PRINSES WILHELMINA BEZOCHT HET GETEISTERDE ZEELAND Ontroerende momenten op tal van plaatsen Noodvlaggen daken der Yerseke thans belangrijk opvangcentrum TOESTAND OP WALCHEREN NIET VERONTRUSTEND MEER Bij Rammekens is het gevaar voorlopig geweken waaien op de boerderijen Schade op Noord Beveland minder ernstig dan men dacht Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 2 Moederlijke troostwoorden Prinses Wilhelmina heeft gisteren in gezelschap van haar hofdame, mej. J. C. M. M. Geldens, de getroffen gebieden van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren bezocht. Met een bewonde renswaardig doorzettingsvermogen heeft de 72-jarige Koningin- Moeder zich door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en het lid van G.S., de heer Philipse naar de meest be dreigde plaatsen laten leiden. Als een moeder tot haar kinderen heeft ze met de wanhopigen gesproken en overal waar zij kwam, klaarden de sombere gezichten even op en kwamen weer kleine flikkeringen in de betraande ogen. Zij heeft getroost en opgebeurd en als zij met de man nen had gepraat, zakelijk en concreet, de vrouwen had bemoedigd en kinderen door hun haar had gestreken leek het alsof het toch niet zo ernstig was en dat er nog hoop was op nieuw leven haar oprechte deelneming overbren gen. Zij leeft met U allen mee". Van hart tot hart sprak zij tot deze berooiden in het eenvoudige kamertje van politieman Aarts, waar de heer de Vriend uit Baarland, de heer Meeuwse uit Oudelande en de heer Hoeve uit Baarland aanwezig waren. Tijd om thee te drinken was er niet. Verder ging de ramp-tocht nu naar Driewegen. Om kwart over vier stop te de stoet voor het gemeentehuis. Een klein groepje mensen stond daar. „Leve de Prinses", riep er een. Deze roep werd overgenomen door de an deren en het klonk als een spontane dank. Burgemeester Th. J. Andriessen van Overzande, oud-wethouder v. Oosten van Driewegen en wethouder J. van Oosten van Driewegen werden hier aan de Prinses voorgesteld. ONVERGETELIJK. By het stationnetje Oudelande, waar de meisjes stonden met de band „Vluchtelingenhulp" speelden zich on vergetelijke ogenblikken af, toen de Prinses daar was. In de verte naderde over de spoor dijk, die nog droog was en zich als een zwarte streep door het water trok, een groepje vluchtelingen. Wild joeg de sneeuw en gemeen koud wasde wind. Verkleumd en apatisch van ellende stonden zij later bij de hofauto. Een jong vrouwtje droeg een baby in haar Gistermorgen tegen tienen kwam Prinses Wilhelmina met de D-trein uit Nederland in Antwerpen aan. Hier stond haar hofauto gereed, waarmee zü naar de Zeeuwsvlaamse grens reed. Hier werd Prinses Wilhelmina begroet door de Commissaris der Ko ningin, die 's morgens vroeg vanuit Vlissingen de Westerschelde was over gestoken. Via Hulst reed het gezel schap naar Kloosterzande en Ossenis- se, waar Prinses Wi Telmina het eerste overstroomde gebiea in Zeeland zag en waar zij zich terdege van de situatie óp de hoogte liet stellen. ZUID-BEVELAND, Met de veerboot „Prins Willem I" Stak men over naar Hoedekenslterke, waar Prins Wilhelmina om 1 uur werd begroet door de burgemeester van Hoedekenskerke, mr H. J. M. Stieger. Zij sprak geruime tijd met de weduwe Leijs, die haar man Zaterdagavond had verloren. Hij verdronk toen laat in de ■vond tijdens het meren van de veer boot. Nog een half uur later stond ze by 't ondergelopen land rond Kruiningen. Grote ruwe kerels, die uren lang aan de dijk hadden staan ploetereu, zagen plotseling de landsmoeder voor zich staan en menigeen kon zijn ontroering niet meer bedwingen. Bewogen sprak Prinses Wilhelmina met hen, die have en goed en familieleden hadden ver loren. GOES. Niet minder roerend was het toneel tje in het ziekenzaaltje in het „Schut tershof" te Goes. Het scheen of de sfeer van verschrikking en dood hier tven toas verdwenen. De gewonden en gieken maakten na die verschrikke lijke dagen ogenblikken mee, die zij Sich steeds zullen herinneren als een kostelijke schat. Prinses Wilhelmina werd over de „vluchtelingendienst" ingelicht door ds Strating. Later maakte zij burgemees ter mr W. C. ten Kate een compliment over de wijze, waarop de redding van de getroffenen in zijn gemeente was georganiseerd. In Wolphaartsdijk sprak Prinses Wilhelmina de werkmannen bemoedi gende woorden toe en prees zij het doorzettingsvermogen van deze men sen. De burgemeester zette de situatie Uiteen. In snel tempo zette de stoet de tocht voort. Voorop reed de heer Phi lipse, gevolgd door de hofauto, de auto van de Commissaris der Ko ningin en onze perswagen. De mees te voorbijgangers merkten het hoge bezoek niet op. In de blikken van sommigen was een blijde verrassing te lezen. GEBREK. Via Goes, 's-Gravenpolder en Kwa dendamme reed het gezelschap naar net ondergelopen land van Baarland, Waar op een afstand van 500 meter Van Kwadendamme de burgemeester Prinses Wilhelmina de ramp vertelde die zijn gemeente had getroffen. Hij getuigde van de heldhaftige hou ding van de bevolking en het onnoe- gielijk leed van iedereen. Ook hoorde rinses Wilhelmina en dit was de klacht die telkens terugkeerde van gebrek aan reddingsmiddelen, het ge brek aan warme kleding en dekens. In het huis van de politie Aarts bij Kwadendamme werd de heer Meulenberg aan de Prinses voorge steld. En voor de zoveelste keer de ze dag hoorde zij hoe iemand alles had verloren. De kleren die hij aan had waren zijn enig bezit. „Groeten aan uw vrouw", waren de eenvoudige woorden van de Prinses. „Zij leeft nog". En offi ciëler voegde zij er aan toe. „Na mens H.M. de Koningin moet ik U arm in een natte deken gewikkeld. Het drong nauwelijks tot deze armen door, dat Prinses Wilhelmina die oude dame was, dis hen zo bemoedigend toesprak WALCHEREN. Via 's-Heerenhoek, Lewedorp, de Sloepolder werd om kwart over vijf Walcheren bereikt. Tegen 5.30 u. maakte de burgemeester gemeente by de Prinses zijn opwach ting. Een daverend gejuich steeg op, toen de stoet even later voor 't Wees huis in de Badhuisstraat stopte. Hier sprak H. K. H. geruime tyd, staande voor haar auto, met de wet houders van Oorschot, van Popering en Poppe, de gemeentesecretaris, de heer A. de Beijl, en de hoofdopzichter Dr v. d. Borgh vloog naar Schouwen De heer J. R. van der Borgh te Mid delburg, Geneeskundig inspecteur Volks gezondheid Zeeland heeft gisteren per helicoptère van de SABENA, die vanuit Goes vertrok een bezoek gebracht aan het ziekenhuis te Noordgouwe, waar hij door doktoren en verpleegsters met open arrr.en werd ontvangen. Gisteravond vertelde dokter van der Borgh ons van zijn wedervaren. ,„De toestand op Schouwen en Duiveland is zeer erntig, er zal daar veel materiële hulp nodig zijn. De aanblik van het ei land is meer dan troosteloos. In Zierik- zee kon de helicoptère niet landen, om dat er teveel water stond. In het ziekenhuis te Noordgouwe is alles gunstig. De patiënten, 40 tot 50, zijn allen naar boven gebracht. Ze hebben nergens gebrek aan. Ook aan medicamen ten bestaat geen behoefte, dat is trou wens nergens in Zeeland het geval. Het ziekenhuis heeft een eigen electrische centrale, die volledig in tact is. De polder rondom het ziekenhuis staat droog. Het was gistermiddag echter de grote vraag, of de binnendijk, die 700 tot 800 m. verder ligt het zal houden. Met het oog daarop wordt de toestand van die aard geacht dat het ziekenhuis zal wor den geëvacueerd. Vannacht werd vanuit Zierikzee ge seind, dat de toestand in Noordgouwe toch kritiek geworden zou zijn. De patiënten zouden zich op de zolders van het ziekenhuis hebben verzameld. Ook In Brouwershaven was de situa tie hachelijk. De dijk is reeds bezwe ken of zij kon elk moment bezwijken. Gunstige berichten uit Zeeuwsch-Vlaanderen Hulp uit Brabant en België Zowel uit Oost- als uit West Z. Vlaanderen kwamen Maandag gunsti ger berichten binnen. Men had in de door overstroming geteisterde gebie den de toestand thans goed in de hand. Alleen de binnendijk van de Hoofd plaatpolder vormde nog een bedreigd punt en daar is dan ook met man en macht gewerkt aan de versterking. Militairen uit Brabant bevonden zich thans zowel in Oost- als in West Z. Vlaanderen voor de hulpverlening. Bo vendien arriveerde te Oostburg een txdeling Belgische genietroepen met 16 bootjes en een zware motorkraan. Ook uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen komen gunstige berichten binnen. Vandaag wordt reeds met het droog- nalen van verschillende polders be gonnen. In Terneuzen blijkt geen en kel slachtoffer gevallen te zijn. Te liontenisse werd onder leiding van de Gedeputeerde, de heer A. L. S. Locke- i-jer, een conferentie gehouden om te 1 omen tot de vorming van een coör- tinerend lichaam by het wederop- bouwwerk. By Kloosterzande, waar 2000 H.A. grond onder water staat, kon de vroondomein. van Gemeentewerken, de heer J. Moll. J.ruispolderdyk gedicht worden. Dit die de leiding van de voorlopige her- geschiedt onder leiding van de heer stelwerkzaamheden heeft. Collot d'Escury, rentmeester van het Tegenover burgemeester Kolff sprak de Prinses later haar grote bewonde ring uit voor de wijze* waarop men in Vlissingen de zaak onmiddellijk heeft aangepakt. In het bijzonder toonde zij zich getroffen door de Ijver, waarme de men in de winkelstraten in de weer was om de aangerichte schade te her stellen. Langzaam reed men daarna jover de zwaar geteisterde boulevard van de stad, waar kort te voren het ge weld van de golven vrij spel had. Het laatste wat Prinse» Wilhelmina gisteren van de ramp in Zeeland zag, was de zwaar geteisterde bin nenstad van Vlissingen, waar de nij vere bewoners weer hard werkten aan het herstel. Dat was een bemoe digend slot van deze ramptocht. OPROEP TOT ALLE BURGEMEESTERS. De Commissaris der Koningin heeft tot alle Zeeuwse burgemeesters het dringende verzoek gericht alle lijken, die mochten worden gevonden, te identificeren en foto's te maken. Het drama van Schouwen Het eiland staat blank (vervol* van pag. 1) NOODVLAGGEN. Maandag wapperden noodvlaggen op tal van boerderijen, maar men be schikte niet over voldoende roeiboten om de mensen uit hun hachelijke posi tie te verlossen. Men ving aan met vissersschepen langs de zeedijken te varen en haalde met vletten de men sen zoveel mogelijk van de daken der nabijgelegen boerderijen. Langs de kust bij Ouwerkerk bleek de zeedijk over een grote lengte weg geslagen en men zag hoe de zee nog regelmatig brokken dijk ondermijnde en deed wegzinken in de diepte. Practisch het gehele eiland staat blank, met uitzondering van Zonne- maire en Noordwelle, waar de polder dijken het water gekeerd hebben. Te Dreisehor is een dode te betreu- dijken het water gekeerd hebben. Ook rond Haamstede is enig gebied ge spaard gebleven. URKERS KOMEN HELPEN. De Urkers, die zich herinneren hoe De toestand op Zuid-Beveland Bij Kruiningen veerhaven verdronk een aantal reizigers OOK OP ZUID-BEVELAND worden de reddingswerkzaamheden onverminderd voortgezet. Yerseke is een voornaam opvangcentrum geworden. Onvermoeid varen Yerseker vissers naar het rampzalige Schouwen. Ze zyn teruggekeerd met meer dan duizend verkleumde mensen die in het dorp liefderijk zyn opgenomen. In Goes heeft men gisteren de ganse dag in spanning gewacht op de komst van zes Sikorsky-amphibie hellcoptères, die vanuit Duitsland door de Britten zouden worden ingezet en waarmee men vanaf het Goese sportveld hulp zou gaan verle nen aan Sehouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland, Noord Beveland en de Zak van Zuid Beveland. Ze z(jn nog niet gekomen. Men hoopt nu maar, dat ze van daag zullen arriveren. Nu er een dag voorbij ia, heeft men, zfj het nog niet volledig toch een beter overzicht van de situatie. Zwaar ia de wond die aan da zeedijk by Baarland Ruim 300 mensen geëvacueerd Arnemuiden gedeeltelijk onder water Op Walcheren, dat gelnkkig heel wat minder heeft geleden dan In '44, was de situatie Maandag niet verontrustend meer, al blijft grote waakzaamheid geboden. De Zuidwatering is, doordat men de toestand by Rammekens en de Schoone Waar din meester is gebleven, een overstroming bespaard gebleven. Het diepe gat in de dijk tussen Veere en Vrouwenpolder was Zondagnacht om twee uur dicht; met man en macht heeft men gisteren gewerkt aan de kleidam. Trouwens, op tal van plaatsen aan de kusten van het eiland, dat zich Maandag koesterde in een wel dadig aandoend zonnetje en dat onder de hoge, blauwe hemel een vredige indruk maakte, werd onder hoogspanning gezwoegd om schade te herstellen en zo moge lijk nieuwe calamiteiten te voorkomen. Maar dat lieflijke Walcheren vertoont toch óók een zwarte plek: van Kleverskerke tot aan de Ooster-Schelde reikt de grote waterplas, waar geen leven meer mogelijk is. Dit water heeft nn ook Arnemuiden bereikt, dat voor een klein gedeelte overstroomd is. Bij Arnemuiden liep de Dokweide onder en het water kon vryelyk door ee.i duiker het laag gelegen gedeelte van het dorp nabij het station binnen dringen. De Nieuwstraat, de Spoor straat, de Schoolstraat, de Singel en een gedeelte van de Burg. Langebee- kestraat staan blank en het water is de huizen binnengekomen. Inmiddels ging men direct aan de slag om de duiker dicht te stoppen en onderwijl kwam de brandweer is actie om te proberen het water in het dorp weg te pompen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Nieuw- en St. Joosland meldde Maandagmorgen, dat het water in de Nieuwenkerke-polder en de Rapenbur- burgpolder sterk gezakt is. Er werd hard gewerkt aan de verbindingsweg van Nieuwland naar de Sloepolder, die dreigde overstroomd te worden. Uit Kleverskerke zijn rond 250 men- nagenoeg de gehele bevolking geëvacueerd, uit het overstroomde ge bied nabij Arnemuiden ongeveer 35 en uit het grondgebied van de gemeente Nieuw- en St. Joosland 27 mensen. RAMMEKENS. Het door de zee in de dijk bij Ram mekens geslagen gat levert voorlopig geen gevaar meer op. Het valt niet te beschrijven, welk een prachtige en zware arbeid talloze vrijwilligers daar Zoiidag overdag en Zondagnacht heb ben verricht. Er is gezwoegd tot men er bijna bij neerviel. Bij de Schoone Waardin is een gat in de dyk geslagen, doch de inlaagdyk, die nu als zeewe ring dienst moet doen, heeft het ge houden. SPUIEN. Maandagmorgen konden de sluizen te Vlissingen en Ritthem behoorlijk spuien, aangezien het getij gunstig was. Daardoor is veel water afge vloeid. De gemalen op Walcheren konden weer werken; Zondag moest het gemaal Boreel te Middelburg werkloos blijven, omdat het waterpeil in het kanaal veel te hoog was. Men kon moeilijk riskeren, dat een deel van Middelburg overstroomde. Langs de kust tussen Zoutelande en Dishoek is vrij grote schade aange richt, maar er bestaat hier geen on middellijk gevaar. De duinen, die hier toch reeds smal zijn, namen verder af. Er is ook flinke schade berokkend aan de Nolledyk en de nieuwe dyk, doch het water liep hier niet bet land in. De waterleiding te Biggekerke is in tact DE DIJK BIJ VEERE. Grote hoeveelheden zand en klei zjjn verwerkt voor het treffen van voorzieningen aan de dijk tussen Vee- re en Vrouwenpolder, waar een diep gat ontstond, dat echter Zondagnacht gesloten was. De Kattenpolder liep onder, maar dank zij vele vrijwilligers is de inundatie daartoe beperkt. Ook hier is, onder uiterst moeilijke omstan digheden, prachtige arbeid verricht. Op het grondgebied van Vrouwenpol der is het Molenpoldertje ingelopen. Aan het strand van Vrouwenpolder is gistermiddag het lijk van een vrouw aangespoeld. DOMBURG. De duinafslag tussen Oostkapelle en Oranjezon is weer zeer aanzienlijk ge weest. Ook bij Domburg zijn de dui nen sterk afgenomen. Het strand is er echter op vooruit gegaan: het is bre der geworden en de klei, welke men hier en daar aantrof, is door zand be dekt Burgemeester Crommelin zeide ons, het komende badseizoen dan ook met vertrouwen tegemoet te zien. De strandhuisjes waren alle in veiligheid, maar wel zijn, zoals bekend, de bad- cabines en de nieuwe toko verdwenen. De afgangen naar het strand zijn weer in orde. Mensenlevens zyn niet te be treuren, maar de materiële schade is groot en de duinafname noemde de burgemeester précair. De villa „Car men Sylvia" is zeer ongunstig komen te liggen, maar kritiek is de toestand niet. De Domburgse waterleiding is uit gevallen om dezelfde reden als waar om Middelburg thans van drinkwater is verstoken. De W.M.Z. helpt echter: in tanks wordt drinkwater uit Westka- pelle aangevoerd. DE WATERLEIDING. Het binnenkomende water beteken de voor het waterleidingbedrijf van de emeente Middelburg een ware ramp. In het drinkwaterkanaal staat zout water. Het zal leeggepomp moeten worden en vervolgens totaal gerei nigd. In het pompstation drong het af valwater, dat anders wordt afgevoerd, naar binnen. De Middelburgse brand weer heeft urenlang gepoogd met be hulp van pompen het station en dus ook de machinerieën droog te krijgen, doch slaagde daarin niet. De machines zullen geheel gereviseerd moeten wor den, voordat zij weer gebruikt kunnen worden. Maandagmorgen werden po gingen in het werk gesteld om uit Am sterdam pompen naar Walcheren te krijgen, opdat het drinkwaterkanaal snel mogelijk kan worden leegge pompt. Maandag werd water uit de reserve, welke zich nog in de toren bevond, ge distribueerd. Men hoopt, dat Vlissin gen en Middelburgers zal kunnen by* springen. WESTKAPELSE ZEEDIJK. Het spreekt vanzelf, dat de Westka- pehe zeedijk, die in November j.l. reeds zo zwaar geruïneerd werd, niet ongeschonden uit de watersnood te voorschijn is gekomen. Tussen de bei de toen geslagen bressen, waarvan de nieuwe glooiing zich goed heeft ge houden, is nieuwe schade ontstaan en voorts is een nieuwe bres geslagen aan het buiteneinde van de dijk, vlak bij de Domburgse duinen. Het zakkenprobleem doet zich ook op Walcheren pijnlijk voelen. Er was een grote partij zakken uit Meppel naar het eiland onderweg, doch deze werden in Bergen op Zoom door an dere belanghebbenden in de wacht ge sleept. Een deel heeft toch via Brussel en Breskens Vlissingen bereikt. De voorzitter van de Polder Walche ren, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, zeide ons, dat op het ogenblik zeker op Walcheren geen reden tot ongerust heid bestaat. Men mag echter nog niet te vroeg juichen, want over veertien dagen is het weer springtij. Het is zaak, dat men dan op alle eventuali teiten is voorbereid. De schade voor de Polder is ontzagwekkend groot, doch het is absoluut onmogelyk ook maar by benadering te schatten, welk be drag deze schade beloopt. is toegebracht en waar de achterlig gende polders zyn volgestroomd. Kruiningen is vanuit de lucht slechts herkenbaar aan de vorm van de veerhavenhoofden en de daken der huizen. Het restaurant, Waterloo, by de Veerhaven is weg. Volgens oogge tuigen aan boord van de „Prins Hen driks", die Zaterdagavond nog maar op het nippertje is kunnen otkomen, moet zich aan de Veerhaven een ontzettend drama hebben afgespeeld. In het restanrant zat nog een aan tal reizigers. Toen het water kwam opzitten is het gebouwtje ineen gezakt. De reizigers, men spreekt van zeven in totaal, moeten toen de dijk opge sneld zijn. Het dijkstuk werd echter door de kokende golven vermorzeld zodat allen omkwamen. By Kruiningen is gisteren de situa tie niet of nauwelijks veranderd. Wel schynt het water iets te zyn gedaald. Men is er thans in geslaagd alle be woners van deze plaats te evacueren. KRABBENDIJKE. In Krabbendyke, dat als een eiland in de watervlakte ligt, is men dag en nacht aan de dyken bezig. De dijk, die vanaf Yerseke de verbinding vormt met Oostdyk en Krabbendyke is nu berijdbaar, -zodat het dorp van levens middelen voorzien kon worden. In de loop van de dag werd het stoffelijk overschot van de heer B. Verschuure geborgen. Er zijn nu in to taal vyf'lyken geborgen. Twee perso nen worden er nog vermist. KATTENDIJKE. Aan de Kattendijkse dijk is de ge hele dag gewerkt met omstreeks 4Ü0 mensen, hoofdzakelijk vrijwilligers uit Goe3, Kloetinge en Kattenaijke. In de afgelopen nacht hielden 100 vrijwilli gers de wacht, mogelijk komen er vandaag militairen. Het gevaar is hier wel geweken. In de loop van de dag kwam een vlot aandrijven, bemand met een man. Hij kwam van Schouwen en vertelde dat ze met zijn tweeën vertrokken wa ren. Onderweg was bet vlot midden door gebroken ;zyn kameraad was in Wemeldinge aan land gekomen. Tussen Katseveer en Kortgene werd een verbinding onderhouden door mid- eens hun voormalige eiland door een overstroming werd getroffen, hebben spontaan besloten Schouwen en Dui veland hulp te bieden. Een vloot van meer dan 25 schepen en een sleep boot heeft zich Maandag op weg be geven naar Zierikzee. tocht voort. Voorop reed de heer Phi Maandagavond was de Urkervloot by Flauwres ten Zuiden van Kerkwer- ve reeds bezig de talrijke mensen, die zich daar op de daken van de huizen bevonden, te redden. Uit Scheveningen zijn zeven schok kers naar Zierikzee vertrokken. Ook uit IJmuiden zijn vissersschepen uit gevaren en uit Vlaardingen vertrekt vandaag een vloot met o.m. 2000 bro den, 2000 dekens, 50 balen hooi, mar garine en een speciale tankboot met drinkwater. Intussen is ook het kabelschip „Poolster" van de P.T.T. naar Zie rikzee onderweg. Het heeft een dokter, een groep E.H.B.O.-ers en medicamenten aan boord. Men hoopt Dinsdag met de ge deeltelijke evacuatie van Schou wen en Duiveland te beginnen. In de eerste plaats worden zieken ge transporteerd naar Wemeldinge, waar vandaag Dinsdag reeds de eerste transporten worden ver wacht. Ook verwacht men, dat de provinciale boot Dinsdag de ha ven van Zierikzee zal verlaten met 300 vrijwillige evacué's aan boord. TRAGISCH VERHAAL. Diep tragisch is het verhaal van de bemanning der Yerseke IV. Dit scheepje maakte Maandagmorgen een tocht naar het zwaar getroffen Stave- nisse op Tholen. Men bemerkte toen, dat op de dijk van Schouwen en Dui veland een tentje stond, waarbij zich vluchtelingen bevonden, die riepen. Des middags is de Yerseke IV naar deze plek gegaan 'om hulp te bieden, maar zowel het stuk dijk, als het tent je en de mensen waren verdwenen. De schipper is toen het dijkgat binnen gevaren en hij bereikte de huizen van Ouwerkerk. Eerst verloste hij negen personen, onder wie kleine kinderen, die op een boerderij zaten. Daarna haalde hy uit het dorp nog 64 men sen op. Er bevond zich een 93-jarige vrouw bij, die aan suikerziekte leed. Volgens de dorpelingen van Ouwer kerk zouden er tussen de 70 en 80 do den zijn in dit dorp. ADOPTIES. Almelo heeft de stad Zierikzee ge adopteerd. Alles staat gereed om, zo dra nadere mededelingen uit Zierik zee zijn ontvangen, hulp op grote schaal te bieden. De gemeente Maarn (Utr.) heeft Renesse geadopteerd. JOURNALIST BEHOUDEN TERUGGEKEERD. De redacteur der „Provinciale Zeeuw se Courant", C. de Voogd, die Zater dag op Noord-Beveland was achterge bleven na de opening van het nieuw# stadhuis van Kortgene, heeft in het gemeentehuis met tien anderen ver toefd tot Maandagmorgen. Het water steeg in het gemeentehuis tot ruim drie meter hoogte. Er was geen licht, geen telefoon, geen voedsel, niets te rokenMaan dagochtend is hy met enkele anderen door het water naar een droge dijk gewaad. Het was een moeizame wor steling door wrakstukken versperde straten. Met de provinciale boot is hy later naar Zuid-Beveland gebracht en n \ar huis terug gekeerd del van een walkie-talkie. Tussen Wilhelminadorp en 't Goes- se Sas zijn de lichamen van 9 vrouwen aangespoeld, allen uit Schouwen. WOLPHAARTSDIJK. In Wolfaartsdijk zyn vermoedelyk 9 slachtoffers te betreuren. Hiervan zyn er reeds vier geborgen. In de dyk by de Schelphoek is een gat van 500 meter lengte geslagen. Ook hier is ont zettend veel vee verdronken. Eergis teravond is men er nog in geslaagd ge zinnen weg te halen. De evacuatie naar Goes werd giste ren gestaakt. De mensen worden nu overgebracht naar Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke. Een kleine ma rine-afdeling van circa 40 man biedt er assistentie. Gisteren overdag waren er nog zes boten in bedrijf, terwijl men eergisteren nog met twintig bo ten bezig was. Het grootste gedeelte van de bevolking is reeds geëvacueerd. Ravage in Kortgene het grootst Vliegtuigen werpen rubberboten en voedsel uit Het beeld, dat Kortgene bood, was vreselyk. Men is nog altijd bezig met het red den van de inwoners, die op de zolders van hnn hulzen een veilig heenkomen hebben gezocht. Het aantal doden wordt op 35 tot 40 geschat, maar kan nog sty- gen, omdat gevreesd wordt, dat een aantal mensen niet uit hun woning kon ko men. In de ondergelopen polder by Kats zijn in één woning 9 mensen verdronken. De toestand op overig Noord-Beveland was in tegenstelling tot de geruchten, gelukkig niet zo ernstig als eerst gemeld werd. Kamperland bleef gespaard, zij het dat de stormwind het water hoog opjoeg en de Onrustpolder onder dasd stromen. Op de dijk tussen het veer en het dorp kwam het water tot tegen de huizen. Een ogenblik leek het of het water zou door breken en de Dorpsstraat in zou stromen. Gelukkig is dit niet gebeurd. In Wisse- kerke is alles goed afgelopen. Het tus sen dat dorp en Kortgene gelegen ge hucht Geersdijk Is ondergelopen. Daarbij is één dode te betreuren. Het vee kon hier grotendeels worden gered. VERBINDING MET KAMPERLAND Vanuit Kortgene kan men per auto Kamperland bereiken. De gehele dag re den auto's heen en weer om mensen te vervoeren. De zieken en gewonden wer den naar Middelburg en Vlissingen ver voerd om in de ziekenhuizen te worden opgenomen. Een algehele evacuatie wordt niet noodzakelijk geacht. De Torendyk waar volgens de laatste gegevens 26 mensen zijn verdronken, is er het ergste aan toe. Een aantal huizen is volkomen vernield. Aan de Oosterscheldedyk ie enorme scha de aangericht. Talrijke gaten werden ge slagen en aan dichting kan men nog niet toekomen, al waren er gistermiddag en kelen aan het werk. Hoe snel het water is opgekomen, vertelde een inwoner. Om 4 uur Zondagmorgen werd hij gewaar schuwd en nauwelijks een uur later stond het water tot aan het plafond. GROTE RAVAGE. In Kortgene zelf heerst grote ravage. Daar men niet over voldoende boten be schikte kon de redding niet vlot gaan. Verschillende gezinnen zyn zwaar ge- getrofffen. Mannen hadden vrouw en kinderen verloren en het leed was onbe schrijflijk. Dat er veel vee is verdronken spreekt haast vanzelf. Overal dreven ka davers van verdronken dieren. Een zen derschip is in de haven van Kortgene aanwezig voor het uitzenden van berich ten. Schepen uit Yerseke waren te hulp gesneld en mannen van het Rode Kruis uit Koudekerke waren naar het geteister de dorp gekomen, Een café was ingericht als eerste hulppost. Het Zaterdag geopende nieuwe gemeen tehuis staat onder water. Triest wappe ren nog de vlaggen, die ter gelegenheid van de officiële opening waren uitgesto ken. In Colijnsplaat spraken we enige ogen blikken met de burgemeester van Kort gene de heer A. A. Schuit. Over het aan tal slachtoffers kon hij uiteraard niets naders zeggen. COLIJNSPLAAT Colijnsplaat kon gered worden. Met man en macht werd gewerkt om de hoge vloed tegen te houden. Het gelukte en do bevolking is zeer dankbaar, dat men ge spaard bleef. Hoe krachtig de vloed was, blijkt wel uit het feit, dat drie binnen schepen. waarvan één geladen met 80 ton aardappelen uit de haven eenvoudig op de kade zijn gezet. Volgens burge meester Schuit is er voldoende voedsel aanwezig. Een zending voedsel uit Mid delburg kwam gistermiddag al in Kam perland aan. Ook Kats bleef grotendeels gespaard. Het water kwam tot aan de kruin van de dijk, die het dorp be schermt. Gistermiddag was het water anderhalve meter gezakt. DROPPINGS. Vliegtuigen hebben gisteren boven Noord-Beveland een hoeveelheid voedsel en ook enkele rubberboten uitgeworpen. Juist toen we te Wissenkerke aankwa men wierp een Dakota bij de molen een aantal zakken uit, waarin brood en boter was verpakt. Onmiddellijk werd alles in geleverd en per bestelauto naar Kortgene vervoerd. Postverbinding met Holland hersteld. Naar de directeur der P.T.T. te Mid delburg ons mededeelde, is de post verbinding met Holland zij het dan provisorisch hersteld. Er is een bootdienst ingesteld tussen Yerseke en Bergen op Zoom. In de nacht van Zondag op Maan dag heeft de altijd parate P.T.T. post voor Zeeuwsch-Vlaanderen via Bélgie op de bestemming gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2