Belangrijkste dijken worden op Rijkskosten hersteld Zwitsaletten Zuiderzeewerken desnoods vertraagd En nog steeds zwelt de millioenenstroom Maatregelen van de Regering Hoe de schade wordt vergoed Zweden komt te hulp met millioenen pas op m mm ABDIJSIROOP KOU, GRIEP. KOORTS 4-voudige bestrijding Chefarine 4 Treinen op tijd Bijdragen in het Rampenfonds Ruim 65 000 mensen werden geëvacueerd WOENSDAG II FEBRUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoerd zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven. Wel kan er echteF reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de getroffen onderhouds plichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in "I Zo spoedig mogelijk zal een ont- werp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoorde lijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. O Het herstel van de dijken wordt <ra- middellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 9 Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vor dert, zal de uitvoering van de Zui derzeewerken worden vertraagd. A In algemene zin zal worden onder- zocht, op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voor komen. In het bijzonder zal dit on derzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voort gezet. C Maatregelen, die strekken tot het u er krijgen van een verhoogde vei ligheid met betrekking o.a. tot de het niet zinkt. De regering is van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buiten- waterkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen dienen te worden genomen, aldus de nota over de watersnood, welke minister-president Drees aan de Tweede Kamer heeft doen toe komen. Deventer krijgt nieuwe schouwburg Met algemene stemmen heeft de gemeen teraad van Deventer besloten tot de bouw van een nieuwe schouwburg aan het Grote Kerkhof, op de plaats van de tegenwoordige schouwburg. Het nieuwe gebouw, ontworpen door de architect J. D Postma, krijgt een schouw burgzaal voor ruim 800 personen, feest- en recreatiezalen, foyers e.d. en zal 1.800.000 kosten. De gemeente Deventer neemt in het kapitaal der N.V. „Schouwburg", dat ver groot wordt, een nagenoeg gelijk aantal aandelen als industriëlen te Deventer Voorts verstrekt de gemeente aan deze N.V. een lening van 1.250.000 onder hypo thecair verband (eerste hypotheek). Op zijn beurt verkrijgt Deventer laatstgenoemd bedrag door een daarvoor te sluiten lening. Toch is 't zo! 490 Van de oude strandwal die omstreeks 5000 jaar v. Chr. voor onze Westkust werd opgeworpen en waarbinnen de wadden dichtslibden en vele eeuwen later na verzoeting van de binnenzee zich de weelderige veenvegetatie ontwikkelde, van dit oude duinlandschap dus, is alleen Noord-Holland nog een en ander zichtbaar. Onze tegenwoordige blonde, lachende dui nen. zijn niet meer de duinen van duizen den jaren her, ja, het zijn zelfs niet meer de duinen tuaarin de Kaninefaten zich op hielden loen zij hun aanvoerder Brinno op het schild hieven en onder zijn leiding de Romeinse grensposten in de kuststreek onder de voet liepen. Onze duinen kunnen ten hoogste bogen op een ouderdom van 1500 jaar, want zü zijn pas ontstaan nadat de zee het land binnen de schoorwal weer geregeld over spoelde. Dit moet gebeurd zijn omstreeks de vierde eeuw na Chr., d.us nadat de Ro meinse bezetting onze streken had prijsge geven. Geheel duidelijk is de situatie, althans wat Holland en Zeeland betreft, zeker niet. Wel kan op grond van verschil lende vondsten worden vastgesteld dat de kust tussen Oostende en Katwijk geduren de Romeinse tijd een eind verder naar het Westen moet hebben gelegen, maar de ont wikkeling van de gebeurtenissen in de daarop gevolgde eeuwen kan alleen worden gereconstrueerd aan de hand van opgra vingen in de Vlaamse kustgebieden welke een zelfde bouw hebben als die van Hol land en Zeeland, zodat men uit de archeologische vondsten gelijkluidende conclusies voor ons land heeft getrokken. Op het veen van het oorspronkelijk dicht geslibde wad en welk veen een voort zetting is van de Hollandse venen ligt in Vlaanderen een laag van jonge zeeklei, die ook aan verschillende streken van ons land zo grof,e vruchtbaarheid verleent. Welnu, in het Vlaamse veen zijn verschillende Romeinse oudheden aangetroffen, waaruit geconcludeerd moet worden dat de klei laag zich na de Romeinse tijd moet hebben afgezet. Op deze kleilaag liggen de Vlaam se duinen, welke blijkens historische be richten reeds in de 9de eeuw op dezelfde plaats lagen als thans. Hieruit volgt dat de periode, waarin de tegenwoordige Vlaamse duinen zich hebben gevormd, moet liggen tussen de 5de en de 9de eeuw. De ontwikkeling der gebeurtenissen moet in Nederland in dezelfde opeenvolging en ook ongeveer in dezelfde tijd hebben plaats gevonden. De overspoeling van West-Ne derland zal dus omstreeks de 5de eeuw zijn geschied en de ontwikkeling van het jonge duinlandschap, dat dus in het algemeen wat verder landinwaarts kwam te liggen dan de oude schoorwal, kan eveneens lus sen de 5de en de 9de eeuw worden gesteld. Bij een beschouwing van de toekomst is het voorts belangrijk te weten of de «ty ping van de zeespiegel ook in onze dagen nog voortgang vindt. H. Pétillon. hnlprerïenmff, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. De regering is er van overtuigd, dat voor zover hier of daar crïtiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn. en worden geleverd. Mogelijkge maakte fouten verzinken in het. niet bij at het goede, dat is gepresteerd. Ten aanzien van de dijken wordt opge merkt, dat de toestand in bet algemeen thans enigermate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte af metingen en deze hehoeven bij het dichten geen bijzondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dijkbressen 'voorkomen, die wèï bijzondere moeilijkhe den bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebhen, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Het Rampenfonds zorgt voor particulieren Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, dat wil zeggen le vensonderhond, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampenschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van die, vastgesteld in de Wet op de Materiële Oorlogsschaden, aldus de nota over de watersnood. Rampschadebureaux Het ligt in het voornemen van de rege ring, dat de ministeries, welke met de af wikkeling van de oorlogsschaden zijn be last, eveneens de afwikkeling van de rampschaden ter hand zullen nemen. Wat de schade in de privaatrechtelijke sector betreft ligt het in het voornemen van de regering een buitendienst in te richten, bestaande uit een aantal regionale Rampschadebureaux, waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van financiën, van wederopbouw en volkshuis vesting en van landbouw, visserij en voed selvoorziening zijn samengebundeld. Al daar geschieden de aangifte en de re gistratie van alle schaden, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbe taald en wordt de enquêtering van de schaden plaatselijk verzorgd. Omvang van de schade Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd ge weest. Deze 133.000 ha, of 5.7 van het totale areaal cultuurgrond in Nederland, kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland, 8.9 van het totale Neder landse areaal; 41.000 ha grasland of 3.1 #/q van het totale Nederlandse areaal en 10.000 ha tuingrond of 9.4 van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Neder land): 32.000 ha granen (6.1 waarvan 12.000 ha tarwe (15.2 13.700 ha con sumptie-aardappelen (8.6 15.000 ha suikerbieten (24 6.000 ha peulvruchten (17.8 */o); 7.500 ha vezelvlas (22.7 en 8.000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van: 25.000 runderen, 15.000 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, ciroa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was, is grotendeels geëvacueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn voor al ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland, terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ern stige schade is toegebracht aan vitale be drijven in de voedselvoorzieningsindustrie. Het laat zich aanzien, dat het gewenst is De Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W. A. A. M. Daniëls, heeft Maandag de dank van de Nederlandse regering ver tolkt voor de hulp, die ons land ter ge legenheid van de watersnood van Zweden heeft ontvangen. Koningin Louise van Zweden heeft Maan dag een bezoek gebracht aan het hoofd bestuur van het Zweedse Rqde Kruis, waarbij zij zich Uitvoerig heeft laten Inlich ten over de hulpactie. Het Zweedse Rode Kruis bracht tijdens het afgelopen weekend 260.000 Zweedse kronen bijeen, waardoor zijn fonds voor de Nederlandse hulp is ge slegen tot 1.367.500 kronen (ruim een mil- lioen gulden). In dezelfde tijd ontving de Zweedse radio- omroep meer dan 600.000 kronen en dit fonds steeg tot 2.373.921 kronen (ruim an derhalf millioen gulden). Zweedse vakverenigingen schonken 50.000 kronen voor de hulpactie van het Rode Kruis, terwijl zij tegelijkertijd haar leden aanspoorde om de actie voor Nederland te ondersteunen. De vereniging Zweden-Nederland zond nog eens 50.000 kronen voor het Nationaal Rampenfonds, zodat de bijdrage dezer ver eniging voor het Rampenfonds thans 120.000 kronen bedraagt (ruim 800.000). Hedenmorgen zou een convooi van zes vrachtauto's uit Zweden, te Rotterdam aan komen. Het convooi is'gearrangeerd door de grote textielfabriek Junex te Huskvarna en brengt nieuwe goederen ter waarde van l1/: millioen Zweedse kronen: regenjassen, ondergoed, matrassen, kussens, 15.000 de kens. rubberlaarzen, levensmiddelen en an dere bruikbare dingen. de beginselen van de herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschadegebied, welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aan merking komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de vissersschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. (Advertentie) In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, 4«J heesheid of gezwollenheid de snelwerkende *VV AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Medeleven van mannen uit de slag om Arnhem De commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland heeft een betuiging uan hartelijke deelneming en médeleven met de overstromingsramp ontvangen van de zijde van hel bestuur van het Airborne Forces Security Fund, ook uit naam van hen, die vochten in „De slag om Arnhem en hun familieleden, zomede uit naam van het bestuur van de Airborne Officers Club. Geiieraal-majoor S. Sosabowsci, ex-com mandant van de voormalige Poolse para- chulisten-brigadegroep, die in de buurt van Arnhem vocht, heeft de commissaris der Koningin verzocht zijn gevoelens van diep medeleven met de ramp te aanvaarden. (Advertentie) zijn snel en afdoend te bestrijden met: ...'n ZW/TSALpreparaat/ (Advertentie) van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen In 1 lablei Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. - Schade aan woningen in de noodgebieden De totale woningvoorraad van Nederland was od 1 Januari" 1953 rond 2.345.000. Daar van staan volgens opgave van het C.B.S. 143.500 woningen in de rampgebieden. De in het water staande gebouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast staat, dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van scha de te verkrijgen. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken onder het allergrootste yporbehoud de vol gende cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het water. Naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht bescha digd. Van de boerderijen worden 1000 als to taal verloren beschouwd. 2000 Zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. De actie uoor het Rampenfonds op de Ne derlandse Antillen heeft reeds meer dan 2 millioen gulden opgebracht Een collecte in Willemstad op Curasao werd een groot succes; biljetten van honderd gulden tn de bussen waren geen zeldzaamheid. Ex-koning Faroek van Egypte heeft be sloten, een grote receptie ter gelegenheid van zijn 33ste verjaardag op 11 Februari niet te laten doorgaan en het daarvoor uit getrokken bedrag ongeveer 9000 ter beschikking van de slachtoffers van het water te stellen. Het Italiaanse dagblad La Stampa in Turijn, dal onder zijn lezers een inzame ling voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland had georganiseerd, heeft gis teren als resultaat daarvan een bedrag van ƒ200.000 aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. In de drie Bata-schoenfabrieken in Frankrijk zal het 4000 man tellende perso- neel een uur gaan overwerken ten behoeve van de hulpverlening in Nederland. Voor het bedrag dat door dit overwerk ter be schikking komt zullen schoenen, laarzen Ook Italië spant alle krachten in voor de hulpverlening aan de noodgebieden in ons land. Aan het Centraal Station te Milaan arriveren dagelijks vele tonnen goederen, vooral dekens, waaraan hier grote behoefte is. en dekens worden gekocht voor het Neder landse Rode Kruis. Aan boord van het s.s. Nieuw Am sterdam, dat gisteren van een toeristen- reis te New York terugkeerde, hebben de passagiers, bijna alle Amerikanen, een be drag van 6.800 dollar voor het Rampen fonds bijeengebracht. Ook op de andere „Dam-schepen" zijn Inzamelingen ge houden. Vandaag zou een Portugees mili tair vliegtuig naar Nederland vertrekken met ca 5 ton aan voedselrantsoenen, een geschenk van het Portugese leger. Ook komt uit Portugal nog een ton tabak. Voorts is uit Portugal het schip India vertrokken, totaal gevuld met hulpgoederen. President Salazar heeft zelf de zending in alle onder delen verzorgd. Denemarken heeft nu al 10 mil lioen kronen (ruim 5l/i millioen gulden) bijeengebracht voor Nederland. De Franse esperantisten or ganiseren een collecte ten behoeve van de Nederlandse slachtoffers. De Franse autoriteiten in Duitsland hebben op de Nederlandse ambassade te Bonn ruim 14.000 overhandigd. Er zijn ook goederen bijeengebracht. De voorzitter van het internationale Joodse hulpcomité „Bnai Brith", Frank Goldman, heeft de Nederlandse am bassadeur te Washington een chèque van 10.000 dollar overhandigd. De Engelse Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers heeft mevrouw Stikker, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur te Londen, 30.000 kledingstuk ken voor de Nederlandse overstromings- slachtoffers aangeboden. Twee steden in Lincolnshire willen 160 Nederlandse kinde ren gedurende enige tijd huisvesten. Het bestuur van het Zwitserse kanton Zurich heeft 100.000 francs geschon ken voor de slachtoffers in West-Europa. Het Franse persbureau „Agence France Presse" zal Donderdag a.s. een vrachtauto met kleding voor de getroffenen in Nederland zenden. De Zwitserse regering heeft Maandag de opbrengst van een geldinzame ling voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, Engeland en België aan de gezanten van die landen te Bern overhan digd, en wel 1.700.000 Zwitserse francs be stemd voor Nederland, 400.000 Zwitserse francs voor Engeland en 100.000 Zwitserse francs voor België. In Zweden is een nationaal comité opgericht voor organisatie van de hulp verlening van Nederland. Systeemwonin- gen zullen waarschijnlijk als eerste doel voor de actie worden gesteld. Uit het buitenland komen nog geregeld berichten binnen over steden, die dorpen uit het noodgebied willen adopteren, o.a. van de gemeente Luik, van de Nederlandse kolonie In Australië, van 400 studenten aan Italiaanse brandweer werkt aan een dijk Een Italiaans brandweercorps is Maan dagmiddag te Roosendaal aangekomen. Als reactie op de indertijd zo spontaan geboden Nederlandse hulp bij de ramp in de Po- vlakte hebben de Italiaanse brandweerlieden onmiddellijk besloten hulp te verlenen, toen de ontzettende gevolgen van de ramp in Nederland bekend werden. Het volledige corps, 150 man, was onder leiding van zijn commandant, ir Malagamba, op weg naar Zevenbergen, waar het zal gaan werken aan de grote zeedijk langs het Hollands Diep. Na een kort oponthoud te Roosendaal, waar soep, koffie en spaghetti werden ge presenteerd, ging men naar Zevenbergen, waar behalve de burgemeester, de heer H. E. M. Schaminee, ter bégroeting aanwezig waren lt. kol. Duran, de heer Vogel, tech nisch hoofdambtenaar van de provinciale Waterstaat en ir J. Cluitenaar, rentmeester der domeinen. Burgemeester Schaminee sprak een kort welkomstwoord, waarin hij zijn oprechte dank uitte voor de zo spon taan aangeboden medewerking. Ir Cluite naar lichtte de brandweerlieden daarna in over hun taak in de hulpverlening. Na ge bruik van een kop koffie ging het corps vrijwel onmiddellijk naar zijn arbeidster rein. Het wereldgebeuren Kanongebulder is Maandag op zee ge hoord voor Macao, de kleine Portugese kolonie op de Chinese kustwellicht het eerste kanongebulder van de hernieuwde strijd die Tsjang Kai Sjek en zijn aanhan gers van Formosa uit willen voeren om do leiding van de Chinese republiek te nemen. In 1950 Btnk president Truman een redden de hand uit naar datzelfde wanhopig be dreigde Formosahij zond de 7de Ame rikaanse vloot z.g. om Formosa te neutra liseren, in werkelijkheid om T6jang Kal Sjek'6 laatste bolwerk te beschermen tegen een invasie van Chinese communisten. Nu is het dan zover, dat president Elsen hower die zevende vloot heeft terugge trokken. Tsjang Kal Sjëk mag dan doen wat hij wilhij mag zelfs oversteken naar het Chinese vasteland om daar het regime van Mao Tse Tung te be strijden. Voor de koude oorlog, voor de propaganda-strijd on voor de politieke 6trijd is dat heel belangrijk. Voor de militaire en maritieme oorlog heeft dat weinig te betekenen. Er zullen hier en daar in China nog wel wat guer rilla-troepen zijn, die naar de terugkeer van Tsjang verlangen, maar ver in de hon derdduizend loopt hun aantal niet. Mao Tse Tung hdeft met zijn openbare massa berechtingen en zijn gestadige zuiveringen deze lieden er wel vrij aardig uitgekent. Misschien heeft hij in dit opzicht wel Iets geleerd van Tsjang Kai Sjek, die op het punt van openbare berechtingen en zuive ringen ook zijn mannetje stond. Daarbij ontwijken de regimes elkaar niet zoveel. De toestand In China ligt ongetwijfeld zo. dat de kleine boer en arbeider geenszins verlangen naar de terugkeer van de mannen uit Formosa. Hij heeft het nu zwaar en hij had het onder Tsjang en zijn gouverneurs ook zwaar. Hij zal moeilijk enthousiast te maken zijn voor een bepaalde keuze. T6jang zal dus vóór zijn aanval op het vasteland van China voorlopig moeten ver trouwen op zijn 690.000 man weliswaar ge oefende, maar zwak bewapende troepen op Formosa en op zijn luchtmacht van enige honderden vliegtuigen. De 60 schepen van zijn marine overschrijden elk het formaat van een torpedojager niet. Wanneer we daarnaast even stellen, dat Japan vóór 1940 in het onwillige China 3 millioen man goed getrainde en strijdlustige troepen had ge pompt en dat toen het einde van het Chinese avontuur nog lang niet in het zicht was.... dan moeten we toch de Formosa- stunt van de Amerikanen slechts beoorde- len naar het psychologisch effect. Tsjang kan militair op het Chinese vasteland wei nig of niets beginnen. Dat weten ook de Engelsen en Fransen, die helemaal niet zo enthousiast zijn over de Amerikaanse For- mosa-stunt. Ze duchten daarvan alleen maar een mogelijke uitbreiding van het gewapende conflict, waarbij dan naast de strijdtonelen in Indo-Chïna en Korea nog een derde strijdtoneel zou komen, dat al leen maar met wapenen en manschappen uit de Ver. Staten en Europa in functie ge houden kan worden. De reactie in Peking op de Amerikaanse stap is erg koel geweest. Men is er helemaal niet van geschrokken, want met Tsjang en zijn mannetjes werd al geruime tijd reke ning gehouden. Zou Amerika het aandur ven Tsjang"s luchtmacht te versterken met lange afstands-bommenwerpers die die duizenden kilometers lange Chinese spoorwegen naar Korea en in de richting van de Indochinese grens aan diggelen moeten werpen? Vermoedelijk wacht men daarop iff Pekingmen wil harde feiten zien. Kort geleden werd enthousiast uit Rood-China gemeld, dat voor het eerst in de historie van de Chinese republiek de treinen stipt op tijd redenDat heeft destijds ook Mussolini trots gemeld uit Italië. Toen kwam daarna de oorlog en de verwoesting van de Italiaanse spoorwegen. Zouden we zoiets in China herbeleven? 2000 Jongelui wilden televisieregisseur worden Voor de cursus „televisieregisseur" had den zich meer dan 2000 gegadigden gemeld. Dertien hunner zijn thans aangewezen de cursus in de televisiestudio te Bussum te volgen. Hij duurt drie maanden, omvat 52 lessen en i8 gearrangeerd door de vier om roepverenigingen. Boekenweek zonder schrijversbal Het schrijversbal, dat de officiële openings avond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. in de Amsterdamse Stadsschoiiwburg zou besluiten, zal in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de Boekenweek en de opvoering van de vier bekroonde een-acters zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrijgekomen gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Steenkool, gedichten en spaarpotten Aan het voorstel van de mijnindustrie- raad om op Zaterdag 7 Februari zoveel mogelijk twee uur langer te werken, is door de personeelsleden van de gezamen lijke mijnen in Limburg spontaan gevolg gegeven. Als resultaat van deze hulpactie zal de mijnindustrie aan het Nationaal Rampenfonds een totaal bedrag overmaken van 1.056.700. De Indonesische schrijvers en journalis ten Baroes Siregar, G. Siagian, A. Sani en mevrouw N. Sani hebben elk een gedicht geschreven, dat betrekking heeft op de ramp. Deze gedichten zijn bij de grafische school te Amsterdam gedrukt. Naast het Indonesisch is een Nederlandse vertaling opgenomen. Het geschrift is gesierd met een omslag van Mochter Apin en vignetten van Salim. Op de studentenbazar. die gis termiddag in Bellevue te Amsterdam is ge opend, zijn de boekjes verkocht. De op brengst komt geheel ten goede aan het Rampenfonds. In Eindhoven is een kinderspaaractie op touw gezet ten bate van het Rampenfonds. De bedoeling Is. dat alle kinderen een klein bedrag geven, hetzij individueel, hetzij vla school of groep. Hoewel het nog slechts een plaatselijke actie is, hoopt men dat deze zal uitgroeien tot een landelijke actie. Men wijst de Universiteit te Brussel. Het dorp Dïffer- dange in Luxemburg verzocht met spoed de naam van een geteisterd dorp op te geven. Hiervoor werd Raamsdonk opgegeven. Het plaatsje Hayes in West Kensas adopteerde Zeeland. De Amerikaanse stad Ottawa in Kansas wil eveneens, een Nederlandse getroffen gemeente adopteren. er op, dat de millioenen kinderen die ons land telt tezamen ongetwijfeld een bedrag kunnen opbrengen dat van belang is. Het vijftiende aanvullingsdetachement vrijwilligers, aan boord van de Water man onderweg naar Korea, heeft besloten één dag van zijn soldij af te staan ten be hoeve van het Rampenfonds. Dit detache ment omvat 137 man. Volgens de gegevens, over welke de regering gisteren beschikte, zijn in totaal 65.798 mensen uit de getroffen gebieden ge- evacueerd. In Zeeland zijn 9.395 uit Zeeland zelf afkomstige, evacué's ondergebracht Noord-Brabant heeft 26.578 mensen opgeno men, grotendeels afkomstig uit Noord-Bra bant en Zeeland, voor een kleiner deel ook uit Zuid-Holland. De 24.098 in Zuid-Holland ondergebrachte evacué's zijn voornamelijk uit die provincie, ten dele ook uit Zeeland afkomstig. In de provincie Utrecht zijn 5.729 geëvacueerden geregistreerd, afkomstig uit Zeeland en ten dele uit Zuid-Holland. Deze getallen zijn genoemd in de nota, welke de regering gisteren aan de Tweede Kamer heeft verstrekt. De regering deeit verder mee, dat het zoeken naar huisvesting, dank zij overvloe dige aanbiedingen, geen moeilijkheden bood. Van de vele buitenlandse aanbiedin gen, welke tot dankbaarheid stemmen, zal waarschijnlijk geen gebruik behoeven te worden gemaakt De voorbereiding tot het doen terugkeren van de vluchtelingen naar hun eigen woonstreken zal zeer binnenkort ter hand worden genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5