Op vliegveld Valkenburg werkt men onder hoogspanning, Geen kinderen naar het buitenland, m KiLdMiMÊ^ Voorne moet gered worden. In Hellevoetsluis heeft men de zaak onder de knie. Pagina 3 Vliegtuigen komen en gaan. Helicoptères doen prachtwerk» Enorm groot en belangrijk is de rol, die het vliegtuig speelt bij de ulp die wordt geboden aan de zwaar getroffen gebieden. Onophoude- 'jk vliegen helicopters en andere kleine vliegtuigen op het vliegveld alkenburg bij Leiden af en aan en het is dan ook niet teveel ge- -egd, dat we hier van een complete „luchtbrug" kunnen spreken, een luchtbrug waarvan Valkenburg het centrum vormt. Wij zijn op Valkenburg geweest oin een indruk te krijgen van de organisatie en de werking van deze luchtbrug. Er waren vele tientallen vliegtuigen in actie, vogels van allerlei grootte en allerlei pluimage. Het meest indrukwekkend wa re/» wel de vier reusachtige Flying Boxcars van de Amerikaanse luchtmacht, die waren ovetgekomen van het Rhein-Main vliegveld btf Frankfurt. Deze reus achtige dubbel-staart vrachtvliegtuigen, die ook op Korea een belangrijke rol hebboa gespeeld, kunnen in hun enorm vrachtruim practisch evenveel laden als in een spoilwegwagon. Zy hadden nooit zo'n toestel gezien en bleven liever op het dak van hun huis zitten dan in de helicopter te stappen. Natuurbjk waren dit uitzonde ringen, want op één dag alleen al heeft de enige Nederlandse helicop ter meer dan 40 mensen gered. Ook vertelde men in Valkenburg het verhaal van een boer, die met 25 koeien op een droog stuk land zat en weigerde zijn dieren in de steek ie laten. Het zijn verhalen als deze die ons pas de grote ellende doen beseffen van mensen, die door de ramp zijn getroffen. Het enige licht punt in deze verschrikkelijke dagen is de grote offervaardigheid, de spontaniteit waarmede de handen ineen worden geslagen en de ma nier, waarop wordt gewerkt om het lot van de getroffenen te verzach ten. Ook op Valkenburg wordt dat door vliegers en grondpersoneel, militairen en burgers, Nederlanders en buitenlanders gedaan op een wijze, die bewondering en respect afdwong. Ook op de mensen van de luchtbrug kunnen we met recht trots zijn De Amerikaanse hulp in Nederland. De Marine Luentvaartdienst nam deel met 12, de L.SJi. met 6 en de Rijks- iuchlva naschool met 4 toestellen. Prins Bernhard, de K.LJ/L en Fokker hadden ark een toestel gestuurd om by het drop pen ie helpen. De Amerikanen hadden 10 toestellen lor beschikking gesteld, waar van er twee voor verkenningen worden gebruikt. Voor dit doei waren ook meer dere Marmetoestellen aanwezig. Boven dien was juist ecu viermotorig Vliegend Fort van de Deense luchtmacht gearri veerd met een grote zending rubberboten. 50.000 broden. Het was indrukwekkend te zien, hoe enorm er op Valkenburg wordt gewerkt. L.S.K.-ers, Amerikanen en vele Neder landse vrijwilligers werkten schouder aan schouder en hielpen waar zy konden. Een van de hangars van Valkenburg diende als opslagplaats van de ontvangen goederen, die uit alle delen van ons land toestroomden. Voortdurend reden volbe- laden auto's naar de vliegtuigen. In die hangar lagen onafzienbare stapels, naar men ons verzekerde 50.000 broden, die door meisjes in zakken werden gepakt, terwijl een ijskoude wind door de toch tige hangar woei. Kort tevoren waren reeds 2500 zakken, voorzien van brood, margarine en beleg door de vliegtuigen gedropt. Lege zandzaken lagen er bij tienduizenden en nog voortdurend wor den nieuwe aangevoerd. Ook was een plaats ingeruimd voor auto-binnenban den. Veraer lagen er stapels chocolade repen, snoep, babyvoeding, kortom te veel om op te noemen. Onophoudelijk re den vrachtwagens, hoog opgeladen, de hangar uit naar de wachtende vliegtui gen, die onmiddellijk, nadat zij waren .volgestopt, de startbaan afstoven, in zui delijke richting Behalve brood, dekens, zandzakken en kleding werden ook water en babyvoe ding uoor de vliegtuigen gedropt. Na tuurlijk waren er dikwijls vele moeilijk heden te overwinnen. Vooral de helicop ters, die op het water neerstreken om zieken op te halen, hadden het zwaar te verduren en kwamen meermalen vast te zNien. Eenmaal heeft zo'n toestelletje op een bed vastgezeten. Het alwerpen van rubberboten had aan vankelijk met dat succes, dat men er van had verwacht. Zy dreven door de krach tige wind af, doch dank zij een Neder landse vinding om de rubberboten met anker en touw af te werpen, konden vele afgeworpen boten later uitstekende diens ten bewijzen. fracntwcrK, Prachtig is vooral het werk geweest, d:.t door de helicopters, de mensenred ders bij uitstek, werd gedaan. Jammer, dat ons land nog altijd maar één heli copter bezit, maai- gelukkig komen er binnenkort meer. Het buitenland heeit echter ons meer dan 20 helicopters met bemanning en al gestuurd, die niet van af Valkenburg, doch vanaf Gilze-Rijen en Woensdrecht opereren. Ook de Belgische Luchtvaart Maat schappij, de Sabena, kwam met één heli copter helpen. Even heeit men in angst gezeten, toen de machine als vermist werd opgeheven, doch gelukkig duurde de angst niet lang. Vooral de eerste da gen na de ramp is het werk van de he licopters door de krachtige wind sterk bemoeilijkt. Het moet, zoals wy op Valkenburg op vingen, meermalen zijn gebeurd, dat mensen weigerden gered te worden. Voor de helicopters waren ze soms zeer bang. Hoe naar Wissenkerke? Een inwoner van 's-Graven- polder heeft Donderdagmiddag een zeldzaam avontuur beleefd in de zak van Zuid-Beveland. Toen hij in de buurt van 's-Heer Hen drikskinderen reed met zijn auto vloog er een helicoptère in de buurt. De machine vloog zeer laag en beduidde de bestuurder van de auto, dat hij diende te stoppen. Deze voldeed daaraan en de helicoptère stond enkele ogenblikken later voor dé auto op de weg. Toen kwam de aap uit de mouw. De bestuurder van het hefschroefvliegtuig stapte uit en vroeg of hij op de goede weg was naar Wissekerke op Noord- Beveland. Na de verbouwereerde autobestuurder bedankt te hebben voor zijn aanwijzingenvervolg de de helicoptère rustig zijn weg. Op het ogenblik nemen 68 Amerikaanse dukws .amphibie-voertuigen) en 16 hef- schroefvliegtuigen deel aan de reddings werkzaamheden in Nederland. Ook wer ken ongeveer 2.500 Amerikaanse militai ren in het getroffen gebied, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa Donderdag be kendgemaakt. Voorts werken 31 groepen vo'or het zui veren van drinkwater en eenheden van de Amerikaanse genie in het rampgebied. In Duitsland worden nog drie compag nieën amphibie-voertuigen gereed gehou den met gezamenlijk ongeveer 100 dukws en acht hefschroefvliegtuigen. Intuusen zijn ook achttien Duitse mo torboten de Nederlandse grens gepas seerd, terwijl 12 boten op weg naar Ne derland zijn. LEVENSLANG VOOR MOORDENAARS. Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwer ker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, mr G. R. Nube, levenslang gevangenisstraf geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naar den. De twee verdachten erkenden teza men op Woensdag 30 Augustus j.l. deze oude man met een hamer en een brood mes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven te hebben beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan reeds willen uitvoe ren, doch toen verscheen de tuinder door een tpeval te laat. GRATIS BRILLEN VOOR GETROFFENEN. De samenwerkende groothandel in optische artikelen en de vakopticiens in Nederland maken bekend, dat ge troffenen, die door de ramp hun bril verloren hebben, by de opticiens van de evacualiteplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rede Kruis of andere bevoegde instanties afgegeven verkla ring. Dit Is mogelyk gemaakt doordat de groothandel brllleglazen en monturen gratis ter beschikking stelt van de op ticiens en deze geen werklonen zullen berekenen. De federatie van Nederlandse opti ciens organisaties verzoekt alle opti ciens in den lande bij wie getroffenen ztch melden, zich hieraan te houden. Deze regeling geidt behoudens verlenging tot 15 Februari. TOEGANGSWEGEN NAAR N00DGEBIED De K.N.A.C. geeft by bovenstaand kaartje over de toegangswegen de volgen- lo toelichting: 1. Verkeer naar Brabant loopt nog altijd via Utrecht. 2. Alblasserdam is niet bereikbaar via de brug over de Noord. 3. De weg Dordrecht-Moerdyk blyft voorlopig berijdbaar. 4. Het eiland Beijerland is niet bereikbaar via de Barendrechtse brug, doch wel via Hekelingen-Nieuw Beijerland. 5. Hellevoetsluis en andere plaatsen op Putten zyn thans weer bereikbaar via de Spykenisserbrug, Heenvliet enz. 6. Numansdorp is geïsoleerd. 's-Gravendeel is bereikbaar via het veer te Wieldrecht. Uiteraard zijn al deze wegen open voor hulpcolonnes en plaatselijk ver keer, dat er noodzakelijk zyn moet Overstelpend is het aantal aanbiedin gen, dat van buitenlandse particuliere en kerkelijke organisaties en regeringen ont vangen is om kinderen uit gezinnen, die door de watersnood zyn getroffen, op te nemen in buitenlandse gezinnen of tehui zen. De Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, de federatie der diaconiën van dé Nederlandse Hervorm de Kerk, het Nederlandse R.K. huisves tingscomité, de bisschoppelijke hulpactie voor hulp aan oorlogsslachtoffers in het Bisdom Haarlem en de vereniging voor Maatschappelijk werk op humanistische grondslag ,,Humanitas" hebben op ver zoek van de minister van Maatschappelijk Werk zich beraden over de mogelijkheid en wenselijkheid om op dit moment kin deren uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zyn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid onzekerheid in deze uren van droefheid, onzekerheid naar het buitenrand mede om psycholo gische redenen bezwaarlijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan boboefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten ko men. In de komende weken zal opnieuw wor den nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Nog geen bespreking van verlaging der vereveningsheffing. Zoals bekend, heeft de minister van Financiën in de vergadering der Twee de Kamer van S Februari aan de voor zitter gevraagd geen voorstel te doen het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsbelasting op de agenda voor de Kamer te plaatsen. De Kamer heeft dienovereenkomstig bescloten. De minister heeft thans aan de Kamer medegedeeld, dat zijn ver zoek was gegrond op de vólgende over weging zou bij de openbare beraad slaging over het onderhavige wetsont werp van de zijde van leden van de Kamer de wens wordt uitgedrukt om de vereveningsheffing met een groter percentage dan het voorgestelde van 0.5 te verlagen, dan zou de gedachten- wisseling gezien ook het voorlopig verslag inzake dit wetsontwerp zich gaan uitstrekken tot beschouwingen, welke de regering hebben geleld tot het voorbereiden van een complex van be lastingmaatregelen met het oog op de uitbreiding der industrialisatie en de voorgenomen huurverhoging. Kinderbijbels beschikbaar voor geëvacueerden. De Bijbel kioskvereniging, Keizers gracht 756, Amsterdam, stelt gratis kinderbijbels en andere lectuur be schikbaar aan geëvacueerden. Aanvra gen door bemiddeling van predikanten van gemeenten, waar geëvacueerden zich bevinden. Botwinnik kampioen van Rusland. De zesde partij van de tweekamp Bot- winnik-Taimanov, welke werd afgebro ken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remise voor, waarmede Botwinnik accoord ging. Zonder schriftelijke toestemming niet vissen. De voorzitter van het Visserijbestuur heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat het zonder schriftelijke toestemming, op grond van de Alge mene voorwaarden van verpachten, tot nader aankondiging verboden is om de in de Zeeuwse stromen gelegen oester- en mosselpercelen te bevissen. ■MaSrens van Set rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties -f-i Hulp door vliegtuigen •fr Geïsoleerd gebied ramp betrokken C.it!:m Luchtbasis v.d hulpverlening f# staW ■is»'* i Enige verbindingen" overland naar ZEELAND 'Nederlandse evacués ondergeb^chtj BELGIË REGISTRATIE VAN GEVLUCHTE PERSONEN. Door de ramp, welke ons land heeft getroffen, is een groot aantal personen verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband mét de omstandig heid, dat vélen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot van hun be trekkingen, acht de minister van Bin nenlandse Zaken het noodzakelijk met spoed een eenvormige en eenvoudige re gistratie van de personen, die naar een andere gemeente zijn verplaatst, ter hand. te nemen. De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats hebben op kosteloos van rijkswege ter beschik king te stellen verplaatsingsformulie- reh. Tot de rijksinspectie van de bevol kingsregisters en het informatiebureau van het Roode Kruis zullen vragen om trent de verblijfplaatsen van vorenbe doelde personen kunnen worden ge richt. KOSTWINNERSVERGOEDING Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat in dien er in hun gemeente personen zijn die in de gemeente, van waaruit zy zijn geëvacueerd, kostwinnersvergoe ding genoten, deze vergoeding uitbe taald kan worden, nadat door de diver se burgemeester bij het desbetreffende departement, in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine, is geïnformeerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. Een nadere circulaire met instructies zal nog vol gen. Met man en macht wordt gewerkt. Als het Voornse kanaal het niet houdt, is het leed niet te overzien. Onder de felle stralenbundels van de zoeklichten van het Britse leger en het Nederl. Rode Kruis en onder hagèl- en sneeuwbuien, die wor den afgewisseld met striemende slag regens, wordt thans met man en macht aan de versteviging van de ruim 7 kilometer lange zandzakken- dijk langs het Voornse kanaal ge werkt. Ruim 300 militairen van het regi ment Betuwe uit Laren, een contin gent mariniers, grondarbeiders uit Werkendam, studenten, kantoormen sen en talrijke anderen in de meest uiteenlopende en vooral tegen de re gen beschermende kleding gestoken hulpkrachten trachten onder de kun dige leiding van Rijkswaterstaat bin nen de kortst mogelijke tijd de Maan dag in allerijl gebouwde barricade op te hogen en te verstevigen om het wassende water, dat het nog droog zijnde Voorne geheeF dreigt te over spoelen, een halt toe te roepen. Halve maatregelen worden hier niet genomen. Want terwijl men aan de linkeroever aan de versterking van de reeds bestaande dijk bezig is, wordt aan de rechteroever met even grote voortvarendheid aan het leggen van een nieuwe dijk gewerkt. En bij het bouwen van deze tweede De burgemeester vertelt. Hulpverlening aan Goeree en Overflakkee loopt de laatste dagen op rolletjes. (Van een A.N.P.-verslaggever.) In de marine-commandopost Hellevoetsluis staat voor de met „com mandant" gemerkte deur een aantal schippers. De in hun donkerblauwe truien en jassen gestoken kerels maken met elkaar een praatje en zuigen met zichtbaar behagen aan hun van de zwartste shag gerolde sigaret. De gebruinde koppen tonen hier en daar een trekje van ver moeidheid, de heldere, van enorme wilskracht getuigende ogen hebben bij verschillenden ietwat aan glans ingeboet. En dat is niet zo ver wonderlijk. Velen hebben reeds honderden kilometers moeten afleggen om hier, in dit in vroeger dagen zo vriendelijke, maar thans uiterst grimmige havenstadje de helpende hand te komen bieden bij de uit gebreide evacuatie- en reddingsorganisatie, die men hier op touw heeft gezet. Naast de Katwijkers, Scheveningers en Umuidenaren waren er op de Hel- levoetse rede schepen binnengelopen, die er niet tegen op hadden gezien de reis van het verre Lemmer en Mak- kum in Friesland, of bijvoorbeeld van het boven Alkmaar gelegen Warm en- huizen naar de Haringvliet te maken. Thans stonden de ruimgebroekte man nen voor een stevige matroos, die hen één voor één tot de Marinecomman dant toeliet om uit zijn mond de ver dere orders te vernemen. „Waar we naar toe moeten, interesseert ons niet. Als we maar kunnen helpen, en liefst zo snel mogelijk", luidde het gemeen schappelijke devies. Evacuatie. Het is begrijpelijk, dat al deze men sen met grote vreugde daar op de niet al te ruime étage van het Hellevoetse havenhuis ingerichte commandopost worden ontvangen. Want aan de over zijde van de Haringvliet, op het zo zwaar door water en wind geteisterde Goeree Overflakkee, wachten naar wordt geschat nog altijd meer dan 1000 personen op overbrenging naar veiliger streken. En hoewel deze mensen in be trekkelijke veiligheid verkeren en over voedsel beschikken zal men er toch met alle krachten naar streven hen allen in de loop van Vrijdag naar Hellevoet sluis over te brengen. Wanneer dat in derdaad gelukt, dan zouden van Maan dagmorgen af, toen de eerste tocht per schip van uit Hellevoetsluis naar Stel lendam op Goeree werd gemaakt, naar men meent ongeveer 7 k 8.000 getrof fenen per schip in veiligheid zijn ge bracht. Op rolletjes. „Nadat we Maandagmorgen met een vaartuig waren begonnen, breidde de vloot zich langzaan* maar zeker uit en Woensdagochtend reeds hadden we over ruim 25 schepen de beschikking", zo vertelde ons de burgemeester van Hellevoetsluis, jhr T. A. J. van Eysinga, .onmiddellijk nadat het eerste contact over bet water met de overkant was gelegd", zo ging hy verder, „nam de Koninklijk Marine, die voortreffelijk werk verricht, de leiding over het scheepvaartverkeer met Goeree en Overflakkee ln handen, terwyi het Roo de Kruis zich met de verdere transpor tering van de evacuê'g belastte. En deze instanties hebben met een bewonde- rendswaardige voortvarendheid een ap paraat opgebouwd, dat op rolletjes loopt". „Een geluk bij dit alles is", aldus jhr Eysinga, „dat wij zelf betrekkelijk wei nig schade hebben opgelopen. Wel kwam het water zeer verrassend Helle voetsluis binnen om twee uur was er nog niets aan de hand en een half uur later stond er bijvoorbeeld in myn huis al een halve meter water maar na enkele uren was het bij eb ook weer snel verdwenen. Door de storm knap ten de palen van het bovengrondse electriciteitsnet als luciferhoutjes af, waardoor we dus volkomen zonder stroom kwamen te zitten. Maar geluk kig heeft een nood-transformator ons weer uit de brand geholpen. En zo heb ben we ook voor het drinkwaterpro bleem, ontstaan door het springen van de waterleidingsbuis tussen Spijkenisse en Hellevoetsluis een oplossing gevon den". „We hebben", zo ging de burge meester verder, „het oude pompstation in de duinen weer in bedrijf gest waardoor we tenminste over, zij het on gezuiverd duinwater kunnen beschik ken. Vrijdagochtend komt er een zui: veringsinstallatie in bedrijf, die hier uit Osnabrück is aangekomen en bediend wordt door militairen van het Britse bezettingsleger in Duitsland. Deze pomp zal van het vuile havenwater het helderste drinkwater maken, dat men zich maar kan indenken". Vijf slachtoffers. Overigens zijn er, ook al was het water dan weer spoedig verdwenen, in Hellevoetsluis toch nog vijf men sen niet aan de greep van deze al oude vijand kunnen ontkomen. Aan de Oostkade werden zeven winkel panden en verschillende woonhuizen verwoest, terwijl in geheel de stad geen straat meer behoorlijk begaan baar is, daar overal 't wegdek voor een groot gedeelte is weggeslagen. Maar de ruim 1300 zielen tellende Hellevoetse bevolking kan tegen een stootje. Van een in 1945 volkomen verwoeste stad is in enkele jaren weer een welvarende plaats gemaakt. „Laat men zich dus over ons maar geen zorgen maken", is het commen taar van jhr. Eysinga. dam heeft men het voordeel, dat de rechter oever van het Voornse kanaal een stuk hoger ligt dan de linker-, waardoor dus deze kant alleen maar behoorlijk opgehoogd dient te wor den. Op de meest kritieke punten, bij Nieuwesluis, Heenvliet en Geervliet gaan de zandzakken van hand tot hand en geen enkel moment behoeft er gestopt te worden wegens een te kort aan gevulde zakken. Want dank zij een uitstekende organisatie rijden tientallen trucks in een vrijwel on afgebroken rij met lege zakken via Zwartewaal en Brielle naar Rockanje, waar ze gevuld worden, waarna de chauffeurs met een ferme trap op het gaspedaal over Nieuwenhoorn naar hun uitgangspunten terugsnellen. Spijkenisse is voorlopig van over stroming gevrijwaard. Mocht bij de hulpdyk langs het Voornse kanaal geen behooriyk resul taat worden bereikt, dan is het leed niet meer te overzien. Dan komt n.l. ge heel Voorne blank te staan, hetgeen inhoudt dat Hellevoetsluis van alle ver bindingen met het achterland is afge sloten. Uit voorzorg heeft men de van Goeree en Overflakkee afkomstig© vluchtelingen, die Sn Brielle, Oost-Voor- ne en Rockanje waren ondergebracht, in de loop van Donderdag verder ge transporteerd. De Vlissingse vissers en het boze gerucht. Uit verdere mededelingen van d© zijde van Urker en Vlissingse vissers is gebleken, dat niet alleen de Urkers volgens opdracht aan het reddings werk hebben deelgenomen, maar dat ook Vlissingers wel degelijk een op dracht hadden ontvangen. Zij voeren op eigen risico uit, maar werden via de mijnmeester te Vlissingen door de Koninklijke Marine naar de ramp gebieden gedirigeerd. De Vlissingse vissers zijn met tien scheepjes naar Beveland, Bruinisse en Zierikzee ge varen, waar zij actief aan 't reddings werk deelnamen. De verhalen die in Vlissingen de ronde deden, dat de Vlis singers naar de gebieden waren geva ren om te kijken „of er wat te halen was", moeten dan ook met grote klem van de hand worden gewezen. De Vlis singse vissers treft geen enkele blaam. 17 uur aan staaldraad. Iu Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Honderden vrywllligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolking zyn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dyk „Het Gat" te Papendrecht t© dichten, met welk werk men reeds goede vorderingen maakt. Een overzicht van de werkzaamheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5