Evacuatie uit Zeeuwse noodgebieden voltooid Twintigduizend personen werden verplaatst Snelle doeltreffende hulp aan ge dupeerden in Vlissingen Leiden stuurde spontaan en overvloedig Voorlopig geen water uit Oranjezon Verzoek aan Kotters konden belaas niet in polders varen Electromotoren St Annaland betaalde zware tol aan het verwoestende water Reeds 1395 slachtoffers De wereldreis van JIMMY BROWN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 De evacuatie uit de noodgebieden van Zeeland is in hoofdzaak voltooid, aldus verklaarde ons het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer A. Schout, die als evacuatiecommissaris daarmee belast was. We moeten ons gelukkig prijzen, zo zei hij, dat de regering bij haar oorlogsvoorziening ook de aanstelling van evacuatiecommissarissen in elke provincie had ter hand genomen. Daardoor bestond thans een organisatie, waarop men voor de evacuatie uit een rampgebied kon terugvallen. Deze zware arbeid, waarvoor duizenden vrijwilligers zich hebben ingezet is nu voor het rampgebied van Zeeland voltooid, met dit voorbehoud uiteraard, dat zich geen nieuwe tegenslagen moeten voordoen. werden. Op Oostelijk Zuid-Beveland waren de meeste evacué's uit Krabbendijke en Kruiningen en op Noordelijk Zuid-Beve land uit Wolphaartsdijk. De terugkeer Het ligt in de bedoeling bij de verdere af voer van de evacué's uit Goes niet diege nen af te voeren van wie verwacht mag worden dat ze binnenkort naar hun woon plaatsen in de directe omgeving kunnen terugkeren. De evacuatiecommissaris wijst er op dat de meeste mensen er goed aan zullen doen ongeveer een week met terugkeer te wach ten, omdat men dan de toestand van de zee wering en de polderdijken beter kan be oordelen. Alleen aan mannen, die voor offi ciële lichamen zoals de D.U.W. en' de Heide Mij. enz. naar bepaalde streken gaan, kan toestemming tot terugkeer gegeven worden. Dit geldt ook voor mannen, die thans buiten Zeeland geëvacueerd zijn. De heer A. Schout verklaarde onö ten slotte, diep getroffen te zijn door de prach tige medewerking van allen, die de eva- cu-atieproblemen hielpen oplossen. Daar door is een vlotte afwerking mogelijk ge weest. Er is, zo zeide hij, met leeuwenmoed Wacht nog een week met terugkeer! Reeds keren in bepaalde streken de fnen- 6en terug, wier arbeid en aanwezigheid daar vereist is. Wat het aantal evacué's uit de noodgebieden betreft, moet men nog met schattingen volstaan. In de provincie Zeeland zelf zijn een kleine 10.000 evacué's ondergebracht. Een zeker even groot aantal is .afgevoerd naar Zuid-Holland, Utrecht en Brabant. Bovendien vertoeven in de provincie Zee land nog ca. 2500 niet geregistreerde evacué's, die zelf voor onderdak hebben gezorgd. In Goes Van de evacué's vertoeven er ongeveer 4000 in Goes, dat daarmee te zwaar belast is. Men is dan ook bezig een -aantal van deze mensen naar andere verblijfplaatsen over te brengen. Op Walcheren vertoeven onge veer 500 evacué's, in West-Zeeuwsch Vlaan deren eveneens ongeveer 500, in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ongev. 200 en de rest is verspreid over andere streken en plaat sen in Zeeland, waarbij het Westelijk duin gebied van Schouwen een voorname rol 6peelt. Dit Westelijk duingebied van Schouwen zul voorlopig niet geëvacueerd worden. De evacuatie van Zierikzee wordt nog voort gezet, maar de mensen zijn moeilijk te be wegen hun stad te verlaten. In het ge ïnundeerde gebied van Schouwen bevindt zich nog een aantal mensen te Noordeouwe, waar zij nodig zijn voor het vervullen van bepaalde functies. St. Philip stand en T holen De ontruiming van St. Philipsland werd slechts ten dele uitgevoerd en velen keer den reeds terug om mee te helpen bij het werk aan de dijken en wegen. Op Tholen is Stavenisse geheel geëva cueerd. Daar vertoeft alleen nog bewa kingspersoneel met waterstaatsambtenaren. De bevolking van St. Annaland keerde uit de stad Tholen reeds terug naar het eigen dorp-om da-ar hef herstelwerk aan te vatten. Uit Poortvliet dat niet ontru:md werd kwam het verblijdende bericht dat men dank zij de inzet van al'e beschikbare ar beidskrachten het dorp thans wel definitief heeft behouden. Uit de zak van Zuid-Beveland zijn het voornamelijk de dorpen Ellewoutsdijk. Oudelande en Baarland. aangepakt Schouwen. en dat geldt vooral voör Hammen uit varhenscadaver gesneden Bij de dijk van de Suzannapolder op s Walcheren is het cadaver aangespoeld I van een varken, waaruit een onver- laat hammen bleek te hebben gesne- I den'. Waar de volksgezondheid hier- door in gevaar wordt gebracht, zijn f S onmiddellijk de Keuriingsdienst van s t Waren en andere instanties gewaar- schuwd. Nood- politieverordening Aan de burgemeesters van alle gemeen ten in het Zeeuws rampengebied is ver zocht de nood-politieverordening uit te vaardigen waardoor ingezetenen en anderen de toegang tot de gemeente kan worden ontzegd of een avondklok kan worden inge steld. Bezoek aan St. Philipsland De kringcommissaris van het Roode Kruis mr J. Heyse en de waarnemend evacuatiecommissaris de heer H. Heyse hebben Maandag per helicopter een bezoek gebracht aan Tholen en St. Philipsland. Na terugkeer deelde zij ons mede dat St. Philipsland zeker even zwaar getroffen is als Tholen. Er zijn 60 woningen verwoest. Tweederde van de bevolking is naar Roo sendaal geëvacueerd, 's Nachts blijven hon derd man op St. Philipsland van wie 50 man politie. Het middelste sportterrein te Middelburg wordt thans als vliegveld ge bruikt. Nu het besneeuwd is heeft men het met asphaltplaten gemarkeerd. Op ver zoek van het Roode Kruis werd e'en man uit Renease, wiens been verbrijzeld werd, per helicopter naar Bergen op Zoom over gebracht waar hij in een ziekenhuis werd opgenomen. Van kazerne tot warenhuis In de vroegere Willem IH-kazerne aan de Oranjestraat in Vlissingen, waar nu de Jeugd herberg Scheldestroom is gevestigd, heerst sinds Maandag 2 Februari een wel uiterst ongewone drukte. Hier worden de slachtoffers van de watersnood in Vlissingen zij, die schade leden aan have en goed voorzien van het allernodigste en in de zalen, waar roerende goederen van de meest uiteenlopende aard zijn verzameld, is het een voortdurend komen en gaan van vrouwen en mannen. „Kan ik hier schoenen krijgen?", vraagt schuchter een fors'gebouwde kerel, die klaar blijkelijk het vragen niet gewend is. „Schoenen?" U zoekt maar uit. zegt een der vrouwelijke vrijwilligsters en met een weids gebaar toont zjj de zaal, waarin dames-, heren- en kinderschoenen, laarzen en pantoffels in dichte r}jen verzameld zijn. Het is slechts een gering onderdeel van de voorraad in dit geïmproviseerde warenhuis. Koningi pgebied in in rami Koningin Juliana heeft gisteren een be zoek gebracht aan Hellevoetsluis, Den Bom mel, Willemstad en de Moerdijk. H.M. werd in Hellevoetsluis opgewacht door hare Com missaris in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, die H.M. gedurende een gedeelte van de tocht begeleidde. Opbrengst collecten De kerkcollecten te Middelburg hebben prachtige bedragen opgeleverd voor het Rampenfonds. In de Gereformeerde Ker ken' werd f 7.000.bijeengebracht, in de diensten van de Herv. Kerk 3500.—, waaraan echter nog voortdurend nieuwe giften worden toegevoegd. In de dienst van de Vrijzinnig Hervorm den werd 853.gecollecteerd, in de dienst van de Doopsgezinde Broederschap 327.In de Ned. Herv. diensten op het Zand werd 1500.— bijeengebracht. De lijstcollecte voor het Rampenfonds in Grijpskerke heeft 10.191,50 opgebracht, dat is 11,58 per inwoner. De diaconie der Geref. Kerk aldaar zond tweehonderd gul den aan 't Centraal Bureau van Diaconieën voor het fonds. De collecte in Aagtekerke heeft 4.608,59 opgebracht, d.w.z. ruim zes gulden per inwoner. Weer een dienst Katseveer- Zierikzee Overstappen op rede van Zierikzee Met ingang van vandaag 10.Februari zul len de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland weer een veerdienst gaan onder houden tussen Katseveer en Zierikzee v.v. Auto's zullen voorlopig niet worden ver voerd. Op de rede van Zierikzee zullen de passagiers, die ten genoege van de auto riteiten moeten aantonen dat zij op Schouwen-Duiveland dringend nodig zijn, moeten overstappen op een kleiner vaar tuig. Deze maatregel zal nodig zijn zolang de gaten in de dijken van het kanaal nog niet zijn gedicht. Watersnood-slachtoffers aer aarde besteld Op de Prot. Begraafplaats te Bergen op Zoom werden Maandag ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van 5 watersnood- slachtoffers uit Stavenisse. Het waren wij len Cornelia Mol, oud 16 jaar; Neeltje Cor- nelissen, 14 jaar; Jacob Stoel, 80 jaar; Ja cobus Moerland,_56 jaar; Leendert Hage, 45 jaar. Nadat in het Evangelisatiegebouw een lijkdienst was gehouden, door ds Alseman, Ned. Herv. predikant te Bergen op Zoom, werd de droeve tocht naar het kerkhof aan vaard. Daar volgde de teraardebestelling naast een 4-tal verse graven, waarin leden van de familie Hage uit Stavenisse ter ruste waren gelegd. De teraardebestelling van deze 4 familieleden was in alle 6lilte ge schied. SCHEPEN HELPEN IN NOOD Het drinkwater voor de Zeeuwse hoofdstad moet van elders aangevoerd worden De prise d'eau te Oranjezon moet voor de watervoorziening van Middelburg voorlopig worden afgeschreven, aldus vernamen wij van de directeur van de Middelburgse ge meentebedrijven. De eerstkomende tijd zal de Zeeuwse hoofdstad zich moeten behelpen met water, dat van elders wordt aangevoerd en dat mondjesmaat zal worden gedistri bueerd. In verband daarmee geldt hét devies hoe zuiniger met het water wordt omge sprongen, hoe langér de stad elke dag deze onmisbare vloeistof uit de kranen ziet lopen. Verder dient er nogmaals op te worden gewezen, dat het water absoluut gekookt moet worden. De prise d'eau is door zout water geïnfil- I zijn reeds weggehaald om gereviseerd te treerd, dat bovendien ook het pompstation I worden. en Set nooéagregaat onbruikbaar heeft ge- j J)e situatie thai IS maakt. Er wordt nu allereerst op gewerkt, het zout water zoveel mogelijk uit het duin- Over de watervoorziening in Middelburg gebied te verwijderen. Met behulp van een vernamen wij nog het volgende. Er was dragline zijn natuurlijke afwateringskanaal- j reserve in de reinwaterkelder aldaar en tjes gegraven en een pomp met een capaqi- teit van 90 m3 per minuut stuwt het water weg. Momenteel sukkelt men echter nog met een te korte persleiding. Niettemin is het waterpeil reeds 63 cm gezakt, maar het zal toch zeker nog wel 10 dagen duren voordat de zaak is leeggepompt. Dan moet de na tuur haar werk doen. De regen zal het ver- zilte gebied ook de bronnen daarvan zijn verzout moeten doorspoelen. Hoeveel tijd daarmee heengaat, kan niemand zeggen. Het is te verwachten, dat het waterleidings kanaal gedeeltelijk buiten gebruik gesteld zal moeten worden. De pompen en machines Rampenfonds ruim 21 ¥2 millioen Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Nationale Rampen fonds is bijeengebracht, is ƒ27.558.000. Abonné's, die geëvacueerd zijn, ver zoeken wij beleefd ons op te geven: 1. hun nieuw adres; 2. hun oud adres; 3. of zfj per week of per kwartaal geabonneerd waren. De Administratie. Scheepsverbinding met Holland Er worden momenteel ernstige pogin gen in het werk gesteld om zo spoedig mogelijk vanuit Zeeland (waarschijnliik Katseveer) een geregelde dienst per schip voor passagiers te onderhouden op Zuid- Holland. misschien Dordrecht of een plaats in de buurt. De provinciale autoriteiten zijn thans bezig hiervoor de nodige maat regelen te treffen. Het schip van de provinciale vloot, dat voor deze dienst zal worden gebruikt, is momenteel nog in ge-' bruik bij de Koninklijke Marine. Zodra deze het niet meer nodig heeft zal het de dienst tussen Zeeland en Zuid- Holland gaan onderhouden. 250 Militairen naar Schoone Waardin Naar wij vernemen zijn 250 militairen in gezet naar de dichting van de gaten in de zeediik ter hooete van de Schoone Waardin op Walcheren, Wanneer dit lukt, behoeft de lnlaagdiik niet langer als zeewering te fun geren en kan de inlaag worden droogge- pompt. Het werk wordt bemoeilijkt door de geringe mogelijkheden van aanvoer. Het dijkprofiel is n.l. zeer smal. In Ritthem be vonden zich Maandag 50 man genietroepen en 200 andere militairen, w.o. 100 van C.O.A.K., die vandaag weer naar hun troep terugkeren. Men hoopt vandaag te Ritthem met de noodvoorzieningen gereed te komen. In Westkapelle werkten Maandag 100 mi litairen, 50 van de C.O.A.K. en 50 van de génie. Een compagnie infanterie vervult bewa kingstaken op Zuid-Beveland en op Noord- Beveland bevinden zich 110 mitrailleurs. Al deze militairen keren Woensdag naar hun onderdelen .terug en rijkspolitie zal dan haar taak overnemen. Vermoedelijk zullen 2 pe lotons génie nog tot de 17e ter beschikking blijven. De kazerne kon inderdaad een warenhuis worden, vnl. dank zij de spontane hulp uit die geevacueerd Lei^en Na een zending nieuwe goederen, ter waarde van 15.000 arriveerden uit de de sleutelstad nog 5 vrachtauto's, volge laden met gebruikte (doch geenszins ver sleten!) goederen. Honderden paren schoe nen colbert eostuums, vrachten lingerie, japonnen, mantels, jassen, kinderkleding meubilair, dekens, kachels en ga, wat al niet, zijn in de zalen van de voormalige kazerne uitgestald. Dag in, dag uit, is nu een aantal vrijwil ligers onder leiding van ambtenaren van Soc. Zaken in de weer om al deze in elke huishouding zo onontbeerlijke zaken hun juiste bestemming te geven. Sinds 2 Februari werden hier niet min der dan 375 gezinnen geholpen en nog steeds houdt de stroom van aanvragen aan. Aanvragen van Vlissingers, met uitzon dering van werknemers van de K.M. ,.De Schelde", daar deze Mij voor de gedupeerden zelf een regeling heeft getroffen. Vrouwen en mannen, oud en jong, zij scharen zich dagelijks, in de rij en wachten geduldig hun beurt af. De helpsters en hel pers doen wat zij kunnen en hoewel het menigeen is aan te zien, dat^ enkele uren rust niet overbodig zouden zijn; men ver saagt niet. Er moet geholpen worden en er wordt geholpen: snel, doeltreffend enzonder een spoor van de zo gevreesde ambtenarij. Benrsoverzicht r KALME MARKT, AMSTERDAM, 9 Februari. Van de gebruikelijke opleving op Maandag is vanmiddag geen sprake geweest en in alle hoeken viel hetzelfde bescheid te horen ..wei nig te doen op een vrijwel onveranderd ni veau". Behoudens enkele jaarverslagen zoals dat van Heinekens en de Drie Hoefijzers is dit week-end ook wéinig belangrijk nieuws voor de beurs geweest. Vanmorgens werd bekend, dat ANIEM op de preferente aandelen 60 pet. achterstallig dividend zal betalen, hetgeen de koers aan kleinigheid deed stijgen, n.l. var Ï42'/i144. Geruchten daaromtrent waren ech ter geruime tijd in omloop, zodat dit reeds in de koers was verdisconteerd. AKU bleef haar leidende positie behouden en ook v aomlddag waren de omzetten weer be hoorlijk. In de koers kwam echter geen wij ziging. Deze bleef circa 169'/». Het eerste tex- tlelverslag is te verwachten van de Zeeuwse confectiefabrieken te Middelburg. Doch van een dividendvoorstel is nog niets bekend. De bierbrouwerijmaatschappijen verbeterden een kleinigheid in verband met de gepubliceerde jaarverslagen. Claims Zuid Hollandse Bierbrouwerij zijn vandaag voor het laatst verhandeld op circa 36. Overigens was de industriemarkt zeer rustig met kleine koersverbeteringen In de meerderheid. Voor de cultures was de ondertoon evenmin ongunstig, scheepvaartwaarden daarentegen een kleinigheid lager. Nationale Handelsbank sprong van 109 op 114. In korte tijd is de koers van beneden pari tot circa 114 gestegen, waar aan de vestiging in Canada niet vreemd is. Guldensbeleggingen stil en nagenoeg onveran derd. Amerikanen eerder Iets lager, het agio blijft nihil. Prolongatie 3 pet. Gevonden rijwielen Men verzoekt onze mede te delen, dat aan het Bur. v. Politie te Vlissingen een 25-tal dames en herenrijwielen is ondergebracht. Degenen, die rijwielen vermissen, kunnen zich aan het bureau van politie vervoegen. Bovendien bevinden er zich nog enkele rijwielen van militairen, die politiediensten verricht hebben en plotseling naar elders moesten vertrekken. Kunstmatige duinen bij Oranjezon Naar wij vernemen staan belang- rijke voorlopige voorzieningen aan het 5 I geschonden duinterrein bij het water- I leidingbedrijf te Oranjezon op het pro- gramma. Deze zullen hierop neerko- s men, dat evenwijdig aan het strand een doorlopende duinrand wordt ge- 5 creëerd. In de lage gedeelten zal dus s een rug van duinzand worden aange- 5 bracht. Wellicht zal het mogelijk blij- ken voor dit werk buitenlandse genie- 4 troepen in'te schakelen. ^WWWWWWWWWMWWWWWWWWWWWWWWWWWWW Territoriaal bevelhebber Zuid-West Bij beschikking van de minister van oorlog is de kolonel Lagaune bestemd om op te treden als territoriaal bevelhebber Zuid-West; in verband hiermede zal de garnizoenscommandant van Breda, de ko lonel J. H. ter Haar, een andere functie aanvaarden. Tengevolge van de wijziging in de vredesorganisatie zal met ingang van 1 April a.s. worden ingesteld de functie van territoriaal bevelhebber Zuid-West, tevens bevelhebber in de 5e militaire af deling, met welke commando's kolonel Lagaune wordt belast, terwijl het gar nizoenscommando van Breda door een af zonderlijke functionaris zal worden ver vuld. Het stafkwartier van kolonel La gaune zal worden gevestigd in de Seelig- kazerne, terwijl het garnizoensbureau Hoe moeilijk het was hulp te hieden In de eerste uren en dagen van de overstromingsramp werd het ledereen meer en meer bewust, dat voor de hulp verlening boten nodig waren om de men sen in de polders te redden, die in gure stormvlagen op redding zaten te wachten op de daken van hun huizen, die door het water werden ondermijnd en dreigden in te storten. Stuur boten, dacht iedereen. Boten, botenen snel. Maar de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen zijn verraderlijk wat de diepte van het water betreft. Overal liggen zand- of modderbanken en de bakens waren door de orkaan weg geslagen. Tientallen te liulp gesnelde bo ten zijn aan de grond gevaren. Men moet er de weg kennen. Voor de kleine schepen, die bij hoge waterstand nog wel langs de dijken konden varen, was het levensgevaar lijk een gat in een dijk binnen te gaan als gevolg van de kolkende stroomversnel lingen. In de polders was de waterstand dik wijls weer te laag om te varen of de boten stootten tegen een hek of een ander ob stakel onder water. Maar bij het horen van de noodkreten door de aether dacht men niet aan die moeilijkheden. Men wilde te hulp snellen en zo vertrokken er vrijwillig ook achttien Volendamse kottere. Zaterdagavond kwamen er acht terug en Zondagmorgen de laatste tien. Schipper Jan Molenaar was zeer teleur gesteld over hetgeen de Volendammers hebben kunnen doen. Overal waar wij kwamen, zo vertelde hij, waren al schepen of konden wij met onze kotters het over- Kloosterkazerne gebracht. zal worden onder- Uit voorraad leverbaar: Fabr, MEW. 0.45 P.K. 0.33 KW. 1400 OBIW. 220/380 Volt. per stuk 170.—. Techn. Bedr. WERO, Rotterdam. Telefoon 30681—30998. Britse hulp (Van onze correspondent te Londen) Nog nooit heeft het Engelse publiek in zijn kranten zo veel gelezen over Neder land en door de radio er zóveel over ge hoord. Hedenochtend is in Londen voor het ge bouw van de Womens Voluntury Service, de Engelse Milva de eerste vrachtauto met giften voor Nederland symbolisch overge dragen aan mevrouw Stikker, de echtge note van de Nederlandse ambassadeur. Een Australische verpleegster, die haar vacantie in ons land zou doorbrengen, maar nu niet kon gaan, stond de door haar ge spaarde 30 pond, bestemd voor de reis, af. De noodkreet om stenen, nodig voor het herstel van de dijken, is in Engeland ge hoord. Thans wordt nagegaan wat de En gelse steengroeven kunnen doen. Het is niet uitgesloten dat 3.000 ton materiaal zal kun nen wordert gezonden, dat voor een belang rijk deel de Nederlandse behoefte zou dek ken. Dijk bij St. Arniapolder dicht Naar wij vernemen is de dijk van de St. Annapolder op Walcheren gedicht. Er kwam Maandag geen water meer binnen. Met man en macht wordt gewerkt om de dijk weer op de oorspronkelijke hoogte te krijgen. Wan neer de dijk het nu verder houdt kan de Su zannapolder worden leeggepompt, waardoor ook het herstel van het waterleiding-op- jaagstation in deze polder met kracht kan worden aangepakt. Het gedeelte van het dorp Arnemuiden, dat overstroomd werd, wordt thans drooggelegd. Maandag was het water reeds aanmerkelijk gezakt. De nieuwe kerk stond alweer droog. Op de spoorlijn zijn 2 tractoren geplaatst met een centrifu- gealpompje. Het water wordt in de water leiding van de Polder Walcheren naar Veere gepompt. stroomde gebied niet invaren. Toen één van ons bij Bruinisse door een gat in de dijk het ondergelopen land binnenging, verspeelde hij zijn mast, die in aanraking kwam met de telefoondraden. Hij ver speelde ook drie ankers, maar hulp had hij niet kunnen bieden. Van de ene plaats naar de andere zijn de Volendammers gevaren, maar overal lagen reeds schepen klaar. Alleen vletten konden enige dienst bewijzen. Op eigen initiatief zijn de Volendammers daarna voedsel gaan varen, maar omdat ook daarbij weinig te doen viel, zijn zij uit eigen beweging Zaterdag en Zondag in hun vissersdorp teruggekeerd. Zij hadden gevolg gegeven aan de stem van hun hart. Daarom verdienen zij toch hulde, al heb ben zij weinig hulp kunnen bieden. Hun teleurstelling maakt echter duidelijk hoe moeilijk de hulpverlening is geweest. Dodenlijst _i aansluiting op vorige dodenlijsten volgen hier de namen van een aantal watersnood-slachtoffers, wier stoffelijke overschotten werden geïdentificeerd: L. Otte, man, 66 jaar, Kruiningen; M, A. Jansen, meisje, 8 jaar, Kruiningen; P. Jansen, man, 41 jaar, Kruiningen; J. Jan senBrandt, vrouw, Kruiningen; B. Blok, man, 88 jaar, Kruiningen; M. Blok (wed. van J. Blok) 82 jaar, Kruiningen; P. Blom, 4 jaar, C. Blom, 5 jaar, beiden eertijds ver blijvende te Serooskerke (Schouwen) en afkomstig van Amsterdam. Prins Bernhard op Z. Beveland Prins Bernhard heeft Maandag per heli- coptère een bezoek gebracht aan de Zak van Z.-Beveland. Hij sprak te Baarland met gemeentebestuurders en bevolking. Te Ellewoutsdijk had hij een onderhoud met de waarnemend burgemeester, de heer Roelse en tal- van anderen. De Prins ver klaarde getroffen te zijn door het prach tige moreel van de'bevolking. Toen hij in de helicoptère stapte, ging er een hoera voor de Prins op. Koningin Juliana naar Schouwen Naar wij vernemen zal H.M. Koningin Juliana Woensdag een bezoek aan Schou wen en Duiveland brengen. De koningin, die vergezeld zal worden door de Commis saris der Koningin, vertrekt 's morgens om 9 uur van Bergen op Zoom en zal om 11 uur in Zierikzee arriveren. Na haar be zoek keert zij van Zierikzee terug naar 1 Dordrecht. Ook het dorp St. Annaland heeft een zware tol moeten betalen bij de nationale ramp. Vooral de materiële schade is groot. Op de Haven, in de Klippelstraat, in het Suzannawegje zijn enkele huizen weggeslagen of op zodanige wijze be schadigd, dat zij niet meer bewoonbaar zijn. Zo is de grote laadmast van de Cen trale Suiker Maatschappij dwars door het filiaal van de Koninklijke Shell geslagen en dit pand, dat bewoond werd door de heer A. Rijnberg, is daarbij volkomen verwoest. Deze laadmast is dus niet door het gebouw van de Coöperatieve Veiling Vereniging geslagen. Dit laatste gebouw is volkomen in fekt en bewijst nuttige dien sten, o.a. komt er een centrale keuken voor de in St. Annaland gestationneerde militairen, die te werk worden gesteld bij het herstel van de dijk. Ook aan de straten is veel schade toegebracht. Zo is de Lange- straat volkomen verwoest; geen steen ligt daar nog op zijn plaats. Ook de Oostelijke Achterweg en de Kerkring zijn ernstig beschadigd. Verschillende- wijken kwamen onder water te staan. Momenteel is de Dorpsweg geheel droog; de Hoenderweg en Tuindorp kwamen bijna droog. Zelfs is er waar mogelijk ook al electrisch licht. Thans is men bezig na te gaan, waar de huizen, die onder water hebben gestaan, aan het lichtnet kunnen worden aangeslo ten. Ook de buitenverlichting is gedeelte lijk weer in takt. Wonder boven wonder zijn er in de ge meente St. Annaland geen mensenlevens te betreuren, al heeft het weinig ge scheeld, daar enige personen nog op het laatste nippertje zijn gered. De beide kerkgebouwen en alle scholen zijn gespaard gebleven, alsook het nieuwe gemeentehuis. Het oude gemeentehuis kwam er niet zo goed af; de hele voor gevel werd met het bekende torentje door de kracht van het water volkomen weg geslagen. Vrijdagavond om half tien werden de be woners van St. Annaland opgeschrikt door het luiden van de klok. Algemeen was men van mening, dat de watersnoodtoestand kritieker was gewnrden. doch al spoedig vernam men, dat er brand was uitgebroken in de schuur van de heer J. Geluk aan het Suzannawegje. In deze schuur ligt n.l. hooi, dat door het binnenstromende water was nat geworden en was gaan broeien. Door spoedig ingrijpen kon erger worden voorkomen. ook nog in de kelder te Oranjezon, doch deze laatste voorraad is opgebruikt. De lei ding is bij de Sloedam kapot en vertoont op Beveland vele lekken. Er is nu bij de Sloedam een zogenaamde omloopleiding ge maakt, doch het extra water, dat deze daar door kan leveren is niet voor Middelburg, doch voor overig Walcheren. Vlissingen krijgt uit Biggekerke 1000 m3 per dag en van de W.M.Z. 40 m3 per uur. Op het ogenblik ligt aan de Loskade te Middelburg het tankschip Neerlandia dat als drijvende reinwaterkelder fungeert. Het kan 1500 a 1600 ton water bevatten. Dit wordt langs het kortste traject door de stad naar de reinwaterkelder bij de watertoren gepompt. Twee schepen, de Pontia en de Italia varen geregeld heen en weer en kun nen elk 700 m3 water aanvoeren. Het wordt geleverd door Rotterdam, waar het reeds wordt gechloreerd. In Middelburg wordt voortdurend chloor- en bacteriologisch on derzoek toegepast. Men overweegt water uit Zeeuwsch Vlaanderen te laten komen, maar voorlopig is dat nog onmogelijk in verband met de schutmoeilijkheden te .Vlissingen. De Middelburgers krijgen thans tezamen iedere dag 500 m3 drinkwater. Schade aan woningen in de noodgebieden De totale woningvoorraad van Nederland was op 1 Januari 1953 rond 2.345.000. Daar van staan volgens opgave van het C.B.S. 143.500 woningen in de rampgebieden. De in het water staande gebouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast 6taat, dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van scha de te verkrijgen. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken onder het allergrootste voorbehoud de vol gende cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het water. Naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht bescha digd. Van de boerderijen worden 1000 als to taal verloren beschouwd. 2000 Zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. (Opgave A.N.P., onder voorbehoud). Het totaal aantal genoteerde slachtoffers is gestegen tot 1395. Abbenbroek 1 Nieuwe Tonge 87 Brandwijk 2 Nw. Vossemeer 50 Brouwershaven 3 Noord Gouwe 1 Bruinisse 1 Numansdorp 67 Burgsluis 10 Oosterschelde Capelle 3 (aangespoeld v. Dinteloord 3 elders) 4 Dordrecht 3 Ossenisse 1 Dreischoor 15 Oosterland 40 Dussen 6 Ouddorp 1 Fijnaart 80 Ouderkerk a.d. Geersdijk 1 IJssel 2 Goese Sas (aan Oudelande 4 gespoeld van Oude Tonge 300 elders) 7 Papendrecht 2 's-Gravendeel 57 St. Philipsland 9 Halsteren 23 Raamsdonksveer 2 Hellevoetsluis 5 Khoon 3 Hcynenoord 2 Rilland 6 Nieuwendijk Rotterdam 1 (land v. Heus- Serooskerken 15 den en Altena) 3 Stavenisse 200 Hejjningen 25 Steenbergen 13 Elftplaat (gem. Stellendam 27 Poortugaal) 7 Sliedrecht 1 Hoedekenskerke 1 Stormpolder 6 Hondsbossezee- Strijen 42 wiering 1 (minstens) Hontenisse (kerk Terneuzen 2 dorp Sams- Texel 5 waarde) 8 Tiengemeten 2 Kerkwcrve 3 Veere 2 Klundert 13 Vlissingen 3 Kortgene 40 Wagenberg 1 Krabbendijke 5 Willemstad 2 Krimpen a.d. Wissekerke 1 ÏJssel 4 Wolfaartsdfik 9 Kruiningen 27 Ierseke (aange St. Maartensdijk 4 spoeld v. elders) 10 Maassluis 1 Zaamslag 1 Middelharnis 16 Zierikzee 17 Moerdijk 13 Zuidland 37 Nieuwerkerk en Zijpe (aangespoeld) 3 Ouwcrkerk 16 Zevenbergen 7 De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal van circa 300 slachtoffers gecorrigeerd tot circa 200. 833 4-Jimmy Brówn had dadelijk begrepen, dat deze rovers nog al spoedig van hun geweren gebruik maakten en toen een hun ner hem toesnauwde, dat hij zijn armen in de lucht moest steken, deed hij dat maar. Niet uit angst echter, want al maakte hij dan het teken, dat hij zich overgaf, van plan om zich zonder slag of stoot gewonnen te géven was hij stellig niet. Snel over legde hij met zichzelf wat hem te doen stond. „Piet!" riep hij "„Kom ook uit de jeep en steek je handen de lucht in. Doe maar, of je vréselijk bang bent,, dat doe ik ook. Ik ga die kerels een rad voor de ogen draaien en ik begin met mij als een verschrik kelijke lafbek.aan te stellen enne Maar verder lton Jimmy niets meer zeggen. Een der rovers was van zijn kameel gespron gen en met zijn geweerkolf had hij Jimmy een stevige klap ge geven. De kerel verstond wel geen woord van hetgeen Jimmy tegen Piet Potlood had gezegd, maar het scheen hem niet te bevallen, dat die twee tegen elkaar spraken. Jimmy viel meteen op zijn knieën en begon om genade te smeken, een voorbeeld dat Piet Potlood dadelijk volgde, iets meer van harte dan Jimmy overigens, want onze brave journalist vond dit maar een angstig avontuur. Het volgende ogenblik zagen Jimmy en Piet zich om singeld door drie levensgrote Bedouïen, die hen met hun kool zwarte ogen nog al verstoord aankeken. „Papieren en geld", bromde de grootste en hij wachtte niet eens af tot de twee man nen in hun zak tastten. Razendsnel begonnen zij de kleren van Jimmy en Piet te doorzoeken, zó vakkundig, dat Jimmy begreep, dat zij zo'n werkje weieens meer bij de hand hadden gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2