PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRINS DRINGT AAN OP EVACUATIE Persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen Toestand rustig NOG DIT JAAR OOGST OP ZUID-BEVELAND Eisenhower benoemt commissie voor getroffen gebieden Keurig gebaar van Amsterdamse studenten Aantal slachtoffers is gestegen tot 1372 Uitkering aan slachtoffers volgens regeling 1944-1945 Geen gevaar voor harde wind bijna 17 millioen! Dagblad uitgave van de firma Provin ciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hooïdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per w^ek, f 3.45 per kw., fr. p. p. f5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Februari 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per m_ Minimum per advertentie f3.Inf. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels fl.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 ol 2160). Middelburg, Markt 51, tel. 3841. Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg, Finlandstr. 2, tel. 16. Terneuzen, Brouwerjjstr. 2. Z'zee, N. Bogerdstr. C 160, teL 29 ER DREIGT GEVAAR IN ZIERIKZEE EVACUATIE VIA DE SPOOR LIJN. Het verkeer per trein is in Zeeland onmogelijk, maar tallo zen maken van de spoorlijn ge bruik om zich in veiligheid te stellen ER DREIGT GEVAAR en daarom is het zaak, dat iedereen, die geen belangrijke functie ver vult in de stad, zo snel mogelijk evacueert. Ik kan me goed indenken, dat U liever in Uw huis blijft, al is het ook voor een deel verwoest, maar bedenkt U dan wel, dat een grootscheepse evacuatie in het belang is van iedereen". Dringend was het beroep, dat Prins Bernhard gistermiddag deed op de be- Ernstig beroep op de bevolking Honderden mensen dromden om de Prins heen, toen hjj met een helicoptère op het Havenplein daalde en met gespannen aandacht luisterde men naar zijn ern stige woorden. Maar men voelt weinig voor evacuatie; men heeft er al eens eer der een meegemaakt. „Zolang ik hier nog kan wonen, laat ik mijn boeltje niet in de steek" zei de een. „Er wordt zoveel gestolen", zei de ander. volking van Zierikzee. „Er zijn thans schepen ge noeg, de evacuatie kan nu veilig geschieden. Be denkt, dat iedereen, die hier overbodig is, in de weg loopt en het werk doet stagneren", zei hij met grote nadruk, maar haast onwillig boog men het hoofd en iemand zei verbeten; „Dan zullen ze mij eruit moeten sleuren" Er slenteren nu velen zonder een bepaald doel door de stad, wetend, dat ze overbodig zyn, verteerd door de on zekerheid, wat ze moeten doenZe kijken naar de bussen met dijkwer kers, in razende vaart op wég naar een binnendijk, die wordt bedreigd of luis teren naar de Amerikaanse jongens, die met hun duckws de stad door rammelen. „ER HEERST WANORDE". „Er heerst wanorde in Zierikzee". Burgemeester jhr. mr. Schuurbeque Boeye moet dit toegeven en hy zucht. Weliswaar zijn er vele instanties, die nuttig werk verrichten, doch het is moeilijk een centrale leiding te krij gen. De coördinatie van de diverse in stanties is gelukkig goed. „Elke mid dag wordt onder mijn leiding een staf vergadering gehouden van de hoofden van /erschillende instanties en dat werpt zeker zijn nut af. Maar ik zeg nogmaals: Zierikzee moet, op drie honderd man na, die onmisbaar zijn, geëvacueerd worden" Er zijn ongeveer 6000 personen voor evacuatie aangewezen. De Prins, die voordien Haamstede had bezocht, heeft gistermiddag een uitvoerige conferentie met de ver scheidene autcriteiten in Zierikzee ge voerd. Daarna heeft hij Brouwersha ven, Bruinisse en het zwaar geteister de Stavenise op Tholen bezocht. Later keerde hij weer in Zierikzee terug. Ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bezocht gisteren het zwaar getroffen Schou- wen-Duiveland en Stavenisse. Hij was per helicoptère vanuit Middelburg op gestegen. GEBREK AAN GROTE SCHEPEN. ,,Er is gebrek aan grote schepen", zo zei kolonel Warringa ons gistermiddag, toen hij juist op een inspectietocht in Zierikzee aankwam. „Het is nodig, dat we militaire voertuigen op het eiland krijgen. Het bergen van cadavers, het reddingswerk en de werkzaamheden aan de dijken kunnen dan vlotter ver lopen". West Zeeuwsch-Vlaanderen meldt: Volgens de laatste berichten uit West Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt de toestand daar langzamerhand een beetje rustiger te worden. Aan de gehele zeewering wordt met man en macht gewerkt, maar van de verwarring die er in de eerste dagen na de ramp heelt geheerst, is wei nig meer te bemerken. Oostburg, van waaruit de verspreiding van de vluchte lingen wordt geregeld, ontving ook Vrij dag weer grote voorraden kleding en voedsel, bijeengebracht door de leerlin gen van het Brugse athenaeum. Er kwa men in Oostburg nog nieuwe evacué's aan, zodat het aantal van hen, die in de ze gemeente onderdak vonden, is opge lopen tot 85. In Sluis bevinden zich 122 geevacueerden, in Aardenburg 82, in Cad- zand 44 en in Groede 41. In totaal ver blijven in West-Zeeuwsch- Vlaanderen op het ogenblik 401 evacué s uit Noord-Zee land. iJe Belgische militairen, die in Oostburg waren ingekwartierd, zijn in middels naar hun basis teruggekeerd. Ook in Breskens is men druk in de weer de opgelopen schade te herstellen. In de loop van Vrijdag kwamen in Bres kens twee drijvende nokken van Van der Taks bergingsoedryt aan, die er nog dezelfde dag in slaagden, de Urk 169, welke op éen der havenaammen was ge worpen, weer vlot te brengen en de brug van de noodsteiger van de P.S.D. te lichten. Deze brug is echter ontzet en zal waarschijnlijk reparatie behoeven. Ook de straten in Breskens zijn zoveel moge lijk schoongemaakt en gerepareerd. Van daag zal men proberen om met behulp van de bokken de overige drie vissers vaartuigen van de havenaam af te nalen. Ook aan de duinen en dyken in en in de omgeving van Breskens wordt volop ge werkt, evenals in Hoofdplaat. De provin ciale boot VlissingenBreskens vaart ook 's nachts, wanneer dit nodig is om eva cué's over te zetten. De militaire hulpverlening op het eiland is verdeeld in drie rayons nl. Duiveland, Schouwen en West Schou wen. Ongeveer 300 Nederlandse sol daten maken zich op het eiland ver dienstelijk. Verder zyn er de Ameri kanen met 15 duckws, Fransen, Duit sers en Engelsen. Laatstgenoemden zyn er in geslaagd met behulp van kikvorsmannen de waterleidingbuizen te herstellen. CHAUFFEUR, DIE HIELP, ONTSLAGEN. Een chauffeur van een autocolonne met goederen uit Leeuwarden, ipoést zijn hulp duur betalen: Toen hij in de noodgebieden was aangekomen, bleef y enthousiast hulp verlenen; hij kwam pas Woensdagochtend in Leeuwarden terug, waar hy op staande voet werd ontslagen, omdat hy, volgens zijn werkgever te veel op sensatie belust was". Moderamen Ned, Herv, Kerk bezocht Zeeland Het Moderamen van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk, be staande uit de heren ds. Wolffensber- ger, praeses, ds. Landsman, 2de secre taris, ds. Van den Hooff en jhr. De Geer (Zeist), bevindt zich thans in Zeeland om zich op de hoogte te stel len van de situatie. Via België bereikte het gezelschap gistermiddag Middelburg, waar het werd ontvangen door de praeses van de kerkeraad, ds. F. Don. Vandaar begaf het zich naar Goes, waar het werd ontvangen door de praeses en de secretaris van de Provin ciale Kerkvergadering, dr. Odé te Goes en ds. Hulsbergen van Hoedekensker- ke. Het ligt in de bedoeling van het Mo deramen, hetwelk ook een bespreking met de Commissaris der Koningin heeft aangevraagd, zich verder te begeven naar Noord-Beveland, Tholen Schouwen en Duiveland. Foster Dalles in Nederland Overweldigende hulp uit het buitenland President Eisenhower heeft een kabinetscommissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen ge bieden in West-Europa (met inbe grip van Groot-Brittannië), In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het Kabinet een parig van oordeel is, dat het Ameri kaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buiten landse Zaken. Leden zijn Charles Wil son, minister van Defensie, Ezra Ben son, minister van Landbouw en Ha rold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse beveiliging. Schip spaarde Colijnsplaat voor het water Bij de vloedgolf werden in de nacht van Zaterdag op Zondag drie schepen, die in de haven van Colijnsplaat lagen, n.l. de „Altijd wat" uit Hardinxveld (140 ton), de „Lead" uit Sint Maar tensdijk (81 ton) en de „Nooit Gedacht II" uit Wassenaar (67 ton) opgenomen en op de kade geslingerd. Eén der schepen kwam precies te liggen voor de meest zwakke plaats in de haven muur en voorkwam toen een door braak,. waardoor Colijnsplaat voor overstroming werd gevrijwaard. Het verkeer door de Sioppolder Medewerking van weggebruikers vereist. Het verkeer Middelburg-Goes via d€ Quarlespolaer, dat steeds omvangrijker wordt, neeft met grote vertraging Kampen. Door de slechte weersomstandigheden hebben de smalle wegen, vooral op de ayken, zwaar te lijden van net verneer. Tientallen auto's rijden in lange files door de polder en Deiemmeren een vlot te gang van zaken. Het verkeer vanuit Middelburg, dat via Nieuw- en Sint Joosland door de pol der gaat, wordt aan de Zuid-Bevelandse kant thans via Nieuwdorp geleid, om zo veel mogelijk een éénriemmgsverkeer te verkrijgen. Sommige automooilisten zoe ken eenter de kortste weg en houden zich niet aan de pyien, daardoor bij het uitwijken groot gevaar opleverend. Wil het verkeer normaal doorgang vin den dan zal iedere autobestuurder zich aan de richtingsaanwijzers dienen te hou den. Door de grote drukte ondervinden ook de bussen op de lijn Middelburg-Goes re gelmatig vertraging, waardoor de dienst regeling moeilijk Kan worden gehand- haald. Alleen met aller medewerking kan worden bereikt, dat op verkeersge bied in de polder geen noodtoestand zal ontstaan met alle gevolgen, die daaraan veroonden zyn. De commissie heeft opdracht de fei ten na te gaan en aanbevelingen té' doen over de wijze, waarop de slacht offers geholpen zullen worden. Foster Dulles en Stassen zijn giste ren in Nederland aangekomen en had den reeds vele besprekingen met Ne derlandse ministers en andere rege ringspersonen. HULP AAN NEDERLAND. Inmiddels blijft de hulp aan ons land uit het buitenland doorstromen: uit alle delen van de wereld komen toe zeggingen, materiaal en grote geldsbe dragen binnen: transportmiddelen uit Frankrijk, zakken, een veldlazaret, laarzen en walkie-talkies uit Noorwe gen, ambulances uit Oostenrijk, brand weerlieden uit Italië, levensmiddelen uit vrijwel elk land ter wereld, beton molens uit Zweden, krenten en wijn uit Griekenland, barakken en hout uit Finland, dekens uit Luxemburg, krui wagens uit Denemarken, dekens en la kens uit Argentinië, kinderkleren uit Israël, sinaasappelen en citroenen uit Spanje, om slechts enkele te noemen. Daarnaast komen talloze berichten binnen van particuliere acties, waar door kleren en gelden voor de getrof fen gebieden worden ingezameld. Op de Nederlandse Antillen bracht men niet minder dan een en een kwart millioen gulden bijeen. Minister Mansholt verklaart: Schouwen-Duiveland „een tweede Walcheren" genoemd Bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. in Zuid-Beve land en grote delen van West-Brabant kunnen vrij snel droog vallen en nog dit jaar een oogst opleveren, aldus heeft minister S. L. Mansholt Vrijdag verklaard, na afloop van een tweedaagse inspectiereis. Hy heeft zich georiënteerd omtrent de mogelijkheden van het herstel van de landbouw en heeft de voorberei ding ter hand genomen van de orga nisatie van het herstel en van de uit voering der werkzaamheden. „Zo snel mogelijk beginnen" zal het devies zijn voor de herstelwerkzaamheden. Voor andere gedeelten in het getrof fen gebied moet rekening worden ge houden met een latere aanvang van de herstelwerkzaamheden en met een langduriger proces van herstel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen en Duiveland „een tweede Walcheren". Tijdens dé reis heeft minister Mansholt contact gehad met agrarische voormannen uit 't ge troffen gebied en heeft hy op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelij ke deskundigen en tal van technici, ook op de gebieden van het herstel Parachutes gingen niet open Ontelbare .nalen werd gisteren de burgemeester van Poortvliet via de berichtendienst van de radio opge roepen om een terrein te verlichten voor „droppings". Hij kon echter aan deze oproep niet voldoen, om dat hij geen middelen had om het bewuste terrein te verlichten. On der uiterst moeilijke omstandighe den heeft een vliegtuig toch de dropping volbracht, doch hierbij gingen enkele parachutes niet open waardoor schad eontstond aan en kele huizen. Desondanks is men in Poortvliet vol lof over de wijze, waarop de vliegers zich in deze pikdonkere avond van hun taak hebben gekwe ten. „Zij verlenen ons in deze da gen zeer veel morele steun", zo zei- de ons de burgemeester. van de grond en de cultuurtechniek. Bij het overleg zyn de richtlijnen voor het werk aangegeven en is een eerste phase van de voorbereiding afgesloten. Een nieuw organisatorisch apparaat wordt snel geschapen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de met de Rijksdienst voor Landbouwherstel op gedane ervaringen en van de verdere mogelijkheden, die de organisatie van het ministerie van Landbouw,, Visserij en Voedselvoorziening biedt. Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van de verdere finan ciering van het landbouwherstel is ter hand genomen. Lieslaarzen voor Zeeland kwamen te bestemder plaatse. Zoals bekend zyn er voor de ber ging van talrijke cadavers in Zeeland lieslaarzen nodig: Het Amsterdams studentencorps, dat in deze dagen reeds op talrijke manieren voorbeeldige steun aan Zeeland heeft verleend, kwam ter ore, dat deze laarzen voor een bedrag van f 2000 in Gent verkrijgbaar zou den zijn en dat het transport naar de plaatsen waar deze nodig zijn e*pn- eens f 2000 zou kosten. Binnen 24 uur hebben de Amsterdamse studenten er zorg voor gedragen, dat deze lieslaar zen te bestemder plaatse arriveerden. Klerendepöt in Paleis Noordeinde. H.M. de Koningin heeft aan het Ro de Kruis dat gedeelte van het paleis Noordeinde afgestaan, dat nog te ha- rer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst als klerendepót voor geëvacueerden. De goederen worden van het paleis uit rechtstreeks gezon den naar getroffenen, die in de omge ving van Den Haag zyn ondergebracht. Op Goeree en Overflakkee vallen 433 mensenlevens te betreuren Nog 6teeds stijgt het aantal slachtoffers. Van 1372 personen is de dood nu zeker. Alleen op Goeree en Overflakkee zyn reeds 433 mensenlevens aan de vloedgolf ten prooi gevallen. Op het eiland Tholen 304. En even pijnigend als de zekerheid over deze doden, is de martelende onzekerheid over hon derden anderen. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen: In St. Philipsland verdronken: A. A. van der Est, 39 jaar uit Bruinisse; W. M. Faasse, 76 jaar; J. van C. de Graaf; L. Vroegop, 13 jaar te Steenbergen/Kruisland. In Staven is se verdronken: J. Hage, man, ca. 60 jaar; W. J. Hage-Sauke, ca. Ligtendag, 36 jaar; J. P. Geense, 79 jaar 50 jaar, echtgenote van J. Hage; P. J. allen te St. Philipsland. Als omgekomen, doch nog niet gevon den worden opgegeven: M. den Haan, 80 jaar uit St. Annaland, wed. van Jan Lig- tendag; C. J. Suurlant, 19 jaar; J. J. Suurlant, 24 jaar, beiden uit Tholen; J. M. Suurlant, 55 j. te Poortvliet, weduwn. Regering treft maatregelen Speciale hulp aan emigranten uit de getroffen gebieden Aan de slachtoffers van de watersnood zullen uitkeringen worden verstrekt vol gens de regeling, welke in 19441945 heeft gegolden voor oorlogsslachtoffers. De ze regeling geldt voor werkloos geworden arbeiders, voor middenstanders, boeren en verder voor iedereen, die tengevolge van de ramp zonder inkomsten is geko men. Deze regeling voorziet in een uitkering tot 90 van het laatst genoten inko men, terwijl de mogelijkheid bestaat daarboven uit te komen. Verder is in studie genomen het vraagstuk van de vergoeding voor diegene, die in een gezin zijn op genomen en voor deze gezinnen zelf. Een concept-regeling voor kostnemer en kost- gever is reeds gereed. Een en ander zal van 1 Februari af gelden. Kade te Veere toont verzwakkingen Het keiengedeelte van de Veerse Ka de, dat tot 3,50 a 4 meter van de kade muur reikt, vertoont, naar Vrijdag is gebleken, op sommige plaatsen neiging tot verzakken. Men neemt aan, dat water door de kademuur is heenge drongen, waardoor het zand zakt. De Rijkswaterstaat achtte geen direct ge vaar aanwezig, maar bij wijze van voorzorg heeft men de slechte plekken van de Kade afgezet en wordt zwaar verkeer geweerd. Het stoffelijk overschot van de se dert 1 Februari bij reddingswerk ver miste dienstplichtige soldaat A. Zwarts, en afkomstig uit Delft, is in de omgeving van Klundert aangespoeld. Deze mededelingen werden gedaan autoriteiten maatregelen genomen, om- door de heer F. H. N. Werner, secre taris-generaal van het departement van maatschappelijk werk, tijdens een bijeenkomst in Den Haag, waarop bij zonderheden bekendgemaakt werden over het werk van de Coördinatiecom missie der regering. Nagegaan worden de mogelijkheden van schadevergoeding, terwijl in studie genomen is de maatschappelijke zorg ten behoeve van evacué's. Zij worden thans ondergebracht in, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Utrecht. Verwacht wordt, dat de eerste fase der hulpver lening Dinsdag a.s. kan worden afge sloten. Vandaag wordt in 's-Hertogenbosch een vergadering gehouden om na te gaan, wat gedaan moet worden met het oog op de aanstaande gemeente raadsverkiezingen. EMIGRATIE. Inmiddels hebben ook de emigratie dat een aantal bewoners van de ge troffen gebieden op het punt stond te emigreren. Van de 700 gezinnen (2300 perso nen) uit die gebieden, waren er 70 (200 personen), die op het punt stonden binnen 4 a 6 weken te vertrekken. De emigratie-autoriteiten hebben contact opgenomen met het centraal bevolkingsregister, met de arbeidsbu- reaux en de particuliere organisaties om op de hoogte van de huidige ver blijfplaatsen der emigranten te komen. Voor hen zijn de papieren, waaron der vooral de röntgenfoto, zeer belang rijk. Met het centraal bureau keuring op medisch en hygiënisch .gebied werd overleg gepleegd. Dit zal kosteloos voor een nieuwe röntgen-foto zorgen. PASPOORTEN. By het verloren gegaan zijn van pas poorten zal er onmiddellijk voor een nieuw worden gezorgd. Voor de emi granten uit Noord-Brabant en Zeeland is er een regeling getroffen met het Bureau afgifte paspoorten van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat direct kosteloos een nieuw paspoort zal verschaffen. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft toegezegd zonodig voor kleding en verdere noodzakelijke uit rustingsstukken te zullen zorgen. Degenen uit de noodgebieden, die eea aanvraag voor emigratie hebben ingediend, zuilen een voorrangsbehan- deling genieten. Zij zullen dus niet in kommervolle omstandigheden behoe ven te wachten. Men ondervindt een. grote welwillendheid van de emigra tie-autoriteiten der ontvangende lan den. Kans op vorst. (Van onze weerkundige mede werker). Door de ligging van een hoge druk- gebied boven Scandinavië zal in de komende dagen met Noordoosten winden koude lucht worden aange voerd, waardoor 's nachts ook in Zeeland matige vorst kan voorko men. In een groot deel van ons land is flink wat sneeuw gevallen. Zeer koud is het in Scandinavië en Rus land, waar temperaturen beneden 25° C. geen zeldzaamheid zijn. Het koude weer zal de eerste dagen aanhouden, bij matige winden tus sen Noord- en Oost, waarbij plaatse lijk in ons land 7 a 10° vorst- ver wacht kan worden. Het gevaar voor harde of krachtige wind is niet gTOOt. Hage-Koeman, allen te Stavenisse. In Kerkwerve: L. Kloet, 65 jaar, zijn moeder H. Kooman, 89 jaar; C. van der Bijl, 84 jaar. In Oude lande kwam om het leven: C. Janssens, 78 jaar, echtgenote van Joh. MoL Als vermist is opgegeven de dpi. sol daat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende by de koks- school te Leiden en afkomstig uit Rotter dam. Bij reddingswerkzaamheden nabij Abben- broek is hij Maandag voor het laatst ge- zien. Bij het nationaal Kampeiuonds was tot hedenmorgen vroeg een be drag van f 16.900.000.geteld. Herhalingsoefeningen in Maan atgeiast De Minister van Oorlog heeft in ver band met de noodtoestand de herhalings oefeningen afgelast voor die oorlogson derdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, aienstpiicntigen onderofficieren en dienstplichtige korpo raals van de Kon. Landmacht die een oproeping heboen ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor hernaiings- oefeningen onoer de wapenen te Komen en alle diens iplichiige Korporaals en dienstplichtige soldaten van ae Kon. Landmacht die een oproeping heooen ontvangen om op 16 maart 1953 voor herhalingsoefeningen onoer de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping géén gevolg te geven. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Matige tot lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1