AKKERTJES KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Nare dagen Nooddijken verrijzen in het polderland van Arnemuiden kanuij ii Vijf Belgische Dukw's in actie op Beveland West Zeeuwsch-Vlaanderen paraat tegen sluimerend gevaar Weer dertien slachtoffers te Goes begraven. II Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 3 Honderden aan de slag 's Nachts wordt gewerkt in het felle licht van de schijnwerpers Wanneer men naar Noord-Zeeland en de Bevelanden ziet, maj gezegd worden, dat Walcheren de ramp van Zaterdag op Zondag nog vry goed heeft doorstaan, ai la dan ook op talrijke plaatsen ontzettende schade aangericht en zyn vijf mensenle vens te betreuren. Niettemin ls de toestand In en by Arnemuiden droevig. Uitge strekte polders staan onder water, talrijke gaten in de zeedyken" wachten op slui ting en in het laaggelegen gedeelte van het dorp is twintig procent van Arnemui- dens woningvoorraad door het water getroffen. De bewoners zyn spontaan door hun medeburgers in huis genomen; slechts voor twee families moest woonruimte worden gezocht. Honderden mannen zagen wij Don derdagmiddag in de wijde omtrek van Arnemuiden in de weer om noodvoor- tieningen te treffen. Burgemeester J. v. d. Bos wist zelf niet hoeveel er aan de slag waren, maar hij schatte hun aantal op 7 a 800. Om te beginnen zijn alle daar toe in staat zijnde mannen uit het dorp, die Zondag natuurlijk vrijwillig redden, wat er te redden viel, inge- achakeld; dit zijn er bijna vijfhonderd. Verder arriveerden gisteren ongeveer 250 mannen uit Noord-Brabant in au tobussen en deze hebben ook reeds de spade ter hand genomen. Tenslotte ryn er nog 40 Amsterdamse studenten aan de arbeid en verleent een groep militairen assistentie. Die studenten ryn van verschillende faculteiten; wij ragen aanstaande juristen en predi kanten schouder aan schouder werken met kloeke Arnemuidse vissers Brabantse arbeiders. In de zeedijk van dé Oranjepolder «Jjn drie gaten geslagen. Men is nu be zig een nooddijk aan te leggen, die Donderdagmiddag vrijwel klaar was. Daaraan werken drie ploegen, ook des nachts, want in dit Walcherse water gebied heeft men gelukkig de beschik king over schijnwerpers. Nooddijken worden voorts opgericht in de Nieu- wekerkepolder de dijk vertoont hier twee openingen; bij de ene resteert nog de dijkfundering, de andere is een kreek, die in de nacht van Woensdag op Donderdag nog weer breder is ge worden en in de Suzannapolder, waar de zeedijk op twee plaatsen is weggeslagen. RIJKSWEG GERUÏNEERD. De Rijksweg is ter hoogte van het viaduct bij het begin van de Sloedam bijzonder zwaar gehavend; er is een groot stuk weggeslagen. Onder dit viaduct is ook een nooddijkje opge- Elf en een half millioen gulden heeft het Nederlandse volk in 4 dagen tijds bijeengebracht voor de hulpverlening aan de getroffen ge bieden, afgezien nog van de hulp in natura, die van vele zijden door de Nederlanders zelf werd verleend. Het is een indrukwekkende demon stratie van nationaal saamhorigheids gevoel, die voor de getroffen gebieden een ruggesteun is, een morele duw voorwaarts. Nu het besef van de nood zo groot is alom, verzekerden ons ver- rcheidene zwaar getroffenen, dat zij vertrouwen krijgen, dat zij inderdaad op de been zullen worden geholpen. Laat ons alleen hopen, dat het daar mede sneller zal gaan, dan met de vergoeding van de oorlogsschade. Die heeft zeer traag gewerkt en lang niet altijd bevredigend. Toen werd de wil tot vergoeden ge remd, mag men veronderstellen, door het feit, dat geheel Nederland een hon gerwinter had doorstaan. Men had te zeer oog voor eigen tegenslag om nog oog te hebben voor de veel grotere tegenslag in de noodgebieden. Hopelijk zal het ditmaal anders zijn. Nog steeds is üe dreiging in Zee land niet afgewend. In de nacht van Woensdag op Donderdag braken op Schouwen wederom dijken door. Alarmerende berichten ver spreidde de radio over de situatie bij Noordgouwe. En bij Ellewoutsdijk moest man en macht worden ingezet om de dijken daar te houden. Krabbendijke moest geëvacueerd worden als gevolg van nieuwe doorbraken tussen dit dorp en Waarde. Toch wordt het algemene beeld van de ramp rustiger. De hulpverlening ge schiedt steeds doeltreffender, waar ge holpen dient te worden kan thans snel hulp aanwezig zijn. Er is een eind ge maakt aan het goed bedoelde, maar ondoeltreffende zenden van goederen naar Zeeland. Er is hier al zeer veel aanwezig, waarmede men momenteel geen weg weet. Pas later, als ieder, geëvacueerd of niet geëvacueerd, zijn plaats heeft gevonden, kan verstrekt worden wat beschikbaar is. Op dit ogenblik belemmeren grote transpor ten het eerst noodzakelijke werk. Niemand heeft vergeefs gegeven. De behoefte zal straits ontstellend groot blijken. Zo groot, dat zelfs een elf en een half millioen een droppel op een hete plaat kunnen zijn. Voorlopig echter dient slechts naar Zeeland te komen, wat direct van node is. Ontstellend is de mededeling van ir. A. G. Maris van de rijkswa terstaat, dat vermoedelijk de be volking van Schouwen en Duiveland niet naar het eiland terug zal kunnen keren voor het volgend winterseizoen. Ook hier worden de alarmerendste geruchten dus door de werkelijkheid overtroffen. De bewoners van het eiland verla ten hun woongebied wél met een trieste wetenschap. Geen moed verloren evenweL De zee zal ook Schouwen en Duive land weer moeten afstaan. Intussen schenkt men onder de in vloed van de Februari-ramp op hoog niveau thans ernstig aandacht aan de mogelijkheid van dichting van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse zee gaten. Het vroegere Zuiderzee-gebied heeft van de orkaan van de nacht van Za terdag op Zondag niets te lijden ge had. De Afsluitdijk heeft zich prachtig gehouden. In 't radio-parlement werd gisteren opgemerkt, dat deze dijk in één enkele nacht zichzelf betaald heeft. Op dezelfde manier zou zich ook een dijk voor de Zeeuwse en Zuid- Hollandse zeegaten in één nacht be taald kunnen maken. Want wat er nu verloren is gegaan, kost meer.... richt, maar dit werd Woensdagnacht, toen het water ca. 1 m. hoger kwam dan bij gewone vloed, weer vernield. Men geeft de. moed echter niet op. Op de rijksweg zagen wy mensen bezig, een -noodverbinding voor de wa terleiding te maken. Deze leiding werd bij het viaduct vernield. In Arnemuiden zelf, in de Schutters hofstraat, was men met een heistel ling in de weer om voor de duikers een damwand te slaan. Daarna hoopt het gemeentebestuur, dat door het ope nen van de duiker bij de spoorbaan, het water in het dorp geloosd kan worden. Westelijk van de hofstede „Spoorzicht" is in de spoordijk een gat van 60 meter geslagen. De rails drij ven over de landerijen. Personeel van de N.S. werkt hier aan het herstek Op de hoek van de Grindweg naar Arne muiden en de rijksweg is een kleiput gecreëerd; een dragline stort de vette klei op vrachtauto's en ook worden hier zandzakken met klei gevuld. In de Oranjepolder zijn 150 scha pen en ander vee van de boer Crucq omgekomen. Drie paarden, die drie dagen in het water hebben gestaan, leefden nog en zijn met een boot ge red. INGEBRUIKNAME KERK KOUDEKERKE UITGESTELD. De officiële ingebruikname van de Hervormde kerk te Koudekerke, welke was vastgesteld op Zaterdag 7 Februari a.s., ia tot nader order uitgesteld. Op Zondag 8 Februari des morgens om 10 uur zal wel in de kerk een dienst worden gehouden, waarin voorgaat ds Van Dijl. Na deze dienst zal de president-kerk voogd het gerestaureerde kerkgebouw aan de kerkeraad overdragen. Van pleiziervaartuig tot reddingsboot! „Vraagt U mij niet, hoe de toestand in overstroomd Zuid-Beveland la, het ie er heel erg, maar toch zyn we biy dat we daarheen zyn geweest, al hebben we ook vaak met grote moeilükheden te kam- pen gehad", aldus de heer G. P. Goergem uit Middelburg in België die de leiding had van vyf Belgische Dukws uit Blankenberghe, pleziervaar tuigen welke in normale tyd aan het strand worden gebruikt. Dit convooi trok Donderdagmorgen om 7 uur uit Middel burg naar Beveland. Aanvankelijk, zo vertelt de heer Goer gem verder, bleven de vijf voertuigen bijeen, later verloren wij de „José" en de „Crocodil" uit het oog, zij trokken on- der leiding van mijn zoon verderop. Ik vervolgde met de „Neptune", de „Guy" en de „Monty" de tocht naar Driewegen i waar vee moest worden gered. We zijn daar na veel strubbelingen ge- i komen en slaagden er inderdaad in 18 koeien te redden en aan de dijk te zet ten. Het ging niet gemakkelijk, maar met vier tegelijk achter de Dukws gebonden slaagden wij er in de dieren half zwem mend en half lopend over te brengen. Een ziek paard en een stier verdronken, wij konden dat niet verhinderen. Toen hadden we de pech van de dag; juist toen we op weg waren naar Oudelande, waar nog meer vee in nood verkeerde liepen alle drie de Dukws vast en slechts na veel moeite slaagde een van de drie erin vlot te komen en ook de andere te helpen. Omdat geen slaapplaatsen te bereiken waren en omdat onze voertuigen niet over verlichting beschikken zijn we toen terug gekeerd naar Middelburg om hier te overnachten. Vrijdag hopen we weer een opdracht uit te voeren. Het voedsel dat we meegenomen hadden laten we hier, want daaraan schijnt geen gebrek te bestaan. Uit het verhaal van de redders bleek nog eens temeer, hoe moeilijk het is hulp te bieden. De mensen uit de streek zelf, voorzover nog aanwezig, weigeren perti nent hun woningen en hoeven te verla ten, ondanks het water dat alles omringt, ondanks de ruim honderd stinkende ca davers die de redders alleen al op slechts vier boerderijen aantroffen. Juist toen de heer Goergem ons ver telde hoe zy onder Driewegen werden begroet door Belgen die daar met een vliegtuig op een hoogte van enkele me ters overkwamen, kwam iemand het be richt brengen, dat de „José" en de „Cro codil" zich hadden gemeld. De voertui gen waren er in geslaagd om Krabbendy- ke te bereiken, waar zij een belangrijk aandeel hadden In het vervoeren van de .evacué's naar Brabant. Angstige blikken op Noordzee Met man en macht wordt aan noodherstel gewerkt (Van een onzer verslaggevers) CADZAND, Donderdagmiddag. Wie menen mocht dat het gevaar thans ls gewe ken, ziet zich bedrogen wanneer hy in Caüzand geconfronteerd wordt met een nu weer onstuimige Noordzee. De inwoners van Cadzand en omstreken beseffen het gevaar. Verbeien zetten zy de stryd voort en op de afgebrokkelde duinrand zwoegt men aan het voorlopig herstel. Tractoren, vry willig afgestaan en bemand door de boeren, ryden af en aan, en onder toezicht van ambtenaren van Ryks- en Provin ciale Waterstaat tracht men in alleryl de zeewering opnieuw weerbaar te maken. Een uiterst zwakke plek is wel de duin richel voor het Strandhotel en hierop concentreert zich dan ook momenteel de grootste aandacht. Doch ook het overige gedeelte van het strand vanaf het Zwin tot aan de Nolledyk biedt een erbarmelyKe aanblik. Gemiddeld bedroeg de duinafslag vijftien meter en her en der liggen de bunkers in elkaar gescho ven als waren het lucifersdoosjes ver spreid. Gebleken is, dal aeze bunkers ais uitermate zwakke plekken in de zeewe ring beschouwd moeten worden:, zodat er alle reden is om hiermede bij het defini tieve herstel terdege rekening te houden. Buiten alle verwachting heeft de zee sluis bij Cadzand het geweld doorstaan, hoewel deze sluis wel lekt. Het voorlopig herstel aan de Nolledijk is vrij ver gevor- derd zodat hier onder- de huidige omstan digheden geen direct gevaar meer be staat. De herdykte Zwartepolder, welke was ondergelopen, is nu weer vrijwel droog en de materiële schade valt mee. Alle hotels op de duinen kwamen er onbeschadigd af, maar de eigenaars wer pen voortdurend angstige blikken op het grauwe water dat nu by storm welhaast vry spel zou hebben. Vandaar dat koorts achtig aan het herstel van de zeewering wordt gewerkt. Donderdagmorgen overstroomde een klein, op Nederlands gebied gelegen ter rein op de grens Retranchement-Knocke, tengevolge van de afvloeiing van het overstroomde vliegveld „Het Zoute". De ze afvloeiing ondermijnde de kanaaldijk, welke terstond met zandzakken verste vigd werd, waardoor het gevaar bezwo ren kon worden. GENOEG ELLENDE „Nee, deze mensen moeten beslist niet in de hotels op de duinen worden onder gebracht. Zij hebben nu genoeg ellende van het water ondervonden". Dit zegt burgemeester J. A. Leenhouts van Cad zand, wanneer hij zich voor het probleem gesteld ziet, een vijftigtal viucntelingen uit de zo zwaar geteisterde gemeenten O uwer kerk en Nieuwerkerk onder U brengen. Vijftig mensen. Slechts een ge ring aantal van de talloze slachtoffers. Vijftig mensen, die ondanks alle doorsta ne leed nog dankbaar zyn. Voor het feit dat zij gespaard bleven en dat zy in Cad zand zo een gastvrij en liefdevol onthaal vinden. Hun ervaringen? Gelijk aan die van de velen waarmede wy reeds eerder spraken; oneindig triest en welhaast on bevattelijk Slechts in de materiëie nood van deze mensen kan worden voorzien, hetgeen dan ook spontaan geschiedt. In Cadzand en Retranchement bracht men resp. f 5000.(f 5.per inwoner) en f 3600. f 6.per inwoner) aan geld bijeen, ter wijl bovendien goederen werden afge staan. In Breskens stroomden geld 6500.en goederen eveneens binnen. NIEUWE DUITSE AMBASSADEUR IN DEN HAAG De Westdnitse regering heeft het voornemen dr Hans Muehlenfeid, de fractieleider van de Duitse partij in de Bondsdag, te benoemen tot ambassa deur In Den Haag. Alhoewel het in Bonn betreurd wordt, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn ge publiceerd, wordt niet ontkend dat aan de Nederlandse regering om het agre- ment voor dr Muehlenfeid is verzocht. PENNING WATERSNOOD 1953. De vereniging voor penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp hee/t. De penning wordt algemeen ver kiesbaar gesteld en de netto-opbrengst zaï ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. Wenckebach is bereid gevonden het omwerp hiervoor te maken. DOOR OOG VAN NAALD. „Wij zijn door het oog van een naald gekropen, vertelt ons Breskens' burge meester J. A. Eekhout, die echter dank baar gestemd is omdat in zyn gemeente evenals in overig West Zeeuwsch- Vlaanderen geen slachtoffers te be treuren zijn. De materiële schade is even wel enorm groot, met name aan de be drijven rondom de haven' en aan een nieuw hotel. Ook in Breskens beseft men het slui merende gevaar, en met man en macht worden de zwakke plekken in de dyken, zowel ten Oosten als ten Westen van Breskens, hersteld. Intussen zijn in Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen coördinatie-commissies ge vormd, teneinde de werkzaamheden en noodzakelijke voorzieningen zo efficiënt mogelijk te kunnen regelen. In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen staat deze commis sie onder voorzitterschap van de heer A. L. S. Lockefeer en in West Zeeuwsch- "Vlaanderen is de heer C. Hamelink voor zitter. Voorts hebben in deze commissie o.a. zitting een vertegenwoordiger van de Provinciale Waterstaat en een van Rijkswaterstaat. In Zierikze© is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatlsche aandoeningen kent "n leven pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker*» weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware p" Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep In de weef sels doordringen, voelt U. noe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit Ideale wrljfmlddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker"» Kloosterbalsem„Geen goud zo goed"t' Deze foto is genomen op de Kleine Markt te VJissingen op Zondagochtend. Rechts het bureau van de Provinciale Zeeuwse Courant. DIENSTEN P.T.T. IN MIDDELBURG. De directeur van het P.T.T.-kantoor in Middelburg deelt ons mede: Er hebben in Middelburg voorlopig cn tot nader order twee postbestelling" werkdagen. Voor de eerste order twee postbestellingen plaats op werkdagen. Voor de eerste postverzen ding van Middelburg uit is de laatste bus- lichting aan het hoofdpostkantoor vast gesteld op 4 uur v.m., voor de tweede verzending op 13.30 uur. Voor het aanbieden van telegrammen is het kantoor te Middelburg voorlopig dag en nacht opengesteld. Bioscopen Zondag a.s. in gehele land gesloten. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemene gedenkdag, de bio scopen Zondag 8 Februari in het gehele land gesloten zullen zijn. 'ïncez. med«" Officiële Publication COLLECTE RAMPENFONDS. Ter leniging van de grote nood zal te Vlissingen op 7 Februari a.s. een grote geldinzameling worden gehouden. Collectanten worden verzocht zich op Vrijdag 6 Februari des njn. 2 uur te melden op de Wethouderskamer (kamer 5) ten Gemeentehuize. Gelden kunnen ook gestort worden op gironummer 12692, Vlissingen (gemeen te-ontvanger) met vermelding op het strookje: Rampenfonds. De burgemeester van Vlissingen ver zoekt ieder, die meegeholpen heeft aan de strijd tegen 't water en die nog daar voor verstrekte materialen (kruiwagens, schoppen, electrische lampen, enz.) in zijn bezit heeft, aan welke materialen de gemeente grote behoefte heeft, deze spoe dig in te leveren op een der navolgende adressen: Gem. Woningdienst, Gravenstraat 1 a. Stadsschuur, Waaigat by Grote Markt Gebouw Weeshuis, Badhuisstraat 64. Kantoor „Goed Wonen", Ravenstein- plein 2. Des voormiddags tussen 9 en 12 uur of des namiddags tussen 2 en 5.30 u. en des avonds né 5.30 uur aan het Bureau van Politie aan de Breestraat. Voor de slachtoffers. De inzameling voor de door de wa tersnood getroffenen heeft in Zoute- lande f 7500 opgebracht. Middelburg HULDIGING F. BROUWER. In de drukkerij van de firma G. W. den Boer te Middelburg is Dins dagochtend in tegenwoordigheid van het voltallig technisch en administra tief personeel de heer F. Brouwer, handzetter, hartelijk gehuldigd ter ge legenheid van zijn gouden jubileum. Hij werd toegesproken door de direc teur, de heer F. B. den Boer, die er aan herinnerde, dat de heer Brouwer 50 jaar geleden in dienst kwam en jarenlang verbonden is geweest aan de advertentieafdeling van de voormalige Middelburgsche Courant. De heer Den Boer wees op de prettige samenwer king en dankte de jubilaris hartelijk voor alles, wat deze gedurende een halve eeuw voor het bedrijf heeft ge daan. Hij bracht ook de gelukwensen van de mede-directeur, de heer F. v. d. Velde, over en wenste de heer Brouwer nog vele jaren van goede ge zondheid toe. Ook diens echtgenote, die de huldiging van haar man bij woonde, bood hij felicitaties aan. Ten slotte overhandigde de heer Den Boer de jubilaris een enveloppe met in houd. Voorts werden nog woorden van ge lukwens gesproken door de adjunct- directeur, de heer W. de Pagter, de chef van de drukkerij, de heer A. de Groot, die namens het gehele drukke- rijpersoneel een geschenk aanbood voor mevrouw Brouwer was er "een fraai bloemstuk en door de heer L. Breel, die uit naam van het admini stratief personeel een cadeau over handigde. De heer Brouwer sprak ten slotte een dankwoord. Sobere plechtigheid. Wolfaartsdijkse predikanten spraken woorden van troost Opnieuw hebben we gistermiddag op de Goese begraafplaats gestaan, waar 18 slachtoffer» van de watersnood, af komstig uit Kruiningen, Wolphaartsdyk en Ouwerkerk ter aarde werden be steld. Op de dodenakker» sprak Ds G. van Heiningen, Geref. predikant. Hij wees er op, dat de dood niet het einde bete kent, doch dat er een gelukkiger toe komst wacht. De toekomst 1* Jezus Christus, die niet alleen b gekomen voor de rechtvaardigen, maar vooral voor de zondaren. Hebben wij, vroeg de predikant, niet teveel op de dijken vertrouwd en te weinig op God? Men zal de aardse goederen moeten los laten en zich wenden tot God, by Wie alleen troost te vinden is. Ds H. J. Ponsteen, Ned. Herv. predi kant te Wolphaartsdyk sprak de be- Dertien slachtoffers van de wa tersnood zijn gisteren te Goes be graven. Eén hunner, een vrouw, is nog niet geïdentificeerd. De namen van de overigen zijn: C. Tramper, geboren 1885. D. Schipper, geboren 1876, beiden uit Wolphaartsdyk. Mevrouw C. Visser-Blok. J. Blok, 75 jaar. A. v. d. Parel, 26 jaar. Mevrouw v. d. Parel-Roelse, 23 jaar. J. S. v. d. Parel, 17 dagen. Mevrouw S. v. d. Boojngaard- Brieve. W. Willeboer, 84 jaar. Mevrouw C. Blok-Cok, 74 jaar, allen uit Kruiningen. H. J. van Damme, 40 tot 45 jaar. Johnie van Damme, 10 of 11 jaar, beiden uit Ouwerkerk. TONEELVOORSTELLINGEN Het Middelburgs Dilettantentoneel geeft ten bate van het Nationaal Ram penfonds drie toneeluitvoeringen. Opge voerd wordt het toneelspel Frieda van Ronald Millar. Om misverstand te voor komen, deelt het bestuur mede, dat het hier een toneelspel met een ernstige strekking betreft, zodat de keuze van het stuk in overeenstemming is met de zware tijd, die ons land doormaakt. Voor het Rampenfonds. De inzameling voor 't Rampenfonds heeft te Domburg opgebracht f 3067, hieronder niet begrepen een bedrag van f 400, dat de Coöp. Boerenleen bank via de Raiffeisenbank te Utrecht stortte. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Rotterd. Bank 161 Twentsche Bank 167 I Overzeese Ga» 87)< Borneo Sumatra 1C6)4 1 Internatïo Ara. Radiator 15)4 1-Ü Am. Smelting <1)4 4154 Anaconda Copper 4314 43)» Bethi. Steel 55*4 55)4 Chrysler Ford Canada 65)4B Gen. Motor» 65)4 Hudson Motor 17)4 17)4 Intern. Nickel 45)4 45)4 Kennecott SO 79)4 Rep. Steel 47)4 47)4 Stand. Brand» 27)4 27ff U. S. Steel 42 42 North Am. 23)4 23)4 Cities Service 93 92)< Midccmt. Oil 63)4 62)4 Cont. Oil 59)4 59 Philips Oil 61*4 61 Shell Union 69)4 69)3 Baltimore Miss. K. Texas 6 Tide Water 22)4 23 New York Centr. 24)4 24)< Ned. 1947 95)4 9554 Kon. Olie 317)4 313)fex Dollarlening 1947 94)4 94)4 Dito onderaand. 316)4 312j4ex Invest. Certif. 95J4 95J4 Moeara Enim 497V4B Ned. 1962-64 cum. 96 95)4 A'd'am Rubber 87)4 S6$4 Grootboek 1946 95 93)4 Bandar 'Rubber 92)4L 92 3)4 K. Olie 'S0 C. H. Ind. Bk. 112 112 Deli Bat. Rubber 98)5 97)4 S4X 34)4 Kendeng Lembc* 64)4 Nat. Handelsbank 107 108 Oost Java Rubber 28)4 28)4 Ned. Handel Mij. 158 De Oostkust 96 A. K. U. 166)4 Serbadjadi 41)4 41)4 S «803 IJ 273 274)4 Java China Jap.lijn' 121)4 99 100A •Holl. Am. lijn 139)4 139 Calvé Delft 120 122 Kon. Boot 139)4 139 Centrale Suiker Kon. l'aketvaart mi "9)4 Fokker 108 107)4 Kon. Rott. Lloyd 127)4 127)4 Gelder Zonen 155 157 Ned. Sch. Unie 130)4 129)4 Kon. Hoogoven» 159)4 158)4 Ommeren's Sch.v.' 158)4 15S)4 Ned. Forel 1S9/4 190 Stoomv. Mij. Ned. 148B 143)4 Ned. Kabelfabr. 205 20S)4 H. V. A. 97)4 97)4 Do. 6 pet. cum. pref. wd. Java Cult. 44)4 44)4 Philips' Gloeil. 162)4 162)4 N. S. U. 84 84)4 139)4 139)4 Vorstenlanden 20)4 20)4 Unilever WA 185 Deli Bat. Mij. 113)4 114)3 Wilton - Fijenoord 167 54 169 Deli Mij. 81)4 81)4 Biliton le rubr. 238 239)4 Senembah 75)4 75)4 Biliton He rubr. 173)4 174 Muller Co. 172 172:4 Dordtsche Petr. 296 298)4 Amsterd. Bank 170 171)4 Dito pref. 304)4 Escompto Bank 61)4 60)4 4. Kappie en de boomkweker waren mannen, die van aanpakken wisten. Weldra lag dan ook achter de Kraak een met aarde gevulde schuit, waarin langzamerhand een waar bos van jonge boompjes verrees. „Kappie heeft ook altijd wat bijzon ders", mopperde de Maat, die samen met de Meester afkeurend naar de be drijvigheid keken. „Wie versleept er nu een boomkwekery?!" „Ja", antwoordde de Meester somber, „voor Kappie is niets te gek als hij maar een sleep heeft. Maar de Kraak gaat net zo lang te water tot hij barst!" Kappie en de boomkweker bleken al lerminst' last van sombere voorgevoe lens te hebben. „Het is voor elkaar", zei de laatste, „mijn boompjes staan stevig met hun voetjes in de grond. Geèf ze twee maal daags hiervan een kolenschop", voegde hy er aan toe, ter- wyl hij Kappie een grote zak over handigde. „het is gevitaminiseerde kunstmest, speciaal door mij bereid! Dat gaat er bij hun in als koek, mijn heer! Het fijnste, wat een boom kan krijgen!" „Tjonge", zei Kappie, „ik zou er ja zelf haast trek in krijgen!" grafenisliturgie uit en besloot de een voudige, maar ontroerende plechtigheid, met het Onze Vader. De familieleden van de slachtoffers maakten tenslotte een gang langs de graven. Op alle kis ten lag een eenvoudig bloemstuk. Ingezonden Mededeling (Adv.) L ,.aen oel<£ aarJB Verdrijf de periodieke pijnen en dat lome, lusteloze gevoeld d i reet en af d oend met een paaol Goes. Inspecteur Oogstvoorziening kwam Op het drassige terrein achter het Chr. Lyceum landde gistermorgen een heli copter, waarin de heer Schuilenburg, in specteur van de Oogstvoorziening. een oriëntatievlucht boven Zeeland maakte. Hij landde in Goes om de heer Aartsen. de hoofdopzichter van de Ned. Heidemy mee te kunnen nemen. Het toestel ver dween daarna naar Oud-Vossemeer. Wat waardevol is op zolderl De bewoners van Kattendyke en Kloe- tinge zijn nog zo verstandig om datgen» wat waarde heeft, plus een hoeveelheid levensmiddelen op de bovenverdieping in gereedheid te zetten. Weliswaar is er geen direct gevaar voor dijkdoorbraak, maar de waterkeringen zijn nu eenmaal verzwakt en een tweede siorm zou ern stige gevolgen kunnen hebben. Voor Goes, dat achter dezelfde dijken ligt, ver dient dit voorbeeld ook zeker aanbeve ling. KRUININGEN Apeldoorn adopteert Kruiningen. De door de radio aangevraagde bespreking tussen de burgemeesters van Apeldoorn en Kruiningen heeft gisteren in hotel „De Korenbeurs plaats gevonden. Apel doorn heeft nu Kruiningen geadopteerd en men heeft overlegd op welke wijze men hulp zal kunnen verschaffen. Na de bespreking heeft men een bezoek ge bracht aan het getroffen dorp. Nederlandse schaatsers behaalden successen Op de tweede avond van de inter nationale wedstrijden te Tonsberg wal het droog weer, maar een felle, zeer koude wind blies over de baan. Dat de Nederlandse rijders zich in prima vorm bevonden bleek wel uit het feit, dat Kees Broekman het baanrecord over de 5000 meter, dat met 8 min. 24 sec. op naam stond van Hjalmar Andersen en het vorig seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden verbeterde en dat Wim van der Voort het baanrecord op de 1500 meter, dat in het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20 sec. bracht Van de vier afstanden be zetten de Nederlanders drie maal de eerste plaats en twee maal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd in het algemeen klassement, dankte de Noor aan zijn sterke 500 meter, welke hij op de eerste avond in 43 sec. reed, waarmee hij bijna drie seconden voor sprong verkreeg op Kees Broekman, 'n achterstand welke zonder de 10.000 m. niet voor onze landgenoot viel in te halen. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Wim van der Voort, Nederland, 2.19.8 (nieuw baanrecord); 2. Finn Hodt Noorwegen, 2.21.1; 3. K. Broekman, Nederland, 2.21.6; 4. Odd Pedersen, Noorwegen, 2.23.8; 5. Leif Dyngeland, Noorwegen, 2.24.0; 6. Rolf Svendsen, Noorwegen 2.25.8; 7. Pat Me Namara, Ver. Staten, en Kornel Pajor, Zweden, 2.26.4; 9. Hugne Pettersen, Noorwegen, 2.26.5; 10. Yngvar Karlsen, Noorwegen, 2.27.9; 11. Anton Huiskes, Nederland, 2.28.0. 5000 meter: 1. Kees Broekman, 8.21.3 (nieuw baanrecord); 2. Anton Huis kes, 8.29.1; 3. Finn Hodt, 8.33.7; 4. Wim van der Voort, 8.34.8; 5. Yngvar Karl sen, 8.39.8; 6. Hugne Pettersen, 8.41.7; 7. Pat McNamara, 8.44.5; 8. Odd Pe dersen, 8.45.1. Het eindklassement luidt: 1. Finn Hodt, Noorwegen, 193.720 pnt.; 2. Kees Broekman, Nederland, 194.607 pnt; 3. Anton Huiskes, Neder land, 197.310 pnt.; 4. Wim van der Voort Nederland, 198.330 pnt.; 5. Pat McNamara, Ver. Staten, 198.367 pnt GEEN VOETBAL. Het bestuur van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. heeft in verband met de noodtoestand in het grootste deel van de provincie, de competities voor lopig stop gezet Zodra daartoe aan leiding bestaat zullen met betrekking tot de voortzetting nadere mededelin gen volgen. GEEN HANDBAL. Alle wedstrijden in Zeeland zijn voor Zondag afgelast in verband met de toe stand. Het bondsbestuur van het Neder lands Handbalverbond heeft de afdeling Zeeland alle mogelijke steun toegezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3