s YLISSINGSE ZEEWERING GROEIT ONDER NIJVERE HANDEN Officiële Publicaties AKKERTJES Zevenhonderd vluchtelingen uit Goes vertrokken Twee opgetogen Ylissingers keerden terug uit Amerika Nog steeds Zeeuwse evacué's langs Dordt HEI ZANDHUIS uitgesteld. ItVOENSDAG 11 FEBRUARI 195g •PROVINCIAL E ZEEVWSE COURANT De situaties op Walcheren Eeuwenoude dijk beschermde Zuidwatering Ondanks de moeilijkheden, die sneeuw en modder opleverden voor een vlot vervoer van materialen naar de zwaar beschadigde Boulevards te Vlissingen, is het herstel hier toch ook de afgelopen dagen in hoog tempo voortgezet. Een onafgebroken stroom vrachtwagens leverde zandzakken, los zand, klei en bazaltblokken af. Bij de ver schillende gaten, waar vaklieden en vrij willigers druk in de weer waren om alle schade ongedaan te maken. Vele kleine gaten, zowel in de zeewering als in het weg dek zijn thans reeds gedicht. In de buurt van de „Ruyterschool" werd met man en macht gewerkt aan de afsluitmuur, die Maandag reeds zover was hersteld, dat met het gieten van het bovenste gedeelte kon worden begonnen. Kabels en buizen die waren blootgespoeld begonnen alweer onder het zand te verdwijnen en op verscheidene plaatsen konden de zandzakken reeds ver vangen worden door 6teen en beton. Het grote gat voor het Strandhotel was Maan dag voor een groot gedeelte gedicht. Voor de Boulevard was men op deze plaats bezig met tractoren zware steenklompen weg te slepen en op de Boulevard zelf, in de buurt van de Leeuwentrap, begon zowaar alweer een gedeelte van een nieuwe weg zichtbaar te worden. De ernstigste bres in de Boule vards, n.l. nabij het Wooldhuis, is zo goed als geheel gedicht en het ziet er naar uit, dat weldra het aanbrengen van een nieuw wegdek kan worden begonnen. In de buurt van het gat is een grote hoeveelheid zakken zand opgestapeld, die in geval van nood direct dienst kan doen. Ook in de Vlis- singse straten begint de orde langzamer hand terug te keren. Alle afval wordt afgevoerd en in de meeste straten is het zand verwijderd, zodat het verkeer hiervan geen hinder meer ondervindt. Inlaagdijk Ritthem ivas een zegen Als er in Ritthem, bij de Schoone Waar din, geen inlaagdijk was geweest, zou een groot deel van de Walcherse Zuidwatering overspoeld zijn. Nu bleef de overstroming beperkt tot het poldertje tussen de inlaag dijk en de zeedijk, waarin niet alleen gaten werden geslagen, maar die ook aan de bin nenzijde sterk afgekalfd is. Deze inlaagdijk is in 1678, dus 275 jaar geleden, gelegd, omdat de onderzeese oever toen zo sterk afnam, dat een dijkval en doorbraak werd gevreesd. Later heeft de 6troom zich verlegd en was het gevaar geweken. Op de inlaagdijk werden bomen geplant, waardoor de naam Boomdijk is ontstaan. De laatste jaren nam de onderzeese oever weer zodanig af, dat de Polder Walcheren er talrijke zinkstukken heeft gelegd. De bomen op de inlaagdijk zijn in de Duitse periode voor een deel gerooid, Veertig jaar bij Vitrite De heer J. Nijsen, die 40 jaar geleden in 'dienst trad van de N.V. de Vitrite-fabriek te Middelburg, is ter gelegenheid van dit jubileum hartelijk gehuldigd. Hij werd toegesproken door de beide directeuren, de heren B. Hesselink en ir J. P. Berdenis van Berlekom, die hem geluk wensten en hem tevens dank zegden voor het vele, dat hij in het belang van de vennootschap heeft ver richt. De heer Nijsen ontving van de heer Hesselink een enveloppe met inhoud, zijn echtgenote mocht van ir Berdenis van Ber lekom een bouquet bloemen in ontvangst nemen. Hartelijke woorden werden voorts gesproken door de assistent-bedrijfsleiders, de heren J. Ch. Hendriks en W. C. Kunst, door de heer P. Meliefste namens het ge hele personeel en door de heren J. Paulussè en P. P. J. de Jager, welke laatste namens het personeel van het ketelhuis een cadeau aanbood. De jubilaris sprak tot slot een dankwóbrd. Schilderijenverkoop voor Rampenfonds Zaterdag om 3 uur wordt in de boekhan del van Benthem en Jutting N.V. te Mid delburg een door de burgemeester van Middelburg te openen grote verkoping ge houden van schilderijen. 25 k 30 Zeeuwse kunstenaars uit Middelburg, Veere, Dom burg, Zoutelande, Vlissingen, Aagtekerke, Kloetinge, Goes en Hulst hebben ieder een schilderij geschonken, dat per opbod wordt verkocht. De niet verkochte schilderijen worden verloot. Hulp voor Polder- en WaterscHapsbond Het bestuur van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond heeft bericht ontvangen, dat de N.V. Nationale Borg-Maatschappij te Amsterdam van de som, die zij aan het Nationaal Rampenfonds heeft overgeschre ven, een bedrag van ƒ2000 heeft bestemd voor de bond, met verzoek, dit een bestem ming te willen geven, welke onder de ge geven omstandigheden de beste wordt ge acht. Prot. Interkerkelijk Thuisfront Men verzoekt ons te melden, dat de voor Donderdag a.s. in het Schuttershof te Goes belegde provinciale bijeenkomst van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, niet zal doorgaan. Veiling Goes 8 Februari. Spruiten 68-71, rode kool 16-21, prei peen 6-11 en witte kool 12. Technische noodhulp landbouwtractoren en werktuigen. De schadelijke invloed van zeewater op tractoren en werktuigen valt niet licht te overschatten. Slechts een grondige behande ling kan volledige onbruikbaarheid voor komen. Het ligt daarom in de bedoeling de kb.- machines onder leiding van de pbh's voor zoveel mogelijk uit het water te halen en na registratie onmiddellijk kosteloos met een roestwerend middel te behandelen. Hiertoe kan worden beschikt over een aan tal met de nodige apparatuur toegeruste tech nici van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. De behan deling heeft tot doel de schadelijke inwerking van het zout, zo niet te voor-komen, zo veel mogelijk te beperken. Landbouwers, die een anti-roestbehandeling van hun tractoren en werktuigen wensen, dienen zich daartoe in verbinding te stellen met de Rijkslandbouwconsulenten in hun ge bied. Voor de Zeeuwse eilanden is dit de R.L.C. te Goes, Grote Markt 24. tel. K. 1100— 2347/2348. Voor Zeeuws-Vlaanderen de R.L.C. te Axel, Noordstraat 23, telefoon 255. Na de behandeling met roestwerende midde len, waardoor de machines ten minste voor enige tijd voor verder bederf worden behoed, moet een algehele revisie volgen. Hiervoor wordt thans een regeling getroffen, die zo spoedig mogelijk bekendgemaakt zal worden. Goes, 9 Februari 1953. de resterende zijn tén gevolge van de inun datie gesneuveld. De inlaagdijk is door de Polder Walcheren aanmerkelijk verhoogd en de straatweg, die eerst op een deel van de dijk lag, kwam er nu beneden langs te liggen. Weinig schade aan sluis in Veere De grote sluis te Veere, waarvan de al gehele vernieuwing juist nagenoeg vol tooid was, heeft heel weinig schade opge lopen. Slechts de keldertjes, waarin moto ren stonden opgesteld, zijn volgestroomd en deze motoren zullen dus moeten worden gereviseerd. Men heeft de tegenwoordigheid van geest gehad om voor het hoog water de grote sluisdeuren te sluiten. Was dit niet gebeurd, dan zou het peil van het Kanaal door Wal cheren zo hoog zijn geworden, dat over stromingen waarschijnlijk zouden zijn ge weest. De grote sluis wordt momenteel ge bruikt voor het schutten van tankschepen met drinkwater, bestemd voor Middelburg. (Advertentie) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met Centrale leiding van Rijkswaterstaat De centrale leiding van de Rijkswater staat voor de werken in Zeeland zal, naar wij vernemen, gevestigd worden in het voormalige kantoorgebouw van de R.W.S. aan de St Pieterstraat të Middelburg. Raadsvergadering Oostkapelle SLACHTOFFERS HERDACHT 25 PER GEZIN GESCHONKEN HULP AAN BURGH De raad van Oostkapelle vergaderde on der voorzitterschap van burgemeester F. G. Sprenger. Deze wijdde enkele woorden aan de grote ramp, die ons land heeft getroffen en herdacht de talloze slachtoffers. Enige ogenblikken stilte werden in acht genomen. De burgemeester gaf vervolgens een over zicht van de schade, die aan de duinen werd toegebracht en van de voorzieningen, die thans getroffen zijn. Hij 6prak zijn grote erkentelijkheid en dankbaarheid uit jegens zijn naaste medewerkers en jegens alle in woners voor de spontane medewerking en hulp om de nood te helpen lenigen. Medegedeeld werd, dat de inzameling voor het Nationaal Rampenfonds ruim 11.000 of 25 per gezin opbracht, alsmede 750 1000 kg levensmiddelen en een partij kleren. Door verscheidene giften en toezeg gingen is reeds een basis gelegd voor het adoptiefonds ten bate van de gemeente Burgh op Schouwen. Besloten werd een brief te zenden aan deze gemeente, waarin de innige wens tot uitdrukking zal worden gebracht, dat onder Gods zegen spoedig weer een geordende samenleving mag ont staan. Burgemeester Sprenger wees er in het bijzonder op. dat vier vrij>villiges van de brandweer met een boot te Wolphaartsdijk 65 mensen konden redden. Wethouder Z. Maljaars sprak de hoop uit, dat de bevoegde instanties de nodige aandacht zullen beste den aan zwakke plekken, die door de ge weldige afslag der duinen zijn ontstaan. Tenslotte deelde de burgemeester mede, dat het verbod tot betreden van 6trand en dui nen zo spoedig als mogelijk zal worden op geheven. Stationschef Vlissingen overgeplaatst Naar Hengelo De chef van het station der Ned. Spoor wegen te Vlissingen, de heer E. Lammertink, is met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Hengelo, waar hij bij de inspectie gaat werken. De heer Lammertink was sedert October 1951 chef van het Vlissingse station. Zijn opvolger zal nog nader worden aange wezen. (Advertentie) Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee l ...die helpen direct Huisvesting niet altijd geschikt Eerste uitkeringen werden verstrekt De verschillende instanties te Goes die vorige week, voor de ruim drieduizend vluch telingen in korte tijd een hulpverleningsdienst uit de grond moesten stampen, kunnen nu wat ruimer ademhalen. Wel veel werk wordt er nog verzet, doch er is thans meer tekening in de situatie gekomen, bovendien is men enigszins ontlast door het feit, dat inmiddels van de 3200 vluchtelingen er ongeveer 700 naar familie elders zijn doorge reisd. De sociale dienst, welke tijdelijk gehuis vest is in de „Prins van Oranje" heeft Vrijdag en Zaterdag aan een zevenhon- derdlal gezinnen uit Wolphaartsdijk, Krui- ningen en van Schouwen een eerste uitke ring kunnen doen, volgens de regeling oorlogsslachtoffers 19401945. Hierbij werd' een uitkering verstrekt variërend tussen 75 en 90°/o van het normale inkomen, waarbij het inkomen op minimaal 39.38 werd gesteld. Hoewel dit voor oorlogs slachtoffers oen aantrekkelijke regeling is, was deze voor de huidige toestand niet in alle opzichten bevredigend. Dinsdag is thans een nieuwe regeling ontvangen welke met terugwerkende kracht tot 1 Febr. van toepassing wordt verklaard. Nieuwe vergoedingsregeling Bij huisvesting met voeding ontvangt dan de kwartier-gever voor 1 persoon ƒ2.50 per dag, voor 2 pers. 4.50 per dag, drie pers. 6.25, 4 pers. 7.25, 5 pers. 9 en 1.25 meer voor iedere volgende per soon. Voor huisvesting zonder voeding zijn de normen. 1 persoon 0.50, 2 personen 0.90, 3 personen 1.25, 4 personen 1.55, 5 per sonen 1.80 en 0.25 meer voor ieder volgende persoon. Voor voeding zonder huisvesting: 1 persoon 2, 2 personen 3.60, 3 personen 5, 4 personen 6.20, 5 personen 7.20 en voor iedere volgende persoon 1 per dag meer. De geëvacueerden zelf ontvangen vol gens deze nieuwe regeling 3 zakgeld per persoon per week. (voor personen boven 18 jaar) en 2 per week voor personen beneden 18 jaar. Vlissingse M.T.S.-bond Men verzoekt ons mede te delen, dat reeds terstond na de ramp van 1 Februari werd besloten de feestavond van de Vlissingse M.T.S.-bond niet te laten doorgaan. De vorige week abusievelijk in dit blad ver schenen advertentie, was reeds vóór 1 Febr. opgegeven. Van Zwin tot Zijpe In Koewacht zal men op 5 Mei a.s. een wielerwedstrijd voor profs organiseren. De gemeenteraad heeft hiervoor een subsidie van 500 uitgetrokken. Te Clinge werden de heren J. de Cock en edm. Weemaes herbenoemd als leden van het Burgerlijk Armbestuur. Het echtpaar P. de Cock-de Silva te Hulst vierde onder grote belangstelling zijn gou den huwelijksfeest. Na een plechtige mis in de plaatselijke basiliek trok men naar het huis van het gouden echtpaar, waar na mens de buurtvereniging een geschenk werd aangeboden. De Koninklijke Stedelijke Har monie bracht 's avonds een serenade. Ondanks het zeer wisselvallige weer heeft men in Zanmslag al tekenen gezien van de naderende lente. In de reigerkolonie op de punthoeve aan de Axelsestraat arri veerde enige dagen geleden al het eerste reigerpaar, dat een van de 50 nesten be trok. Bij de te Arnhem gehouden examens voor adspirant-opzichter slaagde de heer L. de Blaaij te Terneuzen. De heer P. de Witte, onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Axel, is benoemd tot hoofd der Ned. Herv. School te Opende (Gr.). Tijdens werkzaamheden aan het gebouw van de firma K. aan de Vlooswijkstraat te Terneuzen raakte de heer O. bekneld. Met een beenbreuk werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Ook in Clinge en St. Janssteen zijn co- mité's opgericht ter inzameling van gelden voor slachtoffers van de watersnood. In beide gevallen is de burgemeester voorzit ter, terwijl voorts zitting hébben genomen de wethouders, de gemeente-secretarissen, de pastoors der plaatselijke parochies en vertegenwoordigers van de standorganisa ties. Verder verstrekt deze dienst gratis kolen aan evacué's alsmede brillen, orthopae- dische artikelen, e.d. Ook worden sociale voorzieningen getroffen voor kleine zelf standigen, die geen inkomsten hebben, om dat de gebieden waar zij normaal hun werk pleegden te verrichten onder water staan. Dit geldt bijvoorbeeld voor venters. Zij ontvangen thans een uitkering volgens de sociale voorzienings-regelingen. Een ander punt, dat thans steeds meer de aandacht begint te vragen is de huisvesting. Vele evacué's zijn in de eerste dagen liefderijk opgenomen in woningen welke hiervoor eigenlijk niet geschikt zijn. Enkele sociale werkers zullen thans de verschillende adressen bezoeken, en van hun bevindingen rapport uitbrengen. B. en W. en de huis vestingscommissies zullen dan beslissen, welke geëvacueerde gezinnen in aanmer king komen om elders in Goes te worden ondergebracht. Men beschikt n.l. nog over een groot aantal adressen van ingezetenen die bereid zijn evacué's in huis te nemen. Raadsvergadering s Heer Abtskerke De gemeenteraad van 'sHeer Abtskerke kwam in spoedeisende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen. De voorzitter herdacht de slacht offers van de watersnood en wees er op, dat deze ramp juist is gekomen op het ogenblik, dat Nederland weer economisch onafhan kelijk was geworden. Met Gods hulp. aldus spreker, zullen we trachten de aangerichte schade weer te herstellen. Als enig punt van de agenda kwam daarna aan de orde een begrotingswijziging, waardoor het algemeen burgerlijk armbestuur een bedrag van 1000 kan storten in het Rampenfonds. Dit punt werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Raad Biggekerke ie raad der gemeente Biggekerke zal Vrijdag 13 Febr. a.s. in openbare vergade ring bijeenkomen. BURGERLIJKE STAND PHILIPPINE. Bevallen: W. A. Lauret—Begijn, z. Ondertrouwd: W. Claeys 23 j. te IJzendijke en J. P. Lauret, 21 j.; G. Mol 27 j.. grenskommles- assistent te Philippine en L. O. F. Rammeloo 27 j. te Philippine. Overleden: A. J. M. Dumoleyn 69 j.t land bouwer; L. B. de Mul—Van Hulle, Leonie Beatrix 76 j. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 10 Febr. 1953. Aanvoer in totaal 2327 dieren, waarvan naar schatting 500 vette koeien en ossen. 253 stuka gebrulksvee. w.o. 113 t.b.c.-vrij. 20 vette kalveren, 37 graskalve ren, w.o. 12 t.b.c.-vrij, 1128 nuchtere kalveren, 118 varkens, 56 paarden, 209 schapen en lamme ren en 6 bokken of geiten. De prijzen waren: vette koeien, le kwaliteit 2.84—2.94 2e kwal. 2.64—2.78, 3e kwal. 2.10 —2.40; vette kalveren 2.85—2.95. 2.75—2.85, 2.45— 2,65; slachtpaarden 1.90, 1.75, 1.65, alles per kg; graskalveren 380.—, 330.—, 250.—; nuchtere kal veren 46.—, 40 38.—; schapen 125.110.—, 90.—; lammeren 95.—, 85.70.kalf- en melk koeien 1200,—, 1000 860.—; vare koeien 800 700.—, 600.—; vaarzen 875.—, 800.—, 600.pin ken 600.525.—, 400.—, alles per stuk. Aanvoer vette koeien: iets ruimer; handel: levendig; prijzen: als gisteren, prima's tot 3.—. Aanvoer vette kalveren: klein, handel: vlug; prijzen: even hoger, prima's" boven note ring. Aanvoer graskalveren: als vorige week; handel: traag; prijzen: onveranderd. Aanvoer nuchtere kalveren: veel groter; handel: rede lijk; prijzen: iets lager. Aanvoer slachtpaarden: matig; handel: lui. prijzen: als vorige week. Aanvoer schapen en lammeren: gewoon; han del: kalm: prijzen: iets stijver, lammeren: on veranderd. Aanvoer kalf- en melkkoeien: iets ruimer; handel: stil; prijzen: stabiel. Aanvoer vare koeien: als vorige week; handel: matig; prijzen: als vorige week. Aanvoer vaarzen en pinken: even groter; handel: flauw; prijzen: constant. - constant. Aanvoer t.b.c.-vrij vee: ruimer- han del: stil; prijzen: onveranderd. Tragische gebeurtenis te Schiedam De familie Den B., uit Zierikzee geëvacueerd was in Schiedam opgenomen in een ge zin, wonende aan het Lorenzplein, hoek Boerhavelaan. De Zeeuwse familie bestond uit man, vrouw, een zoontje van 2 jaar en een baby van 6'/s maand. Gistermiddag ging de man even enkele boodschappen doen, terwijl zijn vrouw, die 22 jaar is, een kopje thee dronk in de kring van de familie, die haar zo liefderijk heeft opgenomen. De beide kinderen sliepen op de bovenverdieping. De vrouw begaf zich naar boven en, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, heeft zij eerst haar zoontje van 2 jaar van het 12 meter boven de straat gelegen balcon gegooid, ver volgens de baby naar beneden geworpen om ten slotte zelf naar beneden te springen. De baby was op slag doqd; de vrouw en het zoontje zijn in zorgwekkende toestand naar het gemeenteziekenhuis te Schiedam over gebracht. De situatie op Noord-Beveland Op Noord Beveland is ongeveer 2300 ha grond onder water gelopen, alsmede zoals bekend de gemeente Kortgene. Intussen is de Stadspolder met Kortgene weer droog gekomen. De navolgende polders zijn over stroomd: Leendert Abrahampolder, Katse- polder, Anna Frisopolder, Frederikspolder, Smallegangpolder, Oude Kortgenepolder, Willem en Adriaanpolder, Westpolder, Gers- dijkpolder en Onrustpolder. Men is er in middels in geslaagd het gat in de Leendert Abrahampolder te dichten. Naar men ons nog meldt, spoelden in de nacht van 31 Januari op 1 Februari in Kort gene drie huizen volledig weg. Van de uit 16 personen bestaande drie gezinnen vonden negen mensen de verdrinkingsdood. Bij enkele landbouwers verdronk de gehele veestapel. De boeren keren weer naar de drooggekomen hofsteden terug. Uien gestolen De Terneuzense politie heeft de 36-jarige A. S. in arrest gesteld, nadat deze 's avonds was aangehouden, terwijl hij twee zakken uien op zijn rijwiel vervoerde. Een nader onderzoek wees uit, dat S. ten nadele van zijn patroon, de firma V. te Terneuzen, bij herhaling aanzienlijke partijen uien had gestolen. De man heeft een bekentenis afge legd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Rectificatie Ten gevolge van een verminking in de kopy werd in ons blad van Dinsdag ten on rechte vermeld, dat de dijk van de St Anna- polder gedicht is. Met name onze Walcherse iezex-s zullen begrepen hebben, dat het hier de Suzannapolder betreft. Op heterdaad betrapt De portier van de „Azote" te Sluiskil be trapte de 22-jarige W. T. uit Axel, toen hij langs ongebruikelijke weg de fabriek wilde verlaten. Onder zijn kleren had hij acht kilo lood verborgen. De dader werd opge sloten in de kazerne te Axel. De volgende morgen werd nog een fietstas met gestolen lood in beslag genomen. Zij waren een jaar Yankee Het is een overstelpend aantal indrukken, waarmede de na 27-jarige Cees van Wijnen en de 31-jarige Maarten Bode na een verblijf van een jaar in Amerika, in Vlissingen zijn teruggekeerd. Het gonst er van in de huiskamer van Van Wijnen's ouderlijke woning aan de Glaels- straat, waar zij ons haastig, want „time is money" te woord stonden. Of het bezoek voldeed? Laaiend enthousiast zijn beiden, opgetogen over alle opgedane ervaringen en eensgezind in hun oordeel over het werken in de Verenigde Staten: Uniek! En bovenal loven zij de prettige, ongedwongen verhouding werkgeverwerknemer, zoals zy deze in Amerika hebben leren kennen enwaarderen! tekenaar-constructeur te St Paul (Minnesota) en daarna kreeg hij de kans om naar een andere fabriek in dezelfde plaats over te gaan, waardoor een combinatie theorie- prqctijk mogelijk werd. „Wij hebben veel geleerd", meent hij. Veranderd Honderd en een prettige ervaringen „Een prachtig jaar is het geweest", aldus de heer Van Wijnen, „en het was veel te vlug om". Wijnen werkte als metaaldraaier en slijper op een fabriek te Bridgeport (Connecticut), waar onderdelen voor helicopters vervaar digd worden. Het loon? Gemiddeld 70 dollar per week, waarvoor dan eveneens gemid deld 9 uur per dag gewerkt werd. „Een eigen car!" was al spoedig mogelijk, „maar ik kocht een typewriter en camera". Maarten Bode (just five minutes) kocht een auto, in de tweede maand reeds, en toer de er een 14000 mijl mee rond. Hij was met vacantie in Florida. Zes noren uit het ge zelschap van de 304 Europeanen (de eerste van de 2000, die dank zij het Work-Study- Training-Program" van de M.S.A. uitgezon den worden) namen auto's mee naar huis Zeven maanden werkte de heer Bode als Bankbiljet spoelde aan Bij het bureau van politie te Terneuzen zijn inlichtingen te verkrijgen over een tijdens de watersnood te Terneuzen aange spoeld bankbiljet van 20. Raadsvergadering De raad der gemeente Sas van Gent zal Donderdag om halfzeven in openbare ver gadering bijeenkomen. Op de agenda komen voor een voorstel tot storting van een gift van 5000 der gemeente in het Nationaal Rampenfonds, de vaststelling van de ge meentebegroting voor 1953 en de benoeming van een marktmeester. o Nog steeds heerst er een sfeer van ge spannenheid in en om het havenkantoor, dat als evacuatiepost voor de mensen uit Schou wen en Duiveland en Goeree Overflakkee is ingericht. Alle vluchtelingen moeten zich hier laten registreren en in deze post wordt ervoor gezorgd, dat iedereen zijn bestem ming krijgt. Nadat Zondag tachtig Zeeuwen in de Kalkhaven waren binnengekomen, arriveer den gisteren drie honderd vijftig vluchtelin gen. Zij werden, evenals alle anderen, vriendelijk ontvangen door de onvermoei bare geüniformeerden van het Rode Kruis en andere diensten, die de evacuatie op zich hebben genomen. De zieken werden ver zorgd en voor de baby's liet men melk aan rukken; de mannen kregen een rokertje. Iedereen werd van droge en zo nodig reser- ve-kleding voorzien en van het havenkan toor vertrokken de bussen met bestemming Utrecht, vanwaar allen overal in den lande zullen worden ondergebracht. Zeven schepen arriveerden gisteren en zij brachten 350 evacué's, onder wie slechts twaalf zieken, die meteen werden doorge bracht naar het Gemeenteziekenhuis. Bij de ontruiming van het eiland Schou wen beperkt men zich nog steeds tot de vrijwilligers. Velen wensen het eiland niet te verlaten. Hun aantal loopt in de achttien honderd. Als men eventueel toch het eiland wil ontruimen, hetgeen van het grootste be lang wordt geacht, in verband met de volksgezondheid, zal men met strenge hand en eventuele dwang moeten gaan optreden. Raadsvergadering Zoutelande Hedenavond om halfacht zal de gemeente raad van Zoutelande in openbare vergade ring bijeenkomen onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde. De agenda ver meldt o.m. de begroting van de Stichting Gemeenschappelijk Belang. Veiling Middelburg, 10 Februari. Fruit: Goudreinetten 10—25; Golden Deli cious 7—32; Jonathan 6—29; Bramley's Seedling 3—4; Appel-stek 3—8: St. Remv 4 —13; Comtesse de Paris 10—33; Kleipeer 68; Fr. Borgia 14. Groenten: Bloemkool B 57; Idem C 26 31; Kroten per kg 4—15; Uien per kg 18—34; Koolrapen 4—13; Wijnpeer 4—12; Veldsla 2.05; Witlof 39—53; Savoye kool 17—31; Rode kool 1321; Boerenkool 1328; Sprui ten 15—69; Prei 1443. Veiling Kapelle, 10 Februari. Exportveiling: Jonathan 1 grof 31.70 31.90; Idem 1 fijn 21.40; Idem 2 8.50; Goud- reinet 1 grof 18.00; Idem 1 fijn 12.50—13.90; Idem 2 5.30, alles pei 100 kg. Kleine veiling: Goudreinetten keuken 912, fabriek 4—8; Jonathan keuken 14—22, fabriek 613; Golden Delicious 1440; Zoete Ergaard 14—39; Pondspeer 4—8; Gleser Wildeman 10—24; Conférence 6—9; Doyenne du Commice 14—32; Kleipeer 5; St. Remy 10. Groenten: Breekpeen 10, uien (6tek) 16, alles in cents per kg. De schepen die in Dordt aankomen, gaan in de meeste gevallen niet naar Zierikzee terug, daar men geen behoefte meer heeft aan scheepsruimte. Reeds vaart een boot van de Provinciale Stoomboot Dienst op de Schelde éénmaal per dag op en neer van Dordt naar Schouwen en omgekeerd en men overweegt zelfs een tweede boot van de zelfde maatschappij, voor het transport van evacué's in te schakelen. Deze comfortabele boten bieden plaats aan ruim duizend per sonen. Arnemuiden komt weer droog In het dorp Arnemuiden is het leed bijna geleden. Het water, dat de nieuwe wijk bij de spoorbaan overstroomde is reeds voor een belangrijk gedeelte weggepompt en de helft van het aantal inwoners, dat tijdelijk elders een onderkomen moest zoeken, is al weer in de huizen teruggekeerd. De door het water aangerichte schade zou niet te genvallen. Aan de dichting van drie gaten in de dijk van de Oranjepolder wordt zeer hard gewerkt. BLAFFENDE EVACVé'S Maandag arriveerde aan de Kade te 5 Goes een schip met honden en katten 5 uit Bruinisse en Oosterland. 5 Met luid geblaf gaven de honden 5 hun misnoegen of genoegen te I kennen, toen zij in een veewagen wer- g I den geladen. Honden en katten wer- den overgebracht naar Middelburg, 5 waar zij in de beide dierenasyls werden opgenomen. Dit jaar is aan de beide werknemers van de N.V. Kon. Mij de Schelde niet zonder meer voorbijgegaan. Amerika zette er zijn stempel op. Zakelijk, vlot en zonder veel omhaal delen zij hun indrukken mee en van tijd tot tijd rolt er een „Amerikanisme" door het gesprek. „Plenty trips konden we maken," zegt Van Wijnen, soms van 4000 km. Beurtelings vertellen zR nu over honderd- en-een ervaringen. Hoe Maarten Bode drie dagen na aankomst in New York zich plot seling als spreker terugvond voor een drie honderd vakbondlcidcrs„Vertel maar iets over de vakbeweging", zeiden ze. Hoe zij het Witte Huis in Washington bezochten en daar het bureau van Senator Robert Taft binnen wandelden. „Gaat u zitten en neem een sigaret", sprak een secretaris Ja, de waarlijk democratische verhoudin gen hebben Van Wijnen en Bode sterk ge troffen en ook de „goodwill", welke Ne derland (en Duitsland) in de V.S. genieten. Kerstcadeautje De heer Van Wijnen toont ons een serie getuigschriften, afkomstig van werkgevers en docenten. Ook Maarten Bode bezit der gelijke documenten en er blijkt zonneklaar uit, dat beiden in Amerika stevig hebben aangepakt. De waardering van de werkgevers bleek trouwens ook nog op andere manieren: met Kerstmis mocht Bode een keukenuitzet (waarde 75 dollar) in ontvangst nemen als cadeautje en aan verscheidene Europeanen deed men de toezeg"'ng, dat zij met ge zinnen zouden mogen terugkeren. Het zijn vreugdevolle belevenissen ge weest, welke op de terugreis met de Rijn dam echter overschaduwd werden door de berichten over de ramp in Nederland. Een spontane inzameling onder de passagiers en bemanning bracht ongeveer 4500 op voor het Rampenfonds, zo vertellen zij nog en dat is dan het laatste: een blik op het hor loge en weg zijn ze, naar de Schelde- directie. Twee Vlissingers, die een schat van ken nis en levenservaring opdeden! Schadehehandeling verloopt vlot In het kantoor van de Rotterdamse Bank- vereniging te Vlissingen zetelde sinds Maandag het Rampschadebureau, dat een onderdeel vormt van de voor Zeeland in Middelburg gecentraliseerde Schade-en quêtecommissie. Dinsdag hield het bureau te Vlissingen de laatste van de twee zitda gen, welke speciaal werden georganiseerd ten dienste van de getroffen middenstan ders in deze stad. Na Dinsdag dienen ook de door de watersnood getroffen Vlissingers zich te wenden tot het Rampschadebureau voor Walcheren te Middelburg. Zoals be kend, zijn ook elders districtsbureaux ge vestigd. De sang van zaken bij de behandeling van aangiften is snel en doeltreffend. De aan gifteformulieren zijn uiterst eenvoudig ge houden. terwijl de ambtenaren bij het in vullen bovendien behulpzaam zijn. In nood zakelijke gevallen ter bepaling waarvan men over richtlijnen beschikt kunnen via de Rotterdamse Bankvereniging onmiddel lijk voorschotten worden uitgekeerd. „Den Haag heeft snel gewerkt", 7.0 verze kerde men ons in Vlissingen. Zaterdag j.l. waren de formulieren reeds in Middelburg en het geheel werd in een week tijd geor ganiseerd. Faillissementen Uitgesproken werd het faillissement van A. W. Nieuwelink, aannemer te Hoek. Rech tercommissaris mr J. A. Ab'ping, curator mr G- Tichelman. Terneuzen. BERICHT Onze zaak is weer geopend Ook telefonische zijn wij weer bereikbaar. Groenewoud 63, Vlissingen, Telefoon 767. Wij spoelen en drogen nat geworden stofzuigers, strijkijzers, snelkokers, kook platen en verder alle elec- trische motoren en appara ten tegen zeer gereduceerde prijs. Indien nodig halen wij ze voor U ter plaatse weg. Electro-technisch Bureau J. A. STOKMANS Magdalenastr. 12, Telef. 2512. Te koop aangeboden: INVENTARIS CHOCOLADEFABRIEK w.o. oven, bakken, vries- machine, vormpjes, enz. 700.A. Schillemans, le Middellandstraat 115a, R'dam Telefoon 50016. De tegen 11 Februari 1953 geadverteerde publieke ver koping t.v.v. de heer Jac. Dagevos te Wemeldinge wordt tot nadere aankondi ging Notaris KRAM. KNIE- EN KAPLAARZEN Hevea en Rupax Uit voorraad leverbaar. Grote voorraad CORNS VAN DE REEPE Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3