SCHOUWEN THANS EERSTE NOODGEBED PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een millioen nog steeds in mensen verkeren nood Vissersvloten uit Holland en Zeeland snellen te hulp DRAMA VAN ONTSTELLENDE OMVANG Vluchtelingen verzamelden zich in Zierikzee en op de duinen Burgerzin op Walcheren Rampenfonds beschikt reeds over 2 millioen gulden Gedeputeerde van der Weel kon Zierikzee niet bereiken 200 inwoners van Stavenisse verdronken Radio-amateurs brachten contact tot stand 196e JAARGANG No. 28 Dagblad uitgave van de firma Provin ciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f5.45 per kw., fr. p. p. f5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per m.m. Minimum per advertentie f 3.Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 18 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, tel. 3841. Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg, Finlandstr. 2, tel. 16. Terneuzen, Brouwerystr. 2. Z'zee, N. Bogerdstr. C 160, teL 26 De eerste berichten, die gisterenmorgen van Schouwen en Duiveland werden ontvangen, hebben helaas de bange vrees, dat zich een drama van ontstellende omvang heeft afgespeeld, bewaarheid. Dit eiland, dat volkomen geïsoleerd ligt en dat bovendien geen enkel telefonisch con tact met de buitenwereld heeft, is een noodgebied van de eerste orde geworden. Gistermorgen werd bekend, dat er op zijn minst 53 doden te be treuren zijn. In Zierikzee moeten negentien mensen zijn verdronken. In de Vierbannenpolder twintig, in Burgh tien en in Brouwershaven vier. Het gehele eiland staat onder water en er is een schreeuwend gebrek aan drinkwater, levensmiddelen en rubberboten. Minstens tienduizend mensen moeten zo spoedig mogelijk van het eiland worden geëvacu eerd. Dit zal voor het grootste gedeelte moeten geschieden met amphi- bische vaartuigen, die er echter gistermorgen nog niet waren. Het gelukte aan enige Middelburgse radió-amateurs, de gebrs. Kunst een uitvoerig telegram op te vangen, dat was verzonden op verzoek van de bur gemeester van Zierikzee jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. In dit telegram meldde de burge meester, dat als gevolg van talrijke dijkdoorbraken vrijwel het gehele eiland onder water is komen te staan. Men is volledig geïsoleerd en talloze inwoners hebben de ver drinkingsdood gevonden. Anderen zijn de verdrinkingsdood nabij. De voedseltoestand Is zeer pré cair on er is ook geen drinkwater en geen gas. Slechts hier en daar beschikt men nog over wat electri- oiteit. De burgemeester deed een dringend beroep op de autoriteiten zo spoedig mogelijk door vliegtuigen bestuurbare rubberboten te doen afwerpen op het plein in- Zierikzee waarschijnlijk wordt hiermede de Oude Haven be doeld om de mensen, die in ver schillende delen van het eiland in de bomen of op daken zijn gevlucht, te kunnen redden. Inmiddels vernamen wij dat vanaf het vliegveld Valkenburg voor deze rubberboten zou worden gezorgd, rubberboten zou worden gezorgd. Een eerste dropping bij Zierikzee mislukte echter. Later zou men het bij het zie kenhuis van Noordgouwe proberen. De staatssecretaris voor de volks gezondheid, dr. P. Muntendam, heeft na overleg met de marine, enkele amphibievaartuigen naar Zierikzee la ten dirigeren. AFGEVAARDIGDE NAAR WEMELDINGE OVERGESTOKEN. Andere berichten over de toestand op Schouwen-Duiveland kwamen uit Yerseke en Wemeldinge. In de laatste plaats kwam Maandag omstreeks half gf de gemeente-ambtenaar v. d. aarst uit Zierikzee als afgevaardigde van het gemeentebestuur met een vis sersscheepje aan. De berichten, welke de heer v. d. Gaarts overbracht, waren eveneens zeer somber en geheel overeenkom stig bovenvermeld telegram. VELE DODEN. Er moet rekening mede gehouden worden, dat er op het eiland vele do den te betr uren zijn. Gemeld werd, dat 300 a 400 huizen verv. oïst zouden zijn. De evacueringscommissaris voor Zeeland, het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, heeft inmiddels telefo nisch contact gehad met de Regerings voorlichtingsdienst en gevraagd of de regering de evacuatie van Schouwen- Duiveland ter hand wil nemen, juist zo als dit voor Tholen geschiedt (o.a. Het Prov. Watersnoodcomité is giste ren zijn hulpactie gestart. De eerste oproep via de radio tot het beschikbaar stellen van onmisbare levensmiddelen voor Zierikzee had een uitstekend re sultaat. Nauwelijks was het bericht om geroepen of er kwamen mensen be pakt en bezakt aan het adres Dam 51, te Middelburg, het bureau van de Stichting Zeeland, waar de actie geconcentreerd en nauw samenwerkt met de Prov. Planologische dienst en het Enonomisch Technologisch Insti tuut. De verdeling van de ingezamelde goederen en gelden zal geschieden door het Prov. Watersnoodcomité in samenwerking met het Ned. Rode Kruis in onze provincie. Zover dat m gelijk is worden thans de behoeften gepeild. Reeds gistermiddag om 4 uur is een motorboot naar Zierikzee ver trokken onder leiding van de Middel burgse architect Van Beveren. Het schip was geheel gevuld met levens middelen, die niet alleen van particu lieren afkomstig waren, maar ook van firma's, die vrachtladingen tegelijk hadden as geboden. De bakkers had- en een grote voorraad broden. voor het dorp Stavenisse), nl. door de Kon. Marine uit Rotterdam. Inmiddels vernamen wij nog, dat gepoogd zou worden van Wemeldinge uit een tank drinkwater per schip naar Zierikzee over te brengen. UIT YERSEKE. Op verzoek van de burgemeester van Yerseke zijn Maandagmorgen kele Yersekse vissers naar Zierikzee gevaren om nader inlichtingen in te winnen over de toestand op Schouwen en Duiveland. Zij keerden spoedig terug met drin gende verzoeken om hulp. Aan boord van een der scheepjes bevond zich een jongeman, die de gehele overstro mingsramp van het eiland meemaak te. Het begon Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur toen te Zierikzee de wach ters b\j de vloedplanken, die in de straten bij de haven geplaatst worden, groot alarm maakten. Ze constateerden, dat de vloedplan ken het zouden begeven. Dat gebeurde ook weldra en enorme watermassa's stortten zich in de smalle straten van Zierikzee, waarbij tal van huizen door de heftige stroom ernstig ondermijnd werden. Des nachts te vier uur begaf zich Oostelijk van de Zierikzeese haven de dijk Gouweveer, waarna de polder ter plaatse snel onderliep. De weg naar Schuddebeurs bleef nog enige tijd droog liggen, maar toen Zondagavond de zeedijk bij Brouwers haven het begaf vloeide het water van twee kanten Schouwen binnen. Vooral in de lagere polders, waar de boerde rijen bijna tot aan ae nok ln het wa ter stonden, waren de mensen er slecht aan toe. Een stroom van vluchtelingen ver zamelde zich in Zierikzee en op de hoge duingronden in het Westen van het eiland. De gasvoorziening te Zierikzee viel uit, het drinkwater moest gerantsoe neerd worden, alleen het electrisch licht bleef branden, maar door kort sluiting ontstonden op enkele punten kleine brandjes, zodat ook bij dit ge- 1 k nog ongelukjes kwamen. Vooral het gebrek aan melk voor de jeugdige kinderen was Maandag in Zierikzee nijpend. (Zie vervolg op pag. 2). Zweden-Amerikalijn zond gift voor Vlissingen De burgemeester van Vlissingen heeft Maandagmjwgen een telegram uit Göte- borg in Zweden ontvangen van de direc tie van de ZwedenAmerikalijn, De tekst inhoud van dit telegram luidt: „Deeply concerned account alarming news about the catastrophe of the islands in Holland. To support your reliefwork in the town of Flushing Sweden-America-Line placing imme diately at your disposal 50.000 Swe dish kroner. Eric Wyk" („Diep onder de indruk van het alar merende nieuws van de Nederlandse ei landen. Om uw herstelwerk in de stad Vlissingen te steunen stelt de Zweden- Amerikalijn 50.000 kronen ruim f 37.000.te Uwer beschikking. Eric Wyk") Het spreekt wel vanzelf, dat men in Vlissingen dit sympathieke blijk van me deleven van de directie van de rederij, die op het ogenblik haar nieuwste en grootste passagiersschip in de Schelde- stad laat bouwen, op zeer hoge prijs stelt. GELD EN GOEDEREN STROMEN BINNEN Van alle kanten wordt hulp geboden Op het hoofdkwartier van het Nationaal Rampenfonds ln Den Haag stromen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen ln de meest uiteenlo pende vorm tot hulp van de getroffenen gedaan. Toen men Dinsdagmiddag om 5 uur de balans afmaakte, was een bedrag van ruim 2 millioen gulden uitgezon derd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen, terwijl daarnaast duizenden en nog eens duizenden kledingstukken aan de Rode Kruis post te Den Haag waren ingeleverd/ De stroqm van deze goederen beeft een der gelijke omvang aangenomen, dat men Dinsdagmiddag de Houtrnsthallen voor het opslaan van de enorme hoeveelheden kledingstukken, dekens, schoeisel enz. enz. requireerde. De Unilever heeft een kwart mil lioen geschonken, de Nederlandse Bi oscoopbond en de Stichting Bio-Va- cantie-oord f 100.000. Iemand die onbekend wenst te blij ven schonk een ton, evenals de Phi- ipsfabrieken en de A.K.U. te Arnhem. Uit het zuivelfonds van de boeren is en millioen beschikbaar gesteld. Maar het zijn niet alleen de grote ndustriëlen en instellingen, die hun plicht in deze tijd verstaan. Uit heel ons land' stromen de giften binnen. Van jong en oud, van rijk en arm. Zij allen begrijpen wat op het spel staat. OVERWERK VOOR NOOD- GEBIEDEN. In tal van fabrieken en werkplaat- en wordt overwerk verricht ten be hoeve van de geteisterde gebieden. Ook de mijnwerkers gaan overwerken. Het buitenland blijft bij de hulpver- ening niet achter. Uit alle delen van de wereld stromen blijken van sym pathie en aanbiedingen van hulpver- ening in Den Haag binnen. Zo heeft o.m. Amerika Nederland beloofd, dat Amerikaanse strijdkrach ten voor zoveel mogelijk vliegtuigen, elicoptères, zandzakken, zoeklichten, vervoermiddelen, walkie-talkies en halacone-tabletten, deze laatste om /ater te zuiveren, zullen zorgen. 'Moeilijke tocht Mr. A. J. van der Weel heeft als lid van het college van Gedeputeerde Staten Maandag getracht Schouwen en Duiveland te bereiken en daar met name Zierikzee. Des morgens is hij vergezeld van de heren Van Tuinen en De Pagter van de Provinciale Griffie vertrokken uit Veere met het loods- vaartuig „Honte". De bedoeling was om contact met de burgemeesters van Schouwen en Duiveland op te nemen. Bij de vaart langs Noord-Beveland werd even contact, genomen met de steiger van Kortgene. Ongehinderd arriveerde de „Honte' voor de haveningang van Zierikzee. Doordat het geïnundeerde land echter zijn water afvoerde op het havenka naal, stond in dit kanaal een zo ster ke stroom, dat gevreesd werd voor de hoge druk op de wanden van het schip. Daar ook andere schepen in ver band met de sterke stroom terugkeer den, heeft men besloten te trachten langs een andere weg Zierikzee te be reiken. De „Honte" zette koers naar Zijpe. Tijdens de tocht langs de Zuidzijde van Schouwen bleek, dat er in de dij ken van Duiveland zoveel gaten zit ten, dat het een vraag is, hoe men die ooit weer zal kunnen dichten. Door de gaten ziet men Ouwerkerk en Oos- terland diep in het land liggen. Het had geen zin in Zijpe te landen, omdat zowel op Duiveland als op Sint Philipsland de streek volledig geïnun deerd is. Men voer door naar Bruinis- waar de heer Van der Weel een onderhoud had met burgemeester Mi- chaëlis. Zondagavond is de polder, waarin Bruinisse ligt, ondergelopen. Het water kwam niet uit de zee, maar van 't eiland zelf. De plaats is geheel Busdienst Breskens—Breda. Met ingang van Woensdag zal door de Z.V.T.M. een busdienst worden uitge voerd tussen Breskens en Breda. De bus neemt de volgende route: Breskens Schoondijke—IJzendijke—Sluiskil— Axel —Hulst—Antwerpen—Breda, en vertrekt dagelijks uit Breskens om 7.30 en 13.30 uur. Aankomst in Breda resp. 11 en 17 uur. Uit Breda vertrekt de bus om 11.30 en 17.30 uur. Aankomst te Breda resp. 15 en 21 uur. geïnundeerd. Tot dusver is er geen ge brek aan drinkwater, omdat men re genputten heeft en de schepen „Gre- velingen" en „Minister Lely" water tanks hadden. Met de „Grevelingen" zijn 250 inwoners van Bruinisse naar Dordrecht geëvacueerd. In Bruinisse vernam de heer Van der Weel, dat men doende is inwo ners van Stavenisse eveneens naar het Noorden te evacueren. Heden zal opnieuw getracht worden Zierikzee te bereiken. Koningin sprak met vluchtelingen van Schouwen Koningin Juliana heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. In 's-Gravendeel sprak H.M. met de getroffen bevolking en aan schouwde de evacuatie. Per boot ging zij daarna naar Numansdorp, waar zij zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelbands, 't volgende doel, waad de de Koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te be reiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. Van een bezoek aan Stellendam moest worden afgezien, omdat de kapitein van het vaartuig, waarmede H.M. naar genoemde ge meente wilde varen, de verantwoor delijkheid niet op zich wilde nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uit Teruggekeerd van haar bezoek aan de geteisterde gebieden, bezocht zij achtereenvolgens de evacuatie-centra n het Feijenoord-stadion en de Ahoy- hallen. In de Ahoy-hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Evacuatie in volle gang Mensen en huizen werden van de straat gespoeld De berichten, die ons in de loop van de dag uit Tholen bereikt heb ben, zijn verre van opwekkend. De stad Tholen is vrijwel gespaard ge bleven, maar zeer droef is de toe stand in Stavenisse. Wij hadden een gesprek met de heer Gideonse, hoofd der lagere school, en deze vertelde, dat er van de 1700 inwo ners 200 worden vermist. Gevreesd moet worden, dat deze allen in de golven zijn omgekomen. Omstreeks half drie in de nacht van Zaterdag op Zondag werden de bewo ners van Stavenisse gewekt door de sirene. Als gewoonlijk ging men naar de kaai om te zien wat er aan de hand was. Inderdaad, daar sloeg het water over de zeewering, maar het veront rustte niemand. Tot om omstreeks half vijf, plotse ling de dijk het begaf. Met geweld drongen de golven van de Oosterschel- de het dorp binnenmet zoveel ge weld, dat degenen, die zich nog op straat bevonden, werden weggespoeld en dat de huizen aan één zijde van de Kerkstraat volkomen werden wegge vaagd. De heer Gideonse, die zich in huis oevond kon nog juist aan de dood ont snappen door de trap op te vliegen en met vrouw en kinderen op de vliering te kruipen. Hier heeft men deze nacht doorgebracht en de volgende dag en de daarop volgende nacht tot gistermiddag omstreeks één uur een roeiboot hen verlostel Ze werden naar het gemeentehuis gebracht, waar reeds een deel van de geredde burgers een onderkomen had gevonden. Het kleine gebouwtje was afgeladen voL Intus sen wierpen vliegtuigen rubberboten en ook brood uit de heer Gideonse heeft nog zo'n brood en hij zal het be waren Van Stavenisse worden de mensen hetzij naar Tholen, hetzij naar Yerseke gebracht. Ook is een boot van de vis- serijpolitie naar de richting Rotter dam gevaren. Hoe het met de andere plaatsen op Thoien stond kon de heer Gideonse niet mededelen. Wel wist hij, dat alle I innendijken waren doorgebroken. En hij wist ook, dat voorganger Otappëï van de Oud-Geref. Gemeente om net leven was gekomen. De kapitein van het kustvaartuig „Crescendo" uit Rotterdam, heeft aan zijn rederij geseind, dat hij toè gisteravond 7 uur ongeveer 400 men sen aan boord heeft genomen, onde* wie zieken en gewonden. Vandaag hoopte hy de rest van de daar aan wezige mensen, naar schatting een vijftigtal, aan boord te kunnen nemen. De kapitein achtte de situatie ter plaat se kritiek. Schepen voor personenver voer zijn niet meer nodig; wèl enkelq platboom vaartuigen. Vanmorgen om zeven uur hoopte de „Crescendo" naar Rotterdam te vertrekken. Behalve Stavenisse, is ook 84. Anna- land zwaar getroffen. Ook Ond-Vossen meer leed schade. De rest van hef eiland Tbolen schijnt er betrekkeliB goed af te zijn gekomen, nl. zijn er Ir Tholen en enkele dorpen slachtoffeaf gevallen, in totaal waarschijnlijk 14. TOEN DE TELEFOON ZWEEG Inwoner uit Eindhoven fabriceerde noodzender in Zierikzee Voor het eerst in de geschiedenis van Nederland zijn by een ramp de radioama teurs ingeschakeld. Zij hebben dag en nacht gewerkt en zfl blijven ln touw totdat hun hulp kan worden gemist. Wij hebben gistermiddag een praatje gemaakt met de heer C. A. Kunst te Middelburg, die in zijn zolderkamer aan de Lange Delft contacten onderhoudt met zijn radio-collega's in alle landen ter wereld en ln eigen land. In nauwe samenwerking met zijn collega, de heer P. Neve, Segeersweg, heeft hy in de afgelopen dagen en nachten een prestatie geleverd, die werketgk'bovon alle lof verheven is. De provinciale autoriteiten hebben zeer terecht ingezien, dat, nu de telefoonverbindingen in een groot deel der provincie uitvielen, er ™»»r één mogelijkheid bestond om te trachten het contact met de geïsoleerde delen tot stand te brengen, ml. door de radio-amateurs in te schakelen. Ook de zender PAoOQ van de heer Van Strien uit Goes Is ingeschakeld. Zondagmiddag werd begonnen en er is aan een stuk doorgewerkt tot vier uur Maandagnacht, toen er van P.T.T. uit Den Haag een seintje kwam aan het adres van PAOWZ., de radioroepnaam van de heer Kunst, dat hij voorlopig kon stoppen en dat men hem weer zou oproe pen, als zijn diensten nodig waren. Het zolderkamertje in de Lange Delft heeft al die tijd dienst gedaan als centrum voor het in ontvangst nemen en het doorgeven van tientallen boodschappen ging van de nood belasten, van en voor alle diensten en instellingen, die rich op enigerlei wijze met de leni- De eerste uren was er al een inten sief contact met een collega-amateur in Zaamslag, die vertelde over de situatie in zijn omgeving. Toen het met het ln- Aantal slachtoffers tot 605 gestegen Na de tweede dag van de stormvloed is het nog steeds niet mogelijk de om vang van de ramp die Nederland getroffen heeft vast te stellen. Uit de honderden rampberichten, die op de redactie-bureaux binnenkomen, moet men echter wel tot de indroevige oonclusie komen, dat de watersnood ontzettend is. Volgens de laat- ste berichten bevinden zich nog ruim een millioen mensen in nood. Mensen, die huiveren en wachten op hulp. Op hulp die komtl Daarvoor is Nederland in de weer. Daartoe zjjn duizenden en tienduizenden paraat. Schepen zün onderweg en moeizaam worstelen gemotoriseerde autocolonnes langs modderige wegen. En waar men niet snel genoeg komen kan, schieten vliegtuigen te hulp en werpen rubberboten, zakken brood en andere dingen af, waaraan de in nood verkerende behoefte hebben. Energiek wordt het reddingswerk en de hulpverlening aan de getroffenen aan gepakt en dat is dringend, meer dan dringend nodig, want het dodencijfer stggt nog steeds. In de afgelopen nacht werd medegedeeld, dat het aantal slachtoffers vermoedelijk tot 605 is gestegen Kort samengevat is de toestand in de noodgebieden behalve Zeeland als volgt: Tot hun ontzetting hebben de landbou wers van de Dordtse Biesbosch hun prachtige .polder, een gebied van 1400 k 1500 ha. Dinsdag verloren zien gaan. De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Biesbosch is nu doorbroken, zo dat het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De schade is enorm, In Numansdorp heeft men Dinsdag al le in nood verkerende inwoners kunnen redden. Het aantal slachtoffers in deze gemeente bedraagt 67. De geredden zijn ondergebracht in Klaaswaal. NOG STEEDS KRITIEK. De toestand op Goeree-Overflakkee is nog uiterst kritiek. Volgens nog niet be vestigde berichten zouden er reeds ze ventig doden te betreuren zijn in Stellen dam, waar de mensen nog in de bomen ritten. De toestand in Middelharnis is hoewel kritiek, niet hopeloos. De schade op het eiland loopt ln de millioenen. Van Voorne-Putten is een aanzienlijk deel overstroomd. Van de Alblasserwaard is het Zuid-Westelijk gedeelte ondergelo pen. Ook Hellevoetsluis is zwaar getrof fen. Het gedeelte der gemeente binnen de wallen is geheel overstroomd ge weest. De bewoners konden zich met moeite redden. Te Fünaart in Noord-Brabant werd een gebroken oude man een Rode Kruis post binnengebracht. Snikkend vertelde hij, hoe zijn vrouw van het dak van zijn huis was gegleden en in het kolkende water was verdwenen. Gebleken is, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noor den van de brug, 3 kilometer spoorbaan vrijwel Is weggeslagen. Het herstel is een kwestie van weken. Prins Bernhard heeft, in verband met de overstromingen, besloten zijn reis door de Verenigde Staten af te breken en paar ons land terug te keren. Woensdag morgen komt de prins op Schiphol aan. Hij is voornemens onmiddellijk na aan komst een bezoek aan de geteisterde ge bieden te brengen. Prinses Beatrix geeft haar nieuwe fiets weg. Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwielhan del te Soestdijk, geschonken aan de hulpacties voor het Rode Kruis. vallen van de duisternis niet mer moge lijk was met hem rechtstreeks contact te onderhouden, werd via een omweg, dig een radio-amateur wel weet te vinden, de verbinding toch ln stand gehouden. De heren Kunst en Neve hebben, hoe wel z|j uit hun hoofd wel wisten, dat er op Schouwen- en Duiveland geen colle ga-amateurs zaten, de listen met namen toch nog eens geraadpleegd, maar helaas kwamen rij tot de ontdekking, dat er geen kans bestond radio-contact met dli eiland te verkrijgen. Totdat zij ln de loop van de Maandagnacht tot him ver rassing hoorden, dat er vanuit Zierikzee een noodzender in de aether kwam. Maar hoe zy ook probeerden, zij konden geen contact tot stand brengen, hoewel de zen der onophoudelijk oproepen de wereld instuurde. Gistermorgen kwam de ver binding tot stand. Het bleek, dat een in woner van' Eindhoven, de heer Hossfeld, die niet meer uit Zierikzee weg kon. kans had gezien in de loop van dé nacht een zender in elkaar te zetten. Dat moest met primitieve middelen en onder primitieve omstandigheden gebeuren. Maar het contact kwam er en dat was 't voornaamste. „Alleen is het zo jammer", zo zei de heer Kunst, „dat er geen ama teur zat. Dan hadden wij vanaf het begin van de ramp geweten, wat er aan de hand was en in verband daarmede had den maatregelen genomen kunnen wor den". Men heeft op eht ogenblik een radio- telefonisch net van hulpzenders inge richt. dat de verbinding onderhoudt met de plaatsen Hansweert. Zierikzee, Elle- woutsdijk, Kortgene. Kats en Rilland Bath. De zenders van het net staan opgesteld op schepen, die in de omgeving van de eilanden ligplaats hebben gekozen. ZUINIG MET DE TELEFOON. De directeur van het telefoondistrict Breda doet een dringend beroep op tile telefoongebruikers het telefoon- erkeer tot het uiterste te beperken, ten einde te voorkomen, dat het in verband met de watersnood noodzake- Ijke telefoonverkeer vertraging on dervindt. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele sneeuwbuien. Krachtige tot matige Noordoostelijke wind. Iets kouder met in de ochtend plaatselijk lichte vorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1