PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bij uitblijven van E.V.G.-verdrag toch geen Duits nationaal leger BILT Prov. naar Bibliotheek dit voorjaar de Middelburgse Abdij „Er zal geen 30ste Januari 1933 meer komen" Kantlijn N KOOPMAN LEVERDE 79.000 ONDEUGDELIJKE SCHAARTJES Vandaag PRINS BERNHARD NAAR NEW YORK VERTROKKEN VERWACHT: 196e Jaargang - No. 26 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p. aovertenOe 3. Ing. mededelingen driemaal tarlet Kleine advertenties (max 8 regels» van 1—6 regels f 1-— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad* 25 cent meer. Giro nr. 353300 P 2 C Middelburg Bur Vlissingen Walstr 5860. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef 3841 Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g Oostburg Finlandstraat 2. telef 16 Terneuzen Brouwerijstr 2 Zierikzee N Bogerdstr C 160 telef 26 ADENAUER VERKLAART IN RADIO-GESPREK: Westduitse Bondsrepubliek een betrouwbare hoeksteen in gebouw Europa. Bondskanselier Adenauer heeft Vrydag in een radiogesprek verklaard, dat by een eventueel niet tot stand komen van een E.V.G.-verdrag er toch niet aan gedacht wordt een Duits nationaal leger op te richten. Naar aanleiding van het feit, dat het Vrijdag 20 jaar geleden was dat Adolf Hitler aan de macht kwam, verklaarde Adenauer: „Er zal geen 30ste Januari 1933 mear komen". Adenauer zei, dat de Westduitse Bondsrepubliek een nuttige en betrouw, bare hoeksteen in het gebouw Europa was. Het zou een wonder zijn, als er helemaal geen overtuigde nationadl-socia listen meer waren in Duits land, doch „een paar nazi's maken nog geen nazisme", aldus Adenauer. Dé Bondskanselier geloofde aan een continuïteit van de Amerikaanse politiek in Europa, mits Europa zich bereid toonde zich zelf te verdedigen. In het andere geval zouden de V. S. zich geleidelijk uit Europa terugtrek ken. Voor het Westen waren immers verschillende verdedigingslinies denk baar, zo zei de kanselier. Men kon een verdedigingslinie bouwen langs de Elbe, de Rijn, of bij de Pyreneeën en zelfs buiten het Europese vaste- Het ijs is gebroken: Nederland heeft zijn eerste vrouwelijke Kabinets lid, mej. dr. A. de Waal. Nog is het geen minister, maar wie weet! In ieder geval is de functie van staats secretaris van O., K. en W. aan een vrouw toegevallen- Onderwijszaken zijn de specialiteit van mej. dr. de Waal en in het bizon der het onderwijs aan meisjes schijnt op haar belangstelling te mogen reke nen. Het onderwijs heeft die belangstel ling nodig, want de resultaten zijn na de oorlog niet daverend. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen staat niet alleen met zijn klacht, dat het ontwikkelings peil van de Nederlandse bevolking on voldoende is. Vroeger had Nederland op dat ge bied een zeer goede reputatie. Is het buitenland nu vooruitgegaan of ging Nederland achteruit? In ieder geval zal er wat aan gedaan moeten worden. Want met een slechte reputatie komt een volk niet ver. De emigratie berooft ons van de besten, de energieksten, van de durvers en de ondernemenden. Vandaar, dat wij van harte instem men met een vinnige opmerking van het weekblad „Haagse Post". Het schrijft: „In 76 gemeenten zijn plaatselijke aanmeldingscommissies van de Alge mene Emigratie Centrale gevestigd om de emigranten voor te lichten. Dat zou zo erg nog niet zijn als in evenveel ge meenten eens evenveel moeite en even veel kosten werden besteed om Ne derlanders voor te bereiden op uit- zwerming naar gebieden waar onze vlag nog waait. Wie naar Canada of Nieuw-Zeeland wil gaan. wordt in zijn woonplaats voorbereid en tot aan de kade bijge staan. Maar wie op het krankzinnige denkbeeld zou komen om naar Surina me te willen gaan, is knap als hij er binnen tien dagen achter komt waar hij iemand zou kunnen vinden, die hem ook maar enigszins op weg zou kunnen helpen." Het is «inderdaad een merkwaardige situatie In alle Nederlandse bladen wordt in deze dagen de spoorwegstaking van 1903 herdacht. Zij is in Nederland een halve eeuw lang dé legendarische staking ge weest. En zij zal dat blijven- Legendarisch om haar verloop: een verrassend succes in Januari, een vol ledige mislukking in April. Legenda risch ook, omdat zij de eerste grote staking in Nederland was en het zeer lang duurde, eer er een van gelijke omvang uitbrak. Er is veel veranderd sedertdien. Van de mensen, die toen in de vakbewe ging een rol van betekenis speelden, is bijna niemand meer in leven. De staking echter leeft voort. Ook in onze tijd. Toch zal zij niet de enige legendari sche spoorwegstaking zijn. Dat was die van 1944. Ook zij komt in de geschie denisboekjes. ederlanders mopperen graag over de ambtenarij. Maar ook elders weet men daarover mee te pra- ten. Mevrouw Nini Boesman heeft on langs een ballonvaart boven Grieken land gemaakt. In geen zestig jaar was daar een ballon opgestegen. De Grie ken waren dolblij met deze gebeurte nis en stroomden bij duizenden en dui zenden toe. Meen evenwel niet, dat de opstijging een eenvoudige aangelegenheid was! Er waren niet minder dan zegge en schrijve drie en zeventig schriftelijke vergunningen nodig, eer de ballon de lucht in mocht. land was een verdedigingslinie denk baar. Uit hetgeen wij in Duitsland doen, zo zei hij, zal voortvloeien of Europa aan de Rijn of aan de Elbe zal wor den verdedigd. Kanselier Adenauer gaf als zijn mening te kennen, dat de moeilijkhe den die zijn ontstaan bij de goedkeu ring der conventies van Bonn en het E.V.G.-verdrag in Frankrijk, zowel als in Duitsland, zullen worden over wonnen. Over Oost-Duitsland sprekend ver- klaarde Adenauer, dat de Oostduit sers, wier leven e'n vryheid niet on middellijk werden bedreigd, West- Partijraad K.A.B. bijeen In de Vrijdag gehouden vergade ring van de partijraad van de K.V.P. kwam het voorstel aan de orde over een wijziging in de candidaatstelling bij gemeenteraads- en Tweede Ka merverkiezingen. Het doel hiervan is enerzijds de beoordeling van een zo deskundig mogelijke fractie, ander zijds de waarborging van de weer spiegeling in de fractie van de veel zijdige samenstelling van de K.V.P. Verschillende sprekers verklaarden van harte het oude systeem vaarwel te zullen zeggen. De beslissing werd aangehouden. De tweedaagse Partyraadsverga dering werd geopend door de voorzit- tér van de K.V.P., de heer W. J. An- driessen. Duitsland en de Westelijke wereld de beste dient zouden bewyzen door te blijven waar zy zijn. Iedere Duitser, die in Oost-Duitsland blijft, verdedigt een stukje Duitsland, een stukje van de Westelyke wereld. Als honderddui zenden zouden vluchten naar het Westen zou hun plaats worden inge nomen door honderdduizenden Rus sen of Aziaten, aldus de Bondskanse lier. Geen gladiatoren-aanval op Koreaans front Onthutst over de berichten. Amerikaanse militaire autoriteiten in Korea hebben verklaard verrast en onthutst te zijn door de critiek in 't Amerikaanse Huis van Afgevaardig den en elders op de onlangs ten aan- schouwe van generaals en journalis ten ondernomen aanval op een heu vel in Korea. Zij ontkenden, dat deze aanval, waarbij vele doden vielen, een verto ning was geweest om hoge officieren een genoegen te doen. Generaal Collins, die zich op het ogenblik in Korea bevindt en die een onderzoek zou instellen naar het ge beurde, wordt Zaterdagavond in Washington terugverwacht. De bedoelde operatie was, aldus berichten uit militaire bron, een aanval op een kleine heuvel aan het westelijke front in Korea. De aanval werd ondersteund door tanks en vliegtuigen. Aanvankelijk verliep de operatie volgens het plan, maar zeer dicht bij de top van de heuvel werden de Amerikanen door het hevige vuur van de Noordelijken gedwongen zich, terug te trekken. Bij examens slaagde 85 van jong Nederland. In totaal hebben in 1952 11.376 meisjes en jongens, leerlingen van da.gscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, „geblokt" voor het eindexamen. Dit totaal werd gevormd door 3796 meisjes en 7580 jongens. Er zijn in het geheel 9682 leerlingen voor het eindexamen ge slaagd, n.l. 3274 meisjes en 6408 jon gens. Het percentage geslaagde candlda- ten bedroeg 85. KNOEIERIJEN BIJ LANDMACHT. Ex-militairen hadden kongsi. De rechtbank te Amsterdam heeft Vrijdag een begin gemaakt met de behandeling van een aantal knoeierij en bij de dienst van de kwartier meester-generaal te Amsterdam (het tegenwoordige directoraat-materieel Landmacht). Twee van de verdach ten, ex-militairen, behoorden tot-een kongsi, welke zij „Ampat" hadden ge doopt: het Indonesische woord voor vier De eerste verdachte, de 54-jarige Amsterdamse koopman J. v. d. E., le verde 79.000 schaartjes, nadat hij te voren van de assistent-inkoper v. d. B. inlichtingen had gekregen over de laagste inschrijver van de binnenge komen reeks inschrijvingen. V. d. B. kreeg 5000 voor zijn bemiddeling. Over de schaartjes merkte de presi dent, mr. H. J. Hutschler, op, dat geen soldaat er zijn nagels mee kon knippen V. d. E. had de schade niet terug betaald. Hij was inmiddels failliet ge gaan. De officier van justitie voor corruptiezaken uit Den Haag, mr. W. H. Overbeek, eiste vier maanden te gen v. d. E. PRE3HE VAN 1000. Een „premie" van duizend gulden viert prinses Beatrix haar vijftiende verjaardag; is het 10 jaar geleden, dat veldmaarschalk Von Paulus zich met de restanten van zijn leger te Stalingrad aan de Russen overgaf; is het 20 jaar geleden, dat de beroemde Engelse schrij ver John Galsworthy in Lon den overleed. Nieuwe basis voor belastingwetten. In een onderhoud, dat het A.N.P. mocht hebben met de nieuwbenoemde staatssecretaris voor financiën, dr. W. H. van den Berge, zeide deze laatste o.m., dat de vereenvoudigings commissie (de commissie Van den Berge) een geheel nieuwe opbouw van het belastingrecht beoogt. Onder de verschillende belastingwetten wordt een algemene grondslagenwet voorbereid. ontving v. d. B. van de 35-jarige ge wezen assistent-keurmeester van de genoemde dienst en lid van de „han delsvereniging Ampat", W.L. L. had een partij afwykende handvegers goedgekeurd, met medeweten van zijn chef, de kapitein J. E. (J. E. moet nog voor de Krijgsraad terecht staan). V. d. B. kreeg zijn duizend gulden als provisie van de „Ampat", zonder tegenprestatie. De officier eiste, te gen L. zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van preven tief. De zaak tegen v. d. B. werd aan gehouden en terugverwezen naar de rechter-commissaris. Uitspraak in beide eerste zaken 13 Februari a.s. Op de marine-basis Yokosocka staan Japanse zeelieden gereed om zich aan boord te begeven van de oorlogsschepen welke na een korte plechtigheid door de Amerikaanse bemanningen zijn verlaten. Deze oorlogsbodems werden overgedragen aan de Japanse kustbeveiligingsstrydkraehten. Philips-bezetting liep met 2000 personen terug. „Alzet televisie-toestellen bedroevend", aldus ir. Philips. Het jaar 1952 was een goed cn een moeilijk jaar, aldus ir. F. J. Philips in een rede, gehouden in de eerste bijeenkomst in 1953 van de raad van bestuur der Philipsfabrieken. De productieverlagingen waren, zo vervolgde de heer Philips, iets groter dan de stijgingen, doch in totaal lag de productie over 1952 slechts enke le procenten lager dan in 1951. Het personeel werd in 1952 geleidelijk te ruggebracht van rona 28.000 tot 26.000 personen. Gezien de steeds stij gende omzet kan de toekomst echter met vertrouwen tegemoet worden ge zien. De afzet van televisie-toestellen in Nederland noemde spr. bedroevend gering, hetgeen hij vooral weet aan het experimentele stadium waarin de televisie zich in Nederland nog be vindt. Poesan gedeeltelijk door brand verwoest. Vrijdagavond heeft in Poesan, de belangrijkste geallieerde aanvoerha- ven voor het Koreaanse strijdtoneel, een grote brand gewoed, die een groot deel van de stad verwoest heeft en ongeveer 60.000 personen dakloos heeft gemaakt. Brandweerlieden, die te kampen hadden met een tekort aan water, probeerden het vuur te stuiten door gebruik te maken van dynamiet. Op slagplaatsen van benzine en verf gin gen de lucht in door de hitte. Aanvoer van koudere lucht (Van onze weerkundige medewerker). De laatste Januaridag zal verre van de mooiste zijn. Zo als zich gisteravond reeds liet aanzien kan ons vandaag een regenfront bereiken, waar bij een tot krachtig of hard toenemende wind zal voorko men ook hier over Zeeland. Een actieve depressie trekt over de Noordzee naai Zuid- Scandinavië en deze deed de barometer gisteravond al be langrijk dalén. Tevens luidt deze ontwikkeling een pério de met kouder weer in, 'daar achter genoemde depressie kou de lucht uit de poolstreken naar het Zuiden stroomt. Voor Zondag verwachten wij dan ook een belangrijk kouder en zeer guur weertype met naar Noordelijke richting draaiende wind, lagere temperaturen en af en toe buien. Het begin van Februari kan dan ook vry guur en onbestendig zijn. „Engelse" Zondag blijft. Een poging om de oude wetten op de Zondagsheiliging in Groot-Brit- tannië af te schaffen heeft Vrijdag in het Britse Lagerhuis schipbreuk geleden. Met grote meerderheid 281 tegen 57 stemmen werd een motie van een aantal leden om de wetten te moderniseren verworpen. Ook een poging om de Britten op Zondag, wat meer „vryheid" te geven mislukte. Wetten, waarvan sommige nog uit 1625 dateren, verbieden vele soorten van vermaak op Zondag, waaronder beroepsvoetbal en cricket en in het algemeen schouwburgvoorstellingen. Het labourlid Parker had getracht het spelen van wedstrijden en de be oefening van alle sporten, die op weekdagen zyn geoorloofd, ook op Zondag toegestaan te krijgen. HERDENKING 300-JAR1G BESTAAN. Ontmoeting met Eisenhower Vrijdagavond om 22.15 uur is prins Bernhard met zyn particulier secre taris, dr. F. A. de Graaff, met het Il.L.M.-toestel „Jan van Riebeeck" naar New York vertrokken. De prins zal Nederland vertegenwoordigen by de feeslelijkheden, die in New York worden georganiseerd ter gelegenheid van het feit, dat aan hef vroegere Nieuw Amsterdam 300 jaar geleden stadsrechten werden verleend. Op 2 Februari zal de prins spreken in de plechtige bijeenkomst, die de St. Nicolas Society te New York houdt ter viering van dit jubileum. Tijdens zyn verblijf in New York zal de prins tevens een herdenkings tentoonstelling openen, waarvoor ma teriaal uit Nederland naar Amerika is gestuurd. In een informeel persgesprek in een zijzaaltje van het passagiers-res- Loonsverhoging nabij? In een radiolezing over de Benelux heeft de heer E. W. P. van Dam van Isselt, secretaris van het comité Be nelux, o.m. gezegd, dat in Nederland naar het zich laat aanzien een lichte loonsverhoging voor de deur staat. Spr. zeide voorts nog, dat men in Luxemburg ontstemd is over het op treden van de „Sibelux", welke actie volgens de heer Van Dam slechts kon dienen om de aandacht van de steeds zwaarder wordende Duitse concur rentie af te leiden. „VELDTOCHTSPLAN" GEREED. Verhuizing van ruim 110.000 boeken Het komend voorjaar zal in Middelburg een grootscheepse „operatie" worden uitgevoerd, een verhuizing van ongekende omvang, die heel veel overleg en ook menig zweetdroppeltje zal kosten. De verplaatsing van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland naar het voor deze instelling gerestau reerde gedeelte van de Abdy staat namelyk voor de deur en dat wil zeggen, dat meer dan 110.000 boeken als men ze op elkaar zou stapelen zou een toren zyn gebouwd, gelyk aan honderd Lange Jannen boven eikaar! uit de magazijnen van het pand aan de Dam en uit-de drie „dépendances" naar het nieuwe onderkomen moeten worden overgebracht. Die verhuizing is nog niet het ergste, maar al die boeken moeten ook weer onmiddellijk uitgeleend en geraadpleegd kunnen worden. Het veldtochtsplan voor deze „operatie" is echter al gereed. eert van 25 tot 60 cm. Op de grote bergzolders komen die kasten boven elkaar te staan, zodat zy een totale hoogte bereiken van vier meter, maar zij zijn gescheiden door een rooster- vloer, waardoor het gesjouw met lad ders, wanneer een boek uit het bo venste rek moet worden opgediept, niet meer nodig is. Slechts in het kleine magazijn op de tussenverdie- ping ls dat niet het geval; in deze af deling, die de collectie reekswerken zal bevatten, worden de kasten 3 m. hoog. EERSTE PHASE. De eerste phase van het „veld- Dit plan, vastgelegd in drie groene schoolschriften, is onmisbaar, omdat men niet kan volstaan met de simpe le „boek uit kast boek in kist naar Abdij boek uit kist boek in kast"-methode, maar overschakelt van een oud opbergsysteem op een nieuw, dat anders én beter is. In het oude herenhuis aan de Dam sluime ren de boeken in hoge houten kasten van verschillende afmetingen, in de ruime magazijnen, welke de biblio theek ter beschikking krijgt in het Abdijcomplex daarentegen wordt haar bezit geplaatst in stalen een- heidskasten, die alle even hoog zijn (2 meter) en waarvan de diepte vari- tochtsplan", dat de bibliothecaris, de heer C. Pieters, daarbij geholpen door zijn assistent, de heer P. J. v. d. Koor de, heeft samengesteld en waaraan vele, vele avonden zyn besteed, be stond hieruit, dat men van elke kast, die momenteel nog in gebruik is, de hoogte en de diepte van alle boorden opmat. Men wist dus nu welke ruim te er voor de boeken, die in zo'n kast worden bewaard, beschikbaar moest zijn en daarna was het geen toer om aan de hand van de gegevens over de nieuwe kasten te bepalen, in welke rekken de boeken in de Abdij moeten komen. Voor het gemak werd daarbij de zelfde nummering aangehouden, dus, om een voorbeeld te noemen, de boeken uit kast 53 in het oude pand komen ook in kast 53 in de Abdy. Omdat de rekken daar echter minder boorden hebben, kan men er niet al les kwijt en dus wordt een tweede kast „Ingeschakeld", die dan, even eens gemakshalve, het nummer 153 (of, als dat reeds aanwezig is) 253 krijgt. Waar elke vierkante meter ruimte benut moet worden, plaatst men de boeken niet naar onderwerp bij elkaar, want dan krijgt.men on herroepelijk grote en kleine werken in één kast en dat is ruimteverlies. (Vervolg op pag. 2). taurant op Schiphol vertelde de prins kort voor zijn vertrek, dat hij hoog stens 14 dagen denkt weg te blijven en op 13 Februari a.s. zal terugkeren. „Vermoedelyk zal ik ook zakelijke be zoeken afleggen", zo vervolgde hij. Op een vraag of hij president Eisenho wer zal ontmoeten, antwoordde prins Bernhard, dat daaromtrent nog niets vast staat. Een ontmoeting met Ei senhower is evenwel niet uitgesloten. KORTE PREDICATIE „Wanneer de Messias komt, zal Hij ons alles verkondigen. Jezus zeide tot haar: Ik, die met V spreek, ben het." Joh. 4 25,26. Wij vinden dat er teveel gepraat wordt. Wij willen daden zien. Maar hoeveel woorden spreken wij zelf niet, woorden die geen daden worden. En hoe erg is het gehalte van onze woor den.? Er is onder ons veel oppervlakkig gepraat. Echte gesprekken zijn zeld zaam. Wij ontmoeten elkaar niet. Want wij kénnen elkaar niet. De bijbel heet: „Het boek der ont moetingen". De bijbel vertelt van me nig gesprèk. Dit is er één vanDaarbij moet meteen worden opgemerkt: Wij praten het liefst met mensen die ons „liggen". Jezus spreekt met iemand uit het volk der Samaritanen-met een vrouw-met déze vrouw. Om haar te kunnen bereiken moet Hij deze drie voudige belemmeringen doorbreken. Het wordt een gesprek, een ontmoeting met GOD. Alles komt aan de orde. Haar leven wordt gezet onder het Licht van de eeuwigheid. Maar dat brengt de mens tot een laatste verzet. „Ja,.... die godsdienst, er wordt zoveel over gepraat. Maar wat is nu de ware? Als de Messias toch eens kwam, dan wisten we waar we aan toe waren „lx, die met u spreek, ben het". Zo maakt Christus een eind aan deze laat ste weerstand. Er is een veelvuldige klacht: we mer ken zo weinig van God. Ja, terwijl Hjj ons opzoekt, komt HU verschillende hinderpalen tegen. Die hebben andere mensen opgeworpenof wij-zelf. Maar vaak genoeg breekt God daar dwars doorheen en langs een grote om- weg_weet Hij ons toch nog tegenover Christus te stellen En ons leven komt aan de orde. Hoe is dat nu allemaal- voor Gód? God? Wij verzetten ons. Wat weten we eigenlijk van Gód? Er wordt erg veel over Hem gepraat, maar verder? Dit is het: Hij weet alles van ons! Hij heeft zo zijn eigen ervaringen met ons opgedaan. Hij heeft in de geschiedenis van Zijn eigen Kind Jezus hier op aar de alles met ons doorgemaakt. Dat be weegt Hem naar ons te vragen. Daarom spreekt Hij tot ons; ontmoeten wij Hem ergens. Stilstaan, schrikken, van Hoger-hand tot de orde worden geroepen, gekénd worden, zó dat we de handen voor het gezicht moeten slaan: „O Goddat is niet aangenaam. We gaan veel liever gewoon door. En toch: Hier begint hét gesprek. Dit gesprek geneest het Leven Wolf aartsdijk. H J. Ponsteen. DE REGEN. Geldig tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met regen. Krach tige af en toe harde wind tussen Zuid-West en Zuid. Dezelfde tempe ratuur als gisteren of iets lager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1