BESTUUR VAN POLDER WALCHEREN KRIJGT BLANCO CREDIET DIJKEN BIJ POORTVLIET EN ST. ANNALAND GEDICHT Vissers en loodsen verstonden in uren van nood hun plicht Geëvacueerden van Ossendrecht naar Eindhoven Excursie langs getroffen plaatsen Krabbendijke naar veiliger oorden. Schouwen beraamt plannen en pakt al weer aan Tienduizenden guldens stromen binnen Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 2 Niet slechts herstellen In een buitengewone spoedeisende vergadering, welke Zaterdagmiddag in Mid delburg werd gehouden, heeft het Polderbestuur van Walcheren het dagelijks be stuur in verband met óe schade, aangericht door de springvloed, een blanco cre- diet verstrekt. Op voorstel van de voorzitter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, die opmerkte, dat de Polder getro.*fcn is door een ramp van ongekende omvang, wer den op de begroting van buitengewone inkomsten en uitgaven memorie-posten ge plaatst, n.1. „kosten herstel schade door stormvloed" en „inkomsten uit geidlenin- gc-ii, voorschotten cn vergoedingen". Op verzoek vaa de voorzitter verrezen allen van hun zetels om hen, die op Wal cheren zijn omgekomen, met een minuut stilte te eren. „Goddank hebben de overlevenden de moed en energie behouden om het her stel aan te pakken en de nood te le nigen", aldus de heer Van Lynden. Hij verklaarde trots te zijn op het polder- personeel, dat hard heeft gezwoegd om de schade te beperken en richtte een hartelijk dankwoord tot de burgemees ters, de Herverkavelingsdienst, de mili taire autoriteiten, de directie van „De Schelde" en alle anderen, die bijstand verleenden. Naar aanleiding van een opmerking van mr J. A. Dumon Tak werd het dagelijks bestuur blanco man daat verleend om voorzieningen voor het personeel van de PoWa te treffen. De voorzitter was, wat de naaste toekomst betreft, gematigd optimistich, „Wij hopen 16 Februari, wanneer'het opnieuw springtij is, een heel eind ver der te zijn en ik twijfel er niet aan, dat, met de hulp, die wij thans ontvan gen, dit mogelijk is". Ir A. G. Wiersma deelde nog mede, wat de waterstand <60 a 65 cm. hoger is geweest dan in 1906, toen in Vlissin- gen met 'n stand van 3,92 m. N.A.P. reeds een toppunt werd bereikt. De Pol der kan er niet mee volstaan, de schade te herstellen, maar zal de zeewering ook moeten beveiligen tegen herhalin gen van een dergelijke calamiteit. Na in Vlissingen de broodmaaltijd te hebben gebruikt, begaf het gezelschap zich naar de Zuidwatering, waar de aan zienlijke schade tussen Rammekens en Fort de Ruyter in ogenschouw werd genomen. Met de dichting van het gat tussen het gemaal en het Fort de Ruy- POEDERTJE BIJ KATS DREIGDE IN TE LOPEN. Daar een poldertje bij Kats dreigde in te lopen, is een ploeg arbeiders, die werkzaam was op de dijk van de Su- zannapolder op Walcheren, tijdelijk naar Noord-Beveland gedirigeerd tot dat de arbeiders, die van buiten Zee land komen en op Noord-Beveland zullen werken, zijn gearriveerd. Beperkt vervoer naar Hoedekenskerke. Voor het vervoer op de veerdienst Terneuzen-Hoedekenskerke zijn maat regelen getroffen, welke beogen uit- uitend personen naar Hoedekensker- i te vervoeren, die kunnen aantonen, dat zij op Noord- of Zuid-Beveland woonachtig zijn, of betrokken zijn by de hulpverlening, dan wel dringende werkzaamheden hebben te verrichten. In byzondere gevallen (bij ziekte e.d.) kan de inspecteur van politie te Ter- neuzen aan particulieren toestemming verlenen om de overtocht te maken. Ier worden goede vorderingen gemaalct. Ook aan de dichting van het gat bij Rammekens wordt hard gewerkt. Een dragline graaft grond weg van de oude dam achter het fort en deze klei wordt per smalspoor over de zeer smalle dijk in het gat gebracht. By Arnemuiden bekeken de commis sarissen de werkzaamheden bij' de Oranje- en Suzannapolder. Ook hier wordt de arbeid bemoeilijkt door de ge ringe afmetingen van de dijk. De Kle- verskerkse polder, die ingelopen was, is alweer grotendeels droog; Zaterdag werd, hard gewerkt aan de versterking en ophoging van de tussen dit gebied en de Oranjepolder gelegen dijk. DB RONDRIT. Zaterdagmorgen om half negen ver trok men reeds naar Veere, waar het grotendeels gedichte gat in de dfjk werd bezichtigd. In Domburg werd de ravage voor het badpaviljoen bekeken. Daar is door het gemeentebestuur reeds een voorziening getroffen door het plaatsen van rijshout, waardoor verstuiving van het zand wordt tegengegaan. De glooi ing', waarvan men dacht, dat zij onpro ductief zou zijn, omdat een dikke zand laag haar aan het oog onttrok, bltykt goede diensten te hebben bewezen. In de dijk tussen Westkapelle en Domburg, waar men hard aan het werk is om provisorisch met zakken klei ver dere vernieling door de zee tegen te gaan, vertelde Ir Wiersma, dat volgens, hem naar een mogelijkheid moet wor den gezocht, om een definitieve herstel ling uit te voeren, zoals dit op de zee wering voor Westkapelle is geschied, n.l. met een betonnen borstwering en daarachter een keerkade. Dit systeem heeft het op de dyk behoorlijk uitge houden. Vervolgens werd in Zoutelande het duin beklommen om er de vernie lingen aan strand en paalhoofden gade te slaan. Successen op 7 holen Harde strijd tegen de natuurelementen Hoewel meer dan de helft van Poortvliet nog onder water staat en rond 150Ö van de 1700 zielen tellende bevolking zich rond de hoge gedeelten by het raadhuis moeten verbiyven, is de stemming in deze gemeente optimistisch. Alle vier gaten twee in de binnendijk en twee in de buitendijk zyn sedert Zaterdag gedicht! Voor de eerste maal is die dag geen nieuw vloed water Poortvliet binnengestroomd. Met man en macht wordt thans ge werkt om de dijken verder te verste vigen. De mensen gunnen zich geen tijd om te eten en te slapen. De toestand blijft hoopvol, hoewel de mannen veel last ondervinden van de thans heer sende koude. Sedert Zaterdagavond is Poortvliet ook weer op het lichtnet van de PZ.E.M. aangesloten. De ver binding met de stad Tholen is in uiterst noodzakelijke gevalen mogelijk met en kele roei- en rubberboten. Scherpenisse kan worden bereikt met hoge tractors en vrachtwagens, Ook uit Sint Annaland worden suc cessen gemeld, waar de vier gaten in de binnendijk ten Noordwesten van deze gemeente Zaterdag zijn gedicht. Deze successen werden echter niet zonder meer behaaldDe mannen hebben -urenlang een schier ondragelijke strijd tegen de natuurelementen geleverd. IJzi- ge sneeuwbuien daalden opde reeds verkleumde gezichten van de dijkwer kers neer èn slechts zij, die alle be schikbare krachten inschakelden; vol hardden. Zondagmorgen werden in Sint Anna- land de kerkklokken geluid. Er werd Langs Westerscheldemond Urkers kwamen het snelst in actie De ,;ZeezwaIuw" van het Nederlands Loodswezen is te Vlissingen teruggekeerd en daarmee werd dan de hulpverlening afgesloten, die het Nederlands Loodswezen dank zij vele vrijwilligers heeft kunnen bieden binnen het kader van de grote actie voor redding van de, watersnoodslacbtoffers. Die hulpverlening begon Zondag 1 Februari, toen 16 ürker botten uit de haven van Breskens Vlissingen aandeden voor het oppikken van een loods, die na enig •verleg het weer was nog uiterst zwaar vrijwillig de leiding op zich nam van het convooi, dat via Hansweert naar de Oosterschelde vertrok om de eerste verkenningen te doen rond Schouwen «n Duiveland, by Goeree en Overflakkee en langs Noord-Beveland. De scheepjes legden een keten van radioverbindingen langs het rampgebied cn slaagden er in een uiterst waardevolle berichtendienst te organiseren. Daarvoor komt alle hulde toe aan de Urkers, die Zondagochtend vroeg per autobus van hun woonplaats waren vertrokken en via België naar Breskens waren gereden om daar hun schepen in te zetten voor het reddingswerk. Zij waren de eersten. Na hen zijn ook "andere vissers uit Breskens en Vlissin- £en uitgevaren, die ook beloodsing nodig adden en waarvoor de kruispost voor Westkapelle steeds weer een loods be schikbaar kon stellen. Bovendien voer de „Zeezwaluw" van het Loodswezen uit. Het betonningsvaar- tuig „De Honte" werkte behalve aan de evacuatie vaii vluchtelingen, ook in snel tempo aan het herstel van de meest nood zakelijke betonning op de Oosterschelde om de scheepvaart zoveel mogelyk vlot te laten verlopen. Zo maakte de „Zee zwaluw" enige tochten van Zierikzee naai- Dordrecht en vervoerde een aantal zieke kinderen naar Wemeldinge. Voorts zond het Loodswezen nog een motorboot, geladen met dekens, drinkwa ter, zwemvesten enz. naar het noodge- bied. Tenslotte werden vier compleet be mande jollen te Vlissingen gereed ge houden om op het eerste sein te vertrekr ken, maar deze hulp bleek niet meer no dig te zijn. Dit alles was slechts mogelijk doordat ve len bereid waren vrijwillig van hun vrije Busdiensten Goes—Katse Veer en Bergen op Zoom—Breskens. Met ingang van vandaag Maan dag zal een tijdelijke autobusdienst worden onderhouden tussen Goes en Katse Veer met aansluiting in Katse Veer per boot naar Kórtgene. De ver trektijden uit Goes zijn: 9.15, 11.15, 13.15 en 15.15. De ver trektijden uit Kortgene zijn: 9.35, 11.35, 13.35 en 15.35 uur. De door de N. S. ingestelde autobus dienst tussen Bergen op Zoom en Bres kens via Antwerpen zal morgen Dinsdag met één rit in beide rich tingen worden uitgebreid. Vertrek uren van Bergen op Zoom 10.30, 13.20 en 15.20 uur. Vertrekuren Breskens 8.30, 10.30 en 14.30 uur. De reisduur is ruim drie en een half uur. Op Belgisch grondgebied mag niet in en uit wor den gestapt. tijd af te zien, want uiteraard moest de loodsdienst gaande gehouden worden. Zelfs gisteren bood. zich nog 'n loods aan om een vaartuig van de Rijkswaterstaat, dat onderweg was naar Ellewoutsdyk met spoorwegmateriaal, veilig daarheen te brengen. Daarbij moest wel meermalen een be roep op. de Belgische loodsdienst worden gedaan en van die zyde werd dat beroep steeds met de grootste welwillendheid gehonoreerd. Ook de Belgen hebben alle medewerking verleend. Geconstateerd mag worden, dat de man nen van de Westerscheldemond, zowel vissers als loodsen, In de uren van grote nood, die achter ons liggen, hun plicht hebben verstaan. Een afzonderlijk woord van hulde komt daarbij toe aan de Ur kers, die met hun stevige botters, voor zien van goede radiozenders, in staat wa- *en het snelst op de Oosterschelde in ac tie te komen. hard gewerkt, opdat de dijken volgende week bestand blijken tegen het hoge water. Des avonds werd een kerkdienst gehouden, waarin Hem werd gedankt, die Sint Annaland behoedde voor gro ter onheil. Wel is het dorp zwaar be schadigd, maar gelukkig zyn geen do den te betreuren. Te Stavenisse zyn Zaterdagmorgen vyf geïdentificeerde slachtoffers ter aarde besteld. KRABBENDIJKE moest Woensdag plotseling ontruimd worden alleen de weerbare mannen mochten achter blyven. Zy gingen voorlopig naar Ossen- drechfc in Brabant, maar Donderdag en Vrydag werden zy verder getranspor teerd naar veiliger oorden. De foto laat zien mevrouw Lobbezoo met haar twee kinderen. Het jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit Hansweert, die niet van zyn poesje wilde scheiden. Middelburg heeft weer water en Vlissingen weer gas. De watervoorziening van Middel burg is in zoverre hersteld, dat thans door tankboten aangevoerd water via de toren en het buizennet wordt ge distribueerd. De hoeveelheid is echter nog dermate onvoldoende, dat slechts een enkel uur per dag water kan worden gegeven. Het is gechloreerd water, maar zeer dringend wordt aan geraden het water alsnog te koken. De gasvoorziening in Vlissingen is hervat. Sinds Zaterdagmorgen om streeks elf uur is de gasfabriek weer begonnen met de leveling. Barak van de Prinses Eerste werk isï huisvesting bieden aan honderden arbeiders Op Schouwen wordt hard gewerkt om een verbinding tot stand te brengen tus sen Zierlkzce en Brouwershaven en om bepaalde dyken snel te herstellen. Daar voor zijn echter vele arbeidskrachten nodig, waaraan momenteel nog een tekort bestaat. Er wordt dan ook een plan de campagne ontworpen om zo vlug mogelyk arbeiders huisvesting te bieden. Zaterdag hebben ir. H, N. Coolman, hoofdinspec teur voor Zeeland van de D.U.W. en de heer J. C. Corver, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, die daartoe per helicoptère van Middelburg naar Zierik- zee vlogen, besprekingen gevoerd met de commissie op Schouwen, die regelingen treft en waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de Rykswaterstaat, de Prov. Waterstaat en het waterschap Schouwen. Bepaalde dijken, zoals de oude i dacht over het aantrekken van woon- Schouwse dijk, kunnen, naar gebleken I arken, die dan een plaatsje zullen kry- is, snel worden hersteld. Men is daaraan gen in de haven van Zierikzee, uiter- Liefdadigheidsconcert Middelburgs Mannenkoor. Het Middelburgs Mannenkoor gaf Zaterdag in de Nieuwe Kerk te Mid delburg een liefdadigheidsconcert, waarvoor de belangstelling, gezien de weersomstandigheden, nog vrij groot was. Nadat burgemeester mr. dr. N. Bolkestein het openingswoord had ge sproken, gaf het koor, dat bij de or ganisatie van dit concert van tal van zijden belangeloze medewerking had verkregen, onder leiding van de heer Jan Kuiler een fraaie uitvoering van een aantal ernstige muziekwerken. De voortreffelijke vertolking van de lie deren maakte diepe indruk op de ve len in het kerkgebouw, die de collecte ten bate van het Rampenfonds tot een succes maakten: er werd een totaal bedrag van f 400 opgebracht. Herstel dijk te Wolfaartsdijk. Zaterdagavond werden de te Goes geëvacueerde mannelijke inwoners uit Wolfaartsdijk door de burgemeester opgeroepen om Zondag te komen wer ken aan het herstel. Zo kwam het, dat velen de Nationale Gedenkdag hebben doorgebracht met de spade in de hand, terwijl talrijke malen de sneeuw neer daalde. reeds bezig. Wanneer dan ook nog op enkele andere plaatsen binnenbeheer wordt uitgevoerd; kunnen enige binnen- poldertjes worden drooggelegd, Hier be staan ook situatie-mogelykheden. Men is voornemens 't herstel van de weg van Zierikzee naar 't Noorden snel aan te pakken. Wanneer de weg Zierikzee- Stevensluis en de weg Beddewaardse- dyk-Noordgouwe weer bruikbaar zyn, bestaat er practisch een doorgaande verbinding met Brouwershaven. Aan de weg van Burgh naar Seharendyke wordt al gewerkt; deze wordt tot minstens 2,50 meter opgehoogd. Naar wjj vernemen heeft Prinses Wil- heimina een barak aangeboden van 20 x 5 meter, die onderweg Is naar Zierik zee. Zo mogelyk zal deze barak tegen over het Polderhuis worden geplaatst. Er komen mensen mee voor montage. Op deze- wyze kan hulsvesting wórden geboden aan de 250 mann n, die voor lopig nodig zyn voor het herstelwerk aan de binnendyken. Voor het herstel, van de zeedijken het buitenbeheer - zijn diverse aan nemers- ingeschakeld, doch men weet op het ogenblik nog niet, hoe en wan neer begonnen kan worden. Vast staat, dat de aannemer Volkers'het Oostelijk gedeelte van de inlaag bij Flauwers zvü volspuiten met zand. Er komt daar een barakkenkamp voor arbeiders. De aan nemer van Oord gaat naar Burghsluis en zal zelf zorgen voor de huisvesting van de werkkrachten. Ook wordt ge- Rectificatie. Wy vernemen van het Rode Kruis, dat ons bericht volgens welk er te Goes 6.000.000 sigaretten zyn aangeko men, niet juist is. HERENIGD DANK ZIJ KONINKLIJKE HULP. In slechts enkele uren veran derde het leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacu eerde hy naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zaterdagochtend kreeg hy de ze kerheid, datzy nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een koninklyke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zyn doch ters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet^ waar zyn vrouw wachtte. aard buiten het havenverkeer.' Zodra voldoende huisvestingsmogelijk heden zyn geschapen, kunnen meer werkkrachten naar Schouwen worden overgebracht1 en kan men zich met energie op het herstel werpen. Wy ver namen nog, dat er in Bruinisse vol doende arbeiders aanwezig zyn, zodat hier geen byzondere moeilykheden be staan. Vandaag weer een begrafenis te Goes Hedenmiddag om drie uur zal op de algemene begraafplaats te Goes de teraardebestelling plaats vinden van drie slachtoffers van de overstromings ramp. Het zijn de stoffelijke over schotten van A. Saaman, 49 jaar, zijn echtgenote C. SaamanPoelman, 47 jaar en hun zoon J. Saaman, oud 21 jaar, allen uit Kruiningen, Spar- damme. Zeeuwse gemeenten tonen grote offervaardigheid. Uit alle delen van Zeeland stromen de giften voor het nationaal rampenfonds binnen. Reeds gaven enkelen de opbrengsten aan ons door. Bijzondere vermelding ver dient ongetwijfeld, dat tijdens drie Kerk diensten, gisteren in liet zo zwaar geteis terde Zierikzee gehouden, de collectes in totaal f 2500:voor het rampenfonds op leverde. Door de Herv. gemeente van Grijpsker- ke is 1000.bijeengebracht tijdens de diensten. De huis-aan-huis collecte te Serooslterke (W.) heeft een 'schitterend resultaat opgeleverd. Daar kwam f 11..144.50 binnen. De collecte neeft te Viissmgen opge bracht 22.489.82. Dit is een voorlopige uitslag. Er werd niet gecollecteerd in ae stadsgedeelten, die oneer water nebben gestaan. opbrengst van ae coueete, die giste re.. ae diensten der Gerei. Kent te Miu>....vera gehouden, bedroeg f 7.45u.^v.. liet o^o ixiviuxicrs xeiienue dorp Water- lanakerkje bracht ruim f 11.0000 bij een. Dit is f 73 per gezin! In Terneuzen wera ruim 31.000 inge zameld en te Biggekerke 7102.— (giiten per giro niet meegerekend;, Kattendijlte bracht f 2671,75 en Wilhelmirvadorp f 2513,10 byeen. De collecte ten bate van het Rampen fonds in de R.K. kerk te Sas van Gent heeft een bedrag van f 1500.— opgebracht. De inzameling m de gemeente bracht tot dusver 8500.— op. Burgemeester en wethouders zullen aan de raad voorstel len, daarbij nog 5000.uit de gemeen tekas te voegen. De industrieën in Sas van Gent zullen gezamenlijk een bedrag in het Rampenfonds storten. AFSCHEID EN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING BIJ DE D.U.W. Tydens een receptie te Souburg werd, juist vóór de watersnood, op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer F. Verhage, hoofd van het pro vinciaal bureau voor huisvesting van de D.U.W., die na een 42-jarige loop baan bij het rijk met pensioen is ge gaan. De heer Verhage, wiens zinspreuk bij moeilijkheden „Doorgaan met ademhalen", juist nü wel zeer toepas selijk is, werd toegesproken door de directeur van de D.U.W., dr. ir. D. Mansholt, de adjunct-directeur, de heer J. van Ringen, de hoofd-inspec- teur in Zeeland, ir. H. N. Coolman en anderen. De heer Mansholt deeldë mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de heer Verhage de gouden medaille, be horende by- de Orde van Oranje-Nas- sau, te verlenen als blijk van waarde ring voor zyn trouwe diensten. Talrijke karrtpbeheerders, zelfs uit Groningen, waar de scheidende amb tenaar vroeger heeft gewerkt, wooh- den de afscheidsreceptie bij. Het provinciaal bureau huisvesting Zeeland is nu opgeheven; er werkt thans een bureau voor de drie Zuide lijke provincies, geleid door de heer Ter Horst te Vught. In verband met de ramp is de heer Haverman echter belast met de waarneming van de door de heer Verhage neergelegde functie. Zeeuwen nog verder van huis... ,.Het is in het belang van Zeeland" Daar de Amerikaanse troepen, ingeschakeld bij de hulpverlening, in het militaire kamp te Ossendrecht moesten worden gelégerd, zijn Za terdagmorgen de 2340 hierin ge? huisveste evacuees uit Zeeland en West-Brabant per autobussen naar Eindhoven overgebracht. Zij zijn daar bij particulieren ondergebracht. De overplaatsing naar de Lichtstad werd verder gemotiveerd met de mededeling, dat in verband met de springvloed van 16 Februari a.s., terugkeer, naar Zeeland voorshands uitgesloten 'is. Vooral de Zeeuwen viel deze tijding hard, Zy zijn nu ver weg van hun eilan den en van hun overspoelde dorpen. „Wij weten, dat het in het belang is van Zeeland en dat de Koningin deze maatregel heeft goedgekeurd en daar om zullen wij gaan", zeide een Zeeuw met tranen in zijn ogen. We zagen onder de evacué's ook een meisje, dat haar poes had mee gebracht. Het kind wilde het dier niet Belgische destructiebedrijven ïelpen Zeeuwsch-Vlaanderen Het aantal verdronken runderen; taarden en varkens is zo groot dat de Nederlandse destructoren, welke alle op volle capaciteit draaien, dit niet kunnen verwerken. De Belgische destructiebedryven te Schoten en Denderleeuw zullen nu de cadavers in Zeeuwsch-Vlaanderen op ruimen. afstaan. De kleine meid was nu alleen nog bang, dat in het huis, waarheen zij gebracht zou worden, een hond zou zijn, die haar poes zou verjagen. Dé 300 geëvacueerden uit Kruisland konden weer naar hun eigen gemeen te terugkeren. Namen van Zeeuwse slachtoffers Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis gaf Zaterdag een vierde lyst van slachtoffers van de waters nood. Hierop komen o.a. de namen van de volgende Zeeuwen voor. Omgekomen te Brouwershaven: Janna de Nooyer, geb. 4.11.09; Janna de Noöyer, geb. 18.11.47; Neeltje de Jonge, geb. 15.6.49. Te Dreischor: Jannetje Bal, echtg. van Cornells Moer- mond, geb. 1.7.1929. Te Noordgouwe Levina van der Have, echtg. v. Adriaan Adriaanse, geb. 18.10.1877. Zijpe: Provisorisch -begraven bij vluchthaven: Cornells Uyl, geb. 23.10.32 te Poortvliet, laatste adres Tholen, Kruithaven 7. Maria Aloysia van der Velde, geb. 12.8.34 te Stoppeldyk, laat ste adres Vogelwaarde. Johannes Ver hoek, ca. 43 jaar, laatste adres Ooster land, Ryksweg. KLEDINGSTUKKEN VOOR GEEVACUEERDEN. De Centrale Post van liet Rode Kruis te Goes verzocht ons mede te delen, dat er een flinke voorraad babygoed, damesrokken en blouses, herencolberts, dames- en herenondergoed ter beschik king is van de vluchtelingen. Met na druk vestigt het Rode Kruis er de aandacht op, dat men niet moet schro men zich te vervoegen aan het gym nastieklokaal aan de Kreukelmarkt te Goes of by het betreffende gemeente bestuur indien men als evacué behoef te heeft aan deze klédingstuldcen. AUTOBUS ZWAAR BESCHADIGD. Een autobus van de Stoomtram Wal cheren kwam Zaterdagmiddag op de stationsbrug te Middelburg in botsing met een vrachtwagen. De bus werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, doch de chauffeur liep slechts enkele schrammen op. De passagiers wérden met andere bussen naar hun bestem ming vervoerd. De evacuatie van het vee. In de spoedvergadering van het dage lijks bestuur der Z.L.M., gehouden Don derdag in de Korenbeurs te Goes, heeft de vice-voorzitter, de heer P. Scheele- de Putter meegedeeld, dat de evacuatie van het vee volop aan de gang is. Het spreekt vanzelf, dat er veel vee is ondergebracht by buren, die zyn droog gebleven. De Gezondheidsdienst is bezig dit te inventariseren. Men tracht het vee zoveel mogelyk in Zee land onder te brengen, zulks in ver band met de t.b.c.-bestryding. Het vee van Schouwen en Tholen komt centraal op Zuid-Beveland aan. Dé dieren wor den onmiddellyk getuberculineerd en ingeënt tegen mond- en klauwzeer. Reageerders worden direct afgeslacht. Na 2V6 maand zullen de dieren opnieuw getuberculineerd worden. Dit vee brengt men thans naar Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Aangedrongen wordt, dat men het vee, dat men elders tydelyk op zijn bedrijf krijgt, verzorgt als was het eigen vee. De kadavers van de vele doden die ren brengt men zoveel mogelijk te Hansweert. Daar deze echter ook zout- vvaterschade heeft, kon dit bedrijf pas na enige dagen op volle kracht gaan werken. Voor zover men de cadavers zelf be graaft, wordt dringend aangeraden, de oren af te snyden. Zulks in verband met eventuele schadevergoeding. De Voorlichtingsdienst acht het ge wenst, dat men van drooggelopen pol ders zo spoedig mogelyk monsters laat nemen om het zoutgehalte te bepalen. Dit is noodzakelijk teneinde een behoor- lyk advies voor inzaai te kunnen uit brengen. Het Bedryfslaboratoïium te Goes zal worden ingericht voor het be palen van dit zoutgehalte. Geen carnaval in Sas van Gent. De burgemeester van Sas. van Gent heeft in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, de openbare car navalviering in deze gemeente voor dit jaar afgelast. ZIERIKZEEKAT SE VEER WORDT HERVAT. Het ligt in de bedoeling om heden (Maandag) de dienst Zierikzee Katseveer met de provinciale boot te hervatten. Er is echternog geen de finitieve dienstregeling vastgesteld. Het gat in de mond van de haven- dijk ..wordt gedicht, om verzanding te voorkomen. Zierikzee moet hoofd- aanvoerhaven blyven. Uitkeringen sociale verzekeringswetten in noodgebieden. Het bestuur vari het algemeen werk loosheidsfonds heeft aan besturen der bedrijfsverenigingen verzocht, zoveel mo gelijk met de verstrekking van uitkerin gen ingevolge de werkloosheidswet aan de bewoners van de overstroomde gebie den en aan werklozen, die daar hulp bie den, door te gaan. In geval postwissels en dergelijke onbestelbaar terugkomen, dient opgave van namen en adressen van de geadresseerden te worden gedaan aan de Sociale Verzekeringsraad, die bij het Centraal evacuatieregister inlichtingen omtrent de betrokkenen zal inwinnen. Bij nieuw ontstane weikloosheidsgevai- len kan men in het algemeen afgaan op de opgaven der betrokkenen. Tegen onjuiste opgaven zal echter streng worden opgetreden. (Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Therraogènede •weldadige warmte verjaagt ver koudheid. &ERM0GÈN5;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2