Ttorïïrtii Brits passagiersschip gezonken -139 doden Geen verbinding met Beveland en Schouwen. Waterlawine stortte zich over het aloude Veere. Broekman Europees kampioen. AKKERTJES 196e Jaargang No. 27 PROV. ZEEUWSE COURANT Storm op zee eiste eveneens vele doden. Heldhaftige reddingspogingen langs de gehele kust. Maandag J Fcbrurl 1953 Niet alleen de kustbewoners maar ook de zeelieden hebben een hoge tol moeten betalen aan de storm. Tientallen schepen verkeren In nood, terwijl het dikwijls onmogelijk is hulp te bieden, daar de reddingsboten niet kunnen uitvaren. Voor zover thans bekend, is de ergste scheepsramp van dit week einde het zinken van het Britse passagiersschip „Princess Victoria" dat Zaterdagavond in de Ierse Zee is gezonken. Van de 189 opvaren den (passagiers en bemanning) zijn er 139 om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich vrouwen en kinderen. De 44 over levenden zijn allen mannen. Onder om het leven gekomen leden van de bemanning bevinden zich drie Stewardessen. Ook de gezagvoerder, James Ferguson, ging met zijn schip ten onder. Overlevenden hebben me degedeeld hoe hij tot het laatste ogen blik, ook toen hij wist dat de dood meer dan waarschijnlijk was, de pas sagiers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalm te is gebleven. Juist voordat de „Prin cess Victoria" begon te zinken, gaf Ferguson last het schip te verlaten. Te water gelaten reddingboten van de „Princess Victoria", waarin zich vrouwen en kinderen bevonden sloegen, temidden van reusachtige golven, bijna onmiddellijk om. Man nen sprongen te water en poogden, rich vastklemmend aan stukken wrakhout, de kust te bereiken. De een na de ander moest echter, ver stijfd door de koude of uitgeput, zijn stuk hout loslaten en zonk weg. Alles is in het werk gesteld om de opvarenden van het ten ondergang De Februarivloed. lm de historie van Nederland leven nog de grote overstromingen voort, waardoor ons land geteisterd werd. Wie herinnert zich niet de Sint Elisabethsvloed, die onder meer de Biesbos deed ontstaan? r Welnu de waterramp van Zondag één Februari 1953 is niet minder ernstig ge' weest dan die grote vloed..... alleen dit' maal was Nederland er beter tegen be' stand. Onze dyken en waterkeringen zijn ster ker dan in die oude tijden en onze midde len om snel in te grijpen op plaatsen waar gevaar dreigt zijn veel meer gepecfection- neerd. Ook is het thans veel gemakkelij ker om in korte tijd duizenden helpers naar bedreigde punten te voeren en daar gan het werk te zetten. Men moet er niet aan denken wat een watervloed als die van Zondag j.l. bete kend zou hebben in het Nederland van de vijftiende of zestiende eeuwEr zou van Zeeland niet veel meer boven de wa terspiegel hebben uitgestoken. Meer dan 200 doden in Nederland. In de vroege ochtend van Maandag ble ven nog berichten binnenkomen over slacht offers van de jongste watersnood. De toe stand in Stellendam (Goeree) is ernstig. Men heeft er zijn toevlucht gezocht op vissersbootjes en er is gebrek aan drinkwa ter en voedsel. Voorzover bekend zijn te Middelharnis tien slachtoffers te betreuren. In Numansdorp (Hoeksewaard) worden 25 personen vermist. Men neemt aan, dat de meeste van hen, onder wie een gezin bestaande uit man, vrouw en tien kinderen, verdronken zijn. Maandagmorgen kwam uit 's Gravendeel het ontstellende bericht, dat daar 50 55 slachtoffers zijn, zodat het dodenaantal tot boven de 200 is gestegen. Advertentiën Heden werden door een noodlottig ongeval van ons weggenomen onze lieve Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootouders HUIBRECHT LEEMAN In de ouderdom van 78 jaar. en JOHANNA THEUNE in de ouderdom van 83 jaar. Namens de familie, J. H. LEEMAN. Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen Veere, 1 Februari 1953. Oudestraat 186. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Woensdag. Vertrek sterfhuis 12 uur. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw MARIA VAN OS Weduwe van de Heer J. H. Roolker, n de leeftijd van 60 jaar. Uil aller naam, J. A. ROOLKER Goes, 1 Februari 1953. Kamperfoeliestraat 42. Geen bezoek. Correspondentie-adres: Melis Stokelaan 362, Den Haag. Door de bijzondere omstandigheden is het niet mogelijk het brood te VLISSINGEN thuis te bezorgen. Gelieve het brood af te halen bü de bak kerswinkels die te bereiken zijn en bij alle winkels van de Coöp. „DE BROE DERBAND", COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE SINT LAURENS. Houders van boekjes van bovengenoemde Bank worden verzocht deze ter bijschrij ving van rente in te leveren ten kantore der Bank vóór 14 Februari a.s. Inlevering kan ook plaats hebben op de zitdagen te Middelburg des Donderdags van 13 uur, zaal MONTAAN, Lange Giststraat 13. ELECTRO MIDDELBURG 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Barbara Britton als „DE KONINGIN DER BANDIETEN". gedoemde schip van boord te halen, doch tevergeefs. Toen de duisternis was ingevallen, bleven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om, met behulp van fakkels, naar overlevenden te zoeken. Doch de heldhaftige pogingen hunner opvarenden leverden geen resultaat op. Onder de 44 geredden bevinden zich tien leden van de bemanning. OVERAL SCHEPEN AAN DE GROND. Overal worden noodseinen opgevan gen van schepen die in meer of min dere ernstige moeilijkheden zyn ge raakt. Ter hoogte van West-Schouwen raakte Zaterdagavond een Fins stoom schip, de Bore VI aan de grond. On middellijk voer de reddingsboot uit Veere, de Maria Carolina Blanken- heijm uit onder leiding van schipper Jan Minneboo. Ook .de „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam voer uit ter hulpverlening. Na een korte tijd echter moesten de beide schepen naar hun havens terug keren ,de Veerse boot omdat de ma chinist om onverklaarbare oorzaak bewusteloos was geraakt. Later is de Fin op eigen kracht vlot gekomen. Ten Oosten van Breskens vroeg in de loop van de nacht een tanker uit Rotter dam, de „Tiba" om sleepboothulp, daar zijn roerquadrant was gebroken. By Vlissingen liep het Belgische schip „Luxembourg" aan de grond en verzocht sleepboothulp. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co. is ter as sistentie uitgevaren. ALLE DRIE GERED. Voor de kust van Terheide liep een kleine coaster uit Groningen, die op weg was met aardappelmeel naar Lon den, aan de grond. Het vroeg met be hulp van noodseinen om hulp, maar met een reddingsboot kon het schip niet worden bereikt en evenmin kon een lijn worden overgeschoten. Twee schepelingen sprongen ten slotte in het water en slaagden erin zwemmend de kust te bereiken. Al leen de 63-jarige schipper was toen aan boord. Met behulp van een in woner van Terheide, die zich te wa ter begaf, slaagde hij erin eveneens de kust te bereiken. De toestand van de drie mannen is goed, het schip zit nog vast. In de buurt van Texel verloor een Duitse sleepboot, de „Gulosenfjord" haar sleep, waarop zich vijf runners bevonden. Het schip had met zeer zware zeeën te kampen. De reddings boot „Brandaris" van Terschelling is naar de plaats des onheils uitgevaren. Men vreest voor het leven van de vjjf mannen. In de Nieuwe Waterweg liep de sleepboot „Schelde" van Smit en Co. op de strekdam, toen men hulp wilde verlenen aan de „Prinses Beatrix" van de Mij. De Schelde, die moeite had met het voor anker gaan. De beman ning van de sleepboot vroeg om hulp en daarop voer de „Jan Leis" uit Hoek van Holland uit. Vermoedelijk heeft men de bemanning kunnen overne men; de sleepboot zelf wordt als ver loren beschouwd. Prins Bernhard was diep ontroerd. Prins Bernhard sprak Zondagmiddag in de St. Marks Church in the bouwerie te New York, waar de stichting van New York nu 300 jaar geleden werd her dacht. Prins Bernhard deelde zijn gehoor het nieuws van de overstromingsramp mede. Hij sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zijn omgekomen en hen die thans in ge vaar en ellende verkeren. „Zoals U weet", verklaarde de prins, heeft Nederland zojuist de Amerikaanse re gering medegedeeld, dat het geen econo mische hulp meer nodig heeft en nu komt deze ramp. „Nederland heeft echter altijd, geduren de zijn gehele geschiedenis tegen het wa ter moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen zo als wij altijd in het verleden heben ge daan. Hij was dankbaar voor het Amerikaanse aanbod tot hulp. „Dit is altijd gebeurd, waneer er nationale rampen waren", ver klaarde hij, „en Nederland heeft ook altijd de helpende hand geboden aan andere lan den in soortgelijke omstandigheden". Engeland zendt ons helicoptères. De Britse ambassade deelde mede, dat de Britse admiraliteit heden Maandag tien helicopteres zal zenden voor hulp verlening aan de getroffen gebieden. Met ontzetting zag men naar de lichtsignalen. Geen verbinding was Zondagavond mogelijk met Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland en Tholen. Een vliegtuig rapporteerde, dat een deel van Weste lijk Schouwen onder water stond De waterpolitie te Wemeldinge wilde Zondag met een boot naar Zierikzee. Men had een mobilofoon aan boord en zou dus telefonische mededelingen kunnen doorgeven, maar de Ooster-Schelde was te wild. Het zou spotten met mensenle vens geweest zyn als men de tocht had gewaagd. Nu gaat men Maandagmorgen. Noord-Beveland staat onder water. Zon dagochtend zag men van de Zuid-Beve- landsewal tenminste elf wrakke plekken in de dijkeen schipper, die met zijn schuit de Zandkreek overstak zag voor zover het oog reikte op Noord-Beveland niets dan water. Bij Kats zag hij de dijk steeds verder afbrokkelen en in de An- napolder constateerde hij, dat drie hui zen weggeslagen warén. Van de bewoners ontdekte hij geen spoor. Op de dijk bij Katse veer (Zuid-Beveland) spoelde reeds wrakgoed van Noord-Beveland aan beddegoed, dekens en dood vee, maar gelukkig nog geen stoffelijke over schotten van mensen. Wel is bekend, dat de helft van het ei land Noord-Beveland reeds Zaterdag on der water kwam te staan en de tweede helft Zondagmorgen. Men is vooral bevreesd voor Kortgene en heden Maandag zal een motor boot naar die plaats vertrekken. Zondagavond zag men van de Zuid- Bevelandse wal met ontzetting naar de lichtsignalen, die van daken op Noord- Beveland werden gegeven en die klaar blijkelijk bedoeld waren om hulp in te roepen voor bewoners van overstroomde hofsteden. Sint Philipsland werd Zondag groten deels geëvacueerd en er werd gemeld, dat dit schiereiland zwaar getroffen is. Uit West-Brabant berichtte men, dat een gat van 200 meter in de Tholense dijk is geslagen, waardoor de streek rond Hal steren onder water kwam te staan. Er zijn reeds acht doden te betreuren en men telde 57 vermisten. Veel vee is ver dronken. Ook uit Steenbergen en Din- teloord kwamen berichten over onder gelopen polders en men vreest daar voor een groot aantal slachtoffers. Nabij Bergen op Zoom werd de spoor lijn naar Zeeland op enkele plaatsen ernstig beschadigd. Behalve de streek rond Halsteren wer den nabij Bergen op Zoom ook de polders in de buurt van Ossendrecht en Woens- drecht onder water gezet. Het redidngswerk in de omgeving van Halsteren werd belemmerd doordat er te weinig boten beschikbaar waren. De eer ste slachtoffers van de watersnood in dit gebied werden aangevoerd door schippers, die van het geïsoleerde, maar niet zo zwaar getroffen eiland Tholen afkomstig waren. Het centrum van het reddings werk lag op een punt ongeveer 500 meter buiten Halsteren op de weg naar Tholen. Hier was het Rode Kruis met ambulances en verplegend personeel aanwezig om de slactoffers over te nemen. Uitgeput door de vermoeienis en de kou moesten velen op draagbaren uit de bootjes naar de ambulan ces gebracht worden. Zondagavond meen de men met zekerheid te moeten aanne men, dat er reeds 17 slachtoffers waren terwijl er ook nog 17 vermisten waren. Nabij Bergen op Zoom werd de spoor lijn naar Zeeland op enkele plaatsen ern sti gbeschadigd. Bejaard echtpaar gedood Het razend snelle tempo, waarin de water lawine zich ook over Veere stortte, heeft vele bewoners volkomen verrast en de kracht er van heeft enorme schade aange richt Een drietal huizen, waarvan een met historische waarde, is vernietigd. Het be jaarde echtpaar Leeman werd in zijn woning aan de Wagenaarstraat levenloos aange troffen. De oude mensen, die niet tijdig ge noeg op de waarschuwingen reageerden, verdronken in het water, dat de gang van hun woning was binnengedrongen. In de dijk tussen Veere en Vrouwenpol der sloeg in de nacht van Zaterdag op Zon dag een gat van circa 50 meter. In Veere bereikte het water op de kade en in de stra ten een hoogte van niet minder dan 4'4 me ter, zodat tal van kelders uiteraard vol komen blank stonden. De schoenwinkelier Sturm verloor zijn woning en zijn gehele in ventaris. Zondag zakte het water tot ongeveer W> meter. Ongeveer 60 mannen hebben zich spontaan bereid verklaard om de gaten te dichten. Grote schade is ook toegebracht aan de straten, met name aan de Kapellestraat, ter wijl het plen voor het gemeentehuis tot een ruïne is geworden. De riolering is zwaar be schadigd en de water- en electriciteitsvoor- ziening is uitgevallen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft het getroffen stadje bezocht. Teneinde assistentie te kunnen verlenen aan een nabij het Brouwershavense gat in nood verkerend schip, voer de reddingboot „Blankenheim" uit Veere onder schipper Mlnnebo uit. Onderweg werd de machinist Oelee echter door tot nu toe onbekende oorzaak bewusteloos in de machinekamer aangetroffen en men was genoodzaakt te rug te keren. ZEER OUDE GENEVER WAT LEVERT LEVERT IS. GOED' Van der Voort op de tweede plaats Zaterdag en Zondag zijn in het Noorse stadje Hamar de Europese kampioen schappen hardrijden op de schaats verre den. Zaterdag werden de 500 meter en de 5000 meter verreden. Van der Voort maakte op de 500 meter de snelste tijd na melijk ruim 45 seconden. Broekman deed er bijna een seconde langer over. De vijf duizend meter werd gewonnen door Broek man, terwijl van der Voort eveneens zeer goed reed. Aan het einde van de eerste dag bad in het algemeen klasesment van der Voort de leiding, terwijl Broekman de derde plaats bezette. Van der Voort scheen dus de beste kansen te hebben, want als hij de 1500 me ter met flinke voorsprong zou winnen, zou Broekman zeer snel moeten rijden om hem nog voorbij te streven. Broekman maak te een prachtige tijd op de 1500 meter, waarmede hij lange tijd eerste bleef. Van der Voort verdedigde zijn kans op de titel echter sportief en reed deze afstand in 2 min. 19,5 sec., dat wil zeggen zes tiende seconde sneller dan Broekman. Ook na drie afstanden had van der Voort daar door nog steeds de leiding, nu echter met Broekman op de tweede plaats en de Noor Martinsen op de derde. Op Broek man rustte de niet geringe taak op de 10.000 meter minstens 16,4 seconde snel ler te zijn, dan van der Voort wilde hij de titel veroveren. Broekman reed de 10 kilometer in 17 min. 13,7 sec. Huiskes deed er 17 min. 20 sec. over. Van der Voort reed voor wat hij waard was en maakte een tijd van 17 min. 50,2 sec. Het was niet voldoende voor de titel, die nu aan Broekman ten deel viel, maar wel voldoende voro een zeer eervol le tweede plaats. Anton Huiskes werd in het totaal klassement vijfde, zodat van de vijf beste Europese rijders er drie Neder landers zijn. Na zeven jaar van harde training, van successen en bittere tegen vallers, heeft de 25-jarige Lierenaar Kees Broekman eindelijk zijn doel bereikt. Hij is Europees kampioen. DRIE RIJDERS NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond besloten om drie rijders af te vaardigen naar de Wereldkampioenschap pen. welke op 14 en 15 Februari te Hel sinki worden gehouden. Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zullen onze kleuren verdedigen. Klaas Schenk zal als coach fungeren. De Bilt zegt AFNEMENDE WIND Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Maandagochtend tot Maan dagavond. Aanvankelijk in het Zuiden en Zuidwesten van het land krachtige» geleidelijk verder afnemende wind tussen Noord-West en Noord. El ders overwegend matige Noorde lijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. RadLa iAencfl oni DINSDAG 3 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram,] 9.00 Morgenw.; 9.15 Sionsliedsren; 9.23 Voor de vrouw; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11100 Voor dé zieken; 11.30 Tenor en piano; (Piano-in- termezzi)12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. of gram.; 13.20 Metropole ork. en soliste; 14.00 „Zeg eens, Amerika 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram.- 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18.30 Reportage of gram.; 18.35 Or gelspel; 18.50 „Paris vous parle"; 18.55 Musette orkest; 19.20 Verzoekprogramma: 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. progr.; 21.15 Lichte muziek; 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 21.50 Dansmuziek; 22.30 Med.; 22.35 Gram.; 22.45 Buitenl. overz.; 23.00 Nieuws; 23.15 „New York Calling"; 23.2,0—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30 —12.33 Land- en tuinbouwmed.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Lunch concert; 14.00 Klein koor; 14.15 Sympho- nette orkest; 14.45 Strijkorkest en solist; 15.30 „Ben je zestig 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekënlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.15 Re- geringsuitz.: Drs B. van Eldik: „De eco nomische gevolgen van de souvereini- teitso ver dracht": 18.00 Metropole orkest; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor onze jonge mensen; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 „Uit het Boek der boe ken", causerie; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man; 20.30 „Het schoenmakers- feest" hoorspel; 22.45 Avondgebed en li turg. kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.50 Koer sen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Ge lvar. muziek; 14.00 Schoolradio; 13.30 LÉlectrisch orgelspel; 16.00 Gram.; 16.30 Electrisch orgelspel; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Cau serie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Voor de jeugd: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causeriöj 20.00 Omroepork. en soliste; 21.00 Gram] '1.15 Ethnische muziek; 22.00 Nieuws; :2.15 Dansmuziek; 22.45 .Gram.; 22.55 .3.00 Nieuws. Wat ook de oorzaak van Uw hoofdpijn is, op „AKKER TJES" kunt U rotsvast ver- trouwen. De geneeskrachtige stoffen, waaruit de inhoud van een „AKKERTJE" be staat, ondersteunen elkaar in hun pijnstillende werking en binnen 10 minuten verdwijnt Uw hoofdpijn als sneeuw voor de zon. En dan zegt gij, evenals al die honderddui zenden geregelde gebruikers ja waarlijk directl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4