NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN WALCHEREN GELD VOOR WONINGBOUW KAN NOG NIET WORDEN BESTEED Nieuws ZATERDAG 31 JANUARI 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAPPEN Bij K.B. zijn benoemd tot voorzit ter van het bestuur van de waterke ring van de calamiteuze Jonkvrouw- Annapolder, J. S. de Regt, te Kats, (gem. Kortgene); tot plaatsvervan ger van de dijkgraaf van de Sint-Pie- terspolder (Z.B.), J. Boone, Johnz., te Kruiningen. Aan mevrouw J. Do- minicus-De Rijke, te Borssele, is op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar functie van plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Sint-Pieters- polder (Z.B.) UNIVERSITAIRE EXAMENS. Geslaagd voor het prop. examen aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen W M. Markusse te Kapelle en voor het cand. examen tuinbouw slaagde W. A. Dieleman te Zaamslag. BENOEMING. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van de heer C. Hoek, ambtenaar van de Ge meentelijke Sociale Dienst te Zierik- zee, tot controleur van de wachtgeld en werkloosheidsverzekering. Middelburg Kick Smit sprak voor „Zeelandia". Op de Vrijdagavond in Middelburg gehouden contactavond van de voet bal- en athletiekvereniging „Zeelan dia" heeft de bekende oud-intematio- naal Kick Smit, die thans trainer is van „Haarlem", een causerie gehou den over training en conditie. Als voornaamste basis voor de training noemde Smit de wil om ook werke lijk iets te bereiken. Is die aanwezig, dan kan «en voetballer ook inderdaad tot zeer hoge prestaties komen. Daar naast moet ook geregeld en veel ge traind worden, hetgeen tegenwoordig wel eens verwaarloosd wordt. Dit was volgens Kick Smit een van de oorza ken, dat er vroeger beter gespeeld werd. Uitvoerig ging hij in op de re sultaten, die de jonge „Haarlem"- spelers thans bereiken door een goe de training. In dit verband raadde hjj aan vooral de jeugdige voetballers niet te vroeg te specialiseren. Op smakelijke wijze vertelde de vroegere linksbinnen van het Neder lands elftal over de uitstapjes van het Oranjeteam, waarbij hij de na druk legde op de prettige sfeer tus sen de spelers onderling en hij tevens met waardering sprak over het werk van Karei Lotsy. Vooraf behandelde scheidsrechter J. Verkerk spelregelkwesties, waar bij vooral de buitenspelregel onder de loupe werd genomen. Deze zeer leerzame bijeenkomst werd geopend en gesloten door de voorzitter van „Zeelandia", de heer C. Westerweel. Vlissingen CHR. BESTURENBOND. Dezer dagen hield de Chr. Bestu renbond te Vlissingen een algemene vergadering onder voorzitter-schap van de heer J. Lodder. In verband met de viering van het 50-jarig bestaan in 1953 werd uit voerig gesproken over een feestelijke herdenking en werd 'n financierings plan opgesteld. Naast de bijdrage van het C.N.V. zal ook aan de aangèslo- ten organisaties steun worden ge vraagd. Algemeen was men van oor deel, dat dit jubileum van de Chr. vakbeweging ook te Vlissingen op waardige wijze gevierd dient te wor den. Voorts werden mededelingen ge daan over het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". In de ontstane va cature ter behartiging van de belan gen van de plaatselijke patiënten is nog geen beslissing gevallen. De oprichting van de Ned. Chr. Beambtenbond had tot gevolg dat verschillende bestuursleden van de gefuseerde organisaties niet meer in het bestuur zitting hebben. Met waarderende woorden nam de voor zitter afscheid van de afgetredenen. Bij de rondvraag werden de ver hoogde waterleiding-tarieven ter sprake gebracht en werd door tal van afgevaardigden gewezen op de grie ven, welke de Vlissingse bevolking hiertegen heeft. FILMS IN ZEELAND Twee „luxe-Westerns" De Wild-Westfilm, sinds de geboorte van de cinematografie bij een groot publiek geliefd, heeft het tot op de dag van vandaag kunnen bolwerken en de producenten hechten er blijk baar zoveel waarde aan, dat zij tegen woordig keer op keer een „veredelde" Western brengen, waarin topacteurs de hoofdrollen vervullen en waarin de eenzijdige zwart-wit-tekening plaats heeft gemaakt voor psychologisch min of meer geslaagde karakterschet sen. Zo ook in De laatste grens (Bend of the River), een luxe-Western in fraaie kleuren met in de hoofdrol nie mand minder dan de fijnzinnige ac teur James Stewart Luxor in Vlis singen brengt er de première van. Bij deze film vol actie en romantiek met o.a. een lynchpartij, een opstand en een aanval van Indianen, behoeft men zich geen minuut te vervelen en het is een genoegen het spel te zien van Stewart, Arthur Kennedy (die zo op viel in „Bright Victory"), Julia Adams en Rock Hudson in de hoofdrollen. Anth. Mann regisseerde. Een Super-Western van zeer goed gehalte is ook Rio Grande, een Ame rikaanse film van John Ford, die in de Middelburgse Schouwburg wordt vertoond. Ruim anderhalf uur volgt men gespannen de belevenissen van de kolonel Yorke, knap gespeeld door John Wayne en van zijn dappere ca valeristen. Maureen O'Hara vertolkt de vrouwelijke hoofdrol in deze spec taculaire rolprent, waarin eveneens de strijd met de Indianen wordt aange bonden. Tenslotte vermelden wij nog in het kort twee boeiende Duits-talige films, welke eveneens in Middelburg en Vlis singen zijn te zien. Electro in Middel burg draait Martina, een Duitse ten- denzfilm van A M- Rabenalt, waarin Janette Schultze een goede uitbeel ding geeft van een meisje, dat ten onder dreigt te gaan in de na-oorlogse chaos. Alhambra in Vlissingen ver toont het huwelijksdrama Afscheid in Wenen, waarin Elge Gerhardt en Curt Jürgens de hoofdrollen spelen- Ook deze Fan-film toont aan, dat de Duitse filmindustrie weer tot behoorlijke prestaties in staat is. DE HEER J. JOBSE VERLIET DE DIENST WEDEROPBOUW De heer J. Jobse te Vlissingen heeft zijn dienstverband bij de Dienst We deropbouw te Middelburg als tech nisch ambtenaar le klas in vaste dienst beëindigd. De heer Jobse was op 1 September 1941 in dienst getre den. Van 1 October 1948 af was hij chef van de afdeling Volkshuisves ting. WONINGBOUW GEGUND Het bestuur der „Woningstichting 1952" te Vlissingen heeft thans de bouw van 92 woningen en 2 winkel huizen op „het Eiland" en aan de Gravenstraat aldaar gegund aan de laagste inschrijver, de firma L. van Gorp Zonen te Wemeldinge. Men hoopt in ongeveer 9 maanden met het werk klaar te zijn. E.H.B.O. EN ATOOM.EXPLOSBES. Voor de leden van de afdeling Vlis singen van de Ned. Vereniging voor ER.B.O. zal Maandagavond dokter Deodatus een lezing houden over het onderwerp „E.H.B.O. en atoomex plosies". „BALLET-RECITAL" NAAR VLISSINGEN. Het „Ballet-Recital" onder artis tieke leiding van Sonia Gaskell zal Woensdag 11 Februari a.s. een voor stelling geven in het Concertgebouw te Vlissingen. Deze balletgroep start te enkele jaren geleden met een klein aantal dansers en danseressen onder leiding van mevrouw Gaskell met 'n programma, dat gedeeltelijk uit pantomime bestond. Haar jarenlange paedagogische practijk had haar de beste manier geleerd om Nederland se jonge mensen zo uit te brengen, dat het Nederlandse publiek'hen als dansers kon accepteren, zonder dat zij de eisen, die het vak stelde tekort zou doen. Haar optreden met deze groep had groot succes, met het ge volg dat ook aanbiedingen uit het buitenland kwamen. Men is thans zo juist uit België teruggekeerd. Het programma vermeldt de moeilijkste pas de deux uit de grote klassieke balletten, uit „Doornroosje", uit „Zwanenmeer"moderne abstracte choreografieën op muziek van Bach en de hedendaagse componist Jan Mul; een dramatisch b§.llet naar een toneelstuk van de Spanjaard Garcia Lorca „De liefde van Don Perlimplin en Belisa" en een ironisch-speelse compositie „Ragtime" op muziek van, Stravinsky. WITTE SOK EN RODE BAL Aan het bureau van politie te Vlissin gen zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen, opgege ven in de week van 21 tot en met 27 Ja nuari 1953: 1 witte sok, kinderwantjes, herenrïjwiel. lichtgroene damessjaal, dasspeld, rood portemonnaétje, lichtbruin kinderschoen tje, contactsleutel van auto. zwarte cein tuur, 1 paar gevoerde glacé-handschoe nen, blauwe alpinomuts, rode bal, 1 paar nylonkousen, kinderwanten en dames wanten, 1 paar bruine handschoenen, ring met 3 sleutels, glacé-handschoen, kinder- bril, handschoenklem, dop van blauwe vulpen, wollen hoofddoek, zilverbon, pad- vindersriem, zeildoeken tasje, inhouden de motorgereedschappen en motorsleutels, portefeuille met foto's en papieren, en een vetdop. Domburg „HERINNERINGEN VAN EEN ONDERWIJZER IN INDIË. Woensdagavond hield de heer R. L. Soesman in „De Dolfijn" te Domburg voor de Z.V.U. een causerie, geti teld: „Herinneringen van een onder wijzer in Indië." Onder deze, al te be scheiden titel, ontwikkelde de heer Soesman een reeks levendige beelden uit het Indische leven, zoals dat zich in de eerste helft dezer eeuw afspeelde, aanvangend met sprekers jeugd op een suikerplantage op Java. Kostelijk tekende spreker het ty pisch kleurige, kruidige leven op de plantage en in het stille stadje Ma- dioen in die tijd, dat in Indië in veler lei opzicht en zonder ophef veel groots werd verricht. Diverse, onder ling zeer verscheiden taferelen, o.a. van het koele, gecultiveerde Ban doeng, maar ook van het moeizaam pionieren van een groep Indo-Euro peanen op Zuid Sumatra, zowel als van de karakteristieke primitiviteit van Borneo, passeerden de revue. Sprekend uit het hart een grote liefde voor het geboorteland deed zich hier horen liet de heer Soesman deze maatschappij, waar nivellering en mechanisering nog zo weldadig weinig voeten aan de grond hadden, op sympathieke wijze voor zijn ge hoor herleven. Spreker eindigde zijn „story" met de bittere jaren van zijn deportatie naar de „dodenspoor- weg" van de Jappen in Siam en met de daarop volgende „bevrijding", wel ke de oudesamenleving vernietigde en hem het verblijf in Indië tenslot te niet meer genietbaar maakte. Een aantal lichtbeelden illustreerde sprekers reminiscenties. De heer Soesman heeft zijn talrijk gehoor ge boeid met zijn relaas, dat kennelijk appelleerde aan de zwakke plek, die het Nederlands hart blijkbaar altijd nog heeft voor dit schone land. Te recht werd dit door de voorzitter, burgemeester mr. W. J. E. Cromme- lin, in zijn dankwoord aan spreker gememoreerd. De heer Soesman, die, met zijn fa milie, de Domburgse gastvrijheid, o.a. door zijn bemoeiingen met het Dom- burgs cabaret, op royale wijze beant woordt, heeft zich met deze lezing opnieuw een waardevol Domburger getoond. St Laurens N.C.B.-AFDELING De afdeling St. Laurens van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond hield onder voorzitterschap van de heer P. Polderman haar jaarvergadering in liet vergaderlokaal. De vereniging telt thans 16 leden. Het kassaldo be droeg 136.Aan vacantiebonnen werd een totaal bedrag van 2740. uitbetaald. De districtsbestuurder, de heer H. Koetsveld, sprak over: „De strijd voor sociale gerechtigheid". KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Beroepen te Borger: W. v. d. Zwaan, candidaat te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal: D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Bedankt voor Dordrecht ds. D. L. Aangeenbrug te Terneuzen. ZEEUWSE PAGINA IN WEEKBLAD „DE HERVORMDE KERK". Het weekblad „De Hervormde Kerk" zal thans maandelijks een pa gina wijden aan Zeeuwse onderwer pen onder de titel „Langs Ooster- en Westerschelde". In het nummer van 31 Januari is voor het eerst een dergelijke pagina opgenomen. De praeses van de pro vinciale kerkvergadering van Zee land, ds. A. W. M. Odé, heeft een in leidend artikel geschreven, waarin hij net nut van deze publicatie uit eenzet. Er zullen op dit blad officiële me dedelingen verschijnen, aankondigin gen van nieuwe plannen, van belang rijke kerkelijke gebeurtenissen uit de provincie, van coördinerend werk, initiatieven of besluiten, waarvan de gemeenten profijt kunnen trekken, van sociologische aspecten enz. Op de eerste pagina is opgenomen een artikel over het werk van het provin ciaal kerkcentrum in Middelburg, alsmede een rubriekje onder de titel „Tussen Sint Philippus enSint Anna". Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen. 29-1. Gudrun Torm van Terneuzen. Gepasseerd naar Antwerpen. 29-1. Li berty van Zee naar Gent; Leuvekerk van Bombay: Delta van London; Saba van St. Malo; Nautilus van Par; Confian- ce van Rotterdam. 30-1. Aludra van Va lencia; Berend N van Rotterdam; Nanjo van Zee. Vlissingen vertrokken. 29-1. Rita naar Purrevija; Favola naar Genua; Duur- wold naar Leith; Madjoe 2 naar Teigne- mouth; Bounty naar Middelsbrough; Gu drun Torm naar Copenhagen. Gepasseerd van Antwerpen. 29-1. Jason naar Casablanca; Dinkel naar London; Hinde naar Aalborg van Gent; Brem naar Rotterdam. 30-1. Oberon naar Amsterdam; Curasao naar Dungarvan van Gent; Horst naar Leith; Keyzer naar Stockholm; Bar racuda naar Malmo; Lark naar Bohus. In het gemeentehuis te Oostburg werd bij openbare inschrijving ver kocht een houten barak bevattende 3 woningen. Eigenaar werd de firma Klaas sen en Jansen uit Axel voor 1055.—. WALCHEREN ZONDAG 1 FEBRUARI Ned. Hen'. Kerk. Aagtekerke 10 ds. v. Winterswijk, 7 ds- Theunissen. Arnemuiden 10 ds. Kalkman, 2.30 en 6 candidaat Graafland. Biggekerlie 10 en 2 ds. Roscam Abbing. Domburg 10 en 7 ds. v- Willenswaard. Gapinge 2 ds. de Boer. Grijpskerke 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. v. Winterswijk. Kleverskerke 2 ds- Otte. Koudekerke 10.30 ds- v. Empel, 10 Jeugdk. Vliss.str-' 2.30 en 7 ds. v. Dijl. 't Zandt 10 ds. v. Dijl, 10.15 Jeugdk., 7 ds. Durkstra. Me- liskerke 10 dhr- Barnard, 2.45 ds. Kloosterman. Middelburg (Nw- kerk) 9.30 ds. Pijnaeker Hordijk, 11 ds. v. Woerden (H.D.), 7. ds. Sneller. (Elec- tro-bioscoop) 10 ds. Aalders. Nieuw en St. Joosland 10 ds. Sneller, 2.30 ds. Pijnaeker Hordijk (H.D.). Oost- en West-Souburg 9.30 en 11 ds. de Stoppe- „De Uitroeiers" heet de vereni ging van mussendoders te 's-Graven- polder en dat ze niet voor de poes zijn (De Uitroeiers) is maar weer eens gebleken tijdens de laatstgehouden vergadering. Er werden in 1952 niet minder dan 2512 gedode mussen in geleverd, waarvan de heer Joh. Nijs- se er in totaal 1830 voor zich liet aantekenen. Hij behaalde hiermee voor het tweede achtereenvolgende jaar de titel van „koning van de mus sendoders", maar haalde zich, naar verluidt, tevens de haat van het ge hele plaatselijke kattendom op de hals om de vele smakelijke hapjes die hij de trouwe dieren ontnam. Bo ze tongen beweren, dat de poesen als de heer Nijsse passeert, elkaar som ber toemiauwen „Der bat 'nen Vogel" (in de hand natuurlijk) En nu we het toch over vogels hebben ook een praatje over de sier- duiven van de heer P. van Alem te Sluiskil, In Amsterdam, Souburg en Antwerpen en waar niet al sleepten de duiven van deze Sluiskiller ver schillende eerste prijzen in de wacht en de heer Van Alem is daar trots op. Zijn duiven trouwens ook, men ver telt ons, dat zijn kroppers thans nog met een hoge borst rondlopen Reeds met het elfde schot wist de heer O. Ongenae uit St. Kruis te Aar- denburg de koningsgaai te raken, toen daar een koningsschieting op de liggende wip werd gehouden door de gaaischuttersvereniging St. Sebasti- aan, hetgeen geen geringe prestatie is. Pijlsnel werd de heer Ongenae dan ook tot koning van het jaar 1953 ge kroond al werd hij dan niet tot ko ning geslagen maar tot koning ge schoten. Behalve met dit koningschap houdt St. Sebastiaan zich overigens nog met een zeer belangrijke kwestie bezig; de vereniging bestaat deze zo mer 520 jaar en dat zal met grote feesten worden gevierd zo verzekert men ons. Trouwens, dat is de Aar denburgers wel toevertrouwd De leden van de Hervormde jeugd vereniging te Yerseke hebben al lang Ingezien, dat het har ongemakkelijk is een vereniging te hebben maar geen verenigingsgebouw, gelijk dat in de brave oesterstad het geval is. Zij besloten dan ook om op 6 en 7 Fe bruari in de lokalen van de Hervorm de school een bazar te houden en het batig saldo hiervan te storten in de kas van een opgericht bouwfonds. Om tenslotte door de hulp v&n alle Yersekers in vereniging tot de bouw van een verenigingsgebouw voor de vereniging te komen Als alles naar wens verloopt gaat de „Margriet" in Nisse weer ontlui ken en misschien zelfs wel bloeien. De „Margriet" is een buurtvereni ging, die echter door gebrek aan be langstelling ten gronde ging. Thans heeft de plaatselijke Oranjevereni ging een vergadering belegd met het doel de verlepte Margriet weer tot le ven te brengen en hoewel de belang stelling voor deze vergadering niet zo heel groot was kon toch een nieuw bestuur worden gekozen. Hierin kre gen zitting de heren C. de Ruiter, J. We-ststrate, Jac. Sandee, J. C, Bos en Jac. Eversen. KORT EN KLEIN. De A.R. kiesvereniging „Neder land en Oranje" te St. Laurens zal op 11 en 12 Februari a.s. feestelijk haar 50-jarig bestaan vieren. Er wordt ge rekend op de medewerking van de Chr. Gemengde zangvereniging „De Lofstem" onder leiding van de heer A. Joosse en ook de leden van de plaatselijke Arjos zullen mede wer ken. De Gereformeerde jongensclub en de meisjesclub ,,'t Rankje" te Gapin ge hielden hun jaarfeest onder lei ding van de heer W. Louwerse. Na zang, voordracht en muziek besloot ds. J. Spoelstra met dankgebed. In „Ons Dorpsleven" te Ritthem werd door de bedrijfsvoorlichting een samenkomst belegd, waarin gespro ken werd over de nieuwe kavelinde ling. Er werd ook nog een film over de oesterteelt in Zeeland vertoond. laar, 7 vic. Mees. „Rehoboth" 9,30 Jeugdkerk. Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard. Ritthem 10 en 2.30 ds. Muller (voorb. H.A.). St. Laurens 10 ds- v. Voorst Vader, 2.30 ds. Kalkman. Veere 10 ds. Otte. St. Jacobskerk Vlissingen 10 ds. Hartjes, 7 ds. Kloosterman (jeugddienst), Noorderkapel 9.30 en 10.45 ds. Maas, Havendorp 10 ds- Durk stra. Engelse Kerk 9.30 geen Kerk v. jongeren. Vrouwenpolder 10 ds. de Boer. Westkapelle 10 leesd., 2.30 ds. Oosthoek. Zoutelande 10 ds.,Klooster man, 2.30 ds. Hartjes. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 dans TEglise. Mennonite Monsieur le Pasteur J. Risseeuw. Geref. Kerk: Arnemuiden 10 en 2.30 ds Veldhuijzen: Domburg 10 ds Pon tier, 2.30 leesd'.: Gapinge 9.30 en 2 ds Spoelstra; Grijpskerke 10 en 2.30 ds Streefkerk; Koudekerke 9 en 2.30 ds Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds v. Nes; Middelburg (Hofplein) 9.30 ds Veldkamp 2 en 5 ds v. Til; (Noorder- kerk) 9.30 ds v. Til, 5 ds Veldkamp, (Lutherse Kerk) 7.15 ds v. Wouwe; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds Bredeveid; Oostkapelle 10 en 2.30 ds Dercksen; Serooskerke 10 en 2.30 ds v. Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds Boon; Veere 10 leesd. 2 Vlis singen 9.30 en 5 ds Verschoor; Vrou wenpolder (Ned. Herv. Kerk) 2 en 7 ds Jager; Westkapelle 10, leesd. 2.30 ds Pontier; Woensdag 19 leesd. 50-ja- rig bestaan kerk. Geref. Kerk (Art. 31)Souburg 9.45 en 2.30 ds Deddens; Vlissingen 8 en 4.45 ds Deddens. Geref. Gem.: Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Mid delburg 9.30, 2 en 6.30 ds Rijksen; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissin gen 9.30. 2.30 en 6.30 leesd; Westka-. pelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk: Arnemuiden 6.15 ds Slagboom; Middelburg 10 en 3 ds Slagboom; Vlissingen 9.30 en 5 ds de Vuijst. Geref. gemeente. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 ds. Aangeenbrug. Ver. van Vrijz. Herv.: Middelburg 10.30 ds Elseman; Vlissingen 10.45 ds Hanneman. Evang. Lutherse Gem.: Middelburg 10 ds Johannes; Vlissingen 5 ds Jo hannes. Doopsgezinde Gem.: Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 ds de Boer. Herst. ApostoL Zendingsgem.: Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk: Vlissin gen Kasteelstraat 5 10 en 4 dhr Os- sebaai. Herv. Evangelisatie: Vlissingen (Con cordia) en en 5 dhr. Kraats. Officiële publicaties VLISSINGEN Kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis; dat voor kinderen be neden de leeftijd van twee jaar gelegen heid bestaat tot kosteloze Inenting tegen pokken en voor personen boven die leef tijd tot kosteloze HERinenting op Woens dag 4 Februari 1953 om vier uur des na middags in het gebouw van het Medisch Centrum, Juiianalaan 4. Vlissingen, 28 Januari 1953. GEMEENTERAAD SOUBURG. Raad krijgt 13 leden. Bij de aanvang van de vergadering van de gemeenteraad van Souburg, heeft burgemeester A. H- S. Stemer- ding Vrijdagmiddag een jaarrede ge houden, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen in 1952 in Souburg tot stand is gekomen- Hierbij werden o.m. genoemd de voortgezette woningbouw, het aanbrengen van straatverlichting aan de Nieuwe Vlissingse weg en de bouw van twee lokalen aan de open bare lagere schooL Op het programma staan nog een rioleringsstelsel voor West-Souburg, met een eenvoudige zuiveringsinrichting, straatverbeterin gen, wachthuisjes bij twee bushalten in Oost-Souburg en een nieuwe mu ziektent. De gemeenteraad zal in 1953, in ver band met de bevolkingstoename, wor den uitgebreid van elf tot dertien leden. De voorzitter merkte voorts wat de woningbouw betreft op, dat de ge meente reeds geruime tijd anderhalve ton ter beschikking heeft, zonder dat al lang gereed liggende plannen kun nen worden verwezenlijkt, omdat toe stemming tot de bouw niet wordt ge geven. Er zijn nog ruim tweehonderd woningzoekenden. De sociale zorg in de gemeente ver liep in 1952 bevredigend, evenals het werk van de schoolarts en schooltand- arts. In West-Souburg kwamen ver schillende verbeteringen tot stand. De sportvelden zijn nog niet in vol be drijf, maar dit zal geleidelijk beter worden. In het begin van zijn rede vestigde de burgemeester ook de aandacht op de snelle bevolkingsgroei van zijn ge meente. Van ongeveer 2500 inwoners een halve eeuw geleden, is het inwo nertal gestegen tot bijna 6200 en wan neer de woningbouw van hogerhand niet kunstmatig werd geremd, zou de 7000 zeker reeds zijn bereikt. De Nieuwjaarsrede werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer L. Ch. Janssen- VOETBAL Gaat Kees Rijvers St. Etienne verlaten? In Juni a.s. loopt het driejarig con tract van Kees Rijvers met de prof club St. Etienne af en tenzij er een toenadering tussen beide partijen tot stand komt, ziet het er naar uit dat onze landgenoot St. Etienne zal ver laten. Rijvers wil wel het contract verlengen, maar op voorwaarde dat hij het volgend jaar op de transfer- lijst geplaatst wordt en dat een ge deelte van het transferbedrag aan hem zal worden uitgekeerd. Hij is er van overtuigd, dat hij in zijn recht staat en wijst er op, dat hij, zo lang hij in St. Etienne is, altijd zeer be scheiden is geweest in zijn eisen. Het clubbestuur van St. Etienne wil hem wel op de transferlijst plaatsen, maar weigert een gedeelte van de transfer som te garanderen. SCHAArSEN Kees Broekman op 5000 meter tegen Sverre Haugli. Maarse tegen Finn Hodt. Vrijdagavond is in hotel Astoria te Hamar de loting verricht voor de 500 en de 5000 meter. Anton Huiskes komt in de eerste serie van de 500 meter uit tegen de Zweed Asplund, Wim van der Voort in de vierde se rie tegen de Noor Sverre Haugli en Kees Broekman in de negende serie tegen de Engelsman John Hearn. Maarse rijdt de elfde serie alleen. Op de 5000 meter rjjdt Wim van der Voort in de derde serie tegen de Hongaar Merenyi, Kees Broekman in de vierde serie tegen Sverre Haugli, Anton Huiskes in de negende serie tegen de Zweed Stroem en Gerard Maarse in de tiende serie tegen Finn Hodt. Aan de wedstrijden nemen 21 rij ders deel. Waar zijn onze schepen Alioth 30 v. Las Palmas. Algenib p. 30 Macio n. Las Palmas Ampenan 29 v. Bahrein n. Bombay. Amstelvaart p. 30 Elba Cape (Rode Zee). Aldabi p. 30 Maceio n. Bahia. Bonaire 30 v. Madeira n. W. Indië. Batavier n 1 Febr. te R'dam verw. Boreas 1 Febr. te A'dam verw. Draco 30 v.m. bij Corsica. Gaasterkerk 30 te Durban. Hathor 29 bij Finisterre. Helder p. 29 Land's End n. San Juan. Ilias p. 30 Dungeness n. Savona. Laurenskerk 30 nam. bij Kreta.' Lissekerk 29 v. Port Soedan n. Suez. Lieve Vrouwekerk 30 te Port Said. Lutterkerk 30 v.m. nog te Bahrein. Lekkerkerk 30 te Colombo.. Madoera 30 in Suezkanaal. Maasdam 30 te Cristobal. Nw. Holland 29 v. Singapore n. Priok. Noordam 2 Febr. vm. 4 u. te R'dam verw. Flanel us 31 te Singapore verw. Roebiah 30 vmr. op Hooghiy Riv. Stentor 31 's midd. 12 uur te A'dam verw. Saparoea 31 nam. te Lagos verw. Winsum 30 v. Owendo n. Monrovia. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Vlissingen te bereiken de heer L. P. Boone, arts, Badhuisstraat 30, tel. 2950. Te Mid delburg is te bereiken de heer C. F. Frumau, arts, Groenmarkt 17, teL 2635. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande is te bereiken de heer L. Sloos, arts te Koudekerke, Middelb. straat A 61, tel. K 1185-231. Te Vee re, Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken de heer M. A. v. d. Sluijs, arts te Veere, Markt A 155, tel. K 1181-271. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek Singel 5. tel. 2730; Middelburg: Apotheek van der Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. In deze vergadering werd de begro ting voor 1953 behandeld. Algemene beschouwingen werden gehouden door de heren A. W. Bouff en W. Huson. Eerstgenoemde was niet te spreken over „imperialistische uitspraken", gedaan in de Vlissingse gemeenteraad. De heer Huson bracht nog de kwestie van het bouwvolume en de naschade ter sprake. De voorzitter, die de sprekers be antwoordde, deelde o.m. mede, dat getracht zal worden, om in overleg met de N.V. Stoomtram Walcheren een bus naar Souburg te krijgen, wel ke aansluit op de laatste trein. Wat betreft de 60 te bouwen woningen zei- de de burgemeester, dat deze vrijwel van geen invloed zijn op de woning nood. Het hulpsportveld zal spoedig geheel gereed zijn. De heer J. Sinke vestigde de aan dacht op de onvoldoende verlichting van Kanaalstraat en Oranjeplein. De voorzitter merkte tenslotte op. dat bij het provinciaal bestuur zal worden aangedrongen op financiële bijstand bij de noodzakelijke verbete ring der straten, welke voortvloeit uit de afsluiting van de Nieuwe Vlissing se weg. De begrotingen van de gemeente, van sociale zaken en het gemeentelijk woningbedrijf werden daarna z.h.st. vastgesteld. De heren F. Leenhouts en L. van Sluis werden benoemd tot bestuursle den van de gemeentelijke instelling voor sociale zaken. Een voorstel tot het verlenen van voorschotten aan de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en tot het aanvragen van Rijkssteun voor de bouw van 60 woningen, werd aange nomen. Op 'n verzoek van de Ned- Mil. Bond „Pro Rege" om een subsidie van 2 cent per inwoner, werd na een toe lichting van de voorzitter, op voorstel van B.en W., afwijzend beschikt Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 30 Jan. Aardappelen: Koopmans Blauwe, grote 1011. Fruit: Golden Delicious 1742. Jo nathan 523. Goudreinetten 618. Winston 23—34. Bellefleur 48. Court- peröu 5. Appels val en kroet 514. Gieser Wildeman 429. Comtesse de Paris 420. Conference 16. Provisie peren 13. Kleiperen 811- Saint Remy 511. Peren kroet 3—4. Fr. Borgia 10—12. Groenten. Bloemkool C 17—29. id. D 12—18. Spruiten 25—54. Witlof 37— 53. Kroten kg. 4—10. Uien kg. 825. Koolrapen 312. Rode kool 716. Savoije kool 7—29. Boere kool 3—19. Prei 1531. Glasandijvie 58—93, Glas veldsla 552.06. Glassla stuks 812. Glassladunsel 92101. GRAANBEURS LEEUWARDEN. Aanvoer: witte tarwe 25—26.60: rode tarwe 25—26.60; witte gerst 26-29; rode gerst 30-32; witte haver 22-24.75; platte bonen 35-37; kleine groene erwten 40-45, alles per 100 kg Overzicht: Stemming belangrijk lager. VEILING GOES. 30 Januari. Spruiten AI 43—46, AH 39 -31. BI 28—37. BH 24. Knolselderij 6-9. Groene Savoye kool 17. Rode kool 10—15. Boerekool 15. Witte kool 6—7. Uien 1— 3.50. Peen H 6, id. HI 9. Witlof AH 30 48. Koolrapen 1.50—3.50. Bloemkool 40. Andijvie 58—66. Kroten 550, Prei 12—22. Veldsla 35. Selderij 13. I VISMIJN TE BRESKENS. 30 Jan. Schardijn, aanvoer 5914 kg., 29 —37. Haring, aanvoer 93.000 kg., 23—26. Poon, aanvoer 92 kg„ 17—18. VISMIJN TE VEERE. 30 Jan. Export garnalen, aanvoer 91 kg., 176. VEILING ST. ANN AL AND. 29 Januari. Uien. middelsoort 25.81— 25.71, bonken 24.20, drielingen 3550, plck- Iers 37.77. Aanvoer 25 ton. VEILING SCHERPENISSE. 29 Jan. Uien, middelsoort 25.71, bonken 24, drielingen 35.50, picltlers 39.79. Aan voer 15 ton. Notedop in een Otto Skorzeny, de gewezen Duitse offi cier die Mussolini bevrijdde, is te Rome gezien op doorreis naar Cairo. Hij kwam met een Spaans paspoort uit Madrid. Men zegt, dat hij een hoge post bij de Egyptische veiligheidsdienst zal gaan be kleden. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft een crediet goedgekeurd van f 26.250.— voor het houden van een avondlichtfeest op het gemeentelijk landgoed „Berg en Bos" in de maanden Juli en Augustus a.s. Een deel van de eventuele baten zal ten goede komen aan de stichting 1940—'45. In de afgelopen 24 uur heeft de griep epidemie in West-Duitsland zich uitge breid. Het aantal dodelijke gevallen is sinds Woensdag met dertig toegenomen tot 97. 9 De Canadese luchtmacht heeft Don derdagavond bekend gemaakt, dat er al weer een bommenwerper van het type „Mitchell" met vijf personen aan boord In hét Westelijk deel van Brits Columbia wordt vermist. Dit is het derde vliegtuig dat in de laatste paar dagen in Brits Co lumbia wordt vermist. In de ondergrondse werken van de mijn Oranje-Nassau, te Heerlen is Don derdag de 22-jarige ongehuwde arbeider Nico van der Logt uit Heerlen bekneld geraakt tussen een lier en gedood. De Katwijkse gemeenteraad heeft be sloten 5000 gulden te schenken voor de bouw van een nieuw hospitaalkerkschip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3