VAL DA Geruchten over typhus in Zeeland uit de lucht gegrepen Destructor „Zeeland" te Hansweert werkt op volle toeren Zeeuwse Almanak Aan onze Correspondenten De Centrale Depots verwerken honderden tonnen goederen SCHEPEN VOL VEE IN DE HAVEN VAN GOES De wereldreis van JIMMY BROWN ZEELAND HELPT! Agenda PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COUR'ANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Inspecteur Volksgezondheid zegt: Geen reeks van longontstekingen Keurig werk op Schouwen In „Het Handelsblad van Antwerpen" van Zondag j.l. werd op sensationele wijze be richt, dat veebadavers in Zeeland snel tot ontbinding overgingen en dat in Oost Souburg ((sic) 'n 10-tal typhusgevallen was geconstateerd. Gelukkig is deze alarmerende tijding vol komen uit de lucht gegrepen: naar wij van de geneeskundig inspecteur voor Zeeland, dr J. R. v. d, Borgh vernamen komt nergens in de provincie typhus voor. Dr. v. d. Bosch kon er zelfs aan toevoegen, dat de gezondheidstoestand alom in de provincie uitstekend is. Op Westelijk Schouwen waar dr van den Borgh enkele dagen heeft vertoefd, function- neert de geneeskundige verzorging normaal, al is de afvoer van zieken uiteraard geen eenvoudige zaak. De op Schouwen woonachtige specialisten bevinden zich thans allen in de Cornelia- stichting, het ziekenhuis te Zieïikzee, ook de twee specialisten uit het geëvacueerde zie kenhuis te Noord-Gouwe. De patiënten uit de Cornelia-stichting werden reeds de twee de dag na de stormramp geëvacueerd, opdat plaats vrij zou komen voor de toevloed van zieken van het overige eiland. Sindsdien heeft het ziekenhuis te Zierikzee min of meer als „doorgangshuis" gefungeerd. Thans is de aanvoer van zieken nog maar zeer ge ring. Drie verpleegsters en de kookster uit het ziekenhuis Noordgouwe hebben zich naar Haamstede begeven om daar behulpzaam te zijn bij de verzorging van zieken. Aan vankelijk waren de zieken ondergebracht in noodinrichtingen te Haamstede en Renesse, maar thans is de verpleging geheel gecon centreerd in „De Schouwse Boer". Hier is een chirurg uit Eindhoven aanwezig, die ter plaatse kleine operaties kan verrichten. De patiënten voor wie belangrijker chirur gisch ingrijpen noodzakelijk is, worden nqar Zierikzee of zonodig naar Bergen op Zoom of verder overgebracht. Dit geschiedt per hefschroefvliegtuig. de luchtmug, die dus ook thans nog onmisbaar is op Schouwen. Op de droge gedeelten van het eiland, dus ook te Zierikzee nemen de huisartsen hun praktijk normaal waar. De dokter van St. Phïlipsland is geëvacueerd naar Steenbergen omdat daarheen ook vele inwoners zijn overgebracht, maar iedere dag komt hij over voor de ongeveer honderd mensen, die aan de dijken werken. Op Tholen gaat alles nor maal door behalve natuurlijk in het verlaten Stavenisse. Ook elders in ons gewest doen zich wat de geneeskundige verzorging van Het watergebrek Amerikanen proberen Domburg aan water te helpen In Vlissingen minder druk De Waterleiding Maatschappij Midden- Zeeland heeft van het Amerikaanse leger de beschikking gekregen over drie nood- installaties, waarmede water kan worden opgepompt en gereinigd. Voorlopig worden twee van deze „sets" in bedrijf gesteld in een duinpan bij Domburg, terwijl men de derde wil gaan gebruiken op Noord-Beve land. Deze installaties zijn echter alleen ge schikt om zoet water op te pompen. Zij reinigen het water n.l. wel. maar beschik ken niet over een distilleer-inrichting, welke het zout zou kunnen verwijderen. Elke installatie is op een vrachtauto ge-, monteerd en gaat vergezeld van een groep bedieningspersoneel van vijf personen (chauffeur inbegrepen). Naar de directeur van de W.M.Z., de heer P. Kas, ons verzekerde, werken deze Amerikaanse militairen met groot enthou siasme aan de hun in Zeeland opgedragen taak. Men hoopt op deze wijze over enkele dagen aan de bevolking van Domburg welke haar water van Middelburg krijgt althans enig water te kunnen leveren. De capaciteit van elke set bedraagt ongeveer 120 kub. meter per dag. Intussen is ook de situatie voor Vlissin gen weer iets moeilijker geworden, door dat als gevolg van de defecten aan het net op Zuid-Beveland nog niet voldoende water aan Walcheren kan worden doorgeleverd en men dus voor een belangrijk deel alleen op Biggekerke is aangewezen. Het kan dus de eerstvolgende dagen nog voorkomen, dat in de hoger gelegen woningen met name langs de Boulevards de waterdruk sterk terugloopt of zo nu en dan gedurende enige tijd zelfs geheel wegvalt. Zij overleefden de ramp Aan het strand van Kamperland <3 dreven een levende kat op een pak stro 7. en een levende kip op een stuk hout A aan. De dieren werden overgebracht <jJ f naar de hofstede van de gebroeders De Kam. X De versterkingen in de gaten van de 4? zeedijk langs de Noord-Bevelandse on- Z rustpolder zijn thans van die aard, dat de dijk een normaal getij kan afwach- i; ten. Successievelijk keren de land- X T bouwers op hun verlaten hofsteden terug. Duizenden het enorme gat-aan de zeewering op de Vlissingse boulevard, betekenen niet veel. Een druppel, zult ge zeggen. Op een gloeiende plaat. Wel, dat is ze. Maar gloeiender dan de overdrachtelijke plaat is het gebaar, een gebaar, gloeiend van warm, menslievend medeleven met de nood van anderen. Een gebaar, dat gemaakt werd door dat mannetje uit Breda, dat na een lange, lange tocht Zaterdag j.l. in Vlis singen arriveerde. In een klein wrak autootje. Een vermoeid, uitgeput mannetje, met in zijn auto vijftig halve zakjes zand en met in zijn hart de wil, het hartstochtelijk ver langen, om mee te mogen helpen in de strijd tegen de erfvijand. Met zijn zielige autootje en de vijftig halve zakjes zand als wapenen. Het zijn deze dingen, die by aZte leed het menselijk hart, dat te verstenen zou dreigen van ontzetting, verwarmen. Die maken, dat ge weer glimlachen kunt. Om zo een moedig mannetje, dat helpen wilde, dat helpen moest, en kwam aan- gejakkerd in zijn enig bezit en met een hart boordevol naastenliefde. Zoals er o, verblijdende gedachte! plotseling duizenden bleken te zijn! de bevolking betreft geen moeilijkheden voor. Natuurlijk moesten vele geredden in ver band met verkleuming, verpleegd worden. Naar dokter Van den Borgh ons vertelde is het bijzonder opvallend, dat de gevolgen van het vaak langdurig verblijf in het koude water weinig ernstig waren. Men had talloze gevallen van longontsteking verwacht, maar gelukkig is men te pessimistisch geweest. Vanzelfsprekend is het niet bekend, hoe de èvacué's elders in het land het maken doch verontrustende berichten zijn ook over hen niet ontvangen. Het gevaar voor be smettelijke ziekten is niet zo groot wanneer men er maar voor zorgt, dat daar waar de waterleiding niet normaal functionneert het drinkwater voor het gebruik wordt gekookt. Zware schade aan electrische netten Zo snel mogelijk weer stroom Van de P.Z.E.M. vernamen wij de vol gende bijzonderheden over de electriciteits- voorziening.- Van Walcheren zijn alleen Kleverskérke en een klein deel van Arne- muiden nog zonder electriciteit. Op Zuidr Beveland kunnen Wolphaertsdijk, Elle- woutsdijk, Oudelande, Baarland, Kruinin- gen, Waarde en Rilland-Bath nog niet uit het net stroom betrekken. In Kortgene zal binnenkort voor vitale doeleinden stroom worden geleverd. Op Schouwen-Duiveland hebben slechts Zierikzee en Brouwershaven stroom. In Zierikzee, dat een gas-straatverlichting heeft die thans niet werkt, is men bezig provisorisch een electrische straatverlich ting aan te brengen. In Brouwershaven zijn al weer 40 percelen aangesloten. Op geheel Tholen is thans weer stroom uit het open bare het te betrekken, behalve in Stave nisse, dat geheel geïsoleerd ligt. Op St Phi- lipsland kan slechts stroom worden betrok ken door de watertoren en de aardappel- drogerij. Nood-aggregaten voor de levering van stroom op beperkte schaal aan de bevolking zijn of zullen worden opgesteld in Renesse, Haamstede, Burgh-Sluis (graandrogerij), Bruinisse, Zijpe, Anna Jacoba, Stavenisse, Kruiningen, Bathpolder en Elleweutsdijk. Bovendien is een aantal nood-aggregaten op verspreide plaatsen in dienst voor de verlichting van pompwerkzaamheden of herstel van dijkbreuken. De algemene indruk is, dat in de droog- gekomen plaatsen de netten en huisaahslui- tingen zeer zwaar beschadigd zijn en dat alle schakel- en transformatorstations al daar leeg gehaald zullen moeten worden en van nieuwe en zo mogelijk herstelde materialen voorzien zullen moeten worden. Hoewel alle beschikbare krachten van de P.Z.E.M. hiervoor met grote voortvarend heid werkzaam zijn, daarbij gesteund door alle mogelijke hulp van andere electrici- teitsbedrijven en particuliere ondernemin gen, is het toch waarschijnlijk, dat met het herstel zeer lange tijd en zeer hoge kosten gemoeid zullen zijn. Op Schouwen-Duiveland hebben Zierik zee, Brouwershaven, Zonnemaire, Noord- gouwe en Schuddebeurs reeds stroom. Op verscheidene plaatsen zal het onder brengen van dijkwerkers in de geteisterde gebieden nog extra voorzieningen eisen. De meeste werkkampen ziin natuurlijk zeer provisorisch ingericht hetgeen met zich mee brengt, dat de hygiënische voorzieningen niet altijd up to date zijn. Ook daaraan wordt echter met energie gewerkt. (Advertentie) s Wü vestigen er nogmaals de aan- dacht van onze correspondenten op, I dat in verband met de bedrjjfsmoei- lykheden te Vlissingen al het nieuws j doorgegeven dient te worden naar ons j t kantoor te Middelburg (tel. K 1180 3841) en wel zoveel mogelijk voor des i S middags zes uur. Het redactiebureau te j Middelburg is op werkdagen telefo- i nisch bereikbaar van 8.30 uur tot 17.30 j t uur en van 20.00 uur tot 22.30 uur. Des j I Zaterdags van 8.30 tot 13.00 uur. Op Schouwen nog moeilijkheden Haven van Zierikzee voor verzanding behoed Van de vijf gaten, die het watergeweld in de havendijken bij Zierikzee heeft ge slagen, ïs het grootste gedicht, waardoor verzanding van de haven voorkomén is. In Zierikzee is men momenteel het meest beducht voor het water van Schouwen, dat bij vloed de lage gedeelten van de stad bedreigt. Met ongeveer driehonderd man is men bezigde Oostdijk tussen Bruinisse en Ooster- land waterkerend te maken. Het is in dit gebied nog steeds droevig gesteld. Hoe veel mensen hier zijn omgekomen, staat nog niet met zekerheid vast, zomin als het aantal stuks vee, dat verdronken is. Van de 38 bewoners van Gouweveer zouden er 19 het leven hebben verloren. De laatste dagen is veel vee per schip naar Zuid Beveland overgebracht, zodat geen gevolg is gegeven aan het oorspron kelijk plan om het af te slachten. Er zijn vier bootdiensten ingelegd, die de verbinding tussen Zierikzee en Katseveer onderhouden. Hulp aan watersnoodslachtoffers 1 Kringcommissariaat Middelburg dag en nacht in bedrijf Maandagmorgen 2 Februari begonnen de motoren te draaien van vliegtuigen, schepen en vrachtauto's om een stroom van goederen te brengen naar het watersnoodgebied, waar men aan alles gebrek had. Een groot deel van die goederenstroom werd geleid naar Middelburg waar het Rode Kruiscommissariaat voor Zeeland als centrale ontvanginstantie optrad. Als paddestoelen is toen voor de verbaasde ogen van velen een aantal omvangrijke depots uit de grond gerezen, dat ogenblikkelijk moest functionneren. MJen moest daar de goederen opslaan, sorteren en weer verzenden naar de plaats, waar ze het dringendst nodig waren. Bij het kringcommissariaat heeft men verwonderd gestaan over de spontane hulp, die geboden werd en over de bereidheid van vele honderden jongeren en 'ouderen en vooral vele vrouwen en meisjes om zich dag en, nacht in te spannen voor het op bouwen van deze tijdelijke organisatie. Honderden tonnen goederen, voornamelijk levensmiddelen, medicamenten, kleding en beddegoed werden-verwerkt, waarbij reeds enkele dagen na het bekend worden van de ramp goederen waren uit België, Denemar ken en Noorwegen. Wanneer we vermelden, dat er al spoe dig twee schepen mét tezamen 400 ton goe deren aankwamen en dat vrachtauto-con- vooien 260 ton goederen aanbrachten, dan krijgt men enige indruk van de omvang de zer goederenbeweging. Het eerste spontane depot ontstond in de Concertzaal te Middelburg en daarna moest .overal naar opslagruimte gezocht worden. Thans heeft men de beschikking over twee zalen in het Stadhuis, twee in het Concert gebouw, opslagloodsen van de firma's Age- link, Van Rentergem en Goedbloed, het Vin- centiusgebouw in de Bogardstraat, ruimte in de Koorkerk en tijdelijke ruimte in CADAVERS WORDEIS AANGEVOERD Bedrijf kon door de waterschade eerst Donderdag beginnen Bij de vitale bedrijven in Zeeland, welke zwaar door de watersnood getroffen zijn, behoort ook de N. V. Destructor „Zeeland" te Hansweert en pas Donderdag kon men hier op volle toeren beginnen te draaien. Eer het echter zover was, moesten bergen werk verzet worden. De fabriek had bijna 2 meter in het water gestaan, zodat onder meer alle electrische apparaten waren ver nield en machines zwaar beschadigd waren. Na drie dagen en nachten van hard wer ken was men zover, dat de cadavers ver werkt konden worden. De destructor verwerkt nu 30 tot 40 grote cadavers per dag, welke worden aangevoerd uit Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren. De' aanvoer wordt o.a. geregeld door dr G. Wagenaar, directeur voor de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren, ir J. D. Dorst, Provinciaal Voedselcommissaris en ir P. R. Bouman, Rijkslandbouw-consulent te Axel. Men verwacht, dat meer dan 500 cadavers te Hansweert zullen worden aan gevoerd, zo vertelde de chef van het be drijf, de heer P. A. Westdijk ons Dinsdag morgen in een kort onderhoud. De destructor „Zeeland" kan deze hoe- Advertentie) TE <3 EN HOEST PASTI ULE S Uit Schouwen gered Ontvangstcentra voor koeien De Goesse haven is de laatste dagen het toneel van buitengewoon grote bedrijvigheid. Vrijwel onophoudelijk arriveren allerlei soorten schepen, volgeladen met koeien, paarden en varkens, welke uit het overstroomde Schouwen zijn gered. Maandag waren tot dusver naar schatting 2300 koeien en enkele honderden paarden met behulp van een kraan op de Goesse haven neergezet. Er worden nog ongeveer 1000 koeien verwacht. 450 koeien naar Wemeldinge werden gediri geerd, terwijl men op de haven te Goes daarna nog bijna handen te kort kwam om alles te regelen. In verband met de grote aanvoer wordt thans het slachtvee direct per schip naar de slachtmarkten doorge zonden. Met de paarden is het uiteraard vrijwel ondoenlijk om de herkomst na te gaan. Voordat deze worden afgevoerd naar de tijdelijke stallen vindt eveneens eerst een taxatie plaats. Mogelijk zal later een her verdeling kunnen geschieden. Herkomst paarden niet na te gaan De gelukkige omstandigheid, dat er op Schouwen meer vee in leven is gebleven, dan aanvankelijk vermoed werd, heeft het Prov. Voedselcommissariaat bij momenten wel voor zeer moeilijke opgaven geplaatst. Dank zij de vele medewerking en de werk lust van de mannen, die weer en wind trot seerden," is echter tot dusver alles naar om standigheden goed verlopen. De koeien wor den naar ontvangstcentra op de haven en in De Poel vervoerd, waar 'zij worden ge registreerd, getaxeerd, ingeënt tegen mond en klauwzeer en voor zover mogelijk behan deld tegen schurft. Aan de hand van de oormerken en de bij de Prov. Gezondheids dienst voor Dieren beschikbare gegevens wordt nagegaan van welk bedrijf 'de koeien afkomstig zijn. Bij de doorzending per auto naar Zeeuwsch-Vlaanderen gaan dan de papieren mee. Na aankomst op het bedrijf, waar de dieren tijdelijk worden onderge bracht, worden deze bewijzen door de be trokken boer getekend, waarna deze naar Goes worden geretourneerd, zodat de eige naar t.z.t. kan worden ingelicht over de verblijfplaats van zijn vee. Overstelpende aanvoer Zaterdag en Zondag was de aanvoer over stelpend groot, zodat twee schepen met ca Avondklok in twee Noord- Bevelandse polders Naar wij vernemen, is het zonder schrif telijke toestemming van de burgemeester van Wissekerke voor een ieder verboden zich gedurende het tijdvak van 10 t.m. 18 Februari tussen 17 uur en 8 uur, doch op 16 Februari na 16 uur en op 17 Februari voor 8 uur, te bevinden -in de Gersdijkpol- der en de Willemspolder. veelheid niet binnen de vereiste tijd ver werken cadavers zijn ongeveer 14 dagen houdbaar en daarom kwamen Dinsdag 4 wagens uit België een hoeveelheid ophalen. Bovendien lagen nog 655 cadavers gereed voor verwerking en Dinsdagmorgen kwam juist nog een grote vrachtwagen met dode schapen aan. Zoals men weet, worden de cadavers verwerkt tot technisch vet, vlees meel, veevoederproducten en de huiden gaan naar de leerlooierijen. Oude man zamelde eigenmachtig dekens in De politie in Terneuzen heeft een 66- jarige man aangehouden, die eigenmachtig dekens inzamelde. Hij klopte bij de men sen aan en deed een hartroerend verhaal, waarbij hij vertelde door de watersnood zijn beddegoed kwijt geraakt te zijn. De politie maakte proces-verbaal op en nam tien dekens in beslag, die doorgegeven werden aan het Roode Kruis. ALS EEN BIJENKORF.... Middelburg verzet al het materiaal voor dijkwerken Het opslagterrein, dat de Nederlandse Heide Maatschappij op het Klein Industrie terrein te Middelburg bezit, en waar men in normale tijden ook al geen vliegen zat te vangen, heeft nu veel weg van een gigantische bijenkorf. Van hieruit wordt namelijk al het materiaal geleverd, dat ffodig is voor het werk op de dijken van Walcheren, Noord-Beveland en een deel van Zuid-Beveland en het is duidelijk, dat daarvoor heel wat komt kijken. Aan orga nisatietalent bestaat echter geen gebrek, zo min als aan lust om de handen uit de mouwen te steken en wat het belang rijkst is men kan alle verzoeken gelukkig ook vlot inwilligen. Gemiddeld dertig k veertig mensen wer ken op deze centrale post, waar de materia len hoog opgestapeld liggen, waar monteurs zwoegen aan defecte machines en installa ties en waar zware vrachtauto's af en aan rijden. Duitse hulp Dinsdag arriveerde te Middelburg een Duits transport van de Magirus-fabrieken uit Ulm aan de Donau. „Magirus Hilft Holland" stond met grote letters op de blauwe voertuigen geschilderd. Het trans port bestaat uit twee gereedschapswagens Z.L.M.-leden helpen elkaar Tijdens een ledenvergadering van de af deling Axel der Z.L.M. werd een motie aangenomen, waarin aan alle afdelingen wordt voorgesteld, dat de niet-gedupeerde leden van de Z.L.M. gedurende de eerst volgende drie jaar de contributie betalen voor de leden in de getroffen gebieden. De voorzitter, de heer W. Koster, ver zocht alle leden een minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van de over ledenen. De algemeen secretaris van de Z.L.M., mr J. F. G. Schlingemann, deelde nog mede, dat dé schade in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen geringer is dan aanvankelijk werd gevreesd. compleet met 'monteurs, drie vrachtwagens en twee kipwagens. Vandaag worden deze voertuigen ingezet voor het transport van materialen naar dijkwerken. Men heeft ook nog 'n motorpomp met een capaciteit van 800 1. per minuut en een geschenk van het Nederlandse consulaat in Frankfort, zeven en twintig Rode-Kruispakketten en twee paar rubberlaarzen, meegebracht. Maandag arriveerde in Middelburg een cadeaii van de Westdüitse regering bestaan de uit vijf pompen van de Magirus-fabrie ken, die thans op het opslagterrein bedrijfsklaar worden gemaakt. Zij zullen vandaar naar Noord-Beveland worden vervoerd. VLISSINGEN KRIJGT WEER EEN KRUIER j Naar wij vernemen zal binnenkort op j het station Vlissingen weer een kruier in dienst treden. Dit betekent ten dele een terugkeer naar de voor- oorlogse toestand. Men beschikte toen- maals in Vlissingen over niet minder dan zes kruiers! De eerste „na-oorlogse" kruier is de y 46-jarige J. de Die uit Aardenburg, die i indien de opzet slaagt naast de kruiersdiensten op het station, in de toekomst ook spoedbestellingen e.d. wil gaan verzorgen, ten gerieve van de Vlissingers. Wellicht dat men binnenkort dus C weer „net als vroeger" de kruier om een boodschap kan sturen.... (Advertentie) Bevrijdt U van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.83. 41. Intussen stelden Jimmy en Piet zich geweldig aan. Zij deden of zij doodsbang waren en stonden zo op hun benen te trillen, dat de grond ervan beefde. „Meneer", kermde Jimmy, „doe ons toch niets en laat ons toch in leven. We zullen heus niets tegen de politie zeggen en u kunt al ons geld krijgen". De Bedoeïenen keken vol minachting naar de twee kermende mannen. „We zullen jullië leren onze banden leeg te laten lopen", gromden zij. „Tot op jullie hemd worden jullie uitgekleed, alles pakken we mee en jullie watertank laten we leeglopen. Zullen jullie eens zien hoe spoedig de gieren boven jullie hoofd cirkelen". Toen Piet Potlood dit vonnis hoorde, begon hij eerst recht te kermen en te beven. Jimmy schrok hier minder van, wat niet wegnam, dat zijn gejammer ook gehoord mocht worden. Hij gaf zijn ogen echter goed de kost. Hij lette nauwkeurig op, wie van de kerels hun papieren en geld in de zak had gestoken. Dat was de langste van de drie en die kerei hield hij extra in de gaten. De drie woestijnrovers begonnen de jeep nu vakkundig af te laden, hetgeen nog een heel werk was, daar Jimmy de boel dege lijk had vastgesjordZij moesten hier al hun aandacht aan wijden. Eerst bonden zij hun kamelen aan de voorbumper van de Witte Engel vast en daarna togen zij vol ijver aan de arbeid. Af en toe wierpen zij wel een blik naar hun twee gevangenen, maar die stonden op enige afstand dpor hun knieën te knikken Zo leek het althanswant Jimmy stond in werkelijkheid te popelen om de drie bandieten mores te leren. COAK en Mulo-school, welke alweer terug gegeven is en waarvoor Dinsdag ruimte in de Bogardzaal beschikbaar kwam. Aanvragen De stroom van goederen begint thans iets te minderen, waartegenover staat, dat het aantal aanvragen stijgende is. Ziérikzée vraagt veel gespecificeerde goederen, de Zak van Beveland krijgt convooien tot soms vijf per dag. Ook werden reeds goederen doorgezonden naar Vlissingen, Veere en Zeeuws Vlaanderen. Een aardige ervaring deed men Zaterdag namiddag op toen een kapitein van het Le ger des Heils uit Lewedcfeo belde om dekens en kleding voor 400 mensen. Hij verwachtte, dat de goederen Zondag of Maandag zou den arriveren, maar hij werd ogenblikke lijk geholpen en 's avonds te zeven uur kon hij de gevraagde artikelen uitreiken. Zo vlug gaat het niet altijd, maar het is toch een moedgevend voorbeeld. Werkers nodig De schooljeugd heeft zich bij net werk in de depots bijzonder geweerd. Nu zijn de' scholen weer begonnen en daarom is van het grootste belang, dat de ouderen, die zich vrijwillig rond het kringcommissariaat van het Rode Kruis hebben geschaard om de depots te laten functionneren, nog enige tijd die taak blijven waarnemen. Ook opslag ruimte zal nog geruime tijd beschikbaar moeten blijven, omdat er al heel wat goe deren aangekomen zijn, die dan pas uitge reikt kunnen worden, wanneer de waters noodslachtoffers weer in hun woningen te rugkeren. Het plan bestaat in samenwerking met bepaalde verenigingen aan dit Rode Kruiswerk een vastere organisatorische vorm te geven. Vervoer Veel steun werd ondervonden van de Coöp. Vervoersonderneming Wegtransport, die steeds weer bereid was voor de nodige vrachtauto's uit het particuliere bedrijf te zorgen. Dinsdag arriveerde een Civil Defense Mo bile Unit uit Denemarken, die zichzelf ge heel kan verzorgen en die een aantal vracht wagens in bedrijf brengt voor het vervoer van de Rode Kruis-goederen. Vermelden we tenslotte, dat het kring- bureau van het Rode Kruis te Middelburg voorlopig nog dag en nacht bezet blijft met vrijwilligers en dat bij de afleve ring van goederen steeds ten nauwste wordt samengewerkt met de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, die de informaties verzamelt voor het afle veren van de goederen. De collecte in de R.K. kerk te Middelburg ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft 1.810 opgebracht. De collecte voor de getroffenen in de diensten van de Gereformeerde Gemeente te Middelburg heeft ruim 7835 opgebracht. Vroom en Dreesmann te Middelburg en Vlissingen heeft het Nationaal Rampenfonds een som van 1000 overgemaakt. De collecte voor het Nationaal Rampen fonds bracht te Oost en West Souburg (ruim 6000 inwoners) het prachtige bedrag op van 25.600. Ten bate van het Rampen fonds zal bovendien een koe worden ver kocht, welke daartoe door een boer be schikbaar werd gesteld. Te Grijpskerke (880 inwoners) bracht men liefst 10.415 bijeen, of wel 47.34 per ge zin. De stand van de inzameling voor het Rampenfonds bedroeg te Axel na twee col- lectedagen 31.671.95. Men verwacht, dat dit bedrag nog aanzienlijk zal toenemen. De voorlopige opbrengst bedraagt reeds meer dan 15 per gezin. De collecte voor het Rampenfonds heeft te Sluiskil opgebracht 8915. In de Ned. Herv. kerk te Zoutelande werd 1007.96 ge collecteerd voor het Rampenfonds. Te Hulst werd reeds 18.000 bijeenge bracht, terwijl de giften nog blijven binnen stromen. Men hoopt de 20,000 te over schrijden. Een collecte in de R.K. Kerk te Hulst bracht bovendien nog 2000 op. Te Groenendijke werd in de R.K. Kerk 2800 bijeengecollecteerd. Op lijsten werd te Biervliet 11.076 bij eengebracht. In de Ned. Herv. Kerk bracht de collecte 1326.90 op en de kleutertjes van de Chr. Kleuterschool wisten in spaarbusjes nog 65.89 in te zamelen. De collecte voor het Nationaal Rampen fonds bracht in Oostkapelle ruim 11.000 op. d.w.z. ongeveer 25 per gezin. De inzameling te 's Heer-Abskerke bracht 6013.10 op. waarbij nog gevoegd moet worden de collecte-opbrengst in de Ned. Herv. Kerk ad 634 en een bedrag van 1000, beschikbaar gesteld door het burger lijk armbestuur. Dit betekent dat ruim 63 per gezin wordt bijgedragen. De secretaris, de heer I. de Feyter, deelde mede, dat er een batig saldo was van 275,24. De minimum-contributie werd niet gewijzigd. De heren A. Scheele en W. L. den Hamer werden als bestuursleden her kozen. De collecte op de nationale herdenkings dag ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft te Vlissingen opgebracht 2680. In de Ger. Kerk was de opbrengst 3669.27. Het personeel van de PZEM in de gehele provincie heeft besloten gedurende 5 maan den telkens 1 pet van zijn bruto week- of maandloon af te staan aan het Nationaal Rampenfonds. De bridgeclub Middelburg ontving dezer dagen een brief van de bridgeclub De Belle Equipe te Antwerpen die deelneming be-r tuigde met de ramp, die Zeeland heeft ge troffen. Zij zonden een bedrag van honderd gulden, dat aan het Rampenfonds zal wor den overgemaakt. Op herhaald verzoek van de bezoekers der Sociëteit voor Ouden van Dagen te Middel burg werd een inzameling gehouden voor het Rampenfonds, die 23 opbracht. MIDDELBURG: Woensdag Schouwburg: H.M.D.T., „Frieda" t.b.v. Rampenfonds,-8 uur. Donderdag: Schouwburg: Zie Woensdag. Electro: Limelight t.b.v. Rampenfonds. VLISSINGEN. Donderdag: Alhambra: Limelight t.b.v. Rampenfonds. GOES: Donderdag: Limelight t.b.v. Rampenfond!.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2