PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT' Britten zouden oud-S.S. generaal Lammerding als spion gebruiken BILT FRANS WEEKBLAD ONTHULT: In elk geval beschermen zij hem Kantlijn Doodstraf geëist tegen Elzasser sergeant Kolen- en Staalgemeenschap treedt heden in werking V.N.-frontaanval in Korea nu onmogelijk, meent Taft De Amerikaanse hulp aan Europa Belgische textielindustrie vraagt bescherming tegen Nederland P.T.T. heeft miDioenen schade Ï96è Jaargang - No. 35 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuws® Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn PI. verv.: W. Leertouwer en H- A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 Ct. per week, f 5.45 p. kw., ir, p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woengdag 11 Febr. 195.3 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per m.m. Minimum per advertentie S3.—. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-50. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51, telef. 3841 Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16 Terneuzen;J)rouweriJstr.J:__zl^ (Van onze correspondent te Parijs. Een VAN DE VELE VRAGEN, die het Franse publiek zich stelt naar aanleiding van het proces te Oradour, dat nu in zijn laatste fase is getreden, is: of en wanneer de hoofd schuldigen en de ware verantwoordelijken van het bloedbad voor het gerecht zullen ver schijnen. En de man, die dan het eerst en het meest genoemd wordt, is zeker wel de SS- generaal Lammerding, de commandant van de divisie Das Reich, waartoe de moorde naarsbende Der Führer behoorde. Lammerding heeft enkele weken geleden bij het Bordelaanse gerecht geprotesteerd tegen de procesvoering. En zo werd zijn adres (in Dusseldorf) de Fransen dan ook be kend. Een Parijse reporter is er op afgegaan, maar de vogel was toen al gevlogen. Toen bleek tevens, dat het niet waar is, dat Lammerding een ingenieursbureau in Dusseldorf leidt. Het vermelde adres betrof namelijk een eenvoudige middenstandswoning, waar de familie Lammerding gehuisvest is. Wanneer de afwezige heer des huizes persoonlijk weer terug zou komen, dat wist Frau Lammerding die Franse journalist echt onmogelijk te reggen. Curieus voor zo'n oppassende huisvader. geratificeerd en zou bij gevolg ook die over eenkomst nog niet. van kracht zijn. De houding van de Engelsen kan opper vlakkig gezien te meer verwonderen, om dat zij de laatste weken in Duitsland nu juist bewezen hebben de nazi's als het nodig is, of wanneer het in hun kraam te pas komt desnoods ook vrij hardhandig te kunnen aanpakken. Waarom dan die lank moedigheid jegens Lammerding, over wiens zware schuldenregister toch beslist geen verschil van mening meer kan bestaan? Het is volgens sommigen in Frankrijk, dat er achter het Engelse gedrag méér steekt dan enkel misplaatse humaniteit. Een Frans weekblad met een) massa-opla ge, Franc e-D imanche, heeft op dit raadsel een antwoord gegeven. Een ant woord, dat hoe stuitend ook, nog niet be slist van alle grond ontbloot behoeft te we zen. Lammerding zou zich, beweert het Pa rijse blad, in. dienst hebben gesteld van de geallieerde lees: Engelse spionnage. Ziedaar, volgens Franc e-D imanche de oplossing van het mysterie-Lammerding. Zou deze onthulling op waarheid berusten, dan is het duidelijk dat men geen enkele illusie meer hoeft te koesteren omtrent een toekomstige uitlevering van de generaal-in- ruste. Tweemaal ter dood veroordeeld Maar dit is lang niet het enige en zeker niet het voornaamste mysterie rond deze si nistere figuur. Even duister, maar veel be klemmender, is b.v. de vraag waarom deze oorlogsmisdadiger, die al twee maal bij verstek ter dood werd veroordeeld en op de officiële zwarte lijst van Neurenberg prykt, nog altijd niet is uitgeleverd aan Frankrijk, waar hij zijn meeste wandaden bedreven heeft. Zoals bekend is heeft Engeland, in welks bezettingszone Lammerding geves tigd is, tot dusver r.iet op het Franse ver zoek willen ingaan, officieel omdat de be ruchte wet uit 1948, inzake de collectieve aansprakelijkheid, een humane berechting in de weg zou staan. Maar nu die wet is opgeheven, maakt Londen niettemin nog geen aanstalten om de Franse verlangens te bevredigen. De Engelsen verwijzen de Fransen naar Bonn en het Duitse standpunt is bekend: geen uitwijzing of uitlevering van oorlogs misdadigers, een woord dat in de Duitse pers gemeenlijk tussen aanhalingstekens wordt geplaatst. Een dusdanige verwijzing is op zijn minst voorbarig. Weliswaar heet het dat in de contractuele overeenkomsten met Bonn een geheime clausule zou zijn opgeno men, waarbij de geallieerden zich verbinden geen oorlogsmisdadigers meer op te eisen. Maar het verdrag van Bonn, ofschoon wel getekend, is zoals men weet, nog altijd niet TAe nota, die minister-president dr Willem Drees aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd en die gisteren in het parlement on derwerp van bespreking is geweest, mag beschouwd worden als een balans van het geen met medeweten, met medewerking en met instemming van de regering is ver richt in de eerste week na de nationale ramp. Als zodanig bevatte deze nota weinig din gen, die nieuw waren, echter een menigte van nieuwe details. Wie in de rampgebie den heeft vertoefd, wist reeds, dat er met voorbeeldige energie, met terzijdestelling van alle bureaucratie, met de ware wil om te werken en te helpen, om in de letterlijke zin des woord te redden is aangepakt. Desondanks doet het een Nederlander goed in de koelheid der ambtelijke taal, met de nuchterheid, die spreekwoordelijk Nederlanders eigen is, opgesomd te zien hoe ontzaglijk, hoe bovenmenselijk er gespres- teerd is. Tegelijkertijd is deze balans van zeven dagen huiveringwekkend. Het is niet meer nodig om te herhalen waarom. Maar onze kinderen en kleinkinderen als zij nog eens lezen wat er gedaan is, hoe er gezwoegd is om het leed van onze naasten te lenigen, zullen zeggen in een zin, die ver moedelijk beginnen zal met een woord dat men in- een krant niet afdrukt: ze wisten van aanpakken toen! En dat op grond van een ambtelijk docu ment! Bij alle nieuws over de ramp en het groot se reddings- en hulpwerk bevindt zich ook niéuws, dat kribbig maakt. Daartoe be hoort het nieuws over de houding van de A.V.R.O. Terwijl alle omroepverenigingen samen werkten met de regeringsvoorlichtings dienst om een zo goed mogelijke berichten dienst in het leven te roepen op de Ramp- Zondag, wilde de Avro het zelf doen. Laat ons liever zeggen, wilde meneer De Clercq het zelf doen. Pas toen er zendtijd gevorderd werd, was de Avro tot medewerking bereid. Dit laatste is door de voorzitter van de Avro ontkend. Met verontwaardiging zelfs. Eilaas, de regeringscommissaris voor het radiowezen heeft het dementi van de Avro ontzenuwd. Er is wel degelijk zendtijd ge vorderd, eer de Avro volledig medewerkte. Op zijn zachtst uitgedrukt is een derge lijke houding hoogst betreurenswaardig. De heer De Clercq is niet bepaald een tactvol man. Hij heeft dat niet voor de eer ste maal bewezen. Niet in het geval Vogt. Niet nu het leven van duizenden op het spel stond. Als men de burgemeester van Heilo aan vlijmende critiek onderwerpt, omdat hij niet onmiddellijk steunde, als de inwoners van Vledder een man, die weigerde te geven voor de getroffenen boycotten, mag een scherpe critiek op de Avro hier niet achter wege blijven. /"^rote voldoening schenkt het, dat tegen de aasgieren, de plunderaars en rovers, die zelfs van het laatste wat vele getroffe nen rest hun handen niet af kunnen hou den, zo snel en zo doortastend wordt op getreden. Afschrikwekkend straffen is hier de enige methode, die doeltreffend kan zijn. Weliswaar kan de politierechter niet hoger dan tot zes maanden gaan, maar het is beter, dat met een snel op het hoofd der gieren neerkomende korte straf wordt vol staan, dan dat men de eerste vonnissen pas over maanden in de kranten ziet komen. Degenen, die hun roof wellicht op grote schaal hebben gepleegd, kunnen later aan de beurt komen. En zij zullen dan hun zwaardere straf niet ontgaan. Bij uitstek geschikt als spion Hij zal dan zeker wel zo wijs zijn onder water te blijven tot het verdrag van Bonn definitief geratificeerd is en het gevaar voor hem geweken. Een kwestie van maanden misschien. Men kan zich natuurlijk verba zen, zich zelfs verontwaardigd tonen over het feit, dat een beschaafd land als Engeland zich niet zou ontzien een zo lugubere fi guur als deze SS-hoofdman in zijn dienst en vertrouwen te nemen. Maar dan vergeet men dat een spionnagedienst nog nooit erg kieskeurig is geweest in de keuze van me- dèwerkers en vergeet men bovendien dat êen Lammerding, die immers ten dode was opgeschreven, als geheim agent ook nog het grote voordeel bezit dat hij vrij gemakke lijk „in de hand" was te houden. Tot dusver heeft Londen niet op deze ont hulling gereageerd. Over een eventuele ont kenning zou overigens niemand zich mogen verwonderen. Maar daarmee zou dan het mysterie-Lammerding nog niet zijn ver klaard. Het enige overtuigende dementi zou daarom hieruit moeten bestaan, dat Londen eindelijk het redelijke uitleveringsverzoek van Frankrijk zou inwilligen. Daarop wachten allen, die door het proces van Bor deaux met walging en afgrijzen werden ver vuld. En die zich nog steeds noem het dan maar naïef toch wel moeilijk kunnen voorstellen, dat een geciviliseerde natie zich met een der hoofdschuldigen van deze mas samoord zou willen inlaten. PROCESORADOVR De openbare aanklager in het proces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S., die er van worden be schuldigd de bevolking van Oradour te hebben uitgemoord, heeft Maandag de doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Boos, één van de twee vrijwil ligers, uit Elzas. Voor de andere vrijwil liger, een gewoon soldaat, en de twaalf Elzassers, die onder dwang tot de S.S. zijn toegetreden, eiste hij dwangarbeid of gevangenisstraf. Hij liet yaststelling van de duur van deze straffen over aan het Hof. De openbare aanklager somde de indivi duele misdaden van de andere dertien El zassers op. Een aantal had takkenbossen in dc kerk gedragen, waar de vrouwen en kinderen werden vermoord, anderen maak ten deel uit van de executiepelotons, die de mannen in de schuren neerschoten. Hij wees voorts op de gedwongen inlijving van de Elzassers in het Duitse leger en de dienst van enkelen van hen in het Franse verzet en de geregelde Franse strijdkrach ten. Velen van hen deserteerden, maar pas na de uitmoording van Oradour. Besprekingen over Oostenrijk verdaagd De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben gisteren hun besprekingen over een Oos tenrijks staatsverdrag verdaagd zonder een datum voor een volgende bijeenkomst vast te stellen. De vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Frankrijk hadden tevo ren geweigerd, het door hen ingediende verkorte ontwerp-verdrag in te trekken. De Sowjet-unie had intrekking van dit ont werp als voorwaarde gesteld voor haar verdere deelneming aan de besprekingen De plaatsvervangers kwamen overeen, niet binnen twee of drie weken weer bijeen te komen. De uitnodiging zal dan moeten uit gaan van de Brit Geoffrey Harrison, wiens beurt het is om de bijeenkomst te leiden. Gemeenschappelijke markt TT.1 rr I Ue eerste lading, 't voor zes staten i 5 i „vrije cokes1 Op een gisteren gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het Hoge Gezagsor- I s eaan var, He Eurnnec» Kolen, en Staalee- .Hedenmorgen is een trein met cokes s gaan van. de Europese Kolen- en Staalge meenschap, Jean Monnet, verklaard, dat het Hoge Gezagsorgaan de zes regeringen van deze gemeenschap heeft meegedeeld, dat de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzer erts en schroot voor Duitsland. België, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Neder land heden 10 Februari zal worden open gesteld. Tevens heeft het Hoge Gezagsor gaan meegedeeld, dat het met ingang van heden de bevoegdheden en verantwoorde lijkheden overneemt, welke het door de par lementen van de zes landen zijn toever trouwd overeenkomstig de bepalingen van het verdrag, met name op het gebied van de prijzen, de productie en de verdeling. In verband hiermee heeft het Hoge Ge zagsorgaan de zes regeringen verzocht de nationale regelingen aangaande het verkeer s v - van genoemde producten tussen de landen f komen te vervallen. 5 van de gemeenschap op te heffen. Het be- treft hier de volgende regelingen: de douanerechten, de uitvoerrechten, de kwan titatieve beperkingen op de invoer van de producten, de kwantitatieve beperkingen op de uitvoer van de producten, de beperkin gen op de aflevering van deviezen voor de aankoop van de producten. Het Hoge Gezagsorgaan heeft de nodige voorzieningen getroffen voor de aanpassing van de prijzen van de Belgische en de Ita liaanse kolen, zoals was voorgeschreven 5 0"-" iö ecu l,„vb cwieco 5 I uit het Roergebied voor Franse fabrie- s „ken in Lorraine de grens bij Ferl ge- passeerd zonder door de douane onder- i zocht te zijn. Deze gebeurtenis luidde de totstandkoming in van de gemeen- schappelijke markt voor kolen, ijzer- 5 erts en schroot. Te middernacht zijn 2 alle douanetarieven voor de handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen vervallen krachtens een besluit 2 van het Hoge Gezagsorgaan der Euro- 2 pese Kolen- en Staalgemeenschap. 2 Behalve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoercontin- genteringen, het in sommige landen 2 toegepaste systeem van dubbele prijzen s voor de binnenlandse markt en de export en alle transportdiscriminaties 5 Arrestatie bij De Ommelanden Op het terrein van de Coöperatieve Melk- productenfabriek De Ommelanden te Gro- ninen is gisteravond gearresteerd de heer B. V. Vooistra. Zoals bekend is, werkte de heer V. tot kort voor zijn indiensttreding bij door het verdrag en heeft tevens de wijze J* F,ri.esJand te Leeuwar- van vaststelling van de hiervoor in te stellen 1 functie genomen en een heffinc betiaald functie geaccepteerd bij De Ommelanden, nemne bepaald De Condensfabriek Friesland was het hier heffing bepaald. Ongeregeldheden in Guatemala In de stad Guatemala hebben zich Maan dagavond ongeregeldheden voorgedaan, waarbij betogende studenten, de politie en communisten betrokken waren. Volgens de eerste berichten zouden tenminste 15 tot 20 personen gedood en 25 personen gewond zijn. Eerder op de avond waren enkele duizen den demonstranten voor het paleis van de president in Guatemala uiteengedreven met traangas. De betogers, onder wie studenten en oud-studenten, protesteerden tegen het afzetten van vier van de vijf rechters van het hooggerechtshof en hun vervanging door personen, die aanvaardbaar zijn voor het bewind van president Arbenz. Deze maat regel werd vorige week Donderdag geno men, nadat de thans ontslagen rechters de president hadden gelast, het onteigenen van grond, een actie in het kader van zijn pro gram voor landhervorming, op te schorten. Minister-president Drees en minister Luns hebben hun deelneming betuigd naar aanlei ding van de overstromingen op Sumatra (Atjeh), die aan ruim 70 mensen het leven hebben gekost. niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiebeding, dat door V. mede on dertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig gemaakt en het vonnis dat hierop volgde zei, dat het de heer V. ver boden is op straffe van lijfsdwang bij een andere zuivelfabriek in dienst te tre den of contacten met andere zuivelfabrie ken te onderhouden. Blokkade van China wellicht wenselijk De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Senaat, Robert Taft, heeft na een bezoek aan president Eisenhower verklaard, dat Amerika kennelijk geen frontaanval op de communistische linies in Korea over weegt. De uitvoering van het plan van generaal MacArthur, om de Mandsjoerijse luchtbases te bombarderen en een blokkade om het Chi nese vasteland te leggen, zou volgens Taft de overwinning aan de zijde der V.N. gebracht hebben. Thans hebben de Chinese communisten hun defensie echter zo ver opgebouwd, dat een frontaanval tegen hen niet overwogen kon worden.. Britse bezwaren Taft zei een blokkade van de Chinese kustljjn „zeer wenselijk" te achten „indien deze zonder te veel internationale compli caties uitgewerkt zou kunnen worden". Groot-Brittannië's handel met continentaal China blijft beperkt tot materiaal, dat geen strategische betekenis heeft. De senator zei niet te weten of een bombardement van de Mandsjoerijse bases militair voordeel zou brengen, „nu de communisten zo machtig aan het front zijn". Taft zei van oordeel te zijn, dat thans vrede in Korea zou zijn, als de regering- Te Washington wordt vernomen dat pre sident Eisenhower en zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis tot de slotsom zijn gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten ge schieden op de terreinen, waarop de Europeanen hebben getoond, zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze gevallen de noodzakelijke mede werking van het Congres te verkrijgen. Harold Stassen, directeur van het Ame rikaanse bureau voor de Wederzijdse Be veiliging, zou voornemens zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse open bare mening en het Congres te winnen voor het denkbeeld van krachtige Amerikaanse steun aan de Europese bondgenoten. Hij zou daarom willen voorstellen dat groepen Amerikaanse deskundigen op financieel, in dustrieel en zakengebied, een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden, waaronder de Amerikaanse hulp zou kunnen worden ver leend, te bestuderen: Tevens zou dan kunnen worden nagegaan hoever de (West)-Euro- pese staten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdediging. De acht Europese landen, die Stassen zou willen doen bezoeken: Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Neder land, België, Denemarken en Turkije. Ook naar Indo-China, Formosa en de Philip- pijnen zouden dergelijke groepen van des kundigen worden gezonden. Bomaanslag op Russische ambassade te Tel Aviv Gisteravond heeft zich een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Russi sche gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschapspersoneel, een man en twee vrouwen, werden gewond. Truman twee j3ar geleden het plan-Mac- Arthur zou hebben aar/genomen. In Britse diplomatieke kringen te Londen noemt men een aantal punten, die naar-het Britse standpunt een blokkade van de Chi nese "kust onwenselijk maken. Hiertoe be horen: 1) De Britse handel zal ongunstig be- invloed wórden. Als nationalistische sche pen ingrijpen, zullen Britse schepen de steun krijgen van de Britse marine, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. 2) Een blokkade kan tot gevaarlijke inci denten leiden waarbij Chinese en Sowj et- Russische handelsschepen en mogelijk zelfs oorlogsschepèn betrokken kunnen worden. 3) De uiteindelijke invloed op het Chinese vasteland acht men te verwaarlozen en men gelooft niét, dat een en ander het einde van de Koreaanse oorlog zou brengen. 4) Een blokkade zou ontevredenheid wek ken bij Oostaziatïsche landen, diè handel met continentaal China voeren. 85 Meier was het gat in de dijk by Papen- drecht, dat nu snel gedicht wordt door het opspuiten van zand. Een zinkstuk ligt ge reed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht. Spionnageproces in Roemenië De Roemeense radio meldt, dat te Ploesti een proces is begonnen tegen „een groep spionnen en saboteurs in de Roe meense olie-industrie". Volgens de radio zijn er 30 beklaagden, voor het merendeel ingenieurs en beheerders van belangrijke Roemeense oliemaatschappijen. Volgens de tenlastelegging hebben de be klaagden gehandeld in opdracht van „de Amerikaanse en Britse oliekartels". Zij hadden, vermomd als leden van de Ameri kaanse en Britse militaire missies, een spionnage- en sabotagenet georganiseerd, met hulp van ex-koning Michael en de voormalige partijen, zoals de groep Tata- rescoe". (Tatarescoe was voorzitter van de nationale liberale partij en werd in 1945 _vice-premier. Na zijn aftreden in 1947 heeft men weinig meer van hem gehoord). Onder de beklaagden bevinden zich de voormalige minister van financiën Alexan der Alexandroe, vier voormalige direc teuren van oliebedrijven en de voormalige secretaris-generaal van het ministerie van mijnbouw Romeo Plian. De fiscus helpt De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entréegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwed strijden, concerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 percent van de bruto-recette aan het Nationaal Rampen fonds is afgedragen. Concurrentie geducht De PTT heeft door de stormvloed van 1 Februari voor miIlioenen< guldens schade geleden, aldus verklaarde de directeur-ge neraal, de heer L. Neher. Op Zondagmorgen waren de verbindingen met Engeland, Frankrijk en België vrijwel geheel verbro ken. Niet velen hebben dit kunnen merken. Het verkeer, ook in 't binnenland, waar de verliezen in telefoon- en telegraafcentrales, apparaturen, toestellen en kabels groot is, werd hetzij langs draad en kabel, hetzü door de lucht, met tijdelijke voorzieningen hersteld. Er is in een week tijds reeds veel hersteld. De amateurzenders, die tijdens de grootste nood in de rampgebieden en in Den Haag uitstekend en prijzenswaardig werk hebben gedaan, kunnen thans tot rust komen, aldus de heer Neher. Alle plaatsen, waar mensen wonen, zijn thans, zij het soms nog moeilijk, weer bereikbaar. Ongeveer dertig PTT-kantoren werden door de stormvloed uitgeschakeld. Waar schijnlijk vijf leden van het PTT-corps het juiste getal staat nog niet vast hebben het leven verloren. Het personeel in de oood- gebieden heeft bijzonder veel persoonlijk initiatief aan den dag gelegd. De post ia hoe Blijkens de regeringsnota over de waters, dan ook. bezorgd Brieven van een velletje „ood zij„ ult een vijflaI woonoorden Ambo. rvanip»- mot hpt ctpmnnl (Van onze correspondent te Brussel) Indertijd is in het kader van de Bene- lux-conferentie van Knokke een speciale commissie ingesteld voor de rayonweefsels. Ofschoon de Belgische procudent, die een marktmonopolie beeft, onlangs zijn prijs bijkans tot op het Nederlandse niveau de prijs van de A.K.TJ. verlaagde, acht hij de concurrentie van de Nederlandse rayon weefsels op de Belgische markt zeer hevig. Het verbond der Belgische nijverheid, het overkoepelend orgaan van de Belgische werkgeversgroeperingen, bereidt nu een memorandum voor waarvan thans reeds bekend is dat het zal aandringen op het afschaffen der speciale commissies. Het verbond meent dat deze speciale commis sies, waarin de Nederlandse industriëlen en vakbondvertegenwoordigers volgens het Verbond als „rechter en als partij" zouden zetelen, geen positieve resultaten kunnen bereiken. De regeringen moeten zelf de verantwoordelijkheid nemén, redeneert men in België. In September 1951 heeft de Belgische regering vrijwillig de Belgische uitvoer naar Nederland, op verzoek van Den Haag, beperkt en een dergelijk arran gement, in de vorm van een additioneel protocol bij het voor-unie-verdrag, zou thans ten gunste van de getroffen Bel gische industrieën tot stand moeten komen, aldus genoemd verbond. De Belgische textielfederatie sprak zich in een uitvoerige nota over de Benelux- textielhandei eveneens voor een contingen- .tering van de Nederlandse textielinvoer in België uit. Deze nota wijst er echter op, dat het Benelux-landbouwprotocol her zien zal moeten worden. Men moet name lijk beletten, dai de Belgische landbouw „insluimert" onder de bescherming van dat protocol van Mei 1947. Nog' meer klachten De nota van de textielfederatie beklaagt er zich verder over, dat de Belgische re geringen sedert de bevrijding gemeend heb ben in België een politiek van dure steen- Ambonese vrijwilligers popier met het stempel „noodgebied" wer den ongefrankeerd verstuurd. De postkantoorkassen werden gered. PTT- personeel richtte op zoldertjes noodkanto- ren in. „Ik heb bijzonder veel waardering voor het werk. dat verzet is. en het flinke optreden, aldus de heer Neher. nezen te werk gesteld in de getroffen ge bieden in Zeeland, nadat zij zich daartoe vrijwillig ter beschikking hadden gesteld. Ook Ambonezen in andere woonoorden boden hun diensten aan, maar mede ten gevolge van gebrek aan materiaal kon daar geen gebruik van worden gemaakt. kolen te moeten voeren, en tevens dat de invoer van Belgische nylons in Nederland nog steeds verboden is. Wederzijds worden zo wordt gezegd nog te ,veel diri gistische systemen in het leven gehouden. Ook het kapitaalsverkeer is niet vrij, of schoon de gulden thans een even sterke valuta is als de franc. In afwachting van de tijd dat de Bene lux volledig zal zijn gerealiseerd, wenst de federatie dat de invoer van enkele artike len zal worden gecontingenteerd, zoals uit Nederland rayonweefsels, wollen weefsels, wollen dekens, en cocostapijten. Hoe belangrijk de Nederlandse markt voor de Belgische textielindustrie is. blijkt uit de volgende cijfers: in 1937. aldus de nota van de textielfederatie, nam Nederland II pet van de totale Belgische textielexport af. In 1950 bedroeg dit percentage 34 8 pet, in het eerste halfjaar daalde het percentage tot 16.9 en in het tweede halfjaar steeg het weer tot 25. Verder bewijzen de statistieken dat voornamelijk de afgewerkte Belgische textielproducten baat vinden bij Benelux. De overstromingen In Engeland. De Britse minister van binnenlandse zaken. Sir David Maxwell-Fyfe. heeft In het Lagerhuis verklaard dat men wellicht nooit het aantal personen, dat tengevolge van de overstromingen in Ooft-Engeland vermist wordt, precies zal kun nen schatten. Volgens de jongste cijfers zijn 283 personen om het leven gekomen, terwijl nog ongeveer 50 personen worden vermist, voor het merendeel afkomstig van het eiland Can- vey in de monding van de Theems, dat het hevigste door de storm werd geteisterd. DE VERWACHT: Buiig weer Weerverwechtins. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdag morgen tot Woensdagavond. Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvanke lijk nog harde, overigen krachtige tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. 11 Februari Afnemende r Zon op 08.06; onder 17.45 Maan op 06.49; onder 14.88

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1