BEVOLKING VAN ELLEWOUTSDIJK WEERDE ZICH DAPPER Middelburgse Concertzaal is één groot warenhuis geworden In Walcherens Zuidwatering overwon men het water De radio op Nationale Gedenkdag J Zaterdag 7 Februari 195S Pagina 2 Een eiland in een binnenzee Met het herstel van de dijk wordt begonnen ALS EEN EILANDJE ligt daar thans op het meest Zuidelijke punt van Zuid- Beveland het dorpje Ellewoutsdijk. De vrijwel onbegaanbaar geworden Staart- sedijk, waarvan de binnenzee grote gedeelten heeft weggevreten, alsmede enkele roeiooten vormen de enige verbindingen met bet vasteland. Dagenlang heeft deze dorpsgemeenschap, volkomen afgesloten van overig Zuid-Beveland, zichzelf moe ten redden. In voorbeeldige samenwerking hebben de mannen dag en nacht ge- Ëloeterd om de mensen, die buiten het centrum wonen, in veiligheid te brengen, [ieraan is het ook te danncn, dat Ellewoutsdijk waarschijnlijk slechts drie doden te betreuren b«-eft, nl. de 40-jarige landbouwer J. Sandee, A.R.-raadslid en ou derling der Gerei. Kern, ziju oa-jarige vrouw F. P. Sandee-Heijnsdijk, wier ouders In Woiphaartsdijk om net leven kwamen, en hun 3-jarig dochtertje. Hun twee oudste kinderen van 13 en 0 jaar konden worden gered. stevigen. Een Deens watervliegtuig streek neer om benzine, olie en een licht-aggregaat te bezorgen, terwijl Ne derlandse legervliegtuigen laag over Belangwekkende proef Vandaag zal bij Ellewoutsdijk een uiterst belangwekkende proefne ming worden gedaan. Men wil na melijk trachten het water uit de overstroomde polders door middel van buizen naar de Schelde te over hevelen. Of dit gelukken zal, kan niemand zeggen, maar men wil de poging wagen omdat men er veel waarde aan heeft, een lagere water stand te hebben bereikt voor het aoge water van 16 Februari. Na een moeizame tocht door modder en water slaagden we erin Vrijdag het dorp langs de dijk te bereiken, van het fort naar het cuooggebleven centrum van het dorp l'.ebDeu ae inwoners een noodbrug over het water geslagen. Langs deze brug trokken Dinsdag ook de 31)0 evacuees, naaai aes morgens voor hen 'n korte kerkdienst was genouaen. De plaatselijke predikant, ds. n. Zunneberg, sprak hier naar aanleiding van het Mar cus evangelie over ue storm op zee. net was een ontroerende dienst, waarin ve len hun tranen niet konden beawmgen. In de secretarie hoorden we uit de mond van ourgemeester D. Thomassen van der Hoop van Slochteren, wethou der J. Oele en wachtmeester J. van Hek- ke, hoe zich de ramp in het waterscnap Ellewoutsdijk had voitrokken. Hoe Za terdagnacht de Zeedijk by Everinge doorbrak en even later na het bezwy- ken van de binnendijk het woeste wa ter tot aan de dorpskom stroomde. Zon dag waren de meeste bewoners van de afgelegen woningen gered, doch de fam. Bosseiaar, man, vrouw en 6 kinderen, moesten als gevolg van de zware storm tot Dinsdag in angstige spanning hun redding aiwachten. Maandag konden verschillende noodseinen uit Ellewouts dijk de aether ingezonden worden, dank de aanwezigheid van de Urk 2, die met een zender te hulp was gesneld. Dinsdag kwam weer geleidelijk meer contact met de buitenwereld. Matrozen van de „Heemskerk" uit Vlissingen kwamen de readers te hulp en met gro te inspanning kon ook een 100-tal koei en en 21 paarden worden gered, die in noodstallen op het dorp werden onder gebracht. Juist, tijdens ons bezoek werd Vrydag- middag de mededeling ontvangen dat drie Franse stormhoten naar Ellewouts dijk werden gedirigeerd om de verbin ding met net vasteland verder te ver- Weiuio weer yas in Vlissingen Het ziet er naar uit, dat de gasvoor- xiening in Vlissingen weldra weer op gang zal komen. Vrijdagmiddag werd per geluidswagen verzocht ter voorko ming van ongelukken de gaskranen tot nader order gesloten te houden. In de overstroomde woningen zijn de aanslui tingen zoveel mogelijk door personeel van het gemeentelijk gasbedrijf gecon troleerd, maar men acht het niet onmo gelijk, dat toch nog lekken over het hoofd zijn gezien. Men deelde ons uit Vlissingen mede, dat behoudens onver hoopte tegenslagen Vlissingen Zaterdag of Zondag weer in beperkte mate van gas kan worden voorzien. Zuinigheid blijft dan echter nog enkele dagen gebo den, daar de ovens van de gasfabriek eerst Dinsdag of Woensdag op volle ca paciteit kunnen gaan draaien. Zodra de finitief gas voor de verbruikers beschik baar komt zal daarvan nog mededeling worden gedaan. Allereerst moet men namelyk nog door voorlopige gasdruk, de lucht uit de buisleidingen verwijde ren. De directeur van het Vlissingse be drijf sprak zyn grote voldoening uit over de vele spontane hulp, die hij van ver schillende diensten mocht ontvangen, o.m. van de waterleiding, die er na veel moeite in slaagde water beschikbaar te krijgen waarmee in de fabriek stoom voor de machines kon worden opgewekt Tijdens de defecten aan de installatie te Vlissingen zijn de buitengemeenten op Walcheren door het bedrijf te Middel burg van gas voorzien. Voor het Nationaal Rampenfonds. In het 600 inwoners tellende Water landkerkje werd in 40 woningen ge collecteerd voor het Nationaal Ram penfonds. Resultaat: f 6150.De op brengst te Koewacht (2500 inwoners) was f 10.000.Talloze vlasarbeiders stelden hier f 10 van hun' loon be schikbaar. In Axel bedraagt de op brengst al meer dan f 32.000.d.i. ongeveer f4.per inwoner. In Heinkenszand werd f 9050.bij eengebracht, dit is f20.per gezin. Het half getroffen Terneuzen bracht ruim f 15.000.bij elkaar. =J scheerden om duizenden zandzakken te „droppen." Intussen heeft het bestuur van het waterschap Ellewoutsdijk niet stilgezeten. Ir. A. G. Wiersma van de Polder Wal cheren zal het waterschap van voor lichting dienen, de aannemersfirma Van Oort is reeds met materiaal onderweg om de gaten in de zeedijk te gaan dich ten, terwijl da Ned. Heide My. het her stel van de Everingse binnendijk voor haar rekening neemt. De mannen van het dorp, die onder leiding van de oude dijkwerker Piccaart reeds prachtig werk hebben verricht, staan reeds te popelen om te kunnen beginnen. Voor de tweede maal binnen tien jaar werd hun dorp zwaar getroffen, doch ook zy versagen niet, zoals goede Zeeuwen betaamt. BAARLAND. In Baarland is de toestand bevredi gend. De bevolking is grotendeels ge- evacueerd met behulp van Ameri kaanse duckws. Ongeveer 140 inwo ners wensten Baarland niet te verla ten, maar aangezien er duckws aan wezig blijven, kan er onmiddellijk wor den ingegrepen als er gevaar mgcht gaan dreigen. Contactavond voor evacué's van Kruiningen en Yerseke. Ds W. C. van Burgeier hoopt Dins dag a.s,, des avonds om 7.30 uur, in de Aula van het Chr. Lyceum te Goes een godsdienstoefening en een contact avond "te houden voor de geëvacueer- den uit Kruiningen. Eenzelfde avond zal belegd worden voor de geëvacueerden uit Yerseke op Woensdagavond te 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Yerseke. In Vlissingens St. Jacobskerk wordt hard gewerkt. Met man en macht wordt gewerkt om ook in de oude St. Jacobskerk de schade, welke de watervloed Zondag in het lage deel van de Vlissingse bin nenstad heeft aangericht, zo goed mo gelijk te herstellen. Twee-meter-tien heeft het water in de kerk gestaan: men kan het nu nog overal aan de grijze kerkmuren aflezen. Maar twee- meter-tien water betekent, dat al het kerkmeubilair overspoeld is gewor den. Eat het 24 uur achtereen bloot werd gesteld aan de vernielende wer king van het water. De kerk biedt van binnen een troos teloze aanblik, dezelfde als die van de gehele binnenstad, waar het water slechts een grauw modderkleed en verder een sombere ruïne heeft ach tergelaten. En ook hier is men aan het werk om de modder zo goed moge lijk te verwijderen, de verwarmings kelders leeg te pompen en het meubi lair zo goed en zo kwaad als dit gaat te reinigen. Weken zullen daarmede ongetwij feld gemoeid zijn en het is nog geens zins te voorzien wanneer de St. Ja cobskerk weer voor de diensten ge bruikt zal kunnen worden. Maar men spant zich in tot het uiterste om zo snel mogelijk weer zover te komen. Voorlopig zullen de diensten echter nog in de Nieuwe Kerk gehouden moeten worden. Arbeider brak been op boot naar Breskens. Tijdens een overtocht met de veerboot „Prins Hendrik" van Vlissingen naar Breskens deed zich een ongeval voor, waarbij de vrijwillige arbeider L. M.. uit Amsterdam, die via Breskens en België naar huis terugkeerde, een been brak. M. kwam op dek te vallen toen het schip een onverwachte beweging maakte. Bij aankomst in Breskens werd eerste hulp verleend door dokter van der Maas uit Breskens, die M, naar het St. Antonius- ziekenhuia te Oostburg liet vervoeren. Voorbeeldige samenwerking op Westelijk Schouwen Zoals bekend, zijn de Ir. M. de Vink en mr. J. Hornstra enkele dagen gele den per helicoptère naar West-Schou wen vertrokken om zich als eersten op de hoogte te stellen van de situatie aldaar. Zij troffen in de drie daar ge legen gemeenten een "voorbeeldige si tuatie aan. De burgemeesters hadden de hoofden bij elkaar gestoken en op eigen gelegenheid niet alleen een uit stekend functionnerende transport dienst tussen de drie gemeenten in het leven geroepen, maar zelfs een zeer doeltreffende distributiedienst van le vensmiddelen ingesteld. Grote teleur stelling baarde het Vrijdagmorgen dat een schip met levensmiddelen, dat op weg was naar Westelijk Schouwen, door maritieme orders naar elders werd gestuurd. De Stichting Zeeland is er echter in geslaagd Zaterdagmorgen in alle vroegte 'n ander schip op Wes- terschouwen te doen aankomen, zodat in de dringendste behoeften, die daar bestonden, thans is voorzien. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag, Zaterdag 7 Februari, viert de heer A. J. de Wit te Middelburg, thans technisch ambtenaar le klas bij de Directie van de Wederopbouw en Volks huisvesting in de provincie Zeeland, zijn 25-jarlg jubileum. Stroonüevering fe Vlissingen kan worden onderbroken. Om het herstel van kabels en aanslui tingen van het lichtnet mogelijk te ma ken, Is het noodzakelijk, dat in verschil lende wijken van Vlissingen, welke on der water hebben gestaan, de stroomle- vering zo nu en dan wordt onderbroken. De inwoners wordt verzocht hiermede rekening te houden daar reparatie van onder stroom staande delen niet moge lijk en onverantwoord is. Aan Middelburgs watervoorziening wordt gewerkt. De bewoners van Middelburg kun nen nu elke dag, voorzien van em mers, teilen, potten en pannen, water halen aan de enorme tankwagens, die alle straten 'n bezoek brengen. Tank schepen met leidingwater zijn nog niet gearriveerd, maar het is wel de be doeling hen haar de stad te dirigeren. In Oranjezon wordt ononderbroken gepompt om het zoute water uit de prise d'eau weg te krijgen. Ondanks de grote capaciteit van de pomp en de flinke afvoer op natuurlijke wijze (er is n.l. een kanaaltje gegraven) zakt het water nog maar vijf centimeter per dag. Het blijkt thans, dat de vrees niet ongegrond is, dat het gehele gebied achter de kapotgeslagen duinen ver- zilt is. Druk wordt gewerkt aan het herstel van het buizennet onder de Sloedam, dat zeer ernstige schade heeft geleden. Het laat zich thans aanzien, dat, wan neer men geen tegenslagen heeft, Os- sendrecht via Zuid-Beveland binnen enkele dagen wat leidingwater aan Walcheren zal kunnen leveren. Huldigt noodvtrbindingtn Knooppunttn In htt noodvtrkttr Kontortn mtt noodvoorziening Kontortn tultan c/t gemeenschap Kontortn woorvon drtituatlt niet btktnd It N.B. D« »l«t iftdt fcoart opgenomen kontoren lijn oliën In bedrijf Schade ook hier ontzagwekkend Binnendijk houdt zich uitstekend als tijdelijke zeewering Het heeft een haartje gescheeld of de Zuidwatering, in 1944 het zwaarst getrof fen deel van Walcheren, was in de nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw door zout water overspoeld. Wanneer niet ook hier onmiddellijk was aangepakt, zou dit gehele gebied, dat juist weer door de Herverkavelingsdïenst in goede condi tie was gebracht, wederom geïnundeerd zyn. Het vinnig gevecht, dat een ploeg militairen en enkele honderden vrijwilligers, Vlissingers (vooral veel Schelde- mensen), Souburgers en Ritthemse mannen, tegen het waanzinnig woedende wa ter leverden, werd gelukkig echter gewonnen: slechts het land achter de dijken overstroomde en dat is momenteel al weer grotendeels drooggemalen. sterke indruk maakt, zich als zeewe- ring uitstekend heeft gehouden, maar het land tussen beide dijken is door de Wester-Schelde volkomen opgeslokt. Op dit punt werd niet gewerkt; hier valt voorlopig niets uit te richten. Bij het oude fort Rammekens, dat nog maar zo kort geieden als champignon kweekplaats in gebruik werd genomen, waren echter dertig mensen, die doel treffende assistentie genieten van twee draglines, aan de slag om het gat in de dijk, waaraan in eerste in stantie provisorische voorzieningen werden getroffen, verleden tijd te ma ken. De arbeid geschiedt hier onder auspiciën van de Ned. Heide-Maat- schappij en wordt uitgevoerd door D.U.W.-arbeiders. FORT DE RUYTER. Na een moeilijke tocht over de glib berige dijk, die door het overspoelende water aan de landzijde grotendeels is weggevreten, bereikten wij het fort De Ruyter, waar een gat van veertig meter breedte werd geslagen. Celuk- kig bleef de st:englooi:ng, al werd de ze dan ook hier en daar flink geha vend, gespaard; daardoor wordt het heel wat eenvoudiger om met succes noodherstel uit te voeren. De vrijwilli gers hebben in het gat -"i stevige dam van met vette Walcherse klei gevulde zakken gelegd en nu waren arbeiders uit Souburg en Ritthem bezig op Jrza dam grond te storten en de dijk eer op hoogte te brengen. Ook zij hadden machtige bondgenoten in drie dragli nes, die onvermoeibaar happen uit de kleiput achter de dyk namen en hun reusachtige muilen boven de zee wering weer ledigden. Inmiddels wa ren ook vier mannen bezig met het zetten va i stenen op de beschadigde fragmenten van de glooiing. Wat hier gebeurt, zyn evenwel slechts voorlopige maatregelen, waar mede niets meer wordt beoogd dan de ergste schade te herstellen en nieuw onheil- te voorkomen. Vrijdag heetf burgemeester P. Da- niëlse van Ritthem ons laten zien dat de situatie op het ogenblik zeer be moedigend is en dat er voorlopig geen enkel gevaar is te duchten. De boeren gezinnen uit de omgeving, die tijdens het ramp-weekend het zekere voor het onzekere namen en naar veiliger oor den trokken, zijn dan ook alle weer op de eigen hofstede teruggekeerd. Veilig heidshalve laat men de spulletjes ech ter nog maar even op de bovenverdie ping staan. De schade aan de dyk, waar gisteren het nu weer zo kalme Scheldewater vredig tegen kabbelde, is ontzagwek kend. De grootste ravage richtte de stormvloed aan ter hoogte van de Schoone Waardin, waar in de over de gehele lengte gekartelde dijk twee gro te gaten zijn geslagen. Het was voor de Zuidwatering wel heel gelukkig, dat de slaperdijk, die toch heus niet zo'n Toespraak H.M. de Koningin om 1 uur Voor de nationale gedenkdag morgen 8 Februari, zijn de volgende radioprogramma's vastgesteld: HILVERSUM I. VARA: 8.00 plm. 8.30 nieuws; 8.30 8.45 Gedichten; 8.459.00 Gram. muziek; 9.00 Nieuws; 9.159.30 „Het menselijk verbond", toespraak door dr. J. C. Brandt Corstius; 9.3010.00 Frag ment uit oratorium „Elias" van Men delssohn; VPRO: 10.0010.30 Zondags halfuur; IKOR: 10.3011.45 Kerk dienst; VPRO: 11.45—12.00 Causerie; AVRO: 12.00 Marche funbre (Ludwig van Beethoven); 12.18 Orgelkoralen v. Johann Sebastian Bach; 12.30 Werken voor strijkorkest (gr. pl.)* Handel en Bach; 13.00 Toespraak H.M. Koningin Juliana (b. zenders); 13.10 (Gez. pr.) Nieuws; 13.30 Tragische ouverture op. 81, Joh. Brahms; 13.45 Psalmen en ge zangen, gezongen door leden van het omroepkoor; 14.00 Toespraak door dr. P. H. Ritter Jr.; 14.15 Pianorecital door Pierre Palla; 14.35 Requiem op. 48, Gabriël Faure; 15.15. Fragment uit „Thomas Moore" van Henr. Roland Holst-v. d. Schalk (hoorspel); 15.55 Het omroeporkest o.llv. Henk Spruit, symphonie no. 2 in c kl. t. (urfassung) Anton Bruckner; VPRO: 17.00—17.10 Z.E. J. v. d. Kieft, minister van finan ciën; 17.1017.30 Wydingsdienst; VA RA: 17.3017.50 Toespraak door prof. dr. W. Banning; 17.5018.00 Gram. muziek; 18.00 Nieuws en overzicht door dr. L. G. Kortenhorst; plm. 18.30 fargment uit „Ein Deutsches requiem" van Joh. Bramhs; 19.00 Nieuws, frag ment uit „Ein Deutsches requiem" (verv.); AVRO: 20.00—20.10 Herh. toe spraak H.M. de Koningin; 20.1020.15 mr Kortenhorst; 20.15-20.30 Nws; 20.30 20.55 Actus tragicus Joh. Seb. Bach „Gottes Zeit ist die allerbeste Zèit" (cantate no. 106); 20.5521.15 Poëzie, voorgedragen door Nel Knoop; 21.1522.30 Symphoniscli concert (gr. muziek); 22.30 Wijdingswoord door prof. dr. A. A. van Ruler; 22.40 Dolf Hendrikse bespeelt het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Zoutelande; 23.00 (gez. pr.) Nieuws; 23.15 Strijkkwartet. HILVERSUM II. NCRV: 8.00plm. 8.30 Nieuws; plm. 8.30plm. 9.15 Morgenwijding; 9.15 9.30 Gram. muziek; KRO: 9.30 Nieuws en weerrapporten; 9.45 Gram. muziek; 9.55 Inl. Hoogmis; 10.00 Hoogmis in de Sint Jansbasiliek te Laren (N.-H.); 11.30 Adagio en Fuga W. A. Mozart (gr. pl.) 11.40 1. cantate no. 56: „Ich will den kréuzstab gerne tragen", J. S. Bach en 2. Stabat Mater, Vivaldi; 12.20 Strijkkwartet, Anton Bruckner (gr. pl.); 13.00 Toespraak door. de Ko ningin; plm. 13.15 Nieuws; plm. 13.30 De wereld helpt Nederland, klank beeld door Paul de Waart; 13.45 Sym- phonisch concert: 1. Kinder totenlied er, Gustav Mahler en 2. Sinfonia Sacra in Memoriam Patris, Guillaume Landre; 14.45 „Al tot mijn lippen staat het woelend water", voordracht uit de psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit, door Willem Tdlle- naar, muz. oml. door Rosa Spier; 15.05 1. Pavane pour une infante defunte, M. Ravel, 2. Maroire de peine, H. Andriessen; 3. Prelude, elegie en fi nale, Racine Fricker, 4. Psaume du fond de 1' abime, (de profundis) Lily Boukanger; 16.10 Consolations (ver troostingen), Fr. Liszt; 16.30 Vespers; 17.00: IKOR; 19.10—19.30 Cantate „Stort tranen uit", Jan Felderhof; 19.30 19.45 Gelooft u dat, door ds. H. G. Groenewoud; KRO: 19.45 Nieuws; 20.00 plm. 20.10 Herhaling toespraak van H.M. de Koningin; 20.10 mr. Korten horst; 20.15 Nieuws; 20.30 Liederenpro- gramma; 21.00 O dierbaar land, klank beeld door Tom Bouws; 21.30 1. Trau- ersymphonie, Locatelli, 2. Serenade voor strijkorkest, E. Elgar; 22.10 „Weerloos sleuren mij de barre vloe den", voordracht uit de psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit, door Willem Tollenaar, muzika le omlijsting door Rosa Spier; 22.20 Negro spirituals; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. muziek. Daar komt moeder De piloot van een Pipercup van de Nederlandse luchtmacht heeft een stout stukje uitge haald. Hij moest met zyn vlieg tuig een hartpatiënte uit Schou- wen-Duiveland naar Colijns- plaat vervoeren, maar had daar als landingsterrein slechts een klein lapje weiland voor de woning, waar de patiënte moest worden afgeleverd, ter beschik king. Desondanks wist hy op kranige wijze zijn toestel aan de grond te krijgen. Toen hij boven het geïmproviseerde vliegveldje rondcirkelde maak te één der familieleden de op merking, alsof het een alle- laags karweitje gold: „Kijk, daar komt moeder Zes millioen sigaretten in Goes, Gisteren is in Goes een schip gear riveerd met een lading van zes mil lioen sigaretten, bestemd voor .het Rode Kruis in de noodgebieden. De buurtvereniging Schuitvlotstraat en Korte Singelstraat te Middelburg heeft uit de verenigingskas 25 op rekening van het nationaal rampenfonds gestort. Een goed voorbeeld vraagt om navol- gingl KUSTPASPOORT VOOR GOEDEREN NAAR BELGIë. De E.V.O., district Zeeland, deelt ons mede: Nu de verbindingen van overig Nederland met Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland alleen via Bel gië mogelijk zijn, wordt er momenteel bij de grenskantoren de .meeste sou plesse betracht bij het vervoer van goederen door België (transito-ver- voer). Goederen kunnen naar en van Zeeland door België worden vervoerd onder dekking van een kustpaspoort. Formulieren hiervoor zyn verkrijgbaar op de grenskantoren. Deze moeten wor den ingevuld en getekend door de rm- gever van de goederen en de ontvan ger van het grenskantoor. Er behoeft geen borgstelling te worden gestort. Kunnen auto's en goederen worden verzegeld, wordt dit aanbevolen. EERVOL ONTSLAG BIJ DB BELASTINGEN. Aan de ontvanger van 's Rijsk belas tingen M. Verhoef te Middelburg is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1953 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Nagekomen Advertentiën HULP AAN GETROFFENEN. 10 REDUCTIE op alle textielgoederen. HET INTERLOCKHUIS St. Jacobstraat 46, Goes. COOP. VEILINGVERENIGING „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG 6 Febr. 1953: Aardappelen; Koopmans, blauwe grote 10-11.. Fruit: Goudreinetten 10-24; Jonathan 12-27; Golden Delicous 32-34; Appels stek 3-5; St. Rémy 6-10; Conference 11-23; Comtesse de Paris 12; Beurre Hardy 8-10. Groenten: Bloemkool C 17-36; Bloemkool D 9-16; Witlof 66-77; Savoyekool 15-31; Kroten per kg. 5-13; Uien per kg. 18-39; Koolrapen 4-15; Ro dekool 13-22; Spruiten 21-76; Prei 25-40; Wijnpeen 4-12; Veldsla 2.05-2)11; Boere- kool 10-30; Andijvie 73-1.08. Enorme voorraden goederen voor de getroffenen Tienduizenden kledingstukken werden reeds naar de rampgebieden verzonden De Middelburgse Concert- en Gehoorzaal, het domein der muziekliefhebbers, heeft een volledige metamorphose ondergaan. Waar in normale tijden stilte het grote wachtwoord is, daar heerst nu een drukke bedrijvigheid. In de grote zaal hebben de stoelen plaats moeten maken voor grote schragen, waaraan tientallen dames doende zijn met het sorteren van duizenden en nog eens duizenden kle dingstukken, die bestemd zyn voor de getroffenen In de rampgebieden. Toren hoge stapels kleding in pakken jassen bij jassen en broeken bij broeken worden afgevoerd naar de kleine zaal om op het eerste sein door jongens en meisjes naar de gereedstaande vrachtwagens te worden doorgegeven. De Con certzaal heeft barstend vol gezeten! Andere ruimten moesten worden opgezocht en ook die dreigen vol te raken„De kleine ladingen worden nu gestopt, maar de grote ladingen, die al varende waren komen nog 6teeds binnen. En dan gaat het zo om enkele honderden tonnenzo vertelde ons gistermiddag mr. M. Tydeman, de waarnemend Kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland. a langzamerhand komt Middelburg bergruimte voor de ingezamelde goede ren tekort. In de Koorkerk, die met de trouwlcerk grote voorraden bergt, verzuchtte men gistermiddag al: „Waar- moeten we de spulletjes latenDe school aan de Singelstraat moest worden ontruimd, want het onderwijs moet door gaan. Het gebouw van de C.OA.K. aan het Molenwater puiit bijna uit van de goederen, de pakhuizen van de firma's Agelink v. Rentergem en Goedbioeds kistenfabriek liggen vol, in de Stadhuis hall is nog net een gangetje over om te lopen, terwijl de Burgerzaal gister middag nieuwe aanvoer kreeg, het Rode Kruisgebouw aan de Kinderdijk is als opslagruimte ingericht, kortomiede re vierkante meter, waarover men de beschikking kon krijgen, heeft een be stemming gekregen. AL VEEL AFGEVOERD. Nu moet vooral niemand denken, dat al die goederen daar maar blijven lig gen. Wat er al is afgevoerd naar de plaatsen en gebieden, die dringend om kleding verlegen zaten, is op dit ogenblik moeilijk na te gaan. De helpers en help sters van het Rode Kruis houden daar van natuurlijk nauwkeurig aantekening, maar zy hebben wel wat anders te doen dan voor een journalist optelsommetjes te gaan maken! Mr. Tydeman vertelde ons, dat de verschillende magazijnen (wij moeten ook nog zeggen, dat er aan de Vlissing se buitenhaven een grote opslagruimte is ingericht, omdat men niet alles in Middelburg kon bergen) nog geheel zelf standig werken. Veel bezwaren levert dit niet op, omdat men weet, wat voor soort goeaeren daar liggen. Moeten er b..v. door de Concertzaal 100 overjassen worden geleverd, maar heeft men er daar te weinig, dan wordt het getal vol- gemaakt door één der andere magazij nen. Het doel is natuuriyk wel tot een - volledige inventarisatie te komen, zo wel van het binnengekomen als van het verzonden aantal stuks goederen. Maar. onmiddellijk helpen, als er aanvragen komen, blijft voorop staan. ALLES KAN WORDEN GELEVERD. Mr. Tydeman liet zich waarderend uit over de kwaliteit der goederen en de heer H. d'Olivat, die de scepter zwaait in de Concertzaal, bevestigde dat. Als het nodig is verstellen enkele jongeda mes de kleren. Practisch alles, dat wordt gevraagd, kan worden geleverd. Er is alleen een tekort aan lieslaarzen, wollen sokken en degelijke bedden. Naar een zeer globale schatting was tot gistermiddag aan goederen 2000 ku bieke meter binnengekomen. Dit getal is nog aan de voorzichtige kant: op een 200 kubieke meter nauwkeurig is het niet te zeggen. Daarby zijn (het is maar een voorbeeld) ongeveer 2000 dames mantels! En gistermorgen gingen in an derhalf uur tyds 1000 herenjassen de deur uit. GEEN OVERZICHT. Het is volkomen ondoenlijk een over zicht te geven van alle plaatsen, die tot heden een goedereninzameling hebben gehouden. Dat zijn er talrijke in Zeeland en ook buiten onze provincie, w.o. Bus- sum, terwijl Friesland zich allerminst onbetuigd liet. „Binnen een half uur na het tele foontje kunnen wij de vóórkomende vrachtauto's laden!" zo vertelde de heer d'Olivat met gerechtvaardigde trots. Eer gisteren kwam het verzoek om goederen voor een schip, dat al onder stoom lag. Twaalf minuten later waren de wagens op weg naar het schip. En tenslotte nog een curiositeit: mijnheer Iepma uit Bus- sum liet weten, dat hij zijn paspoort in zijn geschonken jas had laten zitten. Spoedig was de jas gevonden en even later was er een aangetekende zending met het paspoort naar Bussum onder weg. GEREFORMEERDE GEMEENTE Segeerstraat, Middelburg D.V. a.s. Zondag 9.30 uur BIDSTOND in verband met nood der tijden. Extra collecte voor de getroffenen. Door de roepstem van Hem kwa men twee onzer leden om. De dames JOHANNA DANKER en J. KAKEBEEKE—JOOSSE. De Heere trooste de achtergeble ven familie. De Ned. Chr. Vrouwenbond - Afdeling Kruiningen. Het Kleuterbureau van Dr. P. K. DE HAAS gaat 11 Februari te Kapelle-Biezelinga gewoon door en 18 Februari in Hoedekenskerke. Officiële Pubiicatiën De Burgemeester van Vlissingen, doet te weten, dat door hem is uitgevaardigd het volgende algemene voorschrift van politie: De Burgemeester van Vlissingen, gelet op artikel 220 uer gemeentewet, besluit: het volgende algemene voorschrift van politie uit te vaardigen: enig artikel: Het is verboden zonder vergunning van de Burgemeester zich te begeven of te bevinden op de aan de buitenzijde van de zeedijken, de boulevards en an dere zeeweringen gelegen gronden, stranden en hoofden en op de buiten- zijdse glooiingen van de zeedijken, bou levards en andere zeeweringen. Vlissingen, 6 Februari 1953. De Burgemeester voornoemd, (get.) B. KOLFF. De burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat met ingang van Maandag 9 Februari 1953 de tijdelijke bureaux voor de vluchtelingenhulp ge vestigd zijn aan de volgende adressen: I. Informatiebureau waar adressen omtrent vermiste vluchtelingen kun nen worden verstrekt en waar inlich tingen kun en worden gegeven omtrent reismogelijkheden, alsmede omtrent aangelegenheden van algemene aard, in het Schuttershof. (Kreukelmarkt). II. Stafkwartier van het Rode Kruis in het Schuttershof. III. Het bureau voor kleding en dek king van Rode Kruis en U.V.V. in het Schuttershof. IV. Het bureau voor aanmelding voor evacuatievergoeding en voor het verkrijgen van kolenbonnen voor ge- evacueerden in de „Prins van Oranje", (Nieuwstraat). V. Het bureau voor de uitkering van de evacuatievergoedingen ten kantore van de gemeente-ontvanger, (L. Kerk straat 1). VI. Het huisvestingsbureau m de oude bioscoopzaal van het café „De Landbouw", ingang Korte Vorststraat. Goes, 6 Februari 1953. De Burgemeester van Goes, TEN KATE.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2