U /cent A^an der Flip ZESDE LIJST van de slachtoffers KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Om het geluk van Peter De illusie van een ingenieur WEK DE GAL IN UW LEVER OP Verstrekt door het Rode Kruis VIJF BIJZONDER MOEILIJKE GATEN De politie achterhaalde veteraan uit Korea op de trappen van stadhuis Financieel hulpplan van de V.S. en Canada D.D.D. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 WATERSNOOD 2953 De aard van de mens is overal eender (Van onze Haagse redacteur). In het weekblad De Ingenieur, het orgaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en van de Vereniging van Delftse Inge nieurs, schrijft ir R. ver Loren van Themaat: „Watersnood 1906, watersnood 3916, water snood 1920, watersnood 19251926, water snood 1953. Natuurrampen! Maar onze waterbouwkun digen wisten van tevoren 'waar deze „na tuurrampen" zouden optreden. Zij hebben gewaarschuwd in rapporten en adviezen voor de te lage en de zwakke dijken langs de Hollandsche IJssel, langs Alblasserwaard, langs Amer en Maas, langs dc Lijmers en de Geldersche IJssel. Denk niet dat dit een typisch Nederlands verschijnsel is. Wisler en Brater zeggen in hun in 1949 verschenen boek Hydrology: „Laat niemand de illusie hebben dat hij een overstromings- schade van 100 millioen dollar kan voor komen door een plan voor te stellen dat tien millioen dollar zal kosten. Eerst moet de schade van 100 millioen dollar komen. Human nature is the same everywhere (de aard van de mens is overal eender)". Maar ik wil die illusie voor Nederland hebben. De illusie, dat eindelijk algemeen wordt ingezien dat de oude leuze: „Wie water deert, die water keert" uit de tijd is. Heel het Nederlandse volk lijdt onder de watersnood 1953. Heel het Nederlandse volk zal de schade dragen, de een meer, de ander minder. Laat dan ook het hele Nederlandse volk de handen ineenslaan om het water te keren. Laten wij niet wachten op het vinden van de volkomen juiste kostenverdeling; dit kost aan ieder teveel. Absolute veiligheid zullen wij ook dan niet krijgen, maar veiligheid tegen een zeer zware storm of zeer hoge afvoeren van de rivier, is bereikbaar en nodig". Tot zover het artikel in De Ingenieur. Men kan zich in fantasie voorstellen dat wanneer in de ministerraad de inkomsten van de schatkist worden verdeeld over de diverse departementen, zoveel voor dit en zoveel voor dat en zoveel voor Sociale Za ken, dat een minister van Verkeer en Wa- Columbiaans schip naar Nederlander genoemd Door de Columbiaanse marine wordt een nieuw fregat aangekocht, dat naar Korea zal worden gezonden, ter vervanging van het fregat Capitan Tono, dat daar op het ogenblik vertoeft. Het nieuwe fregat wordt genoemd naar de in Curagao geboren Nederlander Louis Brion en zai door de Columbiaanse regering worden gedoopt Marshal Brion. pit naar aanleiding van de grote hulp en de vele activiteiten van Brion, voor de onafhanke lijkheid van Columbia. •Louis Brion was een vriend en medewer ker van Simon Bolivar. De republiek Co lumbia benoemde hem tijdens de onafhan kelijkheidscampagnes tot maarschalk van de Columbiaanse marine. Met zijn geld, hulp en kracht speelde hij een beslissende rol voor de Columbiaanse onafhankelijkheid, welke zeer vertraagd zou zijn zonder zijn medewerking. Blinde slaagde voor doctoraal rechten De 35-jarige heer H. B. Frieman, die sedert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het brailleschrift kon hij de les sen op de lagere school blijven volgen. Na dien behaalde hij de diploma's Handelscor respondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de Middelbare Acte Duits en in 1947 de actie Engels M.O. Sedert 1948 reisde hij tweemaal per week naar Amsterdam om dc colleges aan de V.U. te volgen. De boeken, die hij moest bestuderen, las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-recorder. De heer Frieman be hoefde slechts dit apparaat in te schakelen om de studiestof te kunnen volgen. De heer Frieman geeft overdag les in handelscorres pondentie. SCHEEPVAARTNIEUWS Nederlandse schepen in moeilijkheden Een Nederlands vissersvaartuig, waarvan de naam nog onbekend is, is gisteren in moeilijkheden geraakt, doordat de schroe ven in het net vastraakten. Het schip dreef driehonderd zeemijlen ten Westen van Sta- vangeir in" Noorwegen stuurloos rond. Van de kust van Zuid-Noorwegen is het Duitse vissersvaartuig Schwaben uitgevarèn om hulp te verlenen. Het Nederlandse s.s. Wim (477 ton) van hét scheepvaartbedrijf J. Vermaas te Rot terdam, dat Zondag in de Kleine Belt tusens Jutland en het eiland Funen aan de grond liep, is nog niet vlot gekomen. De kansen hierop schijnen gering, aangezien het vaar tuig door de krachtige wind steeds hoger komt te zitten. Het schip is geheel met een dikke laag ijs overdekt. De kapitein heeft 'n aanbod om hulp van een Deense bergings maatschappij van de hand gewezen. De Wim was met een lading ijzer uit Gent op weg naar Middelfart op 'teiland Funen. terstaat, als zijn begroting werd besnoeid, wel eens heeft gewaarschuwd dat bij een overstromingsramp voor de doden sociale verzorging geen zin meer heeft. Maar de aard van de mens is overal een der. Zolang er geen ramp is gebeurd, sluit men de ogen omdat er nog zoveel millioenen nodig zijn voor anderè dringende zaken. Men mene niet dat er te weinig uit de schat kist beschikbaar werd gesteld voor onder houd en versterking van kustverdedigings- werkèn. In 3939 was daarvoor op de begro ting uitgetrokken 950.000 en voor 1951 ruim 6 millioen. Ook wanneer men rekening houdt met de waardevermindering van de gulden is dat méér clan vóór de oorlog, al zullen ook wel extra uitgaven nodig zijn geweest als gevolg van de oorlog door het ondermijnende werk van de Duitsers. Nu er een ramp is gebeui'd, zal men royaler zijn met uitgaven tegen watersnood. Zo is nu eenmaal de aard van de mens, overal. Die extra uitgaven komen dan nog boven de kosten van normaal herstel. De „schade" zal dus op de duur groter zijn dan de schatting van de aangerichte schade. De Franse minister van Gezondheid afgetreden De Franse minister van Gezondheid, An dre Boutemy, tegen wie in de Nationale Ver gadering de laatste tijd critiek is uitge bracht, omdat hij ambtenaar geweest is van de regering van Vichy, is Maandagavond afgetreden. Premier Mayer heeft het ont slag van Boutemy, die tevens onafhankelijk senator is, aanvaard. Boutemy is een politie-functionaris van de regering van Vichy geweest. De commu nisten verklaren, dat hij actief opgetreden is tegen verzetsstrijders. Zij hebben ook een motie ingediend, om 17 Februari de kwestie van Boutemy's lidmaatschap van de regering te bespreken. De afgetreden minister is tweemaal in de Assemblee verschenen, om een toespraak te houden. Beide keren werd hem dit echter door lawaai onmogelijk gemaakt. In zijn ont slagbrief zegt hij af te treden, teneinde zich beter tegen de aanvallen te kunnen verde digen. In de Franse Staatscourant is' aangekon digd, dat Paul Ribeyre, minister van Handel, Boutemy tijdelijk'zal vervangen. Hulpactie in Venezuela Te Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is terstond na het bekend worden van de ramp, een Nederlands-Curagao's Comité ge vormd, dat in 'de kring van de in Venezuela werkende Nederlandse en Cur&gaose han delsondernemingen en bedrijven, alsmede particulieren gelden inzamelt. Als voorschot is reeds een bedrag in dollars overgemaakt naar Nederland. Ónder auspiciën van de Nederlandse ge zant te Caracas, dr H. Riemens, is een co mité opgericht, bestaande uit vooraanstaan de Venezolanen, genaamd „Amigos de Ho- landa". Men verwacht dat beide comité's een aanzienlijk bedrag zullen bijeenbrengen. In andere Venezolaanse steden zijn onder leiding van de consuls van Nederland al daar, comité's gevormd, die 4 Februari reeds 50.000 Amerikaanse dollars hadden bijeengebracht. (Advertentie) De Zwaluwenploeg tegen de Rode Duivels te Cent Voor de op 17 Februari a.s. te Gent te spelen wedstrijd tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen heeft men voor de Zwa luwenploeg de volgende spelers uitge nodigd: Vrijhof (Bleyerheide),' Steenbergen (S.V.V.), Claus jr (Helmond), Van Voorst (Vitesse), Voogd (Haarlem), Klaassens (V.V.V.), De Jong (Willem II), Van der Bogert (D.O.S.), Cor van der Gijp (Emma), Clavan (A.D.O.), Luyten (D.O.S.); reserves: Dufourné (Sparta), Herberts (Vitesse), Dutrieux (H.B.S.), Brusselers (P.S.V.), Stephan (Heracles). Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise); achter: Struyf (St. Niklaas) en Van Brabandt (Lierse s.k.); midden: Renard (A.E.C. Ber gen), Barre (O.C. Charleroi) en De Bels (Racing Gent); voor: Smolders (Beringen), Bollen (Waterschei), Willems (La Gantoise), .Straetmans (White Star) en Rixhon (Racing Gent. Reserves: Decorte (Un. St. Gilloise), Van Neste (Kortrijk Sport), Flips (Een dracht, Aalst) en Peeters (Lyra). Washington kapittelt Poolse regering Beschuldigingen afgewezen „Wij hebben, met ernstige twijfel aan de welgemeendheid dezer beschuldigingen en met gevoelens van diepe afkeer kennis ge nomen van uw beweringen, dat de Ver enigde Staten in Polen zouden spionneren en dat Amerikaanse agenten er naar zouden streven de huidige Poolse regering omver te werpen," verklaart het Amerikaanse mi- .nisterie van buitenlandse zaken in een Maandag op het Poolse ministerie van buitenlandse zaken te Warschau overhan digde nota. „Uw beschuldigingen zijn een onderdeel van een in de afgelopen maanden met steeds groter heftigheid gevoerde cam pagne ener regering, die wordt beheerst door één, dictatoriaal regerende politieke partij", vervolgt de Amerikaanse nota. „De communisten in uw land en in andere lan den hebben beschuldigingen geuit jegens Christenen en Joden. De beschuldigden be hoorden tot alle geledingen der maatschap pij, met inbegrip van vroeger ten volle ver trouwde en hooggeplaatste communistische functionarissen, die thans van de meest uiteenlopende misdrijven worden beschul digd. De vrije wereld ziet in dergelijke be schuldigingen karakteristieke' uitlatingen van mannen, die hysterisch bevreesd zijn voor een verlies der totale bestuursmacht, die hen tot in de grond heeft bedorven." Advertentie U «uit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d» gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». Oudelande Te Goes geïdentificeerd: JANSENS, Cornelia Adriana, geb. 20.10.75 te Oudelande. echtgenote van Joh. Mol, laatste adres: Oudelande B 9: MOL, Johannes, geb. 13.4.75, echtgenoot van Jansens, Cornelia Adria na, laatste adres; Oudeland B 9; DE JAGER, Jan, geb. 6.11,76, laatste adres: Oudelande B 68. St.Philipsland Begraven: m, ongevee lat 1. Rilland-Ba th DRONKERS, Dirk, ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath; DRONKERS, Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres: Bath; NIJSSE, Foort, ongeveer 18 jaar; NIJSSE, Pieternella, onge veer 20 jaar; NIJSSE, Catharina, ongeveer 15 jaar; wed. A. BLOK—KR1EGER, laatste adres: A. Buteijnweg; mevr. DE BOKX—SCHRIER, laatste adres: Zimmermanpolder; CIJSOW, A., laatste adres; Hoofdweg; DE GOFFAU, J. s., burgemeester: mevr. VAN ZWIENEN—v. d. MAAS, laatste adres: 2e Weg, bij R.K. Klooster. Staveuisse STOEL, Jacob, geb. 24.9.72 te Kerkwerve, laatste adres; Bos A 41; MOL, Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laat ste adres: Kerkstraat A 306a; HAGE, Leendert, geb. 27.12.D7 te Stavenisse, echtgenoot van Wil- helmina Janna Sonke, laatste adres: Kerk straat A 310; VAN ZUIEN, Neeltje Cornelia, geb. 14.10.39 te Stavenisse, dochter van Adriaan Jacob van Zuïen en Janna Pieternella Stout- jesdijlc, laatste adres: Kerkstraat A 319; NOER- LAND, Jacobus, Martinus, geb. 25.10.96 te Sta venisse, echtgenoot van Maria Fierens, laatste adres: Kerkstraat A 330; LUYK, Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse, weduwe van Arie Ha ge] laatste adres: Poststraat A 378: HAGE, Johan na Pieternella, geb. 20.9.29 te Stavenisse, doch ter van Pieter Johannes Hage en Pieternella Jozina Koeman, laatste adres: Molenpad A 200. Steenbergen Geïdentificeerd en begraven: DE GROOT, Adriana Cornelia, geb. 4.4.98 te Wouw, gehuwd met Dekkers, laatste adres: Klasedïjk 25; HEIJLIGERS, Adrianus, geb. 20.7.94 te Steenbergen, laatste adres: Koeve- ringsedijk 23; HEIJLIGERS, Johanna Maria, geb. 8.10.23 te Halsteren, laatste adres: Kóeve- ringsedijk 23. De toestand van de dijken het eiland Schouwen en monde komen gelukkig geen ernstige diik- waa.r sret.rhffpn T-Tïo,. at-~i. J In Zeeland Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier zijn een tweetal dijlcgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moeilijkheden zal bieden. Bü het herstel van de overige dijkvakken worden geen uitzonderlijke bezwaren ge vreesd. Op Sint Philipsland worden geen dijkga- ten aangetroffen, die bijzonder diep zijn of waarvan kan worden verwacht, dat zij spoedig grote verdieping zullen ondergaan. De gaten, in de waterkering van Tholcn zijn over het algemeen'niet overmatig diep. Toch worden hier twee gaten aangetroffen, die zeer geruime tijd zullen vorderen, voor dat zij zijn gedicht. In het Westelijk gedeelte van Züïd-Beve- land komen zowel in de Noordelijke als in de Zuidelijke dijk een aantal gaten voor, welke echter niet van bijzonder ernstige aard zijn. Door het verhogen van een bin nendijk wordt getracht, voortgaande ver dieping van de gaten te voorkomen. In het Oostelijke gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren al is de diepte daarvan thans niet overmatig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer na genoeg meester. De doorbraak i'n het Noor- oostelijk gedeelte van het eiland is voor lopig weer gedicht en de overige beschadi gingen zijn grotendeels hersteld. Op Noord-Beveland maakt het dichten van de. aanwezige gaten goede voortgang, in dier voege dat verwacht wordt, dat binnen kort de dijk hier weer zal zijn gesloten. In Zeeuws-Vlaanderen vorderen de aan vankelijke herstelwerken zeer bevredigend en men is er in geslaagd, een groot gat in de dijk van de nieuw-Neuzenpolder weer voorlopig af te dichten met een ringkade, zodat over enkele dagen met de definitieve dichting van het dijkgat een begin kan wor den gemaakt. In N.-Brabant zijn inmiddels vele kleine herstelwerken bereikt. Een moeilijk te dich ten gat in de dijk nabij Nieuwendijk is nog onder handen. Het laat zich aanzien, dat de werkzaamheden hier met succes zullen wor den bekroond. Moerdijkverbiiidin^ Het dichten van de dijkgaten bij de brug gen over het Hollands Diep b\j Moerdijk is in uitvoering genomen. "Verwaehi wordt, dat binnen niet te lange tijd de achtergelegen polder zal kunnen worden drooggezet, waar na de grote verkeersweg naar het Zuiden, voor zover bezuiden het Hollands Diep ge legen, en het parallel lopende gedeelte van de spoorlijn, onder handen genomen zullen kunnen worden. Bij het uitvoeren van her stelwerken in dit gedeelte van Noordbra bant hebben o.m. Franse en Amerikaanse eenheden goede hulp geboden. Langs de Eendracht ligt een dijkvak, waarin een moeilijk te dichten gat is gesla gen. De herstelwerkzaamheden zullen hier thans beginnen. In Zuid-Holland is de dijk van de Alblas serwaard nabij Papendrecht weer hersteld tot kruinshoogte en het verkeer kan weer over dit dijkvak worden geleid. Op het eiland Rozenburg is het laatste gat van enige betekenis bijna gesloten. Op IJssel- 8. De hele nacht bleef Kappie aan het stuurrad staan, vechtend om zijn schip en de sloep te behouden. Tegen het aanbreken van de morgen ging de storm eindelijk liggen en zag Kappie kans om uit de buurt van de gevaarlijke kust te komen. Dankzij zijn zee mansschap was dit gevaar geweken. Uitgeput gaf hij het rad over aan de Maat, die inmiddels uit de machinekamer was gekomen. „Wij zijn er door, jong", zei hij, „wij hebben het geklaard zonder de sloep te kappen". „Maar de sloep Is helemaal niet te zien!" riep de Maat, „er hangt zo'n mist omheen, dat het lijkt of we een wolk op sleep touw hebben! Dat is niet gewoon, dat is „Begin nu niet dadelijk weer te mekkeren, klont", zei Kappie, „wat je ziet is heel gewoon. De sloep heeft een hoop zeewater overg'ekregen en dat verdampt nu in de tropenzon". Te moe om nog verdere uitleg te geven, begaf Kappie zich naar zijn hut om de gemiste slaap wat in te halen. Maar lang had hij nog niet geslapen, of hij werd alweer gewekt door de Maat, die met ijselijke kreten de hut kwam binnenstormen. „Spoken!" gilde de Maat, „Het spookt aan boord van de sloep!!!" gaten voor. Aan het herstel wordt druk "ge werkt. In tegenstelling tot het aanvankelijk ver moeden schijnt ook het herstel van de gro tere dijkgaten op de Hoekse Waard geen bij zondere moeilijkheden te bieden. In ver scheidene gevallen zijn de kleinere herstel werkzaamheden reeds in uitvoering, terwijl met de grotere thans een begin wordt ge maakt. Op Voorne en Putten heeft men door ver schillende maatregelen de inundatie weten te beperken tot een deel van het eiland, dat Oostelijk van het Voornse kanaal is ge legen. In de Zuidelijke dijk bevindt zich een groot gat, dat veel zorg zal geven. Op Goeree en Overflakkee zijn een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten. Een drie tal is echter' van zodanige omvang en de daarin optredende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grotere moeilijkheden kunnen optreden. Het Zuidelijk deel van het eiland van Dordrecht, dat werd geïnundeerd, Is reeds onder handen genomen en verwacht mag worden, dat hier binnenkort gunstige resul taten zullen worden bereikt en dat daarna ook het yerkeer uit Noordelijke richting naar de brug over de Moerdijk weer zal kunnen worden hersteld. In Noord-Holland werd op Texel het her stel aan de dijk van de enige volledige ge ïnundeerde polder onmiddellijk ter hand ge nomen. Het laat zich aanzien, dat hierbij geen uitzonderlijke moeilijkheden zullen worden ondervonden. De duinen langs de gehele kust hebben het zeer zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen wor den bijgewerkt. Op een enkele plaats zul len speciale maatregelen moeten worden genomen om de waterkering te versterken, maar moeilijkheden worden daarbij niet gevreesd. Het Ned. Rode Kruis kan ln verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslost zijn verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. (Opgave A.N.P. onder voorbehoud) Halsteren PAULUS, Cornelia, geb. 5.5.52 te Halsteren, laatste adres: B 326; RAATS, Petrus, geb. 17.12.84 te Halsteren, weduwnaar, laatste adres: B 308; VERBURGT, Anna Cornelia, geb. 19.7.65 te Halsteren, laatste adres: B 316, wed. van Cornells de Krom. Kortgene JANSE, Krijn, laatste adres: Torendijk; VAN BOVEN, Stoffelina, echtgenote van Willem Westerweel, laatste adres: Torendijk; DE LOOF, Adriana, laatste adres: Hoofdstraat; Mevrouw JACOBS—KEYDENIER, laatste adres; Torendijk; NIJSSE, Cornells Pieter; WEYS, Elisabeth, geb. 2.8.50, laatste adres: Cats Anna- polder 18. Middelharnis Aanvullingen van personalia in 4e lijst, dd 7.2.53, blz. 2, overleden dd 1.2.53. KRANSE, Maria. geb. 6.7.96 te Middelharnis, laatste adres: Waterweg 91; VROEGINDEWEY, Fransje, geb, 28.7.72, echtgenote van Arend IC ranse, laatste adres: Waterweg 91; VAN DER SLUIS, Neeltje, geb. 12.3.81 te Sommelsdijk, echtgenote van Jacob van Koote, laatste adres: Waterweg 43: VIS, Leendert, geb. 9.2.05, laatste adres: Middelharnis, Oostv'oorgors 39; BREE- MAN, Huiberdina, geb. 15.11.68 te Middelharnis, echtgenote van Leendert Driesche. laatste adres: Ooslvoorgprs 12; NETTE, Hendrikus, geb. 9.10.14 te yeur, woonwagenbewoner; VAN WEZEL, Aren Leendert, geb. 25.10.89 te Mid delharnis, laatste adres: Oostvoorgors 32. Niemverkerk SCHOLTEN, Jebbigje, geb. 3.11.44; SCHOL TEN, Hendrikus Johannes Hermanns, geb. 1.6.48; SCHOLTEN, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52. Voor de arrondissementsrechtbank in Den Haag is hedenmorgen verschenen J. H. uit Rijswijk. Verdachte heeft in de nacht van 27 op 28 Februari 1951, in vereniging met de gebroeders Van de K., een inbraak ge pleegd in een horlogewinkel aan de Gouver neurlaan in Den Haag. Daarbij waren 80 horloges en 70 ringen ontvreemd. H. heeft echter weinig van de buit gekregen, die voor het grootste deel verkocht is door de genoemde gebroeders. In de maand October 1951 is H. als vrij williger naar Korea vertrokken, waar hij uitstekend dienst heeft gedaan. Tijdens zijn dienstverband in Korea is hij aldaar onder vraagd over de diefstal. Toen zijn dienstver band in het Verre Oosten was afgelopen, is hij naar Nederland teruggekeerd. Hij wilde weer naar Korea, terug, omdat hij daar be roepsmilitair kon worden. H. zei aande inbraak te hebben meegedaan, om van de buiten mensen, bij wie hij in dienst was, financieel te kunnen steunen. De officier eiste 1 jaar, waarvan 6 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Leger des Heils. De verdediger, mr A. F. A. van Vel- De Verenigde Staten en Canada zou den begonnen zijn met het bestuderen van een financieel hulpplan voor Neder land. Het zou hier gaan om een hulp program op lange termijn, dat geba seerd zou kunnen zijn op: 1. Een schen- king van Canada en de V.S.; 2. Een le-1 pak was thuisgekomen, ning door middel van de Internationale Bank en 3. Een verhoging van de Noord- Amerikaanse bijdrage aan de N.A.V.O. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland tegenover de N.A.V.O. tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. zen vroeg de uiterste clementie. Hij bracht in herinnering, dat H. op de trappen van het stadhuis te Rotterdam is gearresteerd, toen bij in het huwelijk wilde treden. Het zou, zo zei de raadsman, èn voor H. èn voor diens aanstaande vrouw zeer goed zijn als zij nu in de echt konden treden, omdat bei den steun aan elkander nodig hebben. Uitspraak over 14 dagen. Goederen gestolen en mensen gei'ed De 19-jarige expediti'eknecht A. J. K. uit Den Haag is door de Haagse politie gearres teerd wegens'het feit, dat hij zich een aan tal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. Deze jongen heeft echter ook naar hij zelf zegt in de noodgebieden verscheidene mensen gered, wat de politie wel aannemelijk acht., K. heeft eerst uit een school, waar hij. hielp bij het sorteren van ingezamelde kle ding, twee 'cost'uums, een winterjas en een militaire uniform meegenomen. Later bood hij op straat iemand, die met een zwaar pakket liep_te sjouwen aan, dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring aan zijn kostjuffrouw en zijn verloofde. Vervolgens kocht hij Rode Kruis-emblemen, die hij op de gestolen uniform bevestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waai- hij ver scheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit, en liet zich zelfs interviewen door een verslaggever. Toen hij Zaterdag thuiskwam wachtte de politie ech ter op hem, aangezien het was opgevallen, dat hij tweemaal op een dag mét een groot Terug tot regelmatig bestuur De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpverlening bij de watersnood als afgesloten mag wor den beschouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regel matig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandigheden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd ver band en door tussenkomst van daarvoor verantwoordelijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dra gen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aansprakelijkheid voor de te ver lenen hulp wordt getroffen. (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zieke evacué zal zijn hond niet meer zien De arts in het noodziekenhuis te Rijswijk (Z.H.) had het gezegd: het zou het herstel van de zieke evacué, de 92-jarige J. Coen- raads uit Stellendam, zeer stimuleren wan neer de hond Pluto werd gevonden, waar over hij voortdurend ijlde. Pluto, een vier jaar oude herdershond, is gevonden, nadat de marine, de regerings voorlichtingsdienst, radio Scheveningen en velé anderen in ons land zich ingespannen hadden. Het dier behoorde tot de kadavers, die gisteravond uit het schip Broedertrouw van schipper Van der Molen te Rotterdam, gelost werden. Men heeft het de bejaarde heer Coen- raads nog niet verteld. Het schijnt, dat hij een goede kans op genezing maakt. Er zijn al verscheidene aanbiedingen voor een nieuwe hond gedaan en op zijn 93ste ver jaardag, die de oude man Zondag hoopt te vieren, kan hem dus een verrassing bereid worden. Kleding opgehaald voor kennissen Op een vijftal adressen op Katendrecht heeft' de 20-jarige dienstbode P. L. kleding- opgehaald, zogenaamd voor het Rampen fonds. De kleding gaf zij aan kennissen, gedeeltelijk niet-slachtoffers, die de spul len naar haar mening goed konden gebrui ken. Daar heeft de politie ze weer in beslag genomen. De vrouw is vanmorgen voor de Officier van Justitie geleid. FEUILLETON KITTY LESSELS Toen Peppy ze zo zag, keken haar ogen eerst verwonderd, toen werden zij zacht en gloeiden totdat zij er als gewreven eikenhout uitzagen. Zij begreep alleen maar dat, op de een of andere onbegrijpelijke ma nier, zij elkaar hadden teruggevonden. Maar dat was genoeg en haar hart begon weer te vreden te kloppen. Zij kwam en zaten bij haar in het gouden licht van de haar dierbare zon; en Peter kroop in Lynne's armen en drukte zijn neus je tegen haar wang. En haar hart trok naar hem toe en zij wist, dat hij nooit achterge zet zou worden ten bate van haar eigen kinderen, indien zij kinderen zou krijgen, want hij was haar toevertrouwd door Mi chael en Lorna. Zij vertelden Peppy, dat Beatrice v niet meer in de Casa was en de reden waarom, 't Verweerde oude gezicht bleef ondoor grondelijk gedurende hun verhaal en 't eni ge teken van woede, die haar Spaans bloed heet deed wórden, was de donkere tint, "die haar brede jukbeenden deed uitkomen. Aan 't eind zei zij. haar stem langzaam net als haar oude hersens en terwijl zij de woor den meer tegen zichzelf sprak, dan tegen haar toehoorders: „Santa Maria, je hebt je niet vergist, Pe pita! Niet vergist toen je dingen begon te vermoeden. Die dag, dat je een boek van haar -op een van de hoogste planken legde, buiten haar bereik, per ongeluk en later kwam je terug en las zij erin, toch was nie mand daar geweest om het in handen te ge ven nee, je hebt je niet vergist, Pepita. De blik, die jij eens zag in haar ogen op een dag, dat het beelderige ondergoed voor haar kwam om uit te kiezen: die blik als van spot achter de rug van Senora Gar- ron nee, je hebt je niet vergist. De lelij ke littekens op de armpjes van de kleine baby Peter en de lelijke littekens op zijn wezen". Haar overdenkingen waren wat verward, maar waren op hun wijze helder genoeg: ,,En 't vijvertje met de waterlelies: maar als hij verdronken was, zou 't haar ziel niet vervolgd hebben, want zij heeft geen ziel. En hoe ziek was zij, totdat de mooie plaatjes van de bruidsjaponnen kwamenO, er waren vele dingen en jij je niet vergist hebt, Pepita. En 't stolt alles, net als bedorven soep en proeft niet lekker". Toen, plotseling, zette zij al die gedachten van zich af, keek naar Lynne's gezichtje en glimlachte en dat had net 't zelfde effect als de gloed van het zonlicht in een öude cathedraal. Er is niets in de wereld zo goed voor een oude vrouw, als 't zien van gelief den en baby's, zei zij. En niets zo goed voor geliefden en baby's als jij, Peppy, zei Lynne, die als 't ware een regenboog in haar tranen zag blinken. De oude vrouw keek haar aan: „Moge de hemel oneindig veel zegeningen in je hart uitstorten en kinderen in je armen leggen, kleintje", zei zij met warmte. Zij keek naar Bry'ee: Heb haar lief, zei zij, heb haar elke dag heel erg lief Maar juist op dat ogenblik begon Peter te draaien en zei: „Susie!" met de verwonder de blik, die altijd in zijn gezichtje kwam bij zulke gelegenheden. Per slot van rekening was hij menselijk en kon hij niet weten welk een tegenstelling hij werd in deze ernstige ogenblikken, waarin een oude vrouw op vriendelijke wijze haar goede raad uitstrooide en in deze romantische ogenblik ken, waarin Lynne en Bryce elkaar terug vonden en welke zo veelbelovend voor hen waren. Hij was nu eenmaal menselijk, heel klein en hij kon niet wa'chten Pepita nam hem haastig op. maar was te oud om door zoiets verlegen te worden. Lynne en Bryce begonnen te lachen en gingen naar die betoverende plekjes, waar er niets anders was dan zee en lucht en stilte en de onvergelijkelijke eenzaamheid voor geliefden. HOOFDSTUK IX. Bruiloft in Panama: chic, betoverend en alles met kwistige hand. Patricia Garron had op schitterende wijze heel veel geld besteed; zowel in haar ensce neren van dit huwelijk, als in 't betonen van haar liefde voor Lynne. Orgelmuziek, zwevende tulle, 'echte oran jebloesem, de glans van een beweeglijk fi guurtje gekleed in satijn; verfijping en plechtstatigheid; glimlachjes en zuchten en. een onderdrukt gemurmel, waarin niet de echo weerklonk van de wielen van een rol stoel; exotische bloemen en alleen Lyn ne en Bryce wisten waarom er een ranke tak rose oleander tegen de witte orchi deeën afstak van haar bruidsbouquet en waarom voor hen de schaduwen in de kerk, onbereikbaar voor 't gouden zonnelicht, donkerblauw waren. Blijdschap die als een versiering op 't gezicht van Patricia te zien was en Charles Garron, die zijn gevoel ver- boi-g alsof het zondig was. En Pepita, die vlak achter hen zat met Peter op haar schoot en met tranen, die rolden over haar gezicht. Peter, die buitengewoon zoet ge weest was gedurende de plechtigheid en vrolijk meegezongen had, toen de gemeente zong, hoewel zijn'melodie wel erg veel leek op de eerste drie noten van Slaap kindje slaap, steeds weer herhaald en zonder woor den! Hoogtepunten: een gespannen verwach ting, een grootse stilte, een zachte fluiste ring, net als wanneer het orgel dat even triomferend lucht inblaast voordat het de trillende en boeiende muziek van een blij einde doet weex-klinken. Een huwelijk werd gesloten: zij kwamen naast elkaar 't lange middenpad van de kerk met zijn mozaïelc-vloer afgelopen; Lynne die een ontastbare glans uitstraalde; zij was vol leven, vibrerend en charmant, zij was een succes en mooi, zij werd gewaardeerd en hoog geschat, iemand had haar oneindig lief; zij was gevangen, maar toch vrij, want er was geen egoïsme of tyrannie of ijdel heid in de aanbidding van Bryce Garron en haar wezen zou nooit onderdrukt of geremd worden zoals Philip Mallard het zou heb ben onderdrukt of geremd om haar te doen passen in zijn bekrompen, overheersende natuur. Slot-apotheose: hoofden die zich om draaien, bewondering, afgunst; Patricia, die zachtjes huilt om de volmaaktheid, die zij voorziet in dit huwelijk en om haar een voudige dankbaarheid daarvoor; een laatste stilte van eerbied en plotseling gebeurt er iets dat een eind maakt aan de plechtig heid, de vormelijkheid en eerbied. Peter was de oorzaak van dat iets; misschien was 't ook wel onvermijdelijk. Peter had iets ge zien en hij wist niet hoe merkwaardig dit iets was temidden van deze chique brui loftstoet: hij wist alleen dat 't iets was wat hij kende en waar hij de naam van wist en zo hard als hij kon en barstend van vreugde, gilde hij: Poessie! Men hoorde 'torgel bijna sidderen over zulk een ontheiligende daad als deze. Plotseling moest Lynne zachtjes lachen en een glimlach trok om Bryce's mond, toen hij zei: „Voor de eerste en enige keer van zijn leven heeft Peter gelijk: het is een kat!" (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6