PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aan herstel Noord-Zuidverbinding wordt koortsachtig gewerkt Nog deze zomer wordt er geoogst Kantlijn MÏLLIOENENSCHADE AAN DE ZEEUWSE BOOMGAARDEN Zeeuwse landbouwdiensten werken eendrachtig samen Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en abonnementsprijs 44 ct. per weck, 15..5 p. kw., WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN fr, p. p. f5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Flnlandstraat 2, tclef. 16 Temeuzen, Brouwerljstr. 2, Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 28. Dinsdag 10 Febr. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per m.m. Minimum per Advertentie f3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adver tenties (max. 8 regels) van 1—8 regels f 1.—. Ieder» regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Amerikaanse soldaten zijn op de oude weg sluizen, welke onder naar Moerdijk bezig met het afdammen van deze weg doorlopen. Het tentrum van al deze bedrijvigheid is wel gelegen in de omgeving van hotel „Bra bant" aan de rijksweg bij Zevenbergsehoek, juist daar waar deze weg vertak kingen heeft naar liét station Lage-Zwaluwe en naar Moerdijk. Er heerst een ongekende drukte op dit punt. Alleen zij, die zich bezig houden met de herstelwerkzaamheden of die een toe zichthoudende functie hebben, mogen zich daar ophouden. Voor anderen geldt het on verbiddelijke bevel van de Rijkspolitie en van de Marechaussee, die in deze dagen onbeschrijfelijk veel werk verrichten en die voor die arbeid zeker een pluim verdiend hebben, van „Tot hiertoe en niet verder". Aan kijkers heeft men niets, wel aan wer kers! Er wordt hard gewerkt En er wordt gewerkt.. Met man en macht Js men er bezig: landgenoten en buiten landers. De Amerikanen hebben een heel belangrijk aandeel in het herstel van de Noord-Zuidverbinding. Zaterdagmiddag ar riveerden er ook Franse genietroepen. Met een duck gingen zij de rijksweg verkennen. Het bleek, dat het beton op vele plaatsen verzakt is, o.m. in de directe omgeving van hotel „Brabant". Daar was men met een hijskraan" bezig een groot? stuk wegdek, dat ongeveer vijftig centimeter in het water gezakt was, op te halen. Behoorlijk geleden Hoewel men natuurlijk momenteel op geen •tukken na de schade kan bepalen, staat het toch wel vast, dat het gedeelte van deze rijksweg van Zevenbergsehoek naai de Moerdijkbrug behoorlijk geleden heeft van de er steeds maar weer overheen rol lende golven. \¥7at moet er niet omgaan in de Zeeuwen, als zij lezen met hoeveel voortvarend heid, hoeveel bewonderenswaardige energie de zaken in Zeeland worden aangepakt! Het is, alsof Zeeland een nachtmerrie van zich heeft afgeschud, alsof met een driftige snuk de Zeeuwse ruggen zich hebben ge strekt, de Zeeuwse nekken zich hebben.ge bogen. Het is alsof alle'rouw om de doden ten spijt een geest in: allen gèvarén. is, die herinnert aan dë zwartste dagen van Wal- cherens nóodlotsjaar, tóen ook, alle ravage ten spijt, een ganse provincie zich verbeten tegen het noodlot keerde, vastbesloten om ongedaan te maken wat onze eeuwige vijand, de zee, losgebroken uit haaf boeien had aangericht. Het klinkt „ongelooflijk en het is aangrij pend, dat vandaag reeds bericht kan wor den, dat. op de geïnundeerde delen van Zeeland zal worden gezaaid in dit voorjaar en dat er oogst mag worden verwacht, ook al zal die verre van duizendvoüdig zijh. En het klinkt ongelooflijk, dat men in Kortgene de regenputten al wéér leeg pompt: er moet veel, zeer veel belangrijker werk zijn verricht, voordat men daar weer aan toe kwam. Of neep de drinkwaternood zozeer, dat de regenputten voorrang moesten hebben? De evacuatiecommissaris, Gedeputeerde Schout, kon reeds thans een voorlopig over zicht van 't werk van 2ijn bureau aan ons blad vertrekken, dat in zijn sobere strakheid een diep respect afdwingt. In al zijn nuchterheid onthult dit rapport, welk een omvangrijk werk ook dit bureau heeft moeten verzetten. De rampweek is voorbij, schreven wij Zaterdag. En inderdaad: zij is voorbij. Zeeland heeft het oog weer voorwaarts gericht. Het kent zijn plicht. Er is aan Het herstel begonnen, in een geest van saamho righeid, die bezielend werkt. Zo hoort het ook. "Dij alle ontsteltenis zal menige Zeeuw gedacht hebben, dat de overstromings ramp de afsluiting der Zuidhollandse en Zeeuwse zeegaten dichterbij zou brengen. Er komen helaas mededelingen los, die zulks weerspreken. Onder meer met het argument, dat er zoveel honderden mil- lioenen mee gemoeid zouden zijn. Gelukkig staan daartegenover ook andere opvattingen. Als de Afsluitdijk zichzelf in één dag betaald maakte, zal immers ook een dijk, die'de zeegaten afsluit, dat kun nen doen. Of loopt de thans geleden schade wellicht niet in de honderden mïllioenen, waarbij dan over het verlies aan mensen levens nog geen woord gerept behoeft te .worden? Colonel Ellery W. Nilies heeft in over leg mét de Rijkswaterstaat een plan ont worpen om de situatie in de omgeving van ■de twee bruggen over de Moerdijk zo spoe dig mogelijk overzichtbaar te maken. Hij zond luit. Alan Chenevert, die met zijn eenheid in Frankfort gelegen was en in snel tempo naar Breda was gekomen om daar een opdracht in ontvangst te nemen, naar Zevenbergsehoek. Daar was hulp dringend nodig. Men is met bekwame spoed begonnen met het leggen van een hooddijk van Lage- Erkentelijk voor hulp Burgemeester H. A. M. Schaminée Zevenbergen tot wiens ambtsgebied dit zwaar getroffen gebied behoort, kwam zich persoonlijk, in gezelschap van wethouder Balemans en enige hoofden van dienst, op de hoogte stellen van de vordering van de werkzaamheden. Deze eerste burger van Zevenbergen, die men overdag en 's avonds in zijn noodgebied kan aantreffen en die met krachtige hand leiding geeft aan de herstelwerkzaamheden, toonde zich zeer erkentelijk voor de hulp, welke men van alle zijden ontvangt en niet in het minst van de buitenlandse militairen. Ook burgemeester Godwaldt van Etten. die thans weer de leiding heeft in zijn oude gemeente Hooge en Lage Zwaluwe, laat zich niet onbetuigd. Hem komt men op verken ningstochten eveneens meermalen tegen. Zo werkt men thans hand in hand aan de opbouwwerkzaamheden, die heel wat tijd zullen vergen, maar welke men zij 't voor lopig toch spoedig hoopt te kunnen vol tooien, want de weg BredaDordrecht is één van de belangrijkste wegen in de v binding NoordZuid. Zij is ook voornaam met het oog op het verkeer naar en van het buitenland. Zeelands roem ten dele verzwolgen Ruim 1000 ha verdween onder water De Zeeuwse fruitteelt, welke zich er op mocht beroemen in ons land aan de spits te Kaan. heeft bij de ramp zeer zware slagen gekregen. Ruim 1000 ha boomgaarden, ongeveer 20'/# van het Zeeuwse fruitareaai, zijn door het zeewater overstroomd. Het grootste gedeelte hiervan kan practisch als verloren worden beschouwd: na herstel van de bodem structuur zal hier nieuwe inplant noodzakelijk zijn. Hoewel het nog niet mogelijk is, zich een afgerond beeld te vormen van de omvang der schade, kan voorlopig worden aange nomen, dat de Zak van Zuid-Bevcland, met ca 400 ha overstroomde boomgaarden^ het zwaarst werd getroffen. Vooral jong materiaal Daarna volgt het jonge centrum Oost- Zuid-Beveland met ongeveer 300 ha. Het na de inundatie in 1944 voor eeri.groot deel nieuw ingeplante Schouwen-Duiveland moest opnieuw. 175 ha, waaronder de proef tuin in Haamstede, aan het water prijs geven. De bedrijven op de zandgronden aan de duinrand zijn gespaard gebleven. Alleen het gedeelte, dat direct aan de Polder Schouwen grenst, loopt bij hoog watër nog onder. De Thoolse fruitteelt besloeg onge veer 50 ha. Noord-Beveland werd met 55 ha getroffen, terwijl voorts in de omgeving van Wolphaartsdijk, ongeveer 50 ha boom gaard' overstroomde. Met uitzondering van de Zak van ZuicJ,- Beveland en Wolphaartsdijk, waar ook oude anplant voorkwam, heeft de overstroming slechts boomgaarden vernietigd, welke nog niet in volle productie waren. Het waren vooral deze gebieden, die door hun kwalï- teitsfruit in zo belangrijke mate de roem van de Zeeuwse fruitteelt hielpen ver breiden. Wat er van dit alles nog terecht zal ko men? Wij stelden deze vraag aan de Rijks- tuinbouwconsulent ,voor de Zeeuwse Eilan den, ir W. van Soest. Uiteraard moest deze hierop een defini tief antwoord vooralsnog schuldig blijven. Indien het zoute.water zeer spoedig ver dwijnt, kan misschien nog iets gered worden. Wanneer de boomgaarden echter nog een paar weken door het zoute water worden overspoeld of omspoeld hetgeen op vele plaatsen ongetwijfeld het geval zal zijn dan zullen de bomen als verloren beschouwd moeten worden. De vrucht van jarenlange noeste arbeid is dus met één slag vernietigd. Niet in geld uit te drukken De schade aan dc Zeeuwse fruitteelt kan ook niet in geld worden uitgedrukt. Rekent men echter de opstand op 5000 per ha dan moet alleen de schade aan dc bomen reeds op ƒ5 millioen geraamd worden. Daarbij komen nog de verliezen aan gebouwen en inventarissen, waarin met de naoorlogse ver-, nicuwingon aan trekkers en sproeimachines, grote kapitalen werden geïnvesteerd. Het zal geheel van de structuur van de bodem afhangen of het mogelijk zal zijn op korte .termijn na de drooglegging weer t.ot herinplant over te gaan. De Zeeuwse koelhuizen, waarin de fruit oogst 1952 voor een belangrijk gedeelte lag opgeslagen, zijn intact gebleven. Het is echter dringend noodzakelijk, dat de ver bindingen. met overig Nederland zo vlug mogelijk hersteld worden, opdat de afvoer van het koelhuisfruit voortgang kan heb ben, daar anders ook hier verliezen kunnen gaan optreden. Het zal zo moeten zijn, dat inderdaad na de voltooiing van de Zuiderzeewerken voor Waterstaat de afsluiting der zeegaten het voornaamste probleem wordt. Ook al zijn daarmede honderden mil- lioenen gemoeid. Op het ogenblik wordt nog naar schatting 29.000 ha kostbare Zeeuwse landbouwgrond door het zoute water overspoeld. Aan de dijken wordt hard gewerkt, zodat vertrouwd wordt, dat spoedig verschillende polders zullen droogvallen. Nog deze zomer zullen daar de eerste gewassen wor den geoogst! Hiervoor zal echter veel werk moeten worden verzet, doch. het is een gelukkig verschijnsel, dat de verschillende Zeeuwse consuleriten onder leiding van de Prov. Voedselcommissaris een team vormen en tezamen het herstelwerk ter hand nemen. Er mag geen tijd verloren gaan, door langs elkaar heen te werken. Voor de boeren zal het ook een gerust stelling zijn te weten, dat de eigen vertrouwde mensen hen zullen bij staan, zodat men niet „bedolven" wordt onder nieuwe diensten met in deze omgeving vreemde ambtenaren. Alle droog gekomen polders zullen in iéder geval ingezaaid dienen te worden, ook al komt er van het gewas niets terecht. De practijk heeft namelijk bewezen, dat gerst, ook al komt dezë slechts „25 cm hoog, door de. grondbedekking en beworteling van groot belang is voor het verder herstel van de grond. Het ligt ook .in de bedoeling weer over te gaan'tot-het verstrekkeri varf'gips. Soms Ervaringen van vorige inundaties komen te pas Momenteel is de Provinciale Voedselcom missaris, ir J. D. Dorst, nog de man waarop alles draait, doch wanneer straks het sta dium van herstel wordt bereikt en de Dienst voor Landbouwherstel weer in Werking treedt, zal, evenals in 1945, de Rijkscultuur- consulent voor Zeeland, ir J. Post, optreden als inspecteur van deze dienst. De assisten ten van de Voorlichtingsdienst, die thans bij het Prov. Voedselcommissariaat zijn inge schakeld, hebben zich in de afgelopen dagen reeds zeer verdienstelijk gemaakt bij de veeregistratie, het verzamelen van cadavers, enz., terwijl ze straks een belangrijke taak zullen krijgen, wanneer in de drooggeval len polders tot inzaai kan worden overge gaan. In de eerste plaats zullen dan op grote schaal grondmonstei-s genomen moeten wor den, ter bepaling van het zoutgehalte. De duizenden monsters (een per 2 ha) zullen worden onderzocht op het Laboratorium voor Grondonderzoek te Goes, dat tijdelijk als zoutlaboratorium wordt ingericht. Er zal voor gezorgd worden, dat de boeren nog vóór Maart richtlijnen ontvangen over de behandeling van de grond en de gewassen- keuze. Het ziet er wel naar uit, dat de keuze van de gewassen voor het grootste deel tot zomergranen beperkt zal moeten blijven. In het bijzonder wordt gedacht aan zomergerst en lucerne. Van erwten, bonen én aardap pelen zal niet veel terecht kunnen komen, terwijl de verbouw van suikerbieten mis schien in bepaalde gevallen mogelijk zal zijn. lijkt het met de structuur van .droog geval len gronden nog wel mee te vallen, doch bij verdere ontzilting blijkt vaak, dat' de grond keihard wordt. Een.gelukkige omstandigheid .was. dat de grond vóór de overstroming redelijk ver zadigd was'met 'zoet water, doch "anderzijds is het een ongunstige factor, dat de grond in vele gevallen openlag. En juist bij de .vorige inundati.es is gebleken dat de gron den, welke stoppelsof" een' wintergewas droegen, minder schade hebben ondervon den. Zeven km spoorweg vernield Bij RiHand-Raih Wanneer de omstandigheden meewerken, zullen eind van déze we'ek de spoorwegen de dienst tussen Vlissingen en'Kapéile kun nen hé'rva'tten. Een en ander hangt geheel af. van de herstelwerkzaamheden op de Sloedam,'waar de rails zijn weggespoeld. V^n de Bevelandse zowel als .van de Wal- chërse zijde '.wórdt hard gewerkt aan het herstel van de spoordijk. Het treinverkeer met Brabant zal echter voorlopig nog niet kunnen worden hervat. Alleen reeds tussen Rilland en Kruiningen zijn twee baanvakken met een totale lengte van 7 km vernield. Ook verderop bij Ber gen op Zoom is een gedeelte van de spoor lijn verwoest. Zaterdag- heeft de directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, de schade persoonlijk in ogenschouw genomen. In ieder geval zaaien Ook in het zwaar geteisterde Tholen wer den Zondag rouwdiensten gehouden. Mi litairen ran het 331ste bataljon Grenadiers namen in de kerkbanken plaats, om de slachtoffers uan de- watersnoodramp te herdenken. Aan de Lezers Deze editie van de Provinciale Zeeuwse Ccurant is de eerste, die in Rotterdam is gedrukt, op de persen van 5 het Rcttcrdamsch Nieuwsblad, dat reeds enkele uren., nadat cp 1 Februari zich het onheil aan ons VJissingsc bedrijf had voltrokken, spontaan hulp en medewerking aanbood. Als de weersomstandigheden niet al le zeer voor spelbreker spelen.-zal deze editie onze lezers weer bereiken op hetzelfde uur. waarop zij- voorheen ons blad plachten te ontvangen. Niet-uitgesloten is.-dat de inhoud voor een klein gedeelte ook reeds op- genomen is geweest in onze editie van Maandag. Jn dat geval bicden wij daar- voor. onze verontschuldigingen aan. Het 5 was onmogelijk bij het overplaatser 5 van Goes naar, Rotterdam dergelijke doublures te voorkómen. Directie en Hoofdredactie Provinciale Zeeuwse Courant. VERWACHT: De inundaties van 194445 hebben veel geleerd. Zo heeft men destijds op Tholen de De Prinsessen Beatrix en Irene brachten werden verrast mei speelgoed. In De Bilt gronden mei een hoog zoutgehalte braak j Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek gaf prinses Beatrix een pop aan de vier- laten liggen, doch dit is achteraf niet juist ncn de evacué's in Doorn. De Bilt en Rens- jarige Corry Kesteloo "uit Zierikzee, die gebleken. 1 woude. De kinderen der pas aangekomenen juist was aangekomen. Enkele buien Weerverwachting, meegedeeld door 'net K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. Veranderlijke bewolking met enkele bui en. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelqk harde wind lussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. WEEKOVERZICHT. Zondag bewoog een kleine storing over Ne derland. die buien veroorzaakte en in de Zuid oostelijke helft van het land tijdelijk dooi bracht. Een actneve depressie bewoog van IJs land naar het zeegebied ten Noorden van Schotland. Aan de Zuidzijde hlerva.^ontwik- kelde zich een krachtige Westelijke stroming, die iets warmere oceanische lucht In de rich ting van West-Europa stuwde. Het front, dat deze lucht bergensde, bracht op de Brits® eilanden en in West-Frankrijk flinke doni. Het bereikte vanmorgen onze kust en de neerslagzone er van bracht Nederland een flink sneeuwdek. Door de meeste stations wer den. sneeuwdlkten van 7 tot 13 cm gemeld. Voor het fron: kwamen op de Noordzee stor men uit het Zuid-Oosten voor. 10 Februari Afnemende maan Zon op GZM: onder 17.43 lfaan op CS.C3. onder 12.44 In de nabijheid van de Moerdijkbrug, welke als een gigantisch bouwwerk boven de uitgestrekte watervlakte uitsteekt, zijn duizenden nijvere han den, geholpen door vernuftige machines, bezig om de voor de verbin ding tussen Noord en Zuid zo belangrijke rijksweg watervrij te maken, 't Is geen eenvoudig werk, maar ingenieurs van de Rijkswaterstaat hopen toch, dat over drie a vier weken deze verkeersweg weer intact is. Ook de Nederlandse Spoorwegen zullen al het mogelijke doen om binnen een maand de spoorlijn BredaDordrecht weer berijdbaar te maken. Zwaluwe, via Blauwe Sluis en Zevenbergse hoek naar Lochtenburg onder Rode Vaart. Deze dijk zal de uitgestrekte Royale polder, welke nu blank staat, in tweeën delen. Het gedeelte naar de Moerdijkbruggen wil men dan trachten droog te malen. Maar eerst zal men' dan het ongeveer veertig meter en tientallen meters diepe gat in de zeedijk ten Westen van de verkeersbrug moeten dichten. De voorbereidende werk zaamheden daarvoor zijn reeds begonnen. Gelukkig is het stoomgemaal „Leeghwater" bij Moerdijk nog ongeschonden en werken er ook nog enkele sluizen. Zaterdag en gisteren was men tevens in de weer om een waterkering van zand zakken en stenen te maken aan de linker zijde van de oude weg naar Moerdijk. Tien tallen legerauto's reden af en aan en hon derden Amerikaanse militairen maakten zich verdienstelijk bij het opwerpen van deze dam naar Moerdijk. Zij zijn self-sup porting en hebben dus geen hulp, ook niet wat voedsel betreft, nodig. Duikers, welke onder de weg .naar Moerdijk, die de polder in tweeën deelt, zijn aangebracht, werden voorzien van waterkeringen, zodat het doorstromen van water niet meer moge lijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1