SHE Grote schade aan tarwe door gebrekkige ontwatering Zeeuwse Almanak 's-HEER ARENDSKERKE BEREID SLOEPOLDER TE AANVAARDEN INVITATIE NAAR AALST VOOR GOESSE SPORTWEEK MASSACHUSETTS INVESTORS TRUST NATUURSCHOON VAN RENESSE 10ET BEHOUDEN BLIJVEN gnep 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 JANUARI 1953. IN OOST-ZEEUWSCH VLAANDEREN Eén waterschap wordt steeds meer noodzakelijk De vele regens in de laatste maanden hebben in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren tot gevolg- gehad, dat aan vrjjwel het gehele wintertanve-areaal, ongeveer 1000 H.A., aanzienlijke schade is toegebracht. De omvang er van is moeilijk te bepalen, maar het gevaar, dat er honderdduizenden gul dens mede gemoeid zijn, is niet denkbeeldig. Indien de vorst uitblijft, zal ook de voorjaarszaai vertraagd en bemoeilijkt worden. „Er is een regenjaar voor nodig om de belanghebbenden weer eens te doen beseffen, dat ontwatering be langrijker is dan waterbeheersing", zo meent ir. P, R. Bouwman, rijksland- bouweonsulent voor Zeeuwsch-Vlaan- een kort gesprek „Ontwatering"; dat is de kern van het probleem. In vroegere „droge jaren" heeft men zich de noodzaak van een goede ont watering veelal te weinig gereali seerd en plannen tot verbetering von den slechts matige belangstelling. Bovendien liet de drainage en het on derhoud van de sloten tussen de ka vels nogal eens te wensen over, doch deze winter bracht velen er toe al thans de drainage met kracht ter hand te nemen. Het feit, dat te veel water meer schade veroorzaakt, dan te weinig water is dan ook overdui delijk gaan spreken! Het gemis aan één waterschap, zo als West Zeeuwsch-Vlaanderen dat kent, doet zich in Oost sterk voelen. De natuurlijke lozing voldoet niet; de afvoer van het water van het land naar sloten en kanalen verloopt véél te traag. Er zullen gemalen met een voldoende capaciteit moeten komen, Ir. J.MolIf Op 66-jarige leeftijd is te Middel burg overleden ir. J. Moll, oud-hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat in Zeeland. Ir. Moll werd op 13 Mei 1886 in Am sterdam geboren. Hij bezocht de R.H- B.S. te Alkmaar en studeerde vervol gens in Delft voor civiel ingenieur. Hij trad in dienst van de Rijkswaterstaat en was aanvankelijk als ingenieur, la ter als hoofdingenieur werkzaam. Ach tereenvolgens had ir. Moll als stand plaatsen Hoek van Holland, Den Haag, Almelo, Brielle, Leeuwarden en Mid delburg. In 1951 werd hem eervol ont slag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het stoffelijk overschot is Vrijdag in alle stilte ter aarde besteld. Smokkelaarsassistenten kregen flinke straffen. De economische politierechter te Middelburg heeft Vrijdag een Neder lander en een Belg, die botersmokke- laars assistentie hadden verleend, tot flinke straffen veroordeeld. De winkelier R. I. van I. te Clingè, die vlak bij de grens woont en voor wie de verleiding dus wel erg groot was, werd veroordeeld tot 500 of twee maanden hechtenis, twee weken gevangenisstraf voorwaardelijkmet twee jaar proeftijd en verbeurd verklaring van de in beslag genomen boter. De smokkelwaar werd bij hem thuis opgeslagen en hij zou steeds twee zakken met boter samen heb ben gebonden, hetgeen echter door zijn raadsman, mr. H. C. M. van Son, werd betwist. De stoker W. Th. van H. te Meer- donck (B.), die de smokkelaars de plaats had aangewezen, waar zij de boter konden halen, werd gestraft met twee weken gevangenisstraf. Zijn fiets werd verbeurd verklaard. OPDRACHT AAN Ir. VAN STAALEN. Ir. A. J. van Staalen, verbonden aan het ministerie van Overzeese Rijks delen, is deze week vertrokken naar Brits Guyana, om in opdracht van het gouvernement aldaar, een onder zoek In te stellen naar mogelijkheden Van eleetriciteitsopwekking' door middel van water. Ir. van Staalen is ii Dreischor geboren en bezocht de R.H.B.S. te Zierikzee. De woningbouw in Zeeland. In de maand October 1952 kwamen in Zeeland 120 woningen gereed, ter wijl er 800 in uitvoering waren. Voor geheel Nederland waren deze bedra gen 5.810 en 53.000. CLUB „De Zwarte Hand", zó heette de clubwaarvan wij m onze veelbewo gen jongensjaren penningmeester waren en het mooiste aan deze club was de naam Verder gebeurde er niet veel. Van tijd tot tijd een fantasierijke stroop tochtwaarbij dan meer gefantaseerd dan gestroopt werd, en voorts een- maai in de week een bijeenkomst. Bij kaarslichtin een vervallen schuurtje Waar wij dan ruzie kregen over de contributie (ad twee cent per week) en over de verdeling van de functies, want een iegelijk wilde opperhoofd Zijn. Geschaduwdhebben wij nooit en een telefoon met „Harry Lime- theme" bezaten wij niet. Dat teem moest toenmaals trouwens nog uit gevonden Worden. Er is véél veraAiderd. Maar ook ten goede. De Middel burgse knapencluh (Helpt Elkander Vlug" verstrekt desgewenst inlich tingen en dat deden wij nooit. Men vroeg ons wel altijd om in lichtingen zodat de sluizen hulpmiddelen kunnen worden; zulks in tegenstelling tot de huidige situatie, waarin de sluizen „de hoofdrol spelen", zo vertelt ons ir. Bouwman, en hij voegt er aan toe: „de tegenwoordige gang van zaken werkt lagei'e oogsten in de hand". Intussen konden wij melding maken van het feit, dat in de afgelopen da gen weer aandacht is besteed aan een ontwateringsplan en dat de z.g. „Gro. te Commissie" aan Ged. Staten zal verzoeken de oprichting van een nieuw waterschap voor te bereiden. Er is dus hoop op verbetering. Hij stal om zijn zoon te laten studeren. Vorig jaar heeft zekere V. uit Sou burg meermalen kans gezien oud ko per en lood van „De Schelde" mee te nemen en te verkopen- De opbrengst kwam aan zijn gezin ten goede. De studie, welke zijn zoon volgt, kost deze verdachte namelijk vrij veel gèld, waardoor het gezin met finan ciële moeilijkheden had' te kampen. Helaas is de man, die alle moeite doet om zijn zoon vooruit te helpen in de wereld, daardoor tot diefstal gekomen en natuurlijk werd hij, toen het uit kwam, ontslagen. Vrijdag moest hij voor de politie rechter in Middelburg verschijnen. Deze hield rekening met de omstan digheden en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en toezicht. De kolendampvergiftiging in Schoondijke. De toestand, waarin de beide kin dertjes van het in Sasput door kolen dampvergiftiging om het leven geko men echtpaar werden aangetroffen, was uitsluitend het gevolg van het feit, dat pas na 2'/2 dag ontdekt werd, wel ke tragedie zich in de woning had af gespeeld. Burgemeester F. A. van Ro- sevelt van Schoondijke verzocht 'ons, om misverstand te voorkomen, er op te wijzen, dat van verwaarlozing dooi de ouders geen sprake is geweest. Het betrof hier een keurig gezin en de deernis met de slachtoffers is in Schoondijke en omgeving algemeen. Dokter C. Ramselaar te Sluiskil 25 jaar arts Op Woensdag 4 Februari a.s. zal de geneesheer-directeur- van het St. Eli- zabeth-ziekenhüis te Sluiskil, dokter C. Ramselaar, zijn 25-jarig artsjubi leum vieren. Ter gelegenheid van dit jubileum zal een receptie gehouden worden. Dronken automobilist bracht verkeer in gevaar. Woensdagavond omstreeks 10 uur reed plotseling een luxe-auto op het afvalterrein van de gasfabriek te Goes. Enkele personen die daar sin tels liepen te zoeken, meenden eerst te doen te hebben met een automobi list die de weg was kwijtgeraakt. Weldra bleek, dat de bestuurder, ze kere Van L. uit Goes, dronken was. Na enkele vergeefse pogingen wist hij de wagen weer op gang te krijgen eh met een verre van recht spoor, reed hij op de binnenstad aan. Op en kele hoeken van straten moesten voorbijgangers zich ijlings in veilig heid brengen om niet te worden aan gereden. Tenslotte belandde de wa gen in een garage, waar hij nog op een andere auto botste. Toen kreeg de politie gelegenheid om in te grij- Een. De man werd naar het politie- ureau overgebracht, waar hij voor het verdere deel van de avond en nacht „logies" kreeg om zijn roes uit te slapen. Varkensmark!: in Zeeland weer toegestaan. Het gunstige verloop van de var kenspest maakt het mogelijk het ge bied, waarin vrijelijk varkensmark- ten mogen worden gehouden, verder uit te breiden. Blijkens een beschik king in de Staatscourant worden met ingang van 31 Januari 1953 de beper kende bepalingen ten aanzien van het houden van varkensmarkten op geheven in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en het gedeelte van de provincie Noord-Hol land benoorden het IJ en het Noord zeekanaal. In het centrale en Westelijke deel van ons land blijft het houden van markten voor fok- en opfokvarkens verboden. Het vervoer van varkens uit het gebied, waar de varkens- markten geschorst zijn, naar het „vrije" gebied blijft verboden. Kolendampvergiftiging in Terhole. Bij de familie B. te Terhole werd deze week kolendampvergiftiging ge- constateerd. Gelukkig kon genees kundige hulp tijdig worden ingeroe pen, zodat dit geval goed afliep. Al leen de vrouw des huizes heeft enige dagen het bed moeten houden. Met torenrestauratie wordt begonnen. De gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke! dié Vrijdagmiddag on der voorzitterschap van wethouder J. Hommes bijeenkwam, nam het be sluit om een aanvang te maken met de restauratie van de toren te 's-Heer Arendskerke (dorp). Besloten werd de rijksbijdrage van 50 in de kos ten, welke ongeveer 120.000 zullen bedragen, te aanvaarden. Voorlopig komen de kosten geheel voor reke ning van de gemeente. Aan de pro vincie is eveneens een subsidie aan gevraagd. DE SLOEPOLDER, De agenda vermeldde als laatste punt de behandeling van de ontwerp regeling inzake de indeling van de nieuwe Sloe (Quarles)-polder. De voorzitter releveerde, dat reeds eer der aan Ged. Staten werd geschre ven,. dat er uit historisch en prac- tlsch oogpunt alles voor te zeggen is, dat de nieuw ingedijkte polder bij 's-Heer Arendskerke wordt gevoegd. Nu de vaste commissie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan toe voeging van de nieuwe polder aan 's-Heer Arendskerke de meest logi sche oplossing acht en Ged. Staten dit onderschrijven, kunnen B. en W. hiermee volkomen accoord gaan. Te meer, daar de vaste commissie er duidelijk op wijst, dat het mede in verband met het wegennet, niet aan twijfel onderhevig is, dat de bewo ners van de nieuwe polder zich voor kerk- en schoolbezoek, verenigingsle ven en het doen van aankopen, zullen oriënteren op Nieuwdorp en Lewe- dorp, beide woonkernen van 's-Heer Arendskerke. Het college van B. en W. is dank baar voor deze opvatting van de ho gere autoriteiten. De raad ging accoord met de ont- werp-regeling. Nieuw- en St. Joosland tegen. De raad van Nieuw- en St. Joos land, die gisteravond vergaderde on der voorzitterschap van burgemees ter mr. F. S. K. J. Graaf van Rand- wijck, sprak eveneens over de voor genomen toekenning van de gehele Quarlespolder aan de gemeente *s- Heer Arendskerke. Uitvoerig werd over dit voorstel van gedachten ge wisseld. De raad bleek unaniem van oordeel dat dit plan volstrekt onaan vaardbaar is. Besloten werd dit met klem onder de aandacht van G. S. te brengen. Tevoren had de raad gesproken over een brief van de plaatselijke scholen, waarin deze de huur van de speelweide opzeggen. De gemeente beschikt niet over een ander geschikt terrein en hoewel B. en W. reeds naar een oplossing hebben uitgezien, zijn zij er nog niet in geslaagd deze te vinden. De eerste pogingen hiertoe hebben gefaald. Strijd tussen margarine en roomboter. „Ook onze margarine met roombotersmaak kunnen wij u tenvolle aanbevelen. Een maal geproefd koopt u ze steeds weer", zo lazen wij on langs in een Zeeuwsch-Vlaams advertentieblad. Een onschuldi ge reclame, zult u zeggen of misschien: „Die ga ik eens kopen." Want tussen een pak je margarine en een pakje echte boter ligt een aanmer kelijk verschil, zowel wat de kwaliteit als de prijs aangaat. Edoch, de melkboer, die op deze wijze zijn waar aanprees, heeft ondervonden, dat room boter een product is met de smaak van een zuivelproduct en dat hij dit van zijn mar garine misschien wel kén, maar niet még zeggen: Vrij dag veroordeelde de economi sche politierechter hem tot een geldboete van vier gulden. In de wandelgangen van het gerechtsgebouw deed het ge rucht de ronde, dat de melk boer nu voortaan de volgende advertentie plaatst: „Onze margarine met de smaak van een daarop gelijkend product, dat geregeld naar België wordt gesmokkeld, kunnen wij u ten volle aanbevelen. Eenmaal ge proefd, koopt u die andere nooit meer, trouwensdie andere is voor Nederlanders toch bijna niet te betalen." PLAN WORDT NADER UITGEWERKT. Sportverenigingen zeg den medewerking toe. Op korte termjjn zal de voorzitter van de Stichting „Goesse Sportbelan- gen", de heer P. K. de Haas, contact opnemen met de burgemeester van de Belgische gemeente Aalst, om te trachten een greep sportbeoefenaars naar Goes te krijgen voor een medio Juni ter gelegenheid van de opening van de nieuwe tennisbanen, te organiseren Sportweek. Spoedig daarna hoopt een voorlopig werkcomité nader contact te kunnen opnemen met de Bel gische sportvrienden om een en ander verder uit te werken. Dit was het resultaat van een Vrij dagavond, in hotel „Terminus" gehou den bespreking met vertegenwoordi gers van een groot aantal Goesse sportverenigingen. Bij de aanvang zette dokter P. K. de Haas de plan nen uiteen. Het is de opzet, dat het festijn door de verenigingen geza menlijk zal worden georganiseerd. Aanvankelijk was gedacht aan het opnemen van een contact met Engel se sportmensen, doch dit stuit op be zwaren. Daarom opperde de voorzit ter het idee om te trachten in de Bel gische gemeente Aalst een plaats van ongeveer gelijke grootte als Goes hiervoor belangstelling te vragen. Mogelijk zou deze sportweek, welke in de eerste plaats het kweken van contact met sportmensen uit een an der land bedoelt, tot een jaarlijkse uitwisseling kunnen leiden. Alle aanwezige vertegenwoordigers van voetbal, handbal, zeil- en hengel sport, tennis, tafeltennis, gymnastiek, Voor belegging In Amerikaanse en Canadese aandelen OPGERICHT IN 1924 - GEVESTIGD TE BOSTON U.S.A. acfief ca 500.000.000 's Werelds grootste beleggingmaatschappij Geringe kosten van beheer. Ruime spreiding van risico's Certificaten officieel genoteerd - beurswaarde circa f430.- per eert. STICHTINGSBESTUUR GEÏNSTALLEERD. Liever geen stroom van vacantiegangers. Na afloop van de vergadering van de gemeenteraad van Renesse op j.l. Donderdag heeft burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens het be stuur van de Stichting Renesse ge ïnstalleerd, De burgemeester opende de bijeen komst met een korte toespraak, waarin hij zijn persoonlijke visie op doel, vorm, financiën en taak van de stichting uiteenzette. Spreker noem de als het doel van de stichting het streven tot behoud van het vele schoons, dat Renesse te bieden heeft. De stichting zou dit doel kunnen be reiken door zich bezig te houden met de ontwikkeling van het gebied tussen het dorp en de duinen, aan welke bemoeiingen een zeker idealis me ten grondslag moet liggen. Spr. Kindje te Kamperland snoepte van muizentarwe Het 1%-jarig dochtertje van de familie de W. uit Kamperland heeft in een onbewaakt ogenblik van mui- zentarwe gesnoept. Het kind werd al spoedig ziek en moest met ernsti ge vergiftigingsverschijnselen naar 't ziekenhuis St. Joanna te Goes wor den vervoerd. Gisteravond was de toestand van het meisje bevredigend. Afscheid bij de P.Z.E.M. IR. J. M. LANGEBAERD NAAR NOORD-HOLLAND. Vrijdagmiddag heeft de bedrïjfs- ingenieur van de P. Z. E. M. in Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. J. M. Lan- gebaerd, afscheid genomen, dit in verband met zijn vertrek naar Noord- Holland, waar hij een betrekking als hoofdingenieur bij het P.E.N. te Bloe- mendaal heeft aanvaard. In één der lokalen van de electri- sche centrale te Westdorpe werden over en weer hartelijke woorden ge sproken, waarbij bleek, dat de chef een plaatsje in de harten van het Zeeuwsch-Vlaamse personeel heeft veroverd. Mede namens de directie dankte de hoofdingenieur, ir. A. P. Lindenbei'gh, hem voor hetgeen hij tot stand heeft gebracht en voor de prettige samenwerking met de leiding en het personeel. De heer H. Dijkstra, technisch hoofdambtenaar, wees op de technische kwaliteiten en de per soonlijke eigenschappen van de schei dende en bood hem namens het per soneel een blijvend aandenken aan. De heer Langebaerd dankte tenslot te allen, die zijn werkkring in Zeeuwsch-Vlaanderen tot een zeer prettige hebben gemaakt. Neem ter bestrijding van da krachtig werkenüe HET 0UWEL-CACHEI WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHNEMEH JAARVERGADERING Z.A.M.V. „De DOLPHIJN." Op de dezer dagen te Middelburg gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse Automobiel en Motorsport ver. „De Dolphijn" bleek uit het jaar verslag van de secretaris, de heer B. J. Franke, dat het eerste levens jaar dezer vereniging ondanks alle kinderziekten een zeer gunstig ver loop heeft gehad. Met voldoening wordt in dit verslag vastgesteld, dat de eerste open rit op 5 Juli 1952 als automobielsportevenement een volle dig succes werd. De clubritten had den een goed verloop en slaagden uitstekend. Met vertrouwen gaat men het tweede verenigingsjaar in. Het finaneieel verslag van de pen ningmeester, de heer P. Sanaerse, vermeldde een nadelig saldo van cir ca 200, dat ruimschoots gedekt wordt door de binnenkomende con tributies. Het ledental der vereniging bedraagt thans 106. In het bestuur kwamen verscheide ne mutaties. In de plants van mr. W. F. P. Kurtz werd tot voorzitter be noemd mr. J. L. Nieuwenhuis. In de plaats van jhr. mr. D. H. van Doorn werd als bestuurslid gekozen de heer S. P. Rietema en in de plaats van de heer Van Vlaanderen, de heer D. Woudenberg. De heer A. Jobse Jr. werd als bestuurslid herkozen. De heren Rietema en ir*. H. C. Coolman verlieten de sportcommissie en wer den vervangen door de heren H. Fri- ma (Zoutelande) en Arnoldi. De re dactie van het cluborgaan werd sa mengesteld uit de heren W. Schuling, 3. Pukken en A. H. v. d. Most, was van oordeel, dat Renesse er niet mee gebaat zou zijn, als het in de kortst mogelijke tijd zou worden overstroomd door vacantiegangers. Daarom dient een en ander in de juis te banen te worden geleid. In verband hiermede wees spr. op de verschillen de wijzen, waarop men te Renesse toeristen kan huisvesten. Na lang beraad is het gemeentebestuur tot de slotsom gekomen, dat een stichting het beste orgaan zou zijn om de ont-. wikkeling van Renesse tot vaeantie- centrum te leiden. Men ziet in het algemeen weinig heil "in exploitatie van het duinge bied door een particulier-, een N.V. of zelfs door het gemeentebestuur. Voor het juiste beheer van de financiën is een goede samenwerking tussen de stichting en het gemeentebestuur een eerste vereiste, aldus de burgemees ter, en daarom is het gemeentebe stuur ook in de stichting vertegen woordigd. Spr. betoogde voorts, dat de stich ting de zaken energiek zal moeten aanpakken en dat zij spoedig moet zorgen voor het in handen krijgen van terreinen, het aanleggen van goede wegen en het aanbrengen van beplanting. Verder zullen zo spoedig mogelijk terreintjes moeten worden verkocht en verhuurd tenein de over voldoende middelen te kun nen beschikken. In afwachting van de definitieve oprichting van de stichting, heeft het gemeentebestuur zich reeds met een gedeelte van de beplanting bemoeid door contact op te nemen met Staats bosbeheer. Spr. dankte allen die zich bereid hebben verklaard in het stichtings bestuur zitting te nemen, waarbij hij erop wees, dat hun taak niet gemak kelijk zal zijn en dat dus enige durf zeker nodig is. De beide wethouders, de heren W. van Klooster en M. de Roo, beant woordden de toespraak van de burge meester. Goesse gas-personeel naar andere diensten. wanneer' de lange afstands. voorziening werkt. Het personeel van de Gasfabriek te Goes zal bij het in werking treden van de Lange afstandsgasvoorzieuing zo veel mogelijk in andere takken van gemeentedienst te werk worden ge steld. Deze verheugende mededeling kon wethouder J- J. van Melle Vrijdag middag doen tijdens een bijeenkomst ten kantore van het Gasbedrijf, waar bijna het voltallige personeel bijeen was om afscheid te nemen van de heer P. de Mul, die de dienst met pensioen ging verlaten. De heer K. K. Brink, directeur van het bedrijf, schetste de scheidende als een plichts getrouw ambtenaai'. Namens het per soneel bood de heer a. de Kok, wnd. gasmeester, de heer De Mul een gas fornuis aan, terwijl mevr. De Mul eveneens een geschenk mocht ontvan gen. Tenslotte vertolkte wethouder Van Melle de dank van het gemeentebe stuur en bood een enveloppe met in houd aan. Van deze gelegenheid maakte de heer Van Melle daarop te vens gebruik om de voor het perso neel geruststellende mededeling te doen, waarvoor de heer De Jonge namens dit personeel dank zegde. Mevrouw De Mul sprak namens haar echtgenoot een dankwoord voor de aangeboden geschenken en goede wensen. wandelsport, auto- en motorsport zegden in principe hun medewerking- toe. Uiteraard kwam ook de financiële zijde van deze zaak naar voren. Daar men zich nog geen idee hierover kan vormen, werd na enige gedachtenwis- seling besloten dat de voorzitter van „Goesse Sportbelangen" eerst con tact zal opnemen met de burgemees ter van Aalst. Daarna zal een voorlo pig comité, bestaande uit de heren M. Haasdonk, A. W. Levering en J. J. Platteeuw, tezamen met de voorzit ter van „Goesse Sportbelangen" een samenspreking hebben met de Belgi sche sportverenigingen. Nadat ver volgens een financieel program zal zijn opgemaakt, wordt het de taak van een werkcomité om een en ander uit te werken. Ontzetting uit bevoegdheid als kapitein gevraagd. De inspecteur voor de scheepvaart heeft tegen de kapitein A. A. D. uit Terneuzen van het m.s. „Michiel Swenden", dat op 20 Augustus van het vorig jaar in de Theemsmonding strandde, een ontzetting uit zijn be voegdheid om als kapitein te varen voor een periode van twee maanden Kapitein D. verklaarde tijdens de behandeling van deze stranding voor de Raad voor de Scheepvaart, dat er de laatste mijl voor het schip strandde, niet was gelood. Er stond een jongeman van 21 jaar aan het roer en deze moet, naar de mening- van de kapitein de koerswijziging, welke hij had aangegeven, niet heb ben verstaan. De inspecteur van de scheepvaart achtte het niet gemakkelijk de oor zaak van het ongeluk te verklaren. De kapitein, die al 20 jaar als gezag voerder vaart, is echter verantwoor delijk. Omdat het een ernstige scheepsramp betrof, eiste hij ontzeg ging van de bevoegdheid voor de tijd van twee maanden. Geref. kerk van West- kapelSe bestaat 50 jaar. WOENSDAG HERDENKINGSDIENST. Op Woensdag 4 Februari a.s. zal de Gereformeerde Kerk van Westka- pelle haar vijftigjarig bestaan her denken in een samenkomst, onder lei ding van ds. G. J. Pontier. In deze dienst zal ook het woord worden ge voerd dooi' een der vroegere predi kanten van Westkapelle, ds. J. E. Visser, te Suameer in Friesland en dooi' de scriba van de kerkeraad, de heer C. Lous, die een historisch over zicht zal geven. De Gereformeerde Kerk van West kapelle werd op 4 Februari 1903 ge ïnstalleerd. Na zeven jaar vacant te zijn geweest, kreeg zij haar eerste predikant in ds. F. J. v. d. Ende. Deze werd opgevolgd door ds. J. E. Visser; daarna kwam ds. A. Scheele en ten slotte de huidige predikant, ds; G. J. Pontier. Verhuizing van de Prov. Bibliotheek (Slot van 1). Nu staat alles door elkaar, natuur kunde naast philosophie, geschiedenis naast letterkunde, omdat uitsluitend op de hoogte en de breedte van de boeken wordt gelet. Dat is niet erg, daar dank zij de nummering een op gevraagd werk toch in enkele minu ten voor de dag kan worden gehaald. Slechts de dissertaties, brochures, handschriften, oude kinderboekjes en de muziekliteratuur worden bij elkaar geplaatst. In ieder geval kortit defini tief een einde aan het voortdurend verplaatsen van boeken om ruimte te winnen; in de afgelopen jaren heeft het personeel van de bibliotheek daar een groot deel van zijn tijd aan zoek gebracht. ELFHONDERD REKKEN. Inmiddels heeft een vertegenwoor diger van de fabriek, die de nieuwe rekken levert, al een lijst opgemaakt, waarop precies vermeld staat op wel ke hoogte de boorden van iedere kast moeten worden geschroefd. Als nu in April de kasten worden afgeleverd, zijn die boorden dus meteen, al op de juiste hoogte, hetgeen eveneens nood zakelijk is om de boeken straks on middellijk op hun definitieve plaats te kunnen brengen. In totaal worden in de magazijnen in de Abdij maar liefst 1100 rekken geplaatst. Die komen niet dadelijk alle vol, want zóveel banden heeft de P. B. nu ook weer niet. Er moet ech ter rekening worden gehouden met de voortdurende uitbreiding van het boe kenbezit. De heer Pieters is van oordeel, dat één-derde van de verhuizing reeds achter de mg is. De zaak is goed voorbereid en zal vermoedelijk wel op rolletjes verlopen. En als men een maal in de Abdij is gevestigd, is te vens de periode van opbouw voor de P. B., een periode, die na de brand in 1940 is begonnen, achter de rug en breekt een nieuw stadium aan. Dan is de tijd gekomen om grotere be kendheid te geven aan de betekenis van deze bibliotheek, die voor Zee land van onschatbare waarde is. Dat gebeurt o.a. door de publicatie van vakcatalogi, waarvan de eerste nog «dit jaar het licht zal zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2