat zoiets mogelijk was. Het ergste was, dat de verdachten zich niet erg bewust toonden van de ernst van hei feit. Zij dach ten het met gewone uitvluchten af te kun nen doen. Ook de officier van justitie kon moeilijk woorden van walging vinden. Deze lieden hadden misbruik gemaakt %jan de liefde, die men voor de medemens koestert Hij eiste tegen de twee mannen de hoogste straf, n.l. 6 maanden gevangenisstraf. Tegen de vrouw eist hij 4 maanden. De politierech ter veroordeelde hen conform de eis met het bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Aan tranen was er toen geen gebrek, maar het is nog maar het begin.. Dezelfde verdachten zullen n.l. ook in Breda voor dergelijke feiten, op andere plaatsen ge pleegd, voor de-rechter moeten verschijnen. Franse en Nederlandse militairen hebben de verbinding tussen Halsteren en Steen bergen in hel overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom hersteld, door tiet aan brengen van zandzakken op de overspoelde weg. Generaal J. G. Warringa maakte Dinsdag een inspectietocht in deze gebie den. We zien. hem hier (op de voorgrond op de uit zandzakken bestaande weg. Achter hem overste A. R. 11. Pine, com mandant van-de troepen, die hulp verleen den in dit gebied. Rechts: een door Franse genietroepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de ga ten, welke in de weg geslagen zijn. Wan neer een gat gedicht is, wordt de brug weer verplaatst. Militairen keerden naar onderdelen terug Woensdag zijn de beide infanterie-com- pagnies van het 33e R.I. en de compagnie zware mitrailleurs, die zulk uitstekend hulpwerk in „vak zes" (Walcheren, Noord- Beveland en Zuid-Beveland, Westelijk van het kanaal) hebben verricht, uit Middelburg naar hun basis teruggekeerd. Hun bewa kingstaken zijn afgelopen en het zandver- voer en het vullen van zandzakken ge schiedt thans weer door arbeiders. Ook de C.O.A.K. uit Middelburg heeft Woensdag voor het laatst aan het dijkherstel gewerkt. Leerlingen hebben het laatste gaatje bij Ritthem gedicht en nu wacht voor deze jon gens weer het onderwijs en het normale dienstleven. De pelotons genie blijven ech ter tot 17 Februari op Walcheren. Zij zijn nog versterkt, zodat thans 250 d 300 man genie op de dijken van Ritthem en West kapelle aan de slag is. Aan deze technische troepen blijkt op het ogenblik nóg behoefte te bestaan, doch ook zij keren dus weldra naar hun onderdelen terug. De mannen zijn voor het merendeel gelegerd in de „bom vrije" te Vlïssingen en de overigen kregen huisvesting in do jeugdherberg te Domburg. Bouwarbeiders willen helpen De afdeling Middelburg van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond heeft de werknemers en werkgevers in net bouw bedrijf gevraagd een steentje te willen bij dragen ter leniging van de nood. Zij vraagt daarom de werkgever een bedrag van het loon der werknemers, dfe daartoe bereid zijn, te willen afhouden, gelijk aan acht maal het voor de werknemers geldende uurloon. Over dit bedrag is geen loonbe lasting verschuldigd. De werkgever zal deze gelden, die door hem met eenzelfde bedrag worden aangevuld, overmaken aan de Bedrijfsgroep Bouwindustrie, welke in stantie deze- gelden ten slotte collectief in de kas van het Nationaal Rampenfonds stort. De werknemer wordt in de gelegenheid gesteld tussen 9 en 14 Februari twee vacan- tiebonnen te verzilveren bij de bekende adressen der plaatselijke vertegenwoordi gers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De Middelburgse leden kunnen de bonnen verzilveren Zaterdag a.s. van halfvier lot zes uur in de Gouden Poórtë, Wagenaar- straat te Middelburg. Op deze manier den ken de bouwarbeiders een millioen gulden bijeen te brengen. Oostenrijks Rode Kruis naar Zierikzee In Dordrecht is een Rode 'Kruis ambu lance uit Oostenrijk aangekomen, bestaan de uit'19 auto's en voörts'omvattende 68 man -medisch en verplègend personeel, waarvan een hoogleraar en tien artsen. Deze ambulance is in de tijd van twee uur ingericht. Een der auto's, bemand door enkele artsen en verplegend personeel, vertrók naar Numansdorp, terwij! de rest zonder auto's naar Zierikzee is vervoerd om daar mensen, die reeds dagenlang in de weer zijn, af te lossen. De colonne had nog 2'/i millioen Oostenrijkse schilling bij zich. Droef vermoeden over twee inwoners van Wolphaartsdijk Enkele dagen geleden werd in Goes ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de" Heer C. Kloosterman uit Wolphaartsdijk, di^ omkwam bij de watersnood. Aangezien nadien niets is vernomen van zijn echtge note G. Kloosterman-De Leeuw en het elf jarige dochtertje Ineke, moet aangenomen worden, dat ook zij de dood in de golven hebben gevonden. Noordoostelijke wind Weerverwachiing, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. Veel bewolking met plaatselijk enige re gen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noord oostelijke wind. Temperaturen om het riespunt. 12 Februari Afnemende maa«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1